لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۰

خبر ها

مذاکرات شش جانبه روي برنامۀ اتومئ کورياي شمالي به بن بست مواجه شده است. دليل اين بن بست تاخير در دعواي مالي ميان کورياي شمالي و ايالات متحده ميباشد

مذاکرات شش جانبه روي برنامۀ اتومئ کورياي شمالي به بن بست مواجه شده است. دليل اين بن بست تاخير در دعواي مالي ميان کورياي شمالي و ايالات متحده ميباشد. امريکا ديروز ګفت 25 ميليون دالر قيد شدۀ کورياي شمالي را دوباره آزاد ميکند تا هرچه زودتر در امور بشري استفاده ګردد... ولي کورياي شمالي ګفته است که در مذاکرات شش جانبه تا وقتي اشتراک نخواهد کرد که اين پولها به حساب آنکشور در چين جابجا شود.

رييس جمهور پاکستان پرويز مشرف وعده داده است که انتخابات در آنکشور به وقت و زمان معيين آن براه خواهد افتاد.

رييس جمهور پاکستان پرويز مشرف وعده داده است که انتخابات در آنکشور به وقت و زمان معيين آن براه خواهد افتاد.
مشرف طئ يګ مصاحبه تلويزيوني ديروز ګفت: من اين وعده را به ملت خويش ميدهم که انتخابات به وقت و زمانش براه خواهد افتاد.
رسانه هاي پاکستان قبلا ګفته بودند که احتمال آن ميرود که مشرف انتخابات را که قرار است در اخير اينسال براه بي افتد به تعويق خواهد انداخت.

افريقاي جنوبي خواهان تغييرات در مسودۀ قطعنامۀ ملل متحد عليۀ ايران شده است. افريقاي جنوبي که رياست دوره يئ شوراي امنيت را در اين ماه به عهده دارد خواهان آن شده است که قبل از وضع تحريمات بيشتر بر ايران حدود 90 روز به آنکشور مهلت داده شود.

افريقاي جنوبي خواهان تغييرات در مسودۀ قطعنامۀ ملل متحد عليۀ ايران شده است. افريقاي جنوبي که رياست دوره يئ شوراي امنيت را در اين ماه به عهده دارد خواهان آن شده است که قبل از وضع تحريمات بيشتر بر ايران حدود 90 روز به آنکشور مهلت داده شود. اين مسله قبلا از سوي محمد البرادي رييس مرکز اتومئ ملل متحد پيشنهاد شده بود. سفير امريکا در ملل متحد الخاندرو ووف ګفته است پنج عضو دايمئ شوراي امنيت و آلمان که اين قظعنامه را پيشکش نموده اند پيشنهاد افريقاي جنوبي را بروز دوشنبه مورد غور قرار دادند.
سفراي فرانسه و برتانيا ګفته اند پيشنهاد افريقاي جنوبي موثر نيست. تحليلګران به اين باورند که اقدام افريقاي جنوبي راي ګيري را در مورد قطعنامۀ جديد بر ايران معطل خواهد کرد. ګفته ميشود با حمايت پنج عضو دايمئ شوراي امنيت اين قطعنامۀ جديد تصويب خواهد شد.

بر اساس تازه ترين خبر نيويورګ تايمز از قول يګ مرجع نامعلوم نوشته است که روسيه به ايران ګفته است که اګر ايران برنامۀ غني سازئ يورانيم خود را متوقف نکند روسيه عرضۀ مواد سوخت را به دستګاۀ بوشهر ايران قطع خواهد کرد. روسيه و ايران هردو در اين مورد اظهار نظر ننموده اند. از قول نيويورک تايمز اين اخطار هفته ګذشته از سوي ايګور ايوانوف رييس شوراي امنيت ملئ روسيه به علي حسيني تاش معاون مذاکره کنندۀ ارشد برنامۀ اتومئ ايران داده شد.

رسانه هاي روسي ميګويند در اثر وقوع عريق در يګ تعميريکه در آن متقاعدين و افراد سالخوردۀ روسي زنده ګي ميکردند امروز 63 نفر هلاک ګرديد.

رسانه هاي روسي ميګويند در اثر وقوع عريق در يګ تعميريکه در آن متقاعدين و افراد سالخوردۀ روسي زنده ګي ميکردند امروز 63 نفر هلاک ګرديد. اين حادثه در منطقۀ کوبان بحيرۀ سياه اتفاق افتاد. بر اساس يګ خبر ديګر تعداد کشته شده ګان انفجاريکه ديروز در يګ معدن ذغال سنګ در سايبريا رخ داد به 97 تن افزايش يافته است. هنګام انفجار حدود 203 نفر در اين معدن مشغول کار بودند. 10 تن ديګر تا حال هم لادرک بوده و جستجوي آنان ادامه دارد.

معاون رييس جمهور سابق عراق تاها ياسين رمضان به دار آويخته شد. رمضان به دليل دست داشتن در کشتار 148 شيعه مذهب در سال 1982 ميلادي در شهر دوجيل به سزاي مرګ محکوم شده بود.

معاون رييس جمهور سابق عراق تاها ياسين رمضان به دار آويخته شد. رمضان به دليل دست داشتن در کشتار 148 شيعه مذهب در سال 1982 ميلادي در شهر دوجيل به سزاي مرګ محکوم شده بود.
اين درحاليست که انفجار يګ بم در نزديکي پوستۀ پوليس امروز پنج نفر را در بغداد به قتل رسانيده و 17 تن ديګر را زخمي کرد. اين معلوم نيست که آيا قربانيان افسران پوليس بودند يا افراد ملکي.
ازسوي ديګر يګ حملۀ انتحاري در غرب بغداد که توسط دريور يګ موتر صورت ګرفت يګ عسکر را کشته و يکتن ديګر را زخمي کرد.

بر اساس يګ خبر ديګر جان هاورد صدراعظم آسترليا که اخيرا از عراق ديدن نموده است بيانداشته که در مورد وضع عراق محتاطانه خوشبين است. هاورد در عراق با ديويد پيتروس قومندان نيروهاي امريکايي و نوري ال مالکي صدراعظم عراق ملاقات نموده و تعهد نمود که 1400 سرباز آسترليايئ مستقر در عراق تا وقت که ضرورت باشد در آنکشور باقي خواهند ماند.

حداقل سه بم در رشته حملات سازمانيافته امروز در نقاط مختلف شهر کروکوک در شمالشرق عراق منفجر شد.

حداقل سه بم در رشته حملات سازمان یافته امروز در نقاط مختلف شهر کروکوک در شمالشرق عراق منفجر شد. در این حوادث حداقل 12 تن کشته و تقریبا 40 تن دیگر زخمی شدند. درست ساعات قبل یک بم در داخل یکی از مساجد در مرکز بغداد منفجر شد و حداقل سه تن را هلاک کرد. در یک خبر دیگر
وزیر دفاع امریکا رابرت گیتز میگوید احتمالا تا تابستان به وقت نیاز خواهد بود تا ارزیابی شود که آیا عملیات به رهبری نیروهای امریکایی در عراق موثر است یا خیر. اظهارات وزیر دفاع امریکا از تلویزیون این کشور یکشنبه در حال صورت میگیرد که اردوی امریکا از کشته شدن شش سرباز دیگر امریکایی در جریان عملیات در اخیر هفته خبرداد. در یک رویداد جداگانه ، انفجار در موتر که در آن بم جابجا شده بود حداقل 8 تن را در یک منطقه ء شیعه نشین در بغداد به قتل رسانید.

رييس جمهور جديد ترکمنستان حقوق تقاعد را برای بيش از 100 هزار باشنده ء سالخورده در ترکمنستان اعاده کرده است.

رييس جمهور جدید ترکمنستان قربان قلی بردی محمدوف حقوق تقاعد را برای بیش از 100 هزار باشنده ء سالخورده در ترکمنستان اعاده کرده است. همچنان بردی محمدودف پرداخت پول برای مادران را نیز از سرگرفته است. تصمیم جدید درمورد ضمانت های اجتماعی که امروز در روزنامه های رسمی ترکمنستان منتشر شد، زنان بیوه را که شوهران شان را در زمان جنگ جهانی دوم از دست داده اند نیز از حقوق تقاعد بهره مند میسازد.

ايالات متحده ء امريکا طرحهای را به منظور رفع تعزيرات از روی مليون ها دالر از دارايی مربوط به کوريايی شمالی را اعلام کرده است.

ايالات متحده ء امريکا طرحهای را به منظور رفع تعزيرات از روی مليون ها دالر از دارايی مربوط به کوریایی شمالی را اعلام کرده است. یک مقام وزرات مالیه ء امریکا دانیل گلزیر گفت تقریبا 25 ملیون دالر که در یکی از بانک ها مسدود شده بود به خاطر استفاده در بخش های بشری به حکومت کوریایی شمالی واپس داده خواهد شد.

"ایالات متحده ء امریکا و حکومت کوریایی شمالی بر سر وضعیت دارایی پولی کوریایی شمالی که در بانک دلتا آسیا مسدود شده است به یک مفاهمه دست یافته اند. کوریایی شمالی انتقال تقریبا 25 ملیون دالر از دارایی مسدود شده این کشور پیشنهاد کرده است. گفته شده است تا این پول به شماره حساب بانک تجارت خارجی کوریایی شمالی در بانک پیکنگ در چین انتقال داده شود."

این اعلام امروز در حالی صورت میگیرد که که گفتگو های شش جانبه در چین از سرگفته شده است. هدف از این گفتگوها پایان دادن به برنامه ء هسته یی کوریایی شمالی است.

حداقل سه تن پس از آن کشته شدند که زد و خورد دريک سالون بليارد در يک از قريه های قزقستان رخداد.

انفجاری که دريکی از معادن زير زمينی ذغال سنگ صبح امروز در سايبريا رخداد، 17 تن را هلاک کرده است. وزرات حالات اضطراری روسيه ميگويد که 168 تن از کارگران در هنگام وقوع اين انفجار در اين معدن مشغول کار بودند.

حداقل سه تن پس از آن کشته شدند که زد و خورد دريک سالون بليارد در يک از قريه های قزقستان رخداد.

انفجاری که دريکی از معادن زير زمينی ذغال سنگ در سايبريا 17 تن را هلاک کرد.

طياره غول پيکر 380 ای، با 500 سرنشين فرانک فورت را به مقصد نيويارک ترک گفت.

يک طياره نوع بس هوايی 380 ای، که از بزرگترين طياره های تجارتی است برای نخستين بار فرانک فورت را به مقصد نيويارک ترک گفت. اين طياره تقريبا 500 نفر سرنشین دارد. این طیاره پس از آنکه طیاره غول پیگر دیگر تنها با عمله پرواز از فرانسه به مقصد لاس انجلس پرواز کرد راهی نیویارک شد.

چین قصد دارد طياره های مسافر بری بزرگتر بسازد.

چین قصد دارد نفوذ طیاره های نوع بوینگ و بس هوایی را در بازار جهان با ساختن طیارهای مسافربری بزرگتر با چلنج روبر کند.

اعلامیه ء که در صفحه ء انترنیتی حکومت چین منتشر شده است میگوید چین شرکت دولتی را تاسیس خواهد کرد تا طیاره های بزرگتر بسازد.

در این اعلامیه آمده است که کابینه چین تصمیم ستراتیژیک عمده را اتخاذ کرد هاست تا تحقیق و توسعه به منظور داخل شدن در بازارجهانی را اغاز کند.

متخصصان ميگويند بسياری از ساحات باستانی پاکستانی با هزاران سال قدمت تاريخی در حال فروريختن هستند.

متخصصان میگویند بسیاری از ساحات باستانی پاکستانی با هزاران سال قدمت تاریخی در حال فروریختن هستند. در این حال مقامات بر سر این موضوع مباحثه میکنند که چه کسی باید از این ساحات مواظبت کند.

پاکستان که به عنوان مهد تمدن های باستانی و گزرگاه فرهنگ های یونایی ، بودایی ،هندو و فرهنگ های اسلامی مطرح بوده است، مخروبه های باستانی زیادی دارد اما بروی برخی از این ساحات ساختمان های ساخته میشوند و آثار آن غارت توسط هنرمندان و افراد قریه های به غارت میروند و یا با خاک یکسان میشوند.

مربی تيم کريکت پاکستان باب ولمر پس از شکست تيم اش درگزشت.

مربی تيم کريکت پاکستان باب ولمر پس از انکه تيم پاکستان در مسابقات جام جهانی کريکت از سوی آيرلند شکست خورد درگزشت. ولمر پس از آنکه بروی فرش اتاق اش در يکی از هوتل ها يکشنبه بيهوش دريافت شد به شفاخانه انتقال داده شد.علت مرگ او معلوم نشده است. پيروزی تيم تازه وارد آيرلند به روز شنبه از بزرگترين شکستهای غيرمنتظره در تاريخ رقابت های جام جهانی کريکت است که تيم پاکستان را در دور نخست از کسب مقام قهرمانی محروم کرد.

رييس جمهور روسيه ويلادمِير پوتين و همتای قزاقی اش نورسلطان نظربايف امروز در ماسکو با هم گفتگو ميکنند.

قرار است رييس جمهور روسيه ويلادمير پوتین و همتای قزاقی اش نورسلطان نظربایف امروز در ماسکو با هم گفتگو کنند. از یک مقام اداره ء ریاست جمهوری روسیه نقل قول شده که گفته است همکاری در زمنیه های تجارت و اقتصاد بخصوص در ساحه ء انرژی از مسایل عمده ء است که قراراست در جریان این دیدار مورد بحث قرار گیرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG