لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۸

خبر ها

هزاران تن در مراسم یادبود از غرق شدن کشتی تایتانیک اشتراک می کنند

هزاران تن امروز در مراسم یادبود از کشتی تایتانیک که صد سال قبل از امروز غرق شده بود، اشتراک می کنند.

کشتی تایتانیک از انگلستان به نیویارک در حال سفر بود که در شب چهاردهم اپریل سال 1912 میلادی با یک صخرهء یخ برخورد کرد و در ساعات اولیهء 15 ماه اپریل غرق شد، از جمع 2208 مسافر و عمله کشتی بیش از 1500 نفر جان باختند.

کشتی تایتانیک در شهر بیلفاست مرکز آیرلند شمالی ساخته شده بود و قرار است هزاران تن در مراسم یادبود از آن در این شهر اشتراک کنند.

گفتگوها میان ایران و شش کشور نیرومند در استانبول ترکیه با یک فضای مثبت آغاز شد

اتحادیهء اروپا می گوید که گفتگوها میان ایران و شش کشور نیرومند در مورد برنامه هسته یی تهران در استانبول ترکیه با یک فضای مثبت آغاز شد.

مایکل مان سخنگوی این اتحادیه گفت: آروزی پیشرفت در میان اشتراک کننده گان موجود است. این اولین گفتگوها ظرف 15 ماه گذشته است.

به نظر می رسد که این گفتگوها فرصت باشد تا ایران و گروه موسوم به پنج جمع یک راه را برای بیرون رفت از بن بست فعلی بر سر برنامهء جنجال برانگیز هسته یی ایران پیدا کنند.

ایالات متحدهء امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، ، فرانسه و جرمنی در این گفتگوها با ایران اشتراک دارند. غرب از این نگران است که ایران با پیشبرد برنامهء هسته یی، سلاح اتمی بسازد. اما ایران همواره گفته است که برنامهء هسته یی این کشور اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

قبل از آغاز این گفتگوها، تحلیل گران می گفتند که امیدواری در مورد به میان آمدن پیشرفت در گفتگوهای استانبول اندک است.

یک سرباز پولیس در اثر یک حملهء انتحاری در قندهار زخمی شد

در یک حملهء انتحاری در شهر قندهار، امروز یک سرباز پولیس زخم برداشت.
جاوید فیصل سخنگوی والی قندهار در صحبت با رادیو آزادی گفت که این حملهء انتحاری ظهر امروز رخ داد.

به گفتهء آقای فیصل، این رویداد پس از آن به وقوع پیوست که مهاجم انتحاری مواد انفجاری جاسازی شده در یک موتر سایکل را در نزدیک یک پوستهء تلاشی پولیس منفجر ساخت.

تا حال مسوولیت این حادثه را کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است.

دولت افغانستان یک هیات را برای اجرای گفتگو با هیات حزب اسلامی توظیف کرده است

یک هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که وارد کابل شده است می گوید که حکومت افغانستان یک هیاتی 5 نفری را به هدف دیدار و گفتگو با این هیات توظیف کرده است.

غیرت بهیر که ریاست این هیات حزب اسلامی را به عهده دارد به رادیو آزادی گفت که این مذاکرات برای دو روز ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، شورای عالی صلح افغانستان می گوید که یک هیات 5 عضوی حزب اسلامی در کابل سرگرم ملاقات با اعضای این شورا است.

تا حال روشن نیست که هیاتی از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار این بار با چه طرح ها و پیشنهاداتی به کابل آمده است.

تعدادی از زنان افغان در اعتراض به افزایش موارد خشونت علیه زنان امروز راه پیمایی کردند

تعدادی از زنان افغان در اعتراض به افزایش موارد خشونت در برابر زنان در این کشور امروز در کابل راه پیمایی کردند.

این تظاهرات از سوی سازمان موسوم به زنان جوانان برای تغییر سازماندهی شده بود.

در قطعنامه که از سوی این زنان در ختم راه پیمایی صادر شد از حکومت افغانستان انتقاد شده است که در زمینه ی بازداشت و مجازات افراد که در این اواخر در قضایای خشونت در مقابل زنان و دختران در این کشور دست دارند، اقدامات لازم را انجام نداده است.

مردان مسلح هشت تن را در شمالغرب پاکستان به قتل رساندند

پولیس می گوید: مردان مسلح موتر سایکل سوار در حملات جداگانه در شمالغرب پاکستان هشت تن را کشتند. حمله اول در بحریه رود صورت گرفت، جایی که مردان مسلح بر موتری آتش گشودند که شش تن از افراد مربوط به اجتماع هزاره ها را حمل می کرد.

در این حمله همهء این افراد کشته شدند. در یک حادثهء دیگر، مردی دیگر مربوط به همین اجتماع در سبزل رود کشته شد.

حمله سوم در منطقه شالکوت رخ داد جایی که یک مامور پولیس در تیراندازی افراد مسلح ناشناس کشته شد. عبدالخالق هزاره رییس حزب دیموکراتیک هزاره به رادیو مشال بخش پاکستان رادیو آزادی گفت: این کشتارها تقریباً بیست و چهار ساعت بعد از آن صورت گرفت که والی بلوچستان گفت که مقامات اقدامات را به منظور جلوگیری از کشتارهای فرقه یی هزاره ها در این ایالت روی دست خواهد گرفت.

چین ارزش پولی اش را در مقابل دالر امریکایی کاهش می دهد

بانک مرکزی چین امروز اعلان کرد که کنترول اش را از روی یوان واحد پولی این کشور در مقابل دالر امریکایی کاهش خواهد داد. این بانک گفت اجازه خواهد داد که یوان تا به یک درصد در مقابل دالر امریکایی در نوسان باشد، قبلاً این میزان 0.5 درصد بود. این تغییر سبب می شود تا دالر امریکایی در برابر یوان سریع تر بلند برود.

این بانک می گوید: این اقدام به منظور رسیده گی به تقاضاهای بازار صورت گرفته است.

کاهش کنترول بر واحد پولی چین روز دوشنبه عملی خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روی یک قطعنامه در مورد سوریه رای گیری میکند

آتش بس شکنند سوریه امروز وارد سومین روزش شد. این در حالی است که انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد یک قطعنامه رای گیری کند.

این قطعنامه اجازه می دهد تا اولین گروه ناظران نظامی سازمان ملل متحد به منظور نظارت از برقراری آتش بس وارد سوریه شود. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز جمعه برای چندین ساعت در عقب دروازه های بسته در مورد مسوده های پیشنهادی دیگر از سوی امریکا، اتحادیه اروپا و روسیه بحث کردند.

احمد فوزی سخنگوی کوفی عنان نماینده خاص اتحادیه عرب و سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در ژینو گفت: قبل از رای گیری امروز، یک تیم ارشد متشکل از ده یا دوازده ناظر آماده است تا هر چی عاجلتر به سوریه برود.

هزاران تن از مردم سوریه دیروز در اعتراض علیه رژیم بشارالاسد رییس جمهور این کشور بر روی جاده ها ریختند. در جریان این اعتراضات، سه تن از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

یک هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار سرگرم ملاقات با اعضای شورای عالی صلح میباشد

شورای عالی صلح افغانستان می گوید که یک هیاتی از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در کابل سرگرم ملاقات با اعضای این شورا است.

امین الدین مظفری منشی شورای عالی صلح به رادیو آزادی گفت که این هیات حزب اسلامی به ریاست غیرت بهیر جهت مذاکرات صلح با شورای عالی صلح وارد کابل شده است.

شورای عالی صلح افغانستان ابراز امید واری کرده است که ورود این هیات باعث تشدید تلاش های صلح در این کشور شود.

تا حال روشن نیست که هیاتی از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار این بار با چه طرح ها و پیشنهاداتی به کابل آمده است.

صلاح الدین ربانی از سوی حامد کرزی بحیث رییس شورای عالی صلح تعیین شد

رییس جمهور افغانستان سر انجام رییس جدید شورای عالی صلح این کشور را تعیین کرد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت که صلاح الدین ربانی پسر استاد برهان الدین ربانی امروز در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری به عنوان رییس نو شورای عالی صلح معرفی شد.

در حالی که گفته می شود اختلافاتی در داخل شورای عالی صلح افغانستان در مورد گزینش صلاح الدین ربانی به حیث رییس جدید این شورا موجود است، اما عطاالله لودین معاون شورای عالی صلح از انتخاب آقای ربانی در این سمت استقبال کرده است.

ده ها تن از مخالفین مسلح در جریان عملیات نیروهای افغان در نورستان کشته شدند

وزارت داخله ی افغانستان می گوید که در جریان عملیات نیرو های افغان در ولایت نورستان ده ها تن از مخالفین مسلح کشته و زخمی شده اند.

در اعلامیه که امروز از سوی وزارت داخله به نشر رسیده آمده است در این عملیات که تا هنوز نیز در ولسوالی کامدیش ادامه دارد بیش از 29 تن از مخالفین مسلح شامل برخی جنگجویان خارجی کشته شده و 30 تن دیگر آنان زخمی گردیده اند.

در اعلامیه هم چنان گفته شده است که در نتیجه پرتاب راکت از سوی طالبان بالای خانه های مسکونی در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان دو زن جان باخته اند.

نیرو های افغان شب پنجشنبه گذشته عملیات تصفیوی را در ولسوالی کامدیش آغاز کردند.

طالبان مسلح تا حال در مورد تلفات افراد این گروه در این عملیات تبصره ی نکرده اند.

یک بمب در نزدیک سفارت امریکا در بوگاتا پایتخت کولمبیا انفجار کرد

در عین روز که رییس جمهور ایالات متحده امریکا برای اشتراک در مجلس کشورهای قاره امریکا، به کولمبیا رفت، در نزدیک سفارت امریکا در پایتخت این کشور بوگوتا انفجاری کوچکی رخداد.

نظر به خبرها در ایستگاه کارته گینا جایی که مجلس سران این کشورها برگزار می شود نیز دو انفجار کوچک رخداد.

نظر به گزارش پولیس، در این انفجارها کدام تلفاتی جانی رخ نداده است.

قبل از آغاز سفر رییس جمهور اوباما به کولمبیا، 12 مامور استخبارات امریکا به اتهام بدرفتاری در این جا از وظیفه برکنار شدند.

نظر به معلوماتی که به خبرگزاری اسوشیتد پرس رسیده، این افراد در فحشا در کارته گینا دست داشتند.

مرکز استخبارات امریکا این خبر را تایید و یا رد نکرده ولی گفته است که مامورین نو استخباراتی به کولمبیا فرستاده شده اند که جای افراد برکنار شده را پر کنند.

در مجلس امروزه در کارته گینا بیش از 30 رییس جمهور سهم دارند.

یک پاکستانی به جرم حمایت از یک گروه افراطی به دوازده سال حبس محکوم شد

یک پاکستانی که در امریکا زندگی می کند روز جمعه توسط یک قاضی در محکمه ویریجنیا به جرم حمایت از یک گروه افراطی، به 12 سال حبس محکوم شد.

جبیر احمد 24 ساله که در ماه دسمبر به گناه خود اقرار کرده و به حبس نهایی 15 سال روبرو بود، 5 سال دوره قید امتحانی تعین شده است.

او قرار معلوم با گروه لشکر طیبه ارتباط داشت. این گروه به گمان اغلب با اداره آی آس آی پاکستان تماس دارد و بعد از سال 2001 توسط امریکا در لست سازمان های تروریستی جا داده شد.

این گروه متهم است که حملات سال 2008 را در شهر ممبی هندوستان سازماندهی کرده است که در آن 166 نفر کشته شدند.

احمد اقرار کرده است که لشکر طیبه از او خواسته بود که یک ویدیوی را در مورد رهبران این گروه و صحنه های را از حملات در کشمیر ترتیب دهد.

احمد این ویدیو را در سال 2010 ترتیب داده و به یوتیوب فرستاد.

شش طالب مسلح در یک عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی در لوگر کشته شدند

مقام های امنیتی ولایت لوگر از کشته شدن 6 تن از طالبان مسلح به شمول یک قوماندان این گروه در ولسوالی محمد آغه این ولایت خبر داده اند.

غلام سخی روغ لیونی قوماندان امنیه ولایت لوگر به رادیو آزادی گفت که ملا ثمرگل همراه با افرادش شب گذشته در جریان یک عملیات مشترک نیرو های افغان و بین المللی کشته شدند.

طالبان مسلح کشته شدن دو طالب را در این عملیات تایید کرده اند.

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان ادعا کرده است که در این جریان 3 تن از سربازان امریکایی را نیز کشته اند.

مسوولان امنیتی ولایت لوگر این ادعای طالبان را رد نموده اند.

از سوی دیگر وزارت داخله افغانستان با نشر اعلامیه گفته است که به تازه گی در عملیات مشترک قوای افغان و بین المللی در ولایت های مختلف 14 تن از مخالفین مسلح کشته شده و 18 تن دیگر بازداشت شده اند.

یک هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار به هدف گفتگو های صلح به کابل آمده است

برخی از منابع شورای عالی صلح افغانستان می گویند که یک هیاتی از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار به هدف گفتگو های صلح به کابل آمده است.

این منابع که نخواست از آن نام برده شود به رادیو آزادی گفت که این هیات شام دیروز وارد کابل شده است.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور امور بین المللی شورای عالی صلح پیش از این به رادیو آزادی گفته بود که یک هیاتی از حزب اسلامی به کابل خواهد آمد

آقای قاسمیار هم چنان گفته بود که این هیاتی حزب اسلامی با مقام های افغان و اعضای شورای عالی صلح این کشور دیدار خواهد کرد.

هیات های حزب اسلامی پیش از این هم چندین بار به کابل آماده و با مقامات افغان از جمله رییس جمهور کرزی ملاقات های داشته اند اما تا اکنون کدام نتیجه از این صحبت ها حاصل نشده است.

نیروهای کماندوی افغان بخاطر اجرای عملیات در ولسوالی کامدیش مورد ستایش قرار گرفتند

قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان از نیرو های کماندوی اردوی ملی این کشور به خاطر راه اندازی عملیات موفقانه شان در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان ستایش کرده است.

در اعلامیه آیسف به نقل از جنرال جان آلن آمده است، در این عملیات که به رهبری کماندو های افغان صورت گرفت، بیش از 32 تن از مخالفین مسلح کشته شده و تعدادی از تجهیزات و مواضع آنان از بین برده شده اند.

قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو گفته است که این عملیات اخیراً به هدف از بین بردن مخفیگاه های امن مخالفین مسلح راه اندازی شده بود.

جنرال الن علاوه کرده است که انتظار دارند تا این نوع عملیات موفقیت آمیز در آینده هم از سوی نیرو های امنیتی افغان جهت پیشرفت پیشتر در بهار و تابستان راه اندازی شود.

وزرای خارجهء روسیه، هند و چین آمادهء کار مشترک در رابطه با افغانستان استند

وزرای خارجهء روسیه، هند و چین آمادهء کار مشترک در رابطه با افغانستان استند. این سخن را سرگی لافروف وزیر خارجهء روسیه بعد از یک ملاقات در مسکو گفت.

به گزارش خبرگزاری انتر فاکس، لافروف افزود، روی مبارزه مشترک با تندروی، تروریزم و قاچاق مواد مخدر توافق شده است.

لافروف همچنان گفت که بیشترین این پدیده ها از افغانستان منشاء می گیرند. وزیر خارجهء روسیه اظهار داشت: افغانستان همسایه مشترک آنهاست و امنیت تمام منطقه به وضعیت امنیتی در افغانستان بستگی دارد.

لافروف همچنان گفت که از نقش افغانستان به حیث ناظر در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کنند.

در یک خبر دیگر، مسوول ادارهء مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه در قرغزستان گفته است که افغانستان منبع اصلی مواد مخدر در منطقه است.

سرگی ایوانوف گفته است که اگر تولید مواد مخدر در افغانستان متوقف شود، قاچاق مواد مخدر هم در منطقه کاهش خواهد یافت.

گفتگو ها در مورد برنامهء هسته یی ایران امروز در شهر استانبول ترکیه صورت می گیرد

ایران و گروه موسوم به پنج به علاوهء یک امروز(شنبه) در شهر استانبول ترکیه روی برنامهء هسته یی تهران گفتگو می کنند.

شش کشور قدرتمند جهان، امریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و جرمنی دیروز در مورد این گفتگوها آماده شدند.

غرب از این نگران است که مبادا ایران با پیشبرد برنامهء هسته یی خود سلاح اتمی بسازد. اما تهران همواره گفته است که برنامهء هسته یی اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

در این حال، وزیر خارجهء امریکا هیلاری کلنتن پیش از این گفتگوها، گفته است که نشانه های موجود اند که گویا ایران این بار با پیشنهاد های جدید وارد گفتگوها شود.

همسران و فرزندان اسامه بن لادن هفته آینده به عربستان سعودی فرستاده می شوند

یک وکیل خانوادهء اسامه بن لادن در پاکستان گفته است که همسران و فرزندان رهبر سابق شبکهء القاعده هفته آینده به عربستان سعودی فرستاده خواهند شد.

در اوایل این ماه، یک محکمه در پاکستان سه بیوهء بن لادن را همراه با دو دخترش محکوم کرد که به جرم دخول غیر قانونی و زنده گی در پاکستان 45 روز نظر بند شوند.

دو بیوهء بن لادن از عربستان سعودی و یکی دیگرش از یمن است. این اعضای خانوادهء بن لادن، پس از آن دستگیر شدند که قوای خاص ایالات متحده امریکا با حمله بر خانهء رهبر القاعده در منطقهء ابیت آباد پاکستان در ماه می پارسال، او را کشتند. خانواده بن لادن در حال حاضر، در پاکستان در توقیف به سر می برد.

محبوسین زندان ولایت بلخ از شیوع یک نوع مریضی در داخل این زندان شکایت دارند

در زندان مرکزی ولایت بلخ یک نوع مرض جلدی پیدا شده و در سه روز گذشته بیش از 70 محبوس به این مرض مبتلا شده اند. یک زندانی در این مورد به رادیو آزادی چنین توضیحات داد:

« یک نوع دانه است که در جلد بعضی افراد کوچک و در جلد بعضی افراد بزرگ می باشد. این دانه بسیار خارش دارد، خصوصاً از طرف شب و در شعاع آفتاب خارش آن زیاد می شود»

مسوول زندان مرکزی بلخ عبدالله عزیزی می گوید که تعمیر زندان برای محبوسین مناسب نیست زیرا بنای آن کوچک می باشد، ولی آنها در معالجه محبوسین تلاش می کنند.

سال گذشته هم در زندان بلخ در حدود 300 زندانی به مرض شبیه این دچار شده بودند. بعداً به کمک اداره صلیب سرخ بین المللی حمام های عمومی در زندان اعمار شد تا از این مرض جلوگیری شود.

در زندان مرکزی بلخ در حدود 850 نفر حبس می باشند که دست کم 70 نفر آنها زنان هستند.

گفتگو بین یک هیات حزب اسلامی و مقامات افغان امروز در کابل صورت می گیرد

نظر به گزارش شورای عالی صلح افغانستان یک هیات بلند پایه حزب اسلامی گلب الدین حکمتیار امروز در کابل با اعضای این شورا و مقامات افغان صحبت می کند.

مسوول روابط خارجی شورای عالی صلح افغانستان محمد اسماعیل قاسمیار در صحبت با رادیو آزادی گفت که این مذاکرات، مقدماتی نبوده بلکه آغاز تماس های رسمی می باشد.

هیات های حزب اسلامی حکمتیار قبلاً هم چندین باربه کابل آماده با مقامات افغان از جمله رییس جمهور کرزی ملاقات های داشتند، ولی تا اکنون کدام نتیجه از این صحبت ها حاصل نشده است.

سوزان رایس: شورای امنیت تلاش کوریای شمالی را بخاطر پرتاب یک راکت تقبیح می کند

سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد گفته است شورای امنیت این سازمان تلاش کوریای شمالی را در مورد پرتاب یک راکت تقبیح می کند.

سوزان رایس گفت: هنوز زود است که در مورد اقدام بعدی شورای امنیت در مورد آزمایش نافرجام راکتی کوریای شمالی چیزی گفته شود:

« اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد پرتاب این راکت را تقبیح کردند، اقدامی که تخطی از قطعنامه های 1718 و 1874 شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد. اعضای شورای امنیت، با توجه به فوری بودن این مساله، روی ادامهء مشوره به هدف پاسخدهی درست در این خصوص توافق کرده اند.»

رسانهء دولتی کوریای شمالی اعتراف کرده که پرتاب راکت این کشور به ناکامی منجر شده و گفته است که این ستلایت یا ماهواره نتوانست به مدار زمین داخل شود. در این حال، ایالات متحده امریکا گفته است که برنامهء پلان شدهء فرستادن غذا به کوریای شمالی را به دنبال این تلاش نافرجام پیونیانگ لغو کرده است.

قصر سفید عواید و پرداخت مالیهء بارک اوباما و همسرش را منتشر کرد

قصر سفید اسناد را منتشر کرده که عواید و پرداخت مالیهء رییس جمهور امریکا و همسرش را در سال 2011 میلادی نشان می دهد.

بر اساس این اسناد، بارک اوباما و میشل اوباما گفتند که عاید سالانهء مشترک شان در سال گذشته بیش از هفتصد و هشتاد و نه هزار دالر امریکایی بوده است.

نصف این مبلغ از بابت معاش اوباما به حیث رییس جمهور و نصف دیگر آن از عواید فروش کتاب های او بوده است.

بر اساس اسناد، رییس جمهور و همسرش در سال 2011 میلادی مبلغ یکصد و شصت و دوهزار دالر امریکایی را به حکومت مالیه پرداخته اند. همچنان، رییس جمهور و همسرش حدود 22 درصد عاید مجموعی خود یعنی مبلغ بیش از 172 هزار دالر امریکایی را به 30 سازمان خیریه در سال گذشته اعانه کرده اند.

درگیری میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح این کشور آغاز شده است

به اساس گزارش ها درگیری میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در نزدیک سرحد این کشور با ترکیه امروز آغاز شد.

فعالان سیاسی می گویند، این درگیری در قریهء خربت جوز که با ترکیه همسرحد است رخ داد.

به نظر می رسد که این درگیری نخستین تخطی از آتش بسی باشد که روز پنجشنبه به هدف پایان دادن به خشونت های 13 ماهه در سوریه به اجرا گذاشته شد.

در این حال در نیویارک سازمان ملل متحد مسودهء را تهیه کرد که به اساس آن ناظران این سازمان به سوریه می روند تا از عملی شدن پلان صلح کوفی عنان نظارت کنند.

دیپلومات ها می گویند، ممکن است در جریان امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد این مسوده را تصویب کند و هفتهء آینده 30 تن از ناظران این سازمان به سوریه فرستاده شوند.

آنها از اینکه آیا حکومت سوریه نیروهایش را از شهر ها بیرون می کند و اینکه آتش بس در این کشور عملی شده است یا خیر، نظارت می کنند.

تعداد افرادیکه در اثر درگیری ها در پاکستان مهاجر شده اند، دو برابر افزایش یافته است

کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان یا UNHCR می گوید تعداد افرادیکه در نتیجهء درگیری ها میان نیروهای امنیتی پاکستان و طالبان مسلح مهاجر شده اند، در دو هفتهء گذشته دو برابر افزایش یافته و به یکصد و هشتاد و یک هزار تن رسیده است.

سخنگوی UNHCR امروز در ژنیو به خبرنگاران گفت، حدود ده هزار مهاجر روزانه به کمپ جلوزی واقع در نزدیکی شهر پشاور مراجعه می کنند.

در بیستم ماه جنوری، نیروهای پاکستانی عملیات شان را بر ضد شورشیان در خیبر اجنسی آغاز کرده و خشونت ها در این منطقه اخیرآ افزایش یافته اند.

از سال 2008 تا به حال، زمانیکه حکومت پاکستان جنگ بر ضد طالبان را آغاز کرد، بیش از 650 هزار تن در مناطق سرحدی با افغانستان، به خصوص در منطقهء خیبر، خانه های شان را ترک کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG