لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۰

خبر ها

ایالت خیبر پختونخواه قانونی را تصویب کرد که یک نوع از ازدواج های قدیمی عنعنوی را جنایت می شمارد

ایالت خیبر پختونخواه قانونی را تصویب نمود که یک نوع از ازدواج های قدیمی عنعنوی را جنایت می شمارد. پارلمان ایالتی روز سه شنبه اعلان نمود که عنعنه غږ یا صدا که در فرهنگ پشتون ها وجود دارد می تواند جزای هفت سال حبس یا 6 هزار دالر جریمه را در قبال داشته باشد.

به اساس عنعنه غږ یک مرد می تواند با اعلان نیت خود یک دختر را بنام خود کند و او را به ازدواج مجبور بسازد. سازمان های حقوق بشر این عنعنه را یک وسیله فشار خوانده که زنان را از حق ازدواج مرفه محروم می سازد.

هرچند این عنعنه هر روز کمتر می شود، اما حامیان حقوق می گویند که در ایالت خیبر پختونخواه هنوز هم وجود دارد.

در مناطق قبائیلی تحت کنترول پاکستان سال ها جنگ و شورش همبستگی اجتماعی و نظارت حکومت را کاهش داده است.

در منطقه اوش قرغزستان یک مورد اختلاف دزدی به برخورد میان باشنده محلی و کارکنان چینایی تبدیل شد

در منطقه جنوبی قرغزستان اوش یک اختلاف در مورد دزدی به برخورد بین 100 باشنده محلی و کارکنان چینایی در اینجا تبدیل شد.

سخنگوی پولیس محلی اوش به رادیو آزادی گفت، یک گروه کارکنان چینایی در شهر اوزگن این منطقه روز سه شنبه چندین باشنده محلی را گروگان گرفته و ادعا می کردند که یکی از این افراد تلفون موبایل آنها را دزدیده است.

5 مامور پولیس هم از سوی چینایی ها گروگان گرفته شدند. در برخوردها در شهر کورشب ده ها نفر از جمله 16 کارمند چینایی و 5 پولیس زخمی شدند. مقامات پولیس محلی گفتند، کسانی که در این برخورد و گروگانگیری سهم داشتند به اتهام محروم ساختن دیگران از آزادی، اوباشی، برهم زدن نظم عامه و خشونت علیه اجرا کننده گان قانون روبرو می شوند.

منطقه اوش در سال 2010 شاهد برخوردهای شدید بین قرغزها و ازبک ها بود.

تمام گذرگاه های سرحدی بین منطقه سوخ ازبکستان با قرغزستان روز چهارشنبه هم مسدود بودند

تمام گذرگاه های سرحدی بین منطقه سوخ ازبکستان با قرغزستان روز چهارشنبه هم مسدود بودند. معلوم نیست که سرحدات چه وقت باز می شوند.

روز یکشنبه باشنده گان سوخ و پولیس سرحدی قرغزستان در جریان لین دوانی برق به یک پوسته سرحدی قرغزستان برخورد کردند. حد اقل سه باشنده ازبک با فیر گلوله زخمی شده و یک پولیس قرغز با شدت لت و کوب شد.

30 باشنده قرغز اوش گروگان گرفته شدند که روز دوشنبه همه آنها رها گردیدند. معاون نماینده حکومت قرغزستان در ایالت بادکنت سید جان اراتوف روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، تمام گذرگاهای سرحدی در اطراف سوخ تا زمانی مسدود می مانند که ازبکها تاوان خسارات را بپردازند.

سوخ یک منطقه مربوط به ازبکستان است که در داخل قلمرو بادکنت قرغزستان موقعیت دارد، ولی اکثریت باشنده گان آن تاجک می باشند.

رییس جمهور کرزی دیدار رسمی چهار روزه اش به امریکا را آغاز کرده است

انتظار می رود آقای کرزی امروز با سناتواران امریکایی ملاقات کرده و نیز از مقر سازمان استخباراتی آن کشور دیدن نماید.

آقای کرزی روز گذشته پس از رسیدن به واشنگتن از اسدالله خالد رییس عمومی امنیت ملی افغانستان که در یکی از شفاخانه ها در این شهر بستری است، عیادت کرد.

قرار است رییس جمهور افغانستان به روز جمعه با همتای امریکایی اش روی قرار داد امنیتی میان کابل و واشنگتن و سایر موضوعات گفتگو کند.

در نتیجهء درگیری میان دو خانواده در ولایت هرات یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند

مسوولان امنیتی در ولایت هرات می گویند، در نتیجهء درگیری میان دو خانواده در این ولایت یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

جنرال عبدالحمید حمید آمر امنیت قوماندانی امنیهء ولایت هرات به رادیو آزادی گفت که این رویداد امروز در مربوطات ناحیهء نهم شهرهرات بر سر دعوای مالکیت زمین صورت گرفته است.

به گفتهء آقای حمیدی شش تن از اعضای این خانواده ها در پیوند به این درگیری بازداشت شده اند.

«قانون اساسی و سایر قوانین توسط بسیاری از مقام های دولتی در افغانستان نقض می گردند»

رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید، قانون اساسی و سایر قوانین توسط بسیاری از مقام های دولتی در این کشور نقض می گردند.

سیما سمر امروز در کابل به خبرنگاران گفت که برای پیگرد عدلی ناقضان قانون و حقوق بشر باید توجه جدی صورت گیرند.

این اظهارات در حالی ابراز می گردند که در یک بررسی تازهء مرکز هماهنگی جامعه مدنی و شبکه حقوق دانان افغانستان گفته شده، در 9 سال گذشته بیش از 90 مادهء قانون اساسی در این کشور نقض شده اند.

آمر زندان ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز همراه با یک محافظ اش توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد

آمرزندان ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز همراه با یک محافظ اش دیشب توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

شیخ صدرالدین ولسوالی دشت ارچی به رادیو آزادی گفت، عبدالسلام هنگام بازگشت از انتقال یک زندانی به زندان مرکزی مورد تیر اندازی این افراد قرار گرفت.

تا اکنون علت این رویداد معلوم نیست اما در گذشته چنین حملات به طالبان مسلح نسبت داده شده است.

مراسم تحلیف رئیس جمهور وینزویلا هوگو شاویز به دلیل بیماری وی به تاخیر افتاد

مراسم تحلیف رئیس جمهور وینزویلا به تاخیر افتاد زیرا رئیس جمهور بیمار این کشور هوگو شاویز توانائی اشتراک در این مراسم را ندارد.

این مراسم که قرار بود فردا برگزار شود، آغاز سومین دوره شاویز در این مقام بشمار می رفت. رئیس پارلمان وینزویلا روز سه شنبه تاخیر مراسم تحلیف را اعلان کرد.

او نامه معاون رئیس جمهور این کشور را به اعضای پارلمان قرائت کرد که در آن گفته می شود داکتران معالج شاویز گفته اند، دوره نقاحت شاویز بعد از عملیات سرطان بیشتر از دهم جنوری دوام می کند.

شاویز ماه گذشته در کیوبا عملیات شد و از آنوقت تا حال او نه دیده شده و نه صدایش شنیده شده است.

به اساس قانون اساسی این کشور رئیس جمهور باید دوره نو کار خود را در دهم جنوری آغاز نماید، اما معاون شاویز گفت که مراسم حلف وفاداری در آینده برگزار خواهد شد.

وزیر دفاع هندوستان برخورد اردوی پاکستان را با اجساد دو عسکر هندی که در خط سرحدی کشته شدند، محکوم کرد

وزیر دفاع هندوستان ای کی انتونی برخورد اردوی پاکستان را با اجساد دو عسکر هندی که در خط سرحدی کشته شدند، محکوم نمود. انتونی امروز صبح گفت.

« رفتار اردوی پاکستان تحریک آمیز بود. روش آنها با اجساد مرده گان غیر انسانی بود. ما پیام انزجار خود را به مقامات پاکستان خواهیم رساند و مسوول عملیات نظامی ما با همتای پاکستانی خود صحبت خواهد کرد. ما همه از نزدیک اوضاع را تحت نظارت داریم. »

نظر به گزارش مطبوعات هندوستان یکی از این عساکر روز سه شنبه سر بریده شده بود. وزیر خارجه هندوستان سلمان خورشید کشته شدن دو عسکر را غیر قابل قبول، هولناک و واقعاً وحشتناک خواند. خورشید افزود که به این عمل جواب مناسب داده خواهد شد.

در این مورد به نماینده پاکستان هم اعتراضنامه داده شده است. دو عسکر هندی در برخورد با قوای پاکستانی در شرایطی کشته شدند که گزمه های دو طرف بخاطر غبار با یک دیگر مقابل شدند. هندوستان می گوید، این برخورد در 500 متری قلمرو داخل هندوستان صورت گرفته است.

شب گذشته ده ها پولیس افغان در ولسوالی مارمل ولایت بلخ مسموم شدند

گزارش ها از ولایت بلخ حاکیست که ده ها پولیس شب گذشته در ولسوالی مارمل این ولایت مسموم شدند.

غوث الدین انوری رییس صحت عامهء بلخ در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که 80 تن از نیروهای پولیس مسموم شده به شفاخانهء این ولایت منتقل شده بودند.

تا اکنون چگونگی و علت این قضیه روشن نیست اما گفته شده که این افسران پولیس در یک مرکز نظامی مسموم شدند.

مسوولان امنیتی تا اکنون در این خصوص ابراز نظر نکرده اند.

در ماه حمل سال آیندهء شمسی غزنی رسماً به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام اعلام می گردد

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید، مراسم معرفی ولایت غزنی به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام در ماه حمل سال آیندهء شمسی صورت می گیرد.

داکتر سید مخدوم رهین امروز در صحبت رادیو آزادی با بیان این مطلب همچنان آوازه های را نیز کرد که گویا این مساله تا یک سال دیگر به تعویق افتاده است.

آقای رهین همچنان از مخالفان مسلح خواست تا در این زمینه مشکل ایجاد نکنند.

انتقاد های وجود دارند که برای معرفی ولایت غزنی به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام آماده گی های لازم گرفته نشده اند.

یک گروه چهار نفری سارقین مسلح در ولایت تخار از سوی نیروهای امنیتی باز داشت شد

گزارش ها می رسانند که یک گروه چهار نفری سارقین مسلح شب گذشته در ولایت تخار از سوی نیروهای امنیتی باز داشت شد.

سید سلیمان مرادی سخنگوی والی تخاربه رادیو آزادی گفت، این افراد در جادهء عمومی تخار- قندز دست به چپاول اموال عابرین می زدند.

به گفتهء آقای مرادی از نزد این گروه سارقین سه میل کلاشینکوف و یک میل تفنگچه نیز به دست آمده است.

وزارت دفاع جاپان 2.1 ملیارد دالر دیگر را برای خریداری اسلحه به دست خواهد آورد

وزارت دفاع جاپان دو عشاریه یک ملیارد دالر دیگر را برای خریداری اسلحه، در جریان امسال به دست خواهد آورد.

وزارت دفاع جاپان افزایش این مقدار پول را اواخر دیروز اعلام کرده گفت، ازین پول برای خریداری راکت، جیت های جنگی و هلیکوپترها استفاده خواهد شد.

جاپان حالا با چین بالای ملکیت چندین جزیرهء غیر مسکونی، دعوا دارد.

صدر اعظم جدید جاپان، شینزو ابی، در جریان همین هفته گفت، در بخش دفاعی پول بیشتر را به مصرف خواهد رساند.

به اساس گزارش ها در یازده سال گذشته این نخستین باریست که جاپان مصارف خود را در بخش دفاعی به این پیمانه افزایش می دهد.

حد اقل 120 تن در جریان مراسم مذهبی کاتولیک ها در فلیپین زخمی شده اند

پولیس گفت، حدود پنجصد هزار تن درین مراسم در شهر مانیلا شرکت کرده اند و انتظار می رود در جریان امروز تعداد اشتراک کننده ها به یک ملیون نفر برسد.

این افراد در مراسم ادای احترام به یک مجسمهء سیاه حضرت عیسی که به باور آنان در سال 1606 میلادی از مکسیکو توسط دزدان دریایی هسپانیایی به فلیپین آورده شده است، شرکت کرده اند.

درین جریان اشتراک کننده ها این مجسمه را از شهر مانیلا به کلیسای کوی یاپو می برند.

همه ساله در جریان این مراسم هنگامی که تعداد زیادی از مردم تلاش می کنند به مجسمه دست بزنند، هرج و مرج به میان می آید و تعدادی زیر پا ها می شوند.

آنها باور دراند که با دست زدن به مجسمه، بیماریهای شان علاج خواهند شد.

«اوباما در دیدار با همتای افغانش، تصمیم در باره تعداد سربازان امریکایی پس از 2014 در افغانستان را اعلام نمی کند»

قصر سفید می گوید، رییس جمهور بارک اوباما در دیدار با همتای افغانش حامد کرزی، در واشنگتن تصمیمی را در بارهء تعداد سربازان امریکایی که پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند اعلام نمی کند.

بین رودیس معاون مشارو امنیت ملی امریکا در امور روابط ستراتژیک، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت، این دیدار، فرصتی برای هردو رهبر است تا در مورد مسایلی مشوره کنند که بارک اوباما در ماه های آینده در بارهء آنها تصمیم خواهد گرفت.

بین رودیس همچنان گفت، قصر سفید احتمال خروج همهء سربازان امریکایی از افغانستان را پس از سال 2014 هنگامی که سربازان افغان مسوولیت امنیتی کشور شان را به عهده بگیرند، رد نکرد.

رهبران افغانستان و امریکا در بارهء موافقتنامهء همکاری های امنیتی میان کشور های شان نیز بحث خواهند کرد.

رهبر مذهبی ایران در مورد انتقاد ها بالای برگزاری انتخابات در ماه جون هشدار داد

رهبر مذهبی ایران در مورد انتقاد ها بالای برگزاری انتخابات در ماه جون هشدار داده گفت، چنین انتقادها به دشمنان تهران کمک خواهند کرد.

آیت الله علی خامنی دیروز در یک اعلامیهء گفت: « آنانی که راجع به انتخابات توصیه های می کنند و از آن طریق، نگرانی های شان را ابراز می دارند، باید متوجه باشند که به دشمن کمک نکنند. »

آیت الله خامنی رهبر مذهبی ایران، این سخنان را زمانی بیان می کند که مشخص نیست، آیا علمای دینی محافظه کار در شورای نگهبان ایران به کاندیدان اصلاح طلب اجازهء اشتراک در این انتخابات را می دهند یا خیر.

ناظران می گویند، به اصلاح طلبان اجازهء اشتراک در انتخابات داده خواهد شد به شرطی که آنها از رهبران مخالف از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی، فاصله بگیرند.

موسوی و کروبی هردو کاندیان ریاست جمهوری در انتخابات سال 2009 میلادی بودند و پس از اعلام نتایج انتخابات، به چهره های پیشگام در مظاهرات گسترده بر ضد حکومت مبدل شدند.

آنها بعد از اینکه گفتند، انتخاب دو بارهء محمود احمدی نژاد تقلبی است، در خانه نظر بند اند.

تا پایان ماه جاری 400 سرباز امریکایی و وسایل مورد نیاز نصب سیستم مدافع راکت پتریوت، به ترکیه انتقال می شوند

وزارت دفاع ایالات متحدهء امریکا می گوید، تا پایان ماه جاری 400 سرباز امریکایی و همهء وسایل مورد نیاز برای نصب سیستم مدافع راکت معروف به پتریوت، به ترکیه انتقال داده می شوند.

جورج لیتل سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت:
« این ماموریت برای بیشتر از یک سال پلان شده است. ما به نظارت از وضعیت سوریه ادامه می دهیم که مشخص شود تا چه زمانی به حضور ما در آنجا نیاز است. اما به باور ما این موضوع برای اتحاد ما با ترکیه، در چوکات پیمان ناتو یک موضوع خیلی مهم به شمار می رود. »

سازمان نظامی ناتو به خاطر جلوگیری از حملهء راکتی سوریه بر خاک ترکیه تصمیم گرفت تا این سیستم مدافع راکت را در مناطق همسرحد ترکیه با سوریه، نصب کند. سخنگوی وزارت دفاع امریکا به خبرنگاران گفت، واشنگتن در این پلان با ناتو همکار است.

حدود 200 سرباز امریکایی تا حال به ترکیه رسیده اند.

اردوی هند می گوید، دو سرباز این کشور در نتیجه تیر اندازی عساکر پاکستانی کشته شده اند

اردوی هند می گوید، دو سرباز این کشور در نتیجه تیر اندازی عساکر پاکستانی در نزدیکی خط کنترول سرحدی یا LOC که در منطقهء کشمیر دو کشور را از هم جدا می سازد، کشته شده اند.

مقامات رسمی هند گفتند، نبرد مسلحانه روز سه شنبه پس از اینکه سربازان پاکستانی این خط کنترول را عبور کرده، داخل قلمرو کشمیر تحت تسلط هند شدند، آغاز گردید.

سخنگوی اردوی هند این برخورد را تحریک آمیز خواند، اما اردوی پاکستان وقوع چنین رویداد را تکذیب کرده است.

تلفات دیروز بعد از آن به اردوی هند وارد شد، که پاکستان روز یکشنبه گفت، یک سرباز این کشور در نتیجهء حملهء سربازان امنیتی بالای یک پوستهء پاکستانی در خط سرحدی کشته شد.

هند و پاکستان از سال 1947 میلادی تا به حال، سه بار باهم درگیر جنگ شده اند.

مادر ویبلاگ نویس ایرانی: مقامات ایران نتایج تحقیقات شان را به مردم واضح سازند

مادر ویبلاگ نویس ایرانی که در زندان درگذشت، از مقامات ایرانی خواسته است نتایج تحقیقات شان را در بارهء پسرش را به مردم واضح سازند.

گوهرعشقی مادرستار بهشتی به رادیو فردا، بخش ایرانی رادیو آزادی گفته است مقامات او را اجازه نداده اند تا جسد پسرش را بیبیند.

مادر بهشتی همچنان مقامات ایرانی را متهم کرد که پسرش را تا دم مرگ شکنجه کردند. پارلمان ایران در ششم ماه جنوری خواستار رسیده گی خاص به قضیه مرگ بهشتی شد.

ستار بهشتی در 30 م ماه اکتوبر ازمنزلش بازداشت شد.

او چند روز پس از اینکه به خاطر شکنجه توسط ماموران تحقیق شکایت کرد، در زندان درگذشت و به خانوادهء بهشتی به تاریخ ششم ماه نوامبر از مرگ وی اطلاع داده شد.

مرگ ستار بهشتی، چندین گرفتاری به دنبال داشته و منجر به برکناری رییس پولیس نظارت از فعالیت های انترنتی تهران شد.

گفته می شود مقامات، بهشتی را به خاطر فعالیت ها و نوشته هایش در صفحات انترنت، بازداشت کرده بودند.

شش قاچاقبر مواد مخدر در ولایت پروان دستگیر شدند

مقامات ولایت پروان می گویند که 6 تن از قاچاقبران مواد مخدر را بازداشت کرده اند.

عبدالحنان کوهستانی مسوول مطبوعاتی قوماندانی امنیه این ولایت به رادیو آزادی گفت که این افراد در جبل السراج این از سوی نیرو های پولیس بازداشت شدند.

وی گفت که این افراد می خواستند مقداری از مواد مخدر را از شمال کشور به کابل انتقال دهند که با یک عراده موتر گرفتار شدند.

صبحرنگ: خشونت علیه زنان در افغانستان 20 درصد افزایش یافته است

نشست یک روزه کمیسیون حقوق بشر افغانستان در ولایت پنجشیر که به هدف بررسی خشونت ها علیه زنان در کشور دایر شده بود، پایان یافت.

ثریا صبحرنگ کمشنر بخش حمایت زنان در کمسیون حقوق بشر افغانستان در این کنفراس گفت که تنها در 6 ماه سال روان نزدیک به 5 هزار مورد خشونت علیه زنان را در سراسر کشور ثبت کرده اند.

وی می گوید که نسبت به سال گذشته خشونت و تجاوز در برابر زنان در افغانستان 20 درصد افزایش یافته است.

وی ولایت پنچشیر را یگانه ولایاتی دانست که در آن هیچ مورد خشونت علیه زنان ثبت نمی باشد.

داکتر عبدالله: از تداوم کار رییس و اعضای ستره محکمه باید جلوگیری شود

داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی افغانستان با ارسال نامهء به رییس جمهور کرزی از وی خواسته است تا بر اساس قانون اساسی کشور، از تداوم کار رییس و اعضای ستره محکمه جلوگیری کند.

وی در این نامه گفته است که اگر ستره محکمه با عدم مشروعیت قانونی روبرو باشد، باورها نسبت به حاکمیت قانون در کشور کمرنگ می شود.

رهبر ایتلاف ملی افغاستان می گوید که تفویض صلاحیت بررسی شکایات و تخلفات انتخاباتی در طرح قانون انتخابات به محاکم اختصاصی در چوکات ستره محکمه، باعث تشویش در میان مردم شده است.

آقای عبدالله گفته است که با وجود گذشت 2 سال از دوره کار رییس ستره محکمه و برخی از اعضای رهبری این ارگان، باز هم آنان به کار خود ادامه داده اند.

وی دوام کار این افراد را پس از 2 سال مغایر قانون اساسی افغانستان دانسته گفته است که این عمل مشروعیت قانون اساسی را در کشور زیر سوال قرار می دهد.

وی به رییس جمهور گفته است که هیچ مصلحتی برتر از مصحلت اجرای احکام قانون در کشور نمی باشد.

آیساف: حمله از سوی نیروهای افغان بر عساکر ما هنوز هم نگران کننده است

مقام های آیسف می گویند که حمله از سوی نیرو های افغان بر عساکر خارجی هنوز هم یک نگرانی برای آنان می باشد.

سخنگوی آیسف در یک نشست خبری در کابل گفت که در سال 2011 میلادی 21 حمله و در سال 2012 میلادی 45 حمله از صفوف نیرو های افغان بر سربازان بین المللی، صورت گرفته است.

این نگرانی ها در حال مطرح می شوند که در تازه ترین مورد، یک سرباز اردو در ولایت هملند با فیرگلوله یک سرباز بریتانیایی را کشت و 6 تن دیگر شان را زخمی ساخت.

روسای جمهور افغانستان و امریکا به روز جمعه روی موضوعات مختلف گفتگو می کنند

بارک اوباما رییس جمهور امریکا به روز جمعه در قصر سفید، میزبان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان خواهد بود و دو رهبر روی پیمان همکاری های درازمدت امنیتی میان دو کشور بحث خواهند کرد.

بر اساس یک اعلامیه منتشر شده از قصر سفید، بارک اوباما امیدوار است در مورد ادامه پروسه انتقال در افغانستان و یک دیدگاه مشترک برای مشارکت دایمی میان افغانستان و امریکا، صحبت کند.

وزیر اطلاعات وینزویلا وضعیت صحی هوگو چاوییز را ثابت خواند

وزیر اطلاعات وینزویلا می گوید وضعیت صحی رییس جمهور هوگو چاوییز در یک شفاخانه کیوبا، ثابت است ولی این معلوم نیست که تا روز مراسم تحلیف رییس جمهور به روز پنجشنبه، چی واقع خواهد شد.

ایرنیستو ویلیگاس وزیر اطلاعات وینزویلا گفته است، چاوییز به تداوی متداوم و مناسب که مورد آن قرار دارد به خوبی پاسخ می دهد:

« حکومت وینزویلا با تیم صحی و اقارب قوماندان چاوییز که با وی بعد از عملیات در هاوانای کیوبا هستند، به طور متدوام تماس دارد. رییس جمهور وینوزیولا بعد از گزارش های اخیر در مورد اختلالاتی صحی وی و عفونی شدن سیستم تنفسی اش، وضع صحی اش حال ثابت است.»

چاوییز ماه گذشته به سبب بیماری سرطان برای چهارمین بار مورد عمل جراحی قرار گفت: دیاسدادو کبیلو رییس شورای ملی وینوزویلا، خواهان یک گردهمآیی عظیم به روز پنجشنبه به حمایت از چاوییز شده است.

هوگو چاوییز یک ماه پیش برای تداوی راهی کیوبا شد و از آن بعد، نه دیده شده و نه هم از وی خبری شنیده شده است.

مخالفین وی به مواد قانون در مورد توانایی های رییس جمهور اشاره نموده و خواهان انتخابات جدید شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG