لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۵

خبر ها

شرکت روسی: ریکتر دوم تاسیسات هسته یی بوشهر ایران، در ماه مارچ آماده بهره برداری خواهد شد

شرکت روسی که تاسیسات هسته یی بوشهر ایران را می سازد گفته است، ریکتر دوم این تاسیسات، در ماه مارچ سال 2013 آمادهء بهره برداری خواهد شد.

صفحهء انتنتی BFM.ru به نقل از رییس این شرکت، والری لیمارینکو (Valery Limarenko) گزارش داده است، آخرین فعالیت های اخیر تخنیکی، کار بالای تاسیسات هسته یی بوشهر را سرعت بخشیده اند.

کار بالای بخش نخست تاسیسات هسته یی بو شهر، در آخر ماه مارچ، پس از چندین بار تاخیر، به پایان رسید. قرار است در ماه مارچ سال 2013 مسوولیت فعالیت های تاسیسات هسته یی بوشهر را خود ایرانی ها به دوش بگیرند.

اما لیمارینکو گفته است که حدود 300 کارشناس روسی برای کمک با ایرانی ها در بخش فعالیت این دستگاه، در ایران باقی خواهند ماند.

از ورود رییس جمهور ایران به زندان بد نام اِوین در تهران، ممانعت شده است

گزارش شده که از ورود رییس جمهور ایران محمود احمدینژاد به زندان بد نام اِوین، در تهران، ممانعت شده است.

خبرگزاری های ایرانی دیروز گزارش دادند که احمدی نژاد می خواست به دیدار یکی از معاونین پیشینش، علی اکبر جوانفکر، به این زندان برود.

جوانفکر به جرم نشر گزارش "گستاخانه" و اهانت به رهبر مذهبی، آیت الله خامنه یی، دورهء شش ماههء زندان را سپری می کند.

قوهء قضاییهء ایران درخواست ورود احمدی نژاد به این زندان را رد کرده گفت، رییس جمهور به عوض دیدار از یک زندان، باید به مسایل مهم از جمله بحران اقتصادی رسیده گی کند.

نفوذ احمدی نژاد در حکومت پس از اختلافات به وجود آمده میان او و رهبر مذهبی ایران، آیت الله خامنه یی، کمتر شده است.

این اختلاف زمانی آشکار شد که خامنه یی سال گذشته رییس ادارهء استخبارات این کشور را که توسط احمدی نژاد سبکدوش شده بود، دوباره در موقفش مقرر کرد.

گروه های بنیاد گرا در پارلمان ایران نیز بالای احمدی نژاد انتقاد کرده می گویند که او اقتصاد این کشور را به مسیر نادرست رهبری کرده است.

مشکلات اقتصادی ایران سبب شده است تا ارزش واحد پولی این کشور، به سرعت کاهش یابد.

از ترکیه به حیث کشوری که بیشترین تعداد خبرنگاران زندانی را دارد، انتقاد شده است

کمیتهء حمایت از خبرنگاران امروز گزارشی را نشر کرده که در آن بالای ترکیه به حیث کشوری که بیشترین تعداد خبرنگاران زندانی را دارد، انتقاد شده است.

این کمیته می گوید، تا اول ماه آگست سال جاری 76 خبرنگار در زندان های ترکیه به سر می بردند که ظاهراً 61 تن آنان به دلیل مسایلی که ارتباط مستقیم با کار شان داشت، زندانی شده بودند. به اساس این گزاش کمیتهء حمایت از خبرنگاران، 70 درصد این زندانیان، خبرنگاران کرد بودند.

در گزارش آمده است 30 درصد خبرنگاران زندانی، به دست داشتن در دسیسه های ضد حکومت و یا عضویت در سازمان های غیر قانونی، متهم اند. کمیتهء حمایت از خبرنگاران به نقل از گروه های مدافع از آزادی مطبوعات در داخل ترکیه می گوید، حدود 5 هزار دوسیهء جرمی برعلیه خبرنگاران درین کشور موجود است.

این کمیته در همین حال بالای مقامات ترکی به خاطر تصویب قانون انترنت انتقاد کرده می گوید که آنها با استفاده ازین قانون، بالای صفحات انترنتی وابسته به کُردها و مخالفان حکومت، محدودیت وضع می کنند.

این قانون در سال 2007 تصویب شد.

ستاره های بالیوود و علاقه مندان سینما، به خاطر مرگ یش چوپرا، چهرهء سینمای هند، عزا دار اند

ستاره های بالیوود و علاقه مندان سینما، امروز به خاطر مرگ یش چوپرا، چهرهء سرشناس سینمای هند، عزا دار اند.

یش چوپرا دیروز در اثر بیماری معروف به "دنجی فیور" ((Dengue Fever که یک بیماری ویروسی همراه با تب، درد عضلات و مفاصل است، در سن 80 ساله گی در گذشت. زنده گی سینمایی یش چوپرا در دههء 50 میلادی آغاز شد.

او به خاطر فلم های عاشقانهء که در لوکیشن های زیبا از جمله هالند و سیویس فلمبرداری می کرد، شهرت زیادی کسب کرد. او چهار بار به حیث بهترین کارگردان برندهء جوایز فلمفیر Film Fare شده است.

امروز بزرگترین روزنامه های هند مضامین زیادی را در بارهء کارهای هنری و زنده گی یش چوپرا چاپ کرده اند و همچنان رادیو ها و تلویزیونهای هند در نشرات خود تقریباً بدون وقفه در بارهء این کارگردان معروف، برنامه پخش می کنند.

من موهن سنگ صدر اعظم هند، یش چوپرا را یک الگوی سینمای هند خواند که ملیون ها نفر وی را به خاطر خواهند داشت. آخرین فلم یش چوپرا به نام "جب تک هی جا" یعنی "تا زنده باشم" در سیزدهم ماه نومبر به پردهء سینما خواهد آمد. جسد یش چوپرا، در یک مراسم خاص، فردا سوختانده می شود.

یک گروپ 9 نفری مخالفان مسلح همراه با سلاح های دست داشته شان در هرات با پروسه صلح پیوستند

مسوولان محلی ولایت هرات می گویند، یک گروپ 9 نفری مخالفان مسلح همراه با سلاح های دست داشته شان صبح امروز در این ولایت به پروسه صلح پیوستند.

اصیل الدین جامی معاون والی هرات در صحبت با رادیو آزادی گفت که ظرف شش ماه امسال حدود 270 تن از مخالفان مسلح با پروسه صلح یکجا شده اند.

عبدالصبور قوماندان این گروه گفته است، آنان در ولسوالی کروخ ولایت هرات بر علیه حکومت افغانستان فعالیت می کردند.

به گفته مسوولان محلی ولایت هرات از آغاز پروسه صلح در این ولایت تا حال نزدیک به هفت صد تن از مخالفان مسلح به این پروسه پیوسته اند.

انفجار ماین در ولایت لغمان جان یک سرباز اردوی ملی را گرفت و یک تن دیگر زخمی شد

گزارش ها می رسانند، که در نتیجه انفجار یک حلقه ماین درولایت لغمان صبح امروز یک سرباز اردوی ملی کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

سرحدی زواک سخنگوی والی لغمان در صحبت با رادیو آزادی گفته است، این حادثه در منطقه بدی آباد رخ زمانی رخ داد که این سربازان مصروف خنثی سازی ماین کنار جاده بودند.

باشنده گان محل می گویند، در این حادثه سه تن نیروهای اردوی ملی کشته شده اند.

غلام علی ولسوال نام نهاد طالبان در ولسوالی چک همراه با چهار تن از همکارانش کشته شدند

مسوولان ولایت میدان ورد گ می گویند، در اثر حمله هوایی نیروهای افغان و بین المللی شب گذشته غلام علی ولسوال نام نهاد طالبان در ولسوالی چک همراه با چهار تن از همکارانش کشته شده اند.

در یک اعلامیه دفتر والی میدان وردگ گفته شده است، این افراد در ولسوالی چک گرد هم آمده بودند، که مورد حمله هوایی نیروهای افغان و بین المللی قرار گرفتند.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که از نزد این افراد تعداد سلاح و مهمات نیز بدست آمده است اما طالبان مسلح تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

عبدالصمد یک تن از بزرگان قومی ولسوالی گرم سیر هلمند از سوی افراد ناشناس به قتل رسید

مسوولان محلی ولایت هلمند می گویند، عبدالصمد یک تن از بزرگان قومی ولسوالی گرم سیر این ولایت از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده است.

محمد عمر ولسوال گرم سیر به رادیو آزادی گفت، عبدالصمد شام روز گذشته در منطقه لگری این ولسوالی برای ادای نماز به مسجد می رفت که هدف فیر اشخاص نا معلوم قرار گرفت.

ولسوال گرم سیر گفته است، که یک پسر عبدالصمد بنام محمد داود فرهنگ در حال حاضر معاون دارالنشاً شورای ولایتی صلح در ولایت هلمند می باشد.

در نتیجه انفجار ماین در ولایت خوست، دو پولیس ملی کشته و سه تن شان زخم برداشتند

مسوولان ولایت خوست می گویند، در نتیجه انفجار یک حلقه ماین صبح امروز دو پولیس ملی کشته و سه تن شان زخم برداشتند.

بریالی روان مسوول روابط عامه مقام ولایت خوست به رادیو آزادی گفت، این سربازان می خواستند ماین را که کشف کرده بودند انتقال نمایند که ماین در ساحه سربند ولسوالی اسماعیل خیل مندوزی منفجر شده و سبب کشته و زخمی شدن این سربازان گردید.

داکتر امیر باد شاه رحمت زی منگل رییس صحت عامه خوست گفته است، در این حادثه دو پولیس کشته و چهار پولیس دیگر زخمی شده است.

مسوولیت این حادثه را طالبان مسلح به عهده گرفته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفته است در این حادثه تلفات سنگین را به این نیروها وارد کرده اند.

ولسوالی دانگام ولایت کنر شب گذشته هدف 8 فیر راکت از خاک پاکستان قرار گرفت

مقامات محلی ولایت کنر می گویند، ولسوالی دانگام این ولایت شب گذشته هدف هشتاد فیر راکت از خاک پاکستان قرار گرفته است.

واصف الله واصفی سخنگوی والی کنر در صحبت با رادیو آزادی گفت، پرتاب این راکت ها تلفات را در پی نداشته است.

اما باشنده گان این ولسوالی شکایت کرده اند، که حکومت و نیروهای خارجی برای جلوگیری از پرتاب این راکت ها هیچ کار موثر را انجام نداده اند.

به اساس گزارش ها، ظرف شش ماه گذشته تا حال بیش از شش هزار راکت بر مناطق سرحدی ولایت کنر پرتاب شده است.

حقوق بشر از هیلاری کلنتن خواست یک ستراتیژیک قوی را به هدف حمایت از حقوق زنان افغان ترتیب دهد

سازمان دیدبان حقوق بشر از وزیر خارجه ایالات متحده امریکا خواسته است تا پیش از ختم دوره کاری اش یک ستراتیژیک قوی را به هدف حمایت از حقوق زنان در افغانستان ترتیب بدهد.

در اعلامیه مطبوعاتی این سازمان آمده است که حقوق زنان در افغانستان بیشتر از هر زمانی دیگر با خطر مواجه است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در این اعلامیه نوشته است که آنان با فرستادن مکتوب کتبی به خانم هیلاری کلنتن از وی خواسته اند که به وضعیت زنان افغان توجه بیشتر نمایند.

این سازمان همچنان نوشته است با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در سال 2014 و کاهش حمایت مالی جامعه جهانی به افغانستان نگرانی از وضعیت زنان در این کشور افزایش یافته است.

در اثر حمله افراد ناشناس در ننگرهار 5 تن از اعضای یک فامیل کشته و یک خانم زخمی شد

گزارش ها می رسانند، که در اثر حمله افراد مسلح ناشناس در ولسوالی مهمند دره ولایت ننگرهار شب گذشته پنج تن ازاعضای یک فامیل کشته و یک خانم زخمی شده است.

سمونوال محمد ابرار قوماندان امنیه این ولسوالی در صحبت با رادیو آزادی گفت که این حادثه ساعت دو بجه شب گذشته در قریه کوچیانو کلی رخ داده است.

گفته می شود، این قریه در نزدیکی تورخم سرحد بین افغانستان و پاکستان موقعیت دارد.

آقای ابرار این حادثه را برخاسته از دشمنی شخصی این خانواده با افراد حمله کننده خوانده است.

پولیس قندهار ظرف 24 ساعت گذشته یازده مخالف مسلح را به قتل رسانده است

مسوولان امنیتی ولایت قندهار می گویند، ظرف 24 ساعت گذشته یازده مخالف مسلح را به قتل رسانده اند.

در اعلامیه قوماندانی 205 قول اردوی اتل وزارت دفاع در ولایت قندهار آمده است، که این مخالفان مسلح در ولسوالی دایچوپان ولایت زابل حین درگیری با نیروهای اردوی ملی کشته شدند.

رییس جمهور افغانستان با نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا در امور افغانستان و پاکستان ملاقات کرد

رییس جمهور افغانستان با نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا در امور افغانستان و پاکستان در کابل ملاقات کرده است.

دفتر رییس جمهور حامد کرزی در یک اعلامیه گفته است که در جریان ملاقات دیروز، مارک گروسمن در مورد مسافرت اخیر خود به پاکستان و گفت و گوهایش با مقامات پاکستانی در مورد پروسهء صلح و اقدامات به منظور مقابله با تروریزم و افراطگرایی صحبت کرد.

مقامات می گویند که طالبان و جنگجویان القاعده از مناطق قبایلی شمالغرب پاکستان به عنوان پایگاه استفاده می کنند و از آن جا برای حمله بر قوای امریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان آماده می شوند.

در اعلامیهء ریاست جمهوری افغانستان همچنان آمده است که درین ملاقات، دوگلاس لوت معاون مشاور امنیت ملی امریکا، جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان و جیمز کنینگهام سفیر امریکا در افغانستان هم حضور داشتند.

اوباما و رامنی شب دوشنبه در سومین و آخرین مناظرهء تلویزیونی در برابر هم قرار می گیرند

انتظار می رود رییس جمهور امریکا بارک اوباما و میت رامنی رقیبش از حزب جمهوریخواه شب دوشنبه در سومین و آخرین مناظرهء تلویزیونی در برابر هم قرار بگیرند.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ششم ماه آینده یعنی ماه نومبر برگزار می شود.

قرار است این مناظره در ایالت فلوریدا برگزار شود و موضوع عمدهء آن بحث روی پالیسی خارجی خوانده شده است.

انتظار می رود که برخی از سوالات گردانندهء این مناظره در مورد افغانستان و پاکستان تمرکز داشته باشد.

همچنان قراراست سوالاتی در بارهء اسراییل و برنامهء جنجالی هسته یی ایران، موضوع سوریه، لیبیا، روسیه و چین هم پرسیده شود.

برای اولین بار است که هر یک ازین مناظره های تلویزیونی ریاست جمهوری توسط شصت و پنج میلیون نفر در امریکا تماشا می شود.

در حالی که تنها دو هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری امریکا باقی مانده، نظرسنجی ها نشان می دهند که اوباما و رامنی با تفاوت اندک به پیش می روند.

امریکا با لبنان در قسمت تحقیق در مورد بمب گذاری اخیر در آنکشور همکاری می کند

ایالات متحدهء امریکا گفته است که با لبنان در قسمت تحقیق در مورد بمب گذاری اخیر درین کشور که در آن یک مقام ارشد استخباراتی کشته شد، همکاری می کند.

این اعلان در حالی صورت می گیرد که لبنان دیروز هم شاهد موج از خشونت ها بود.

هواداران جنرال وسام الحسن دیروز به دنبال مراسم خاکسپاری او در شهر بیروت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

پولیس فیرهای هوایی کرد و از گاز اشک آور هم استفاده کرد تا از هجوم معترضان بر دفتر نجیب میقاتی صدراعظم لبنان جلوگیری شود.

معترضان اتهام وارد می کردند که میقاتی دست نشاندهء سوریه است.

وزارت خارجهء ایالات متحدهء امریکا گفته است که هیلاری کلنتن وزیر خارجهء در صحبت تلیفونی با میقاتی بمبگذاری روز جمعه را تقبیح کرد.

در درگیری میان پولیس و معترضان در کویت یازده مامور پولیس زخمی شده اند

بر اساس گزارش ها چندین معترض در کویت زخمی و دستگیر شده اند. ده ها هزار نفر علیهء تغییرات در مورد قانون انتخابات اعتراض می کردند و پولیس برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک آور و نارنجک های که تنها صدا تولید می کنند استفاده کرد.

وزارت داخلهء کویت در یک اعلامیه گفت که در درگیری میان پولیس و معترضان یازده مامور پولیس زخمی شده اند.

گزارش های تایید ناشده می رسانند که ممکن است ده ها معترض هم افگار شده باشند.

تغییرات در مورد قانون انتخابات کویت قبل از انتخابات اول ماه دسمبر اعلان شده است.

حامیان مخالفان حکومت کویت می گویند که این تغییرات سیاستمداران مخالف را کنار می زند.

بر اساس گزارش ها تغییرات وضع شده مغایر قانون اساسی سال 2006 در کویت است.

محمود عباس رییس اداره خودگردان فلسطین در انتخابات محلی در کرانه غربی، اعلان پیروزی کرد

گروه فتح مربوط به محمود عباس رییس اداره خودگردان فلسطین می گوید، در انتخابات محلی در کرانه غربی، برنده شده است. این انتخابات، از سوی گروه حماس که رقیب فتح می باشد، تحریم شد.

بر اساس نتایج تقریباً نهایی، گروه فتح 94 کرسی را از کرسی های 147 گانه شورای ولایتی، برنده شده است. حماس که در نوار غزه حاکم است، انتخابات را در حالی تحریم کرد که کاندیدان حزب فتح در این انتخابات، پیشقدم بودند.

حماس، رای دهی در غزه را لغو نموده گفت، نتایج در کرانه غربی را به رسمیت نمی شناند. انتخابات محلی دیروز، اولین انتخابات در مناطق فلسطینی در هفت سال گذشته بود.

دو گروه رقیب حماس و فتح با وجود میانجیگری مصر تاحال نتوانسته اند، به توافقی دست یافته و متحد شوند و همین موضوع، منتج به تاخیر در راه اندازی انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در فلسطین شده است.

حدود 54 درصد از رای دهنده گان واجب رای دهی در انتخابات دیروز در کرانه غربی شرکت داشتند و نتایج این انتخابات قرار بود ناوقت دیشب اعلان گردد.

طالبان گزارش ملل متحد که گفته است، بمب های کنار سرک باعث بیشترین تلفات ملکی می شود را رد کردند

طالبان دیروز یک گزارش ملل متحد را رد کردند که در آن گفته شده است، بمب های کنار سرک باعث بیشترین تلفات ملکی در افغانستان می شود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است، این گروه از بمب های کنار سرک، برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی، استفاده می کند.

یوناما یا دفتر معاونت ملل متحد در کابل به روز شنبه از شورشیان خواست، استفاده از بمب های کنار سرک و دیگر مواد انفجاری خود ساخته را متوقف سازند، زیرا چنین حملات در 9 ماه اول امسال، باعث هلاکت 340 فرد ملکی در افغانستان شد و این رقم، در مقایسه با عین مدت در سال گذشته، سی درصد بیشتر می باشد.

این گزارش ملل متحد یکروز بعد از آن منتشر شد که در اثر برخورد یک بس با ماین کنار سرک در ولایت بلخ به روز جمعه، حدود 20 غیر نظامی کشته شدند.

مقامات اردنی: از یک دسیسه احتمالی القاعده برای حمله بر اهداف غربی در اردن، جلوگیری شد

مقامات در اردن دیروز گفتند، از یک دسیسه احتمالی القاعده برای حمله بر اهداف غربی در اردن، جلوگیری نموده اند.

اداره استخبارات اردن دیروز در یک اعلامیه گفت، نیروهای امنیتی آنکشور به روز سه شنبه، یک گروه یازده نفری از اتباع اردنی را دستگیر کرد که می خواست، بر بعضی بازارها، کافی شاپ ها و سفارت ها در عمان پایتخت اردن، حملات را انجام دهند.

در اعلامیه اداره استخبارات اردن آمده است که این افراد که با القاعده عراق رابطه دارند، از ماه جون به این طرف، پلان این حملات را طرح ریزی کرده و مواد انفجاری را از کشور همسایه سوریه به دست آورده بودند.

در حملات سال 2005 که حکومت اردن، القاعده را عقب آن میداند، در سه هوتل مختلف در عمان مرکز آنکشور، 60 نفر کشته شده و 120 تن دیگر زخمی شده بودند.

یک تن از معاونین سابق رییس جمهور وینزویلا گفت، فیدل کاسترو رهبر سابق کیوبا زنده و سلامت است

ایلایاس خووا یک تن از معاونین سابق رییس جمهور وینزویلا گفته است، فیدل کاسترو رهبر سابق کیوبا زنده و سلامت است. این موضوع بعد از آن اعلان شده است که خووا، به روز شنبه با فیدل کاسترو ملاقات کرد.

این بیانات معاون اسبق رییس جمهوو وینزویلا ، بعد از آن ایراد شد که آوازه های پخش گردید که گویا فیدل کاستروی 86 ساله، در بستر مرگ است. خووا همچنان گفته است، کاسترو به اندازه یی سرحال بود که او را بعد از ملاقات، به هوتلی همراهی کرد که خووا در آن به سر می برد.

موضوع صحت کاسترو از چند سال به این طرف سوال برانگیز بوده است ولی بعد از آنکه وی، متحد خود هوگو چاوییز رییس جمهور وینزویلا را، به مناسبت برنده شدن وی در انتخابات هفتم اکتوبر، به طور رسمی مبارکی نداد، این آوازه ها پخش شد که گویا کاسترو، بسیار بیمار است و در بستر مرگ قرار دارد.

فیدل کاسترو رهبر سابق کیوبا، در ماه مارچ امسال هنگامی که پاپ بیندیکت رهبر کاتولیک های جهان از کیوبا دیدن کرد، در تلویزیون ها دیده شد ولی بعد از آن غایب بود. کاسترو در ماه جون امسال، نشر سلسله تبصره های سیاسی خود را هم که در گذشته، به طور متداوم منتشر می شد، متوقف ساخت.

ایران سه تن را در ارتباط به بمب گذاری های سال 2010 اعدام کرد

قوه قضاییهء ایران می گوید سه تروریست در ارتباط به بمب گذاری های سال 2010 که 67 کشته بر جا گذاشت، اعدام شده اند.

در یک اعلامیهء قوه قضاییه ایران گفته شده است که یحیی چاری زهی، عبدالجلیل کهرازهی و عبدالباسط ریگی در ولایت سیستان بلوچستان اعدام شدند.

کهرازهی و چاری زهی بخاطر دست داشتن در بمب گذاری ماه دسمبر 2010 در شهر چابهار محکوم شده بودند، حمله یی که 39 کشته بر جای گذاشت.

ریگی، بخاطر دخیل بودن در بمب گذاری جولای 2010 در زاهدان محکوم شده بود.

در این حمله 28 تن جان داده اند.

این سه تن که در زندان زاهدان اعدام شدند، از سوی قوه قضاییهء ایران تروریست معرفی شده اند، اما در مورد جند الله چیزی گفته نشده است.

این گروه شورشی سنی مذهب مسوولیت هر دو حمله را به عهده گرفته بود.

شماری از عزاداران خشم شان را نسبت به حکومت فعلی لبنان ابراز کردند

قرار است جنازهء وسام الحسن امروز (یکشنبه) به خاک سپرده شود.

جنرال وسام الحسن افسر استخبارات لبنان و هفت تن دیگر به روز جمعه در انفجار یک بمب در بیروت کشته شدند.

شماری از عزاداران هنگامی که راهی محل برگزاری مراسم خاکسپاری جنازهء جنرال حسن بودند، امروز در صحبت با خبرنگاران در بیروت خشم شان را نسبت به حکومت فعلی لبنان ابراز کردند.

آنها حکومت را به طرفداری از سوریه متهم می کنند.

مروه یکی از این عزاداران گفت:

« ما امروز غم و درد خود را بخاطر شهادت وسام الحسن برای کشور و رفیق حریری ابراز می کنیم، ما احساسات و درد خود را ابراز می کنیم. ما از نجیب میقاتی صدراعظم لبنان می خواهیم پیش از فرار رسیدن فردا امروز استعفا کند. ما از نجیب میقاتی می خواهیم تا همین حالا وظیفه را ترک کند.»

نجیب میقاتی صدراعظم لبنان به روز شنبه گفت: استعفای کابینه اش را پس از حادثهء روز جمعه پیشکش کرده است.

صدراعظم لبنان همچنان گفت: وسام الحسن در بارهء مداخله سوریه و اقدامات تحریک آمیز آن کشور به شمول قتل رفیق حریری صدراعظم سابق لبنان تحقیق می کرد.

پیش از این مقامات لبنانی گفته بودند که سوریه در عقب قتل رفیق حریری قرار دارد.

اخضر ابراهیمی با بشار الاسد رییس جمهور سوریه ملاقات کرد

نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه امروز (یکشنبه) با رییس جمهور بشارالاسد ملاقات کرد.

اخضر ابراهیمی به دنبال این ملاقات از جناح های درگیر جنگ خواست روی آتش بس یک جانبه توافق کنند:

« ما از رهبران مدنی و مخالفان مسلح در داخل و بیرون از سوریه، این خواست را مطرح کردیم.
ما یک پاسخ مثبت دریافت کرده ایم. در صحبت هایی که با تمام اعضای اپوزیسیون در بیرون از کشور و مقام های کشور های همسایه داشتیم، آنها گفتند که برقراری آتش بس در روز های عید یک مفکورهء خوب است. همهء ایشان از این مفکوره حمایت کرده و آن را تایید کردند.»


ابراهیمی گفت: اگر در تعطیلات عید این آتش بس برقرار شود، اساسی را برای آتش بس پایدار فراهم می کند.

در اثر انفجار یک بمب در سوریه، هفت تن کشته شدند

گزارش شده است که در انفجار یک بمب در سوریه امروز (یکشنبه) حد اقل هفت تن کشته و شمار زیادی از افراد زخمی شدند.

تلویزیون طرفدار دولت سوریه از وقوع این انفجار در شهر قدیمی دمشق گزارش داد.

گزارش ها می رسانند که بمب در نزدیک یک مرکز پولیس در ولسوالی باب تاوما انفجار کرد، جایی که عمدتاً اقلیت های مسیحی زنده گی می کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG