لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۲

خبر ها

سازمان صحی جهان از افزایش بیماری زوال عقل و دو چند شدن تعداد آنها خبر داد

سازمان صحی جهان از افزایش بیماری زوال عقل و رسیدن تعداد مبتلایان به این بیماری تا سال 2030 به دو چندان یعنی بیش از 65 ملیون نفر هوشدار می دهد. گزارش سازمان صحی جهان که امروز پخش شد می گوید، شمار مبتلایان به زوال عقل تا سال 2050 به سه برابر تعداد کنونی که بیش از 35 ملیون نفر تخمین شده خواهد رسید.

مصرف درمان و پرستاری بیماری که به زوال عقل مبتلاست در حال حاضر سالانه به بیش از 600 ملیون دالر می رسد.

عامل بیماری زوال عقل بخشی از بیماری های مغزی است که حافظه انسان را صدمه زده و بر اندیشه رفتار و انجام فعالیت های روزانه خلل وارد می کند. بیماری الزایمر در اثر همین خلل حافظه ایجاد میشود.

ایران در نشست آینده مذاکرات هسته یی با قدرت های جهان پیشنهاد جدیدی را مطرح میکند

ایران می گوید، در نشست آینده مذاکرات هسته یی با قدرت های بزرگ جهان در استانبول پیشنهاد جدیدی را مطرح می کند. رسانه های ایران از قول سعید جلیلی که تیم مذاکره کننده ایران را رهبری می کند می نویسند که می گوید، هیات ایرانی ابتکارات جدیدی در مذاکرات 14 اپریل را در دست خواهد داشت. جزییات بیشتر درین زمینه تا کنون ارایه نشده است.

جلیلی همچنان هشدار داد که در مذاکرات میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان از زبان تهدید و فشار کار گرفته نشود. وی گفت هدف مذاکرات ایران با شش قدرت جهان برتانیا چین فرانسه جرمنی روسیه و ایالات متحده امریکا حل مناقشه روی برنامه های جنجال برانگیز ایران است.

تهران اتهامات غرب مبنی بر اینکه ایران قصد ساختن سلاح های هسته یی را دارد رد کرده و اصرار میکند که برنامه غنی سازی یورانیوم درین کشور تنها برای مقاصد غیر نظامی انجام میشود.

تهران صادرات نفت خود به جرمنی را یک روز پس از قطع صادرات نفت به اسپانیا قطع کرد

پرس تی وی ایران می گوید، تهران صادرات نفت خود به جرمنی را یک روز پس از قطع صادرات نفت خام به اسپانیا قطع کرده است.

تلویزون ایران که به زبان انگلیسی نشرات دارد می گوید، ایران این حرکت را به دنبال اقدام اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات نفت ایران در یک اقدام تلافی جویانه انجام داده است.

هشدار وقوع سونامی در اطراف بحر هند به دنبال دو زلزله در ولایت آچه اندونیزیا داده شد

هشدار وقوع سونامی در اطراف بحر هند به دنبال دو زلزله صبح وقت امروز در ولایت آچه اندونیزیا داده شد. دو زلزله به قدرت- 8 اعشاریه 6 - و 8 اعشاریه 2 - امروز باعث وحشت مردمی شد که در مناطق سواحلی زندگی می کنند و آنان را وادار به هجوم به مناطق مرتفع تر ساخت.

از خسارات عمده و یا امواج سونامی تا کنون گزارش نشده است . مرکز هوشدار سونامی در هاوایی چهار ساعت بعد از وقوع اولین زلزله هوشدار وقوع سونامی در بسیاری از مناطق پسفیک را بر داشت. منطقه ایکه پیوسته دستخوش زلزله هاست.

سونامی سال 2004 در ولایت اچه اندونیزیا 170 هزار نفر را تلف کرد و در مجموع باعث مرگ بیش از 230 هزار نفر در 13 ایالت ناحیه بحر هند شد.

در سومین روز جنگها میان قوای حکومتی و ملیشه ها در یمن حدود 30 نفر کشته شدند

در سومین روز جنگها میان قوای حکومتی و ملیشاها در یمن حدود 30 نفر به اساس گزارش ها کشته شده اند. به گفته مقامات حدود 25 نفر از کشته شدگان جنگجویان القاعده بوده اند.

در درگیری ها از روز دوشنبه تا کنون در شهر جنوبی ابیان بیش از 150 نفر کشته شده اند. درگیری ها زمانی آغاز شد که گروه های ملیشه بر یک کمپ نظامی در منطقه حمله کردند.

در طول یک سال نارامی ها که به کنار رفتن علی عبدالله صالح از ریاست جمهوری دراز مدت در ماه فبروری انجامید ملیشا های مرتبط با القاعده کنترول مناطقی در جنوب یمن را در دست گرفته اند.

ایالات متحده امریکا و همپیمانان ان بیم از آن دارند که یمن به جبهه اصلی جنگ علیه شبکه تروریستی تبدیل شود.

اولین انستیتوت امراض قلبی در یکی از شفاخانه های خصوصی در کابل افتتاح شد

وزارت صحت عامه افغانستان از افتتاح اولین انستیتوت امراض قلبی در این کشور خبر داده است .

در اعلامیه وزارت صحت عامه آمده است که این انستیتوت امروز در یک شفاخانه خصوصی در کابل گشایش یافت .

در اعلامیه در زمینه جزییات بیشتر ارایه نشده است.

در حال حاضر اکثر افغانها مبتلا به امراض قلبی برای معالجه به هند و پاکستان می روند .

یک قرار گاه جدید نظامی نیروهای افغان در ولسوالی تگاب ایجاد گردید

مقامات امنیتی ولایت کاپیسا می گویند که یک قرار گاه جدید نظامی نیروهای افغان در ولسوالی تگاب ایجاد گردید.

عبدالحکیم اخند زاده ولسوال تگاب امروز به رادیو آزادی گفت، که در حال حاضر در این پایگاه نظامی صد تن از نیروهای افغان مستقر اند.

به گفته آقای اخند زاده هدف از ایجاد این پایگاه بهبود بخشیدن وضعیت امنیتی در این ولسوالی است .

گفته می شود که در این اواخر فعالیت مخالفان مسلح در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا افزایش یافته است .

امنیت ملی: سه فرد وابسته به گروه های اختطاف گر در شهر ننگرهار بازداشت شده اند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید، سه فرد وابسته به گروه های اختطاف گر را در شهر ننگرهار بازداشت نموده است.

این ریاست با نشر اعلامیه گفته است که این افراد اخیراً شخصی را در شهر جلال آباد اختطاف نموده بودند و سپس او را در بدل پرداخت یازده هزار دالر امریکایی آزاد نموده بودند.

در اعلامیه همچنان گفته شده که مسوولین امنیت ملی در سه ولسوالی ولایت ننگرهار برخی مخفیگاه های مهمات را نیز کشف و ضبط نموده اند.

ممکن سپردن مسوولیت زندان ها و عملیات شبانه بتواند طالبان را تشویق به گفتگو کند

مقامات سفارت امریکا در افغانستان ابراز امید واری کرده اند که مساله سپردن مسوولیت زندانها به حکومت افغانستان و افغانی شدن عملیات شبانه بتواند طالبان را تشویق به گفتگو های صلح کند.

جمیز کننگهم معاون سفیر امریکا در افغانستان امروز به خبرنگاران در کابل هم چنان اقدامات اخیر را گامی مهم در راستای تحکیم حاکمیت ملی افغانستان خواند.

«توافق نامه های در بخش سپردن مسوولیت زندانها به حکومت افغانستان و افغانی شدن عملیات شبانه دو گام مهم در جهت تحکیم حاکمیت ملی افغانستان است. همچنان امضای این دو موافقت نامه امریکا و افغانستان را جهت امضای سند مشارکت ستراتیژیک نزدیک ساخته است.»

به اساس تفاهمنامه که به روز یکشنبه گذشته میان حکومت افغانستان و امریکا در کابل به امضا رسید پس از این تمام عملیات خاص به شمول علمیات شبانه از سوی نیرو های افغان راه اندازی می شود.

جامعه جهانی سالانه حدود 5 ملیارد دالر را برای تمویل نیروهای افغان کمک کند

وزیر مالیه افغانستان می گوید که این کشور در کنفرانس بین المللی توکیو از جامعه جهانی تقاضا خواهد کرد تا پس از سال 2014 میلادی سالانه حدود 5 ملیارد دالر برای تمویل نیرو های امنیتی افغان با این کشور کمک کند.

وزیر مالیه افغانستان افزود که سلسله گرفتن آماده گی ها برای کنفرانس توکیو ادامه دارد.

قرار است این نشست در هشتم ماه جولای سال جاری میلادی در جاپان راه اندازی شود.

پنج مخالف مسلح دولت در یک عملیات مشترک نیروهای افغان و خارجی کشته شدند

وزارت داخله افغانستان می گوید که در جریان عملیات مشترک نیروهای افغان و ایتلاف پنج مخالف مسلح کشته شده اند.

در اعلامیه که از سوی این وزارت پخش شده آمده است در این عملیات که به تازه گی در ولایت های کابل، ننگرهار ، لغمان ، هلمند ، میدان وردک و بدخشان راه اندازی شد، 18 تن از مخالفین مسلح نیز گرفتار شده اند.

اما طالبان مسلح وارد شدن تلفات به افراد این گروه و باز داشت افراد خود را رد کرده اند.

کوریای شمالی کار راکتی را آغاز کرده که قرار است ماهواره یی را در فضا حمل کند

کوریای شمالی می گوید، پروسه پر کردن مواد سوخت راکتی را آغاز کرده است که قرار است ماهواره یی را در فضا حمل کند. اما غرب در رابطه به آزمایش راکت دور برد کوریای شمالی مظنون است.

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هیلاری کلنتن به پیونگ یانگ هوشدار داده است از پرتاب این راکت به فضا خودداری کند. وی گفت، این اقدام می تواند تهدید مستقیمی به امنیت منطقه باشد.

کلنتن همچنان گفت، اگر کوریای شمالی این برنامه را دنبال کند واشنگتن خواهان اقدام ملل متحد علیه این برنامه کوریای شمالی خواهد شد.

سفیر ایالات متحده امریکا در ملل متحد سوزان رایس می گوید، شورای امنیت ملل متحد این اقدام پیونگ یانگ را یک عمل تحریک آمیز خوانده که بیشتر باعث انزوای بین المللی کوریای شمالی خواهد شد.

کوفی عنان فرستاده سازمان ملل: ایران از برنامهء پایان جنگ در سوریه حمایت کند

کوفی عنان فرستاده خاص ملل متحد از ایران متحد سوریه خواست از برنامه وی برای پایان دادن جنگ در سوریه حمایت کند. وی گفت گسترش جنگ ها فاجعه بار خواهد بود.

عنان بعد از دیدار با علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران این موضوع را به خبرنگاران بیان داشت. عنان از دمشق خواسته است قوای نظامی و تانک ها را از شهر ها بیرون نموده و تا 24 ساعت دیگر به خشونت ها پایان دهد.

وزیر خارجه ایران گفته است بشارالاسد رییس جمهور سوریه صرف نظر از دوره جنگ در سوریه باید بر سر قدرت باقی بماند. وی هوشدار داد تقاضا ها برای کنار رفتن بشارالاسد از قدرت منجر به خلای قدرت در سوریه خواهد شد. تهران از اندک متحدان سوریه در منطقه محسوب می شود.

در واشنگتن، هیلاری کنتن وزیر خارجهء امریکا قرار است با همتای روسی خود سرگی لافروف در مورد سوریه گفتگو کند.

کلنتن گفت: گفتگوهای جدی در مورد سوریه در نیویارک و دیگر جای های مهم ادامه دارد. درین حال، سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد گفته است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تعهد دمشق به برقراری آتش بس ابراز نگرانی کرده اند.

آیساف: یک سرباز نیروهای خارجی در یک انفجار در جنوب افغانستان کشته شده است

آیساف می گوید که امروز یک سرباز بین المللی در یک انفجار در جنوب افغانستان کشته شده است.

در اعلامیه ی آیساف در مورد محل دقیق رویداد و هویت این سرباز چیزی گفته نشده است.

آیساف با پخش یک اعلامیه دیگر از بازداشت دو قوماندان محلی طالبان مسلح در جریان دو عملیات جداگانه در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار و ولسوالی نادعلی ولایت هلمند خبر داده است.

در اعلامیه آیساف این افراد به طرح ریزی حملات بر ضد نیرو های افغان و بین المللی متهم شده اند.
طالبان مسلح تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

هند آماده است در بخش استخراج معادن و تولید فولاد در افغانستان سرمایه گذاری کند

وزیر پولاد هند گفته است که کشور اش آماده است تا در بخش استخراج معادن آهن و ذغال سنگ و تولید فولاد در افغانستان سرمایه گذاری نماید.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه گفته است، بنی پرساد وزیر پولاد هند این مساله را دیروز در دیدار با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری ابراز کرده است.

در این اعلامیه آمده است که رییس جمهور کرزی در این ملاقات هند را به سرمایه گزاری بیشتر در بخش معادن افغانستان تشویق نموده است.

وزیر فولاد هند به روز دوشنبه موافقت نامه استخراج آهن و تولید فولاد را با وزیر معادن افغانستان در کابل به امضا رساند.

پوتین آخرین سخنرانی سالانه خود را به حیث صدراعظم روسیه به پارلمان ایراد می کند

رییس جمهور منتخب روسیه آخرین سخنرانی سالانهء خود را به حیث صدراعظم به پارلمان این کشور امروز ایراد می کند. این سخنرانی کمتر از یک ماه قبل از آن صورت می گیرد که ویلادمیر پوتین به حیث رییس جمهور روسیه در هفتم ماه می حلف وفاداری یاد کند.

تحلیل گران انتظار دارند که پوتین بر دست آوردهای اقتصادی خود تاکید کند. آنان همچنان انتظار دارند که پوتین با استفاده ازین سخنرانی آجندای رشد اقتصادی را برای دورهء شش ساله خود معرفی کند.

اما به باور تحلیل گران، پوتین با سوالات سخت از سوی وکلای مخالف کرملین رو به رو خواهد شد. روسیه شاهد موج از بزرگترین تظاهرات بود، مظاهره کننده گان مدعی بودند که در انتخابات پارلمانی که حزب به رهبری پوتین به به قدرت رسید، به صورت گسترده تقلب شده است.

حملات تروریستی و خشونت ها در 3 ماه اول سال جاری در عراق 613 کشته بر جا گذاشت

مارتین کوبلر نماینده خاص ملل متحد برای عراق می گوید، حملات تروریستی و خشونت های دیگر در سه ماه اول سال جاری میلادی درعراق 613 کشته به جا گذاشته است.

کوبلر دیروز به شورای امنیت ملل متحد گفت، تخطی ها از حقوق بشر و تشن های جاری ناشی از بی ثباتی سیاسی در عراق منتج به حملات تصادفی بر افراد ملکی و زیارت کننده گان می شود.

«حملات دیگر در سراسر این کشور به طور عمومی مردم ملکی را هدف قرار داده منتج به کشتار ها و زخمی شدن های زیاد به شمول اطفال شده است. در سه ماه اول سال 2012 ، 613 نفر در عراق کشته و بیش از 1200 تن دیگر جراحت برداشتند.»

کوبلر همچنان گفت، باوجود آنکه این رقم نسبت به سال گذشته کمتر است ولی کشته شدن هر انسان ضایعه بزرگ است.

امریکا در حال جا به جایی و تغییر موقعیت قوای نظامی خود در منطقهء آسیا پسیفیک است

وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا می گوید، کشورش در حال جا به جایی و تغییر موقعیت قوای نظامی خود در منطقهء آسیا پسیفیک است تا به مشکلات گستردهء در حال افزایش درین منطقه رسیدگی کند.

هیلاری کلنتن در سخنرانی خود به نیروهای بحری این کشور در شهر اناپولیس مرکز ایالت مریلند اقدامات را که ایالات متحده امریکا اتخاذ خواهد کرد، برجسته ساخت.

«ما قوای بحری خود را به هدف آموزش مشترک به آسترالیا می فرستیم. اولین واحد نیروهای که برای یک دورهء شش ماهه آموزش خواهند دید، هفته گذشته به منطقهء داروین رسید. ما کشتی های مجهز با تکنالوژی عصری را به سنگاپور می فرستیم. همچنان سخت تلاش می کنیم تا خطر سوء تفاهم ها و محاسبات نادرست میان اردو های امریکا و چین را به هدف داشتن روابط دوامدار میان آن ها کاهش بدهیم.»

کلنتن این مساله را رد کرد که گویا ایالات متحدهء امریکا می خواهد که از نقش چین به حیث یک قدرت در حال رشد در منطقه جلوگیری کند و در عوض به روابط اقتصادی نزدیک میان دو کشور اشاره کرد.

پولیس عراق 11 تن از اعضای مظنون القاعده را در رابطه با حملات اخیر دستگیر کرد

به گفته مقامات، نیروهای عراقی یازده تن از اعضای مظنون القاعده را در رابطه با حملات خونین اخیر در شهر جنوبی بصره دستگیر نموده اند. فیصل ال عبادی رییس پولیس منطقه، در یک کنفرانس خبری دیروز گفت، نیروهای عراقی، القاعده را در جنوب تار و مار نموده اند.

به گفته این مقام پولیس، یک عملیات که در همکاری با کارمندان استخبارات صورت گرفت، رهبران سازمان مسمی به حکومت جنوبی القاعده را هدف قرار داد.

در یک ویدیوی که دراین کانفرانس خبری نشان داده شد، دستگیر شده گان اعتراف کرده اند که مسوول حملات مختلف به شمول حمله چهاردهم ماه جنوری اند که در آن 53 تن از زیارت کننده گان شیعه کشته شدند.

برای آنکه سوریه ضرب الاجل ختم خشونت ها را عملی کند از هیچ نوع اقدام دریغ نشود

کوفی عنان نماینده خاص ملل متحد و اتحادیه عرب برای سوریه دیروز به شورای امنیت ملل متحد گفت، برای آنکه حکومت سوریه ضرب ال اجل تعیین شده روز پنجشنبه (یعنی فردا) را جهت ختم خشونتها عملی کند، از هیچ نوع اقدام نباید دریغ کرد.

عنان دیروز در یک مکتوب فرستاده شده به شورای امنیت گفت، این مهم است که نشانه های از تغیر دیدنی و قابل لمس در حضور نیروهای حکومتی سوریه در جاده های آنکشور دیده شود.

قرار بود نیروهای حکومت سوریه سر از دیروز (سه شنبه) آغاز به خروج از جاده های سوریه کنند تا آنکه آتش بس کامل سر از فردا (پنجشنبه) برقرار گردد.

عنان قبل از ظهر دیروز در جنوبشرق ترکیه گفت، خونریزی ها باید بدون قید و شرط خاتمه یابند.
در این حال فعالین سوریه از ادامه خشونت ها در شهرهای حمس و حما خبر داده اند که قربانیان را هم در بر داشته است.

وزیر دفاع افغانستان: تلاش های امریکا در افغانستان با نگاه قدر نگریسته می شود

در حالی که حمایت امریکا از افغانستان در حال کاهش است وزیر دفاع افغانستان در امریکا است و دیروز به مقامات امریکایی اطمینان داد، تلاش های امریکا در افغانستان با نگاه قدر نگریسته می شود.

جنرال رحیم وردک دیروز در واشنگتن گفت، ما ملت احسان فراموش نیستیم، افغانها قربانی را که شما داده اید می دانند و آنرا احترام می کند.

جنرال رحیم وردک وزیر دفاع افغانستان این موضوع را در جریان جلسه با وزیر دفاع امریکا لیون پنیتا و دیگر مقامات ارشد امریکایی ابراز داشت.

وزیر دفاع امریکا گفت، شرکت کننده گان جلسه در مورد تعداد نیروهای افغان برای سال های نزدیک و آینده بحث می کنند و هم بحث های در مورد دوام همکاری ها میان دوکشور بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 صورت خواهد گرفت.

کاندیدان جمهوریخواه که قرار است در انتخابات با اوباما مقابل شوند، به 3 تن کاهش یافت

تعداد کاندیدان جمهوریخواه که قرار است در انتخابات ریاست جمهوری ماه نومبر در امریکا با رییس جمهور اوباما مقابل گردند، به سه نفر کاهش یافت. سناتور اسبق ریک سنتوروم که یکی از کاندیدهای جمهوریخواه برای کرسی ریاست جمهوری امریکا بود دیروز اعلان کرد کمپاین اش را خاتمه می دهد و وقت بیشتر را با دختر کوچک اش که مریض است، می گذراند.

بیله دختر سه ساله ریک سنتوروم در اخیر هفته برای مدتی کوتاهی در شفاخانه بستری شد. سنتوروم، محافظه کارترین کاندید جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری امریکا بود و حمایت زیاد مسیحیان انجیلی را برنده شده بود.

گورنر سابق مسه چوسیت میت رامنی حال به حیث کاندید حتمی دیده می شود که در انتخابات آینده با رییس جمهور اوباما مقابل خواهد شد. دو کاندید دیگر جمهوریخواه یعنی نیوت گینگریچ و ران پاول رسماً از صحنه دور نشده اند ولی گفته می شود در مقابل میت رامنی، چانسی ندارند.

سند ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا قبل از اجلاس شیکاگو به امضا می رسد

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید، امضای سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک بین افغانستان و امریکا قریب ال وقوع است و انتظار می رود قبل از اجلاس سران ناتو در ماه می در شیکاگو به امضا برسد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری دیروز در یک کنفرانس خبری در کابل گفت، تمام مشکلات موجود سد راه امضای پیمان همکاری های درازمدت ستراتیژیک بین افغانستان و امریکا حل شده اند، و موضوع پایگاه نظامی امریکا در افغانستان بعد از کنفرانس شیکاگو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یک سخنگوی سفارت امریکا در کابل هم به آژانس خبری آلمان گفته است حکومت امریکا امیدوار است سند همکاری های ستراتیژیک بین دو کشور قبل از جلسه ناتو در شیکاگو امضا شود.

وزارت داخله: تلاشها به هدف جلب اعتماد بیشتر مردم نسبت به پولیس آغاز شده است

وزارت داخله ی افغانستان می گوید که تلاش های تازه ی را به هدف جلب اعتماد بیشتر مردم نسبت به نیروهای پولیس آغاز کرده اند.

مسوولان این وزارت در نشست که امروز به هدف افتتاح دارالانشای پولیس مردمی در کابل برگزار شده بود، ابراز امیدواری کردند که با آغاز فعالیت دارالانشای پروژه پولیس مردمی، میزان باور مندی مردم به پولیس افزایش یابد.

به باور برخی از کارشناسان امور نظامی، سطح پایین دانش نیرو های پولیس سبب می شود که آنان با مردم به طور غیر مسلکی و نادرست برخورد کنند.

یک زن در ولسوالی علیشیر ولایت خوست به تازه گی از سوی افراد مسلح سر بریده شد

یک زن در ولسوالی علیشیر ولایت خوست به تازه گی از سوی افراد مسلح سر بریده شده است.

گلا خان قوماندان امنیه ولسوالی علیشیر این ولایت به رادیو آزادی گفت که این زن از سوی افراد مسلح ناشناس از خانه اش بیرون کشیده شده و سپس به هلاکت رسانده شده است.

جسد سربریده شده این خانم از سوی نیرو های پولیس از یک محل مخروبه در این ولسوالی دریافت شده است.

به گفته ی آقای گلا خان پولیس شوهر این زن را به اتهام دست داشتن در این قتل، دستگیر نموده و قضیه تحت تعقیب قرار دارد.

وی همچنان گفت که ممکن انگیزه این قتل ناشی از خشونت های خانواده گی بوده باشد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG