لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۵۷

خبر ها

در عملیات نیروهای امنیت ملی پروان دو تن از اعضای یک شبکه تروریستی بازداشت شدند

مسوولان محلی ولایت پروان می گویند، در نتیجهء عملیات نیروهای امنیت ملی این ولایت دو تن از اعضای یک شبکهء تروریستی بازداشت شدند.

عبدالبصیرسالنگی والی پروان امروز در شهر چاریکار به خبرنگاران گفت که یکی از این دو فرد والی نام نهاد طالبان برای ولایت پروان است.

به گفتهء آقای سالنگی از نزد افراد بازداشت شده هشت فیر مرمی هاوان نیز به دست آمده که برای پرتاب بالای میدان هوایی بگرام، کمپ کوریایی ها و مقر ولایت پروان آماده شده بودند.

جان آلن اهانت بالای اجساد مهاجمان توسط تعدادی از سربازان امریکایی را محکوم کرد

جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان عملکرد تعدادی از سربازان امریکایی را محکوم کرده است که در یک تصویر مشاهده می شوند که به اجساد چند تن از مهاجمان انتحاری اهانت می کنند.

در یک اعلامیهء مطبوعاتی ناتو به نقل از جنرال آلن گفته شده که این عمل نشان دهندهء پالیسی آیساف نبوده و مقام های امریکایی در این زمینه تحقیق می کنند.

در این تصاویر که در روزنامهء لاس آنجلس تایمز منتشر شده دیده می شود که به اجساد از سوی نیرو های بین المللی توهین صورت می گیرد.

یک گروهی که قصد انجام حملات تروریستی را در ولایت ننگرهار داشتند دستگیر شدند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروهی خبرداده است که قصد انجام حملات تروریستی را در ولایت ننگرهار داشت.

ریاست امنیت ملی با انتشار اعلامیه گفته است که از نزد یکی از این افراد این گروه چهار نفری مقداری مواد انفجاری نیز به دست آمده است.

این گروه در حالی بازداشت می گردد که به روز یکشنبه مخالفان مسلح حملات همزمان را به شمول ننگرهار در چهار ولایت افغانستان راه اندازی کردند.

یک تن از 4 متهم که در دسیسه قتل رییس جمهور ابخازیا دست داشتند خود را به دار آویخت

مقامات منطقه جدایی طلب ابخازیا در گرجستان می گویند، از چهار نفری که در دسیسه ناکام قتل رییس جمهور این منطقه دست داشتند یک تن آنان در محبس خود را به دار آویخته است.

این شخص تیمور خطابه نام داشت و چهار روز قبل با سه تن دیگر دستگیر شده بود. همچنان وزیر داخله سابق ابخازیا دیروز زمانی خود را در اپارتمانش کشت که نیرو های امنیتی قصد دستگیری وی را داشتند.

وی از جانب لوی څارنوالی به دست داشتن در حادثه سو قصد علیه رییس جمهور ابخازیا متهم شده بود. در ماه فبروری در یک حمله بمب گذاری و فیر علیه رییس جمهور ابخازیا الکساندر انکواب دو محافظ وی کشته شده و خود رییس جمهور از حادثه نجات یافت.

برنامه بیرون کردن خانواده اسامه بن لادن از پاکستان بار دیگر معطل شد

وکیل مدافع خانواده بن لادن می گوید، این برنامه به خاطر عدم موجودیت اسناد قانونی تاخیر شد.

بعداز کشته شدن بن لادن در اثر عملیات قوای کوماندوی امریکا در ماه می سال گذشته در ایبت اباد پاکستان خانواده بن لادن سه بیوه 8 طفل و یک نواسه وی دستگیر شدند قرار بود خانواده بن لادن که به اتهام ورود و زندگی غیرقانونی در پاکستان دستگیر شده بودند، دیشب ازین کشور بیرون کشیده و به عربستان سعودی فرستاده شوند.

وکیل خانواده بن لادن محمد امیر می گوید، قرار است تمام اسناد این خانواده امروز تکمیل شود و آنان ناوقت امروز پاکستان را ترک گویند.

نشست وزرای دفاع و خارجهء کشورهای عضو ناتو در بروکسل پایتخت بلجیم آغاز شد

نشست دوروزهء وزرای دفاع و خارجهء کشورهای عضو ناتو امروز در بروکسل پایتخت بلجیم آغاز شد.

خبرنگار رادیو آزادی از محل برگزاری این نشست گزارش می دهد که این نشست با سخنرانی افتتاحیهء اندرس فوگ راسموسن سرمنشی ناتو آغاز و سپس بحث ها در عقب دروازهء های بسته ادامه یافت.

در این سخنرانی آقای راسموسن تاکید کرد که حمایت جامعهء جهانی از افغانستان پایان نخواهد یافت.

در این نشست در مورد سپردن مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، و آموزش و فراهم کردن امکانات مالی برای این نیروها نیز بحث می گردد.

در کنفرانس سران کشورهای عضو ناتو که در ماه آیندهء میلادی در شیکاگو برگذار می گردد، نیز موضوع افغانستان در صدر اجندای آن قرار خواهد داشت.

عظیمی: ولسوالی کامدیش ولایت نورستان به طور کامل از وجود مخالفان مسلح پاکسازی شد

وزارت دفاع افغانستان می گوید، ولسوالی کامدیش ولایت نورستان به طور کامل از وجود مخالفان مسلح پاکسازی شده است.

جنرال ظاهرعظیمی سخنگوی این وزارت امروز در کابل به خبرنگاران گفت که این ولسوالی در نتیجهء عملیات نیروهای کماندو از تصرف مخالفان خارج گردید.

به گفتهء آقای عظیمی در این عملیات تعداد زیادی از مخالفان به شمول چند تن از قوماندانان آنان کشته شده و تعدادی سلاح و مهمات آنان نیز به دست آمده است.

نیروهای افغان پس از آن اقدام به عملیات در ولسوالی کامدیش نمودند که گزارش ها از وارد شدن مخالفان مسلح از پاکستان به ولایت نورستان پخش شد.

ولسی جرگه قرارداد پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان را تصویب کرد

نماینده های مردم در ولسی جرگهء افغانستان در جلسهء عمومی امروز مجلس، قرارداد پروژهء انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند را تصویب نمود.

در عین حال سند همکاری های درازمدت استراتیِژیک افغانستان با هند و موافقتنامهء تمویل برنامه های انکشاف دهات در ولایت های غربی افغانستان از سوی ایتالیا نیز توسط ولسی جرگه تصویب شد.

باریدن ژاله در چهار ولسوالی خوست خسارات هنگفت به باشنده های این مناطق وارد کرد

باریدن ژاله شب گذشته در چهار ولسوالی ولایت خوست خسارات هنگفت مالی را به باشنده های این مناطق وارد کرده است.

جان میر ځاځی معاون شورای ولایتی خوست به رادیو آزادی گفت که در نتیجهء باریدن ژاله در ولسوالی های زازی میدان، متون، یعقوبی و باک صد ها مواشی تلف شده، تعداد از منازل رهایشی تخریب و به حاصلات گندم نیز آسیب رسیده است.

آقای ځاځی از حکومت و موسسات خیریه خواست تا با آسیب دیده ها کمک کند.

یک گروه 20 نفری مخالفان به رهبری مولوی فضل الله در بدخشان به پروسه صلح پیوست

گزارش ها می رسانند که یک گروه 20 نفری مخالفان مسلح به رهبری مولوی فضل الله امروز در ولایت بدخشان به پروسهء صلح پیوست.

معروف راسخ سخنگوی والی بدخشان به رادیو آزادی گفت، این افراد در مناطق دور افتادهء این ولایت دست به فعالیت های مسلحانه می زدند.

به گفتهء آقای راسخ در اثر تلاش های دفتر شورای صلح در بدخشان و مقام های محلی این ولایت، این افراد سلاح های شان را به زمین گذاشته و به پروسهء صلح یکجا شدند.

با فامیل های بیجا شده در اثر درگیرهای اخیر در ولایت نورستان کمک صورت گرفت

مسوولان محلی در ولایت کنر می گویند، با آنعده از باشنده های ولسوالی کامدیش ولایت نورستان که در نتیجهء درگیری های یک هفتهء اخیر از منازل شان بیجا شده بودند، کمک صورت گرفت.

غلام علی ثبات رییس ادارهء مبارزه با حوادث ولایت کنربه رادیو آزادی گفت که حدود 150 خانواده از ولسوالی کامدیش ولایت نورستان به ولسوالی ناری این ولایت آمده اند.

از سوی دیگر شماری از باشنده های ولسوالی کامدیش می گویند که سه صد خانواده در این ولسوالی از منازل شان بیجا شده اند.

نیروهای افغان پس از آن اقدام به عملیات در ولسوالی کامدیش نمودند که گزارش ها از وارد شدن مخالفان مسلح از پاکستان به ولایت نورستان پخش شد.

بنکی مون: ماموریت سازمان ملل برای نظارت آتش بس در سوریه به توسعه نیاز خواهد داشت

سرمنشی ملل متحد بنکی مون اظهار داشت ماموریت سازمان ملل متحد برای نظارت آتش بس آسیب پذیر در سوریه شاید به توسعه نیاز داشته باشد.

بن کی مون اظهار داشت با در نظرداشت برخوردهای که با وصف آتش بس در سوریه جریان دارد، تعداد 250 ناظری که اکنون برای رفتن به سوریه دعوت شده اند، شاید کافی نباشد.

سرمنشی ملل متحد گفت، سازمان ملل متحد از اتحادیه اروپا خواسته است که برای این عملیات، طیاره ها و هلیکوپترها را فراهم بسازد.

اما این معلوم نیست که آیا رییس جمهور سوریه بشار الاسد به ناظرین بیشتر و طیاره های خارجی اجازه خواهد داد که به کشورش داخل شوند؟

خبرگزاری آلمان از قول فعالان سوریه خبر می دهد که گفته اند دیروز 77 نفر ملکی در حملات قوای حکومتی در این کشور کشته شدند . بعد از اعلان آتش بست روز سه شنبه قرار معلوم خونین ترین روز در سوریه بشمار می رود.

فعالان همین طور خبر دادند که در نتیجه انفجار یک موتر بمب در حلب دیروز حد اقل 20 نفر مجروح شدند.

کوریای شمالی انتقادات سازمان ملل در مورد پرتاب یک راکت این کشور به فضا را رد کرد

کوریای شمالی انتقادات سازمان ملل متحد را در مورد پرتاب نا فرجام راکت این کشور به فضا رد نمود. وزارت خارجه کوریای شمالی رایگیری روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد را در این مورد غیر منطقی خواند.

پیونگ یون همین طور ایالات متحده را بخاطر متوقف ساختن معامله با کوریای شمالی که به اساس آن مواد خوراکی به این کشور کمک می شد، تحت تنقید قرار داد.

به اساس این موافقت ایالات متحده در برابر متوقف شدن برنامه های هستوی و راکت ها در کوریای شمالی حاضر شده بود که به این کشور مواد خوراکی کمک کند.

وزارت خارجه کوریای شمالی اکنون می گوید که دیگر به این موافقت پابند نیست. کوریای شمالی می گوید، می خواست با راکت فیر شده یک ماهواره یا ستلایت را به مدار زمین بفرستد، اما کشور های غربی به این باور اند که با این عمل کوریای شمالی می خواست راکت دور برد خود را که به اساس تحریم های سازمان ملل متحد ممنوع اعلان شده است، آزمایش نماید.

این راکت بعد از پرواز دوبار در آب سقوط کرد.

پولیس مکزیکو، 14 جسد را در یک شهر سرحدی این کشور با ایالات متحده پیدا کرده است

مقامات پولیس مکزیکو می گویند، در یک شهر سرحدی این کشور با ایالات متحده 14 جسد را پیدا کرده اند.

به گفته مقامات پولیس این اجساد در خلطه های پلاستیکی در یک موتر در شهر Nuevo Laredo نیو وو لاریدو بدست آمدند. این اجساد پارچه شده بودند.

نظر به گفته پولیس علامه گروه جنایتکاری که این عمل را انجام داده است با اجساد پیدا شده است.

نیو وو لاریدو در آنسوی سرحرد با ایالت تکزاس امریکا موقعیت دارد و مرکز باند مواد مخدر بنام زیتاس می باشد . این منطقه چندین بار شاهد برخوردها بین دو گروه کلان مواد مخدر بوده است.

سالانه 400 میلیون دالر حق العبور لولهء گاز ترکمنستان به افغانستان پرداخته می شود

وزارت معادن افغانستان گفته است که مقدار حق العبور یا فیس ترانزیت لولهء گاز ترکمنستان از افغانستان به پاکستان و هند، تعیین شده است.

در یک اعلامیهء این وزارت آمده است که مقام های بلند رتبهء افغانستان، پاکستان و هند در این زمینه در اسلام به توافق رسیدند.

در اعلامیه گفته شده که با درنظرداشت نرخ جهانی گاز با آغاز کار پروژه این لولهء انتقال گاز سالانه 400 میلیون دالر برای افغانستان حق العبور پرداخته می شود.

وزارت معادن افغانستان می گوید، قرار است مقام های این چهار کشور در ماه جوزای سال روان یک موافقتامه را در این زمینه به امضا برسانند تا تمام اسناد پروژهء تاپی تکمیل گردد.

وزارت معادن: 25 شرکت برای سرمایه گذاری معادن طلا و مس واجد شرایط شناخته شدند

وزارت معادن افغانستان می گوید، 25 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری معادن طلا و مس در چهار ولایت این کشور تثبیت شدند.

وزارت معادن با پخش اعلامیه یی گفته است که برای سرمایه گذاری دراین معادن بیش از 40 شرکت خارجی علاقمندی نشان داده بودند که 25 شرکت آن از سوی کمیتهء موظف وزرا در امور معادن واجد شرایط شناخته شدند.

به اساس اعلامیه، این معادن شامل معدن طلا و مس زرکشان غزنی، معدن طلای بدخشان، معدن مس شیدای هرات و معدن مس بلخاب بلخ می باشند.

گفته شده این معادن در ماه قوس سال گذشتهء شمسی در یک کنفرانس در لندن به داوطلبی گذاشته شده بود.

کمسیون انتخابات مصر تصمیم رد صلاحیت 10 نامزد انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

کمسیون انتخابات مصر تصمیم رد صلاحیت 10 نامزد انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد.
این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در مصر بعد از کنار رفتن حسنی مبارک از قدرت در فبروری سال گذشته می باشد.

در میان کسانی که رد صلاحیت در انتخابت ریاست جمهوری شده اند رییس سابق اداره استخبارات مصر عمر سلیمان، رهبر گروه اخوان المسلمین خیرات الشاطر، و و کیل محافظه کار سلفی عازم ابو اسماعیل نیز شامل می باشند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در مصر به تاریخ 23 ام می برگزار شود.

کمسیون انتخابات مصر گفته است از میان 23 کاندید ریاست جمهوری 10 تن آنان سلب صلاحیت شده اند.

رهبر فلسطینیان نامه یی در رابطه به از سرگیری مذاکرات صلح را به اسراییل سپرده است

اداره رهبر فلسطینیان محمود عباس نامه یی در رابطه به از سرگیری مذاکرات صلح با اسراییل را به حکومت اسراییل سپرده است.

مقامات فلسطینی هنگام ملاقات با بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل در بیت المقدس این نامه را به وی سپرده اند.

بعد از سپردن این نامه به مقامات اسراییلی گفته شده است هر دو طرف خواهان رسیدن به صلح اند و اسراییل گفته است تا دو هفته دیگر به این نامه پاسخ ارایه می کند.

مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطین در سال 2010 زمانی به بن بست مواجه شد که فلسطین خواهان قطع ادامه شهرک سازی از سوی اسراییل در مناطق اشغالی فلسطین شد.

کشورهای حوزه خلیج به ایران هشدار دادند که در موضوع مناقشات ارضی با امارات متحد اند

کشور های حوزه خلیج به ایران هوشدار داده اند که در موضوع مناقشات ارضی با کشور امارات متحده عربی متحد اند.

شش کشور شامل شورای همکاری های خلیج دیروز در بیانیه مشترکی گفتند، هر نوع تجاوز علیه امارات متحده عربی ، تجاوز به همه کشور های این حوزه تلقی می شود.

شورای همکاری های خلیج درین بیانیه، سفر اخیر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران به جزیره ابو موسی را که منطقه تحت نزاع میان ایران و امارات متحده عربی است سفر تحریک آمیز خوانده و آن را نکوهش کرده است.

بعد ازین سفر تهران سفیر خود را از ابو ظبی و هم ابو ظبی سفیر خود از تهران را فراخواند.

کشورهای عضو ناتو در مورد خروج نیروهای شان از افغانستان در بروکسل بحث می کنند

قرار است وزرای خارجه و دفاع کشور های عضو ناتو مساله خروج نیرو های خارجی از افغانستان را در بروکسل مورد بحث قرار دهند.

این کنفرانس سه روزه امروز آغاز می شود و هدف آن هموار کردن راه برای برگزاری کنفرانس سران ناتو می باشد که در ماه آینده در شیکاگو برگزار می شود.

گفته شده است که در اجلاس وزیران کشور های عضو ناتو مساله تمویل قوای افغانستان بعد از برآمدن نیرو های خارجی در سال 2014 از افغانستان هم مورد بحث قرار می گیرد.

کنفراس وزیران خارجه و دفاع ناتو در بروکسل در حالی برگزار می شود که افغانستان به روز یکشنبه شاهد حملات سنگین افراد مسلح بود.

آسترالیا متحد نظامی امریکا است و قوای خود را قبل از وقت از افغانستان بیرون نمی کند

یک مقام بلند پایه وزارت دفاع امریکا تاکید کرده است که آسترالیا در افغانستان متحد نظامی امریکا است و قوای خود را قبل از وقت از افغانستان بیرون نمی کند

این مقام امریکایی می گوید، در رابطه به این برنامه آسترالیا که در ارزگان مسوولیت امنیتی را به طور تدریجی به قوای افغانستان می سپارد، غلط فهمی شده است.

صدراعظم آسترالیا دیروز گفت، این کشور تصمیم دارد تعداد زیاد سربازان خود را از افغانستان بیرون کند.

اما اسوشیتد از قول یک مقام وزارت دفاع امریکا که از وی نام گرفته نشده است می گوید، در برنامه آسترالیا کدام تغییری به میان نیامده و این کشور قوای خود را به اساس وقت تعیین شده از افغانستان بیرون می کند.

تعیین پسر برهان الدین ربانی به حیث رییس شورای صلح سوال هایی را برانگیخته است

تعیین شدن صلاح الدین ربانی پسر برهان الدین ربانی به حیث رییس شورای عالی صلح افغانستان سوال هایی را برانگیخته است که آیا این دیپلومات جوان قادر به پیشبرد مذاکرات با طالبان خواهد بود؟

بحث روی انتخاب رییس شورای عالی صلح افغانستان از زمانی که برهان الدین ربانی در سپتمبر گذشته کشته شد، ادامه دارد.

بعد از ماها جدل روی انتخاب رییس شورای 70 نفری عالی صلح صلاح الدین ربانی به حیث رییس این شورا تعیین شد و بار دیگر سوال ها در رابطه به موثریت این شورا را ایجاد کرد.

ناروی، سویدن و دنمارک کمک 24 ملیارد دالری را به صندوق جدید بحران مالی تعهد کردند

ناروی، سویدن و دنمارک تعهد کمک بیش از 24 ملیارد دالری را به صندوق جدید بحران مالی در صندوق وجهی بین المللی نموده اند که با این کمک بودیجه این صندوق به 286 ملیارد دالر خواهد رسید.

کرستین لاگارد رییس این صندق درمصاحبه با یک روزنامه المانی گفته است، آنان تلاش می کنند برای صندوق جدید بحران های مالی 400 ملیارد دالر جمع آوری کنند. اما وی گفت، برای هدف اصلی آنان در راه مبارزه با بحران مالی 500 ملیارد دالر لازم می باشد.

وزارت دفاع: ولسوالی کامدیش نورستان بطور کامل از وجود مخالفین پاکسازی شده است

وزارت دفاع ملی افغانستان می گوید، که ولسوالی کامدیش نورستان به طور کامل از وجود مخالفان پاکسازی شده است.

دولت وزیری یکی از سخنگویان وزارت دفاع امروز به رادیو آزادی گفت، در جریان عملیاتی که به هدف خارج ساختن ولسوالی کامدیش از کنترول مخالفان در این ولسوالی راه اندازی شده بود، حدود 40 مخالف مسلح دولت کشته شدند.

به گفتهء آقای وزیری، در میان کشته شده ها چندین قوماندان مخالفان نیز شامل اند.

نیروهای افغان حدود یک هفته پیش عملیات نظامی را به هدف خارج ساختن ولسوالی کامدیش از کنترول مخالفان مسلح به راه انداختند.

بیش از صد شاگرد در یکی از لیسه های ولایت تخار مسموم شدند

مقام های امنیتی ولایت تخار می گویند، که پیش از چاشت امروز در یکی از لیسه های این ولایت بیش از 100 شاگرد مسموم شده و حالا در شفاخانه به سر می برند.

معلم حسین ولسوال رستاق ولایت تخار امروز به رادیو آزادی گفت، که این شاگردان پس از نوشیدن آب در مکتب مسموم شدند.

پولیس ولایت تخار می گوید، که تحقیقات در مورد این حادثه آغاز شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG