لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۱

خبر ها

عفو بین الملل ناتو را متهم کرد که نتوانست در مورد کشته شدن غیرنظامیان در لیبیا تحقیق کند

سازمان عفو بین الملل، ناتو را متهم کرده که نتوانسته در مورد کشته شدن غیرنظامیان در جریان حملات پارسال این نیرو ها در لیبیا تحقیق کند.

در اعلامیه ای که امروز نشر شد، سازمان عفو بین الملل ناتو را همچنان متهم کرده که نتوانسته برای خانواده های قربانیانی که در نتیجه حملات هوایی این پیمان نظامی کشته شدند، خون بها بپردازد.

عفو بین الملل قضیه کشته شدن پنجاه و پنج غیرنظامی به شمول شانزده کودک و چهارده زن را شامل یک دوسیه ساخته که در نتیجه حملات ناتو در شهر های طرابلس، ماجیر، سیرت، زلیتین و بریقه کشته شده اند.

اما این سازمان، از ناتو به نحوی تمجید کرده است که تلاش های مهمی را برای جلوگیری از تلفات ملکی انجام داده اما گفته است که این پیمان نظامی نتوانسته تا تحقیق را در مورد تلفات افراد ملکی در لیبیا انجام دهد.

ناتو در جریان پارسال، هزاران حمله هوایی را در حمایت از مخالفین در لیبیا انجام داد که به سقوط رژیم معمر قذافی در آنکشور انجامید.

درگیریها میان مخالفین و نیروهای حکومتی در جریان شب در شهر دمشق سوریه ادامه داشت

درگیری ها میان مخالفین و نیرو های حکومتی در جریان شب در شهر دمشق پایتخت سوریه ادامه داشته است.

الجزیره به نقل از فعالان مخالف گزارش داده که گفته اند: تبادله آتش میان نیرو های حکومتی و مخالفین موسوم به اردوی آزاد سوریه صورت گرفته و هلیکوپتر ها، منطقه ای را که در آن چندین سفارت خارجی و دفاتر حکومتی قرار دارد، حلقه زده اند.

این درگیری ها، به دنبال دو روز خونین در دمشق و شهر الیپو در شمال سوریه، که در نتیجه آن ده ها تن کشته شدند، صورت می گیرد.

در اثر درگیری میان اردو و شورشیان در مناطق قبایلی پاکستان حد اقل 8 تن کشته شدند

مقامات امنیتی در پاکستان می گویند که در نتیجه درگیری میان اردو و شورشیان در مناطق قبایلی اینکشور، حد اقل هشت تن کشته و بیش از ده تن دیگر زخمی شده اند.

مقامات گفته اند که چهار شورشی و یک عسکر در نتیجه درگیری یکشنبه شب در شهر میرانشاه کشته شده اند.

به گفته مقامات، اردوی پاکستان، صبح امروز عملیاتی را بالای پناهگاه های شورشیان انجام داده که در نتیجه سه غیرنظامی کشته و شماری هم زخمی شدند.

تا حالا این گزارش از سوی منابع مستقل تائید نشده و تنها اردوی پاکستان این ارقام را نشر کرده است.

رییس کمیته صلیب سرخ در مورد کمک رسانی به سوریه با وزیر خارجه روسیه دیدار میکند

براساس یک خبر دیگر، قرار است رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ، امروز در مورد کمک رسانی ها به سوریه، با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار کند.

یکوب کلین برگر پیش از این سفرش گفته که همه روزه برای کمک رسانی به مردم سوریه به خصوص شهر حمص، به آتش بس دو ساعته نیاز است.

در حال حاضر ماموریت مشترک سازمان همکاری های اسلامی و سازمان ملل متحد در سوریه مستقر است تا در امور کمک رسانی به نیاز های بشری این کشور همکاری کند.

سازمان ملل متحد تخمین میکند که در نتیجه سرکوبی تظاهرات یک ساله در سوریه، بیش از 9 هزار تن کشته شده اند، در حدود سی هزار تن دیگر کشور شانرا ترک کرده اند و بیش از دو صد هزار تن دیگر از خانه هایشان بیجا شده اند.

مسوولان حفظ و مراقبت سالنگ ها: شاهراه سالنگ بصورت وقفه یی بروی ترافیک باز شد

مسولان حفظ و مراقبت سالنگ ها می گویند، این شاهراه بصورت وقفه یی بروی ترافیک باز شده است.

به خاطر وزش طوفان های شدید در شاهراه سالنگ مسافران در حالی در بخش عبور و مرور از این شاهراه مواجه شده اند، که بخاطر فرا رسیدن سال نو شماری زیادی از وسایط از این شاهراه عبور کرده و وارد مزارشریف شوند.

پولیس ولایت بغلان یک زن 22 ساله بنام ریکا را از زیر شکنجه شوهرش نجات داد

پولیس ولایت بغلان امروز یک زن 22 ساله را که ریکا نام دارد، از زیر شکنجه شوهرش نجات دادند.

ریکا که آثارو علایم شکنجه به صورت اش دیده می شود امروز در بغلان به رسانه ها گفت، شوهرش وی را بخاطر پیدا نمودن پول مجبور به کار های غیر اخلاقی می نمود.

احمد ضیا کارگر مدیر مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه ولایت بغلان به رادیو آزادی گفت که شوهر وی نیز باز داشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد.

در اثر عملیات مشترک در ولسوالی سرحدی گربز سه تن از مخالفین مسلح باز داشت شدند

مقامات محلی ولایت خوست می گویند، در اثر عملیات مشترک نیروهای افغان و ایتلاف در ولسوالی سرحدی گربز سه تن از مخالفین مسلح باز داشت شده اند .

شاه همت ولسوال گربز به رادیو آزادی گفت، این افراد که روز گذشته باز داشت شده اند در نا امنی های منطقه دست داشتند.

به گفته آقای همت، تحقیقات درمورد افراد باز داشت شده جریان دارد.

اما مخالفین مسلح تا کنون در مورد باز داشت این افراد چیزی نگفته اند .

شورای عالی صلح از تمام افغانها خواسته است تا در آوردن صلح نقش فعال داشته باشند

شورای عالی صلح افغانستان به مناسبت سال نو در یک پیام خود از تمام افغانها خواسته است تا در آوردن صلح نقش فعال داشته باشند .

این پیام که امروز از سوی این شورا به رادیو آزادی فرستاده شد، از تمام احزاب سیاسی و مخالفین مسلح نیز خواسته شده است که بخاطر آوردن صلح در کشور مسوولانه رفتار نمایند .

شورای عالی صلح مخصوصا از مخالفین مسلح خواسته است که از خشونت دست بردارند و از راه تفاهم و مصالحه مشکلات را حل نمایند .

در این پیام همچنان گفته شده است که شماری از گروه ها در تلاش هستند تا در تلاش های صلح مشکلات ایجاد نمایند .

در اثر وزش طوفان های شدید در شاهراه سالنگ، این شاهراه بروی ترافیک مسدود شده است

در اثر وزش طوفان های شدید در شاهراه سالنگ، این شاهراه امروز بروی ترافیک مسدود شده است.

جنرال رجب رییس اداره حفظ و مراقبت سالنگ ها در صحبت با رادیو آزای گفت، شاهراه سالنگ شمالی و جنوبی در اثر وزش طوفان های شدید بروی ترافیک مسدود شده است .

این در حالیست که به مناسبت سال نو رفت و آمد مسافرین در این شاهراه بیشتر شده است.

محاکمهء شخص متهم به بمب گذاری بر یک کلپ شبانه در اندونیزیا همچنان ادامه دارد

محاکمهء جنگجوی اسلامگرای که به ساختن بمب در حمله بر یک کلپ شبانه در تفریحگاه بالی در اندونیزیا در سال 2002 و انفجار چندین بمب در پنج کلیسا در سال 2000 متهم شده است، همچنان ادامه دارد.

قرار است قربانیان این دو حادثه در محکمهء در غرب جاکارتا شهادت بدهند. در حملهء سال 2002 در بالی 202 تن کشته شدند. در انفجارهای سال 2000 در پنج کلیسا 15 تن کشته شدند.

ایالات متحده امریکا و روسیه تقریباً نصف از صادرات سلاح را در جهان تشکیل می دهند

هند بزرگترین وارد کنندهء سلاح در جهان است، در حالی که ایالات متحده امریکا و روسیه تقریباً نصف از صادرات سلاح را در جهان تشکیل می دهند.

یک تحقیق جدید توسط انستیتوت تحقیقات صلح بین المللی ستاکهولم نشان می دهد که در بین سال های 2007 و 2011 هند ده درصد تمام واردات سلاح جهان را تشکیل می داد که بیشتر از روسیه، بریتانیا و اسراییل به این کشور وارد می شد.

در عین زمان، به اساس همین تحقیق، وارد کننده گان عمدهء دیگر در آسیا شامل کشورهای کوریای جنوبی، پاکستان، چین و سنگاپور می شوند. بر اساس این تحقیق، ایالات متحده امریکا سی درصد صادرات سلاح را در جهان تشکیل می دهد که به هشتاد کشور جهان سلاح می فروشد.

همچنان گفته می شود که روسیه 24 درصد تجارت سلاح را در جهان دارد که بیشتر به چین سلاح می فروشد.

خوزه راموس هورته رییس جمهور تیمور شرقی در انتخابات این کشور شکست خورده است

راموس هورته به دو رقیب خود که قرار است در دور دوم انتخابات در ماه اپریل اشتراک کنند، تبریک گفت. راموس هورته از یک سوء قصد در سال 2008 میلادی نجات یافت.

تحلیل گران می گویند، شکست او احتمالاً به دلیل وضعیت نا به سامان اقتصادی در تیمور شرقی است.

تخمین زده می شود که 41 درصد از جمعیت 1.2 میلیونی این کشور با درآمد روزانهء پایین تر از 0.88 دالر زندگی می کنند.

روسیه اجلاس معمول اتحادیهء یورایشا را امروز در مسکو میزبانی می کند

روسیه اجلاس معمول اتحادیهء یورایشا را امروز در مسکو میزبانی می کند. روسای جمهور از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان درین اجلاس شرکت خواهند کرد.

دیمتری مدفدف رییس جمهور روسیه گفته است که درین اجلاس در مورد همکاری اقتصادی بیشتر در چارچوب کشورهای مشخص جماهیر شوروی سابق مورد بحث قرار داده می شود.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور یوکراین به حیث ناظر درین اجلاس شرکت خواهد کرد.

تحلیل گران می گویند، با برگشتن ویلادمیر پوتین به حیث رییس جمهور روسیه، تلاش های روسیه در مورد تقویت همکاری های اقتصادی با جمهوری های مستقل مشترک المنافع افزایش خواهد یافت.

حکیمی: تصویر بزرگتر روابط امریکا و افغانستان نباید تحت شعاع حادثه قندهار قرار گیرد

سفیر افغانستان در ایالات متحده می گوید، تصویر بزرگتر روابط بین امریکا و افغانستان نباید تحت شعاع حادثه اخیر در قندهار، قرار گیرد.

اکلیل حکیمی سفیر افغانستان در امریکا در جریان مصاحبه با سی ان ان، روابط بین افغانستان و امریکا را همچو یک راه پر از نشیب و فراز عنوان نمود ولی گفت، معتقد است که ایالات متحده در قضیه رابرت بیلز، عسکر امریکایی که شانزده غیر نظامی افغان را کشت، به طور مناسب عمل خواهد کرد.

در این حال یک مقام دیگر افغان به آژانس خبری رویترز گفته است، قتل شانزده فرد ملکی توسط یک عسکر امریکایی در ولسوالی پنجوایی قندهار، روی پیمان همکاری های ستراتیژیک تاثیر وارد نخواهد کرد و مذاکرات دراین زمینه را منحرف نساخته است.

سه تن از عزاداران رهبر عیسویان قبط مصر، در اثر خفه شدن جان داده اند

یک مقام کلیسای مصر می گوید، سه تن از عزاداران عیسوی که برای ادای احترام به رهبر عیسویان قبط مصر به کلیسای مرکزی قاهره آمده بودند، در اثر خفه شدن، جان داده اند.

انبا یونس مقام کلیسا گفت، این سه نفر زمانی خفه شده و جان دادند که هزاران نفر برای ادای احترام به جنازه پاپ شینودا، به کلیسای عباسییه در قاهره جمع شده بودند. پاپ شینودای سوم، به روز شنبه به عمر 88 ساله گی وفات کرد.

قرار است جسد وی در یک قبرستان در نزدیکی رود نیل به خاک سپرده شود. از وی، پیروان به جا مانده اند، که در چند سال اخیر حملات متداوم فرقوی، مواجه بوده اند. مسیحیان قبط 10 درصد نفوس مصر را تشکیل می دهند.

داکتر زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان امروز راهی ایالات متحده امریکا می شود

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان جانان موسی زی به دیروز در یک کانفرانس خبری در کابل گفت، وزیر خارجه افغانستان در جریان سفر اش به امریکا در کنفراس سالانه شورای زنان افغان نیز اشتراک خواهد کرد.

دیدار وزیر خارجه افغانستان از ایالات متحده در حالی صورت می گیرد که در این اواخر روابط میان دو کشور به دلیل حادثه اخیر در ولسوالی پنجوایی قندهار و کشته شدن 16 فرد ملکی توسط یک عسکر امریکایی، به تیره گی گراییده است.

ناتو تا زمانی افغانستان را ترک نکنند که نیروهای افغان قادر به تامین امنیت کشورشان گردند

سرگی لافروف وزیر خارجه روسیه دیروز گفت، نیروهای ناتوی به رهبری امریکا باید تا زمانی افغانستان را ترک نکنند که نیروهای افغان خود قادر به تامین امنیت کشور شان گردند.

لافروف در جریان مصاحبه با یک رسانه داخلی افغانستان گفت، این یکی از اساسات روابط بین المللی است که قبل از ترک نیروهای خارجی، حکومت افغانستان توانایی های را برای تامین نظم و قانون دارا باشد.

قراراست نیروهای به رهبری ناتو تا ختم سال 2014 افغانستان را ترک کنند.

شورای امنیت افغانستان پیشرفت در انحلال شرکت های امنیتی خصوصی را مورد بحث قرار داد

شورای امنیت ملی افغانستان در اجلاس دیروز خود موضوع چگونه گی پیشرفت در بخش انحلال شرکت های امنیتی خصوصی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است که در اجلاس دیروز این شورا، که به ریاست رییس جمهور کرزی دایر شده بود و در آن مقامات ارشد امنیتی افغان حضور داشتند، روی اوضاع امنیتی کشور بحث شد.

در این جلسه همچنان، روی چگونه گی پیشرفت ها در راستای منحل شدن کمپنی های امنیتی خصوصی و ایجاد پولیس نظم عامه نیز صحبت های شد.

داکتر اشرف غنی احمدزی مسوول برنامه انتقال مسولیت های امنیتی به نیروهای افغان هم که در این جلسه حضور داشت، در باره آماده گی های نیروهای افغان معلومات داده گفت، تا یک ماه آینده، کارهای در زمینه مرحله سوم سپردن مسولیت ها به نیروهای افغان در یازده ولایت کشور، در همکاری با والی های این ولایات صورت می گیرد.

همچنان در این جلسه، از آماده گی های امنیتی برای مراسم نو روز نیز بحث و گفتگو شد.

وکیل مدافع عسکر امریکایی متهم به قتل 16 فرد ملکی در قندهار با موکلش ملاقات می کند

قرار است وکیل مدافع رابرت بیلز عسکر امریکایی که متهم به کشتن 16 فرد ملکی در قندهار است امروز با موکلش در کنزاس ملاقات کند و انتظار می رود تعقیب قانونی بیلز در این هفته رسماً آغاز شود. بیلز تحت تدابیر شدید امنیتی در یک قرارگاه نظامی در کنزاس در توقیف به سر می برد.

به گفته کارشناسان حقوقی امریکایی، اگر این قضیه به محکمه راجع شود بیلز در امریکا، محاکمه خواهد شد. در این حال شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان با این اقدام مخالفت کرده و تاکید می کنند که سرباز امریکایی باید برای محاکمه علنی دوباره به افغانستان برگشتانده شود.

در حالی که مقامات امریکایی مسوولیت این رویداد را به یک نفر راجع ساخته اند، هیات های حقیقت یاب افغان می گویند، در این حادثه چندین نفر دست داشته اند.

نیروهای امنیتی اندونیزیا پنج تندرو مظنون را در جزیره توریستی بالی کشتند

پولیس اندونیزیا می گوید، نیروهای امنیتی آنکشور دیروز یکشنبه پنج تندرو مظنون را در جزیره توریستی بالی کشتند.

هریادی سخنگوی پولیس اندونیزیا گفت، سه تن از این تندروان در داخل یک منزل در منطقه سانور و دو تن دیگر در یک اطاق کرایه شده در منطقه دینپاسار کشته شدند.

به گفته مقام پولیس، این افراد با تروریستان رابطه داشتند ولی این را نگفت که چرا پولیس از قوه مرگبار استفاده کرد.

حد اقل دو نفر در اثر انفجار بمب جاسازی شده در یک موتر در شهر الیپوی سوریه کشته شدند

در این حادثه 30 تن دیگر جراحت برداشتند. مقامات سوریه تروریستان را مسول این حمله دانسته اند، حمله که به گفته رسانه های دولتی، یک افسر پولیس و یک زن ملکی را به هلاکت رساند.

حادثه دیروز یکروز بعد از آن رخ داد که در اثر انفجار دو بمب در نزدیکی ساختمان های دولتی در دمشق، 27 نفر کشته شدند.

اپوزیسیون سوریه، حکومت را متهم کرده است که با طرح دسیسه انفجارات اخیر، می خواهد اتباع اش را بهراساند و چنان نشان دهد که گویا سوریه، مورد تهدید القاعده قرار دارد. اپوزیسیون همچنان خواهان تحقیقات بین المللی در مورد این حوادث شد.

هاغیم کوک از سوی مجلس نماینده گان جرمنی بحیث رییس جمهور این کشور انتخاب شد

هاغیم کوک امروز بحیث رییس جمهور جرمنی انتخاب گردید.

آقای کوک که از حمایت احزاب حاکم ایتلاف جرمنی برخوردار است و از سوی مجلس نماینده گان که 260 عضو دارد، انتخاب شده است.

آقای کوک که هفتاد و دو سال عمر دارد به حیث مدافع حقوق بشر کار کرده است و بخاطر ابراز نظر در مورد مسایل جنجال برانگیز یک چهرهء خیلی ها شناخته شده است.

هاغیم کوک به عوض کریستان ولف که مدتی قبل بخاطر جنجال های بوجود آمده ی مالی استعفا داد به عنوان رییس جمهور جرمنی برگزیده شده است.

گفته می شود که آقای کوک به حیث یازدهمین رییس جمهور جرمنی برگزیده شده است.

فعالان مخالف روسیه گفته اند که تلویزیون « ان، تی فی» را تصرف خواهند کرد

بعد از نشر گزارش که در آن گفته شده است گروه اپوزسیون روسیه به بازی های نامناسب سیاسی مشغول است، فعالان مخالف گفته اند که مرکز تلویزیون ( ان، تی فی ) را تصرف خواهند کرد.

ان،تی ،فی تلویزیون دولتی روسیه در آغاز هفته در یک پروگرام خبری گفت که طرفداران گروه اوپوزیسیون روسیه از امریکا پول گرفته اند و برای مردم عام می دهند تا آنها در اعتراضات شرکت کنند.

در اثر یک انفجار در یک ساختمان در سوریه، تعدادی از افراد کشته و زخمی شدند

یک انفجار امروز در شهر الیپو سوریه رخ داد.

به گفته ی فعالان حقوق بشر، در این انفجار که در یک ساختمان پوسته خانه به وقوع پیوست، شماری از افراد کشته و زخمی گردیده اند.

اما در مورد شمار دقیق قربانیان این رویداد چیزی گفته نشده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان: شش تن به اتهام انجام حملات انتحاری بازداشت شدند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید که شش تن را به اتهام قصد انجام حملات انتحاری در شهر مزار شریف و برخی مناطق دیگر بازداشت کرده است.

لطف الله مشعل سخنگوی این ریاست بعد از ظهر امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که این افراد با استخبارات منطقه ارتباط دارند و می خواستند که در روز اول سال نو دست به اعمال تخریبی بزنند.

به گفته ی آقای مشعل، آماده گی های لازم برای تامین امنیت جشن نوروز روی دست گرفته شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG