لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۲

جامعه جهانی: به افغان‌ها اجازه خارج شدن از افغانستان داده شود


میدان هوایی کابل

جامعه جهانی از طالبان خواسته، به افغان‌های که فکر می‌کنند در امان نیستند، اجازۀ خارج شدن از افغانستان را بدهند، طالبان هم موافقت کرده اند.

اما این افراد از کدام راه خارج شوند؟

میدان هوایی بین‌المللی کابل، سیستم رادار و تجهیزات برج کنترولی آن به شدت آسیب دیده است.

شب سه شنبه که نیروهای امریکایی از میدان هوایی کابل خارج شدند، یک تیم افغان خسارت وارده بر این میدان هوایی را بررسی کرده است.

ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید، به میدان هوایی بین‌المللی کابل، ده‌ها میلیون دالر خسارت وارده شده است.

میدان هوایی کابل
میدان هوایی کابل

غلام جیلانی وفا، رئیس بخش مصوونیت و ستندردهای پرواز این اداره که دیروز (۳۱ آگست) در ترکیب یک هیئت افغان٬ خسارت وارده بر میدان هوایی کابل را بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بررسی کرده، به رادیو آزادی گفت: "اگر به طور کلی سروی شود، البته هنوز ارقام دقیق را محاسبه نکرده ایم، اما بطور تخمینی بین ۳۵ تا ۵۰ میلیون دالر خسارت مند شده‌ایم، تا همه تجهیزات را به حالت قبلی بازگردانیم."

عصر پنجشنبه یک حملۀ انتحاری در بیرون از میدان هوایی بین‌المللی کابل صورت گرفت که در نتیجۀ آن حداقل ۱۷۰ افغان و ۱۳ عسکر امریکایی کشته شدند. شدت انفجار به میدان هوایی کابل نیز آسیب رسانید و گروه دولت اسلامی معروف به داعش، مسوولیت حمله را به عهده گرفت.

از ۱۵ اگست که طالبان قدرت را در کابل در دست گرفتند، هزاران افغان به میدان هوایی کابل هجوم بردند و بیش از ۱۲۰ هزار افغان و شهروند خارجی هم از این میدان، به خارج از افغانستان انتقال داده شده‌اند.

غلام جیلانی وفا، رئیس بخش مصوونیت و ستندردهای پرواز ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید، احتمال دارد که تا چند ماه آینده، میدان هوایی کابل به حالت عادی آن برگردد.

ینس ستولتنبرگ٬ منشی عمومی ناتو
ینس ستولتنبرگ٬ منشی عمومی ناتو

اما ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو دیروز (سه‌شنبه٬ ۱۳ اگست) در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که میدان هوایی کابل نباید مسدود شود: "این مهم است که میدان هوایی کابل باز باشد، هم برای کمک‌های بشری به افغان‌ها و هم برای اطمینان از این که می‌توانیم مردم را از میدان هوایی خارج کنیم."

به گفته مقام‌های میدان هوایی بین‌المللی کابل، با وصف خسارت وارده به این میدان، احتمال دارد که در دو سه هفتۀ آینده، در طول روز از میدان هوایی کابل پرواز ممکن شود، اما به گفتۀ مقامات، تا بازسازی و ترمیم کامل میدان و تجهیزات آن، پرواز یا نشست طیاره‌ها در شب و در هوایی خراب ممکن نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG