لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۲

آلان جوپیه: ناتو باید نقش خود را در لیبیا به صورت کامل بازی کند


هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا به یک نشست خبری روز دوشنبه در واشنگتن گفت که امریکا طرفدار آتش بس در لییبا می باشد اما نیروهای قذافی باید عقب نشینی کنند.

وی افزود:
« مابه وضاحت گفتیم که طرفدار آتش بس در لیبیا هستیم. ما می خواهیم نیروهای رژیم لیبیا از مناطقی که در این اواخر به زور به آن داخل شده اند خارج شوند.»

وزیرخارجه امریکا افزود که ما به ضرورت یک انتقال باورداریم که انعکاس دهنده اراده مردم لیبیا و کنار رفتن قذافی از قدرت باشد.

در این میان آلان جوپیه وزیر خارجه فرانسه هنگام مسافرت به دوحه پایتخت قطر به یک رادیوی فرانسه گفت:
«ناتو باید نقش خود در لیبیا را به صورت کامل بازی کند. ناتو می خواست نقش رهبری کننده در عملیات داشته باشد و ما این را قبول کردیم.»

او افزود که ناتو باید نقش خود را همین امروز بازی کند، به این معنا که به نیروهای قذافی نباید اجازه داده شود که علیه غیرنظامیان از سلاح ثقیل کار گیرد.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا ناتو تلاش های کافی را در لیبیا انجام می دهد گفت که نه این مساعی کافی نیست. او گفت که ناتو باید سلاح ثقیل را که شهر مصراته را هدف قرار می دهد از بین ببرد.

آلان جوپِیه گفت که این موضوع را در اجتماع روز سه شنبه وزیران خارجه اتحاد اوروپا در لوکسمبورگ مطرح می کند. او گفت که تلاش های بزرگ کمک بشری نیز باید انجام شود.

وزیرخارجه فرانسه در اشاره به وضعیت باشنده گان شهر محاصره شده مصراته گفت اتحاد اروپا که مایل متعهد شدن کدام مسوولیت نظامی در لیبیا نیست باید در فراهم آوری کمک های بشری سهم گیرد.

وزیر خارجه فرانسه این اظهارات را بعد از آن بیان می دارد که رهبران شورشیان در این اواخر از سستی عملیات نیروهای ناتو در لیبیا شکایت کردند.
XS
SM
MD
LG