لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۶

خبر ها

منشی عمومی ناتو با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری در کابل دیدار کرد

منشی عمومی ناتو که سرگرم دیدار از افغانستان است امروز با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری در کابل دیدار کرد.

رییس جمهور افغانستان و اندراس فوگ راسموسن پس از ملاقات در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند.

رییس جمهور کرزی گفت که در این دیدار روی مسایل مختلف از جمله انتقال مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان بحث شده است.

برگزاری کنفرانس شیکاکو و توقعات از این اجلاس نیز از موضوعات مورد بحث میان دو طرف بوده است.

منشی عمومی ناتو در صحبت هایش گفت که در یک سال گذشته پیشرفت های در بخش امنیت در افغانستان به میان آمده است.

به اساس گزارش ها اندرس فوگ راسموسن شب گذشته وارد افغانستان شده است.

در اثر تصادم یک موتر افراد ملکی با ماین کنار سرک 2 تن کشته و 6 تن زخمی شدند

در اثر یک انفجار در ولایت هلمند دو تن از جوانان کشته شده و 6 غیر نظامی دیگر به شمول دو طفل زخمی شدند.

داوود احمدی سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی گفت، این حادثه قبل از ظهر امروز زمانی رویداد که یک موتر افراد ملکی با ماین کنار جاده برخورد کرد.

گفته می شود که باشنده گان محل پس از بازداشت فرد متهم این حادثه، گوش و بینی او را بریده اند.

مردم شهر تالاس قرغزستان یک راهپیمایی را که 2 هزار تن اشتراک داشتند پراکنده ساختند

مردم در شهر شمالی قرغزستان تالاس یک راهپیمایی را که 2 هزار نفر در آن اشتراک داشتند و نظر به گفته تشکیل کننده گان وضعیت کنونی در کشور در آن مورد بحث قرار می گرفت، پراکنده ساختند.

شعبه قرغزی رادیو آزادی خبر می دهد که بعضی از باشنده گان این شهر کلاه و شعارهای مظاهره کننده گان را گرفته آتش زدند. این راهپیمایی توسط گروه بنام " قدرت های نو در قرغزستان" ترتیب شده بود.

قبل از این رهبر این گروه کوبات توکسو باییف گفته بود که رییس جمهور الماس بیگ اتم باییف و رهبران و فعالان سیاسی دیگر را برای اشتراک در این گرد همایی دعوت کرده بود. در این گرد همایی که روز یکشنبه برگزار شد نه رییس جمهور و نه هم رهبران سیاسی دیگر سهم گرفتند.

توکسو باییف می گوید، او با گروه های اپوزسیون ارتباط ندارد و مردم از رهبران کنونی اپوزسیون خسته شده اند. راهپیمایی در قرغزستان یک امر عادی می باشد و از سال 2001 به اینسو دو رییس جمهور در نتیجه تظاهرات مردم در این کشور برکنار شده اند.

با وصف تخطی های کوچک آتش بس در تمام مناطق سوریه در حال اجرا قرار دارد

آتش بسی که به کمک سازمان ملل متحد در سوریه ترتیب شده است، با وصف تخطی های کوچک قرار معلوم در حال اجرا قرار دارد.

رامی عبدالرحمن مسوول گروه حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است می گوید، در تمام مناطق آرامی حکمفرماست ، اما در منطقه زبادانی و دامنه های دمشق صدای انفجار بگوش رسیده است. آتش بس شش ماده ای به کمک نماینده خاص سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای سوریه کوفی عنان ترتیب شده است.

اما مردم سوریه به دوام این آتش بس آنقدر امیدوار نیستند. یک مهاجر سوریه حسین کاسیف که در یک کمپ مهاجرین در ترکیه بسر می برد به خبرگزاری رویترز گفت:
«سخنان اسد مبهم می باشد. این آتش بس دوامدار نخواهد بود. او از یک سال به این طرف چنین وعده ها را تکرار می کند. من باور ندارم که او تانک ها و سربازان را بیرون کند. او دروغ می گوید. وقتی که او می گوید، قتل عام را بس خواهد کرد، او تعداد بیشتر مردم را بقتل می رساند.»

اپوزسیون سوریه هم گفته است که آتش بس را عملی خواهد کرد.

قانونی در مورد مرگ سرگی مگ نیتسکی به روابط روسیه و امریکا ضربه خواهد زد

وزیر خارجه روسیه سرگی لافروف اظهار داشت مسوده قانون در مورد مرگ سرگی مگ نیتسکی در زندان روسیه که توسط سناتوران امریکایی پیشنهاد شده است به روابط روسیه و امریکا ضربه خواهد زد.

مگنیتسکی قانون دان 37 ساله بعد از آنکه نام بعضی از مقامات روسیه را در رابطه با فساد اداری ذکر کرد، در سال 2009 در جریان توقیف قبل از محمکه فوت کرد. او در زندان از کمک طبی محروم شده بود و دو داکتری که بخاطر غفلت آنها مگنیتسکی در زندان جان داد، در این هفته برائت حاصل کردند.

به اساس قانون نو امریکا مقامات روسیه که در پامال نمودن حقوق بشر دست دارند، به تحریم ها روبرو خواهند شد. این قانون، جانشین تعدیلی بنام جکسن وانیک در امریکا خواهد شد که در سال 1974 ایجاد شده و در تجارت با شوروی سابق محدودیت را جاری می ساخت. این قانون تا هنوز هم از بین نرفته است.

وزیر خارجه روسیه در این مورد هشدار داده گفت:
«ایالات متحده موقف مارا در باره کوشش ها برای تبدیل نمودن جکسن وانیک به یک لایحه دیگر که تعدیل ضد شوروری را به یک قانون ضد روسی عوض می کند، می داند. این کوشش ها برای ما غیر قابل قبول می باشد این عمل روابط مارا جداً خدشه دار می سازد زیرا قضیه مگ نیتسکی در قدم اول یک موضوع داخل روسیه می باشد.»

وزیر خارجه روسیه این اقدام را دخالت در امور داخلی روسیه خواند.

کوریای شمالی با آماده کردن یک راکت می خواهد یک سفینه را به فضا بفرستد

پیونگ یونگ برای ارسال این سفینه وقت دقیق را اعلان نکرده است. مقامات کوریای شمالی گفتند که در راکت حامل این سفینه مواد سوخت جابجا شده است.

مقامات امریکا می گویند که کوریای شمالی با این عمل خود در حقیقت می خواهد دستگاه پرتاب راکت ها را که سازمان ملل متحد آنرا منع نموده است، آزمایش کند.

پیونگ یونگ اظهار می دارد که این راکت یک سفینه را به مدار زمین انتقال می دهد.

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هیلاری کلنتن به پیونگ یونگ هشدار داده است که از فیر این راکت خود داری نماید، زیرا این عمل به امنیت منطقه تهدید مستقیم می باشد.

سخنگوی قصر سفیر جی کارنی هم در این مورد پا فشاری کرده است که تخطی از چنین تعهدات در راه کمک های مواد غذایی امریکا به کوریای شمالی موانع ایجاد می کند.

معاون والی ولایت کاپیسا و هیات همراهش از یک سو قصد جان به سلامت بردند

گزارش ها از ولایت کاپیسا می رسانند که یک هیاتی متشکل معاون والی این ولایت و برخی از مسوولان ادارات کاپیسا امروز از یک سو قصد جان به سلامت بردند.

عبدالصبور وفا ریس دفتر والی کاپیسا به رادیو آزادی گفت، موتر حامل این هیات پیش از چاشت امروز در منطقه شوخی از ساحات مرکزی ولایت کاپیسا با ماین کنار سرک برخورد کرد.

اما به گفته آقای وفا این رویداد تلفات به دنبال نداشته است. وی علاوه کرد که این مسوولان محلی ولایت کاپیسا به هدف اجرای یک کار رسمی به سوی ولسوالی نجراب در حرکت بودند.

در حالی که مقام های محلی ولایت کاپیسا مخالفین مسلح را در دست داشتن در این حادثه متهم می کنند. اما مخالفین مسلح تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

اداره امنیت ملی پروان یک مقدار اسلحه سبک و سنگین را به برنامه دایاگ تسلیم کرد

اداره امنیت ملی ولایت پروان می گوید، دهها میل اسلحه سبک و سنگین و تعدادی از مهمات را به برنامه دایاگ تسلیم کرده است.

یک منبع اداره امنیت ملی ولایت پروان به رادیو آزادی گفت که این سلاح و مهمات به تازه گی از مناطق مختلف این ولایت به وسیله موظفین امنیت ملی کشف و ضبط شده بود.

بگفته این منبع جمع آوری این مهمات و سلاح بر تامین امنیت بیشتر در ولایت پروان تاثیر گذار خواهد بود.

نیروهای امنیتی افغان تلاش دارند تا ولایت نورستان را از وجود مخالفان پاکسازی کنند

وزارت دفاع افغانستان می گوید، نیرو های افغان تلاش می کنند تا در عملیات که در ولایت نورستان به اجرا گذاشته شده است، این ولایت را از وجود مخالفین مسلح پاکسازی کنند.

دولت وزیری یکی از سخنگویان وزارت دفاع افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این عملیات به دنبال نگرانی های امنیتی ولایت نورستان از شب گذشته به این سو آغاز شده است.

آقای وزیری افزود که این عملیات به اشتراک نیرو های کماندوی اردوی ملی در تفاهم با سایر نهاد های امنیتی افغانستان در ولسوالی کامدیش ادامه دارد.

این عملیات پس از آن صورت می گیرد که به اساس گزارش ها ولسوالی کامدیش در محاصره مخالفین مسلح قرار دارد.

سه زلزله جداگانه امریکای شمالی را تکان داد

سه زلزله جداگانه امریکای شمالی را تکان داده است. بر اساس تخمین های جیولوژیکی یک زلزله به شدت هفت درجه ریشتر شهر غربی پیچاوکان در مکسیکو را تکان داد که لرزه آن در مکسیکو سیتی هم احساس شده، ساختمان ها را لرزاند و مردم را به جاده ها کشاند.

گزارش در مورد تلفات ناشی ازین زلزله در دست نیست. در این حال یک زلزله به درجه شش درجه ریشتر ایالت اوریگان در غرب امریکا را هم به لرزه آورد و یک زلزله ضعیف تر سواحل مرکزی کلیفورنیا را تکان داد.

هنوز به طور فوری معلوم نشده که این دو زلزله تلفات جانی و یا مالی را در بر داشتند یا خیر.
این زمین لرزه ها به دنبال دو زلزله شدید رخ دادند که اخیر اندونیزیا را به لرزه در آورد.

رییس جمهور وینزویلا می گوید، بعد از معالجه در کیوبا وضع صحی اش خیلی خوب است

هوگو چاوییز رییس جمهور وینزویلا می گوید، بعد از معالجه در کیوبا وضع صحی اش خیلی خوب است. وی این سخن را حین برگشت به کشورش از کیوبا ابراز داشت.

چاوییز که از مریضی سرطان رنج می برد هفته گذشته برای مرحله سوم گرفتن شعاع به کیوبا رفت.

پروسه تداوی وی در ماه مارچ بعد از آن آغاز شد که تومور سرطان وی عملیات شده و دور ساخته شد. قرار است وی دو بار دیگر هم شعاع بگیرد تا از بروز دوباره تومور سرطان جلوگیری کند.

نیروهای اردوی ملی عملیات وسیع را بر ضد مخالفین مسلح در نورستان راه اندازی کردند

مقام های امنیتی در ولایت نورستان می گویند، نیرو های اردوی ملی از شب گذشته عملیات وسیع را بر ضد مخالفین مسلح در این ولایت راه اندازی کرده اند.

غلام ملا نورستانی قوماندان امنیه ولایت نورستان به رادیو آزادی گفت، در این عملیات نیرو های کماندوی اردوی ملی سهم دارند.

به گفته وی این عملیات در حالی راه اندازی می شود که ولسوالی کامدیش ولایت نورستان در محاصره مخالفین مسلح است.

ولسوالی کامدیش با چترال پاکستان سرحد طولانی دارد و بسیاری از مخالفین مسلح از همین طریق وارد نورستان می شوند.

استیفن سمت: امیدواریم مسوده سند همکاری استراتیژیک با افغانستان به زودی نهایی شود

وزیر دفاع آسترالیا ابراز امیدواری کرده است که مسوده سند همکاری های دراز مدت استراتیژیک میان آسترالیا و افغانستان به زودی نهایی شود. استیفن اسمت دیروز در دیدار با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری در کابل گقته است که مسوده این سند قبلاً در اختیار وزارت خارجه افغانستان قرار داده شده است.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که وزیر دفاع آسترالیا در این ملاقات گفته است که آرزومند است تا طرح سند مشارکت استراتیژیک میان دو کشور در آینده نزدیک نهایی شده و این سند در جریان نشست سران ناتو در ماه می در شیکاگو از سوی رهبران افغانستان و آسترالیا امضا شود.

این در حالیست که با توافق بر سر افغانی شدن عملیات شبانه، افغانستان و امریکا نیز در راستای ایجاد روابط دراز مدت استراتیژیک نزدیک شده اند. انتظار می رود سندی در این ارتباط میان دو کشور پیش از و یا در جریان اجلاس شیکاگو امضا شود.

کشورهای عضو ناتو در اجلاس بروکسیل روی ماموریت افغانستان گفتگو می کنند

قرار است وزرای خارجه و دفاع کشور های عضو ناتو، پنجشنبه آینده روی ماموریت افغانستان در بروکسیل گفتگو کنند.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه و لیون پنیتا وزیر دفاع امریکا از شرکت کننده های مهم این اجلاس خواهند بود.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید: تمامی وزرا، روی استراتیژی انتقال در افغانستان و ظرفیت همکاری های ناتو و متحدین در این کشور گفتگو خواهند کرد.

نشست بروکسیل در آستانه اجلاس کشور های عضو ناتو در شیکاگو آغاز می شود.

در اجلاس شیکاگو که در ماه می برگذار خواهد شد، در باره روند مذاکرات افغانستان، پروسه انتقال و تقویت نیرو های امنیتی افغان بحث های گسترده صورت خواهد گرفت.

مشرانو جرگه از واگذاری مسوولیت عملیات های شبانه به نیرو های افغان استقبال کرد

مشرانو جرگه افغانستان از واگذاری مسوولیت عملیات های شبانه به نیرو های افغان استقبال کرده است. رییس و شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان دیروز با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کردند.

آنها همچنان خواهان شرکت اعضای مجلس سنا در کنفرانس های توکیو و شیکاگو شده اند.

بر اساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه با روسای کمسیون های مجلس سنا، در دیدار دیروز شان با حامد کرزی گفتند که در کنفرانس شیکاگو باید با همکاران بین المللی افغانستان در زمینه تجهیز و تقویت نیرو های امنیتی افغان بحث های همه جانبه صورت گیرد.

اعضای مشرانو جرگه همچنان از طرح ایجاد یک دفتر برای طالبان حمایت کرده و گفتند که جانب اصلی گفتگو با مخالفین مسلح دولت باید حکومت افغانستان باشد.

پوتین از استفاده یک میدان هوایی روسیه توسط ناتو در ماموریت افغانستان حمایت کرد

ولادیمیر پوتین رییس جمهور منتخب روسیه می گوید: از استفاده یک میدان هوایی این کشور توسط نیرو های ناتو در ماموریت افغانستان حمایت می کند.

پوتین به روز چهارشنبه با آنکه ناتو را یک بازگشت به جنگ سرد عنوان کرد، اما گفت که این پیمان نظامی برای ثبات جهانی نقش دارد.

پیش از این ناتو از مسکو خواسته بود تا برای انتقال تجهیزات نظامی در هنگام خروج از افغانستان، میدان هوایی اولیانوفسک را در اختیار نیرو های بین المللی قرار دهد.

ولادیمیر پوتین گفته که روسیه برای پذیرش این درخواست با منافع ملی اش برخورد می کند زیرا بی ثباتی افغانستان، شاید باعث گسترش مواد مخدر و افراطی های این کشور شود.

رییس جمهور منتخب روسیه همچنان در سخنرانی به اعضای پارلمان کشورش گفت که از حضور نیروهای بین المللی در افغانستان استقبال می کند زیرا این نیرو ها نقش موثر را ایفا می کنند.

انفجار بمب و یک حمله شورشیان باعث هلاک شدن دو سرباز آیساف و یک مقام افغان شد

در نتیجه دو انفجار بمب و یک حمله شورشیان، دو تن از نظامیان ایتلاف بین المللی و یک مقام حکومت افغانستان کشته شده اند.

به گفته مقامات ناتو، از دو عسکر خارجی، یکی از آنها در نتیجه انفجار بمب و دومی در حمله شورشیان کشته شد.

نیرو های بین المللی در مورد محل دقیق حادثه و ملیت این عساکر جزئیات بیشتر نداده اند.

در این حال، سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان می گوید که در نتیجه انفجار یک بمب، ولسوال دولت شاهی این ولایت به روز چهارشنبه کشته شد.

به گفته آقای زواک، این مقام حکومتی زمانی که با موتر سایکل به سوی دفترش در حرکت بود، هدف انفجار بمب کنار سرک قرار گرفت.

آتش بس در سوریه آغاز شد، ولی دمشق از حق مقابله خود با تروریستان دفاع کرد

آتش بس در سوریه ساعت شش صبح امروز آغاز شد و بر اساس گزارش ها تا حال کدام حادثه امنیتی در آنکشور صورت نگرفته است. دمشق فقط یکروز پیش از آغاز این آتش بس اعلان کرد عملیات نظامی را متوقف خواهد کرد ولی از حق مقابله خود با تروریستان دفاع کرد.

حکومت سوریه بر اساس پلان صلح پیشکش شده از سوی کوفی عنان، باید به روز سه شنبه نیروهایش را از جاده ها خارج می کرد ولی خشونت ها در آنکشور بعد از آنهم ادامه یافت. در این حال ایالات متحده امریکا در مورد اعتبار تعهد حکومت سوریه در مورد آتش بسی که امروز باید به اجرا گذاشته شود، تردید دارد.

سوزن رایس سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، به روز چهارشنبه به خبرنگاران در نیویارک گفت: در حال حاضر درگیری ها ادامه دارد به آنچه حکومت سوریه وعده داده بود، تاثیر می کند.

اما هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا در این مورد با امیدواری برخورد کرده است. او به روز چهارشنبه در اجلاس کشور های گروه هشت در واشنگتن گفت:
«ما به راه های می نگریم که توانایی آنرا داریم. به صورت مشترک تلاش می کنیم تا یک راه حل صلح آمیز را برای وضیعت فعلی و یک انتقال سیاسی قدرت بخاطر مردم سوریه را در یابیم.»

پیش از این اظهارات، کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به روز چهارشنبه گفته بود: دمشق به وی احوال داده که تمام اقدامات نظامی را سر از روز پنجشنبه یعنی امروز متوقف خواهد ساخت.

یک زلزله به شدت هفت درجه ریشتر غرب مکسیکو را به لرزه در آورد

یک زلزله به شدت هفت درجه ریشتر غرب مکسیکو را به لرزه در آورد. مرکز این زلزله شهر غربی میچواکان مکسیکو بود ولی در مکسیکو سیتی مرکز آنکشور هم احساس شد.

این زلزله شدید ساختمان ها را به لرزه در آورد و مردم را به جاده ها کشاند. گزارش در مورد تلفات ناشی ازین زلزله در دست نیست.

در این حال یک زلزله به درجه شش درجه ریشتر ایالت اوریگان در غرب امریکا را هم به لرزه آورد و یک زلزله ضعیف تر سواحل مرکزی کلیفورنیا را تکان داد.

این به طور فوری معلوم نشد که این دو زلزله تلفات جانی و یا مالی را در بر داشتند یا خیر.

اجلاس وزرای خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، در واشنگتن آغاز شد

وزرای خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، اجلاس شانرا ساعاتی پیش در واشنگتن آغاز کردند.

این اجلاس در آستانه نشست ماه آینده گروه هشت به میزبانی بارک اوباما رییس جمهور امریکا در واشنگتن برگزار شده و امروز هم ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید: بحران سوریه، پرتاب سفینه فضایی کوریای شمالی و مذاکرات شش قدرت بزرگ جهان با ایران در استانبول ترکیه، در آجندای این گفتگو ها شامل است.

پیش از این هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا گفته بود: بالای همتای روسی اش سرگی لاوروف بخاطر حمایت مسکو از حکومت سوریه فشار خواهد آورد.

سازمان صحی جهان از افزایش بیماری زوال عقل و دو چند شدن تعداد آنها خبر داد

سازمان صحی جهان از افزایش بیماری زوال عقل و رسیدن تعداد مبتلایان به این بیماری تا سال 2030 به دو چندان یعنی بیش از 65 ملیون نفر هوشدار می دهد. گزارش سازمان صحی جهان که امروز پخش شد می گوید، شمار مبتلایان به زوال عقل تا سال 2050 به سه برابر تعداد کنونی که بیش از 35 ملیون نفر تخمین شده خواهد رسید.

مصرف درمان و پرستاری بیماری که به زوال عقل مبتلاست در حال حاضر سالانه به بیش از 600 ملیون دالر می رسد.

عامل بیماری زوال عقل بخشی از بیماری های مغزی است که حافظه انسان را صدمه زده و بر اندیشه رفتار و انجام فعالیت های روزانه خلل وارد می کند. بیماری الزایمر در اثر همین خلل حافظه ایجاد میشود.

ایران در نشست آینده مذاکرات هسته یی با قدرت های جهان پیشنهاد جدیدی را مطرح میکند

ایران می گوید، در نشست آینده مذاکرات هسته یی با قدرت های بزرگ جهان در استانبول پیشنهاد جدیدی را مطرح می کند. رسانه های ایران از قول سعید جلیلی که تیم مذاکره کننده ایران را رهبری می کند می نویسند که می گوید، هیات ایرانی ابتکارات جدیدی در مذاکرات 14 اپریل را در دست خواهد داشت. جزییات بیشتر درین زمینه تا کنون ارایه نشده است.

جلیلی همچنان هشدار داد که در مذاکرات میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان از زبان تهدید و فشار کار گرفته نشود. وی گفت هدف مذاکرات ایران با شش قدرت جهان برتانیا چین فرانسه جرمنی روسیه و ایالات متحده امریکا حل مناقشه روی برنامه های جنجال برانگیز ایران است.

تهران اتهامات غرب مبنی بر اینکه ایران قصد ساختن سلاح های هسته یی را دارد رد کرده و اصرار میکند که برنامه غنی سازی یورانیوم درین کشور تنها برای مقاصد غیر نظامی انجام میشود.

تهران صادرات نفت خود به جرمنی را یک روز پس از قطع صادرات نفت به اسپانیا قطع کرد

پرس تی وی ایران می گوید، تهران صادرات نفت خود به جرمنی را یک روز پس از قطع صادرات نفت خام به اسپانیا قطع کرده است.

تلویزون ایران که به زبان انگلیسی نشرات دارد می گوید، ایران این حرکت را به دنبال اقدام اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات نفت ایران در یک اقدام تلافی جویانه انجام داده است.

هشدار وقوع سونامی در اطراف بحر هند به دنبال دو زلزله در ولایت آچه اندونیزیا داده شد

هشدار وقوع سونامی در اطراف بحر هند به دنبال دو زلزله صبح وقت امروز در ولایت آچه اندونیزیا داده شد. دو زلزله به قدرت- 8 اعشاریه 6 - و 8 اعشاریه 2 - امروز باعث وحشت مردمی شد که در مناطق سواحلی زندگی می کنند و آنان را وادار به هجوم به مناطق مرتفع تر ساخت.

از خسارات عمده و یا امواج سونامی تا کنون گزارش نشده است . مرکز هوشدار سونامی در هاوایی چهار ساعت بعد از وقوع اولین زلزله هوشدار وقوع سونامی در بسیاری از مناطق پسفیک را بر داشت. منطقه ایکه پیوسته دستخوش زلزله هاست.

سونامی سال 2004 در ولایت اچه اندونیزیا 170 هزار نفر را تلف کرد و در مجموع باعث مرگ بیش از 230 هزار نفر در 13 ایالت ناحیه بحر هند شد.

در سومین روز جنگها میان قوای حکومتی و ملیشه ها در یمن حدود 30 نفر کشته شدند

در سومین روز جنگها میان قوای حکومتی و ملیشاها در یمن حدود 30 نفر به اساس گزارش ها کشته شده اند. به گفته مقامات حدود 25 نفر از کشته شدگان جنگجویان القاعده بوده اند.

در درگیری ها از روز دوشنبه تا کنون در شهر جنوبی ابیان بیش از 150 نفر کشته شده اند. درگیری ها زمانی آغاز شد که گروه های ملیشه بر یک کمپ نظامی در منطقه حمله کردند.

در طول یک سال نارامی ها که به کنار رفتن علی عبدالله صالح از ریاست جمهوری دراز مدت در ماه فبروری انجامید ملیشا های مرتبط با القاعده کنترول مناطقی در جنوب یمن را در دست گرفته اند.

ایالات متحده امریکا و همپیمانان ان بیم از آن دارند که یمن به جبهه اصلی جنگ علیه شبکه تروریستی تبدیل شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG