لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۱

خبر ها

حامد کرزی: داخل شدن تروریستان در کابل و دیگر ولایات یک ناکامی استخباراتی است

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان می گوید، داخل شدن تروریستان انتحاری در کابل و دیگر ولایات کشور یک ناکامی استخباراتی برای نیروهای افغان و بخصوص برای ناتو است.

در یک اعلامیه منتشر شده از سوی ریاست جمهور آمده است که آقای کرزی امروز در جلسه کابینه، شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی را در مقابل مخالفین مسلح تقدیر نموده تاکید کرد، باید به ظرفیت استخباراتی توجه لازم صورت گیرد.

اما به گفتهء ریاست جمهوری، در این نشست روی تحقیق در مورد اینکه مهاجمان چگونه به کابل راه یافتند، تاکید صورت گرفت.

در اعلامیه همچنان آمده است که در حملات روز گذشته در چهار ولایت کشور 4 فرد ملکی، 11 تن از نیروهای پولیس کشته و 32 فرد ملکی و حدود 42 تن از نیروهای پولیس زخم برداشتند.

در همین حال دفتر یوناما در کابل با پخش خبرنامه حملات انتحاری روز گذشته را محکوم نموده و کارکرد های نیروهای افغان را مورد ستایش قرار داده است.

ابراهیمی: مخالفان مسلح با اجرای حملات خونین بار دیگر نشان دادند که آشتی ناپذیر اند

هرچند غیر حاضری برخی از نماینده های مردم در ولسی جرگه یکی از مشکلات دایمی خوانده می شود، اما به دنبال حملات روز یکشنبه طالبان مسلح نیز شماری اندکی از وکیلان در مجلس حاضر بودند.

در جلسهء عمومی روز دوشنبه مجلس نماینده های مردم بحث های جدی در رابطه به حملات گروهی طالبان مسلح در کابل به شمول مقر شورای ملی و ولایت های لوگر، پکتیا و ننگرهار داشتند.

عبدالروف ابراهیمی رییس ولسی جرگه می گوید، مخالفان مسلح با اجرای این حملات یکبار دیگر نشان دادند که آشتی ناپذیر اند.

ازبکستان بعد از دو هفته، انتقال گاز طبیعی خود به تاجکستان را از سر گرفته است

گزارش ها حاکی از آن اند که ازبکستان بعد از دو هفته در حالت تعلیق قرار دادند انتقال انرژی، انتقال گاز طبیعی خود را به تاجکستان کشور همسایه محتاج به انرژی اش، از سر گرفته است.

شرکت دولتی اوزنفت گاز ازبکستان امروز گفت، هفتهء گذشته هر دو کشور روی قرارداد انتقال گاز، موافقه کرده اند.

ازبکستان در اوایل این ماه انتقال گاز را به تاجکستان به حالت تعلیق درآورده که باعث توقف چندین دستگاه و فابریکه ها درین کشورشده است.

ازبکستان، یکی از تمویل کننده های خارجی گاز طبیعی تاجکستان می باشد که گاه گاهی انتقال گاز را بر این کشور قطع می کند.

روابط دیپلوماتیک میان این دو کشورهمسایه، از دو دهه گذشته به این سو، روی مسایل گوناگون به شمول انرژی، منابع آب و راه های ترانزیتی، روبه تیره گی است.

مرد متهم به کشتن 77 تن در ناروی، محکمه اش را رد صلاحیت کرده است

مردیکه به کشتن 77 نفر با استفاده از بمب و فیرگوله در سال گذشته در ناروی اقرار کرده بود، امروز در اسلو پایتخت این کشور محکمه اش را رد صلاحیت کرده است.

اندرس بهیر رینگ بریویک را که 32 سال عمر دارد، با دستان بسته داخل اتاق محکمه ساختند. او گفت، به رسمیت شناختن این محکمه را رد می کند. زیرا این محکمه به حکومتی تعلق دارد که به گفتهء وی از تعدد فرهنگ ها، حمایت می کند.

این تبعهء ناوری متهم به تروریزم و کشتار جمعی می باشد.

اندرس بری ویک این اتهام را رد کرده است که او انفجار بمبی را در اسلو پلان کرده است که در آن 8 نفر کشته شده اند، و بعد از آن در مورد فیر در کمپ تابستانی در جمع جوانان حزب کارگر حاکم این کشور توضح داد. او از این کشتار اظهار ندامت نه کرده است.

طیارات جنگی سودان یک کمپ نیروهای حافظ صلح ملل متحد را مورد بمباردمان قرارداد

طیارات جنگی سودان شب گذشته یک کمپ نیروهای حافظ صلح ملل متحد را در منطقهء جنوب سودان مورد بمباردمان قرارداده اند. اما گزارش ها می گویند که درین حملات به کسی آسیبی نه رسیده است.

وزیر اطلاعات جنوب سودان امروز گفت، این حمله به یک کمپی در منطقه مایوم در سرحد این کشور صدمه وارد نموده است.

گفته می شود که جنگ ها در مرز میان شمال – جنوب این کشور نزدیک به دو هفته می شود که به طور متداوم جریان دارد.

منطقه غنی از نفت جنوب سودان از جولای سال 2011 میلادی به این سو، اعلان استقلال کرده است.

ولسی جرگه: آنعده از نیروهای امنیتی که مخالفان را از پا درآوردند، تقدیر شوند

ولسی جرگه افغانستان از حکومت این کشور می خواهد تا آنعده از نیروهای امنیتی را که در جریان حملات دیروز در چهار ولایت کشور با مخالفان مسلح مبارزه کردند، مورد تقدیر قرار دهد.

نماینده های مردم در جلسه عمومی روز دوشنبه اعلامیه را در این مورد نیز صادر کردند.

اعضای ولسی جرگه افغانستان همچنان از حکومت این کشور خواستند تا در دفاع از مردم تلاش جدی کند.

ولسوال بالامرغاب ولایت بادغیس در اثر انفجار یک ماین کنار سرک کشته شد

شرف الدین مجدی سخنگوی والی بادغیس با پخش خبرنامه گفته است، هاشم خان حبیبی ابتدا در اثر این انفجار زخم برداشت و بعداً در شفاخانه جان باخت.

گفته می شود، هاشم خان بخاطر آوردن امنیت در والسوالی بالامرغاب کار های خوب را انجام داده است.

محکمه استیناف مبارزه علیه مواد مخدر، 16 تن را به اتهام قاچاق مواد مخدر محکوم کرد

محکمه استیناف مبارزه علیه مواد مخدر 16 تن را به تازه گی به اتهام قاچاق مواد مخدر ازیک الی 20 سال زندان محکوم به مجازات نمود.

در یک اعلامیه منتشر شده از سوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر آمده است که این افراد باشنده گان ولایات هرات، نیمروز، قندهار، هلمند و ننگرهار هستند که به جرم و قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکولی محکوم به مجازات شده اند.

در اثر حمله هوایی نیروهای افغان و خارجی سه ماین گذار در ولایت قندهار کشته شدند

در یک اعلامیه منتشر شده از دفتر والی قندهار گفته شده است که این افراد شب گذشته زمانی هدف حمله هوایی قرار گرفتند که می خواستند در قریه شیخ قلندر ولسوالی پنجوایی این ولایت ماین گذاری کنند.

یک سرباز اردوی ملی که می خواست بالای مشاورین امریکایی تیر اندازی کند کشته شد

مقامات امنیتی ولایت قندهار می گویند، صبح امروز یک سرباز اردوی ملی که می خواست بالای مشاورین امریکایی تیر اندازی نماید از پا در آورده شد.

عبدالحمید وردک قوماندان قول اردوی 205 ولایت قندهار به رادیو آزادی گفت، این فرد قبل از اجرای حمله توسط مشاورین خارجی کشته شد.

به گفته آقای وردک، تحقیقات در مورد این رویداد جریان دارد.

علی اکبر صالحی: ایران از حق خود در مورد غنی سازی یورانیم منصرف نه شده است

وزیر خارجه ایران می گوید، ایران از حق خود در مورد غنی سازی یورانیم منصرف نه شده و اما اشاره کرد که مذاکرات در مورد سطح غنی سازی یورانیم، باز گذاشته می شود.

علی اکبر صالحی که در شبکه تیلویزونی جام جم صحبت می کرد گفت که غنی سازی مواد اتمی از یورانیم طبیعی گرفته تا یورانیم صد در صد غنی شده را، در بر می گیرد.

وزیر خارجه ایران گفت، زمینهء مذاکرات آینده با قدرت های جهان روی این مساله در 23م ماه می در بغداد پایتخت عراق، وجود دارد. او این اظهارات را بعد از مذاکرات با شش قدرت جهان در استانبول بیان کرد.

آتش بس در سوریه در حالی که تیم ناظران ملل متحد در این کشور است در حال شکستن است

با در نظر داشت گزارش ها از خشونت ها در سوریه و در حالی که تیم ناظران ملل متحد به این کشور وارد شده اند، به نظر می رسد که آتش بس شکنند میان حکومت و مخالفان آن، در حال شکستن است.

نیروهای وفادار به رییس جمهور بشارالاسد، امروز به حملات تانک و توپخانه شان بالای مواضع مخالفین در شهر حمص، ادامه داده اند. فعالان می گویند، حد اقل 2 تن درین خشونت ها کشته شدند.

بروز خشونت های تازه، شک تردید ها را در مورد تعهدات رییس جمهوراسد به پلان که روز پنجشنبه به اجرا گذاشته شده، بمیان آورده است.

بر اساس این پلان باید به خشونت های 13 ماهه این کشور پایان داده شود و گفتگو در مورد آیندهء سیاسی سوریه آغاز گردد.

یک محکمهء ترکی به اتهامات علیه افسران نظامی که شامل 4 جنرال متقاعد اند، تاکید کرد

یک محکمهء ترکی به اتهامات علیه افسران نظامی اینکشور که شامل 4 جنرال متقاعد اند، تاکید کرده است. این افسران در ارتباط به نقش شان در توطیهء برکناری صدراعظم ترکیه، متهم می باشند.

این محکمه امروز حکم بازداشت 9 تن مظنون دیگر بشمول جنرال سیویک بیر سابق معاون لوی درستیز نیرو های مسلح این کشور را صادر نموده است.

این افسران در سال 1997 میلادی تلاش ورزیدند که صدراعظم آنوقا ترکیه نجم الدین ایرباکان را به استعفی مجبور سازند. به دستور این محکمه 18 تن از جمله 29 مظنون این قضیه زندانی گردیده اند.

تحقیقات در این مورد در حالی صورت می گیرد که حکومت با بنباد اسلامی ترکیه تلاش دارد تا نفوذ اردو را در سیاست کاهش دهد.

اتنبایوا به حیث نماینده قرغزستان در صندوق همکاری های کشورهای مشترک المنافع تعیین شد

روزه اتنبایوا رییس جمهور سابق قرغزستان دیروز به حیث نماینده کشورش در صندوق همکاری های بشر دوستانهء کشورهای مستقل مشترک المنافع، تعیین شد.

عمر بیگ بابانوف صدراعظم قرغزستان این فرمان را صادر کرده و به وزارت خارجه این کشور هدایت داده شد تا از موضوع به کمیتهء اجراییوی سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع خبر دهد.

روزه اتنبایوا،در ماه اپریل 2010 میلادی بعد از آنکه کرمان بیگ باقی یف، در نتیجهء مظاهرات مردم از قدرت برکنار گردید، به حیث رییس جمهور این کشور تعیین شده بود.

در اثر انهدام یک فابریکه کمپل سازی در غرب هند، 250 تن زیر مخروبه ها گیرماندند

یک فابریکه سه طبقهء کمپل سازی امروز صبح در شهر جلندهار در غرب هند، منهدم گردیده و بیشتر از 250 نفر در زیر مخروبه های آن گیرمانده اند.

عملهء نجات وارد محل شده و مصروف کار می باشند. برای کمک گیرمانده های حادثه، جار ثقیل های بزرگ که وزن زیاد را انتقال می دهند به محل انتقال یافته اند.

تاکنون 35 نفر که از ناحیه پا و دست شان جراحت برداشته اند، از زیر انبار خاک بیرون کشیده شده وبه شفاخانه ها انتقال یافته اند. مقامات هندی گفتند که علت انهدام انفجاری در بایلر ساختمان می باشد.

شورای امنیت سازمان ملل، پرتاب راکتی توسط کوریای شمالی را مورد بحث قرار می دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، امروز پرتاب راکتی توسط کوریای شمالی را مورد بحث قرار می دهد. شورای امنیت، پرتاب این راکت را به روز جمعه بی اعتنایی در برابر قطعنامه این شورا می داند.

سازمان ملل متحد، بدون درنگ پرتاب این راکت را، تقبیح کرد. کوریای شمالی گفته است، هدفش ازپرتاب این راکت انتقال ماهوارهء به مدار زمین بود که به موفقیت نیانجامید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در اجلاس امروزیش قطعنامهء جدید را علیه پیونگ یانگ تصویب خواهد کرد.

در اثر یک درگیری در ولسوالی قوش تیپه جوزجان 2 پولیس محلی و یک طالب کشته شدند

در نتیجه درگیری میان نیروهای پولیس و طالبان مسلح در ولسوالی قوش تیپه ولایت جوزجان دو پولیس محلی و یک طالب مسلح کشته شدند.

عبدالعزیز غیرت قوماندان امنیه ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفت، این درگیری دیشب زمانی به وقوع پیوست که طالبان مسلح بالای یک پوسته پولیس در ولسوالی قوش تیپه حمله نمودند.

لوگر: فرد مهاجم که از یک ساختمان بالای نیروهای پولیس تیر اندازی می کرد کشته شد

والی لوگر می گوید، فرد مهاجم که صبح امروز از یک ساختمان بالای نیروهای پولیس تیر اندازی می نمود از پا در آورده شد.

طاهر خان صبری امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، که تلاش جریان دارد تا از وقوع همچو رویداد ها در آینده جلوگیری صورت گیرد.

دیروز نیز شماری از افراد مسلح وارد چندین ساختمان در پل علم مرکز ولایت لوگر شدند و از آنجا بر نیروهای امنیتی و برخی از اهداف حملات مسلحانه را انجام دادند.

در درگیری ها با مخالفان مسلح در 4 ولایت، 8 تن از نیروهای امنیتی، 3 فرد ملکی کشته شدند

وزارت داخله افغانستان می گوید، در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و افراد مسلح در 4 ولایت کشور 8 تن از نیروهای امنیتی، 3 فرد ملکی کشته شدند.

جنرال بسم الله محمدی وزیر داخله کشور امروز در یک نشست خبری در کابل به رسانه ها گفت، در این حوادث 40 تن از نیروهای امنیتی و 25 فرد ملکی زخمی شده اند.

افراد مسلح دیروز بر ولایات کابل، ننگرهار، لوگر و پکتیا حملات مسلحانه را انجام دادند. آقای محمدی همچنان گفت، 36 تن از افرادی که بر این چهار ولایت حمله کردند، کشته شده اند.

در عین حال مسوولان امنیتی کابل می گویند، امروز یک مهاجم انتحاری در ساحه پلچرخی کابل پیش از اجرای حملهء انتحاری از سوی نیروهای امنیتی از پا در آورده شد.

وزارت داخله: تمام 36 حمله کننده در حملات روز چهارشنبه از پا در آورده شده اند

وزارت داخله افغانستان می گوید، 36 تن از مهاجمان که روز گذشته در چهار ولایت افغانستان حملات انتحاری را انجام دادند تمام آنها از پا در آورده شده اند.

جنرال بسم الله محمدی وزیر داخله افغانستان به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل، به رسانه ها گفت، در میان مهاجمان یکتن آنها باز داشته شده است که به گفته وی در پاکستان تربیه شده و ارتباط با شبکه حقانی دارد.

در عین حال مسولان امنیتی کابل می گویند، حدود یک ساعت پیش یک مهاجم انتحاری را در ساحه پل چرخی کابل قبل از اینکه خود را انتحار نماید از سوی نیروهای امنیتی از پا در آورده شد.

طالبان مسلح مسوولیت این رویداد ها را برعهده گرفته اند.

جنرال داوود امین: در درگیری های شهر کابل، ۸ تن کشته و ۴۴ تن دیگر زخم برداشتند

قوماندانی امنیهء کابل می گوید، که در نتیجهء درگیری میان نیروهای افغان و افراد مسلح در کابل، ۸ تن کشته شدند و ۴۴ تن دیگر زخم برداشتند. جنرال داوود امین معاون قوماندانی امنیهء کابل در صحبت با رادیو آزادی گفت، که در میان قربانیان این رویداد نیروهای امنیتی افغان نیز شامل اند.

اما او به طور مشخص نگفت، که در این رویداد دقیقاً چه تعداد غیرنظامی و نیروهای امنیتی کشته شده اند. جنرال داوود گفت، شمار مجموعی مهاجمان مسلح بر سه نقطهء شهر کابل به حدود ۱۵ تن می رسید، که به گفتهء وی تمامی این مهاجمان از پا در آورده شده اند.

درگیری های مسلحانه میان نیروهای افغان و افراد مسلح در مناطق دارالامان و شیرپور کابل، پس از گذشت حدود ۲۰ ساعت پایان یافتند. مردان ناشناس که به گفتهء برخی از منابع امنیتی کابل با اسلحهء ثقیل و سبک مجهز بودند، چاشت روز یکشنبه بر سه نقطهء شهر کابل هجوم بردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به اساس معلومات قوماندانی امنیهء کابل، درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان در ساحهء پکتیا کوت دیشب به پایان رسید. طالبان مسوولیت این حملات را به عهده گرفته اند.

درگیری های مسلحانه در مناطق مختلف کابل، پس از گذشته حدود 20 ساعت پایان یافت

درگیری های مسلحانه میان نیروهای افغان و افراد مسلح در مناطق دارالامان و شیرپور کابل ، پس از گذشته حدود 20 ساعت پایان یافت. در یک خبرنامه قوماندانی امنیه کابل گفته شده است که تمامی مهاجمان در این دو منطقه از بین رفته اند.

در اعلامیه گفته نشده است که شمار این مهاجمان به چند تن می رسید.

جنرال محمد ایوب سالنگی قوماندان امنیه کابل پس از پایان یافتن این درگیری ها در صحبت با رادیو آزادی گفت که وضعیت در کابل به حالت عادی اش برگشته است.

مردان ناشناس که به گفته برخی از منابع امنیتی کابل با اسلحه ثقیل و سبک مجهز بودند. چاشت روز یکشنبه بر سه نقطه شهر کابل هجوم بردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به اساس معلومات قوماندانی امنیه کابل، درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان در ساحه پکتیا کوت دیشب به پایان رسید.

قوماندانی امنیه کابل می گوید، تمامی چهار مهاجمی که وارد یک ساختمان در ساحه پکتیا کوت شده بودند و برنیروهای امنیتی تیر اندازی می کردند، کشته شدند.

کراکر: مقابله نیروهای افغان برضد حمله کننده گان در نقاط مختلف نشانه خوب از پیشرفت بود

راین کراکر سفیر امریکا در افغانستان می گوید، مقابله دیروز نیروهای افغان برضد حمله کننده گان در کابل و نقاط دیگر افغانستان، نشانه خوب از پیشرفت بود.

راین کراکر سفیر امریکا در کابل به برنامه ستیت آف دی یونین تلویزیون سی ان ان گفت، قوای افغان قادر اند با حوادث مثل دیروز به شکل مسلکی و مناسب مقابله کنند.

کراکر همچنان بیانداشت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان قبل از زمان معیین به معنای دعوت نمودن دوباره طالبان و القاعده خواهد بود و راه را برای یک یازدهم سپتمر دیگر هموار خواهد ساخت.

شرکت های کشورهای که بر ایران تعزیرات وضع کرده اند در یک نمایشگاه در تهران شرکت میکنند

رسانه های ایرانی گزارش می دهند که شرکت های کشورهای غربی که بر ایران به خاطر برنامهء هسته یی اش تعزیرات وضع کرده اند، نماینده گان شان را به هدف اشتراک در هفدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، تصفیه و پتروشیمی به تهران می فرستند.

این نمایشگاه، قرار است فردا سه شنبه برگزار شود.

خبرگزاری ایرنا دیروز گزارش داد که نماینده گان شرکت های از امریکا، جرمنی، بریتانیا، ایتالیا و دیگر کشورها درین نمایشگاه که در هفدهم تا بیستم ماه اپریل در تهران برگزار می شود، اشتراک خواهند کرد.

دیگر رسانه های ایران، مانند خبرگزاری مهر، پریس تی وی و تهران تایمز هم گزارش های مشابه داده اند. رییس این نمایشگاه گفته است قرار است درین نمایشگاه 315 شرکت خارجی و حدود 940 شرکت ایرانی اشتراک کنند.

محاکمهء بریویک که به قتل غیرنظامیان اعتراف کرده، در مرکز ناروی آغاز می شود

محاکمهء اندریس بهرینگ بریویک که به قتل غیرنظامیان اعتراف کرده، امروز در مرکز ناروی آغاز می شود. بریویک به ارتکاب عمل تروریستی و قتل هفتاد و هفت تن در بیست و دوم ماه جولای سال گذشته متهم شده است.

هشت تن در یک بمب گزاری در شهر اوسلو و شصت و نه تن دیگر که عمدتاً جوانان بودند در یک جزیره، ناوقت همان روز کشته شدند. وکیل مدافع بریویک به مردم هشدار داده تا به گواهی سخت و طاقت فرسا از سوی موکلش آماده باشند.

او افزوده است که بریویک نه تنها اعمالش را توضیح خواهد کرد بل که خوهد گفت، ازین که جلوتر نرفته، پشیمان است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG