لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۷

واشنگتن پست: جنگ اعضای خانواده ها را از هم جدا می سازد


جنگ اعضای خانواده ها را از هم جدا می سازد عنوان مقاله ای است که در روزنامه واشنگتن پوست در باره افغانستان نشر شده است.

روزنامه می نویسد:
گل و رزاق شب و روزهای زیاد از زنده گی خود را روی یک صحن چرکین در یک بستره باهم سپری کرده اند.

هردو در کردهای کچالو باهم کار کرده اند و در یک مسجد باهم نماز خوانده اند. این دو برادر نادار در یک گوشه دور افتاده افغانستان زنده گی می کردند.

اما احساسات و گرایش های شخصی علت عمده ای است که دوست و دشمن امریکایان در افغانستان را از هم جدا می سازند.

رییس جمهور افغانستان حامد کرزی چندین بار طالبان را برادران ناراضی خطاب کرده است.

واشنگتن پوست در ادامه می نویسد که مناطق مرکزی افغانستان مناطق با امن کشور بوده که خبری از درگیری ها و جنگ در آن شنیده نه می شود.

افغانان در نتیجه فشارها به گروهای مختلف تقسیم شده اند و چنین وضعیت نه تنها اینکه تلاش های خاتمه دادن به جنگ را پیچیده تر ساخته، امیدهای باهم کنار آمدن برادران یک خانواده را نیز متلاشی نموده است.

گل و رازق که به شرط عدم افشای اسامی کامل خود با روزنامه واشنگتن پوست صحبت کرده اند، در بازرگان، یکی از مناطق دور دست همجوار سرحد پاکستان در زابل باهم بزرگ شده اند. از هنگامی که رازق یک سال قبل به نیروهای پولیس پیوست دو برادر باهم مقاطعه کرده اند.

خبرنگار واشنگتن پوست در حال با این دو برادر در قندهار مصاحبه نموده که هر یکی از این برادران از مصاحبه برادر خود خبرنه داشت.

در این میان نشریه نشنل ریویو می نویسد:
هفته گذشته دو عسکر دیگرامریکایی توسط یک پولیس نیروهای امنیتی افغان که عساکر امریکایی برای آموزش آنها به افغانستان رفته اند در ولایت فاریاب در شمال این کشور کشته شدند.

نویسنده مقاله می گوید که با کشته شدن این دو عسکر شمار عساکر امریکایی که ظرف چهار ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند به هفده نفرمی رسد.

اگر شمار دیگر عساکر کشور های غربی نیز در نظر گرفته شود شمار عساکر خارجی که توسط عساکر و پولیس افغانستان کشته شده اند به 22 نفر می رسد.

نشریه نشنل ریویو می افزاید:
این واقعات جدید نه بوده بلکه فقط یک حالت شایع می باشد. جوامع سنتی اسلامی با ریشه های قبیلوی معمولاً در برابر مدنیت های دیگر که سعی کردند این جوامع را زیر تاثیر قرار دهند چنین روش را اختیار کرده اند و تجربه اتحاد شوروی سابق می تواند پاسخ های بهتر در این باره داشته باشد.

اگر ماموریت ما بعد از تقریبا 10 سال در افغانستان اکنون بیهوده به نظر می رسد علت این است که ما سالیان پیش منافع امریکا را تعقیب نه کردیم و بلاخره با این منجلاب روبروشدیم.

نویسنده می گوید:
ما به دنبال از بین بردن شبکه القاعده و مهمانداران طالب آنها به افغانستان آمدیم. در افغانستان باقی ماندیم و باقی ماندیم تا زنده گی بهتری را برای کسانی بسازیم که از ما نفرت دارند.
XS
SM
MD
LG