لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۸

زن

سناتوران زن امریکا از بایدن، خواستار رسیدگی به وضعیت زنان افغان شدند

سناتوران زن در امریکا که متشکل از احزاب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده اند در نامه ای از جو بایدن، خواسته اند که برای وضعیت زنان و دختران افغانستان طرحی را ترتیب کند.     

تمامی ۲۴ سناتور زن از احزاب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده در نامه ای از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواسته اند که برای رسیدگی به وضعیت به گفتۀ آن ها «ناگواری» که زنان و دختران افغان رو به رو استند، طرحی را ترتیب کند.

آنان گفته اند که بیرون شدن امریکا از افغانستان، دست آوردهای زنان و دختران این کشور را که به دشواری کسب شده، به خطر میاندازد.

در بخشی از این نامه که دیروز سناتوران پای آن امضا کردند، آمده است که رهبران طالبان وعده کرده بودند که در حاکمیت آنان با زنان درست رفتار خواهد شد، اما به گفتۀ سناتوران امریکایی، طالبان به این تعهد شان پایبند نیستند.

بلال کریمی، یکی از معاونان سخنگوی حکومت طالبان در صحبت با رادیو آزادی این سخنان سناتوران امریکا را رد کرد و گفت که طالبان به حقوق زنان و دختران افغان ارج می گذارند.

این در حالی است که شماری از فعالان زن در کابل می گویند در نامۀ که دیروز به هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما سپردند، خواسته اند که این سازمان در بارۀ نقض حقوق زنان و دختران از سوی طالبان نباید خاموش بماند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نگرانی‌ها در مورد بازداشت دو فعال حقوق زنان؛ طالبان اظهار بی‌خبری می‌کنند

آرشیف، شماری از فعالان حقوق زنان

در حالی‌که در مورد دو فعال زن که گفته می‌شود در اوایل این هفته در کابل دستگیر شده‌اند جامعۀ جهانی ابراز نگرانی کرده، طالبان در این مورد اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان دیروز (۲۲ جنوری) به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "خبر دستگیری چند زن را در کابل ماهم شنیدیم و با همۀ ارگان‌های امنیتی تماس گرفته شد، هیچ زنی توقیف نشده. برخی آوازه‌ها به‌خاطر این هم است که متأسفانه بعضی زنان کیس‌سازی کرده، برای‌شان کیس می‌سازند تا راه فرار شان به کشورهای غربی هموار شود، یا بروند در آن‌جا پناهنده شوند. ما خبر این‌که کدام زن دستگیر شده باشد را رد می‌کنیم."

اما به‌گفتۀ آقای مجاهد این گروه حق "دستگیری مخالفان یا کسانی را که قانون را نقض می‌کنند، دارد".

سازمان عفو بین‌الملل نیز ۲۱ جنوری از طالبان خواسته تا در مورد ربوده شدن یک مقام ارشد زن امور محابس تحقیق کنند و اگر در توقیف آن‌هاست او را آزاد کنند.

طالبان که در اواسط ماه اگست قدرت را در افغانستان در دست گرفتند، توسط مدافعان حقوق بشر، به نقض جدی حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، متهم هستند.

عفو بین‌الملل: طالبان در مورد ربوده شدن عالیه عزیزی تحقیق کنند

داد خواهی برای آزادی عالیه عزیزی از سوی زنان معترض در کابل

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که مقامات حکومت طالبان باید بگویند که عالیه عزیزی، مدیر پیشین زندان زنانۀ هرات در کجا است.

در خبرنامۀ امروز این سازمان آمده است که طالبان باید فوراً در مورد ربوده شدن خانم عزیزی تحقیق کنند.

در ادامه گفته شده که بیش از سه ماه است که خانم عزیزی ناپدید شده و اگر در قید طالبان است باید بی درنگ و بدون قید و شرط آزاد شود.

پیش از این ده ها زن طی گردهمایی اعتراضی در کابل گفتند که طالبان عالیه عزیزی را رها کنند.

حکومت طالبان ادعا ها در مورد بازداشت خانم عزیزی از سوی افراد طالبان را نپذیرفته.

بشیر عارفی برادر عالیه عزیزی در هفدهم ماه میزان به رادیو آزادی گفته بود که خواهرش از دهم میزان به این‌سو ناپدید شده است.

به گفته او خانم عزیزی از ۱۴ سال به این‌سو دربخش‌های مختلف پولیس کار کرده است.

ملل متحد: با تسلط طالبان بر افغانستان بی‌کاری زنان ۱۶ درصد افزایش یافته است

شماری از زنان افغان

ادارۀ بین‌المللی کار سازمان ملل متحد می‌گوید که با تسلط طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اگست سال گذشته، بی‌کاری در افغانستان در بین زنان ۱۶ درصد افزایش یافته و تخمین می‌شود که در سال ۲۰۲۲ میلادی بی‌کاری در بین زنان افغان ۲۲ درصد افزایش یابد.

در گزارش تازه اداره بین‌المللی کار گفته شده که در ربع آخر سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۵۰۰ هزار شغل در افغانستان از دست رفته و تخمین می‌شود که تا نیمۀ سال ۲۰۲۲ میلادی ۹۰۰ هزار فرصت کاری دیگر نیز از بین برود.

با تسلط طالبان بر افغانستان بیشتر زنان از کار منع شده‌اند و بحران اقتصادی و بشری در افغانستان افزایش یافته است.

میشل باچله: شورای امنیت ناقضین حقوق بشر در افغانستان را پاسخگو قرار دهد

میشل باچله کمیشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر

میشل باچله، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از شورای امنیت این سازمان خواست که ناقضان حقوق بشر در افغانستان به خصوص به گفتۀ او کسانی را که حقوق زنان و دختران را نقض می‌کنند، پاسخگو قرار دهد.

خانم باچله این درخواست را دیروز در بحث آزاد شورای امنیت در مورد زنان، صلح و امنیت مطرح کرد.

او افزود که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، فعالان حقوق بشر، زنانِ خبرنگار، وکیل مدافع و قاضی، با تهدید های پیهم طالبان رو به رو شده اند.

او می‌گوید: "از شورای امنیت می‌خواهم تا اطمینان حاصل کند که ناقضان حقوق بشر در افغانستان، به‌شمول ناقضان حقوق زنان، پاسخ‌گو قرار می‌گیرند تا زمینه برای صلح پایدار فراهم شود. از همۀ کشور ها می‌خواهم از نفوذ خود بالای طالبان استفاده کنند و آن‌ها را ترغیب کنند تا به حقوق اساسی مردم احترام بگذارند."

حکومت طالبان ادعا های مشابه در مورد نقض حقوق بشر را در گذشته رد کرده و گفته است که به رعایت حقوق بشر پایبند است.

اما مدافعان حقوق بشر می‌گویند که حرف و عمل طالبان متفاوت است.

ملل متحد: طالبان زنان و دختران را از صحنۀ فعالیت‌های عمومی دور می‌کنند

واکنش طالبان مسلح به اعتراض شماری از زنان در شهر کابل

ملل متحد می‌گوید که طالبان با تلاش‌های پیوستۀ خود زنان و دختران را از صحنۀ فعالیت‌های عمومی دور می‌کنند.

اعلامیۀ کمیشنری عالی حقوق بشر ملل متحد به استناد گزارش کارشناسان این سازمان می‌گوید که رهبران طالبان تبعیض وسیع و سیستماتیک جنسیتی و خشونت علیه زنان و دختران را نهادینه می‌کنند.

این کارشناسان روش‌هایی را که طالبان بعد از حاکمیت خود به آن رو آورده اند به مثابۀ مجازات دسته جمعی برای دختران و زنان تلقی می‌کنند.

کارشناسان حقوق بشر ملل متحد از آن‌چه تلاش‌های مداوم و سیستماتیک برای حذف زنان از عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌خوانند ابراز نگرانی می‌کنند.

طالبان هنوز در بارۀ این اعلامیه ملل متحد واکنشی نشان نداده اند، ولی قبلاً گفته اند که حقوق زنان و دختران را در چوکات اسلام و عنعنات افغانی رعایت می‌کنند.

شماری از زنان روز یکشنبه درکابل در اعتراض به حجاب اجباری و قیود بر گشت و گزار زنان مظاهره کردند.

آن‌ها گفتند که طالبان با اعمال خشونت از این تظاهرات جلوگیری کردند.

زنان تجارت پیشه در جوزجان دوباره به فعالیت آغاز کرده اند

آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه ولایت جوزجان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری جوزجان از فعالیت دوبارۀ زنان تجارت‌پیشه در این ولایت خبر می‌دهد.

معلم تورخی، رئیس این اتاق امروز یکشنبه (۲۶ جدی) به رادیو آزادی گفت، پس از تحولات سیاسی تقریباً کار و بار زنان تجارت‌پیشه متوقف شده بود اما از دو ماه بدینسو فعالیت آنان دوباره آغاز شده و تولیدات و محصولات‌شان در بازارهای جوزجان و ولایات دیگر به فروش می‌رسد.

آقای تورخی می‌گوید، بیش از ۱۵۰ زن در ۱۹ اتحادیۀ مختلف فعالیت دارند و ده‌ها زن دیگر به گونۀ انفرادی مصروف کارهای تولیدی در بخش‌های خیاطی، قالین بافی، تهیه موادغذایی و بافندگی مصروف هستند.

وی افزود، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تلاش می‌کند تا مانند گذشته برای تولیدات زنان تجارت‌پیشۀ این ولایت زمینه‌های بازاریابی را در بیرون از کشور نیز فراهم کند.

عفو بین‌الملل طالبان را متهم به خشونت در برابر زنان معترض کرد

آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

سازمان عفو بین‌الملل می گوید طالبان دیروز شنبه (۲۵ جدی) در برابر زنان از خشونت کار گرفته اند.

سمیرا حمیدی، مسئول کمپاین و دادخواهی سازمان عفو بین‌الملل برای افغانستان در توییتر خود نوشته که به اساس گزارش‌ها طالبان دیروز در برابر زنانی معترض، از خشونت استفاده کردند.

داکتر زهرا محمدی مسئول "حرکت اتحاد و همبستگی زنان افغانستان" شام دیروز (شنبه ۲۵ جدی) به رادیو آزادی گفت: "دادخواهی دیروز به خاطر رهایی عالیه مدیر محبس زنانۀ هرات که از چهار ماه به اینسو لادرک است و شک داریم که نزد طالبان زندانیست و دادخواهی در مورد قتل زینب که بعد از خارج شدن از یک محفل عروسی اخیراً در اثر تیراندازی طالبان کشته شد، به راه انداخته شده بود."

به گفته خانم محمدی، حدود بیش از هفتاد تن فعالان زن دیروز می‌خواستند، برسم اعتراض در چهار راهی سرسبزی گردهم آیند، اما قبل از رسیدن به محل توسط طالبان تهدید شده و متفرق ساخته شدند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

عفو بین‌الملل: زنان افغان باید مورد حمایت قرار گیرند

آرشیف- اعتراضات زنان در شهر کابل.

سازمان عفو بین‌الملل باز هم خواهان همبستگی با اعتراض‌های زنان در افغانستان شده است.

این سازمان دیروز (۱۷ جدی) در توییتر با نشر ویدیوی از زنان معترض گفت، بانوان افغان در حاکمیت طالبان، به اعتراض‌ها جهت داشتن حقوق بنیادی ادامه می‌دهند.

سازمان عفو بین‌الملل، در یک کمپاین آنلاین از مردم خواسته تا در همبستگی با زنان افغان، از آنها حمایت کنند.

شماری از زنان دیروز هم در کابل در یک خانه، نشست اعتراض آمیزی را برگزار کردند. یکی از این زنان چنین پیام داد: "جهان با نگاه به موج اعتراضات و واکنش زنان افغانستان به حکومت طالبان، باید به این نتیجه رسیده باشد که زن افغانستان امروز، دیگر زن سابق نیست که درد ظالمان تاریخ را تحمل کند."

طالبان در برخی موارد جلو راهپیمایی زنان را گرفته اند. اما بانوان می‌گویند که به دادخواهی برای حق کار و آموزش زنان و دختران ادامه می‌دهند.

زنان معترض در بدخشان خواستار حق تحصیل و کار از طالبان شدند

آرشیف- عکس تزئینی و از جریان تظاهرات شماری از زنان در کابل می‌باشد

شماری از زنان در ولسوالی کشم ولایت بدخشان در اعتراض به محدودیت‌ها علیه زنان در افغانستان دیروز پنجشنبه (۱۶ جدی ۱۴۰۰) مظاهره کردند.

سُمَیه نعیمی، فعال حقوق زن در بدخشان و تنظیم کننده این مظاهره به رادیو آزادی گفت: "زنان با مشکلات زیادی مواجه هستند. زنان حق ندارند که درس بخوانند و کار کنند، دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی زنان بسته است. خواست ما از طالبان این است که دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دانش آموزان باز گردند و به زنان اجازه دهند که آزاد باشند و کار کنند."

پیش از این، تظاهرات مشابه از سوی زنان در کابل و بعضی از ولایت‌های دیگر نیز راه اندازی شده بود.

طالبان چند ماه قبل گفته بودند که روی طرزالعملی کار می‌کنند که بر اساس آن زمینۀ آموزش و کار به تمام دختران و زنان در افغانستان فراهم خواهد شد اما مدافعان و فعالان حقوق زن به این حرف طالبان با دیدۀ شک می‌نگرند.

سیگار: محدود ساختن کار زنان از سوی طالبان بحران اقتصادی را افزایش می‌دهد

اعتراض شماری از زنان به دلیل محدودیت‌های طالبان

دفتر بازرس خاص امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) هشدار می‌دهد که محدود ساختن کار زنان از سوی طالبان، بحران اقتصادی را افزایش می‌دهد.

سیگار در تویت خود می‌افزاید که با محدود ساختن کار زنان فقر و تنگدستی بیشتر گسترش می‌یابد.

سیگار در این اواخر گزارش مفصلی در این باره نیز نشر کرده است.

در این گزارش آمده که در سال ۲۰۲۰، ۲۱ فیصد قوۀ کار در افغانستان را زنان تشکیل می‌داد.

بعد از بازگشت طالبان به قدرت در ماه اگست سال ۲۰۲۱، محدودیت‌های بر آموزش و کار دختران و زنان وضع شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان قبلاً گفته است که به کارمندان زن که اکنون در خانه هستند، معاش داده خواهد شد، اما برخی از کارمندان به شمول زنان به رادیو آزادی گفته اند که هنوز معاش دریافت نکرده‌اند.

ملل متحد: به بیش از ۱۶هزار و ۷۰۰زن درافغانستان بسته‌های صحی توزیع شده است

آرشیف، شماری از زنان در شفاخانه

ملل متحد می‌گوید ازماه اگست تا نوامبر به بیش از ۱۶ هزارو ۷۰۰ زن درافغانستان بسته‌های صحی توزیع شده است.

صندوق نفوس ملل متحد (UNFPA) درتویت دیروز خود گفت که این کمک به هدف مصونیت زنان هنگام زایمان صورت گرفته است.

ارزیابی ابتدایی این اداره نشان می‌دهد که با گسترش بحران بشری درافغانستان امکان دارد زنان بیشتری با تهدید مرگ روبرو شوند.

ملل متحد می‌گوید درافغانستان درهر دو ساعت یک زن به علت مشکلات مربوط به حاملگی جان می‌دهد.

رینا امیری: آنچه در توان دارم در زمینۀ بهبود وضعیت مردم انجام خواهم داد

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که هر آنچه در توان دارد در زمینۀ بهبود وضعیت وخیم زنان و مردم آسیب پذیر افغانستان انجام خواهد داد.

بانو امیری این را دیروز در تویتی چند ساعت پس از آن گفت که انتونی بلینکن وزیر خارجۀ ایالات متحده او را به حیث نمایندۀ ویژۀ این کشور در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان گماشت.

رینا امیری امریکایی افغان‌الاصل گفته است که افتخار دارد که برایش فرصت حمایت از زنان، دختران و مردم شجاع افغانستان فراهم می‌شود.

وزارت خارجۀ امریکا همچنان استیفانی فاستر را به عنوان مشاور این وزارت در امور کمک به زنان و دختران افغانستان معرفی کرده است.

در بیانیۀ وزارت خارجۀ امریکا گفته شده که امیری و فاستر کار حیاتی وزارت را برای حمایت از زنان، دختران و حقوق بشر در افغانستان به پیش خواهند برد.

آی‌او‌ام: ۸۰۰ زن افغان را در زمینه‌های آموختن حرفه‌ آموزش داده ایم

آرشیف، شماری از زنان در افغانستان

سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌او‌ام) می‌گوید که از طریق برنامه‌های آموزشی خود در افغانستان، حدود ۸۰۰ زن را در زمینه‌های مختلف حرفه‌ای آموزش داده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌او‌ام) دیروز در تویتر رسمی خود نوشت که این زنان در عرصه‌های مختلف از خیاطی تا ترمیم تلیفون‌های موبایل، آموزش دیده اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌او‌ام) متعهد شده که فرصت‌های شغلی را برای زنان و دختران در زمینه‌های مختلف در افغانستان، فراهم کند.

زنان تجلیل کننده شب یلدا خطاب به عمران خان: مردم افغانستان زنده است

آرشیف- سفره‌ای که به مناسب شب یلدا با خوردنی های رنگارنگ زینت یافته است

گروهی از زنان در کابل، از شب یلدا تجلیل کردند و از جوانان خواستند تا به ادبیات و فرهنگ کشور‌شان توجه کنند.

دیشب (۳۰ قوس) مصادف با طولانی‌ترین شب سال که از سوی گروهی تحت نام (جنبش خودجوش زنان مبارز افغانستان) تجلیل شد.

وحیده امیری یکی از برگزار کننده‌های این مراسم در پیامی به رادیو آزادی گفت که آنها در کنار تجلیل از شب یلدا و شعر خوانی، خواسته اند به عمران خان صدراعظم پاکستان با برگزاری گرد همایی پیام زندگی بدهند: "ما به این خاطر گرد هم آمدیم که به عمران خان صدای باشد که مردم افغانستان زنده است. درست است که کشور ما حالا در حالت استمرار قرار دارد، اما زنان افغانستان زنده اند."

عمران خان صدراعظم پاکستان روز یکشنبه در نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد گفت که هر جامعه از خود دیدگاهی دارد و هنگامی که بحث حقوق بشری زنان در افغانستان مطرح می‌شود باید به همخوانی آن با فرهنگ پشتون‌ها هم دیده شود.

این اظهارات او انتقادهای شماری از سیاسیون و شخصیت‌ها در افغانستان را بر انگیخته است.

نان، کار، آزادی و مشارکت، سیاسی شعار امروز زنان معترض در کابل

آرشیف، شماری از زنان معترض در کابل

ده‌ها زن امروز پنجشنبه (۲۵ قوس) در کابل مظاهراتی را به راه انداخته اند.

آنها شعار‌های نان، کار، آزادی و مشارکت سیاسی را سر می‌دادند.

پیش از این هم چنین اعتراضاتی از سوی زنان در شهر کابل راه اندازی شده بود.

آنها از طالبان می‌خواستند که حقوق زنان را رعایت کنند.

هرچند، از خشونت‌ها در مظاهرات امروز گزارش نشده، اما در گذشته در جریان مظاهرات با زنان بد رفتاری می‌شد.

با حاکمیت طالبان در افغانستان، زنان از حق کار منع و خانه نشین شدند و همچنان بخشی بزرگ دخترا از رفتن به مکتب و پوهنتون‌ها محروم گردیدند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG