لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۳

خبر ها

وزارت حالات اضطراری روسیه: 29 نفر در نتیجه سقوط یک طیاره در شرق سایبریا جان باختند

وزارت حالات اضطراری روسیه می گوید، 29 نفر در نتیجه سقوط یک طیاره در شرق سایبریا جان باخته اند.

مقامات به آژانس خبررسانی ایتارتاس گفتند که چهارده نفر نجات یافته و به شفاخانه انتقال داده شده اند.

این طیاره پس از پرواز از شهر تیومین درگرفته سقوط کرده است.

شهر تیومین در 2100 کلیومتری شرق مسکو موقعیت دارد و علت حادثه هنوز روشن نیست.

در یک درگیری نیروهای پولیس با مخالفین در قندهار یک پولیس و دو طالب کشته شدند

در نتیجه درگیری شب گذشته میان نیروهای پولیس و مخالفین مسلح در شهر قندهار یک پولیس و دو مخالف مسلح کشته شدند.

جاوید احمد فیصل مسوول دفتر مطبوعاتی ولایت قندهاربه رادیو آزادی گفت، این رویداد هنگامی رخ داد که مخالفین مسلح می خواستند، بالای یک پوسته پولیس حمله نمایند.

به گفته آقای فیصل، در این درگیری یک پولیس و دو طالب کشته و دو پولیس دیگر زخم برداشته اند.

مخالفین مسلح تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند .

حضرت صبغت الله مجددی از تمام وظایف دولتی خویش استعفا کرده است

در یک خبرنامه کمیسیون حل منازعات و ارتباط مردم با دولت گفته شده است که آقای مجددی بخاطر عدم موافقت رییس جمهور کرزی با گزینش وی به حیث رییس جدید شورای عالی صلح استعفا کرده است.

آقای مجددی به حیث رییس کمسیون حل منازعات و ارتباط مردم با دولت کار می کرد و در ضمن عضویت مشرانوجرگه و شورای عالی صلح نیز را داشت.

وزیر دفاع ایتالیا با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرد

وزیر دفاع ایتالیا دیروز با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرد.

ریاست جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه گفته است که این دو مقام در مورد پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی، برنامه صلح، برگزاری کنفرانس شیکاگو و پروژه هایی که از سوی ایتالیا تمویل می شوند، صحبت کردند.

ایتالیا حدود چهار هزار سرباز در افغانستان دارد و این نیروها عمدتاً در ولایت هرات وظیفه اجرا می کنند.

بیش از 20 تن به شمول 12 شاگرد مکتب در نتیجهء یک انفجار در بغلان زخمی شدند

مقام های صحی ولایت بغلان از زخمی شدن بیش از 20 تن به شمول 12 شاگرد مکتب در نتیجهء یک انفجار در این ولایت خبر می دهند.

داکتر عبدالقاهر رییس شفاخانه ولسوالی بغلان مرکزی گفته است، 23 تن که در این رویداد زخم برداشته اند به این شفاخانه انتقال داده شده اند.

محمود حقمل سخنگوی والی بغلان به رادیو آزادی گفت که این انفجار صبح امروز در ولسوالی بغلان مرکزی رخ داد.

اما در مورد اینکه آیا در این رویداد کسی کشته شده است یا نه معلومات در دست نیست.

شورای امنیت ملی افغانستان در مورد امضای سند مشارکت ستراتیژیک با امریکا بحث کرد

بخشی از نشست دیروز شورای امنیت ملی افغانستان به بحث روی چگونگی پیشرفت گفتگو ها در مورد امضای سند مشارکت ستراتیژیک با امریکا اختصاص یافته بود.

ریاست جمهوی افغانستان با پخش خبرنامه گفته است، در این باره بحث های صورت گرفت، اما به جزییات در این مورد معلومات داده نشده است.

به گفته حکومت افغانستان، سلسله گفتگوها در مورد امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان مقام های افغان و امریکایی ادامه دارد.

داکتر فرامز تمنا معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان دیروز در یک نشست خبری گفت، مقام ها افغان و امریکایی تازه ترین گفتگو ها را در این باره به روز شنبه انجام دادند.

ادامه عملیات شب هنگام نیروهای ایتلاف در افغانستان یکی از عوامل تاخیر در امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا خوانده می شود.

اجلاس استانبول که در مورد سوریه دایر شد، شورای ملی مخالفین رژیم را به رسمیت شناخت

در حالی که حملات نیروهای حکومتی سوریه علیه مخالفین ادامه دارد، اجلاس استانبول که در باره بحران جاری سوریه، با شرکت نماینده گان ارشد بیش از 60 کشور جهان دایر شده بود، دیروز شورای ملی مخالفین رژیم سوریه را به رسمیت شناخت.

دراین اجلاس از کوفی عنان نماینده خاص ملل متحد برای سوریه خواسته شد، برای اقدامات آینده خود، زمانی خاصی را تعین کند.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا در جریان سخنرانی اش در جلسه استانبول، به حکومت سوریه هشدار داد، کشتار مردم ملکی را خاتمه دهد ورنه با اقدامات جدی مواجه خواهد شد.

بیش از 480 تن مظاهره کننده در مقابل مرکز ناتو در بروکسل بلجیم دستگیر شده اند

بر اساس گزارش ها از بروکسل مرکز بلجیم، بیش از 480 تن از مظاهر کننده گانی که دیروز تظاهرات را در مقابل مرکز ناتو به راه انداخته بودند، دستگیر شده اند.

به گفته رسانه های بلجیم، در این تظاهرات که قبل از اجلاس ماه می ناتو به راه افتاده بود، قرار بود تظاهر کننده گان وارد دفتر مرکزی ناتو گردند و آنرا به شکل سمبولیک مسدود نمایند ولی موفق به این کار نشدند.

رویل شتاینن یک تن از فعالین مربوط به یک سازمان مدافع صلح بلجیمی، در اشاره به ماموریت ناتو در افغانستان و لیبیا، اندرس فاگ رسموس سن سرمنشی ناتو را متهم کرد که تلاش دارد، پیمان ناتو را، به یک دستگاه مداخله گر نظامی، مبدل سازد.

پاکستان و چین ظرفیت این را دارند روابط اقتصادی و تجارت دوجانبه شانرا وسعت بخشند

یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان دیروز گفت، کشورش و چین ظرفیت این را دارند روابط اقتصادی و تجارت دوجانبه شانرا وسعت بخشند.

گیلانی این موضوع را در جریان دیدارش با معاون صدراعظم چین لی کیکانگ ابراز داشته گفت، روابط بین دو کشور بر اساس احترام و اعتماد متقابل استوار است و رابطه با چین بخش عمده پالیسی خارجی پاکستان را تشکیل می دهد.

گیلانی که برای شرکت در اجلاس بواوو برای کشورهای آسیا وارد چین شده است افزود، تجارت بین چین و پاکستان سال گذشته 22 درصد افزایش یافته به بیش از 10 میلیارد دالر بالغ گردید.

بواوو یک سازمان غیر دولتی است که سالانه جلسات بین المللی را با شرکت رهبران کشورها، روسای شرکت های بزرگ و اکادیمسینان به راه می اندازد.

زرداری رییس جمهور پاکستان به زودی به هند رفته، از زیارت اجمیر شریف دیدن می کند

فرحت الله بابر سخنگوی ریاست جمهوری پاکستان دیروز گفت، قرار است آصف علی زرداری رییس جمهور آن کشور به زودی به هند رفته، در آنجا از زیارت اجمیر شریف دیدن کند.

ولی بابر در این مورد که آیا این سفر زرداری به هندوستان رسمی خواهد بود یا خیر، چیزی نگفت ولی ابراز داشت، این سفر از قبل پلان شده است.

بابر تاریخ دقیق دیدار زرداری از اجمیر شریف را هم، ارایه نکرد. این دیدار زرداری اولین سفر یک رهبر پاکستان به هندوستان بعد از سال 2005 می باشد.

برای شاگردان اناث که در امتحان کانکور بی نتیجه مانده اند، پانزده پاینت داده می شود

وزیر تحصیلات عالی افغانستان می گوید به آنعده از شاگردان طبقه اناث که در امتحان کانکور امسال بی نتیجه مانده اند، پانزده پاینت یا نمره داده می شود تا به موسسات تحصیلات عالی راه یابند.

عبیدالله عبید دیروز در اجلاس مشرانو جرگه افغانستان گفت، این کمک به دختران ولایات صورت می گیرد که از آن در امتحان کانکور کمتر از صد دختر کامیاب شده اند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته است، در امتحان کانکور امسال 150 هزار تن از فارغین مکاتب سهم داشتند که از این جمله، تنها 40 هزار تن آنها در به مراکز تحصیلات عالی راه یافتند.

چهل هزار تن ازین شاگردان دختران بودند که هشت هزار تن آنها توانستند در پوهنتون ها راه یابند.

وزیر خارجه افغانستان با مقامات کشور قطر روی مذاکرات صلح با طالبان گفتگو می کند

قرار است وزیر خارجه افغانستان امروز وارد قطر شده و فردا با مقامات آن کشور روی موضوع مذاکرات صلح با طالبان بحث و گفتگو کند.

این سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر در حالی صورت می گیرد که طالبان حدود دو هفته پیش، یعنی بعد از حمله یک سرباز امریکایی بر افراد ملکی در ولسوالی پنجواهی ولایت قندهار و کشته شدن 17 غیر نظامی، از توقف گفتگوهای شان با امریکا خبر دادند.

یک مقام ارشد شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده است که این دیدار وزیر خارجه افغانستان از قطر، در از سرگیری مذاکرات با طالبان، نقش سازنده را بازی کند.

فرامرز تمنا یکتن از سخنگویان وزارت خارجه افغانستان دیروز در کابل به خبرنگاران گفت، مسایل مختلف، منجمله گشایش دفتر طالبان در قطر، هدف اساسی سفر وزیر خارجه کشور را به دوحه تشکیل می دهد.

هیلاری کلنتن: به نظر می رسد که سوریه به تعهداتش پابند نمی باشد

وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا هیلاری کلنتن گفته است، به نظر میرسد که رژیم سوریه به تعهداتش در مورد عملی کردن پلان صلح طراحی شده توسط اتحادیهء عرب و سازمان ملل متحد پابند نبوده است.

هیلاری کلنتن این سخن را در مراسم افتتاحیهء کنفرانسی زیر نام "دوستان مردم سوریه" در شهر استانبول ترکیه گفت و افزود که ایالات متحدهء امریکا به مخالفان رژیم بشار الاسد وسایل مخابراتی فراهم می کند.

در همین مراسم صدر اعظم ترکیه رجب طیب اردوغان نیز از جامعهء جهانی خواسته است تا از حق دفاع خودی مردم سوریه حمایت کنند.

او گفت، اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد از این مسوولیت شانه خالی می کند، جامعهء جهانی چارهء دیگر به جز حمایت از حق دفاع خودی مردم سوریه ندارد.

نماینده های بیش از شصت کشور غربی و جهان عرب امروز در استانبول ملاقات می کنند تا فشارها بالای حکومت سوریه را افزایش دهند و دمشق را مجبور سازند که پلان صلح طراحی شده توسط اتحادیهء عرب و سازمان ملل متحد را بپذیرد.

برهان غلیون رهبر شورای ملی سوریه که مخالف رژیم بشار الاسد است، پیش از آغاز اجلاس از جامعهء جهانی خواست تا جنگجویان ضد حکومت سوریه را مسلح سازند.

او گفت، مردم در سوریه انتظار دارند تا در این کنفرانس موقف جسورانهء گرفته شود.

در همین حال امروز در شهر استانبول، تظاهرات در دفاع از رژیم بشار الاسد راه اندازی شد.

در حدود 50 تن در این تظاهرات شعار "مردم بشار الاسد را می خواهند" سر می دادند.

در این حال سازمان ملل متحد تخمین می کند که در خشونت های تقریباً یک ساله در سوریه، بیش از 9 هزار تن کشته شده اند.

شورشیان مسلح بالای یک پایگاه اردوی یمن حمله کرده و هفت سرباز را کشتند

امروز پیش از طلوع آفتاب شورشیان مسلح بالای یک پایگاه اردوی یمن حمله کرده و هفت سرباز را کشتند.

مقامات می گویند، شورشیان زمانی که سربازان در پایگاه نظامی خود خواب بودند، بالای این پایگاه واقع در ولایت حضرَ موت، یورش بردند.

اردوی یمن در نتیجهء نا آرامی های سیاسی در این کشور در جریان یک سال اخیر، تضعیف شده است.

در جریان نا آرامی های یک ساله که در نتیجهء آن رییس جمهور علی عبدالله صالح مجبور به کنار رفتن از قدرت شد، ملیشه های القاعده کنترول شهر ها و مناطق را در جنوب این کشور در دست گرفتند، زیرا تمرکز حکومت بیشتر بالای حفظ رژیم در پایتخت بود.

«انگ سن سوچی در انتخابات پارلمانی مایانمار برندهء یک کرسی شده است»

مخالفان سیاسی حکومت مایانمار ادعا می کنند که انگ سن سوچی، رهبر دموکراسی خواهان در این کشور، در انتخابات پارلمانی برندهء یک کرسی شده است.

تین اوو یک عضو ارشد حزب مجتمع ملی دموکراسی گفته است، نتایج غیر رسمی به دست آمده توسط خود این حزب نشان می دهد که انگ سن سوچی تقریبآ 82 درصد آرا را در حوزهء انتخاباتی خود به دست آورده است.

این ارقام رسمی نیست و کمسیون انتخابات این کشور تا حال هیچ نتیجهء از انتخابات را اعلام نکرده است.

این انتخابات که هدف آن پر کردن 45 کرسی خالی در پارلمان 664 عضوی مایانمار است، آزادانه ترین انتخابات پس از چندین دهه در این کشور به شمار می رود.

او تهو وای، عضو حزب دموکراتیک مایانمار می گوید، حضور 45 وکیل جدید به پارلمان، تغییر عمدهء را به وجود نخواهد آورد اما حد اقل صدای مردم را در داخل پارلمان بلند خواهد کرد:

« این 45 کرسی، در مقایسه با کرسی های دیگر، تعداد خیلی کم است. این وکلا تاثیر گذار نخواهند بود. اما صدای را در داخل پارلمان بلند خواهند کرد.»

حکومت مایانمار اکنون توسط چند افسر متقاعد اردو اداره می شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG