لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۳۹

قذافی نقشه حل سیاسی جنگ داخلی لیبیا توسط اتحادیه افریقا را پذیرفت اما!


یک هیاتی متشکل از رهبران اتحادیه افریقا با رهبران مخالف حکومت لیبیا در بنغازی برای گفتگو روی پیشنهاد نقشه راه جهت پایان جنگ تقریباً هشت هفته یی داخلی در این کشور ملاقات می کند.

این بازدید اتحادیه افریقا بعد از اینکه حاکم لیبیا معمرالقذافی روز یکشنبه در طرابلس پایتخت این کشور باهیات های اتحادیه افریقا ملاقات کرد، صورت می گیرد.

معمر القذافی گفت که طبق پیشنهاد یاکوب زوما رییس جمهور افریقا جنوبی، او نقشه راه را خواهد پذیرفت. اما توقعات برای دستیابی به این موافقت به خاطر نکات اختلاف میان طرفین مشکل به نظر می رسند.

قذافی می گوید، تقاضای شورشیان را در مورد این که او از قدرت استفعی دهد، نخواهد پذیرفت. اما مخالفین که همین اکنون این پیشنهاد را بررسی می کنند، می گویند، هر پلان که قذافی را اجازه دهد تا بر قدرت باقی بماند، قبول نه دارند.

رمضان العمامره الجراییری کمیشنر اتحادیه افریقا برای صلح و امنیت روز یکشنبه در طرابلس اعلان کرد که قذافی به شرایط این موافقتنامه که شامل آتش بس و مذاکره میان مقامات رژیم و مخالفین می باشد، موافقه کرده است.

رهبر انقلاب قذافی قبولی نقشه راه اتحادیه افریقا را تایید کرد که روی این نکات می چرخد: اول توقف فوری کلیه درگیرها و خصومت ها و دوم همکاری مراجع زیربط لیبیایی برای فراهم آوری تسهلات جهت رسانیدن کمک های بشری برای مردم نیازمند.

اما همین اکنون رهبران مخالف در مورد تطبیق آتش بس با سربازان قذافی ابراز شک و تردید کردند. رمضان العمامره گفت که یک واحد نظارت کننده مورد بحث و گفتگو قرار دارد تا اطمینان حاصل شود که هر آتش بس به میاجیگیری اتحادیه افریقا با اعتبار و موثر خواهد بود.

ضماً رییس جمهور افریقای جنوبی از ناتو خواست که حملات هوایی علیه نیروهای حکومت قذافی را متوقف سازد تا زمینه برای پیشنهاد آتش بس مساعد شود.

اما اکثر جنگجویان مخالف در شهر بنغازی در مصاحبه های شان با خبرنگاران خارجی در مورد انگیزه های بازدید هیات اتحادیه افریقایی ابراز شک و تردید کردند.

آنها می پرسند که آیا رهبران اتحادیه اروپا واقعاً خواهان خاتمهء این منازعه هستند و یا هم به خاطر روابط نزدیک شان با قذافی می خواهند رژیم او را مستحکم سازند.
XS
SM
MD
LG