لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۳۹

هند و پاکستان اطلاعات استخباراتی را با هم شریک می سازند


امضای توافق بین معاون وزیر داخلهء پاکستان چودری قمرالزمان و معاون وزارت داخلهء هند، بر تعهدات که قبلاً در شرم الشیخ مصر بین دو کشور شده بود، مهر تایید گذاشت.

در شرم الشیخ توافق شده بوده که پاکستان و هند در امر مبارزه با تروریزم اطلاعات شان را با هم شریک خواهند ساخت.

فعال ساختن یک خط مستقیم تیلفون بین معاونین وزارت های داخله دو کشور، حل دشواری های موجود را سریع تر می سازد. علاوتاً دستاورد دیگر این توافق تسریع تحقیقات در مورد حملهء سال 2008 در شهر ممبی که در اثر آن 166 تن کشته شد، خواهد بود که به هیات های تحقیقاتی هر دو جانب اجازهء انجام تحقیقات را در هر دو سوی سرحدات ایشان می دهد.

در اعلامیهء مشترک نشر شده، آمده است؛ جانب پاکستانی در مورد تحقیقات در زمینهء حملات سال 2008 در شهر ممبی، معلومات تازهء ارایه کرده است.
بر اساس همکاری متقابل، پاکستان همچنان در مورد مساعدت با یک کمسیون تحقیقات هند در زمینهء حملات ممبی، ابراز آماده گی کرد.

در این اعلامیه تاکید شده که ادارات تحقیقاتی فدرالی "ان، ای، ای" هند و "اف، ای، ای" پاکستان در زمینهء تحقیقات در مورد حملات ممبی به همکاری هایشان ادامه دهند.
روزنامهء دان می نویسد:
مذاکرات در فضای دوستانه انجام شد. برای هر دو جانب ادامهء مذاکرات در مورد مسایلی که تا هنوز در مورد آن ها توافق نشده، مهم بوده، مذاکرات به سطح معاونین وزارت های داخله هر سال صورت خواهد گرفت.

هردو جانب تعهد کردند که با تروریزم به طور همه جانبه مبارزه کرده، کسانی را که در جرایم تروریستی دخیل اند، به محاکمه خواهند کشانید.

معاونین وزرای داخلهء هند و پاکستان از رهای زندانیان و ماهیگیران زندانی استقبال کرده، توافق کردند که به تاریخ 15 اپریل اتباع ملکی و ماهیگیرانی که مدت حبس شان تمام شده است، بعد از تایید هویت و توزیع اسناد سفر، رها شوند.

روزنامهء دان می نویسد:
هند و پاکستان در ماه جولای 2011 لست مکمل زندانیان را نیز تبادله خواهند کرد.
هردو جانب در زمینهء تهدید روز افزون مواد مخدر نگرانی شان را ابراز کرده، بر افزایش همکاری در امر مبارزه و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر تاکید کردند.
همچنان توافق شد که در این رابطه هر سال به سطح روسای ادرات جلسه شود، که اجلاس نخست آن در پاکستان بر گزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG