لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۱۸

خبر ها

سرمنشی ناتو گرجستان را به حیث یک نمونه خوب برای مشارکت با ناتو تحسین کرد

سرمنشی ناتو اندرس فاگ راسموسن از گرجستان به حیث یک نمونه خوب برای مشارکت با ناتو تحسین نموده است.

راسموسن در جریان ملاقات با میخاییل ساکاشویلی رییس جمهور گرجستان در بروکسل گفت، ناتو به تعهد خود مبنی بر اینکه روزی گرجستان عضو ناتو گردد، همچنان پابند است.

آقای راسموسن به ماموریت گرجستان در افغانستان اشاره نموده گفت، انتظار می رود این کشور تا پایان امسال، بزرگ ترین قطعه از نیروهای خارج از چوکات ناتو را به افغانستان اعزام نماید.

ساکاشویلی در بیانات اش به راسموسن وعده داد که انتخابات پارلمانی که قرار است در کشورش در ماه اکتوبر برگزار گردد، شفاف خواهد بود.

تمویل نهادهای دموکراسی طلب در روسیه، بین مسکو و واشنگتن به مشکل مبدل شده است

یک مقام روسی می گوید، تمویل نهادهای که برای پیشبرد دموکراسی در روسیه فعالیت دارند، بین مسکو و واشنگتن به مشکل مبدل شده است.

سرگی ریابکوف معین وزارت خارجه روسیه امروز به آژانس خبری انترفکس گفت، مقامات امریکایی در مورد نحوه فعالیت های این سازمان ها معلومات داده اند، ولی کمک های مالی امریکا به این سازمان ها به حدی رسیده است که به یک مشکل برای روابط بین مسکو و واشنگتن مبدل شده است.

ولادیمیر پوتین صدراعظم روسیه که قرار است کرسی ریاست جمهوری را در ماه می امسال اشغال کند، بارها ایالات متحده را متهم نموده است که از طریق برنامه حمایت از دموکراسی، قیام ها بر ضد انتخاب دوباره پوتین به حیث رییس جمهور روسیه را، تمویل می کند.

دوسیه اتهامات ابتدایی علیه تندروانی که هفته گذشته در فرانسه دستگیر شدند، تکمیل شده است

یک څارنوال فرانسوی می گوید، دوسیه اتهامات ابتدایی علیه 13 تن از جمله 19 تندرویکه هفته گذشته در فرانسه دستگیر شدند، تکمیل شده است.

فرانسوا مالینس یک څارنوال در پاریس گفت، تعداد از این دستگیر شده گان اعضای گروه تندرو فورسین الیزه یا شوالیه های افتخار بودند و پلان داشتند یک قاضی را اختطاف کنند.

این تندروان اسلامی در شهر های مختلف فرانسه چند روز بعد از آن دستگیر شدند که یک جوان 23 ساله نایجریایی الاصل در جنوب فرانسه هفت نفر به شمول سه طفل یهود را به قتل رسانید.

کمپاین سرکوبی تندروان اسلامی در فرانسه قبل از انتخابات ریاست جمهوری بیست و دوم این ماه آغاز شده است که در آن قرار است رییس جمهور سرکوزی برای بار دوم خودش را برای این کرسی کاندید کند.

مسوولان ادارهء ماین پاکی: هنوز هم در 550 کیلومتر زمین افغانستان ماین موجود است

مسوولان اداره ماین پاکی در افغانستان در مراسم تجلیل از روز جهانی ماین پاکی گفتند، هنوز هم در 550 کیلو مترمربع زمین در افغانستان ماین وجود دارد.

شهاب حکیمی رییس موسسه ماین پاکی ام، دی، سی امروز در کابل گفت، ده سال دیگر نیاز است تا افغانستان از وجود ماین پاکسازی شود.

آقای حکیمی از جامعه بین المللی خواست تا برنامهء ماین پاکی در افغانستان را برای ده سال دیگر تمویل نماید.

به گفتهء رییس موسسهء ماین پاکی ام دی سی، برای اجرای این برنامه به صدها میلیون دالر نیاز است.

شماری از تاجران خوست سه ملیون افغانی بخاطر رشد پوهنتون این ولایت کمک کردند

شماری از تاجران ولایت خوست، امروز سه ملیون افغانی را بخاطر رشد و انکشاف پوهنتون خوست در مراسم تجلیل از دهمین سالگرد تاسیس این پوهنتون کمک کردند.

گل حسن ولی زی رییس پوهنتون شیخ زاهد خوست در این مراسم از کمک تاجران سپاسگذاری کرد و گفت، در حال حاضرحدود 6000 دختر و پسر مصروف ادامه تحصیل در این پوهنتون هستند.

اداره مستقل ارگان های محلی: والیان جدید التقرر باید وظایف شان را به صورت درست انجام دهند

اداره مستقل ارگان های محلی افغانستان از والیان جدید لوگر، فراه، سرپل و ارزگان خواسته است که در زمینه انکشاف و پیشرفت در این ولایت ها تلاش های زیاد را به خرچ دهند.

سید انتظار خادم مسوول مطبوعات اداره ارگان های محلی افغانستان امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت که این والیان با در نظر داشت شایستگی و سابقه کاری شان تعیین شده اند:

« والیانی که تازه به وظایف شان آغاز می کنند، این ها در پست های مهم سیاسی و رهبری کار کرده اند، سابقه کاری و علمیت این افراد ایجاب می کند که به ولایات تعیین شده اعزام شوند، برای مردم خدمات بهتر عرضه کرده و مسوولیت را که در برابر مردم دارند آنرا به طور درست آن انجام بدهند.»

حکومت افغانستان به تازه گی طاهر خان صبری را به حیث والی لوگر، اکرم خپلواک را به حیث والی فراه، امیر محمد آخند زاده را به عنوان والی ارزگان و عبدالجبار حقبین را به حیث والی سرپل تعیین کرده است.

ایتالیا بیش از 35 کیلومتر سرک را در ولسوالی شیندند هرات بازسازی می کند

ایتالیا پانزده ملیون دالر را برای بازسازی بیش از 35 کیلومتر سرک در ولسوالی شیندند ولایت هرات به مصرف می رساند.

تفاهمنامه ی بخش دوم ساخت این پروژه به ارزش شش و نیم ملیون دالر امروز میان وزیر فواید عامه ی افغانستان، سفیر ایتالیا و نماینده دفتر خدمات پروژه یی سازمان ملل متحد در افغانستان به امضا رسید.

نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه گفت، کار بازسازی حدود 12 کیلومتر این سرک قبلاً آغاز شده است.

لوچانا پتزوتی سفیر ایتالیا در کابل روی اهمیت سرک ها در افغانستان تاکید کرد و از ادامه همکاری های کشورش در زمینه ساخت سرک ها در این کشور اطمینان داد.

ایتالیا تا حال 600 ملیون یورو را در اجرای برنامه های بازسازی در افغانستان مصرف کرده است.

افغانستان در جملهء کشورهای که مرض توبرکلوز در آنها به پیمانهء زیاد وجود دارد، بشمار میرود

وزارت صحت عامهء افغانستان می گوید، افغانستان در سطح جهان از جمله 22 کشوری به شمار می رود که مرض توبرکلوز در آن به پیمانه زیاد موجود است.

ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان به روز سه شنبه که در مراسم روز جهانی توبرکلوز در کابل صحبت می کرد گفت، سالانه بیش از پنجاه هزار واقعه توبرکلوز در افغانستان ثبت می شود.

به گفته خانم دلیل، به اثر مریضی توبرکلوز در افغانستان سالانه نزدیک به ده هزار انسان جان های شان را نیز از دست می دهند.

در این مراسم مسوولان سازمان صحی جهان گفتند، بخاطر محو مرض توبرکلوز کمک های شان را با افغانستان ادامه می دهند.

وزیر تحصیلات عالی و معین وزارت معارف به جلسهء عمومی ولسی جرگه فراه خوانده شدند

ولسی جرگهء افغانستان در نشست عمومی روز سه شنبه وزیر تحصیلات عالی و معین وزارت معارف را جهت پاسخ دهی در مورد مشکلات در نتایج امتحان کانکور فرا خواندند.

مجلس ولسی جرگه که تا هنوز ادامه دارد، از این دو مقام در مورد علت بی نتیجه ماندن شماری زیاد از شاگردان در امتحان کانکور سال 1390 سوالات مطرح شد.

شماری از اعضای ولسی جرگه انتقاد می کنند که در امتحان کانکور سال 1390 عدالت در نظر گرفته نشده است و شاگردان به طور غیر متوازن در موسسات تحصیلات عالی جذب شده اند.

حدود 40 تندرو مظنون القاعده در اثر حمله هوایی نیروهای حکومتی یمن کشته شدند

مقامات یمن می گویند، حدود 40 تندرو مظنون القاعده در اثر حمله هوایی نیروهای حکومتی در جنوب آن کشور کشته شده اند.

به گفته مقامات نظامی، نیروهای حکومتی بعد از سه روز بمباردمان منطقه کوهستانی ال رها در ولایت جنوبی لعج، کنترول منطقه را به دست گرفتند.

این عملیات به دنبال حمله ناگهانی تندروان بر یک قرارگاه نظامی در اخیر هفته گذشته آغاز شد.

بر اساس گزارشذها، القاعده در یمن از نا آرامی های سیاسی یک سال گذشته در آن کشور استفاده نموده، حضور اش را در جنوب یمن تقویت بخشیده است.

رییس جمهور عبدلربو منصور هادی که در ماه فبروری به قدرت رسید گفته است، مبارزه بر ضد القاعده در یمن از اولویت های وی می باشد.

محکمهء مالیزیا حکم اش را در قسمت دو زن گرجستانی تغییر داد

دو زن گرجستانی که در مالیزیا به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم شده اند، از سزای مرگ نجات یافتند.

یک محکمه مالیزیا امروز یکی از این خانم ها را به هشت سال زندان محکوم کرد و زن دومی به روز شنبه به شش سال زندان محکوم شد.

این زنان در سال 2010 در مالیزیا دستگیر شدند و به گفته مقامات در بکس های آنان ده کیلوگرام امفیتامین موجود بود.

قاچاق مواد مخدر در کشور اسلامی مالیزیا با سزای مرگ مجازات می شود. معاون لوی څارنوال گرجستان که برای تعقیب این قضیه به مالیزیا رفته بود امروز گفت، حیات این زنان در نتیجه تلاش های مشترک حکومت گرجستان و وکلای مدافع مالیزایی، نجات یافت.

دو تن در اثر پرتاب بمب دستی در شهر گلگت پاکستان کشته شدند

بر اساس گزارش ها از پاکستان، دو نفر امروز در شهر گلگت در اثر پرتاب یک بمب دستی در جریان یک راه پیمایی کشته شده و چندین تن دیگر جراحت برداشتند.

این راه پیمایی غیر قانونی با وجود آن راه اندازی شد که مقامات به دلیل درگیری های چند روزه بین سنی ها و شیعه ها در گلگت، منع گشت و گذار را در این منطقه وضع کرده بودند.

این درگیری ها بعد از آن شدت گرفت که رحمن ملک وزیر داخله پاکستان تغییرات را در آموزش های اسلامی وارد کرد که از سوی شیعه ها در مکاتب وضع شده بود.

سنی ها هم بعد از این اقدام شیعه ها، خواهان ورود چنین تغییرات، در سیستم درسی شدند.

رییس شورای حقوق بشر روسیه متیقین نیست که خودورکوفسکی از زندان رها شود

رییس شورای حقوق بشر حکومت روسیه این گمان ها را رد کرد که شاید میخاییل خودورکوفسکی رییس اسبق شرکت نفت یوکاس که زمانی یکی از سرمایه دار ترین اتباع روسیه بود، از زندان رها شود.

میخاییل فیدوتوف رییس شورای حقوق بشر حکومت روسیه گفت، دیمیتری میدویدف توصیه های متخصصین را رد کرده است که می گویند، خودورکوفسکی برای آنکه از سوی رییس جمهور مورد عفو قرار گیرد، نیازی ندارد به جرم اش اعتراف کند.

خودورکوفسکی که دوبار به اتهام تقلب مجرم شناخته شده در حال حاضر زندانیست و تا سال 2017 محبوس خواهد ماند.

خودورکوفسکی این اتهامات را رد نموده و حامیان وی می گویند او به دلیل حمایت از اپوزیسیون و هم چالش احتمالی که برای حکومت ولادیمیر پوتین تشکیل می دهد، زندانی است.

دیمیتری میدویدف یک شب پیش از انتخاب ولادیمیر پوتین به حیث رییس جمهور روسیه برای سومین بار، دستور غور روی دوسیه خودورکوفسکی را داد.

پانزده تن در اثر یک آتش سوزی در یک مغازهء بزرگ در مسکو کشته شدند

یک آتش سوزی در گدام یک مغازه بزرگ در مسکو باعث هلاکت 15 نفر شده است و به گفته مقامات، اکثر قربانیان، کارگران مهاجر از جمهوری های سابق اتحاد شوروی می باشند.

یک سخنگوی اداره حالات اضطراری مسکو گفته است، تحقیقات روی تشخیص هویت و ملیت این قربانیان جریان دارد، ولی بر اساس گزارش رسانه ها، اکثر قربانیان کارگران تاجکستانی اند.

مغازه های بزرگ روسیه اکثراً کارگران مهاجر از جمهوری های سابق اتحاد شوروی را در بدل معاش ناچیز می گمارند ولی این کارگران در شرایط ناگوار کاری و بدون سرپناه مناسب به سر می برند.

آتش سوزی صبح امروز در ساختمان دو منزله یک سوپر مارکیت در منطقه کاچالوفسکی در جنوب مسکو رخ داد.
تحقیقات در مورد دلیل این حادثه، جریان دارد.

پنج تن در اثر تصادم یک طیارهء کوچک بر یک سوپر مارکیت در فلوریدا زخمی شدند

یک طیاره کوچک بر یک سوپر مارکیت در جنوب ایالت فلوریدای امریکا تصادم نموده باعث جراحت 5 نفر شد.

این حادثه در منطقه دیلاند فلوریدا رخ داد. دلیل این حادثه هنوز معلوم نیست.

شاهدان عینی می گویند، این طیاره کوچک دوماشینه، قبل از آنکه به سوپر مارکیت تصادم کند، نشانه های از خرابی در آن دیده می شد. به گفته پولیس، سه تن از زخمی شده گان از جراحات شدید سوخته گی رنج می برند.

امریکا در بدل معلوماتیکه منجر به گرفتاری بنیان گذاران لشکر طیبه شود، جایزه تعیین کرده است

ایالات متحده امریکا جایزه ده ملیون دالری را در بدل معلومات اعلان نموده است که بتواند منتج به گرفتاری و محاکمه یکی از بنیانگذاران لشکر طیبه پاکستان گردد.


به گفته مقامات، حافظ محمد سعید یکی از بنیانگذاران گروه تندرو لشکر طیبه که حال ریاست جمیعت ال دعوای این گروه را به عهده دارد، متهم به طرح دسیسه حملات سال 2008 در شهر ممبی هندوستان می باشد.

در این حمله 174 تن که از این جمله 9 تن آنها حمله کننده گان لشکر طیبه بودند، کشته شدند.

امریکا همچنان یک جایزه دو ملیون دالری را برای دستگیری معاون لشکر طیبه، حافظ عبدالرحمن مکی تعیین نموده است.

گفته می شود لشکر طیبه در دهه هشتاد به کمک اداره استخبارات پاکستان ایجاد شد و هدف از ایجاد آن، تحت فشار قرار دادن هندوستان در موضوع کشمیر بود.

در نتیجهء آشت سوزی در گدام یک مارکیت در مسکو، دوازده تن کشته شدند

در نتیجهء آشت سوزی در گدام یک مارکیت در مسکو، دوازده تن کشته شدند.

یک سخنگوی وزارت حالت اضطرار روسیه به خبرگزاری فرانس پرس گفته است، قربانیان این حادثه، مهاجرین کارگر بودند.

تا به حال مشخص نیست که علت این آتش سوزی چه بوده و آیا تا حال ماموران اطفاینه توانسته اند این آتش سوزی را خاموش سازند یا خیر.

حکومت افغانستان در برخی از ولایات این کشور والیان جدید را تعیین کرده است

حکومت افغانستان در برخی از ولایات این کشور والیان جدید را تعیین کرده است.

به گزارش باختر خبرگزاری دولتی افغانستان، طاهرصبری به حیث والی لوگر، اکرم خپلواک به حیث والی فراه، امیر محمد آخند زاده به حیث والی ارزگان و عبدالجبار حقبین به حیث والی سرپل تعیین شده اند.

در حالی فرد دیگری به عنوان والی سرپل تعیین شده است که اخیراً صد ها تن از باشنده گان ولایت سرپل با راه اندازی تظاهرات خواهان برکناری سید انور رحمتی والی پیشین سرپل شده بودند.

اکرم خپلواک والی جدید فراه قبلاً برای مدت چند سال به حیث والی پکتیکا کار کرده و همچنان طاهر خان صبری والی جدید لوگر پیش از این به حیث معاون والی خوست ایفای وظیفه کرده است.

پنج پولیس در اثر حملهء طالبان در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند کشته شدند

گزارش ها از ولایت هلمند می رسانند که به تازه گی در نتیجه حمله طالبان مسلح بر یک پوسته پولیس در منطقه پنجاب قلعه ولسوالی نهرسراج این ولایت، پنج پولیس کشته شده اند و یک پولیس دیگر زخمی شده است.

یکی از مسوولان امنیتی افغان که از افشای نامش خود داری کرده است به رادیو رادید آزادی گفت، طالبان مسلح پس از این حمله یک عراده موتر رنجر پولیس را نیز با خود برده اند.

قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان مسلح ادعا کرده است که در این حادثه ده تن از افراد پولیس را کشته اند.

او هم چنان از کشته شدن 3 طالب و زخمی شدن 3 طالب دیگر در این رویداد نیز خبر داده است.

اما مقامات ادعای طالبان در مورد کشته شدن ده تن از نیرو های پولیس را در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند رد کرده اند.

بازی کرکت چهار روزه میان افغانستان و هالند دیروز آغاز شد و امروز هم ادامه میابد

بازی کرکت چهار روزه میان افغانستان و هالند دیروز آغاز شده و امروز هم ادامه خواهد یافت.

در روز نخست بازی، هالند توانست با از دست دادن همه بازیکنانش 133 رنز بسازد اما افغانستان نتوانست به این هدف برسد و با 129 رنز همه بازیکنانش را از دست داد.

اکنون هالند با 11 رنز پیشگامتر از افغانستان است.

بازی این دو حریف به سلسلهء مسابقات انترکانتننتل کپ، در امارات متحدهء عرب برگزار شده است.

به همین سلسله افغانستان در ماه جولای به آیرلند سفر کرده و در شهر دبلین با تیم ملی کرکت آیرلند مصاف خواهد کرد.

حد اقل هفت تن در نتیجهء تیر اندازی بالای یک پوهنتون مسیحی در کلیفورنیا کشته شدند

پولیس امریکا می گوید حد اقل هفت نفر در نتیجه تیر اندازی بالای یک پوهنتون مسیحی در ایالت غربی کلیفورنیا کشته شده اند.

پولیس گفت، سه تن دیگر در این رویداد زخمی شده اند.


به گفتهء پولیس، فرد مظنون به این تیر اندازی در نزدیک محل حادثه بازداشت شد.

تلویزیون محلی گزارش داده است که حمله کننده یک محصل همین پوهنتون بود که بالای افراد در داخل صنف تیر اندازی کرد.

گفته می شود متهم امریکایی، کوریایی الاصل است.

وزیر خارجهء افغانستان امروز با مقامات قطر دیدار و گفتگو می کند

انتظار می رود وزیر خارجه افغانستان امروز در دوحه مرکز قطر با مقامات آن کشور ملاقات نموده، روی تحکیم روابط بین دو کشور و چگونه گی پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان بحث کند.

در این حال گفته شده است عبدالسلام ضعیف سفیر حکومت سابق طالبان در اسلام آباد، همراه با اعضای خانواده اش یک هفته پیش در دوبی مسکن گزین شده است که به گفته منابع معتبر، هدف از اقامت گزینی آقای ضعیف در امارات متحده عرب، تنظیم مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان می باشد.

اندرس فاگ راسموسن: حملات دشمن در افغانستان در حال کاهش است

اندرس فاگ رسموسن سرمنشی ناتو دیروز گفت، حملات دشمن در افغانستان همچنان در حال کاهش است.

سرمنشی ناتو دیروز در بروکسل به خبرنگاران گفت، حملات شورشیان در افغانستان در حال کاهش بوده و در نه ماه گذشته 22 درصد پایین آمده است و این مدت زمان، طولانی ترین زمانیست که در آن، حملات دشمن سیر نزولی داشته است.

رسموسن افزود، با وجود چالش های موجود در افغانستان به پیشرفت های در میدان جنگ در آن کشور دست یافته شده است.

رسموسن اضافه کرد، نیروهای افغان روز به روز توانایی های شانرا در میدان جنگ ثابت می سازند و زمانیکه ناتو نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، دشمن با قوای نیرومند امنیتی افغان، مواجه خواهد شد.

طالبان پاکستانی در شرق افغانستان پروسه تطبیق مقررات اسلامی به سبک خود را آغاز کرده اند

پولیس افغان می گوید، طالبان پاکستانی در شرق افغانستان پروسه تطبیق مقررات اسلامی به سبک خود را آغاز کرده اند و بر اساس مقررات اسلامی مردم را مجازات می کنند.

بر اساس گزارش ها، صدها عضو تحریک طالبان پاکستان به ولایات نورستان و کنر آمده و در آنجا مقررات اسلامی را تطبیق می کنند.

به گفته پولیس نورستان، این اعضای طالبان پاکستان همراه با خانواده های شان در ولسوالی کامدیش مسکن گزین شده اند. این ولسوالی خارج از کنترول حکومت افغانستان می باشد.

مقامات محلی افغان ادعا دارند که طالبان پاکستان در ولسوالی برگ متال، افغان ها را مجبور به ترک خانه های شان نموده، در خانه های افغان ها همراه با خانواده های خود، مسکن گزین می شوند.

تاریخ دقیق از سوی ایران برای مذاکرات در مورد برنامه اتومی آن کشور تعین نشده است

ایالات متحده می گوید، تاریخ دقیق را از سوی ایران برای مذاکرات در مورد برنامه اتومی جنجال برانگیز آن کشور اخذ نکرده است.

ویکتوریا نیولند سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز گفت، ساده باید گفت که این برای ما جالب بوده است که زیگنال ها یا نشانه های متفاوت را از سوی ایران، در مورد جزییات دریافته ایم.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا دیروز گفت، بحث ها روی برنامه اتومی ایران با گروه 5 جمع یک یعنی 5 عضو دایمی شورای امنیت و آلمان با ایران از سیزدهم تا چهاردهم ماه جاری میلادی در استانبول دایر خواهد شد.

ولی روسیه دیروز گفت، جزییات در باره حل دیپلوماتیک معضله اتومی ایران هنوز تصمیم گرفته نشده است و شاید بعد از تاریخ چهاردهم اپریل روی آن صحبت شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG