لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۸

خبر ها

«عملیات تصفیوی که در ولسوالی تگاب راه اندازی شده بود، امروز پایان یافت»

مقام های محلی کاپیسا می گویند، عملیات تصفیوی که حدود یک هفته قبل در ولسوالی تگاب این ولایت راه اندازی شده بود، امروز پایان یافت.

اسدالله حمیدی سخنگوی قوماندانی امنیه این ولایت به رادیو آزادی گفت که در این عملیات 25 طالب کشته، 30 تن زخمی و 8 نفر دیگر شان، بازداشت شدند.

آقای حمیدی می گوید که در نتیجه این عملیات، برخی از قریه جات در ولسوالی تگاب این ولایت از وجود مخالفان مسلح پاک سازی شده اند.

طالبان مسلح تا حالا در این مورد چیزی نگفته اند.

حدود 15 تن از فعالین جامعهء مدنی بامیان به اعتصاب غذایی شان ادامه دادند

در حدود 15 تن از فعالین جامعه مدنی در ولایت بامیان بخاطر کشتار هزاره ها در کویته پاکستان، برای سومین روز پیهم به اعتصاب شان ادامه دادند.

عبدالله برات یکی از این اعتصاب کننده ها امروز به رادیو آزادی گفت: تا زمانی به اعتراض شان ادامه خواهند داد که اقدامات جدی از سوی سازمان ملل متحد در زمینه اتخاذ شود.

در کابل نیز شماری از فعالین جامعه مدنی در اعتراض به کشته شدن هزاره ها در کویته دست به اعتصاب زده اند.

حبیبه سرابی والی بامیان نیز گفته است که از اعتصاب مردم در این ولایت حمایت می کند.

این در حالیست که بان کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد این حمله که در آن بیش از 80 تن از شیعه ها در شهر کویته ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند را تقبیح کرده است.

وزارت داخله پاکستان گفته است که در میان این کشته شده ها، سی و سه افغان متعلق به قوم هزاره نیز شامل اند.

یک دختر پانزده ساله در ولایت تخار دست به خود کشی زد

یک دختر پانزده ساله در ولایت تخار خودش را با فیر گلوله کشت.

شاهدان عینی می گویند که دلیل این خودکشی، خشونت های خانوادگی بوده است.

عبدالغفور لودین ولسوال درقد این ولایت به رادیو آزادی گفت که این دختر سالی پیش با یک مرد نامزد شده بود، اما علت خود کشی وی تا حالا روشن نشده است.

پولیس می گوید که تحقیقات در این زمینه جریان دارد.

عظیمی: وزارت دفاع افغانستان از توقف عملیات هوایی نیرو های خارجی حمایت می کند

وزارت دفاع افغانستان می گوید که از اقدام ریاست جمهوری مبنی بر توقف انجام عملیات هوایی نیرو های خارجی بر مناطق مسکونی، حمایت می کند.

ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که مخالفین حکومت امکانات وسیع را در اختیار ندارند تا بخاطر مقابله با آنها از نیروی هوایی قوت های خارجی، استفاده شود:

مسوولان ادارهء امور ریاست جمهوری امروز به رادیو آزادی گفتند که رییس جمهور کرزی با صدور حکمی به وزارت های دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی افغانستان دستور داده که به هیچ عنوان در هنگام جنگ با مخالفین از نیرو های بین المللی تقاضای عملیات هوایی بر مناطق مسکونی را نکنند.

این حکم پس از آن صادر شد که به اساس گزارش ها هفته گذشته در جریان عملیات هوایی نیرو های بین المللی در ولسوالی شیگل ولایت کنر 10 غیر نظامی کشته شدند.

حزب اسلامی افغانستان از این اقدام استقبال نموده، اما جبهه ملی از صدور این گونه فرمان ها، ابراز نگرانی کرده است.

صدراعظم پاکستان دستور عملیات نظامی در کویته را صادر کرد

صدراعظم پاکستان راجا پرویز اشرف در پاسخ به انفجار 16 فبروری در کویته که در آن 89 نفر کشته شدند، دستور عملیات نظامی با اهداف معین را صادر کرد.

در اعلامیه دفتر آقای اشرف که امروز به نشر رسید، آمده است،این عملیات بصورت فوری شروع شده تا آنهایی را که مسوول بازی با حیات انسانهای بیگناه می باشند، از بین ببرند.

هدف این انفجار که در آن یک بمب در تانک آب جا داده شده بود، شیعه ها بودند و هزاران شیعه دست به اعتراض زده و از حکومت خواسته اند که در بهبود امنیت سعی کند.

شیعه ها حاضر نشده اند که اجساد قربانیان حادثه روز شنبه را بخاک بسپارند تا اینکه حکومت برای از بین بردن خشونت اقدامات جدی را آغاز کند.

در یک بمبگذاری دیگر در ماه جنوری در کویته حد اقل 86 نفر کشته شده که اکثریت قربانیان این حادثه هم شیعه ها بودند.

ستره محکمه پاکستان روز سه شنبه مقامات کویته را تحت تنقید قرار داد که نتوانسته اند مانع خشونتهای فرقه ای در اینجا شوند.

دو متهم به قتل یک مقام امنیتی در ولایت بدخشان تاجکستان به محکمه حاضر شدند

دو متهم به قتل یک مقام امنیتی در ولایت بدخشان تاجکستان به محکمه حاضر شدند.

قاضی ستره محکمه تاجکستان میزا علی کریموف به رادیو آزادی گفت: جریان محاکمه در عقب دروازه های بسته در مرکز این ولایت جنوب شرقی تاجکستان شهر خاروغ آغاز شد.

این دو تن به کشتن رییس امنیت محلی عبدالله نظروف در تابستان گذشته متهم می باشند. تا حال معلوم نیست که نظروف چرا کشته شده است.

این دو نفر بعد از آنکه حکومت یک عملیات را برای بازداشت عاملین قتل نظروف آغاز کرد، تسلیم شدند.

مقامات می گویند: در این عملیات که چندین هفته دوام کرد، 13 سرباز امنیتی و 30 شورشی کشته شدند.

اما باشنده گان محل می گویند که در این عملیات 70 نفر از جمله مردم بیگناه جان خودرا از دست داند.

یک صد و شصت و هفت تروریست مظنون در ترکیه دستگیر شدند

در خبرهای مطبوعات ترکیه آمده است که 167 تروریست مظنون در چندین شهر این کشور از جمله انقره دستگیر شده اند.

مقامات امنیتی ترکیه می گویند: افراد مظنونی که امروز دستگیر شده اند به گمان اغلب به سازمان تروریستی جبهه انقلابی آزادی خلق رابطه دارند.

این سازمان که یک گروه مارکسیست - لینینیست می باشد مسوولیت بمبگذاری اول فبروری در نزدیک سفارت امریکا در انقره را به عهده گرفته است که در آن یک محافظ محلی سفارت و خود انتحار کننده کشته شدند.

چندین نفر در این حادثه مجروح گردیدند.

مقامات امنیتی ترکیه که نخواستند نامهای شان ذکر شود، گفته اند که اعضای این گروه سه ماه قبل از چندین کشور مختلف به ترکیه داخل شده و با گروه های افراطی در اینجا تماس گرفتند.

ناظرین بین المللی انتخابات ارمنستان را نسبت به قبل خوب تر خواندند

ناظرین بین المللی گفته اند که انتخابات ریاست جمهوری ارمنستان نسبت به دوره های قبلی آن قابل تحسین می باشد، اما با آنهم رقابتها درست در آن صورت نگرفته است.

ناظرین سازمان امنیت و همکاریاروپا می گویند: این انتخابات که سرژ سارکازیان در آن موفق شده و بیش از 58 فیصد آرا را بدست آورد به بخوبی و صلح آمیز به پایان رسید، ولی مردم به آن دلچسپی زیاد نشان ندادند.

رییس هیات ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا تونینو پیکولا اظهار داشت:

« تعداد کاندیدان در انتخابات کم بود و در عین حال کسانی که خودرا کاندید کرده بودند نتوانستند آزادانه مبارزه کنند و نظریات خودرا به مردم برسانند. در مجموع مبارزات انتخاباتی موفق نبود تا مردم را جذب کند.»

به عقیده ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا، ارمنستان برای رسیدن به دموکراسی واقعی به رقابتهای بیشتر در انتخابات نیاز دارد.

یک تعداد از مخالفین سارکازیان از اشتراک در انتخابات خود داری کرده و به این عقیده بودند که نتایج رایگیری به نفع سارکازیان اعلان خواهد شد.

روسیه دو طیارهء مملو از کمک های بشری را به سوریه فرستاد

وزارت حالات اضطراری روسیه دو طیاره مملو از کمکهای بشری را به سوریه فرستاد.

سخنگوی این وزارت ایرینا روسیسیوس گفت: این طیاره ها ممکن است اتباع روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع را از سوریه به روسیه برگردانند.

او افزود: این دو طیاره امروز سه شنبه روسیه را ترک کرده و کمکهای بشری از جمله خیمه، جنراتورهای برقی و مواد خوراکی را به سوریه انتقال میدهند.

این طیاره ها قرار است در شهر لاذقیه که در سواحل مدیترانه سوریه موقعیت دارد فرود آیند و در برگشت اتباع روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع را با خود به روسیه انتقال دهند.

روسیه در ماه جنورینیز طیاره ها را به بیروت فرستاده بود تا اتباع روسیه را که اکثریت آنها زنان و اطفال بودند، به ماسکو برگرداند.

وزیر دفاع افغانستان در راس یک هیات حکومتی عازم بروکسل شد

بسم الله محمد وزیر دفاع افغانستان جهت اشتراک در نشست سران کشور های عضو ناتو در راس یک هیات حکومتی،صبح امروز کابل را به قصد بروکسل ترک کرد.

دفتر مطبوعاتی این وزارت با نشر اعلامیهء گفته است که آقای محمدی در این نشست روی اوضاع امنیتی، خروج عساکر بین المللی و تجهیز نیروهای اردوی ملی با اشتراک کنندگان این نشست، گفتگو می کند.

قرار است این نشست سالانه کشور های عضوی ناتو به روز های پنجشنبه و جمعه هفته جاری در بروکسل پایخت بلژیم برگزار گردد.

سخنگوی ملکی ناتو روز گذشته در کابل گفت که مسایل مربوط به امنیت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان در دومین روز این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دو تعمیر جدید در پوهنتون بدخشان اعمار می شود

مسوولان پوهنتون ولایت بدخشان می گویند که کار اعمار دو تعمیر جدید به هزینه یک ملیون دالر امریکایی در این پوهنتون آغاز شده است.

پوهنمل خسرو رییس تحصیلات عالی بدخشان امروز به رادیو آزادی گفت که سنگ تهداب این ساختمان ها دیروز گذاشته شده و قرار است تا یک سال دیگر کار آن تمام شود.

وی می گوید که هزینه ساخت این ساختمان ها را آلمان کمک کرده است.

یوناما: تلفات افراد ملکی در افغانستان 12 درصد کاهش یافته است

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد با نشر گزارشی گفته است که تلفات افراد ملکی در افغانستان در سال 2012 میلادی نسبت به سال گذشته آن 12 درصد کاهش یافته است.

در گزارش این سازمان که امروز در کابل نشر شد آمده است که تنها در جریان سال گذشته میلادی، بیش از(7559 ) هفت هزار و پنج صد و پنجا و نو، فرد ملکی در این کشور، کشته و زخمی شده اند.

بربنیاد این گزارش، از میان این تعداد 2794 تن کشته و 4805 تن دیگر شان زخمی شده اند.

به گفته مسوولان یوناما این تعداد افراد ملکی در جریان جنگ جاری در افغانستان کشته شده اند.

پنجمین نشست بین فعالانچندین کشور در ژینو برگزار می شود

فعالان از ایران، قزاقستان، کوریای شمالی، پاکستان، روسیه، سودان، سوریه و تبت امروز بخاطر برگزاری پنجمین نشست سران در ژینو گردهم می آیند.

در این نشست در مورد حقوق بشر و دیموکراسی صحبت می شود.

این دیدار پیش از برگزاری نشست سالانهء شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صورت می گیرد.

نشست سالانهء این شورا هفتهء آینده راه اندازی خواهد شد.

سازمان دهنده گان گردهمایی می گویند: هدف از این گردهمایی آن است تا روی اوضاع جاری حقوق بشر که نیاز به توجه جامعهء جهانی دارد، روشنی انداخته شود.

انتظار می رود مختار مای، فعال حقوق زن در پاکستان که خودش هدف تجاوز جنسی دسته جمعی قرار گرفته، مارینا نعمت، نویسندهء ایرانی که در زندان اوین زندانی بود و شکنجه شده، پیوتر ویرزیلوف، فعال روسی و همسر نادیژا تولوکونیکووا عضو موسیقی گروه پشک های پرخاشگر که زندانیست و لوکپان احمدیاروف، یک ژورنالیست قزاقستانی، در این نشست شرکت کنند.

آسترالیا بعد از 2014، سالانه یک صد ملیون دالر آسترالیایی با افغانستان کمک می کند

وزیر دفاع آسترالیا می گوید کشورش پس از 2014 میلادی، سالانه یک صد ملیون دالر آسترالیایی با افغانستان کمک می کند.

به اساس خبرنامهء ریاست جمهوری افغانستان، ستیفن سمیت دیروز (دوشنبه) در دیدار با رییس جمهور کرزی در کابل از این کمک تازهء کشورش خبر داد.

ستیفن گفت: این پول را به هدف آموزش نیرو های افغان با افغانستان کمک می کنند.

کویته: سی و سه افغان متعلق به قوم هزاره در میان افراد کشته شده شامل اند

وزارت داخله پاکستان می گوید سی و سه افغان متعلق به قوم هزاره در میان افراد کشته شده در انفجار اخیر در شهر کویته شامل اند.

اکبر حسین درانی سکرتر وزارت داخلهء پاکستان دیروز (دوشنبه) در یک نشست خبری این موضوع را تایید کرد.

به دنبال کشته شدن شیعیان در این انفجار، شماری از اعضای جامعه مدنی در ولایت بامیان اعتصاب کردند و اعتصاب این افراد هم چنان ادامه دارد.

زهرا حسینی یکی از این اعتصاب کننده ها می گوید:
« ما با دیگر دوستان اعتصاب غذایی کردیم تا جلو قتل عام هزاره ها به خصوص در ایالت بلوچستان گرفته شود.»

اعتصاب کننده ها در ولایت بامیان از مقام های سازمان ملل متحد خواسته اند تا در جهت جلوگیری از کشتار شیعیان اقدام کند.

در انفجار شهر کویته هشتاد و نه تن کشته شدند.
گفته شده است اکثریت این افراد مسلمانان شیعه مذهب بوده اند.

صدراعظم پاکستان: عاملان انفجار شهر کویته دستگیر خواهند شد

صدراعظم پاکستان می گوید حکومت این کشور از تمام امکانات به هدف شناسایی و دستگیری عاملان انفجار این هفته در ایالت بلوچستان کار خواهد گرفت.

راجا پرویز اشرف دیروز (دوشنبه) در پارلمان پاکستان گفت: عاملان کشتار ده ها تن در شهر کویته را مجازات خواهند کرد.

«من به عنوان نمایندهء حکومت به پارلمان، مردم و تمام ملت پاکستان اطمینان می دهم که به منظور دستگیری عاملان این حمله تا حد امکان تلاش خواهیم کرد.»

در انفجار روز شنبه در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان نزدیک به نود تن کشته شدند.

به گفتهء مقام های پاکستان، اکثریت قربانیان این رویداد مسلمانان شیعه مذهب اند.

باشنده های شیعه مذهب کویته در اعتراض به این مساله اعتصاب کرده و مانع خاکسپاری اجساد قربانیان شده اند.

آنها گفته اند تا زمانی که مسوولیت تامین امنیت این شهر به اردوی سپرده نشود، به اعتصاب شان پایان نخواهند داد.

صدراعظم های سربیا و کاسوو در بلجیم ملاقات می کنند

صدراعظم های سربیا و کاسوو انتظار می رود برای اجرای مذاکرات بیشتر به وساطت اتحادیه اروپا، در بروکسل مرکز بلجیم ملاقات کنند.

مذاکرات میان این دو رهبر امروز (سه شنبه) در حالی صورت می گیرند که اکثریت البانیایی نژاد های کاسوو به روز یکشنبه پنجمین سالگرد اعلام استقلال کاسوو از سربیا را جشن گرفتند.

حدود صد کشور جهان استقلال کاسوو را به رسمیت شناخته اند، اما سربیا هم چنان این مساله را رد می کند.

حامد کرزی: به هیچ عنوان نباید تقاضای عملیات هوایی از نیروهای خارجی صورت گیرد

رییس جمهور کرزی به وزارت های دفاع، داخله و ریاست امنیتی ملی افغانستان دستور داده که به هیچ عنوان در هنگام جنگ با مخالفین از نیرو های بین المللی تقاضای عملیات هوایی بر مناطق مسکونی را نکنند.

ادارهء امور ریاست جمهوری با نشر اعلامیه گفته است که آقای کرزی این دستور را روز گذشته در جریان نشست هفته وار کابینه صادر کرده است.

در این اعلامیهء به نقل از رییس جمهور افغانستان آمده است که با وجود امضا توافقنامه میان وزارت دفاع و قوماندان عمومی نیرو های ناتو و آیساف مبنی بر قطع عملیات های شبانه، هنوز هم مواردی تخطی و تداوم این گونه عملیات ها بالای مناطق مسکونی به مشاهد می رسد.

این حکم پس از آن صادر شد که به اساس گزارش ها هفته گذشته در جریان عملیات هوایی نیرو های بین المللی در ولسوالی شیگل ولایت کنر 10 غیر نظامی کشته شدند.

جلسهء سه جانبه بین افغانستان، هند و امریکا امروز در دهلی جدید برگزار می شود

دومین دور جلسه یی سه جانبه بین افغانستان، هند و امریکا امروز بین مقامات سه کشور در دهلی جدید دایر می شود.

نماینده گان افغانستان، هند و ایالات متحده در مورد اوضاع جاری افغانستان و موضوعات دیگر منطقوی و تقویت تجارت بحث و مشوره می کنند.

به گفته مقامات هندی، معاونین وزارت های خارجه سه کشور، ریاست هیات های اعزامی این کشور را به عهده دارند.

آسترالیا بعد از سال 2014 نیز در روند آموزش نیروهای افغان کمک می کند

ستوین سمیت وزیر دفاع آسترالیا می گوید: کشورش بعد از سال 2014 نیز به همکاری های خود در بخش آموزش نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داد.

بر اساس اعلامیه که از ارگ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده است آقای سمیت در جریان دیدار دیروز اش با رییس جمهور کرزی، از کمک 100 ملیون دالری کشورش به افغانستان بعد از سال 2014 نیز معلومات داد.

به گفته وزیر دفاع آسترالیا خروج نیرو های کشورش که اکثر آنها در ولایت ارزگان مستقر اند، تا پایان سال جاری میلادی تکمیل خواهد شد.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از کمک های آسترالیا به افغانستان سپاس نموده و توافقنامه همکاری های ستراتیژیک میان دو کشور را مهم خواند.

علمای پاکستان در صورت عدم اشتراک طالبان در نشست عالمای دینی اشتراک نمی کنند

شورای علمای دینی پاکستان گفته است، در صورت عدم حضور طالبان در جلسه آینده عالمان دینی در کابل، شرکت نخواهند کرد.

علامه طاهر محمود اشرفی رییس این شورا به روزنامه دیلی تلیگراف گفته است ما صلح می خواهیم ولی برای اینکه فقط بازیچه دست کرزی باشیم به کابل نمی رویم.

طاهر اشرفی گفته است: اگر این جلسه به هدف صلح باشد، پس چرا طالبان در آن حضور ندارند.

وی ملا محمد عمر رهبر طالبان را ستایش نموده گفته است نمی خواهد فتوای را بر ضد فعالیت های طالبان صادر کند.

انتظار می رفت در ماه مارچ امسال عالمان دینی پاکستان به کابل رفته و همراه با همتاهان افغان شان در جلسهء که به هدف صلح دایر می شود، شرکت کنند.

رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا اخیراً در لندن ملاقات نموده و روی تدویر چنین یک جلسه بین عالمان دینی افغانستان و پاکستان توافق کردند.

پاکستان قرارداد بخش عملیاتی بندر ستراتیژیک گوادر را با یک شرکت چینایی امضا کرد

حکومت پاکستان قرارداد بخش عملیاتی بندر ستراتیژیک گوادر را با یک شرکت چینایی، امضا کرد.

در مراسمی که به این مناسبت دیروز در اسلام آباد دایر شده بود آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان و لیو ژان سفیر چین در اسلام آباد شرکت داشتند.

زرداری گفت: گوادر در آینده نزدیک به یک مرکز تجارتی به سطح منطقه مبدل خواهد شد.

او گفت، چین که شصت درصد نفت اش را از خارج وارد می کند از راه بندر گوادر به شینجن و تبت نفت را خواهد رساند.

قبل ازین کار بخش های عملیاتی این بندر که در سال 2006 ایجاد شده بود، از سوی یک کمپنی سناگاپوری صورت می گرفت.

گفته می شود قرارداد اخیر بین چین و پاکستان، هند را که از حضور ستراتیژیک چین در منطقه هراس دارد، نگران خواهد ساخت.

یک نظر پرسی نشان می دهد که شاید سرژ سرکیسیان در انتخابات ارمنستان برنده شده باشد

به نظر می رسد که سرژ سرکیسیان رییس جمهور ارمنستان برنده انتخابات آن کشور گردد.

یک نظر پرسی که بعد از رای دهی، توسط تلویزیون ارمنستان صورت گرفت، نشان داد که سرکیسیان با برنده شدن حدود 58 درصد آرا، بار دیگر برنده انتخابات خواهد شد که برای پنج سال دیگر حکومت خواهد کرد.

در درگیری های که به دنبال انتخاب سرژ سرکیسیان به حیث رییس جمهور ارمنستان در سال 2008 بین پولیس و تظاهر کننده گان رخ داده بود، ده نفر کشته شدند.

پولیس در بلغاریا با هزاران تظاهر کننده درگیر شد

پولیس در صوفیه مرکز بلغاریا دیروز با هزاران تظاهر کنندهء درگیر شد که برای دومین شب پیهم، علیه قیمت بلند برق، معاشات کم و بحران جاری اقتصادی در آن کشور اعتصاب می کردند.

تظاهر کننده گان خواهان حکومت نیمه راست گراه بلغاریا بوده، با پرتاب سنگ ها، دست به خرابکاری زدند.

حد اقل سه نفر در جریان این تظاهرات دستگیر شدند.

اتحادیه اروپا تعدیلاتی را در تحریمات اش علیه سوریه وضع کرد

اتحادیه اروپا تعدیلاتی را در تحریمات اش علیه سوریه وضع نموده و از اعضای این اتحادیه خواسته است در بخش حمایت غیر مخرب و حفاظت از مردم ملکی در آن کشور تلاش بیشتر کنند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا این مساله را دیروز در یک اعلامیه مشترک، در پایان جلسه شان در بروکسل ابراز داشتند.

اعلامیه دیروز به دنبال هفته ها جر و بحث در این مورد صادر شد.

بریتانیا و ایتالیا خواهان کاهش منع عرضه اسلحه به ملیشای مخالف حکومت بشار الاسد بودند در حالیکه اعضای دیگر اتحادیه اروپا، مخالف ورود سلاح بیشتر به سوریه اند.

قابل ذکر است که در اعلامیه دیروز، منع عرضه اسلحه به مخالفین رژیم سوریه هنوز هم پابرجاست، ولی حمایت غیر مخرب و کمک تخنیکی به ایتلاف مخالفین سوریه، تقویت یافته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG