لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۷

ملا برادر: حکومت جدید همه شمول و به همه پاسخگو خواهد بود


ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر

ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر می‌گوید که کار روی تشکیل حکومت همه شمول روان است، حکومتی به گفتۀ او مسئول در برابر همه.

او در گفت‌وگو با تلویزیون الجزیره در کابل دیروز شنبه (۱۳ سنبله) به مردم اطمینان داد که برای بهبود بخشیدن زندگی مردم تلاش خواهند کرد.

ملا برادر افزود که امنیت را برقرار خواهند کرد، زیرا به گفته اش برای توسعۀ اقتصاد مهم است و زمینه را برای تطبیق پروژه های بزرگ اقتصادی فراهم خواهد کرد.

اما او نگفت که حکومت جدید دقیقاً چه وقت اعلام خواهد شد.

این در حالی است که فشار جهانی بر طالبان برای ایجاد حکومت همه شمول افزایش یافته.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده از طالبان خواسته است که حکومتی را تشکیل دهند که حقوق اساسی تمامی مردم بشمول زنان و دختران در آن رعایت شود.

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا
انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

آقای بلینکن جمعه در واشنگتن گفت که گروه طالبان تعهداتش در زمینۀ تشکیل حکومت فراگیر، فراهم کردن شرایط برای سفر آزادانۀ مردم، رعایت حقوق اساسی افغانان بشمول زنان و اقلیت ها و نیز مبارزه علیه تروریزم را عملی کند: "انتظار اینست که یک حکومت فراگیر را ببینیم. اما در نهایت انتظار اینست که حکومتی را ببینیم که مطابق وعده های طالبان عمل کند."

بلینکن افزود که دپلوماسی جهان در برابر طالبان تا کنون نتیجه داده.

او همچنان به اعلامیۀ مشترک بیش از صد کشور و صدور قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره کرد که به گفته اش در آن انتظار جامعه جهانی از حکومت آیندۀ طالبان روشن شده.

آقای بلینکن این سخنان را پیش از سفر برنامه ریزی شدۀ امروزش به قطر گفت، جایی که طالبان دفتر سیاسی دارند.

او افزود که با مقامات قطر در بارۀ افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع روز جمعه گزارش داد که ملا عبدالغنی برادر حکومت طالبان در افغانستان را رهبری خواهد کرد و ملا محمد یعقوب پسر ملا عمر بنیانگذار طالبان و شیر محمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در پست‌های ارشد حکومت کار خواهند کرد.

یک مقام طالبان همچنان به رویترز گفته است که سلسلۀ مشوره ها در مورد تشکیل حکومت به پایان رسیده.

XS
SM
MD
LG