لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۲

خبر ها

در یک سرویس در مقابل قرارگاه اردوی اسراییل در تل ابیب یک انفجار رخ داد

ادارهء خدمات عاجل اسراییل می گوید: امروز در یک سرویس در مقابل قرارگاه اردوی اسراییل در تل ابیب یک انفجار رخ داد. ادارهء خدمات نجات اسراییل گفت: در این انفجار حد اقل 10 تن زخمی شدند و وضعیت سه تن از زخمی ها وخیم است.

یک سخنگوی بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل این را یک "حملهء تروریستی" خواند. تلویزیون اسراییل تصاویر یک بس پر از دود با کلکین های شکسته را نمایش داد.

میکی روسین فیلد، سخنگوی پولیس گفت: مقام ها تحقیق می کنند که آیا بمب در داخل سرویس جابجا شده بود یا کار بمب گذار انتحاری بوده است.

این انفجار در میان عملیات اسراییل بر جنگجویان حماس صورت می گیرد. در این عملیات بیش از 130 فلسطینی در غزه کشته شده اند. در نتیجهء راکت های جنگجویان حماس بر اسراییل 5 اسراییلی به قتل رسیده اند.

در یک حملهء بمبی در کویته مرکز بلوچستان پاکستان پنج تن به شمول سه عسکر کشته شدند

در یک حملهء بمبی در کویته مرکز بلوچستان پاکستان امروز چهار شنبه پنج تن به شمول سه عسکر کشته شدند.

پولیس می گوید: این بمب در یک موتر سایکل پنهان شده بود و در نزدیک یک واسطه نقلیه یی اردو انفجار کرد که موتر حامل اطفال مکتب را بدرقه می کرد.

حدود 15 تن دیگر در این انفجار زخمی شده اند. وضعیت برخی از زخمی ها وخیم است. تا حال هیچ کس مسوولیت این حادثه را به عهده نگرفته است.

این انفجار در آستانهء برگزاری جلسهء سران هشت کشور رو به انکشاف در اسلام آباد صورت گرفته است.

اسلام آباد بخاطر خشونت های مرتبط با طالبان و القاعده به ندرت کنفرانس های بزرگ بین المللی را میزبانی می کند.

در نتیجهء چند عملیات نیروهای اردوی ملی در ولایت هلمند 13 مخالف مسلح بازداشت شدند

وزارت دفاع افغانستان می گوید، در نتیجهء چند عملیات نیروهای اردوی ملی در ولایت هلمند 13 مخالف مسلح بازداشت شده اند.

در یک خبرنامهء وزارت دفاع آمده است که این عملیات ها در ولسوالی های گرمسیر و ناوهء این ولایت توسط منسوین قول اردوی 215 اتل راه اندازی گردید.

خبرنامه می افزاید که در این جریان 13 حلقه ماین نیز کشف گردیده و مقداری سلاح و مهمات به دست آمده اند.

مخالفان مسلح تا اکنون در این مورد تبصره یی نکردند.

محل توقف طیاره ها در میدان هوایی کابل به کمک مالی جاپان گسترش می یابد

قرار است محل توقف طیاره ها در میدان هوایی کابل به کمک مالی 20 میلیون دالری جاپان گسترش یابد.

داود علی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوری افغانستان امروز در کابل به خبرنگاران گفت که تفاهمنامهء این پروژه به تازه گی با مقام های جاپانی در توکیو به امضا رسیده است.

به گفتهء آقای نجفی کار این پروژه که حدود یک سال را در برخواهد گرفت، در شروع سال آیندهء میلادی آغاز می گردد.

به اساس معلومات مسوولان وزارت ترانسپورت وهوانوری محل توقف برای طیاره ها در میدان هوایی کابل جوابگوی نیازمندی های فعلی نیست.

حکومت هند یگانه تروریست را که از حملات سال 2008 بر ممبی زنده مانده بود، اعدام کرد

مقامات هند گفتند، اجمل قصاب صبح وقت امروز در پونه در نزدیکی ممبی اعدام شد.

راو صاحب رامرو پاتیل، وزیر داخلهء ایالت ماهراشترا در هند امروز در پونه به خبرنگاران در این مورد گفت:

« اجمل قصاب درخواست ترحم نسبت به خودش کرده بود که رد شد. امروز هفت و سی دقیقهء صبح به وقت محل اجمل قصاب به دار آویخته شد. این یک قدردانی مناسب به مردم ماست، کسانی که در این حمله جان های شان را از دست دادند. »

ستره محکمه هند در ماه اگست امسال، اجمل قصاب را به سزای مرگ محکوم کرد.

در حمله تروریستی سال 2008 بر ممبی 166 نفر کشته شده بودند.

اجمل قصاب 24 ساله تبعهء پاکستان، اعتراف کرده بود که عضو لشکر طیبه است.

10 تندرو پاکستانی در حمله خونین سه روزه در شهر ممبی دخیل بودند.

نه تن آنها در جریان درگیری ها با نیروهای هندی کشته شدند ولی قصاب زنده مانده بود.

قزاقستان می خواهد، فعالیت های دو گروه مخالف و چندین رسانه را ممنوع اعلان کند

مقام های قزاقستان می خواهند، دو گروه مخالف و چندین رسانه را "افراطی" بنامند و فعالیت های شان را ممنوع کنند. نور دولت ساین دیکوف، سخنگوی څارنوال قزاقستان امروز چهار شنبه این خبر را با خبرنگاران شریک ساخت.

دفتر څارنوالی آلماتی از یک محکمه خواسته است تا حزب الغا یا "به پیش" و جنبش جبههء خلق را افراطی بنامد. این دو گروه ثبت نشده اند.

ساین دیکوف گفت: روزنامه های متعلق به اپوزیسیون "ریسپوبلیکا" و "وز گلید" هم چنان دستگاه تلویزیون ماهواره یی موسوم به "کی پلس" و چندین سایت خبری آنلاین همکار با این رسانه ها باید مسدود شوند.

این اقدام به دنبال محکومیت ماه گذشته ولادیمر کازلوف، رهبر حزب الغا بخاطر نقش اش در یک عمل اعتراضی خونین سال گذشته در یک شهرک نفت خیز صورت می گیرد.

اتحادیه ژورنالیستان قزاقستان و گروه مدافع حقوق رسانه ها مستقر در آلماتی این اقدام څارنوالی آلماتی را محکوم کرده و آن را غیر قانونی خوانده اند.

هیلاری کلنتن با محمود عباس جهت برقراری آتش بس میان اسراییل و حماس در غزه بحث کردند

وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا و رییس تشکیلات خودگردان فلسطین روی تلاشها جهت برقراری آتش بس میان اسراییل و حماس در غزه بحث کردند. هیلاری کلنتن با محمود عباس در رام الله ملاقات کرد و قرار است اواخر امروز چهار شنبه به قاهره برود.

مصر یکی از میانجی های اصلی منازعهء هشت روزه است. منازعهء که تا حال جان حد اقل 136 فلسطینی و 5 اسراییلی را گرفته است. وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا دیروز (سه شنبه) با بنیامین نتان یاهو، صدراعظم اسراییل ملاقات کرد.

گزارش ها در مورد برقراری آتش بس احتمالی میان اسراییل و حماس دیروز از سوی اسراییل رد شدند. بان کی مون، منشی عمومی سازمان ملل متحد، نیز در تلاش جهت فشار وارد کردن به منظور برقراری آتش بس، سرگرم دیدار از منطقه است.

درگیری ها امروز نیز ادامه یافت. اسراییل بر بیش از صد هدف در غزه حمله کرد. اردوی اسراییل می گوید: چهار راکت حماس در جنوب اسراییل اصابت کرده اند. به اساس تازه ترین خبر، رادیوی اسراییل می گوید امروز در یک سرویس در تل ابیب یک انفجار رخ داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امبولانس تلفات این انفجار را حداقل 10 تن گزارش داده است. پولیس این را یک حمله تروریستی خوانده است.

شش قدرت بزرگ جهان بخاطر مذاکرات روی برنامه اتمی جنجال بر انگیز ایران در بروکسل ملاقات می کنند

شش قدرت بزرگ جهان امروز (چهارشنبه) بخاطر اجرای مذاکرات روی برنامهء اتمی جنجال بر انگیز ایران در بروکسل ملاقات می کنند.

مقام های بریتانیا، چین، فرانسه، جرمنی، روسیه و ایالات متحدهء امریکا روی پلان ها جهت برگزاری دور تازهء گفتگو ها با تهران بحث خواهند کرد.

سه دور مذاکرات که امسال در این مورد برگزار شدند منجر به پیشرفتی نشدند. ایران اتهام های غرب را رد می کند که گویا به دنبال ساختن اسلحهء اتمی است.

ایران هم چنان تقاضا های قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف غنی سازی یورانیم اش را رد کرده است.

فشار تحریم ها بر ایران ماه گذشته زمانی بیشتر شد که حکومت های اتحادیه اروپا محدودیت ها روی تجارت با تهران را افزایش دادند و واردات گاز ایران را ممنوع کردند.

پنج تن به اتهام تلاش برای سرقت پول نماینده گی دافغانستان بانک در شهر جلال، بازداشت شدند

گزارش ها می رسانند که پنج تن به اتهام تلاش برای سرقت پول های نمایندهء گی دافغانستان بانک در شهر جلال، بازداشت شده اند.

حضرت حسین مشرقی وال سخنگوی قوماندانی امنیهء ولایت ننگرهار به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی شب گذشته خانهء را در مربوطات حوزهء سوم شهر جلال آباد کشف کردند که از آن به طرف ساختمان این بانک یک تونل حفر شده بود.

به گفتهء وی متهمان از همین خانه بازداشت شدند و تحقیقات از آنان ادامه دارد.

یک عضو شورای ولایتی ننگرهار در اعتراض به عدم توجه به بازسازی پل بهسود دست به اعتصاب زد

یک عضو شورای ولایتی ننگرهار در اعتراض به عدم توجه به بازسازی پل بهسود در شهر جلال آباد دست به اعتصاب غذایی زده است.

حاجی عبدالبصیر که پس از چاشت دیروز اعتصاب اش را آغاز کرد، می گوید، در این پل رفت و آمد موتر ها بسیار زیاد است و به دلیل کوچک بودن آن، روزانه ساعت ها وسایط نقلیه منتظر می مانند.

به گفتهء او مقام های دولتی از دو سال به این طرف وعده کردند که پل بهسود را بازسازی می کنند اما تا اکنون این وعده ها جنبهء عملی را به خود نگرفته اند.

در نتیجه عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی تعدادی از طالبان مسلح در لوگر کشته شدند

مسوولان محلی در ولایت لوگر می گویند، در نتیجهء عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی امروز در ولسوالی بره کی برک این ولایت، تعدادی از طالبان مسلح به شمول چند قوماندانان آنان کشته شدند.

دین محمد درویش سخنگوی والی لوگر به رادیو آزادی گفت که در میان کشته شده ها سه قوماندان محلی طالبان به نام های ابوبکر، الیاس و زرقاوی شامل اند.

به گفتهء آقای درویش در این جریان مقداری سلاح و مهمات طالبان نیز به دست نیروهای افغان و خارجی آمده اند.

طالبان مسلح تا اکنون در این مورد تبصره یی نکردند.

در نتیجهء یک حمله انتحاری در ساحه وزیر اکبرخان شهر کابل دو تن کشته شدند

در نتیجه یک حمله انتحاری صبح امروز در مربوطات سرک دهم وزیر اکبرخان شهر کابل به گفتهء مسوولان امنیتی، دو تن کشته و سه تن دیگر زخم برداشته اند.

جنرال ایوب سالنگی قوماندان امنیهء ولایت کابل در محل رویداد به خبرنگاران گفت که انتحار کننده پیش از انفجار از سوی نیروهای امنیتی شناسایی و مورد تیر اندازی قرار گرفت.

«انتحار کننده خود را با لباس های نیروهای امنیتی ملبس ساخته بود، با استفاده از سلاح کلشنکوف، بمب دستی و مواد انفجاری که در وجودش بود در ساحه سرک 5 وزیر اکبرخان قصد داشت خود را انتحار کند که قبل از انتحار توسط نیروهای امنیتی از پا درآورده شد. در نتیجه دو تن از گارد های محافظتی محل شهید شدند و یک گارد زخمی است و یک موتر وزارت دفاع که از ساحه در حرکت بود دو تن از راکبین آن توسط شیشه خود آن موتر سطحی زخمی شدند. »

به گفتهء آقای سالنگی هدف انتحار کننده مشخص نشده اما در نزدیکی این رویداد منازل قاضی القضات و معاون وزارت دفاع افغانستان قرار داشتند.

در ساحه وزیر اکبرخان شهر کابل حمله انتحاری صورت گرفت

در نتیجهء یک حملهء انتحاری صبح امروز در مربوطات سرک دهم وزیر اکبرخان شهر کابل به گفتهء مسوولان امنیتی، دو تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان به رادیو آزادی گفت که قربانیان این رویداد محافظ یک شرکت خصوصی امنیتی و افراد ملکی بودند.

با آنکه گفته شده این رویداد در نزدیکی منزل قاضی القضات افغانستان صورت گرفته اما مسوولان امنیتی گفته اند که تا اکنون هدف این حملهء انتحاری روشن نیست.

هندوستان یگانه تروریست را که از حملات سال 2008 در ممبی زنده مانده بود، به دار آویخت

حکومت هندوستان یگانه تروریست را که از حملات سال 2008 در ممبی زنده مانده بود، به دار آویخت. مقامات هند گفتند، اجمل قصاب صبح وقت امروز در پونه در نزدیکی ممبی حلقه آویز شد.

ستره محکمه هند در ماه اگست امسال، اجمل قصاب را به سزای مرگ محکوم کرد. در حمله تروریستی سال 2008 در ممبی 166 نفر کشته شده بودند.

اجمل قصاب 24 ساله که تبعه پاکستان بود، اعتراف کرده بود که عضو لشکر طیبه است.

ده تندرو پاکستانی در حمله خونین سه روزه در شهر ممبی دخبل بودند 9 تن آنها در جریان درگیری ها با نیروهای هندی کشته شده ولی قصاب ازین حملات زنده مانده بود. قصاب صبح امروز اعدام شد.

تلاش ها جهت ختم بحران جاری بین حماس و اسراییل در غزه، شدت گرفته است

تلاش ها جهت ختم بحران جاری بین حماس و اسراییل در غزه، شدت گرفته و هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا وارد شرق میانه شده است. کلنتن گفت این مهم است که جلو تشدید این خشونت ها را گرفت.

او گفت، با پیغام واضح رییس جمهور اوباما به بیت المقدس آمده است و آن، حمایت قوی و تغییر ناکردنی امریکا از حق اسراییل جهت دفاع از خود می باشد.

خانم کلنتن برعلاوه آنکه خواهان ختم حملات راکتی حماس بر اسراییل شد و گفت، با رهبران منطقه به شمول محمد مرسی رهبر مصر امروز در قاهره ملاقات می کند تا به یک آتش بس دوامدار دست یافته شود و امنیت مردم در اسراییل و کیفیت زنده گی مردم در غزه ضمانت شود.

رییس جمهور افغانستان دیروز با لوی درستیزان بریتانیا و پاکستان ملاقات کرد

در خبرنامهء ریاست جمهوری آمده است که حامد کرزی و دیود ریچاردز در مورد پروسهء صلح، روابط دوجانبه و در مورد همکاری بریتانیا بعد از سال 2014 میلادی صحبت کردند.

بریتانیا در افغانستان بیش از 9 هزار سرباز دارد. این کشور گفته است که تا پایان سال 2014 میلادی سربازان خود را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

اما، بریتانیا افزوده است که همکاری های خود را فرا تر ازین سال با افغانستان همچنان ادامه خواهد داد.

در خبر دیگر آمده است که رییس جمهور کرزی با لوی درستیز پاکستان اشفاق کیانی هم ملاقات کرد. کیانی گفته است که پاکستان از تلاش ها به هدف آوردن صلح و ثبات در افغانستان حمایت می کند.

یک محکمهء پاکستان دوسیهء تکفیر بر یک دختر مسیحی را مسدود کرده است

این حکم با محکومیت بین المللی به همراه شده بود.

ریمشا مسیح در ماه اگست به اتهام سوختاندن قرآن کریم در اسلام آباد دستگیر شده بود.

تلویزیون دولتی پاکستان دیروز گفت: محکمهء استیناف پاکستان بعد از آن اتهامات علیهء این دختر را پس گرفت که وکیل مدافع او علیهء این دوسیه عریضه کرد.

ریمشا، که گمان می رود چهارده ساله باشد، قبلاً توسط محکمهء ابتدایی به قید ضمانت رها شده بود.

یک راکت که از نوار غزه پرتاب شد یک عسکر و یک غیرنظامی اسراییلی را کشت

اردوی اسراییل می گوید: یک راکت که از نوار غزه پرتاب شد یک عسکر و یک غیرنظامی اسراییلی را کشت.

یک سخنگوی اردوی اسراییل که نام اش گرفته نشده، تایید کرده که این دو تبعهء اسراییلی در نزدیک سرحد کشته شدند.

از سوی دیگر سخنگوی حکومت اسراییل مارک ریگیف گفت که اعلان آتش بس با گروه حماس هنوز زود است.

او افزود که عملیات اسراییل در نوار غزه دوشادوش دیپلوماسی ادامه می یابد.

قبلاً، سخنگوی حماس گفته بود که به میانجگیری مصر روی برقراری آتش بس با اسراییل موافقه شده است.

سازمان ملل: افزایش حاصلات کوکنار در افغانستان در جریان امسال نگران کننده است

سازمان ملل متحد می گوید: افزایش حاصلات کوکنار در افغانستان در جریان امسال نگران کننده است.

ادارهء مبارزه با جرایم و مواد مخدر در سازمان ملل متحد در گزارش سالانهء خود می گوید: ساحهء کشت کوکنار در افغانستان امسال هژده درصد افزایش یافته است.

درین گزارش آمده است که این افزایش با وجود اقدامات سخت حکومت افغانستان صورت گرفته است.

رییس اجراییوی این ادارهء سازمان ملل متحد یوری فیدوتوف می گوید: بلند رفتن قیمت تریاک در بازارهای جهان سبب افزایش کشت کوکنار در افغانستان شده است.

خراب شدن وضعیت بشری در سوریه منشی عمومی سازمان ملل متحد را نگران ساخته است

منشی عمومی سازمان ملل متحد می گوید که خراب شدن وضعیت بشری در سوریه او را نگران ساخته است.

بان کیمون این سخن را بعد از ملاقات با نبیل العربی رییس اتحادیهء عرب در شهر قاهرهء مصر گفت.

او افزود که این خطر موجود است که سوریه به میدان جنگ در منطقه بدل شود.

بان خواهان کمک های بشردوستانهء بیشتر با مردم سوریه شد.

درین حال، وزیر خارجهء بریتانیا ویلیم هیگ دیروز گفت که کشورش ایتلاف جدید مخالف حکومت سوریه را به عنوان یگانه نمایندهء مشروع سوریه به رسمیت می شناسد.

پارلمان ایران بحث های را در مورد اینکه آیا می توانند در قانون انتخابات اصلاحات بیآورند آغاز کردند

اعضای پارلمان ایران بحث های را درین مورد آغاز کرده اند که آیا می توانند در قانون انتخابات این کشور اصلاحات بیآورند یا نه. دو صد و نود عضو پارلمان ایران درین مورد بحث می کنند.

هدف ازین بحث ها این است که شرط های سختی را برای کسانی بگذارند که می خواهند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خودشان را نامزد کنند.

یکی ازین تغییرات این است که شخص که خودش را در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می کند باید بین چهل و پنج و هفتاد و پنج سال عمر داشته باشد.

همچنان لازم است تا این شخص سند معادل سند ماستری از مدرسه های دینی ایران را داشته باشد.

تغییر دیگر در قانون انتخابات این است که نامزدان باید توسط بیست و پنج عضو شورای نگهبان تصویب شوند و نامزدی آنها توسط صد وکیل پارلمان به صورت نوشتاری تصدیق شود.

انتظار می رود که اعضای پارلمان ایران امروز به این اصلاحات رای بدهند. انتظار می رود که انتخابات ریاست جمهوری ایران در چهاردهم ماه جون سال 2013 برگزار شود.

افغانستان در یک اقدام کم سابقه هشت تن از مجرمان زندانی را اعدام کرده است

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی افغانستان در صحبت خود با رادیو آزادی گفت که حکم اعدام بر هشت تنی که به سرقت های مسلحانه و قتل مجرم شناخته شده بودند، دیروز در کابل تطبیق شد.

این افراد بعد از آن اعدام شدند که حکم اعدام شان توسط رییس جمهور افغانستان توشیح شد.

گفته می شود که رییس جمهور در مجموع حکم اعدام شانزده تن را توشیح کرده است.

اما روشن نیست که هشت دیگر چی وقت اعدام خواهند شد.

لوی څارنوالی افغانستان: حکم اعدام بالای هشت تن عملی گردید

لوی څارنوالی افغانستان می گوید که امروز حکم اعدام بالای هشت تن عملی گردید.

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی گفت که این افراد مرتکب جرایم سنگین مانند تجاوز جنسی و سرقت های مسلحانه شده بودند.

وی گفت که اعدام این افراد به اساس فرمان جدید رییس جمهور کرزی تطبیق شده است.

به اساس گزارش ها رییس جمهور کشور شب گذشته حکم اعدام بیش از ده تن که به جرایم سنگین مرتکب شده اند، صادر کرد.

فرانسه ماموریت محاربوی خود را در افغانستان امروز رسماً پایان داد

فرانسه ماموریت محاربوی خود را در افغانستان امروز رسماً پایان داد و عساکرش را از ولایت کاپیسا بیرون کرد.

این اقدام جز تصمیمی می باشد که اخیراً حکومت فرانسه در مورد خروج سریع قوای محارب آن کشور در افغانستان، اتخاذ کرده بود.

محراب الدین صافی والی کاپیسا در مراسم که به همین مناسبت در مرکز کاپیسا برگزار شده بود به رادیو آزادی گفت که پس از این نیروهای امنیتی افغان امنیت این ولایت را تامین خواهند کرد.

والی کاپیسا گفته است که نیروهای امنیتی کشور توانایی تامین امنیت این ولایت را دارند.

فرانسه که بیش از سه هزار عسکر در افغانستان داشت در نظر دارد تا 1500 تن آنها را بخاطر تعلیم و تربیه قوای افغان تا اواسط سال 2013 در این کشور حفظ کند.

بان کی مون در مورد اوضاع سوریه ابراز نگرانی کرد

بان کی مون سرمنشی ملل متحد می گوید، وی عمیقاً نگران بد تر شدن وضعیت انسانی در سوریه و ادامهء عملیات نظامی در نزاع 20 ماهه در این کشور است.

وی این سخنان را در قاهره بعد از ملاقات با نبیل العربی سرمنشی اتحادیه عرب بیان کرده گفت: افزایش خشونت در سوریه به نوبه خود می تواند این کشور را به میدان نبرد منطقه یی تبدیل کند.

400 هزار باشنده سوریه در اثر نا آرامی ها به کشور های همسایه پناه گزین شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG