لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۳۰

سعد حریری: لبنان یک کشور تحت قیمومیت ایران نخواهد بود


صدراعظم لبنان که به زودی از این مقام کنار می رود امروز ایران را به مداخله در لبنان و امور کشورهای عربی ملامت کرد و گفت که لبنان یک کشور تحت قیمومیت ایران نخواهد بود.

سعد حریری ایران را به مداخله در لبنان، بحرین و کویت متهم کرد و گفت که این امر دیگر قابل پذیرش نیست.

حریری که خود یک مسلمان سنی است در افتتاح یک نشست اقتصادی در بیروت، ایران را با شدیدترین لحن مورد انتقاد قرار دارد. ایران از گروه شیعه مسلح حزب الله، رقیب حریری حمایت می کند.

بر اساس گزارش آژانس خبری فرانسپرس، حزب الله نیز این اظهارات سعد حریری را با الفاظ شدید محکوم کرده و گفته است که تبصره تحریک کننده حریری تفسیر واقعی اظهارات اخیر رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در مورد ایران است.

گیتس روز چهارشنبه در جریان دیدار از ریاض پایتخت عربستان سعودی گفت، تهران در تلاش بی ثباتی در بحرین است. فرقه پنج قوای بحری ایالات متحده در بحرین مستقر است.

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت، شواهدی در دست دارند که ایرانی ها در این مورد صحبت می کنند که دیگر در کجا مشکل ایجاد کرده می توانند.

برخی دیگری از مقامات ایالات متحده نیز گفته اند که ایران با استفاده از پول و فشار سیاسی در بحرین و جاهای دیگر می خواهد نا آرامی ها توسط شیعیان را دامن بزند اما وسعت این تلاش های آن کشور روشن نیست.

از ماه فبروری به این سو اعتراضات در بحرین آغاز شده است و کشورهای رقیب در منطقه تلاش دارند تا از آن استفاده کنند.

معترضان در بحرین که اکثریت شیعه این کشور هستند از نظام شاهی اقلیت سنی ها در این کشور می خواهند تا به آنها حقوق مساوی و نقش سیاسی داده شود.

عربستان سعودی که یک کشور سنی است برای کمک با بحرین عجله کرد و به آن کشور سرباز فرستاد. در عین حال سایر کشورهای خلیج، ایران با اکثریت شیعه را به مداخله در امور بحرین و تحریک کردن شیعیان به نا آرامی متهم می کنند.

حزب الله گفته است که موقف سعد حریری در همآهنگی با اهداف ایالات متحده قرار دارد تا میان کشورها و مردم منطقه انشقاق و نزاع به میان آورد.

حزب الله و متحدین آن حکومت به حمایت غرب حریری را در ماه جنوری سقوط دادند و توانسته اند تا حمایت کافی را برای نامزدشان به حیث صدراعظم در پارلمان به دست آورند.

حریری که تا تشکیل حکومت جدید به حیث سرپرست ایفای وظیفه می کند قوای نظامی حزب الله را نیز همواره مورد انتقاد قرار داده و آن را تهدیدی برای امنیت لبنان می داند.
XS
SM
MD
LG