لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۷

«مذاکره با طالبان نباید تنها به ایالات متحدهء امریکا گذاشته شود»


فارن پالیسی
نشریهء فارن پالیسی در شماره اخیر خود در ارتباط مذاکره با طالبان مقاله تحلیلی نوشته و در آغاز این مقاله می نویسد:
در حال حاضر صحبت های زیاد در پایتخت کشورهای مختلف جهان راجع به ضرورت آوردن صلح به افغانستان جریان دارد.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا اخیراً اعلان کرد که جنگ در افغانستان تنها از طریق نظامی پیروز نمی شود.

مقامات در انقره از باز کردن یک دفتر برای طالبان صحبت می کنند، و در کابل هم حکومت حامد کرزی از هر فرصت استفاده می نماید تا آرزومندی خود را برای مذاکره تکرار کند.

به نوشته نشریه فارن پالیسی، آخرین صدای که با کمپاین صلح افغانستان یکجا گردید، صدای دیوید میلیبند وزیرخارجه سابق بریتانیا بود. میلیبند جهت ختم جنگ یک راه حل وسیع پیشنهاد می نماید و می گوید که مذاکره با طالبان را نباید تنها به ایالات متحده امریکا گذاشت.

پیشنهاد میلیبند این است که ملل متحد باید یک میانجی از کشور های اسلامی تعیین کند تا از پروسه مذاکرات صلح نظارت کند و به وی نیز صلاحیت داده شود تا از همه جوانب و گروپ های درگیر به شمول طالبان دعوت نماید در پروسه مذاکرات صلح به صورت فعال شرکت نمایند.

نشریه فارن پالیسی در ادامه مقاله می نویسد: میلیبند به درستی تاکید دارد که باید همه گروپ ها در بحث ها و مذاکرات شرکت کنند، به شمول آنهای که زیاده روی های مفرط دوران طالبان را بخاطر دارند و در مذاکرات هم از کنج چشم به سوی طالبان می نگرند.

نشریه در اخیر این بخش مقاله می نویسد، این نهایت یک کار مهم است که نباید تنها به حکومت کرزی محول شود، زیرا بعضاً دیده شده که کرزی مشتاقانه می خواهد طالبان را بحیث برادر در آغوش بکشد، بدون این که کدام امتیاز متقابل دریافت کند.

این هم معقول است تا ابتکار عمل ترکیه و هم چنان هر تلاش مشابه کشور دیگر را در جهان اسلام که می خواهند آدرس یا زمینه تماس دیپلوماتیک را با طالبان میسر بسازد، تعقیب نمود.

لاس انجلس تایمز
روزنامه لاس انجلس تایمز چاپ امریکا در شماره اخیر خود در ارتباط افزایش خشونت ها در افغانستان مقاله ای نوشته و در آغاز این مقاله می نویسد:
به اساس یک راپوری که اخیراً از طرف ملل متحد به نشر رسیده، حملات خشونت آمیز علیه کارمندان کمک های بشری در جریان یک دهه گذشته سه برابر افزایش یافته که منتج به کشته شدن بیش از یکصد کارمند کمک های بشری در جریان یک سال شده است.

روزنامه در ادامه می نویسد: به اساس راپور ملل متحد، بلند ترین رقم تلفات در میان کارمندان کمک های بشری در جاهایی بوده که جنگ ادامه دارد، از قبیل افغانستان، سودان و سومالی. چنانچه از سال 2005 میلادی به این طرف، 180 حمله عمده علیه کارمندان کمک های بشری در افغانستان صورت گرفته است.

روزنامه لاس انجلس تایمزدر اخیر این بخش مقاله به نقل از دان مک نارتن سخنگوی ملل متحد می نویسد: اتخاذ تدابیر فزیکی البته مهم است، اما اینجا اقدامات دیگر هم است که باید انجام شود، بشمول ایجاد روابط با مردم محل.
XS
SM
MD
LG