لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۷

خبر ها

ایرانی ها حدود 800 خانواده مهاجر افغان در شهر یزد را مورد اذیت و آزار قرار داده اند

گزارش ها می رسانند، که از پنج روز به این طرف نزدیک به هشت صد خانوادهء مهاجر افغان در شهر یزد ایران از سوی ایرانی ها مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

در گزارشها گفته شده است، که برای این خانواده های افغان حتی اجازهء بیرون شدن از خانه های شان داده نمی شود.

شماری از وابسته گان این مهاجران، امروز در برابر ریاست مهاجرین ولایت فراه گردهم آمدند و از حکومت افغانستان خواستند تا به مشکل این مهاجران توجه کند.

رحم الدین ریگیوال رییس مهاجرین ولایت فراه در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که خانواده های افغان درشهریزد ایران مورد اذیت و آزار قرار گرفته و تا حال هشت افغان زخمی شده اند.

مقامهای ایرانی تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

امریکا یک تیم متخصصان را بخاطر دریافت 135 تن از زیر برف کوچ، به پاکستان فرستاد

ایالات متحده امریکا یک تیم از متخصصان را به اسلام آباد فرستاده تا با نیروهای این کشور در عملیات جستجو برای دریافت 135 تن که زیر برف کوچ شده اند، کمک کند. پاکستان با این تیم مشوره خواهد کرد که برای سرعت بخشیدن این عملیات به چه کمکی نیاز است.

مارک سترو سخنگوی سفارت ایالات متحدهء امریکا در اسلام آباد امروز به رادیو مشعل بخش پاکستانی رادیو آزادی گفت:
«ایالات متحدهء امریکا آماده است هر کمکی را که در توان داشته باشد در عملیات نجات در سیاچین با پاکستان انجام دهد. در ین مرحله کمک های ما به راه اندازی جستجوی منطقه توسط یک تیم نجات هشت نفری کوهنوردان به پیش می رود.


برف کوچ روز شنبه یک پایگاه نظامی را در سیاه چین نزدیک سرحد هند زیر برف پوشاند. بیش از دو صد عسکر و افراد دیگر در منطقه سیاه چین در شمال منطقه کشمیر حضور دارند. اردوی پاکستان می گوید، روشن نیست که آیا کسانی که زیر برف کوچ شده اند، زنده اند یا نه.

جنگجویان مظنون القاعده بر یک پایگاه نظامی اردوی یمن حمله کرده 11 تن را کشتند

گزارشها می رسانند که کم از کم یازده تن به شمول پنج سرباز، زمانی کشته شدند که جنگجویان مظنون القاعده بالای یک پایگاه نظامی اردوی یمن حمله کردند.

این حمله در ولایت ابیان رخ داد، محلی که مرکز فعالیت القاعده در یمن پنداشته می شود.

به اساس گزارشها درین برخورد چهار شورشی مظنون و دو تن از افراد قبایلی که از اردو پشتیبانی می کردند نیز کشته شده اند.

پس از نا آرامی های سیاسی الهام گرفته از بهار عرب که منتج به کناره گیری علی عبدالله صالح از موقف ریاست جمهوری یمن شد، جنگجویان القاعده توانسته اند حکومت این کشور را تضعیف کنند.

نیروهای سوریه بیش از 100 تن از افراد ملکی را در جریان چهار ماه کشته اند

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید، نیروهای حکومتی سوریه بیش از یکصد تن را در جریان چهار ماه کشته اند که اکثریت این قربانیان افراد ملکی بودند. این گروه که مرکزش در نیویارک است در گزارشی که امروز نشر کرد می گوید، این کشتار شامل اعدام های دسته جمعی در حمص و ادلیب می شود.

دیده بان حقوق بشر همچنان گفته است که درین گزارش تنها مواردی ذکر شده که شاهدان عینی آنها را حکایت کرده اند اما گزارش های دیگر نیز از اعمال مشابه به این، در دست دارد. به اساس گزارش ها اکثر این کشتارها در جریان ماه مارچ صورت گرفته اند. یک برنامهء به میانجیگری جامعهء بین المللی که هدف آن پایان دادن به خشونتها در سوریه بود در آخرین مراحل از سوی رییس جمهور سوریه رد شد و ظاهراً به ناکامی انجامید.

حکومت سوریه که قرار بود نیروهایش را از شهر ها و شهرک ها بیرون کند گفت، در صورتی این کار را خواهد کرد که پیش از خروج این نیروها، شورشیان باید در مورد پایان درگیری ها ضمانت نوشتاری بدهند.

یک عضو پارلمان سوریه جورج جباری دیروز به یک شبکهء تلویزیونی چینایی گفت:
« اگر نیروهای حکومتی از بعضی مناطق بیرون شوند، گروه های مسلح به دگر نقاط نفوذ خواهند کرد که این کار برای امنیت مردم عام خطرناک است. حکومت مسوولیت دارد تا امنیت مردم را حفظ کند.»

فعالان مخالف حکومت گفته اند در نتیجهء حملات نیروهای سوریه بر شورشیان در نزدیک سرحد ترکیه دیروز بیش از ده تن کشته و زخمی شدند.

رهبر جنبش اسلامی ازبکستان در آغاز همین هفته در ولسوالی المار فاریاب به قتل رسید

نیروهای آیساف می گویند، رهبر جنبش اسلامی ازبکستان در آغاز همین هفته در ولسوالی المار ولایت فاریاب به قتل رسیده است.

دریک اعلامیه آیساف آمده است شخص کشته شده عثمانی نام داشته و به اثر فیر نیروهای افغان و بین المللی کشته شده است.

اعلامیه می افزاید، عثمانی بجای مخدوم نصرت رهبر پیشین جنبش اسلامی ازبکستان فعالیت می کرد.

طرح بودجهء ملی سال 1391 یک بار دیگر از سوی ولسی جرگه افغانستان رد شد

طرح بودجهء ملی سال مالی 1391 امروز یکبار دیگر از سوی ولسی جرگه ی افغانستان رد گردید.

یکی از دلایل رد این طرح عدم رعایت توازن در آن خوانده شده است.

اما در بیرون از تالار ولسی جرگه برخی از وکلا گفتند، رد بودجه انگیزه های سیاسی دارد.

این دومین بار است که طرح بودجهء ملی سال مالی 1391 از سوی ولسی جرگه رد می شود.

این طرح در ماه حوت سال گذشته غرض تصویب به شورای ملی افغانستان فرستاد شده بود.

تیم ملی هاشیا را کاراته افغانستان در 18همین دور رقابت ها، مقام چهارم را کسب کرد

اعضای تیم ملی هاشیا را کاراتهء افغانستان در این رقابت ها 6 مدال به دست آوردند. محمد عارف پیمان آمر نشرات کمیتهء ملی المپیک افغانستان به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، که ورزشکاران افغان توانستند 3 مدال نقره و 3 مدال برنز دریافت کنند.

به گفتهء آقای پیمان، در این رقابت ها دنمارک مقام اول، آذربایجان مقام دوم و لتوانیا مقام سوم را از آن خود ساختند. در این رقابت ها شش عضو تیم ملی هاشیا را کاراتهء افغانستان و یک مربی و یک داور شرکت داشتند.

قرار است مدال آوران بخش هاشیا را کاراتهء افغانستان ساعت 5 پس از ظهر روز سه شنبه دوباره به افغانستان برگردند. مقام های کمیتهء ملی المپیک می گویند، که برای تشویش و تقدیر از این ورزشکاران آماده گی های خاص روی دست گرفته شده است.

این چهارمین بار است که اعضای تیم ملی هاشیا را کاراتهء افغانستان در رقابت های جهانی هاشیا را کاراته شرکت می کنند. این ورزشکاران در سال های 2004 و 2009 در این بازی ها دست آوردی نداشتند، اما در سال 2011 توانستند از این مسابقات یک مدال طلا و 5 مدال برنز به دست بیآورند.

پنج تن در اثر انفجار مواد جاسازی شده در یک بایسکل در ولسوالی نهرین زخمی شدند

پنج تن امروز در ولایت بغلان زخمی شدند.

وزارت امور داخلهء افغانستان با پخش خبرنامهء گفته است، این افراد امروز پس از انفجار مواد انفجاری جاسازی شده در یک بایسکل در ولسوالی نهرین زخمی شدند.

در اعلامیه گفته شده است، که در میان زخمی ها یک کارمند امنیت ملی نیز شامل است.

شماری از باشنده گان ولسوالی کشک و رباط سنگین هرات از نیروهای امنیتی شکایت کردند

شماری از باشنده گان ولسوالی کشک و رباط سنگین ولایت هرات شکایت می کنند که در صورت نداشتن تذکره تابعیت با خود شان در هنگام سفر از یک محل به محل دیگر، نیروهای امنیتی آنان را اذیت می کنند.

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات در صحبت با رادیو آزادی گفت، آنان در این زمینه تحقیقات کرده وبه نیروهای امنیتی سفارش می کنند تا مردم را اذیت نکنند.

باشنده گان ولسوالی کشک و رباط سنگین می گویند، در صورت داشتن تذکره تابعیت مخالفین مسلح و در صورت نداشتن تذکره نیروهای امنیتی افغان آنان را مورد اذیت و آزار قرار می دهند.

هفت تن به شمول یک فرد که قصد انجام حمله انتحاری را داشت، در قندهار دستگیر شدند

نیروهای امنیتی ولایت قندهار، به شمول یک فرد که قصد انجام حمله انتحاری را در این ولایت داشت هفت مخالف مسلح دیگر را بازداشت نموده اند.

در یک اعلامیه منتشر شده از سوی دفتر مطبوعات ولایت قندهارآمده است که این افراد در جریان یک هفته گذشته گرفتار شده اند.

در اعلامیه همچنان گفته شده است، در میان افراد دستگیر شده یک تبعه پاکستان و سه قوماندان محلی مخالفین مسلح شامل اند.

در حال حاضر نیروهای افغان، نه قوای خارجی برای تحکیم امنیت در افغانستان پیشقدم اند

قومندان عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان جنرال جان الن می گوید، با امضای پیمان در مورد عملیات شبانه در افغانستان، نیروهای افغان، نقش اصلی را در تامین امنیت درافغانستان بازی خواهند کرد. جنرال الن دیروز بعد از امضای این سند در کابل گفت:

«در حال حاضر نیروهای افغان، نه قوای خارجی برای تحکیم امنیت در افغانستان پیشقدم اند، برای دستگیری تروریستان که تهدید را برای حیات مردم بی گناه ایجاد نموده اند، و هم در بخش محبوس نمودن این تروریستان، تروریستان سزاوار چنین برخورد اند.»

مذاکرات روی عملیات شبانه در افغانستان از چند ماه به این طرف بین مقامات افغان و امریکایی جریان داشت تا این که این سند دیروز، بین جنرال رحیم وردک وزیر دفاع افغانستان و جنرال جان الن قومندان نیروهای ناتو و امریکایی در افغاسنتان به امضا رسید.

رییس جمهور پاکستان با صدراعظم هند برای حل مخالفت های موجود توافق کرده اند

آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان دیروز با منموهن سنگ صدراعظم هند توافق کرد، دو کشور باید برای حل مخالفت های موجود میان شان، قدم به به قدم پیش روند.

دو رهبر تاکید نمودند که دیدار ها و مذاکرات دوستانه، سازنده خواهد بود. صدراعظم هند منموهن سنگ گفت، زرداری از وی دعوت نموده به پاکستان برود و او این دعوت را پذیرفته است.

زرداری در یک دیدار غیر رسمی وارد هند شده است و این اولین دیدار یک رهبر پاکستان از هند، در هفت سال گذشته می باشد.

باوجود آنکه این سفر زرداری به هند رسمی نیست ولی با آنهم این دیدار، امیدواری ها برای بهبود روابط میان دوکشور را، افزایش داده است.

موضوع کشیمر و فعالیت های ضد هندوستانی پاکستان، تشنج ها میان دوکشور را افزایش داده است.

کارشناسان می گویند، این سفر آصف علی زرداری به هند، تاثیر را بالای روابط هند و پاکستان وارد نخواهد کرد و به پیشرفت منتج نخواهد شد.

رهبر کاتولیک های جهان به مناسب مراسم عید مسیحیان، پیغام صلح و برادری را پیشکش کرد

پاپ بینیدیکت رهبر کاتولیک های جهان دیروز به مناسب مراسم ایستر یا عید مسیحیان، خطاب به هزاران نفر، در روم مرکز ایتالیا، پیغام صلح و برادری را پیشکش کرد.

وی از حکومت سوریه خواست خشونت های جاری در آن کشور را متوقف سازد و هم از خشونت های جاری در نایجریا و مالی یاد کرد.

در این سه کشور مسحییان هم زنده گی می کنند.

اهود بارک: در مذاکرات آینده محدویت های جدی بالای غنی سازی یورانیم ایران وضع شود

اهود بارک وزیر دفاع اسراییل دیروز به شش قدرت برگ جهان هشدار داد که در مذاکرات آینده با تهران باید محدویت های جدی را، بالای غنی سازی یورانیم ایران وضع نمایند.

نماینده گان پنج عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد یعنی امریکا، روسیه، بریتانیا، چین و فرانسه و کشور آلمان به روز جمعه در یک محل اعلان ناشده با نماینده گان ایران مذاکره میکنند.

بنیامین ناتانیاهو صدراعظم اسراییل هفته گذشته، به سه نکته مهم برای حل جنجال اتومی ایران اشاره کرده گفت، ایران باید تاسیسات اتومی اش در شهر قم را از بین ببرد، غنی سازی یورانیم را متوقف نموده و هم تمام وسایل غنی سازی در ایران را از میان بردارد.

در صفحه انترنیتی مربوط به محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران امده است که کشورش برای مذاکرات آماده است و در اجلاس آینده، پیشنهادات عملی را ارایه خواهد کرد.

مخالفان حکومت در آذربایجان طی تظاهراتی خواهان برکناری الهام علییف شده اند

مخالفین حکومت رییس جمهور الهام علییف در آذربایجان دیروز در باکو مرکز آن کشور مظاهره نموده خواهان کناره روی وی شدند.

تظاهر کننده گان همچنان خواهان آزادی مخالفین بودند که در جریان تظاهرات سال گذشته دستگیر و زندانی شده بودند.

به گفته سازمان دهنده گان این تظاهرات بیش از 10 هزار نفر در این مظاهره شرکت داشتند ولی پولیس تعداد تظاهر کننده گانرا خیلی کمتر خوانده است.

تعداد از مخالفین حکومت آذربایجان حالات جاری در آنکشور را با اوضاع کشورهای عربی مشابه دانسته اند که سال گذشته در آنها مظاهرات مردمی باعث سقوط رژیم های مستبد شد.

حد اقل 16 تن در اثر انفجار یک بمب در نایجریا کشته و ده ها تن دیگر جراحت برداشتند

به گفته مقامات نایجریا، حد اقل شانزده نفر دیروز در اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در یک موتر در شهر شمالی کدونه کشته شده و ده ها تن دیگر جراحت برداشتند.

این انفجار صدمات شدید را به رستورانت ها، یک هوتل و دو کلیسای که در نزدیکی محل انفجار موقعیت دارند، وارد کرد.

این منطقه در چند سال اخیر، شاهد خشونت های جدی مذهبی بوده است که قربانیان زیادی به جا مانده.

به گفته پولیس، آنها هشدارهای درمورد حملات در روزهای ایستر یا عید مسیحیان دریافت کرده بودند. تاحال هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

دو مرد در امریکا به اتهام دست داشتن در حملات که انگیزه نژادی داشت، دستگیر شده اند

دو مرد سفید پوست در ایالت اوکلاهامای امریکا به اتهام دست داشتن در حملات که انگیزه نژادی داشت، دستگیر شده اند.

سه مرد سیاه پوست در چند روز گذشته در شهر تولسا کشته شده و دو تن دیگر جراحت برداشته اند.
در تمام این حملات از عین اسلحه استفاده شده است.

دو سفید پوست متهم دیروز، در جریان عملیات دستگیر شدند که در آن، پولیس محلی و کارمندان اف بی آی شرکت داشتند.

انتظار می رود جیک انگلند 19 ساله و الوین واتس 32 ساله به اتهام قتل محاکمه گردند.

مراکز رای دهی برای دومین انتخابات ریاست جمهوری در اوستیایی جنوبی باز شده اند

مراکز رای دهی برای دومین انتخابات ریاست جمهوری در منطقهء جدایی طلب اوستیایی جنوبی در گرجستان باز شده اند.

لیونید تبیلیوف رهبر کی جی بی اوستیای جنوبی و دیوید سناکویف کمیشنر حقوق بشر دو کاندید این انتخابات که در بیست و پنج ماه مارچ بیشترین آرا را به دست آورده اند، در انتخابات شرکت دارند.

انتخابات امروز در حالی برگزار شده که الا دیژیویفا رهبر اوپوسیون سیاسی در ماه نومبر گذشته در انتخابات ریاست جمهوری برنده شده، اما به زودی این پیروزی از سوی ستره محکمه نامشروع اعلام شد.

اردوی پاکستان نامهای 124 عسکر و 11 غیر نظامی را که در کشمیر زیر برفکوچ شدند، نشر کرد

اردوی پاکستان نام های 124 عسکر و یازده غیر نظامی را که دیروز در کشمیر زیر برفکوچ شدند، نشر کرده است.

به گفته اردو، گروه های نجات مجهز با ماشین ها و سگ های تعلیمی در نزدیک یک کمپ در منطقه گیاری رسیده اند.

اطهر عباس سخنگوی اردوی پاکستان به رادیوی مشال به روز شنبه گفت که اجساد شماری از این عساکر پیدا شده اند اما او از تعداد تلفات این رویداد کدام ارقام نداد.
وی در ادامه گفت:

« این منطقه پانزده هزار فوت که معادل حدود چهارنیم کیلو متر می شود، ارتفاع دارد.
اینجا مراکز قومانده برای مناطقی اند که در ارتفاع بالا در سیاچین واقع اند، از این جا پوسته ها نظارت می شوند، قومانده داده می شود و اکمال می شوند.»

مقامات پاکستانی یک مرکز کمکی را در محل رویداد ایجاد کرده اند تا اعضای خانواده های کسانیکه زیر برفکوچ شده اند، برای گرفتن معلومات به آنجا تیلفون کنند.

رییس کمسیون تنظیم پروسهء انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، وارد کاپیسا شد

رییس کمسیون تنظیم پروسهء انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، امروز وارد ولایت کاپیسا شد.

محراب الدین صافی والی کاپیسا به رادیو آزادی گفت، که داکتر اشرف غنی احمدزی با هیات همراهش جهت بررسی آماده گی های پروسه ی انتقال به این ولایت رفته است.

به گفته ی آقای صافی، نیروهای افغان باید تقویت بیشتر گردند تا این پروسه به خوبی در ولایت کاپیسا تطبیق شود.

دور تازه گفتگو ها در مورد برنامه اتومی ایران هفتهء آینده در ترکیه برگزار میشود

رسانه های دولتی ایران گزارش داده اند که دور تازهء از گفتگو ها در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتومی تهران در هفتهء آینده در ترکیه برگزار می شود.

تلویزیون پریس ایران که به زبان انگلیسی نشرات دارد، گزارش داده که این گفتگو ها به تاریخ سیزدهم اپریل برگزار خواهند شد.

به گزارش این تلویزیون، مقام های ایران در این نشست با نماینده گان گروه پنج جمع یک که شامل امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و جرمنی می شوند، دیدار خواهند کرد.
اما این اعلان ایران از سوی گروه پنج جمع یک تایید نشده است.

توافقنامه میان مقامات افغان و امریکایی در رابطه به افغانی شدن عملیات شبانه امضا شد

تفاهمنامهء به هدف افغانی ساختن عملیات خاص به شمول عملیات شب هنگام، امروز میان مقام های افغان و امریکایی به امضا رسید.

این تفاهمنامه امروز میان جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان و جنرال جان آلن قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان امضا شد.

به اساس این تفاهمنامه، تمام عملیات های خاص را نیروهای افغان با حمایت نیروهای خاص امریکا در مطابقت با قوانین افغانستان اجرا می کنند

مقام های افغان می گویند که با امضای این تفاهمنامه تا حد زیاد زمینه برای امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا مساعد خواهد شد.

موسی زی: جهت ایجاد دفتر برای مخالفین مسلح در دوحه توافق شده است

مقام های وزارت خارجه ی افغانستان می گویند که با حکومت قطر جهت ایجاد دفتر برای مخالفین مسلح در دوحه به توافق رسیده اند.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه ی افغانستان امروز در کابل به خبر نگاران گفت، در جریان سفر وزیر خارجه ی افغانستان به قطر با مقامان آن کشور روی این مساله نیز صحبت شده است که گفتگو های صلح به رهبری حکومت افغانستان صورت گیرد:

« موافقه صورت گرفت که برای پیشبرد گفتگو های صلح به رهبری و مالکیت افغانستان در دوحه پایتخت قطر دفتر برای طالبان و مخالفان مسلح ایجاد شود.»

زلمی رسول وزیر خارجه ی افغانستان هفته ی گذشته به هدف بحث با مقام های قطر در خصوص پروسه صلح افغانستان به دوحه سفر کرد.

یک تبعهء البانیا در اثر یک انفجار در کوسوو کشته شد

مقامات کوسوو می گویند که یک تبعهء البانیا امروز در اثر انفجار بمب در بیرون از منزلش کشته شده است.

گفته شده که این انفجار در شهر شمالی میترویت که در آن اقوام مختلف زنده گی می کند رخ داده است.

به گفته ی مقامات محلی، فرد کشته شده یک مرد سی و هشت ساله بوده است.

به اساس گزار ش ها، این شهر به مرکز عمده ی مخالفت ها میان البانیایی ها و سربی ها مبدل شده است.

وزرای خارجه جاپان و کوریای جنوبی با همتای چینایی شان ملاقات کردند

وزرای خارجه جاپان و کوریای جنوبی امروز در ملاقات با همتای چینایی شان در شهر ننگ بو چین در مورد پرتاب سفینه کوریای شمالی گفتگو کردند.

اعلان کوریایی شمالی که گفته است برای جابجا ساختن یک ستلایت در مدار زمین یک سفیه را به فضا پرتاب می کند، باعث ایجاد نگرانی در جاپان، کوریای جنوبی و امریکا شده است.

پرتاب این سفینه از سوی کوریای شمالی یک آزمایش بالیستکی خوانده شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG