لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۵

خبر ها

کمسیون انتخابات مصر اعلان برنده انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق انداخته است

کمسیون انتخابات مصر امروز اعلان برندهء انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به تعویق انداخته است. این در حالیست که تنش ها روی اینکه کی جانشین حسنی مبارک رییس جمهور برکنار شده مصر خواهد شد، افزایش یافته اند.

هر دو کاندید محمد مرسی از حزب اخوان المسلمین و احمد شفیق آخرین صدراعظم دور حاکمیت حسنی مبارک، ادعای پیروزی می کنند.

قبل از این شورای نظامی حاکم مصر گفته بود که تا آخر این ماه قدرت را به رییس جمهور منتخب این کشور، انتقال می دهد. در واشنگتن هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا گفت، شورای نظامی مصر باید قدرت را به رییس جمهور منتخب مصر واگذار نماید.

وی گفت:
«ما فکر می کنیم که این ضروری و حتمی است که نظامیان وعده شان به مردم مصر را برآورده سازند و قدرت را به برندهء مشروع این انتخابات انتقال دهند. ما تا هنوز نمیدانیم که کی برنده این انتخابات خواهد بود. اما فکر می کنیم که نظامیان باید در ارتباط انتقال قدرت به وعده خود وفا کند.»

نتایج نهایی قرار بود امروز اعلان شود. اما کمسیون انتخابات گفت که می خواهد صد ها اتهامات ناشی از تقلب را درین انتخابات بررسی کند.

ستره محکمه پاکستان حکم دستگیری کاندید زرداری به حیث صدراعظم جدید را صادر کرد

رسانه های پاکستانی گزارش دادند که ستره محکمه این کشور گرفتاری کاندید را که رییس جمهور آصف علی زرداری به حیث صدراعظم جدید معرفی کرده است، حکم داده است.

حکم گرفتاری بدون ضمانت مخدوم شهاب الدین چند ساعتی پس از نامزدی ش برای مقام صدارت اعلان می شود.

این حکم در ارتباط به وارد کردن دواهای غیرقانونی هنگام که مخدوم شهاب وزیر صحت عامه پاکستان بود، صادر گردیده است.

اما تاکنون معلوم نیست که آیا در مورد نامزد ی شهاب الدین عقب نشینی می کند و یا نه ؟

آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان مخدوم شهاب الدین وزیر صنایع و نساجی بر حال پاکستان را در عوض یوسف رضا گیلانی به حیث صدراعظم این کشور نامزد کرد.

در نتیجه عملیات جداگانه در شماری از ولایات افغانستان، 20 مخالف مسلح کشته شدند

وزارت داخله افغانستان می گوید، در نتیجه عملیات جداگانه در شماری از ولایات، 20 تن از مخالفین مسلح دولت کشته شده اند.

وزارت داخله افغانستان با ارسال خبرنامه امروز به رادیو آزادی گفته است این تعداد از مخالفین مسلح دولت در نتیجه عملیات در ولایات کابل، ننگرهار، لغمان، قندهار، هلمند، زابل، ارزگان، لوگر، پکتیا و فراه کشته شده اند که این عملیات در 24 ساعت گذشته انجام شده است.

مخالفین مسلح دولت در مورد این اظهارات وزارت داخله تبصره یی نکرده اند.

یک طیاره نیروهای بین المللی در ولایت خوست نشست اضطراری کرده است

نیروهای بین المللی با تایید این خبر امروز به رادیو آزادی گفته اند این طیاره به اثر وارد شدن مشکلات تخنیکی مجبور به نشست اضطراری شده است.

در مورد نوعیت طیاره از سوی نیروهای بین المللی معلومات داده نشده اما آنها گفته اند در این نشست اضطراری به سرنشینان طیاره آسیبی نرسیده است.

رییس جمهور افغانستان در یک اقدام بی سابقه نشستی را به اشتراک قویه ساگانه برگذار کرد

رییس جمهور افغانستان در یک اقدام بی سابقه نشستی را به اشتراک قویه ساگانهء کشور به امروز در ساختمان شورای ملی برگذار کرد به و به سخنرانی صریح پرداخت.

در این نشت آقای کزری به دست آرود ها و ناکامی های ده سال گذشته حکومتش اشاره کرده و گفت که تلاش می کند که در مدت دو سال آینده حکومتش کار های موثر را انجام بدهد.
آقای کرزی گفت که هنوز هم در بسیاری مناطق کشور قوماندان سالاری، زورگویی و فساد ادری و جود دارد.

وی گفت، به وزیر داخله و رییس عمومی امنیت ملی افغانستان وظیفه سپرده است که جلو افراد غیر مسوول را که در بعضی مناطق کشور باعث ایجاد مشکلات برای مردم می شوند، بیگرند.

رییس جمهورکرزی همچنان در این نشست فوق العاده گفت که در حال حاضر فساد اداری به اوج خود رسیده است که باید در این مورد اقدامات جدی روی دست گرفته شود. سخنرانی آقای کرزی چندین بار مورد استقبال اشتراک کنندگان نشست امروز قرار گرفت.

در نتیجه سرازیر شدن سیلاب ها در ولایت فاریاب 12 تن کشته و 4 تن دیگر لادرک شدند

به اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی شام گذشته به اثر بارش شدید ژاله در منطقه قرایی ولسوالی المار ولایت فاریاب سیلاب های شدید سرازیر شده است.

محمد صالح صالح سرپرست ولسوالی المار این ولایت امروز به رادیو آزادی گفت، در این حادثه 16 تن از افراد زیر آوار منازل تخریب شده گیرمانده بودن اما به اثر تلاش ها 12 جسد از آنها بدست آمده و 4 تن دیگر هنوز لادرک اند.

بگفته همین منبع در جریان حادثه شمار زیادی از منازل مسکونی و مواشی از بین رفته و آسیب دیده گان شکایت دارند که برای رسیده گی به مشکلات شان توجه لازم صورت نگرفته و شدیداً نیازمند کمک اند.

مباحثات نهایی پیش از آغاز محاکمه اندریس بیرینگ بیرویک در پایخت ناروی، ادامه دارد

مباحثات نهایی امروز پیش از آغاز محاکمهء اندریس بیرینگ بیرویک در اسلو پایتخت ناروی، ادامه دارد. او به کشتار تعدادی از اتباع این کشور، اقرار کرده است.

بعد از تقریباً 10 هفته از اجلاس استماعیه محکمه، قرار است څارنوالی مباحثات شان را نهایی سازند که آیا بیرویک در هنگام بمب گذاری و آتش باری در ماه جولای سال 2011 میلادی به عقل و هوش بود و یا نه ؟

درین حادثه 77 تن کشته شده اند.

اندرس بیرویک که خود را افراطی ضد مسلمانان می داند، پذیرفته است که او این عمل مرگبار را انجام داده و می گوید که می خواست حکومت ناروی را به خاطر حمایت از سیستم چند فرهنگی مجازات کند.

نتایج انتخابات مصر امروز اعلان نخواهد شد

آژانس خبری دولتی مصر گزارش داد، اداره که انتخابات ریاست جمهوری را نظارت می کند، امروز نتایج انتخابات را اعلان نخواهد کرد.

قرار بود نتایج انتخابات مصر امروز پنجشنبه 21م ماه جون اعلان شود. کمسیون انتخابات مصر گفت، برای مطالعه و بررسی بیشتر درخواست های کاندیدان به زمان اضافی نیاز دارد.

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر محمد مرسی از حزب اخوان المسلمین در برابر احمد شفیق آخرین صدراعظم دور حاکمیت حسنی مبارک، به رقابت پرداختند. هر دو جانب مدعی اند که برنده این انتخابات شده اند و علیه یکدیگر درخواست داده اند.

این انتخابات بعد از اینکه وضعیت صحی حسنی مبارک پس از یک سکتهء مغزی به وخامت گرایید، به جنجال کشانیده است.

جنگجویان فلسطینی، برای تطبیق متارکه با اسراییل به میانجیگری مصر، آماده اند

جنگجویان فلسطینی درغزه می گویند، آنها برای تطبیق متارکه با اسراییل به میانجیگری مصر، آماده اند.

این مطلب ، بعد از کشته شدن 8 فلسطینی در حمله نیروهای هوایی اسراییل از روز دوشنبه به این سو و همزمان با جراحت چندین تبعهء اسراییلی در حملات راکت و هاوان از غزه بر این کشور، اعلان می شود.

بروز این خصومت ها بعد از چندین ماه بدترین خشونت میان اسراییل ها و فلسطینیان می باشد.

شاخه نظامی سازمان اسلامی حماس گفت، اگر اسراییل آنچه را که این گروه آن را تهاجم خوانده متوقف نماید، حماس آماده متارکه می باشد.

این شاخه نظامی که بنام القاسم یاد می شود گفته است، دیگر گروه های مسلح نیز این متارکه را رعایت خواهند کرد.

اما اسراییل این توافق را نه رد و نه تایید کرده است.

زرداری به دنبال برکناری گیلانی، شهاب الدین را به مقام صدارت این کشور نامزد کرد

گزارش ها از پاکستان می گویند، رییس جمهور آصف علی زرداری به دنبال برکناری یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان مخدوم شهاب الدین را به مقام صدارت این کشور نامزد کرد.

شهاب الدین که در حال حاضر وزیر صنایع و نساجی پاکستان می باشد، یکی از وفاداران سابقه دارد حزب حاکم پیپلز است.

قرار است مجلس سفلی پارلمان، جایی که حزب پیپلز در آن اکثریت است، روز جمعه اجلاس خاص را برگزار کرده به شهاب الدین رای دهند.

ستره محکمه پاکستان روز سه شنبه یوسف رضا گیلانی را بنابر عدم اجرای حکم محکمه در رابطه به قضیهء فساد اداری رییس جمهور زرداری، از مقامش معزول داشت.

در نتیجه سرازیرشدن سیلاب ها درولایت فاریاب 12 تن کشته و 4 تن دیگر لادرک شده اند

به اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی شام گذشته به اثر بارش شدید ژاله در منطقه قرایی ولسوالی المار ولایت فاریاب سیلاب های شدید سرازیر شد.

محمد صالح صالح سرپرست ولسوالی المار این ولایت امروز به رادیو آزادی گفت، در این حادثه 16 تن از افراد زیر آوار منازل تخریب شده گیر مانده بود اما به اثر تلاش ها 12 جسد بدست آمده و 4 تن دیگر هنوز لادرک اند.

بگفته همین منبع در جریان سیلاب ها شمار زیادی از منازل مسکونی و مواشی از بین رفته و آسیب دیده گان شکایت دارند که برای رسیده به مشکلات شان توجه لازم صورت نگرفته و شدیداً نیازمند کمک اند.

رییس جمهور افغانستان در مقر شورای ملی به قوای سه گانه کشور سخنرانی کرد

رییس جمهور افغانستان امروز در اجلاس کم سابقهء در مقر شورای ملی به قوای سه گانه به سخنرانی پرداخت.

اعضای پارلمان افغانستان از وسط تعطیلات تابستانی شان برای اشتراک درین نشست فرخوانده شده اند.

هدف ازین اجلاس بحث روی حکومتداری خوب، مبارزه با فساد اداری و چگونگی مصرف پول کمک های جامعه جهانی در سال های پیش روبود.

رییس جمهور کرزی در این نشست فوق العاده گفت، با نگاه گذرا به 10 سال گذشته افغانستان اکنون باید به سال های آینده توجه داشته باشیم.

صدراعظم سابق رومانیا بعد از آنکه به جرم اختلاس به حبس محکوم شد، می خواست خودکشی کند

صدراعظم سابق رومانیا بعد از آنکه ستره محکمه آنکشور ویرا به جرم اختلاس به دو سال محکوم کرد، می خواست خودکشی کند. خبرنگار رادیو آزادی گزارش می دهد که ادریین ناستاس حال در شفاخانه بستری است و وضع صحی اش قناعت بخش می باشد.

رسانه های رومانیا از قول منابع نامعلوم گفته اند ناستاس در حضور پولیس بالای خود آتش گشوده و قسمت گلو اش را به شدت زخمی ساخت.

ناستاس در ماه جنوری امسال به جرم اختلاس 2 میلیون دالر از پول های مجرم شناخته شد که در سال2004 برای کمپاین انتخاباتی اش کمک شده بود و او این پولها را به حساب بانکی شرکت های گذاشته بود که تحت کنترول وی بودند.

ناستاس که صدراعظم چپ گراه رومانیا بین سال های 2002 تا 2004 بود بلندترین شخصیت رومانیایی است که بعد از سقوط کمونیزم در آنکشور محکوم به زندان شده است.

صلیب سرخ: تیم های نجات آماده اند وارد شهر تحت محاصره حمس در سوریه شوند

صلیب سرخ می گوید، تیم های نجات آماده اند وارد شهر تحت محاصره حمس در سوریه شوند تا آنهایی را که در این منطقه گیر مانده اند و زخمی شده گانی خشونت های دو هفته اخیر بین نیروهای حکومتی و مخالفین را از شهر حمس نجات دهند.

کارمندان صلیب سرخ بین المللی می گویند، هر دو طرف توافق نموده اند، موقتاً متارکه کنند. حمس مرکز درگیری های شدید در قیام های15 ماههه مردمی در سوریه بوده است.

خشونت ها در حال حاضر چنان به اوج رسیده اند که به دلیل آن نیروهای ناظر ملل متحد، گزمه هایشان را که هدف حملات قرار گرفتند، متوقف نموده اند.

وزارت دفاع امریکا تحقیقات در مورد موجودیت فساد در شفاخانه چهارصد بستر را آغاز کرد

وزارت دفاع امریکا تحقیقات را در مورد اتهامات آغاز می کند که بر اساس آن در شفاخانه سردار داوود یا چهارصد بستر در کابل، فساد وجود دارد و هم برخورد نامناسب در مقابل مریضان صورت می گیرد.

این شفاخانه از سوی امریکا تمویل می گردد.

دیوید سیدنی معین وزارت دفاع امریکا در بخش افغانستان، پاکستان و آسیای میانه به یک کمیته مجلس نماینده گان امریکا دیروز گفت، تحقیقات و اقدامات اصلاح کننده در برابر شفاخانه سردار محمد داوود، اتخاذ میگردد.

به گفته این مقام امریکایی، اعمالی که در این شفاخانه صورت گرفته است در هیچ جاه و با هیچ انسان نباید صورت گیرد.

بعد از آنکه مذاکرات ایران با غرب نتیجه نداد، اسراییل خواهان تحریمات شدید بر ایران شده است

بعد از آنکه در مذاکرات ایران با غرب در مسکو به نتیجه دست یافته نشد، اسراییل خواهان تحریمات شدید بر ایران شده است، تحریمات که همچو یک سیلی محکم از سوی غرب باشد.

شاوول موفاز معاون صدراعظم اسراییل این موضوع را در واشنگتن، بعد از ملاقات با هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا، بیانداشت. موفاز همچنان گفت، به گرفتن آماده گی ها برای انتخاب راه های دیگر در مقابل ایران نیاز است، احتمالاً یک اقدام نظامی.

شش قدرت جهان و ایران در مذاکرات این هفته شان در مسکو نه توانستند به کدام توافق قابل ملاحظه دست یابند. این ملاقات سومین دیدار نماینده گان ایران و کشورهای غربی بود که به هدف بحث روی برنامه اتومی ایران دایر شده بود. تاریخی برای کدام ملاقات بعدی هنوز تعیین نشده است.

بن کی مون سرمنشی ملل متحد تاسف اشرا درمورد عدم پیشرفت در بحث های مسکو ابرا داشته از قدرت های جهان خواست به تلاش های شان ادامه دهند.

یک بمب گذار انتحاری 21 تن را به شمول سه سرباز امریکایی در ولایت خوست کشت

یک بمب گذار انتحاری بیست و یک تن را به شمول سه سرباز امریکایی در ولایت خوست کُشت.

حملهء دیروز بر یک پوستهء سربازان امریکایی در یک بازار مزدحم رخ داد.

بر اساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، حمله کننده با پای پیاده از دکان های محل عبور کرده و بعد از نزدیک شدن به پوستهء امریکاییان مواد انفجاری خود را منفجر ساخته است.

مقامات امریکایی مرگ سه سرباز امریکایی را تایید کرده و گفته اند که یک ترجمان آنان هم درین حادثه کشته شده است.

این سومین حمله ایست که ظرف چند روز گذشته نیروهای امریکایی را هدف قرار می دهد.

وزیر خارجه امریکا در آخر ماه جون از سه کشور اروپایی به شمول روسیه دیدار خواهد کرد

هیلاری کلنتن وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا در آخر ماه جون از سه کشور اروپایی به شمول روسیه دیدار خواهد کرد.

قرار است کلنتن بعد از دیدار از فنلند و لتفیا به شهر سینت پترزبرگ سفر کند و در یک اجلاس بین المللی اشتراک نماید.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجهء امریکا گفت که کلنتن همراه با همتای روسی خود سرگی لافروف هم ملاقات خواهد کرد.

کمیته انتخابات مصر: نتایج رایگیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شاید به تاخیر بی افتد

کمیتهء انتخابات مصر می گوید که نتایج رایگیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شاید به تاخیر بی افتد.

قرار بود این نتایج امروز پنجشنبه اعلان شود.

مردم مصر هفته گذشته در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کردند تا جایگزین را برای حسنی مبارک رییس جمهور مخلوع این کشور انتخاب کنند.

نتایج نظر سنجی ها نشان داد که محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین بر احمد شفیق آخرین صدراعظم دوران مبارک غالب شده است.

اما بر اساس برخی از گزارش ها هر دو نامزد اعلان پیروزی کرده اند.

اداره اوباما از یک هیات کانگرس خواست تا لایحه را به هدف بهبود روابط با روسیه تصویب کند

مقامات ادارهء اوباما از یک هیات کانگرس خواستند تا لایحهء را به هدف بهبود روابط تجاری با روسیه بدون ربط دادن آن به نگرانی های حقوق بشری، تصویب کند.

ویلیم برنز معاون وزارت خارجهء امریکا به این هیات گفت: ایالات متحده امریکا نگرانی های جدی در مورد دیموکراسی و وضعیت حقوق بشر در روسیه دارد، ولی روابط تجاری باید از هر مسالهء دیگر جدا باشد.

ران کِرک نمایندهء تجارتی ایالات متحده امریکا گفت که این اقدام تضمین کنندهء آن است که شرکت های ایالات متحدهء امریکا از شمولیت روسیه در سازمان تجارت جهانی در ماه آگست سود خواهند برد.

کمیته سازمان ملل در امور مبارزه با شکنجه: قزاقستان از تعهدات بین المللی تخطی کرده است

کمیتهء سازمان ملل متحد در امور مبارزه با شکنجه گفته است که قزاقستان از تعهدات بین المللی خود تخطی کرده است.

به گفتهء این کمیته این کشور 29 پناه جوی ازبک را با وجود نگرانی ها در مورد این که شاید زندانی یا شکنجه شوند به ازبکستان فرستاده است.

مقامات قزاق گفته اند که این 29 نفر که دو تن شان اتباع تاجکستان بودند، اعضای یک گروه تروریستی بودند.

این مقامات افزوده اند که ایشان به درخواست ازبکستان مبنی بر دوباره فرستادن این افراد، لیبک گفتند.

بسیاری از افراد پس از برگشت به ازبکستان به اتهام داشتن عضویت گروه های تروریستی شکنجه و یا حبس شده اند.

این کمیته از قزاقستان خواسته تا برای این 29 تن جبران خسارت بپردازد و تلاش کند تا دوباره به قزاقستان برگردانده شوند.

پولیس فرانسه مرد مسلح که 4 تن را در داخل یک بانک گروگان گرفته بود دستگیر کرد

پولیس فرانسه می گوید: یک مرد مسلح که چهار نفر را در داخل یک بانک به گروگان گرفته بود دستگیر و گروگانان هم رها شده اند.

پولیس شهر تولوس می گوید: این مرد مسلح در جریان عملیات برای دستگیری او زخمی شد، اما به گروگانان آسیب نرسید.

مقامات گفتند که مرد مسلح در گذشته مشکلات روانی داشت.

رسانه های فرانسه یی گزارش می دهند که این مرد ادعا کرده که با شبکهء القاعده ارتباط داشته است.

در ماه مارچ امسال، مردی به نام محمد میرا که از القاعده الهام گرفته بود توسط پولیس در شهر تولوس کشته شد.

گفته شد که او سه سرباز، یک راهب یهودی و سه طفل یهودی را با ضرب گلوله کشته بود.

چهار تن در اثر سیلاب ها در ولسوالی های شهرک و دولت یار ولایت غور جان باختند

به اثر سرازیر شدن سیلاب ها در ولسوالی های شهرک و دولت یار ولایت غور چهار تن جان باخته اند.

مسوولان امنیتی ولایت غور به رادیو آزادی گفته اند که این سیلاب ها شام دیروز در ولسوالی شهرک سرازیر شده که در نتیجه یک مرد و دو زن جان باخته اند.

همچنان از ولسوالی دولت یار ولایت غور نیز گزارش شده است که به اثر سرازیر شدن سیلاب ها در این ولسوالی نیز یک تن جان باخته است.

اما از رقم خسارات مالی و تخریب زمین های زراعتی در این مناطق تاحال معلومات موثق داده نشده است.

رییس جمهور پاکستان مذاکرات روی بحران تعیین صدراعظم جدید را ادامه می دهد

رییس جمهور پاکستان مذاکرات روی بحران تعیین صدراعظم جدید برای کابینه ایتلافی خود را برای دومین روز ادامه میدهد. این بحران دیروز بعد از آن به وجود آمد که ستره محکمه صدراعظم برحال یوسف رضا گیلانی را سلب صلاحیت کرد.

یوسف رضا گیلانی دیروز در حالی از پست خود سلب صلاحیت شد که دو ماه پیش از درخواست سویس برای پیگیری دوسیه فساد اداری رییس جمهور زرداری امتناع ورزید. آصف علی زرداری رییس پیپلز پارتی پاکستان و گیلانی عضو این حزب می باشد.

وکیل مدافع گیلانی اعتزاز حسن امروز به در اسلام اباد گفت یوسف رضا گیلانی برکناری خود از مقام صدارت را پذیرفته، قصد دعوا ندارد و از من نخواسته کاری انجام دهم.

سلب صلاحیت شدن گیلانی نقطه اوج تنش میان حکومت رییس جمهور و قوه قضاییه پاکستان است.
زرداری روی بحران تعیین صدراعظم جدید امروز با اعضای حزب مردم مذاکرات خود را ادامه داده به گفته مقامات زرداری امیدوار است ناوقت امروز صدراعظم جدید را تعیین کند.

در اثر حملات هوایی اسراییلیان در جنوب غزه ملیشای فلسطینی کشته شد

در اثر حملات هوایی اسراییلیان در جنوب غزه امروز یک ملیشای فلسطینی کشته شد. مقامات صحی فلسطین می گویند، این مرد مربوط کمیته های مشهور مقاومت بود.

سخنگوی نظامی اسراییل در تله بیب حملات هوایی اسراییلیان را تایید کرد. قبل از این شورشیان فلسطینی شش راکت را بسمت جنوب اسراییل فیر کردند.

از روز سه شنبه به این سو، نظر به معلومات اردوی اسراییل 50 راکت بخاک این کشور برخورد کرده است.

گروه تندرو جهاد اسلامی گفته بود که یک موافقت قطع آتش بس باید در نیمه دیشب عملی می شد، اما در فاصله کوتاه بعد از عملی شدن آن این موافقت برهم خورد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG