لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۲۵

از تلاش های پاکستان برای شکست القاعده و شورشیان شدیداً انتقاد شده است


به اساس گزارش آژانس های خبری اسوشیتدپرس و فرانس پرس، در یک راپور 38 صفحه ای که بروز سه شنبه از طرف قصر سفید امریکا به کانگرس آن کشور فرستاده شده، تلاش های پاکستان در باره شکست شبکه القاعده و سایر گروپ های شورشی در آن کشور شدیداً مورد انتقاد قرار گرفته است.

در راپور گفته شده بعد از سال ها کار با اردوی پاکستان، هنوز مسیر روشنی در جهت شکست دادن شورشیان در خاک پاکستان دیده نمی شود. این راپور در زمانی به کانگرس ارایه شده که، ایالات متحده امریکا تلاش دارد تا روابط اکثراً لرزان این کشور را با اسلام آباد استوار بسازد.

در یک بخشی از راپور راجع به پیشرفت های نظامی در افغانستان اشاره شده، ولی در راپور نیز آمده است، از اواخر سال 2010 میلادی به این طرف که جنگها آغاز گردیده، در بخش های از مناطق سرحدی پاکستان اوضاع خرابتر گردیده است.

در راپور قصر سفید راجع به مشکلات سیاسی و اقتصادی پاکستان نیز ابراز نگرانی شده و گفته است، از آن جایی که رهبران گروپ های ترورستی بشمول اسامه بن لادن در مناطق سرحدی پاکستان مخفی شده اند، بناً مقامات امریکایی موافق اند که نقش پاکستان برای تلاش های ایالات متحده در شکست دادن القاعده مهم می باشد.

به اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتدپرس، در راپور قصر سفید امریکا همچنان آمده است، پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا تلاش کرده تا پروگرام ضد شورش حکومت پاکستان را با پول و تربیه پرسوتل تقویت کند و همکاری سرحدی را با افغانستان تشویق نماید. اما برای از بین بردن پناگاه های تروریستان و محو قطعی القاعده و سایر گروپ های ترورستی در پاکستان به همکاری های بیشتر میان پاکستان و افغانستان ضرورت است.

روزنامه نیویارک تایمز هم به نقل از راپور قصر سفید امریکا می نویسد، بدون فشار از سوی پاکستان، این واقعاً نا ممکن است تا پناه گاه های طالبان یا القاعده را بدون حملات هوایی طیارات بی پیلوط امریکایی از بین برد.

دانیل فلدمن، معاون نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است، القاعده در سرحدات افغانستان نسبت به هر وقت دیگر تحت فشار بوده و تحرک طالبان در جنوب افغانستان هم واژگون شده است. حکومت پاکستان هم بطور فزاینده بالای سرحدات خود کنترول دارد.

در نتیجه گیری راپور قصر سفید امریکا که از طرف روزنامه نیویارک تایمز بنشر رسیده آمده است:
آنچه که مضطرب کننده باقی مانده اینست که، هیچ نشانه ای از ساختن پلان یا صحنه آرایی از تلاش ها که گویا عملیات پاکسازی را مکمل بسازد وجود ندارد.

بناً با وصف استقرار بی سابقه و دوامدار بیش از 147000 نیرو در سرحدات و کشته شدن 2575 عسکر پاکستانی از سال 2001 به این طرف، مسیر روشنی در جهت شکست شورشیان در پاکستان دیده نمی شود. حقیقت اینست که چار مرکز همآهنگی توسط نیروهای امریکایی، پاکستانی و افغان تاسیس شده و در سرحد جانب افغانی فعال هستند، اما با وصف اینکه در سال 2009 پاکستان تعهد کرده بود، هیچکدام این مراکز در سرحد جانب پاکستان هنوز فعال نمی باشد.
XS
SM
MD
LG