لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۲

خبر ها

«حدود 125 هزار تن از فارغان مکاتب در سال آینده جذب موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی خواهند شد»

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید، نزدیک به 125 هزار تن از فارغان مکاتب در سال آینده جذب موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی خواهند شد.

عظیم نوربخش سخنگوی این وزارت امروز در کابل به خبرنگاران گفت، در امتحان کانکور امسال که در ماه عقرب آغاز شده، بیش از دوصد هزار فارغ صنوف دوازدهم شرکت می کنند.

به گفتهء آقای نوربخش نتایج امتحانات کانکور در اوایل ماه حوت امسال اعلان خواهند شد.

وی همچنان گفت که برای جذب بیشتر محصلان در سال 1392 شمسی 28 پوهنحی و 128 دیپارتمنت در پوهنتون های کشور ایجاد می گردند.

موترهای حدود دوصد افغان از شب گذشته به این طرف در کوهات از سوی پولیس پاکستان متوقف شدند

گزارش ها می رسانند که موترهای حدود دوصد افغان از شب گذشته به این طرف در منطقهء کوهات در نزدیکی شهر پشاور از سوی پولیس پاکستان متوقف شده اند.

افسر احمدزی که در میان این افراد است در یک تماس تلیفونی به رادیو آزادی گفت، پولیس آنان را در نزدیک تونل کوهات متوقف ساخته و اجازه نمی دهد که به هیچ طرفی حرکت کنند.

به گفتهء آقای احمدزی تمام این دوصد افغان اسناد قانونی اقامت در پاکستان را به دست دارند اما پولیس این کشور می گوید برای آنان دستور داده شده تا مانع رفت و آمد افغان ها گردند.

دروازهء تورخم از صبح امروز به این طرف، به روی افغانانی که اسناد قانونی ندارند، مسدود است

گزارش ها می رسانند که دروازهء تورخم از صبح امروز به این طرف، به روی افغانانی که اسناد قانونی ندارند، مسدود شده است.

گفته شده پولیس پاکستان برای افغان های که ویزه و یا اسناد اقامت در آن کشور را نداشته باشند، اجازهء عبور از دروازهء طورخم را نمیدهد.

ادریس مهمند مسوول ارتباطات عامهء پولیس سرحدی در زون شرق به رادیو آزادی گفت که این راه به روی موترها و افرادی که اسناد قانونی در دست دارند، باز است.

به اساس گزارش ها صد ها افغان که بسیاری آنان مریضان شان را برای تداوی به پاکستان می بردند، در طورخم منتظر اند.

برای حدود 450 خانواده بیجا شده داخلی و برگشته به افغانستان، مواد خوراکی و البسه زمستانی کمک شد

وزارت امور مهاجرین افغانستان به همکاری کمشنری عالی سازمان ملل درامور پناهندگان امروز برای حدود 450 خانواده بیجا شدهء داخلی و برگشته به کشور، مقداری مواد خوراکی و البسهء زمستانی را کمک کرد.

جماهیر انوری وزیر امور مهاجرین گفت که پروسه توزیع این کمک ها در سراسر کشور، از یک ماه به اینسو آغاز شده و قرار است تا بیش از 40 هزار خانواده مستحق از آن مستفید شوند.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان همچنان می گوید که تا حالا برای 32 هزار خانوادهء مستحق، این کمک ها توزیع گردیده اند.

زلمی رسول: تا زمانی که طالبان حاضر به مذاکره نگردند، دفتر قطر باز نخواهد شد

وزیرخارجهء افغانستان می گوید، تا زمانی که طالبان حاضر به مذاکرات صلح با حکومت این کشورنگردند، دفترسیاسی برای آنان درقطربازنخواهد شد.

زلمی رسول که در جلسهء عمومی امروز ولسی جرگه فرا خوانده شده بود، گفت حکومت افغانستان شرایط اش برای ایجاد این دفتر را با دولت قطر درمیان خواهد گذاشت.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجهء افغانستان به روز یکشنبه از نهایی شدن طرح حکومت این کشور برای گشایش دفتر نماینده گی طالبان در قطر خبرداد.

اوباما قانونی را امضا می کند که به منظور جلوگیری از سقوط مالی از سوی کانگرس تصویب شده است

رییس جمهور امریکا بارک اوباما قرار است قانونی را امضا نماید که به منظور جلوگیری از فیسکل کلیف یا سقوط مالی از سوی کانگرس تصویب شده است.

اگر این قانون توسط کانگرس تصویب نمی شد، مالیات در امریکا اتوماتیک بلند می رفت و حکومت مجبور بود در مصارف خود هم کاهش بار آورد.

مجلس نماینده گان کانگرس این قانون را با 257 به مقابل 167 رای تصویب کرد. این سند که قبلاً در مجلس سنا تصویب شده بود، اکنون برای امضا به رییس جمهور اوباما فرستاده شده است.

رییس جمهور اوباما بعد از تصویب این قانون توسط هردو مجلس کانگرس گفت:
« به نظر من همه درک کردند که این قانون صرف یک گام محدود برای تقویه ثبات اقتصادی می باشد و برای همه امکانات را فراهم می کند. واقعیت اینست که کسر بودجه هنوز هم بیش از حد است و ما در چیزهای که برای رشد اقتصادی ما ضرور می باشد، سرمایه گذاری ناچیز می کنیم. »

تصویب این قانون از آغاز اتوماتیک برنامه 600 ملیارد دالری افزایش مالیه و کاهش مصارف جلوگیری نمود. متخصصین اقتصادی هشدار داده بودند که اگر از این برنامه جلوگیری نشود، امریکا به یک بحران دیگر اقتصادی روبرو خواهد شد.

یک رهبر اپوزسیون تاجک، امام علی رحمان را متهم ساخت که یک سیستم استبدادی را حاکم ساخته است

یک رهبر اپوزسیون تاجک که در دوبی دستگیر شده است، اتهامات تقلبکاری علیه خودرا رد نموده و رییس جمهور تاجکستان امام علی رحمان را متهم ساخته است که یک سیستم استبدادی را در این کشور حاکم ساخته است.

عمر علی قوتوف در یک نامه که بشکل مخفی از توقیفگاهش در شهر دوشنبه بیرون شده، گفته است که اتهامات علیه او مستقیماً به مبارزاتش علیه استبداد حکومت رحمان بر ضد مردم تاجکستان ارتباط دارد.

قوتوف در 23 دسمبر به درخواست حکومت تاجکستان در دوبی بازداشت شد. او متهم است که از طریق تجارت آلوده با فریب یک اعشاریه دو میلیون دالر را غیر قانونی بدست آورده است.

او در نامه خود نوشته که هنوز اتهامات رسماً به او داده نشده است. قوتوف در اوائل سال گذشته یک حرکت اپوزسیون را تحت نام گروپ 24 در تاجکستان تشکیل نمود.

در حدود 30 فلسطینی در برخوردها با سربازان اسرائیل در شمال کرانه غربی زخمی شدند

نظر به خبرها خشونت روز سه شنبه زمانی آغاز شد که سربازان اسرائیلی با لباس های غیر نظامی به شهر طمعون داخل شدند تا یک عضو مشکوک گروه جهاد اسلامی را دستگیر نمایند.

بعد از آغاز خشونت سربازان عادی اسرائیل به این منطقه داخل شده و با استفاده از گاز اشک آور، گلوله های رابری و عادی باشنده گان را که با سنگ و چوب بر عسکران اسرائیلی حمله می کردند، پراکنده ساختند.

اردوی اسرائیل می گوید که دو عسکر آن زخمی شده است. به گفته اردوی اسرائیل عضو مشکوک جهاد اسلامی بخاطر بازپرسی توقیف شده است.

در مراسم تجلیل از سال نو در فرانسه در حدود 1200 موتر پارگ شده در سرتاسر این کشور به آتش کشیده شد

در مراسم تجلیل از سال نو میلادی در فرانسه در حدود 1200 موتر پارگ شده در سرتاسر این کشور به آتش کشیده شده اند.

نظر به گفته وزیر داخله فرانسه در شهرهای سترتاسبورگ و مولوس فرانسه برخوردها صورت گرفته و 339 نفر بازداشت شدند. این اولین بار است که فرانسه ارقام را در مورد تعداد موترهای که در شب سال آتش زده شده اند به نشر می رساند.

جشن سال نو میلادی در ساحل عاج هم ده ها قربانی به جا گذاشت.

به گفته پولیس این کشور، در ستدیوم کلان شهر مرکزی ساحل عاج در وقت آتشبازی هیجان ایجاد شد که در نتیجه آن حد اقل 61 نفر لگد مال شده و جان دادند.

رییس جمهور این کشور، این حادثه را تراژیدی ملی خوانده و دستور داده است که در مورد آن تحقیق شود تا معلوم گردد که این هیجان چرا ایجاد شد.

شش مرد هندی که در رابطه به تجاوز جنسی دسته جمعی بر یک دختر دستگیر شده اند، فردا رسماً متهم می شوند

شش مرد هندی که در رابطه به تجاوز جنسی دسته جمعی بر یک دختر 23 ساله در دهلی نو دستگیر شده اند، قرار است فردا رسماً متهم شوند.

5 نفر این ها ممکن است به تجاوز جنسی، قتل و آدم ربایی محکوم شوند که در آنصورت ممکن است بجزای مرگ روبرو گردند.

در مورد نفر ششمی څارنوالان دستور داده که استخوانش آزمایش شود زیرا شک وجود دارد که این فرد زیر سن 18 می باشد.

قربانی این حادثه، توسط این افراد که با میله های آهن مجهز بودند، در یک سرویس در هلی نو در 16 م ماه دسمبر مکرراً مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. او روز شنبه در یک شفاخانه در سینگاپور جان داد.

مرگ وی سبب تظاهرات جدی در سرک های هند شد و موج اعتراضات را برضد خشونت های گسترده علیه زنان در هند، دامن زد.

یک قوماندان طالبان در یک عملیات مشترک در ولسوالی شاه ولی کوت ولایت قندهار بازداشت شد

یک قوماندان طالبان امروز در عملیات مشترک نیروهای افغان و بین المللی در ولسوالی شاه ولی کوت ولایت قندهار بازداشت شده است.

دفتر مطبوعاتی آیساف می گوید، این قوماندان طالبان، سلاح و مهمات را برای شورشیان در ولسوالی های ارغنداب و شاه ولی کوت فراهم می کرد.

طالبان مسلح تا اکنون در این مورد تبصره نکرده اند.

در نتیجهء عملیات تصفیوی در درهء اندراب بغلان، چند فرد مسلح غیر مسوول بازداشت شدند

مسوولان امنیتی در ولایت بغلان می گویند، در نتیجهء عملیات تصفیوی در درهء اندراب این ولایت، چند فرد مسلح غیر مسوول را بازداشت کرده اند.

اسدالله شیرزاد قوماندان امنیهء ولایت بغلان به خبرنگاران گفت که این عملیات چهار روز پیش به هدف سرکوب نمودن گروه های مسلح غیرقانونی راه اندازی شده است.

به گفتهء آقای شیرزاد در جریان این عملیات که در ولسوالی های بنو، ده صلاح و پل حصار درهء اندراب ادامه دارد تا اکنون درگیری صورت نگرفته است.

دروازهء تورخم به روی افغان های که اسناد قانونی ندارند، مسدود شده است

گزارش ها می رسانند که دروازهء تورخم به روی افغانانی که اسناد قانونی ندارند، مسدود شده است.

گفته شده پولیس پاکستان برای افغان های که ویزه و یا اسناد اقامت در آن کشور را نداشته باشند، اجازهء عبور از دروازهء طورخم را نمی دهد.

ادریس مهمند مسوول ارتباطات عامهء پولیس سرحدی در زون شرق به رادیو آزادی گفت که این راه به روی موترها و افرادی که اسناد قانونی در دست دارند، باز است.

گفته شده این اقدام پاکستان سبب به وجود آمدن مشکلات زیاد برای افغان های شده است که برای سفر به آن کشور به طورخم رفته اند.

حکومت افغانستان از رهایی هشت تن از محبوسین طالبان از زندان های پاکستان استقبال کرد

در اعلامیه نشر شده از سوی دفتر رییس جمهور افغانستان آمده است که این اشخاص پس از مسافرت اخیر هیات شورای عالی صلح افغانستان و وزیر خارجه این کشور به پاکستان و تقاضای مکرر حکومت افغانستان رها شدند.

حکومت افغانستان همچنان خواستار رهایی تعداد بیشتر زندانیان طالبان از زندان های پاکستان شده است.

حکومت افغانستان با دوکانداران سرای فیض محمد ناصری که در آتش سوزی اخیر متضرر شدند کمک می کند

حکومت افغانستان می گوید، با آنعده از دوکانداران سرای فیض محمد ناصری در کابل که در آتش سوزی اخیر متضرر شدند کمک می کند.

شماری از این دوکانداران روز سه شنبه با رییس جمهور حامد کرزی ملاقات کرده خواستار قرض های طویل المدت از دولت شدند.

آنها همچنین تقاضا کردند که حکومت مدت 10 سال از آنها مالیه نگیرد و پولی را که طعمه حریق شد تلافی کند.

اعلامیه می افزاید که رییس جمهور کرزی یک کمیسیون را به رهبری وزیر مالیه موظف ساخت تا موضوع را بررسی کند.

رییس جمهور متعهد کمک لازم با دوکانداران خساره مند شده است.

یک مطالعه جدید: شورشیان عراق بازهم می توانند که موجی از حملات را به راه اندازند

یک مطالعه جدید در باره نا آرامی های سال گذشته در عراق می گوید، شورشیان بازهم می توانند که موجی از حملات را به راه اندازند تا این کشور را در حالت یک نوع "جنگ سطح پائین" نگه دارند.

یک سازمان که تلفات در عراق را می شمارد و دفتر مرکزی آن در بریتانیا است روز سه شنبه گفت که سال گذشته 4471 نفر در عراق کشته شدند و این شمار بیشتر از دو برابر رقم رسمی می باشد.

مطالعه می افزاید که پس از سال 2009 برای نخستین بار سال گذشته شمار تلفات در عراق افزایش یافت و رقم افزایش تلفات سه ماه اخیر بی سابقه بود.

یکی از زندانیان در ولایت سمنگان زن خود را در محبس کشته است

او سه سال قبل به جرم کشتن سه عضو خانوادی همسر خود یعنی خواهر، برادر و مادر زن خود زندانی شده بود.

او همسر خود را که برای ملاقات او به محبس رفته بود دیروز کشت.

محمد اکرم بیک زاد، قوماندان امنیه سمنگان به رادیو آزادی گفت، تحقیقات ابتدایی نشان می دهد که این مرد زندانی همسر خود را به تحریک مادر خود کشته است.

بیک زاد افزود:
« معمولاً زن او برای ملاقات می آید، پنج روز بعد، پانزده روز بعد، بیست روز بعد. مادر او به این نفر گفته بود که خانم تو با کسی روابط نامشروع دارد. در جریان ملاقات که مدت یک ساعت و یا یک ونیم ساعت می باشد از همین فرصت استفاده کرده خانم خود را خفک کرده به قتل می رساند. »

پولیس مادر قاتل را که محرک اصلی پنداشته می شود دستگیر کرده است.

قوماندان امنیه سمنگان می افزاید که در محبس سمنگان اتاق های مخصوص برای ملاقات محبوسین با اقارب شان وجود دارد و زندانی مذکور همسر خود را عقب در بسته در همین اتاق حلق آویز کرده است.

ایران: به طیاره ها و کشتی های جنگی خارجی که به تنگی هرمز نزدیک شده بودند، هشدار داده شد

مقامات ایران می گویند که آنها به طیاره ها و کشتی های جنگی خارجی که به منطقه تمرینات نظامی قوای ایران در تنگی استراتیژیک هرمز نزدیک شده بودند دها بار هشدار دادند.

خبرگذاری نیمه دولتی مهر از قول ادمیرال امیر راستگری، یک سخنگوی قوای بحری ایران گفت که این نیروها درسی مورد به کشتی هاوطیاره های خارجی که به منطقی تمرینات نزدیک شده بودند هشدارداد.

« این یک گوشهء از شان ملت بود. یک گوشهء از اقتدار ملت بود. یک گوشهء از عزم و ارادهء ملت بود. یک گوشهء از عزم و ارادی نیروهای مسلح بود. یک گوشهء از نشان دادن توان بود که در مقابل هر دشمن ما ایستادگی خواهیم کرد. و از هیچ تهدیدی هم هراس نداریم. »

ادمیرال راستگری قوت های خارجی را به جمع آوری معلومات در باری توانایی رزمی اردو و قوای بحری ایران متهم ساخت. تمرینات سالانی پنج روزی ایران در تنگی قرار است امروز
( چهارشنبه) امروز پایان یابد.

مقامات ایران هشدار داده اند که اگر این کشور مورد حمله قرار گیرد تنگی هرمز را که برای صادرات نفت به جهان اهمیت حیاتی دارد مسدود می سازد. در حالیکه تنش های بین المللی در مورد برنامی اتومی جنجال برانگیز ایران افزایش یافته، ایران در این اواخر تمرینات نظامی خود را وسعیتر ساخته است.

انقره با عبدالله اوجلان موسس پی کی کی یا حزب کارگران کردستان گفتگو می کند

رسانه های ترکیه گزارش می دهند که انقره با عبدالله اوجلان موسس پی کی کی یا حزب کارگران کردستان گفتگو می کند تا این سازمان غیرقانونی خلع سلاح شود.

مقامات ترکیه تفصیلات این گفتگوها را برملا نساخته اند. او به قید عمری محکوم شده و در زندان به سرمی برد.

از این گفتگوها در حال گزارش می شود که یالسن اکدوگان مشاور صدراعظم ترکیه روز دوشنبه به یک تلویزیون این کشور گفت که استفاده از قوی نظامی یگانه راه حل نزاع نمی باشد.

عبدالله اوجلان چهارده سال قبل در کینیا بازداشت شد و در یک زندانی در یک جزیره در نزدیکی استانبول به سر می برد.

او در برابر اتهامات دهشت افگنی نخست به اعدام محکوم شده بود ولی این حکم در نتیجی فشارهای بین المللی به قید عمری تخفیف یافت.

حزب کارگران کردستان از سوی انقره و واشنگتن یک سازمان دهشت افگن شناخته شده است. این حزب در سال 1984 مبارزی مسلحانه را در جنوب شرق ترکیه در برابر دولت اعلان کرد که در این نزاع تقریباً 54 هزار نفر کشته شده اند.

حد اقل دو نفر در نتیجه یک انفجار در شهر کراچی کشته و حدود 35 نفر دیگر زخمی شدند

مقامات می گویند، بمبی که در موتر سایکل کارگذاری شده بود در نزدیکی چند سرویس نقیله هنگام منفجر شد که فعالان از یک جلسه مشترک حرکت متحد قومی و تحریک منهاج القرآن برگشتند. تحریک منهاج القرآن را عالم دینی مشهور مولانا طاهر القادری رهبری می کند.

منابع طبی گفتند، چون حالت برخی از زخمیان وخیم است شمار تلفات امکان دارد افزایش یابد. شهر کراچی، پایتخت تجارتی پاکستان از سالیان متمادی به این سو شاهد اختلافات قومی و سیاسی و خشونت شبه نظامیان می باشد.

واقعه اخیر انفجار پس از آن به وقوع می پیوندند که انفجار روز شنبه در نزدیکی یک ایستگاه مزدحم سرویس های نقلیه در این شهر شش نفر را کشت و 50 نفر دیگر را زخمی ساخت.

در یک واقعی دیگر در پاکستان، افراد مسلح در یک کمین به کارکنان یک موسسی امدادی شش زن کارمند این موسسه و یک داکتر مرد را در منطقی صوابی ایالت خیبر پشتونخواه دیروز کشتند. رانندی آنها به شدت زخمی شده است.

ریاست جمهوری افغانستان از رهایی طالبان از زندانهای پاکستان استقبال کرد

ریاست جمهوری افغانستان از اقدام پاکستان مبنی بر رهایی شماری از طالبان از زندان های آن کشور، استقبال کرد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که امیدوارند تا این روند، سبب تشویق طالبان دیگر بر گفتگو های صلح با حکومت افغانستان گردد.

آقای فیضی همچنان گفت که تا حالا افراد رها شده از زندان های پاکستان به افغانستان برنگشته و از تعداد رها شده های کنونی هم، اطلاعی دقیق ندارند.

در اثر حمله طیاره بی پیلوت امریکایی، دو تن در ولایت کندز کشته شدند

در اثر حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز، دو تن کشته شدند.

امان الدین قریشی ولسوال امام صاحب کندز به رادیو آزدی گفت که این رویداد صبح امروز در قریه کنجک رخ داده است.

وی می گوید که یکی از کشته شده ها قاری نورالله یک تن از افراد طالبان بود که تحت تعقیب قرار داشت.

اما شاهدان عینی گفته اند که کشته شده های این رویداد دو فرد عادی بودند که با تفنگ بادی به شکار رفته بودند.

این نخستین باریست که در ولایت کندز، طیاره بی پیلوت حمله می کند.

یک پولیس در ارزگان زن و پسر جوانش را به قتل رساند

یک پولیس در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان، خانم و یک پسر جوان اش را به قتل رساند.
غلام دستگیر که در قوماندانی عملیاتی پولیس کار می کرد شب گذشته خانم و یک پسر 17 سالهء خود را در نتیجه درگیری های خانوادگی از بین برد.

فرید عایل سخنگوی قوماندانی امنیه ارزگان گفته است که این رویداد در منطقه بوتی کلاچه شهر ترینکوت رخ داده است.

آقای عایل می گوید که غلام دستگیر از ساحه فرار کرده و تحقیقات در زمینه جریان دارد.

گفته می شود که دو طفل 5 و 2 ساله غلام دستگیر بی سرپرست باقی مانده اند.

مشرانو جرگه: در مورد نشست طیاره خارجی در میدان هوایی قندهار تحقیق شود

مشرانوجرگهء افغانستان به دو کمسیون این جرگه وظفیه سپرد تا در مورد علت نشست یک طیاره خارجی در میدان هوایی قندهار تحقیق نماید.

همین مساله یکی از موضوعات مورد بحث اجلاس امروز مشرانوجرگه را تشکیل می داد.

فضل هادی مسلیمار رییس این جرگه پس از انتقاداد از سوی تعداد از سناتوران فیصله کرد تا کمسیون امور دفاعی و مخابرات و مواصلات این جرگه قضیه را بررسی کنند.

در همین حال، شماری از اعضای مشرانوجرگه، نهاد های مسوول را به بی توجهی و غفلت در وظیفه متهم کردند.

به اساس گزارش ها، یک طیاره که گفته می شود مربوط حوزه خلیج بود، دو روز قبل بدون اطلاع قبلی به حکومت افغانستان در میدان هوایی قندهار نشست کرد.

دو سرباز افغان بالای کاروان نیروهای هسپانیایی در هرات فیر کردند

یک مقام ولایت هرات می گوید که شام روز گذشته دو تن از سربازان اردو بر کاروان نیرو های هسپانیایی در ولسوالی کرخ این ولایت، فیر کرده اند.

این مقام ولسوالی کرخ که نخواست از وی نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت: این رویداد در منطقه بند سبزک رخ داده و به نیرو های هسپانیایی آسیب نرسیده است.

وی می گوید که این دو سرباز با سلاح دست داشتهء شان با مخالفان مسلح پیوسته اند و تحقیقات در این مورد، جریان دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG