لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۱۲

خبر ها

مقامات قندهار: در اثر یک انفجار در قندهار چهار فرد ملکی و دو پولیس زخمی شدند

مقام های ولایت قندهار می گویند که در نتیجهء یک انفجار در این ولایت امروز چهار فرد ملکی و دو پولیس زخمی شدند.

گفته شده که این مواد انفجاری در یک موتر جاسازی شده بود.

جاوید فیصل مسوول دفتر مطبوعاتی ولایت قندهار در صحبت با رادیو آزادی گفت که این انفجار حوالی ساعت چهار امروز در نزدیک حوزهء دهم امنیتی شهر قندهار رخ داد.

اما مسوولان شفاخانهء میرویس شهر قندهار به رادیو آزادی گفته اند، که در این رویداد دو کودک کشته شدند و هفت تن دیگر زخم برداشتند.

یک سرباز نیروهای بین المللی در اثر یک حادثهء غیر جنگی در افغانستان جان باخت

یک سرباز بین المللی در شرق افغانستان جان باخته است.

آیساف با نشر اعلامیهء گفته است که این سرباز در نتیجهء زخم ناشی از حادثهء غیر جنگی امروز جان باخت.

آیساف در مورد هویت این سرباز معلومات نداده است.

شورای عالی صلح: گفتگو های صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی ادامه دارد

شورای عالی صلح افغانستان از ادامه ی روند گفتگو های صلح میان دولت و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار خبر داده است.

عطا الله لودین معاون این شورا امروز در صحبت با رادیو آزادی از ارایهء جزیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

این در حالیست که مسوول دفتر حزب اسلامی در اروپا، دولت و شورای عالی صلح افغانستان را فاقد اختیار و صلاحیت اجرای گفتگوهای صلح خوانده است.

شش تن در اثر سرازیر شدن برفکوچ در دو ولسوالی بدخشان جان باختند

در نتیجهء برف کوچ های اخیر در ولایت بدخشان شش تن جان باخته اند.

سید فیروز ولسوال واخان امروز به رادیو آزادی گفت که این برف کوچ ها دیروز و دیشب در ولسوالی های واخان و شهدا، سرازیر شده اند.

گفته شده است که پانزده تن در زیر برف کوچ ها گیر مانده اند.

یک گروه از عساکر در کشور مالی در غرب افریقا دست به کودتا زده اند

یک گروه از عساکر در کشور مالی در غرب افریقا دست به کودتا زده اند.

عدهء امروز در تلویزیون دولتی ظاهر شده پایان حاکمیت رژیم رییس جمهور امندو تومانی تور را اعلان کردند.

این عساکر گفتند که آنها قصر ریاست جمهوری را اشغال کرده و وزرای داخله و خارجه و عدهء از اعضای حکومت به گفتهء آنها بی کفایت را بازداشت نموده اند.

این کودتاچیان تعهد نمودند که قدرت را به حکومت جدید منتخب تحویل می دهند.

بن بست بین عامل قتل 7 تن در فرانسه و پولیس وارد دومین روزش شده است

بن بست بین پولیس فرانسه و مردی از جمله افراطیون اسلامی مظنون به قتل 7 نفر، وارد دومین روز خود شده است.

وزیر داخلهء فرانسه امروز گفت، واضح نیست که آیا این مرد محاصره شده در شهر تولوزی در جنوب فرانسه زنده است و یانه؟ وی گفت حدود 10 ساعت می شود که کدام حرکت در داخل این اپارتمان دیده نمی شود.

علاوتاً پولیس صدای دو فیر گلوله را در جریان شب شنیده است.

«در بخش های مختلف افغانستان دو مخالف مسلح کشته و ده تن دیگر آنها دستگیر شدند»

وزارت داخله ی افغانستان می گوید که به تازه گی در بخش های مختلف کشور دو مخالف مسلح را کشته و ده مخالف را بازداشت نموده است.

در اعلامیه ی نشر شده از سوی این وزارت آمده است که این مخالفان در جریان عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی کشته و بازداشت گردیده اند.

به اساس اعلامیه، این عملیات ها در ولایت های ننگرهار،ارزگان و هرات صورت گرفته اند.

حامد کرزی: تا زمانیکه شرایط لویه جرگه تکمیل نگردد، سند استراتیژیک با امریکا امضاء نمیشود

رییس جمهور کرزی یک بار دیگر بر احترام به حق حاکمیت ملی افغانستان، قبل از امضای سند استراتیژیک با امریکا تاکید کرده است.

آقای کرزی که امروز در یک نشست خبری به مناسبت چهارمین دور فراغت افسران اکادمی نظامی افغانستان در کابل صحبت می کرد گفت، پیشرفت هایی در بخش امضای سند ستراتیژیک با امریکا صورت گرفته، اما تا زمانیکه تمام شرایط لویه جرگه عنعنوی تکمیل نگردد، این سند امضا نخواهد شد.
یکی از پیش شرط های حکومت افغانستان برای امضای سند مشارکت ستراتیژیک با امریکا توقف عملیات شب هنگام نیروهای ایتلاف در افغانستان است.

بنکی مون: امیدوارم با تصویب اعلامیه جدید، خشونت ها در سوریه کاهش یابد

بنکی مون سرمنشی ملل متحد می گوید، امیدوار است اعلامیه جدید تصویب شده از سوی ملل متحد نقطه عطف را در خشونت های جاری در سوریه در برداشته باشد. این اعلامیه شورای امنیت، حاوی حمایت کامل از پلان صلح پیشنهاد شده از سوی کوفی عنان نماینده خاص ملل متحد برای سوریه می باشد.

پیشنهاد عنان، شامل ختم کلی خشونت ها، مطمین ساختن انتقال کمک های بشری و ایجاد تسهیلات برای دیالوگ سیاسی در سوریه می باشد.

این اعلامیه غیر الزامی شورای امنیت همچنان گفته است، اگر کوفی عنان نتواند از پیشرفت ها در سوریه گزارش دهد، شورای امنیت اقدامات بعدی مورد نیاز را اتخاذ خواهد کرد.

اعلامیه روز چهارشنبه شورای امنیت ملل متحد، بعد از مذاکرات جدی با روسیه و چین درمورد سوریه، منتشر شد. این دو کشور که دارنده گان حق ویتو در شورای امنیت اند، تا حال دوباره قطعنامه های این شورا در مورد سوریه را رد کرده اند.

کمسیون مستقل بریتانیا: نظارت از کمک ها در افغانستان باید شدید تر شود

کمسیون مستقل بریتانیا برای نظارت از موثریت کمک های آن کشور از حکومت بریتانیا خواسته است، نظارت از کمک ها به افغانستان را شدید تر سازد. به گفته این نهاد، در حال حاضر سیستم ضعیف نظارتی در افغانستان وجود دارد که این موضوع به دلیل فساد، دزدی و تقلب های موجود در افغانستان، منتج به ضایع شدن مصارف بیجا و مفقود گردیدن پول های کمکی می شود.

این کمسیون گفت، وزارت کمک های بین المللی بریتانیا باید نظارت اش را شدید تر نموده و هم خطر موجود را توسط استخدام کارشناسان مالی ورزیده، کاهش دهد.

هیلاری کلنتن: امریکا در های مذاکره با طالبان را باز نگهداشته است

وزیر خارجه امریکا می گوید، اداره اوباما درهای مذاکرات را که امکان دارد پروسه مصالحه و آشتی با طالبان را کمک کند، تا هنوز باز نگهداشته است.

هیلاری کلنتن دیروز گفت، ایالات متحده امریکا به تلاش هایش برای سهم گرفتن در مذاکرات صلح ادامه می دهد که بین حکومت افغانستان و آن عده اعضای طالبان جریان دارد که تمایل دارند تروریزم و خشونت را تقبیح کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

خانم کلنتن همچنان گفت، این مربوط طالبان است که پیشنهاد را قبول کنند.

بعد از آنکه یک عسکر امریکایی متهم به کشتن 16 غیر نظامی در افغانستان شد، طالبان از روند مذاکرات مقدماتی با مقامات امریکایی خارج شدند.

وزیر خارجه امریکا دیروز در واشنگتن در اجلاس به مناسب دهمین سالگرد تشکیل شورای زنان امریکا و افغان گفت، با طالبان هیچ گونه قرارداد صلح امضاء نخواهد شد که در آن، حقوق زنان افغان پامال شود.

هیلاری کلنتن گفت، قرار داد صلح که در آن نیم نفوس یک کشور از توجه بازمانده باشند، قرارداد صلح نیست. به گفتهء خانم کلنتن برای ما این موضوع خیلی با اهمیت است که طالبان قانون اساسی افغانستان را قبول کنند.

در قانون اساسی افغانستان حقوق زنان تضمین شده است.

خانم کلنتن همچنان گفت، نگرانی ها وجود دارند که شاید مسالهء حقوق زنان افغان در آینده در پیمانی صلح قربانی شود، اما ایالات متحده امریکا هرگز اجازه نمی دهد که چنین یک واقعه اتفاق افتد.

در این جلسه زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان و لورا بوش همسر جوج بوش رییس جمهور سابق امریکا نیز اشتراک کرده بود.

این اجلاس را هیلاری کلنتن میزبانی می کرد.

وزارت دفاع ایالات متحدهء امریکا ادعای شماری از افغانان را رد کرد

وزارت دفاع امریکا ادعای شماری از افغانان را رد کرد که گویا در نزدیک قریهء که یک عسکر امریکایی 16 فرد ملکی را با ضرب گلوله کشت، چند روز پیش یک ماین کنار سرک انفجار کرده بود.

در نتیجه این انفجار تعدادی از عساکر امریکایی زخمی شده بودند.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا به خبرنگاران گفت، مقامات امریکایی کدام نشانه بر وقوع چنین یک انفجار را نه دیده اند.

برخی از رسانه ها از قول باشنده های این قریه همچنان گفته اند که عساکر امریکایی بعد از این حادثه به آنها از انتقام به خاطر زخمی شدن عساکر شان هشدار داده بودند.

اما آژانس خبر رسانی اسوشیتدپرس از قول فضل محمد یک مقام دولتی در ولسوالی پنجوایی نوشته که گفته است، هیچ یک از شاهدان عینی بیشتر از یک عسکر امریکایی را در محل حادثه ندیده اند.

این مقام گفته است، آنانی که می گویند در این حادثه عساکر بیشتر سهم داشتند، همه از قول دیگران نقل می کنند. تا اکنون کسی که به شاهد عینی روبرو شده باشد که خود مستقیماً چند عسکر امریکایی را در محل دیده اند، وجود ندارد.

سند همکاری های ستراتیژیک بین افغانستان و امریکا بزودی امضا خواهد شد

مقامات افغان و امریکایی می گویند که در این اواخر در امضاء سند همکاری های ستراتیژیک به پیشرفت های نایل آمده اند و امیدوار اند که هر چه زود تر این سند امضاء شود.

هیلاری کلنتن دیروز در واشنگتن گفت که آنها در این عرصه به راه درست روان اند و این سند امکان دارد در جریان اجلاس رهبران ناتو در ماه می در شیکاگو و یا پیش از آن به امضاء برسد.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان گفت: ما در این اواخر در زمینه حل دو مساله مورد اختلاف یعنی مسالهء زندانیان و عملیات نیروهای خاص، پیشرفت زیاد نموده ایم و امیدوارم که هر چه زودتر این سند امضاء شود.

به نظر می رسد که در حال حاضر امضاء سند ستراتیژیک را تقاضای حکومت افغانستان با مشکل مواجه ساخته که بر اساس آن نیروهای امریکایی از طرف شب باید عملیات نه کنند.

یک عسکر بریتانوی در اثر انفجار یک بمب در جنوب افغانستان کشته شد

وزارت خارجهء بریتانیا می گوید، یک عسکر آن کشور در نتیجه انفجار بمب کنار سرک در جنوب افغانستان کشته شده است.

این وزارت گفته است که این عسکر روز چهارشنبه در حالیکه با نیروهای امنیتی افغان یکجا در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند گزمه می کرد، با ماین جابجا شده در کنار سرک اصابت کرد.

از این عسکر بریتانیایی نام گرفته نه شده اما وزارت دفاع گفته است که به خانوادهء او اطلاع داده است.

با کشته شدن این عسکر، تعداد عساکر بریتانیایی که از آغاز جنگ در افغانستان به این طرف تلف شده اند، به 405 عسکر می رسد.

رییس دستگاه اتومی روساتو روسیه: اعمار دستگاه بوشهر ایران جریان دارد

رییس دستگاه اتومی روساتو روسیه سرگی کریینکو دیروز به خبرنگاران گفت، اعمار دستگاه بوشهر ایران بر اساس پلان جریان دارد.

هنگامیکه از کریینکو سوال شد، چرا دستگاه بوشهر ایران به طور کلی فعالیت ندارد، وی گفت، توافق موجود، حاوی عدم فعالیت کلی و صد درصد این دستگاه تا پایان ماه مارچ می باشد.

پروژه بوشهر تا حال چندین بار معطل شده است و این تاخیر شامل به تعویق افتادن آغاز کلی فعالیت های این دستگاه بوده است.

قرار بود این دستگاه در پایان سال گذشته میلادی به طور کامل به فعالیت آغاز کند. یک مقام دیگر شرکت روسی روساتوم ماه گذشته گفته بود، 75 درصد فعالیت های روساتوم جریان دارد و تا تابستان امسال این فعالیت ها صد درصد خواهد شد.

وی همچنان گفت، روساتوم پلان ندارد دستگاه های دیگر هستوی برای ایران احداث کند.

امریکا به سوریه هشدار داد که با ملل متحد جهت ختم خشونتها در این کشور همکاری کند

ایالات متحده امریکا دیروز به سوریه هشدار داد که با پلان به حمایت ملل متحد، جهت ختم خشونت ها در این کشور همکاری کند.

این هشدار توسط هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا در واشنگتن اعلان گردید:

« ما به رییس جمهور اسد و رژیم وی می گوییم که در کنار امریکا و جامعه بین المللی این راه را انتخاب کند، متعهد به آن باشد، در غیر آن با فشارها و انزوای بیشتر روبرو خواهد شد. »

شورای امنیت ملل متحد در ارتباط به پلان صلح که توسط کوفی عنان نماینده ملل متحد و اتحادیه عرب جهت ختم خشونت ها پیشکش شده، و دسترسی کمک های بشری و فراهم آوری تسهیلات برای گفتگو های سیاسی را در بر دارد، حمایت کامل خود را اعلان کرده است.

والی قندهار: شخصیکه 7 تن را در فرانسه به قتل رساند، در قندهار زندانی نبوده است

والی قندهار اظهارات قبلی رییس محبس این ولایت را رد کرد که گویا کسی که حال در فرانسه متهم به انجام چندین حمله می باشد، در سال 2007 میلادی در افغانستان دستگیر و زندانی شده و پس از آن با چندین صد زندانی دیگر از محبس قندهار فرار کرد.

دفتر ولایت قندهار می گوید که آنها در این ولایت هرگز فرانسوی الجزایری الاصل بنام محمد میرا را دستگیر نه کرده بودند.

قبل از این، سمونوال غلام فارق رییس محبس قندهار به رادیو آزادی گفته بود که شخصی بنام محمد میرا که متهم به حملات در جنوب فرانسه می باشد، 5 سال پیش به اتهام ساختن ماین دستگیر شده بود و در محبس قندهار زندانی بود.

پولیس فرانسه موفق نشده است مردی را که هفت تن را به قتل رساند، دستگیر کند

از ساعتیکه پولیس فرانسه صبح دیروز تلاش های ناکام را برای دستگیری مردیکه هفت نفر را در آن کشور به قتل رسانید، آغاز کرد، بیش از 24 ساعت گذشته است.

این جوان بیست و چهارساله که محمد میرا نام دارد، مظنون اصلی قتل سه سرباز فرانسوی، سه طفل یهود و معلم یهودی شان می باشد.

پولیس صبح دیروز تلاش ها را برای دستگیری میرا آغاز کرد و ساختمانی را که میرا در آن حضور دارد، محاصره نمود. میرا که تبعهء فرانسه الجزایری الاصل، تقاضا ها مبنی بر تسلیم شدن اش را رد نموده و پولیس تلاش دارد وی را با استفاده از قوه دستگیرکند.

پولیس فرانسه فکر می کرد محمد میرا تسلیم خواهد شد، ولی میرا نظرش را تغییر داده و از تسلیم شدن ابا ورزیده است.

پولیس فرانسه ناوقت دیروز در خارج از این ساختمان چند انفجار را انجام داد و گفت، این انفجارات به هدف ترساندن این مرد و وادار نمودن وی به تسلیم شدن صورت گرفت، ولی با آن، عملیات برای دستگیری میرا آغاز نشده است.

میرا اعتراف کرده که این قتل ها را انجام داده است و عمل وی، انتقام از عساکر فرانسوی به دلیل اعمال آنها در افغانستان و هم انتقام اطفال فلسطینی است که در جنگ اسراییل و فلسطین قربانی شده اند.

قاضی امریکایی: تاریخ اعلان مجازات ویکتور بووت قاچاقبر اسلحه به تعویق افتاد

یک قاضی در ایالات متحده دیروز، تاریخ اعلان مجازات ویکتور بووت قاچاقبر روسی اسلحه را تغییر داد.

قاضی امریکایی گفت، به دلیل جدی بودن و پیچیده بودن قضیه، تاریخ اعلان مجازات ویکتور بووت را از بیست و هشتم این ماه، به پنجم ماه آینده میلادی معطل می سازد.

ویکتور بووت قاچاقبر روسی به چندین جرم به شمول، فروش اسلحه به یک گروه تروریستی و دسیسه قتل امریکایی ها، مجرم شناخته شده است.

وی با خطر حد اقل بیست سال زندان یا احتمال حبس ابد، مواجه است.

حمایت از معارف افغانستان، جز از ماموریت کانادا تا سال 2014 در افغانستان است

سفارت کانادا در کابل می گوید، که حمایت از معارف افغانستان و تلاش برای بهبود کیفیت آموزش اطفال افغانستان، جز از ماموریت این کشور تا سال 2014 در افغانستان است .

شیلی وایتنگ شارژدافیر کانادا امروز با نشر اعلامیه ی گفته است، که کانادا با حمایت مستقیم از معارف افغانستان تلاش میکند تا همه اطفال ، بخصوص دختران و زنان افغان به آموزش با کیفیت دسترسی پیدا کنند.

این در حالیست که گفته می شود، در حال حاضر میلیون ها طفل دارای سن مکتب در افغانستان از رفتن به مکاتب محروم اند.

مرد مظنون به کشتار 3 عسکر فرانسوی ناوقت امروز خود را تسلیم پولیس خواهد کرد

مرد مظنون به کشتار سه عسکر فرانسوی، سه طفل یهودی و یک روحانی یهودی در جنوب غرب فرانسه به پولیس گفته است که می خواهد ناوقت امروز خودش را تسلیم کند.

پولیس خانهء را در شهر تولوس محاصره کرده جایی که این مرد مظنون خودش را در آن مخفی کرده است. کلود گیآن وزیر داخلهء فرانسه گفت: « در تیراندازی متقابل صبح امروز سه پولیس زخمی شدند.»

وزیر داخله گفته است این مرد مظنون یک شهروند بیست و چهار سالهء فرانسوی است و ادعا کرده که با شبکهء القاعده ارتباط دارد:
«او ادعا می کند که مجاهد بوده و به شبکهء القاعده ارتباط داشته است و خواهان انتقام اطفال فلسطینی بوده و همچنان می خواست تا از اردوی فرانسه به خاطر مداخلات خارجی اش انتقام بگیرد.»

حد اقل دونفر از پولیس خاص فرانسه هنگام یورش صبح امروز بر منزلی که این شخص در آن به سرمی برد زخمی شدند. وزیر داخله فرانسه گفت، برادر شخص مظنون در یک جای دیگر بازداشت شده است.

شاخهء القاعده در عراق مسوولیت حملاتی را که حدود 50 تن کشته شدند، به عهده گرفت

شاخهء القاعده در عراق مسوولیت رشتهء حملاتی را که حدود پنجاه تن را در عراق کشت به عهده گرفته است.

این گروه که خود را دولت اسلامی عراق می خواند، این ادعا را در یک صفحهء انترنیتی جنگجویان کرده است.

در اعلامیهء نشر شده، حکومت برخوردار از حمایت ایالات متحدهء امریکا در عراق «احمق» خوانده شده و آمده است که این حملات به این خاطر انجام شدند تا ضعف پلان امنیتی حکومت را در مورد اجلاس اتحادیهء عرب برملا سازد.

این اجلاس قرار است در هفته آینده در بغداد برگزار شود.

ظرف بیش از بیست سال گذشته، این اولین اجلاس در عراق خواهد بود.

وزارت زراعت و مالداری 3 قرارداد به ارزش 37 ملیون دالر را با وزرات مالیه امضا کرد

وزارت زراعت و مالداری افغانستان امروز سه قرار داد را به ارزش 37 ملیون دالر با وزرات مالیه به امضا رساند.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت و مالداری گفت، این قرار داد ها را به هدف رشد سکتور زراعت امضا کردند.

این قرارداد ها میان وزارت های زراعت ومالیه، در نشستی که به مناسبت تجلیل از روز جهانی دهقان برگزار گردیده بود به امضا رسید.

شاهراه سالنگ که در اثر طوفان های شدید مسدود گردیده بود صبح امروز باز گردید

شاهراه سالنگ که از دو روز بدینسو از اثر طوفان های شدید بروی ترافیک مسدود گردیده بود صبح امروز باز گردید.

جنرال رجب مسوول حفظ و مراقبت سالنگ ها در صحبت با رادیو آزادی گفت، که بیش از یکصد و پنجاه موتر در این شاهراه در طوفان های اخیر گیر مانده بودند اما همه مسافرین به جاهای امن انتقال و نجات داده شدند.

مردی که در رویارویی با پولیس فرانسه قرار دارد مظنون قتل سه عسکر فرانسوی است

کلود گوینت، وزیر داخله فرانسه می گوید، مردیکه در رویارویی با پولیس این کشور قرار دارد مظنون اصلی در قتل سه عسکر فرانسوی خارج از خدمت، سه طفل یک مکتب یهودی و یک حاخام می باشد.

وزیر داخله فرانسه از محل حادثه گفت، مرد مظنون ادعا کرده است که با شبکه القاعده ارتباط داشته و مدتی هم در افغانستان بود. وزیر داخله فرانسه گفت که این شخص می خواهد برای اطفال فلسطین و هم از مداخلات خارجی اردوی فرانسه انتقام گیرد.

حد اقل دونفر از پولیس خاص فرانسه هنگام یورش صبح امروز بر منزلی که این شخص در آن به سرمی برد زخمی شدند. وزیر داخله فرانسه گفت، برادر شخص مظنون در یک جای دیگر بازداشت شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG