لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۰

خبر ها

کار ساختن سرک دوم شاهراه کابل پروان از منطقه قلعه مراد بیک آغاز شد

نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه افغانستان به هنگام افتتاح کار این سرک گفت که سرک دوم کابل پروان به طول 25 کیلومتر از منطقه قلعه مراد بیک کابل تا شهر چاریکار ولایت پروان امتداد داده می شود.

به گفته آقای اوژن در کار ساخت این سرک پنج میلیون دالر امریکایی به مصرف می رسد که از بودجه انکشافی وزارت فواید پرداخته می شود.

پولیس مسکو دفاتر یکی از تلویزیون های عوام پسند خصوصی روسیه را تالاشی کرد

پولیس مسکو دفاتر REN-TV، یکی از تلویزیون های عوام پسند خصوصی روسیه را امروز تالاشی کردند.

پولیس گفت، در نتیجه این تالاشی ریکارد ضبط یک برنامه تلویزیونی سال 2009 در باره فعالیت هایAntif ، جنبش ضد نژاد پرستی را مصادره کرده اند.

آنها گفتند که می خواهند یک ریکارد ضبط این برنامه را برای تحقیقات به ارتباط حوادث بد معاشی و چاقو کشی مظنون با خود نگهدارند.

معلومات بیشتر به صورت فوری ارایه نه شده است.

روسیه تصور نمی کند، مخالفین حکومت سوریه قوای بشار الاسد را هرگز شکست خواهند داد

وزیر خارجه روسیه می گوید، باور نمی کند که مخالفین حکومت سوریه قوای رییس جمهور بشار الاسد را هرگز شکست خواهند داد.

سرگی لاوروف هنگام بازدید آذربایجان گفته است که اگر حامیان مخالفین به گفته وی توسط خارجیان تا دندان هم مسلح شوند بازهم خونریزی در سوریه امکان دارد چندین سال ادامه یابد.

عربستان سعودی و قطر از مسلح ساختن مخالفین رژیم بشارالاسد حمایت کرده اند ولی کشورهای غربی به شمول امریکا حمایت خود را از این پلان هنوز اعلان نه کرده اند.

روسیه که همپیمان قدیمی سوریه محسوب می شود و از دیر زمان به این کشور اسلحه تهیه کرده است و همچنین چین قطع نامه شورای امنیت علیه رژیم بشارالاسد را دوبار ویتو کرده اند.

سازمان ملل متحد می گوید درنا آرامی های جاری از یک سال به این سو در سوریه حدود 9 هزار نفر کشته شده اند.

انفجار یک موتر بمب در بغداد منجر به کشته شدن 5 غیرنظامی و جراحت 10 نفر دیگر شد

گزارش ها از عراق می رسانند انفجار یک موتر بمب که ظاهراً یک افسر پولیس را امروز در شهر دیاله در شمال بغداد هدف قرار داد منجر به کشته شدن پنج نفر از غیرنظامیان و جراحت 10 نفر دیگر شد.

پولیس گفت، دگروال قندیل خلیل از این حمله جان به سلامت برد.

گزارش ها می رسانند که انفجار در نزدیکی موتر افسر مذکور صورت گرفت ولی کدام آسیبی به وی نه رسید.

منابع شفاخانه گفتند که پنج نفر از کشته شده گان همه غیرنظامیان هستند.

پس از انتخابات در میانمار تعزیرات وضع شده بر این کشور فوراً لغو شود

رهبران دولت های جنوب شرق آسیا از کشورهای غربی خواستار شدند تا پس از انتخابات روز یکشنبه گذشته در میانمار تعزیرات وضع شده بر این کشور را فوراً لغو کنند.

میانمارمدت چندین دهه زیرفرمانروایی نظامیان بود.

رهبران 10 کشور انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا که میانمار هم عضو آن است این تقاضا را در پایان اجلاس خود در پنوم پنه مرکز کمبودیا اعلان کردند.

صدراعظم کمبودیا گفت، رهبران انجمن جنوب شرق آسیا از انتخابات عادلانه، شفاف و آزادنه روز یکشنبه در میانمار احساس بسیار رضایت و خوشی می کنند.

حزب مخالفین به نام اتحادیه ملی برای مردم سالاری به رهبری اونگ سان سو کی، زندانی سابق سیاسی و برنده جایزه نوبل، 44 کرسی از جمله 45 کرسی در این انتخابات را برنده شده است.

سه غیرنظامی در اثر تصادم موتر شان با ماین کنار سرک در ولایت پکتیکا زخمی شدند

در نتیجه تصادم یک موتر افراد ملکی با ماین کنار سرک چاشت امروز در ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا، سه غیرنظامی زخمی شدند.

مل پاسوال دولت ځدران قوماندان امنیه ولایت پکتیکا به رادیو آزادی گفت که این موتر زمانی با ماین تصادم کرد که به طرف شهر در حرکت بود.

به گفته آقای ځدران زخمی های این رویداد به شفاخانه نیروهای ناتو در پکتیکا منتقل شده اند و وضعیت صحی آنان وخیم است.

مسوولیت این انفجار را تا اکنون کسی به عهده نگرفته است.

در اثر یک عملیات مشترک در بخش های مختلف افغانستان 6 مخالف مسلح کشته شدند

وزارت داخله افغانستان گفته است که در اثرعملیات مشترک نیروهای افغان و خارجی در بخش های مختلف این کشور، شش مخالف مسلح کشته و هفت مخالف دیگر بازداشت شدند.

در یک خبرنامه وزارت داخله گفته شده که این عملیات طی 24 ساعت گذشته در ولایت های کاپیسا، هلمند، قندهار، میدان وردگ، غزنی، قندز و غور انجام شده است.

در خبرنامه همچنان گفته شده که در جریان این عملیات مقداری سلاح و مهمات نیز به دست آمده است.

مخالفان مسلح تا اکنون در این مورد تبصره یی نکردند.

آیساف: در اثر یک انفجار در شمال افغانستان امروز دو سرباز خارجی کشته شدند

آیساف با انتشار خبرنامه در این مورد خبرداده است اما از افشای هویت سربازان کشته شده و محل دقیق انفجار خود داری کرده است.

از سوی دیگر در نتیجه یک حمله انتحاری پیش از چاشت امروز در ولایت فاریاب 6 فرد ملکی کشته و 26 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

عبدالخالق آقسای قوماندان امنیه این ولایت به رادیو آزادی گفت که انتحار کننده موتر سایکل مملو از مواد انفجاری خود را در نزدیکی یک کاروان نیروهای خارجی در جاده دهقان شهر میمنه انفجار داد.

نیروهای خارجی تا اکنون در مورد تعداد تلفات سربازان بین المللی در این حمله انتحاری تبصره نکردند اما برخی از شاهدان عنینی گفته اند که در این انفجار حدود 8 سرباز خارجی نیز کشته و زخمی شده اند.

موسس لشکر طیبه جایزه 10 ملیون دالری امریکا را رد نمود، آنرا گمراه کننده خواند

یکتن از رهبران شبه نظامیان افراطی متهم در پاکستان که گمان می رود حملات مرگبار در هند را طراحی کرده است جایزه 10 ملیون دالری را که امریکا برای ارایه معلومات جهت دستگیری و محاکمه وی اعلان کرده رد نمود.

این مبلغ برای ارایه معلومات در باره حافظ محمد سعید موسس لشکر طیبه اعلان شده که به دست داشتن در حملات مرگبار سال 2008 در ممبی متهم می باشد. این حملات منجر به قتل 160 نفر آنزمان شد.

او در مصاحبه با آژانس خبر رسانی اسوشیتدپرس که در یکی از مسجدهای اسلام آباد انجام داده، اتهامات دهشت افگنی را رد کرده و این جایزه را گمراه کننده خوانده است.

او گفته است که امریکا او را به خاطر سازماندهی تظاهرات علیه بازگشایی راهای تدارکاتی ناتو در پاکستان مجازات می کند.

اگرچه فعالیت لشکر طیبه در پاکستان ممنوع اعلان شده ولی حافظ سعید بازهم آزادنه فعالیت می کند.

محکمه دو تن از رهبران کودتای سال 1980 در ترکیه در انقره آغاز شده است

لوی درستیز سابق اردوی ترکیه کنعان ایورین که سپس رییس جمهور این کشور شد و تاشین ساهینکایا قوماندان سابق قوای هوایی ترکیه به خاطر سرنگون ساختن حکومت ملکی به تاریخ دوازدهم سپتمبر سال 1980، به جرایم ضد دولت متهم می باشند.

در سه سال بعد از کودتا نظامی آنزمان، پنجاه نفر اعدام، پنجصد هزار نفر محبوس، صدها نفر کشته و تعدادی زیادی دیگری ناپدید شدند.

کنعان ایورین وساهینکایا که هر یک به ترتیب 94 سال و87 سال عمردارند به خاطر عوامل صحی در جلسه افتتاحی محاکمه نتوانستند حضور یابند.

اگر آنها مجرم شناخته شوند بازهم معلوم نیست که مجازات قید عمری در حق آنها عملی شود. صدها نفر از مظاهره چیان هنگام آغاز این محاکمه مهم در پیشروی محکمه در انقره جمع شدند.

عراق: مذاکرات هسته یی ایران و 6 کشور مقتدر جهان به جای ترکیه در عراق برگزار شود

وزارت خارجه عراق پیشنهاد کرده است که دور آتی مذاکرات هسته یی ایران و شش کشور مقتدر جهان هفته آینده به جای ترکیه در عراق برگزار شود.

وزارت خارجه عراق گفت یک هیئت ایرانی هنگام بازدید روز سه شنبه از بغداد این پیشنهاد را انتقال داده است.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا روز شنبه گفت، مذاکرات هسته یی با ایران به تاریخ سیزدهم یا چهاردهم ماه جاری در استانبول انجام خواهد شد.

آخرین دور چنین مذاکرات در ماه جنوری سال گذشته بدون اینکه جانبین حتی به دستور کاری موافقه کرده باشند بی نتیجه پایان یافت.

هشت نفر از شورشیان و یک عسکر در برخوردها در قفقاز شمالی روسیه کشته شدند

هشت نفر از شورشیان و یک عسکر وزارت داخله در برخوردها در منطقه نا آرام قفقاز شمالی روسیه کشته شدند. قوای امنیتی روسیه در انگوشیتیا بعد از آن بر شورشیان در شهر نازران پایتخت این جمهوریت فیر کردند که آنها متوقف نشدند.

کمسیون ضد تروریزم در روسیه گفت، همه پنج شورشی کشته شدند و دو تن آنها کمربندهای مواد منفجره با خود داشتند. آژانس خبررسانی انترفاکس گزارش می دهد که قوای وزارت داخله روسیه در یکی از جنگل های جمهوریت داغستان با شورشیان درگیر شده اند.

گزارش می افزاید که سه شورشی و یک عسکر وزارت داخله در این درگیری کشته شده اند.

کرملین سخت تلاش می کند که شورش اسلام گرایان در قفقاز شمالی را احتوا کند و رییس جمهور دیمتری میدویدف که دوره ریاست جمهوری وی در حال پایان یافتن است جنبش جدایی طلبان در قفقاز شمالی را یکی از مشکلات عمده امنیت داخلی روسیه خوانده است.

در نتیجه انفجار یک موتر در خیبر ایجنسی مناطق قبایل پاکستان حداقل 6 نفر کشته شدند

در نتیجه انفجاری که یک موتر را امروز در خیبر ایجنسی مناطق قبایل مورد اصابت قرار داد حداقل شش نفر کشته شدند. بخش مشال رادیو آزادی گزارش می دهد که دو تن از قربانیان این حادثه رهبران سرشناس قبایل هستند.

گزارش به نقل قول از مقامات محلی می گوید که انفجار توسط بمب ریموت کنترول انجام شده است. یک مقام محلی به نام محمود جمیل به رادیو مشال چنین گفت:

«آنها دوتن از زعمای قبایل به نام اکرم وگلاب بودند و از جمرود می آمدند. بمب در کنار سرک در منطقه خرکی جابجا ساخته شده بود. انفجار شش نفر را به شمول این دو زعیم قبایلی کشت و سه نفر دیگر مجروح شدند. این حمله به هدف قتل این بزرگان قومی انجام شده است. زخمی ها به شفاخانه انتقال داده شدند. تدابیر امنیتی گرفته شده و تالاشی جریان دارد.»

کسی یا گروهی به صورت فوری مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته است.

منطقه قبایل خیبر ایجنسی در نزدیکی سرحدات افغانستان موقعیت دارد که شبه نظامیان اسلامگرا به شمول القاعده و طالبان برای حملات در افغانستان از آن کار می گرند.

به هدف استخدام معلمین مسلکی در مکاتب، 20 هزار تن در امتحان رقابتی شرکت کردند

حدود 20 هزار افراد تحصیل یافته در 30 ولایت افغانستان امروز در امتحان رقابتی شرکت کردند که به هدف استخدام معلمین مسلکی در مکاتب این کشور راه اندازی شده بود.

صدیق پتمن معیین وزارت معارف افغانستان در کابل به خبرنگاران گفت که در این امتحان فارغان پوهنتون ها به سویه لسانس و صنوف چهاردهم برای به دست آوردن حدود 9 هزار پست معلمی به رقابت پرداختند.

به گفته آقای پتمن در حال حاضر حدود چهل درصد از معلمان مکاتب افغانستان مسلکی اند.

مسوولان وزارت معارف می گویند که پس از این هر سال برای استخدام معلمین در ماه حوت امتحان رقابتی راه اندازی می گردد.

آمر کنترول قوماندانی زون 404 پولیس در ولایت قندهار از سوی افراد مسلح به قتل رسید

گزارش ها از قندهار می رسانند که آمر کنترول قوماندانی زون 404 پولیس در این ولایت حوالی چاشت امروز از سوی افراد مسلح به قتل رسید.

اما جاوید فیصل سخنگوی والی قندهار در صحبت با رادیو آزادی گفت که فرد کشته شده یک افسر عادی پولیس بوده است.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی که نخواست نامش افشا گردد به رادیو آزادی گفت که فرد کشته شده یار محمد امیری آمر کنترول قوماندانی زون 404 میوند است.

تا اکنون مسوولیت این قتل را کسی به دوش نگرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG