لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۲

بحث و گفتگو در مورد وضعیت ایمنی تاسیسات هستوی ایران، آغاز می شود


حسن یوسفی اشکه وری یک دانشمند شناخته شدهء مذهبی و منتقد سریع رژیم ایران است که در آن کشور زندانی و خلع کسوت روحانی شد. وی از مدت سه سال به این سو در جرمنی زنده گی می کند.

اخیراًحسن یوسفی اشکه وری در بین روشنفکران و فعالان سیاسی، خواستار بحث و گفتگو در مورد وضعیت ایمنی تاسیسات هستوی ایران که یک کشور زلزله خیز می باشد، شده است.
وی این فرخوان را بعد از وقوع حادثه در استیشن هستوی فوکوشیمای جاپان در سایت انترنتی "جرس" که متعلق به اپوزسیون ایران می باشد، نشر کرده است.

یوسفی اشکه وری یکی از نخستین کسانیست که رویا رویی آزمون های مشابه به جاپان را با تاسیسات اتمی ایران مربوط و ممکن می داند.

آقای اشکه وری در مقاله اش می نویسد که در مذاکرات ایران با سایر کشور های جهان در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی آن کشور، مسالهء ایمنی برنامهء هستوی مطرح نشده است.
وی به رادیو آزادی در این ارتباط گفت:
«متاسفانه در سالیان اخیر برای کشور های خارجی و یک تعداد زیاد فعالان سیاسی، پالیسی هستوی ایران، ساختن اسلحهء اتمی و موضوعات مربوط به تامین صلح جهانی، موضوع اساسی مذاکرات را تشکیل می داد. به جهات انسانی این قضیه، یعنی مسالهء ایمنی تاسیسات هستوی، عواقب و پی آمد های نا گوار این تاسیسات برای صحت و سلامتی مردم و محیط زیست کمتر توجه شده است.»

حسن یوسفی اشکه وری اظهار می دارد:
«درصورتیکه ما باب صحبت را در این مورد، در بین حلقات روشنفکری و فعالان سیاسی آغاز کنیم، گام مهمی را در زمینهء آگاهی مردم و آغاز یک تغییر اجتماعی بر داشته ایم.»

آقای اشکه وری، نسبت موجودیت یک رژیم سرکوبگر، عدم موجودیت مطبوعات آزاد، نویسنده گان، تحلیل گران، احزاب سیاسی و سایر اجزای جامعهء مدنی که در ایران یا از بین برده و یا خاموش ساخته شده اند، آغاز صحبت و بحث در مورد ایمنی تاسیسات هستوی را در داخل ایران نا ممکن دانسته می گوید:
«بحث ها در خارج ایران آغاز شده، این مساله یک نکتهء تازه می باشد. قبل از حادثه در فو کوشیما کسی حرف های مرا جدی نمی گرفت، ولی حالا بحث ها شروع شده است. باید در بین روشنفکران، ژورنالیستان و سایرین توسعه یابد، تا یک توافق حاصل شود، در آن صورت رژیم ایران نیز به آن توجه خواهد کرد.»

در مورد اینکه آیا مردم عادی ایران بعد از آن چه که در فوکوشیما می گذرد به مسالهء ایمنی تاسیسات هستوی توجه خواهند کرد، حسن یوسفی اشکه وری می گوید، بحث ها از حلقات روشنفکری و نخبه گان بالاخره به طور آرام به داخل جامعه نیز نفوذ خواهد کرد. باشنده گان قرا و قصبات و جوانان از طریق انترنت و رسانه های خارجی در مورد اطلاع حاصل می کنند، آن زمان این جنبش و نظریات انتقادی بالای رژیم بیشتر تاثیر خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG