لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۷

خبر ها

در نتیجه تیراندازی یک سرباز اردوی ملی در ولایت هلمند دو سرباز آیساف کشته شدند

مسوولان محلی ولایت هلمند تایید می کنند که در نتیجه تیراندازی یک سرباز اردوی ملی امروز در این ولایت دو سرباز آیساف کشته شدند.

داوود احمدی سخنگوی والی هلمند به رادیوآزادی گفت که این رویداد حوالی ساعت 11 پیش از چاشت امروز صورت گرفته است.

از سوی دیگر یکی از مسوولان قوماندانی امنیه ولایت هلمند که نخواست از وی نام گرفته شود، به رادیو آزادی گفت که در این رویداد دو سرباز بریتانیایی کشته و یکی دیگرشان زخمی شده اند.

آیساف با انتشار خبرنامه یی تایید کرده که یک فرد ملبس با لباس اردوی ملی افغانستان امروز دو سرباز آیساف را با ضرب گلوله در جنوب این کشور به قتل رساند.

اما در مورد محل دقیق این رویداد و هویت دو سرباز کشته شده چیزی نگفته است.

در اثر سرازیر شدن سیلاب ها راه های مواصلاتی ولسوالی کوهستان سرپل مسدود شد

گزارش ها می رسانند که در اثر ریزش باران و سرازیر شدن سیلاب ها در ولسوالی کوهستان سرپل، راه های مواصلاتی این ولسوالی به مرکز ولایت مسدود شده اند.

محمد صادق مخدوم یکی از باشنده های محل به رادیو آزادی گفت که این مساله سبب شده تا از دو روز به این مردم ولسوالی کوهستان با مشکلات زیاد روبرو گردند.

به گفته آقای مخدوم تا اکنون هیچ نهاد دولتی وغیردولتی برای رفع این مشکل کاری نکرده اند.

از سوی دیگر مسوولان محلی ولایت سرپل گفته اند که بنابرنداشتن امکانات لازم آنان نمی توانند، راه های مسدود شده را بازگشایی کنند.

انتخابات در اوستیای جنوبی منطقهء جدایی طلب گرجستان به دور دوم کشانده شده است

انتخابات در اوستیای جنوبی منطقهء جدایی طلب گرجستان که به منظور انتخاب رییس جمهور جدایی طلب برگزار شده، به دور دوم کشانده شده است.

مقامات گفتند که یک مقام سابق کا جی بی یا ادارهء استخبارات روسیه لیونید تیبیلوف 42 درصد از آرا را دیروز از آن خود کرد، که برای پیروزی در دور اول کافی نبود.

تیبیلوف با دیوید سناکویف یک مقام جدایی طلب حقوق بشر در دور دوم انتخابات که در هشتم ماه اپریل برگزار خواهد شد، رقابت خواهد کرد.

گفته می شود، این مقام حقوق بشر 25 درصد از آرا را کسب کرده است.

اوستیای جنوبی عامل آغاز جنگ کوتاه میان روسیه و گرجستان در سال 2008 میلادی بود.

روسیه استقلال اوستیای جنوبی را بعد از جنگ به رسمیت شناخت، اما صرفاً یک تعداد اندک از کشورهای دیگر چنین کرده اند و بس.

ازبکستان سر از ماه آینده صادرات گاز به کشور تاجکستان را متوقف خواهد ساخت

ازبکستان می گوید، سر از ماه آینده صادرات گاز را به کشور همسایهء خود تاجکستان که از لحاظ منابع انرژی قفیر است، متوقف خواهد ساخت.

وزارت انرژی ازبیکستان در یک اعلامیه گفت که صادرات گاز پس از ختم قرار داد سه ماهه در اول ماه اپریل متوقف خواهد شد.

ازبکستان که یگانه تهیه کننده گان گاز تاجکستان است، غالباً با شکایت از نپرداختن پول گاز توسط تاجکستان، صادرات گاز را به این کشور قطع کرده است.

روابط میان این دو کشور آسیای مرکزی از زمان گرفتن استقلال شان از شوروی سابق در سال 1991 میلادی خراب بوده است.

ازبکستان با پلان های درازمدت تاجکستان به منظور تاسیس دستگاه تولید برق آبی مخالفت کرده و گفته است که این دستگاه راه های عمدهء آبیاری را قطع می کند.

رهبر کاتولیکان جهان در اولین دیدارش از کشور های کمونیستی رهسپار کیوبا می شود

پاپ بنیدیکت رهبر کاتولیکان جهان در اولین دیدارش از کشور دارای نظام کمونیستی امروز رهسپار کیوبا می شود.

گزارش ها می رسانند، انتظارنمی رود که پاپ با اعضای مخالف حکومت کیوبا دیدن کند.

اما ممکن است در مورد نگرانی های حقوق بشر در آن کشور سخنرانی کند.

رهبر مسیحییان جهان در هفتهء گذشته در آستانهء سفرش به کشور های امریکایی لاتین از رهبری کیوبا تقاضا کرد تا تغییرات را در نظر بگیرد و گفت که مارکسیزم دیگر پاسخگوی واقعیت های امروز نیست.

رهبر کاتولیکان جهان دیروز به بازدیدش از مکسیکو پایان داد، کشوری که بزرگترین پیروان مسحییان کاتولیک را بعد از برازیل داراست.

رییس جمهور روسیه در حاشیهء اجلاس امنیت هسته یی در سیول با اوباما دیدار کرد

دیمتری میدفدف رییس جمهور روسیه در حاشیهء اجلاس امنیت هسته یی در سیول مرکز کوریای جنوبی با همتای امریکایی خود بارک اوباما دیدار کرده است.

مدفدوف گفت: هنوز روسیه و امریکا فرصت دارند تا اختلافات شان را در مورد ایجاد سیستم دفاع راکتی در اروپا حل کنند.

قبلاً رییس جمهور اوباما در جریان یک سخنرانی در سیول گفت، پلان دارد تا در مورد کاهش کلاهک های هسته یی ستراتیژیک با روسیه بیشتر صحبت کند.

ایالات متحدهء امریکا و ناتو می گویند که سپر دفاع راکتی پیشنهادی در اروپا از تهدیدهای امنیتی از سوی کشورهای مانند ایران جلوگیری خواهد کرد.

مقامات روسی با ابراز نگرانی گفته اند که سپر دفاعی به رهبری ایالات متحدهء امریکا شاید آن قدر قدرتمند شود که تجهیزات دفاعی هسته یی روسیه را تحت شعاع قرار خواهد داد.

با تداوم خونریزی ها در سوریه، ترکیه سفارت خود در سوریه را مسدود کرده است

با تداوم خونریزی در سوریه، ترکیه اعلام کرده که سفارت خود را در سوریه مسدود کرده و سفیرش را ازین کشور فرا خوانده است.

وزارت خارجه ترکیه از خراب شدن وضعیت امنیتی در کشور همسایه اش سوریه خبر داده است.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که حکومت ترکیه هفته گذشته از همه اتباع این کشور خواست تا سوریه را ترک کنند و هر چی عاجل تر به وطن شان برگردند.

اما گفته می شود که قونسولگری ترکیه در شهر حلب در شمال سوریه باز خواهد بود.

ترکیه در مورد سرکوب خونین معترضان مخالف توسط حکومت سوریه موقف جدی اختیار کرده و رشتهء تعزیراتی را علیه رژیم وضع کرده و از رییس جمهور بشارالاسد خواسته از سمتش استعفا بدهد.

هزاران مهاجر از سوریه در نتیجهء خشونت ها در ترکیه پناه گزیده اند.

رییس جمهور اوباما از رییس جمهور قزاقستان به خاطر حفظ مواد هسته یی قدر دانی کرد

رییس جمهور اوباما از نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان به خاطر حفظ مواد هسته یی قدر دانی کرده است. اوباما با نظربایف در حاشیهء اجلاس امنیت هسته یی در سیول مرکز کوریای جنوبی دیدار کرد:

«کشورهای مانند قزاقستان مواد هسته یی را به مناطق امن تر انتقال داده اند، مکسیکو و همین دیروز یوکرین به جمع کشورهای پیوستند که تمام یورانیم غنی شدهء خود را از قلمرو خود بیرون کرده اند. همه گفته اند، هزاران پوند مواد هسته یی را از مناطق آسیب پذیر در اطراف جهان انتقال داده اند.»

مقامات می گویند که مسوولان قزاق به همکاری ایالات متحده امریکا بیش از 13 تن یورانیم و پولوتونیم بسیار غنی شده را که قزاقستان آن را در سال 1991 از جماهیر شوروی سابق به میراث برده بود، در یک مکان مصوون نگهداری کند.

اوباما امروز از قزاقستان و یوکراین و دیگر کشورها به خاطر انتقال مواد هسته یی شان به جای های امن تر قدر دانی کرد.

رحمان: جامعه جهانی در زمینه آموزش نیروهای افغان اقدام های جدی را روی دست گیرد

رییس جمهور تاجکستان از جامعه جهانی خواسته است، تا در زمینه آموزش نیروهای افغان اقدام های جدی را روی دست گیرد.

امام علی رحمان این تقاضا را در کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه برای افغانستان امروز در شهر دوشنبه ابراز کرد.

در آغاز این کنفرانس رییس جمهور کرزی روی گسترش و اهمیت همکاری های منطقه یی تاکید کرد.

آقای کرزی گفت که افغانستان با منابع بزرگ و موقعیت جغرافیایی مهم می تواند نقش عمده را در جهت تقویت همکاری های منطقه یی ایفا کند.

در اثر درگیری نیروهای اردوی ملی با طالبان مسلح در هلمند دو سرباز اردوی ملی کشته شد

مسوولان امنیتی در ولایت هلمند می گویند، در نتیجه درگیری میان نیروهای اردوی ملی و طالبان مسلح در ولسوالی واشیر این ولایت، دو سرباز اردوی ملی کشته و دو سرباز دیگر زخم برداشته اند.

غلام فاروق پروانی معاون قول اردوی 215 با تایید این خبر می گوید، این درگیری شام دیروز در منطقه گرازان صورت گرفت.

آقای پروانی گفت که در مورد تلفات طالبان معلومات ندارد اما قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان گفته است در این درگیری 10 سرباز اردوی ملی کشته شده اند.

یک شخص که لباس اردوی افغان را بر تن داشت دو عسکر آیساف را به ضرب گلوله به قتل رساند

آیساف می گوید که یک فرد ملبس با لباس اردوی ملی افغانستان امروز دو سرباز آیساف را با ضرب گلوله در جنوب این کشور به قتل رساند.

آیساف با پخش خبرنامهء گفته است، این فرد نیز از سوی نیروهای بین المللی کشته شده است.

به اساس خبرنامه، یک تیم مشترک آیساف و افغان در این مورد تحقیق می کند.

در اعلامیه محل دقیق این رویداد و هویت دو سرباز کشته شده افشا نشده است.

این در حالیست که حدود یک ماه پیش یک کارمند وزارت امور داخلهء افغانستان دو مشاور امریکایی این وزارت را به قتل رسانده بود.

مذاکرات سه جانبه افغانستان، پاکستان و امریکا در تاجکستان از سر گرفته شده است

مذاکرات سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ایالات متحدهء امریکا که از چندین ماه به اینسو برگزار نشده بود، دیروز در تاجکستان از سرگرفته شد.

درین اجلاس که میزبان آن سفارت افغانستان در شهر دوشنبه بود، جاوید لودین معین سیاسی وزارت خارجهء افغانستان، جلیل عباس معین وزارت خارجهء پاکستان و مارک گروسمن نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان شرکت داشتند.

معین وزارت خارجهء افغانستان در یک کنفرانس خبری، نقش جامعهء جهانی در ثبات کشورش را مهم خواند.

همچنان مارک گروسمن یکبار دیگر از پروسهء صلح افغانستان حمایت کرده و گفت، واشنگتن تلاش دارد تا افغان ها بین هم مذاکره کنند و ثبات در کشور شانرا برقرار سازند.

«ایالات متحدهء امریکا به پروسهء صلح در افغانستان کاملاً متعهد است. یگانه هدف ما این است تا زمینهء آنرا مساعد سازیم که افغانها با هم عقب میز مذاکره بنشینند و در بارهء آیندهء کشور خود صحبت کنند.»

معین وزارت خارجهء پاکستان نیز گفت، اسلام آباد آنچه را در توان دارد برای آمدن ثبات در افغانستان انجام خواهد داد.

مذاکرات سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ایالات متحدهء امریکا، پس از کشته شدن رییس شورای عالی صلح افغانستان، برهان الدین ربانی، به حالت تعلیق در آمده بود.

در اثر حمله طالبان مسلح در ولایت فراه یک سرباز ایتالیایی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند

در نتیجه حمله طالبان مسلح دیروز بر یک مرکز نیروهای ایتالیایی در ولسوالی گلستان ولایت فراه یک سرباز این کشور کشته و دو تن دیگرشان زخمی شدند.

دفتر مطبوعاتی آیساف در زون غرب با تایید این خبر به رادیو آزادی گفت که در حمله متقابل به مخالفان نیز آسیب رسیده اما رقم دقیق آن روشن نیست.

از سوی دیگر قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان گفته است که در این حمله سه سرباز خارجی و هفت سرباز افغان را به قتل رسانده اند اما مقام های دولتی این ادعا را نادرست می خوانند.

نیروهای آیساف از بازداشت دو مخالف مسلح از ولایت فاریاب خبر داد

آیساف با پخش خبرنامه گفته است که این افراد زمانی بازداشت شدند که نیروهای افغان و بین المللی دیروز عملیاتی را به هدف گرفتاری یک قوماندان جنبش اسلامی ازبکستان در ولسوالی شرین تگاب فاریاب راه اندازی کرده بودند.

در خبرنامه آمده است که این قوماندان تحریک اسلامی ازبکستان در تلاش انجام حملات برضد نیروهای خارجی در مناطق شمالی افغانستان بود.

در عین حال آیساف گفته است که یک در نتیجه راه اندازی عملیات مشترک نیروهای افغان و خارجی در ولسوالی زرمت ولایت پکتیکا امروز یک مخالف مسلح بازداشت شده است.

یک طیاره نیروهای آیساف دیروز در جنوب افغانستان نشست اضطراری کرده است

نیروهای آیساف میگویند، یک طیاره آنان دیروزدرجنوب افغانستان نشست اضطراری کرده است.

در یک خبرنامه آیساف آمده است که تحقیقات به هدف روشن شدن علت این رویداد آغاز شده اما در محلی که این طیاره نشست اضطراری کرده مخالفان مسلح فعالیت ندارند.

به اساس خبرنامه به سرنشینان این طیاره آسیبی نرسیده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG