لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۴

رییس جمهور سابق مصر بازداشت شد


حسنی مبارک رییس جمهور سابق مصر
تلویزیون مصر به روز چهارشنبه از بازداشت پانزده روزه حسنی مبارک رییس جمهور سابق آنکشور برای انجام تحقیقات خبرداد. در همین حال علا و جمال دو پسر او برای طی کردن دوره بازداشت خود به قاهره منتقل شده اند.

حسنی مبارک رییس جمهور سابق مصر برای انجام تحقیقات برای پانزده روز توقیف شد. نامبرده به فساد اداری و کشتن صدها تن در میدان تحریر قاهره متهم شده است.

پیش از این، حکم بازداشت علا و جمال دو پسر حسنی مبارک نیز صادر شده بود.

علا وجمال در حومه قاهره به زندانی منتقل شدند که شماری از مقامات رژیم حسنی مبارک نیز در آنجا زندانی اند.

حامیان دیموکراسی در مصر خواهان گرفتاری حسنی مبارک، پسران وی او افراد مهم رژیم سابق برای پرسش و بازجویی در مورد کشتار معترضان و همین طور اختلاس سرمایه های عمومی در مصر میباشند.

به گفته مقامات جریان تظاهرات در مصر علیه رژیم حسنی مبارک 365 تن کشته شدند اما فعالان حقوق بشر مدعی اند که تعداد گشته شده گان بیشتر است.

حسنی مبارک به تاریخ یازده فبروری از قدرت برکنار شد و به شرم الشیخ رفت. به روز سه شنبه وی جریان تحقیقات دچار حمله قلبی شد که از آنجا به شفاخانه منتقل شد. مسوولان شفاخانه پذیرفتند که حسنی مبارک 82 ساله بستر شده است اما در مورد وضعی صحی وی از اظهارات خوداری کردند.
روزنامه الاهرام به گفته منابع خبری در شرم الشیخ گفت که حسنی مبارک برای رهایی از تحقیقات رو به شفاخانه آورده است.

مقامات امنیتی به خبرگزاری جرمنی ( دی پی ای) گفته اند که حسنی مبارک اواخر روز چهارشنبی به یک شفاخانه قاهره انتقال داده خواهد شد اما منابع دیگر میگویند که رییس جمهور سابق مصر پانزده روز توقیف را در شفاخانه شرم الشیخ به سر خواهد برد. مینا خبرگزاری دولتی مصر، خبر میدهد، زمانیکه وضع صحی حسنی مبارک بهتر شود به زندان منتقل خواهد شد.

همزمان با این در اطراف شفاخانه در شرم الشیخ تدابیر جدی امنیتی گرفته شده است و نگرانیهای موجود است که طرفداران حسنی مبارک برای رهایی وی تلاش خواهند کرد.

ایالات متحده امریکا تا هم اکنون در رابطه به گرفتاری حسنی مبارک او پسران وی عکس العملی نشان نه داده است اما جریان کنفرانس روابط امریکا و اسلام در واشنگتن روز سه شنبه هیلری کلنتن وزیر امور خارجه گفت:
امروز، زمستان طولانی عربها در حال گرم شدن است. طی چند دهه برای نخستین بار زمینه جهت تغییر اساسی به میان آمده است. فرصت واقعی برای آنانکه خواستار شنیدن صدای خود اند، مساعد شده است تا به خواسته های آنان جواب گفته شود»

به روز چهارشنبی زمانیکه حسنی مبارک و پسران وی جمال و علا به زندان انتقال داده میشدند مظاهره کنندگان بالای موتر حاملشان سنگ پرتاب کردند.
XS
SM
MD
LG