لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۲

خبر ها

کوکاکولا فروش نوشابه های خود را در میانمار برای اولین بار در 60 سال گذشته آغاز می کند

شرکت امریکایی تولیدی نوشابهء کوکاکولا اعلان کرده که فروش نوشابه های خود را در میانمار برای اولین بار در شصت سال گذشته آغاز خواهد کرد.

میانمار یکی از سه کشوریست که شرکت کوکاکولا در آن فعالیت ندارد.

دو کشور دیگر، عبارت اند از کیوبا و کوریای شمالی.

میانمار تا سال گذشته توسط حاکمان نظامی مستبد اداره می شد.

در اثر یک انفجار در ولسوالی معروف کندهار 11 تن کشته و زخمی شده اند

در ولسوالی معروف کندهار امروز چاشت انفجار رخداد. به گفته خبرنگار رادیو آزادی در این انفجار 11 نفر کشته و زخمی شده اند.

سخنگوی والی کندهار به رادیو آزادی اظهار داشت که انفجار در بازار ولسوالی معروف رخداده و شمار زیاد زخمیان و تلفات افراد ملکی می باشند.

به گفته سخنگوی والی کندهار، مواد انفجاری در یک موتر سیکل جابجا شده بود. مسوولیت این حمله را تا حال کسی بدوس نگرفته است.

اوباما با پادشاه عربستان سعودی ملک عبدالله که از متحدین امریکا می باشد، تلفونی صحبت کرد

قصر سفید می گوید، رییس جمهور امریکا بارک اوباما با پادشاه عربستان سعودی ملک عبدالله که از متحدین امریکا می باشد، تلفونی صحبت کرده است.

در باره موضوعات مورد بحث طرفین معلومات داده نشد، اما این صحبت در حالی صورت می گیرد که بحران سوریه بیشتر شده و قرار است تحریمها علیه ایران بخاطر برنامه های اتومی آن گسترش پیدا کند.

عربستان سعودی یکی از کشورهای می باشد که در حمایت از مخالفین رژیم بشار الاسد پیش قدم است.

این صحبت تلفونی در یک وقتی صورت می گیرد که تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا بر علیه شبکه نفت ایران هم آغاز می شود.

عربستان سعودی با این تصور که در نتیجه تحریم ها در تولید نفت ایران کاهش خواهد آمد، استخراج نفت خود را در سال جاری بیشتر ساخته است.

با تصمیم اخیر کشورهای تولید و صادر کننده نفت، نرخ نفت در بازارهای آسیا بلند رفت

با تصمیم کشورهای تولید و صادر کننده نفت اوپیک که استخراج نفت را بحالت فعلی آن حفظ می کنند، نرخ نفت در بازارهای آسیا بلند رفت.

نرخ نفت که در اوایل هفته در بازار آسیا به 83 دالر هر بیلر رسیده بود، به 85 دالر بلند رفته است.

کشورهای تولید و صادر کننده نفت، پیشنهاد ایران را که تولید نفت را یک عشاریه شش ملیون بیلر روزانه کم کنند، رد نمودند. هدف از این پیشنهاد ایران بلند بردن نرخ نفت در بازار جهانی بود.

اما سکرتر جنرال این سازمان عبدالله البدری گفت، کشورهای عضو این سازمان شاید غیر رسمی تولید نفت را یک عشاریه شش ملیون بیلر روزانه کمتر بسازند.

تولید رسمی اوپیک روزانه 30 ملیون بیلر نفت می باشد اما ارقام دقیق در عمل 31 عشاریه شش میلیون بیلر می باشد.

مستوفی ولاست خوست جنت گل سعید به اتهام دستبرد مالی دستگیر شده است

نظر به خبرها مستوفی ولاست خوست جنت گل سعید به اتهام دستبرد مالی دستگیر شده است.

مامورین مستوفیت خوست در مورد اتهام وارده به آقای جنت گل توضیحات ندادند.

یک مسوول څارنوالی خوست که نخواسته است نامش افشا شود به خبرنگار رادیو آزادی در منطقه گفته است که سه نفر دیگر هم با مستوفی یکجا دستگیر شده اند.

در این مورد جزئیات بیشتر در دست نیست.

جگرن قوای هوایی چین لیو یانگ اولین فضانورد زن در چین فردا به مدار زمین پرواز می کند

اولین فضانورد زن در چین فردا به مدار زمین پرواز می کند. جگرن قوای هوایی چین لیو یانگ با سفینه ژین ژو 9 پرواز خواهد کرد.

مقامات چین روز جمعه اعلان نمودند که لیوی 34 ساله با دو مرد فضا نورد در اولین لابراتوار فضایی چین در مدار زمین که برابر با یک بس باشد یکجا خواهد شد.

این لابراتور فضایی در سال 2011 در مدار زمین جابجا شده بود. مقامات چین می گویند که دو تن از این افراد تا 10 روز در لابرتوار فضایی باقی خواهند ماند تا شرایط محافظت زندگی را در این لابراتور آزمایش کنند.

سرنشینان دیگر سفینه در داخل سفینه باقی خواهند ماند. با آغاز این سفر بعد از روسیه و امریکا، چین سومین کشوری می شود که یک زن را به فضا می فرستد.

عملیات نجات برای بیرون کشیدن اجساد از زیر آواره ها در زلزله بغلان خاتمه یافت

در حالی که هنوز بیش از 60 جسد قربانیان زلزله روز دوشنبه در بغلان مفقود الاثر می باشند، مردم محل عملیات نجات را خاتمه دادند.

تپه بنام جان محمد که در نتیجه زلزله و لغزش زمین، یک قریه کوچک را زیر خاک ساخت، اکنون بنام تپه شهدا مسمی شده است.

دیروز جسد متلاشی شده دو طفل از زیر مخروبه ها بیرون شد و بزرگان قریه تصمیم گرفتند که دیگر نمی خواهند اجساد جگر گوشه های خود را به این حالت ببیند و از اینرو تصمیم گرفتند که دیگر جستجو را برای بیرون کردن اجساد قربانیان خاتمه بدهند.

به گفته آنها اجساد افراد باقی مانده یا در نتیجه برخورد با سنگ و خاک و یا هم در وقت کشیدن آنها در برخورد با دندانه های بلدوزر متلاشی می شوند.

اخوان المسلمین: با منحل شدن پارلمان، مصر روزهای خطرناکی را در پیش خواهد داشت

حزب اخوان المسلمین مصر می گوید که با منحل شدن پارلمان نو در این کشور، مصر روزهای خطرناکی را در پیش خواهد داشت. محکمه عالی قانون اساسی مصر روز پنجشنبه پارلمان نو را که اسلامیست ها در آن اکثریت داشتند، منحل نمود.

این محکمه از قضاتی تشکیل شده که در وقت رییس جمهور سابق حسنی مبارک تعین شده بودند. آنها همین طور به صدراعظم سابق مصر در دوره حسنی مبارک، احمد شفیق هم اجازه دادند که در انتخابات ریاست جمهوری خود را کاندید کند.

حکم محکمه در رابطه با منحل نمودن پارلمان مصر چند روز قبل از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور بین کاندید اخوان المسلمین محمد مورسی و احمد شفیق، صادر شد.

تحلیلگران می گویند که این حکم مصر را 16 ماه به عقب می برد یعنی به قبل از آغاز بهار عرب که حکومت حسنی مبارک در آن به سقوط مواجه می شود.

وزیر خارجه ایالات متحده هیلاری کلنتن از شورای نظامی حاکم در مصر خواسته است که اصلاحات را ادامه بدهد.

رییس اتحادیه اروپا از رییس جمهور سربستان خواست تا نقش مثبت را در کردار و گفتار بازی کند

هیرمان وان رومپوی، رییس اتحادیه اروپا دیروز هنگام نخستین بازدید تیموسلاف نیکولیس، رییس جمهور سربستان از بروسلز، از این کشور خواستار شد تا یک نقش مثبت و سازنده را هم در کردار و هم در گفتار خود بازی کند.

ولی به هر حال مقامات اتحادیه اروپا از مناقشه این موضوع اجتناب ورزیدند که چرا رییس جمهور نیکولیس کشتار سال 1995 در سربرینیچا را قتل عام نمی داند.

اتحادیه اروپا قبلاً به سربستان هشدار داده بود تا سعی نه کند که تاریخ را دوباره بنویسد.

این هشدار پس از آن صادر شد که رییس جمهور نیکولیس دوبار در هفته های اخیر گفت، کشتار هشت هزار مرد و پسر بچه مسلمان هنگام جنگ بوسنیا در شهر سربرینیچا قتل عام نمی باشد.

مقامات اتحادیه اروپا همچنین دیروز به سربستان هشدار دادند که عادی ساختن هرچه بیشتر روابط با کوسوو برای آغاز مذاکرات پیوستن سربستان با اتحادیه اروپا ضروری می باشد.

رییس جمهور نیکولیس گفت، او مطمین است که اتحادیه اروپا از سربستان تقاضا نه خواهد کرد که کوسوو را به رسمیت بشناسد.

ازبکستان به عساکر قزاقی اجازه نداد که جهت شرکت در تمرینات شانگهای به تاجکستان بروند

یک مقام قزاقستان می گوید، ازبکستان به عساکر قزاقستان اجازه نه داد که جهت سهم گیری در تمرینات نظامی مشترک کشورهای سازمان همکاری شانگهای از طریق این کشور به تاجکستان بروند.

سیریک ژوما دیلوف، آتشه نظامی قزاقستان دیروز در دوشنبه به خبرنگاران گفت عساکر قزاقستانی مجبور شدند تا از راه قرغزستان داخل تاجکستان شوند.

در این تمرینات نظامی که هفته گذشته آغاز شده بود و دیروز به پایان رسید، عساکر کشورهای چین، قزاقستان، روسیه، و تاجکستان اشتراک کردند.

ازبکستان با اینکه عضو سازمان همکاری شانگهای می باشد ولی در این تمرینات اشتراک نه کرد.

محکمه عالی نظارت بر قانون، حکم منحل ساختن مجلس نماینده گان مصر را صادر کرد

رسانه های دولتی مصر می گویند، محکمه عالی نظارت بر قانون در این کشور پس از اینکه عضویت یک ثلث مجلس نماینده گان را باطل اعلان کرد، حکم منحل ساختن این مجلس را که اسلام گرایان بر آن تسلط داشتند صادر نمود.

مینا، آژانس خبر رسانی دولتی مصر گزارش می دهد که محکمه عالی نظارت بر قانون در فیصله دیروز خود گفت، چون نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی گذشته قانونی نه بود، تشکیل مجلس نماینده گان در مجموع مشروعیت نداشت. تلویزیون دولتی مصر اعلان کرد که شورای نظامی بر سر اقتدار در مصر در یک جلسه عاجل خود نتایج این حکم را بررسی می کند.

حزب اخوان المسلمین تقریباً پنجاه فیصد کرسی های مجلس نماینده گان را در دست خود داشت. همچنین محکمه در یک حکم جداگانه دیگر خود فیصله کرد که اشتراک احمد شفیق، آخرین صدراعظم دوران رییس جمهور حسنی مبارک در دور دوم انتخابات که هفته آینده برگزارش می شود قانونی می باشد.

قرار است احمد شفیق در این انتخابات با محمد مرسی نامزد حزب اخوان المسلمین رقابت کند.

محکمه نظارت بر قانون یک قانون را رد کرد از سوی پارلمان زیر تسلط اسلامگرایان تصویب شده بود و هر مسوول بلند پایه دوران حسنی مبارک را از اشتراک در انتخابات منع می کرد.

احمد شفیق از فیصله های روز پنجشنبه محکمه نظارت بر قانون استقبال کرده گفت، زمان تصفیه حساب های سیاسی گذشته است.

«زمان تصفیه حساب های سیاسی گذشته است. و روش درست کردن قانون به میل خود و استفاده از ارگان های دولتی برای برآورده ساختن اهداف یک گروه مشخصی در برابر یک فرد یا گروه دیگر تا ابد از بین رفته است.»

ولی عصام العریان یک سیاستمدار ارشد اخوان المسلمین گفته است که اگر پارلمان منحل شود کشور به یک تونل سیاه داخل خواهد شد.

همچنین عبدالمنعم ابوالفتوح یک اسلام گرای میانه رو که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در ماه گذشته نامزد بود فیصله روز پنجشنبه محکمه را یک کودتای کامل خواند.

گزارش ها گفتند که تظاهرکننده گان دیروز پیشروی محکمه عالی نظارت بر قانون جمع شده به سوی نیروهای امنیتی و عساکر سنگ پرتاب کردند.

رییس جمهور کرزی در پایان کنفرانس بین المللی قلب آسیا با وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد

رییس جمهور افغانستان در پایان کنفرانس بین المللی قلب آسیا در کابل دیروز با وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد. اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان می گوید که سرگی لاوروف در این ملاقات در ارگ ریاست جمهوری کنفرانس قلب آسیا را یک گردهمایی خوب در جهت همکاری های منطقه ای دانسته و موفقیت آنرا به رییس جمهور کرزی تبریک گفت.

اعلامیه می افزاید که وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که روابط و همکاری دو کشور هرچه بیشتر گسترش یابد. او در باره پروژه های ساختمانی پیشین و کنونی روسیه در افغانستان معلومات داده گفت که روسیه می خواهد همکاری و کمک خود با وزارت های مربوطه افغانستان را برای پیشرفت کار این پروژه ها سرعت بخشد.

در مقابل رییس جمهور حامد کرزی از حمایت روسیه در کنفرانس سازمان شانگهای که منجر به قبول شدن افغانستان به حیث عضو ناظر در این سازمان شد تشکر نموده گفت که ملاقات او با رییس جمهور پوتین در آستانه این جلاس موفق بود. اعلامیه می افزاید که رییس جمهور کرزی در این ملاقات بر همکاری واقعی منطقه ای جهت تحکیم صلح و آرامی تاکید کرد.

حامد کرزی: همکاری بیشتر اقتصادی و امنیتی، منطقه را از شر تروریزم، نجات خواهد داد

رییس جمهور افغانستان از کشورهای همجوار و منطقه خواستار شد تا برای تقویت آرامی، ثبات، و انکشاف اقتصادی افغانستان تلاش های بیشتر انجام دهند.

او به کنفرانس بین المللی قلب آسیا در کابل دیروز گفت که همکاری بیشتر اقتصادی و امنیتی، منطقه را از شر تروریزم، افراطگری، و اعمال خشونت نجات خواهد داد.

او گفت که رییس شورای عالی صلح افغانستان جهت جلب همکاری بیشتر عربستان سعودی و پاکستان در پروسه صلح افغانستان در آینده نزدیک به این دو کشور سفر می کند.

هوگو شاویز: وینزویلا با کمک ایران طیاره های بی پیلوت می سازد

رییس جمهور وینزویلا می گوید که این کشور با کمک ایران طیاره های بی پیلوت می سازد. هوگو شاویز دریک سخنرانی به افسران نظامی در وزارت دفاع این کشور که از طریق تلویزیون نشر شد گفت: چین، روسیه و کشورهای دیگر هم با وینزویلا در این زمینه همکاری می کنند.

او گفت، از این طیاره ها تنها در عملیات کشف استفاده خواهد شد. یک افسر نظامی که در کنار رییس جمهور ایستاده بود گفت، پس از اینکه مهندسان این کشور در ایران آموزش دیدند، وینزویلا تاکنون سه طیاره بی پیلوت تولید کرده است.

رییس جمهور هوگو شاویز که به موضعگیری ضد امریکایی خود مشهور می باشد روابط نزدیک با ایران دارد.

رسانه های هسپانیه وامریکا در این اواخر گزارش دادند که مقامات امریکایی از این پروژه تولید طیاره های بی پیلوت خبر دارند. ویکتوریا نولاند

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت واشنگتن با بسیار بیداری تعقیب خواهد کرد که این پروژه چگونه به پیش برده می شود.

در حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در شمال غرب پاکستان حد اقل 3 شورشی مظنون کشته شدند

مقامات رسمی می گویند، امروز در حمله طیارهء بی پیلوت امریکایی بر یک ساختمان در شمال غرب پاکستان حد اقل 3 شورشی مظنون کشته شده اند.

این حمله در شهر میرانشاه مرکز وزیر ستان شمالی رخ داده است. دیروز هم در یک حملهء هوایی در همین منطقه 4 جنگجوی کشته شدند.

ایالات متحده امریکا حملات طیارات بی پیلوت را در جنگ علیه تندروان افراطی که در مناطق سرحد میان افغانستان و پاکستان فعالیت می کنند، یک سلاح مهم و اساسی می پندارد.

مخالفین می گویند، این حملات باعث تلفات زیاد غیرنظامیان می شوند.

خسربره رییس جمهور تاجکستان امام علی رحمان در شهر دوشنبه به ضرب گلوله کشته شد

پولیس تاجکستان می گوید، خسربرهء رییس جمهور تاجکستان امام علی رحمان در شهر دوشنبه به ضرب گلوله کشته شده است.

بر اساس اظهارات مقامات تاجکستان، جسد خال مومن سفروف که 57 سال عمرداشت، دیروز بعد از فیر چندین گلوله در قسمت سرش پیدا شده است.

این حادثه، پس از ادای نماز شام زمانی که او از مسجد نزدیک منزلش به سوی خانه روان بود، اتفاق افتاده است. در مورد حادثه جزییات بیشتر ارایه نشده است.

پولیس تاجکستان گفت که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

کنفرانس یک روزه کشورهای قلب آسیا بعد از چاشت امروز در کابل پایان یافت

این اجلاس به اشتراک وزیران خارجه و نماینده گان دهها کشور وسازمان های بین المللی قبل از ظهر امروز با سخنان رییس جمهور کرزی آغاز گردید.

اشتراک کننده گان در این نشست در مورد تقویت و گسترش همکاری های منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه در این نشست گفت، تا زمانی که امنیت در افغانستان تامین نگردد آوردن ثبات در منطقه ناممکن خواهد بود.

قرار است نتایج این نشست از سوی وزرای خارجه افغانستان و ترکیه در یک کنفرانس خبری عصر امروز ارایه شود.

در یک حمله انتحاری در ولسوالی ناری کنر یک سرباز اردوی ملی کشته و دو تن زخمی شدند

در یک حمله انتحاری در ولسوالی ناری ولایت کنر یک سرباز اردوی ملی کشته و دو تن دیگر آنان زخمی شدند.

حاجی گلزمان ولسوال ناری ولایت کنر به رادیو آزادی گفت، این حادثه چاشت امروز زمانی به وقوع پیوست که دو فرد انتحار کننده قصد داشتند خود شان را در محل برگزاری نشست بزرگان کنر و و ولسوالی کامدیش نورستان انفجار دهند.

اما به گفته وی آنان قبل از رسیدن به هدف خود را انفجار دادند.

تا حال مسوولیت این حمله را کسی و یا گروه به عهده نگرفته است.

حقوق بشر سازمان عفو بین الملل نیروهای سوریه را به کشتار افراد ملکی متهم می کند

گروه حقوق بشر سازمان عفو بین المللی نیروهای امنیتی سوریه را به کشتار افراد ملکی در حملات سازمان یافته متهم می کند. سازمان عفو بین المللی این حملات را به حیث بخش از پالسی دولت سوریه جرم علیه بشریت می داند.

در گزارش که امروز به نشر رسیده سازمان عفو بین المللی گفته است، تحقیق کننده گان این اداره از بد رفتاری سیستماتیک حکومت در 23 شهر و روستا های ولایات حلب و ادلیب در جریان ماه های اپریل و می اسناد بدست آورده است.

این گزارش 70 صفخه یی بر اساس مصاحبات با 200 نفر ترتیب شده که اکثریت آنها وابستگان کشته شده ها و وابستگان آنانی اند که خانه های شان تخریب شده اند.

حکومت سوریه می گوید، این کشور با تروریستانی که از حمایت خارجی ها برخوردار اند، جنگ می کند و مدعی است که آنها صد ها عسکر و پولیس سوریه را کشته اند.

در گزارش سازمان عفو بین المللی نقل شده که می گوید، اکثر کسانی که کشته شده اند در مقاومت علیه حاکمیت اسد هیچ کاری را انجام نه داده است.

رهبر طرفدار دیمکراسی میانمار بعد از 24 سال برای اولین بار به اروپا سفر کرد

آنگ سان سوچی به شهر ژینو سویس آمده و قرار است، امروز در سازمان بین المللی کارگر ملل متحد، سخنرانی کند.

هدف سفر دوهفته یی خانم سوچی ایراد بیانیه در ارتباط به گرفتن جایزه نوبل در سال 1991 در اسلو خواهد بود. این سفر او نشان دهندهء تغییرات در کشورش میانمار و یا برما بعد از پایان ده ها سال حاکمیت نظامیان در سال گذشته، می باشد.

رهبر مخالف میانمار در 24 سال یا در منزلش تحت نظارت قرار داشت و یا هراسی داشت که اگر میانمار را ترک کند، رژیم نظامی کشور به او ا اجازهء بازگشت را نخواهد داد.

آیساف: در ولسوالی دامان قندهار دو مخالف مسلح به شمول یک قوماندان طالبان کشته شدند

آیساف می گوید، در جریان عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی امروز در ولسوالی دامان ولایت قندهار دو تن مخالف مسلح به شمول یک قوماندان طالبان کشته شده اند.

آیساف با نشر خبرنامه گفته است، که این قوماندان فیض جان نام داشت و نه تنها در ساختن بمب های کنار جاده مهارت داشت، بلکه امکانات برای جاسازی ماین ها را در ولسوالی های دامان و شاولی کوت ولایت قندهار نیز فراهم می کند.

مخالفین مسلح تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

شماری از خبرنگاران در قندهار، از برخورد نادرست پولیس شکایت می کنند

شماری از خبرنگاران در قندهار، از برخورد نادرست پولیس با خبرنگاران در این ولایت شکایت می کنند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از ولایت قندهار تعدادی از خبرنگاران این ولایت امروز در نشستی که از سوی دفتر ساحوی (نی) یا موسسه حمایت کننده رسانه های آزاد در شهر قندهار برگزار شده بود، گفتند که به هنگام جمع آوری معلومات و تهیه گزارش مورد آزار و اذیت نیرو های پولیس قرار می گیرند.

در همین حال جاوید فیصل مسوول دفتر مطبوعاتی ولایت قندهار به رادیو آزادی گفت، به این مساله رسیده گی خواهند کرد.

شرکت کننده گان کنفرانس کشور های قلب آسیا روی همکاری های منطقوی تاکید کردند

شرکت کننده گان کنفرانس کشور های قلب آسیا در کابل، بیشترروی همکاری های منطقوی و تامین ثبات در افغانستان تاکید کردند.

حامد کرزی رییس جمهورافغانستان، از اولین سخنرانان این کنفرانس بود، که خواهان گسترش همکاری های منطقوی به هدف تامین ثبات و پیشرفت در افغانستان گردید.

بانکی مون سرمنشی ملل متحد نیز با فرستادن پیام ویدیویی بر تقویت همکاری های منطقوی جهت مبارزه با مواد مخدر و تامین ثبات در منطقه تاکید کرده است.

احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه در این نشست گفت، تازمانی که امنیت در افغانستان تامین نگردد آوردن ثبات در منطقه ناممکن خواهد بود.

ولیم هیگ وزیرخارجه بریتانیا نیز گفت، که افغانستان برای تامین ثبات در این کشور به همکاری دوستان و همسایه هایش نیاز دارد.

اما علی اکبرصالحی وزیر خارجه ایران یک بار دیگر از حضور نیرو های بین المللی در افغانستان انتقاد کرده و خروج این نیرو ها را به نفع افغانستان و کشورهای منطقه خواند.

سلسله سخرانی رانی های شرکت کننده گان این اجلاس هنوز هم ادامه دارد.

حامد کرزی خواهان گسترش همکاری های منطقوی به هدف تامین ثبات و پیشرفت در افغانستان شد

رییس جمهور افغانستان در سخنرانی خود در اجلاس کشور های قلب آسیا در کابل خواهان تقویت و گسترش همکاری های منطقوی به هدف تامین ثبات و پیشرفت در افغانستان گردید.

حامد کرزی گفت که امنیت و ثبات منطقه بستگی به امنیت در افغانستان دارد.

رییس جمهور افغانستان در بخش از صحبت هایش در خصوص برنامه های حکومت در راستای حکومت داری خوب نیز اشاره کرد.

در این اجلاس پیام ویدیویی بانکی مون سرمنشی ملل متحد هم چنان پخش گردید.

منشی عمومی سازمان ملل در پیامش بر گسترش همکاری های منطقوی جهت مبارزه علیه مواد مخدر و تامین ثبات در منطقه تاکید کرده است.

کنفرانس کشور های قلب آسیا صبح امروز به اشتراک وزیران و نماینده گان دهها کشور منطقه و جهان و سازمان های بین المللی در مقر وزارت خارجه افغانستان آغاز گردید.

در اثر انفجار یک حلقه ماین در کارته دوستم شهر شبرغان 11 تن زخمی شدند

گزارش ها ازولایت جوزجان می رسانند، که در انفجار یک ماین صبح امروز در کارته دوستم شهر شبرغان یازده تن زخمی شده اند.

عبدالعزیز غیرت قوماندان امنیه ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفت، این ماین در برابر خانه های امان الله حبیبی مسوول دفتر ولایتی کمسیون انتخابات در جوزجان و حاجی دستگیرعضو کمیته صلح این ولایت و یکتن از متنفذین قومی جابجا شده بود.

به گفته این مقام امنیتی در این انفجار به شمول زن امان الله رییس دفتر ولایتی کمسیون انتخابات در جوزجان یازده تن زخم برداشته اند.

داکتر میرویس امینی رییس شفاخانه ولایتی جوزجان وضعیت چهار تن از زخمی ها را وخیم خوانده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG