لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۷

خبر ها

شش قاچاقبر مواد مخدر در ولایت پروان دستگیر شدند

مقامات ولایت پروان می گویند که 6 تن از قاچاقبران مواد مخدر را بازداشت کرده اند.

عبدالحنان کوهستانی مسوول مطبوعاتی قوماندانی امنیه این ولایت به رادیو آزادی گفت که این افراد در جبل السراج این از سوی نیرو های پولیس بازداشت شدند.

وی گفت که این افراد می خواستند مقداری از مواد مخدر را از شمال کشور به کابل انتقال دهند که با یک عراده موتر گرفتار شدند.

صبحرنگ: خشونت علیه زنان در افغانستان 20 درصد افزایش یافته است

نشست یک روزه کمیسیون حقوق بشر افغانستان در ولایت پنجشیر که به هدف بررسی خشونت ها علیه زنان در کشور دایر شده بود، پایان یافت.

ثریا صبحرنگ کمشنر بخش حمایت زنان در کمسیون حقوق بشر افغانستان در این کنفراس گفت که تنها در 6 ماه سال روان نزدیک به 5 هزار مورد خشونت علیه زنان را در سراسر کشور ثبت کرده اند.

وی می گوید که نسبت به سال گذشته خشونت و تجاوز در برابر زنان در افغانستان 20 درصد افزایش یافته است.

وی ولایت پنچشیر را یگانه ولایاتی دانست که در آن هیچ مورد خشونت علیه زنان ثبت نمی باشد.

داکتر عبدالله: از تداوم کار رییس و اعضای ستره محکمه باید جلوگیری شود

داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی افغانستان با ارسال نامهء به رییس جمهور کرزی از وی خواسته است تا بر اساس قانون اساسی کشور، از تداوم کار رییس و اعضای ستره محکمه جلوگیری کند.

وی در این نامه گفته است که اگر ستره محکمه با عدم مشروعیت قانونی روبرو باشد، باورها نسبت به حاکمیت قانون در کشور کمرنگ می شود.

رهبر ایتلاف ملی افغاستان می گوید که تفویض صلاحیت بررسی شکایات و تخلفات انتخاباتی در طرح قانون انتخابات به محاکم اختصاصی در چوکات ستره محکمه، باعث تشویش در میان مردم شده است.

آقای عبدالله گفته است که با وجود گذشت 2 سال از دوره کار رییس ستره محکمه و برخی از اعضای رهبری این ارگان، باز هم آنان به کار خود ادامه داده اند.

وی دوام کار این افراد را پس از 2 سال مغایر قانون اساسی افغانستان دانسته گفته است که این عمل مشروعیت قانون اساسی را در کشور زیر سوال قرار می دهد.

وی به رییس جمهور گفته است که هیچ مصلحتی برتر از مصحلت اجرای احکام قانون در کشور نمی باشد.

آیساف: حمله از سوی نیروهای افغان بر عساکر ما هنوز هم نگران کننده است

مقام های آیسف می گویند که حمله از سوی نیرو های افغان بر عساکر خارجی هنوز هم یک نگرانی برای آنان می باشد.

سخنگوی آیسف در یک نشست خبری در کابل گفت که در سال 2011 میلادی 21 حمله و در سال 2012 میلادی 45 حمله از صفوف نیرو های افغان بر سربازان بین المللی، صورت گرفته است.

این نگرانی ها در حال مطرح می شوند که در تازه ترین مورد، یک سرباز اردو در ولایت هملند با فیرگلوله یک سرباز بریتانیایی را کشت و 6 تن دیگر شان را زخمی ساخت.

روسای جمهور افغانستان و امریکا به روز جمعه روی موضوعات مختلف گفتگو می کنند

بارک اوباما رییس جمهور امریکا به روز جمعه در قصر سفید، میزبان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان خواهد بود و دو رهبر روی پیمان همکاری های درازمدت امنیتی میان دو کشور بحث خواهند کرد.

بر اساس یک اعلامیه منتشر شده از قصر سفید، بارک اوباما امیدوار است در مورد ادامه پروسه انتقال در افغانستان و یک دیدگاه مشترک برای مشارکت دایمی میان افغانستان و امریکا، صحبت کند.

وزیر اطلاعات وینزویلا وضعیت صحی هوگو چاوییز را ثابت خواند

وزیر اطلاعات وینزویلا می گوید وضعیت صحی رییس جمهور هوگو چاوییز در یک شفاخانه کیوبا، ثابت است ولی این معلوم نیست که تا روز مراسم تحلیف رییس جمهور به روز پنجشنبه، چی واقع خواهد شد.

ایرنیستو ویلیگاس وزیر اطلاعات وینزویلا گفته است، چاوییز به تداوی متداوم و مناسب که مورد آن قرار دارد به خوبی پاسخ می دهد:

« حکومت وینزویلا با تیم صحی و اقارب قوماندان چاوییز که با وی بعد از عملیات در هاوانای کیوبا هستند، به طور متدوام تماس دارد. رییس جمهور وینوزیولا بعد از گزارش های اخیر در مورد اختلالاتی صحی وی و عفونی شدن سیستم تنفسی اش، وضع صحی اش حال ثابت است.»

چاوییز ماه گذشته به سبب بیماری سرطان برای چهارمین بار مورد عمل جراحی قرار گفت: دیاسدادو کبیلو رییس شورای ملی وینوزویلا، خواهان یک گردهمآیی عظیم به روز پنجشنبه به حمایت از چاوییز شده است.

هوگو چاوییز یک ماه پیش برای تداوی راهی کیوبا شد و از آن بعد، نه دیده شده و نه هم از وی خبری شنیده شده است.

مخالفین وی به مواد قانون در مورد توانایی های رییس جمهور اشاره نموده و خواهان انتخابات جدید شده اند.

مرگ مرموز یک برنده لاتری یک ملیون دالری در امریکا

یک مرد در شیکاگوی امریکا که برنده یک لاتری یک ملیون دالری شده بود گمان می رود کشته شده است.

مسوولین گفته اند عروج خان در ماه جولای سال گذشته در اثر زهر کشته شده بود. نخست گفته شد که عروج خان به مرگ طبیعی درگذشته است، ولی یکی از اقارب خان، خواهان انجام دوباره تحقیقات طب عدلی شد زیرا عروج خان فقط 46 سال داشت و مرگ آنی وی سوال هایی را ایجاد کرده بود.

خان در ماه جون سال گذشته برنده لاتری یک ملیون دالری شده بود و چک این لاتری را که بعد از پرداخت مالیه به 425 هزار دالر می رسید به تاریخ نزدهم جولای اخذ کرد و روز بعدی مرگ او اعلان شد.

رییس سابق گمرکات قزاقستان به ده سال حبس محکوم شد

یک محکمه در آستانه مرکز قزاقستان رییس سابق کمیته گمرکات آن کشور را به ده سال حبس محکوم کرد.

سیریک بایماغان بیتوف امروز به جرم گرفتن رشوه مجرم شناخته شد. محکمه فیصله کرد که تمام دارایی های بایماغان بیتوف ضبط شود.

بایماغان بیتوف 54 ساله در فبروری سال گذشته بعد از آن دستگیر شد که از کرسی اش کنار رفت.

وی متهم به گرفتن 80 هزار دالر رشوه در بدل استخدام کسی در اداره خدمات گمرکی بود.

زابلی: برادر کریم خلیلی 1503 جریب زمین را در نقاط مختلف کابل غصب کرده است

رییس کمسیون سمع شکایات مشرانو جرگه افغانستان برادر معاون دوم ریاست جمهوری را در غضب یک هزار و پنج صد و 3 جریب زمین دولتی در نقاط مختلف شهر کابل، دخیل دانست.

زلمی زابلی رییس این کمسیون امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که این شخص به حمایت محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری دست به این کار زده و بیشتر این زمین های دولتی را شهرک ساخته است.

در همین حال داکتر بصیر رییس دفتر محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری با رد این ادعا می گوید که آقای خلیلی در غصب هیچ زمین دولتی در کشور دست ندارد.

وی می گوید که اگر سندی در این مورد وجود دارد باید به محکمه سپرده شود.

وزارت خارجهء جاپان سفیر چین در این کشور را احضار کرد

وزارت خارجهء جاپان امروز سفیر چین در این کشور را احضار نموده اعتراض شدید خود را بر حضور کشتی های چینایی در نزدیکی جزیره های مورد نزاع میان دو کشور ابراز داشت.

پس از رسیدن شینزو ابی صدراعظم ملی گرای جاپان به قدرت، در این اواخر این نخستین باریست که توکیو این مساله را با چین درمیان می گذارد.

اعلامیهء وزارت خارجه جاپان می گوید که معین این وزارت در ملاقات با سفیر چین بر داخل شدن کشتی های چینایی در آب های اقلیمی جاپان و بقای آن برای یک مدت طولانی در آن شدیداً اعتراض کرد و خواستار شد که چنین واقعات دیگر تکرار نشود.

امیرزی سنگین: نرخ انترنت در کابل کاهش یافته است

مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گویند که نرخ استفاده از انترنت را در کابل کاهش داده اند.

امیرزی سنگین وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که پس از این یک مگابایت انترنت از 300 دالر به 97 دالر به دسترس استفاده کننده ها قرار خواهد گرفت.

مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گویند که تلاش دارند تا در قسمت قیمت و سرعت انترنت در دیگر ولایات کشور نیز، تجدید نظر کنند.

در عین حال به گفتهء وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، هم اکنون یک و نیم ملیون باشنده افغانستان از انترنت استفاده می کنند.

دو پولیس در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار توسط افراد ناشناس کشته شدند

دو پولیس در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار توسط افراد ناشناس کشته شدند.
حضرت حسین مشرقی وال سخنگوی قوماندانی امنیه این ولایت به رادیو آزادی گفت که این دو پولیس صبح امروز زمانی در منطقهء ادور مورد حملهء این افراد قرار گرفتند که با یک موتر شخصی به سوی خانهء شان می رفتند.

به گفتهء آقای مشرقی وال در این رویداد رانندهء موتر هم زخمی شده است.

تا حالا مسوولیت این رویداد را کسی برعهده نگرفته است.

اجمل ترین: شش قاچاقبر مواد مخدر از 10 الی 18 سال به حبس محکوم شدند

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر می گوید که 6 قاچاقبر مواد مخدر را به 10 الی 18 سال زندان محکوم کرده است.

اجمل ترین مسوول مطبوعاتی این اداره امروز به رادیو آزادی گفت که این افراد به اتهام قاچاق مواد مخدر از ولایات مختلف افغانستان، دستگیر شده اند.

به اساس معلومات مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر، در جریان هشت ماه سال روان هجری شمسی 534 تن که 11 نفر آنها اتباع خارجی بوده اند به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس تنفیذی الی 20 سال محکوم به مجازات شده اند.

یک عسکر بریتانیایی توسط یک عسکر افغان در هلمند کشته شد

یک فرد که لباس اردوی افغان را بر تن داشت در ولایت هلمند با فیرگلوله، یک عسکر بریتانایی را به قتل رساند.

آیساف این خبر را تایید کرده و گفته است که این حادثه در جنوب افغانستان رخ داده است.

در همین حال برخی از مسوولان محلی ولایت هلمند می گویند که حادثه شام روز گذشته در ولسوالی گرشک در داخل یک تولی اردو، رخ داده است.

از سوی دیگر یک سرباز اردوی افغان در این ولایت به رادیو آزادی گفته است که در اثر این رویداد یک سرباز بریتانیایی کشته و 6 تن دیگر شان زخمی شده اند.

محمد رسول ځاځی مسوول روابط عامه اردو در ولایت هلمند کشته شدن یک سرباز خارجی را تایید کرده و گفته است که در زمینه تحقیقات جریان دارد.

به اساس گزارش ها از آغاز سال 2012 تا حالا بیش از 61 سرباز نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان از سوی نظامیان افغان، کشته شده اند.

کنفرانس یک روزه به هدف جلوگیری از خشونت علیه زنان در پنجشیر راه اندازی شد

کمسیون حقوق بشر افغانستان امروز کنفرانس یک روزه را به هدف بررسی و جلوگیری از خشونت در برابر زنان در ولایت پنجشیر، آغاز کرد.

ثریا صبحرنگ کمشنر بخش حمایت زنان در این کمسیون به رادیو آزادی گفت که در این کنفرانس شماری از مسوولان نهاد های عدلی و قضایی، نماینده گان جامعهء مدنی و مسوولان امنیتی این ولایت، شرکت دارند.

این کنفرانس در حالی آغاز می شود که به اساس گزارش ها خشونت علیه زنان در سال جاری افزایش چشمگیر یافته است.

در تازه ترین مورد از خشونت علیه زنان، یک زن 23 ساله در ولایت ارزگان از سوی شوهرش مورد خشونت قرار گرفته و گفته می شود که پایش نیز با ارهء چوبی بریده شده است.

یک سرباز ناتو در جنوب افغانستان کشته شد

یک فردی که لباس اردوی افغانستان را بر تن داشت با فیر گلوله یک سرباز ناتو را به قتل رساند.

دفتر مطبوعاتی آیساف با نشر اعلامیهء گفته است که این سرباز دیروز در جنوب افغانستان مورد حمله قرار گرفته و کشته شد.

اعلامیه در مورد این رویداد جزیات ارایه نکرده اما گفته است که قضیه تحت تحقیق قرار دارد.

به اساس گزارش ها از آغاز سال 2012 تا حالا بیش از 61 سرباز نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان از سوی نظامیان افغان، کشته شده اند.

حامد کرزی روز جمعه با همتای امریکایی اش ملاقات می کند

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت که رییس جمهور کرزی روز جمعهء آینده در قصر سفید با رییس جمهور اوباما ملاقات می کند و قبل از آن روز های چهارشنبه و پنجشنبه با مقامات وزارت خارجهء امریکا ملاقات های دارد.

اعلامیهء قصر سفید می گوید: رییس جمهور باراک اوباما در بارهء مشارکت کابل و واشنگتن، و مسایل دیگر با رییس جمهور افغانستان گفتگو خواهد کرد.

در اثر حملات طیاره های بی پیلوت، حداقل 8 تن در وزیرستان شمالی کشته شدند

حد اقل هشت تندرو در اثر حملات جداگانه طیاره های بی پیلوت امریکایی در منطقه قبایلی پاکستان کشته شدند.

مقامات پاکستانی که نخواسته اند نام های شان افشا گردد تایید کرده اند که طیاره های بی پیلوت امریکایی صبح وقت امروز (سه شنبه) یک قرارگاه تندروان را در منطقه حیدر خیل وزیرستان شمالی هدف قرار داده، پنج تندر و را کشته و چهار تن دیگر را زخمی ساختند.

کمتر از یک ساعت بعد این حمله، طیاره های بی پیلوت امریکایی بر منطقه هاسو خیل در نزدیکی حیدر خیل حمله نموده سه تندرو را کشتند. مقامات پاکستانی گفته اند هویت کشته شده گان را نمی دانند.

آژانس خبری زینهوا از قول رسانه های محلی گفته است، گمان میرفت یک رهبر مهم طالبان در این محل، زنده گی می کند.

حامد کرزی روی موضوعات مختلف با مقامات امریکایی بحث و گفتگو می کند

قرار است توافقنامه دو جانبه امنیتی میان افغانستان و امریکا، پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی، سیاسی و اقتصادی و تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغان در دیدار رییس جمهور کرزی از واشنگتن مورد بحث قرار گیرد.

رییس جمهور کرزی که دیروز همراه با یک هیات بلند رتبه افغانی راهی امریکا شد، در جریان سه روز آینده با مقامات امریکای، روی موضوعات مهم و حیاتی میان دو کشور بحث می کند.

در این دیدار مقامات افغان و امریکایی چگونه گی حضور نیرو های امریکایی را در افغانستان بعد از سال 2014 هم مورد بحث های وسیع قرار می دهند.

بارک اوباما چک هیگل را به حیث وزیر دفاع و جان برینن را به حیث رییس CIA امریکا نامزد کرد

بارک اوباما رییس جمهور امریکا، چک هیگل را به حیث وزیر دفاع آن کشور و مشاور خود در امور مبارزه بر ضد تروریزم و جان برینن را به حیث رییس سی آی ای نامزد کرد.

این اعلان اوباما دیروز در واشنگتن صورت گرفت. وزرای کابینهء امریکا و مقامات ارشد حکومتی باید از سوی سنای آن کشور تایید شوند.

هیگل که از شرکت کننده گان جنگ ویتنام بود به دلیل انتقادات اش از اسراییل و حمایت از سیاست مذاکره با ایران، شهرت دارد.

جان برینن که 25 سال عضو CIA بوده است، نقش مهم را در طرح عملیاتی داشت که در سال 2011 باعث کشته شدن اسامه بن لادن در ایبت آباد پاکستان شد.

نیروهای عراق برای متفرق ساختن تظاهر کننده ها، فیر های هوایی کردند

نیروهای عراق دیروز برای متفرق ساختن تظاهر کننده گان شیعه در شهر موصل، فیر های هوایی کردند.

این شلیک های هوایی پولیس در حالی صورت گرفت که صد ها تظاهر کننده تلاش داشتند در یک میدان عمومی گرد هم آیند.

حادثه موصل در حالی رخ داد که هزاران مظاهره کننده ضد نوری المالکی صدراعظم عراق، در شهر های مختلف سنی نشین در دو هفته گذشته تظاهراتی را به راه انداخته اند.

سنی های عراق می گویند: حکومت به رهبری مالکی شیعه، سنی ها را در انزوا قرار داده است.

در نتیجه تحریم های غرب، صادرات نفت ایران 40 درصد کاهش یافته است

یک مقام ارشد ایرانی می گوید: صادرات نفت ایران در نه ماه گذشته در نتیجه تحریمات غرب بر آن کشور، 40 درصد کاهش یافته است.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران دیروز گفت: این کاهش 40 درصدی در فروش نفت همراه بوده است با یک کاهش 45 فیصده در بخش بازگرداندن پول نفت.

گفته شده است این بیانات وزیر نفت ایران بیاناتی قابل ملاحظه است زیرا وی یکی از مقامات ایرانی بود که تا به حال تاکید داشت، تجارت نفت ایران از تحریمات غرب متاثر نشده است.

وزارت خارجه پاکستان اعتراض رسمی را بخاطر درگیری اخیر در کشمیر به هند ارایه کرد

وزارت خارجه پاکستان دیروز اعتراض رسمی را به هند به سبب آنچه اسلام آباد، «یک حمله یی بدون آنکه تحریک شده باشد» عنوان کرد، ارایه نمود. در این حمله سرحدی در منطقه مورد نزاع کشمیر، عساکر هندی و پاکستانی تبادل آتش نموده و هر کدام یک دیگر را به آغاز این زد و خورد، متهم کرده اند.

اسلام آباد گفته است که یک سرباز پاکستانی در اثر این حمله از جانب هند کشته شده و یک تن دیگر جراحت برداشت.

اردوی هند این اتهامات را رد کرده است. کشمیر که از ساحات مسلمان نشین منطقه همالیاست، از سال 1947 به این طرف، دلیل دو جنگ بزرگ بین هند و پاکستان بوده و هر دو کشور دعوای حاکمیت بر این منطقه را دارند.

وزارت امور زنان افغانستان: طی سال های گذشته کارهای زیادی در بخش اعاده حقوق زنان انجام یافته است

وزارت امور زنان افغانستان می گوید که طی سال های گذشته کارهای زیادی را در بخش اعاده حقوق زنان در کشور انجام داده است.

مژگان مصطفوی معین مسلکی این وزارت امروز در یک نشستی خبری گفت، که اقدامات آنان در قسمت کاهش خشونت علیه زنان قابل توجه بوده است.

اما شماری نهاد های که در بخش حمایت از زنان فعالیت دارند، کارکرد های این وزارت را قناعت بخش نمی دانند.

به باور آنان این وزارت در طول سال های گذشته فقط نقش سمبولیک داشته است.

لودین: رییس جمهور کرزی در سفرش به واشنگتن مسلهء صلح را با مقام های امریکایی نیز مطرح می کند

شورای عالی صلح افغانستان می گوید، رییس جمهور کرزی در سفر اش به واشنگتن مسلهء صلح این کشور را با مقام های امریکایی نیز مطرح می کند.

عطاالله لودین معاون این شورا امروز در صحبت با رادیو آزادی سفر رییس جمهور کرزی به امریکا را با اهمیت خواند.

« این سفر آقای کرزی از اهمیت خاص برخوردار است، اگر رییس جمهور موفق بر این شود که تمام آن خواسته صلح که حکومت افغانستان از امریکا دارد در این نشست پذیرفته شو، پس می تواند یک پیام خوب برای صلح باشد. »

رییس جمهور کرزی امروز سفر سه روزه اش را به ایالات متحده امریکا را آغاز کرد.

گفته می شود که تجهیز نیروهای امنیتی افغان، چگونگی حضور نیروهای امریکایی پس سال 2014 میلادی، قرار داد امنیتی کابل و واشنگتن از مهمترین اجندی سفر آقای کرزی را به امریکا تشکیل میدهد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG