لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۹

خبر ها

پولیس اسرائیل: دو راکت که از غزه فیر شده بودند در جنوب اسرائیل برخورد کردند

پولیس اسرائیل خبر میدهد، دو راکت که از غزه فیر شده بودند صبح پنجشنبه در جنوب اسرائیل برخورد کردند.

به گفته پولیس اسرائیل یکی از راکت ها در نزدیکی خانه یک اسرائیلی اصابت کرد، ولی در مورد تلفات و خسارات چیزی گفته نشده است.

از غزه که تحت کنترول گروه افراطی حماس قرار دارد تا حال کسی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

این حادثه در روز دوم سفر رئیس جمهور امریکا بارک اوباما به اسرائیل رخداده است.

در نتیجه انفجار در یک کمپ بیجا شده گان داخلی در پشاور 12 نفر کشته شدند

پولیس پاکستان می گوید، در نتیجه انفجار در یک کمپ بیجا شده گان داخلی در پشاور 12 نفر کشته شدند. رئیس پولیس منطقه پابی نوشهره به رادیو آزادی گفت حمله در زمانی در کمپ جلوزی رخداد که کمک ها به این کمپ تقسیم می شد.

رئیس پولیس بهروز خان گفت که این بمب در یک موتر جا داده شده بود و در این حادثه حد اقل دو طفل هم کشته شده اند. نظر به خبرها زخمیان این حادثه به 30 نفر رسیده است. یک شاهد عینی به رادیو آزادی گفت:

« وقتی که انفجار رخداد ما در حدود 20 متر دور استاده بودیم، خاک و دود به هوا بلند شد. بسیار مردم زخمی شدند 20 تا 30 نفر به شفاخانه انتقال داده شدند. »

کمپ جلوزی یک زمانی یکی از بزرگترین کمپ های مهاجرین افغان بود، ولی با برگشت شمار زیاد مهاجرین افغان به وطنشان این کمپ از مهاجرین افغان تخلیه شده بود. در این مناطق فعالیت طالبان زیاد می باشد، اما سخنگوی طالبان پاکستانی احسان الله احسان دخالت طالبان پاکستانی را در این حادثه رد کرده است.

در نتیجه انفجار یک واسکت انتحاری در یک مدرسه در هلمند 5 نفر کشته و 6 تن مجروح شدند

مقامات ولایت هلمند می گویند که در نتیجه انفجار یک واسکت انتحاری در یک مدرسه در ولایت هلمند 5 نفر کشته و شش تن دیگر مجروح شدند.

سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی گفت: به گمان اغلب این افراد در مورد حمله انتحاری آموزش می گرفتند که واسکت انفجار کرده است.

او افزود، انفجار در منطقه شین غزک مارجه جائی که فعالیت طالبان زیاد می باشد رخداده است.

رئیس جمهور کرزی از اعلان قوای ائتلاف که میدان وردک را ترک می کنند، استقبال کرد

رئیس جمهور کرزی از اعلان قوای ائتلاف که گفته اند برای بیرون شدن از میدان وردک آماده اند، استقبال کرد.

تصمیم برای بیرون کردن قوای خاص امریکا از میدان وردک زمانی اتخاذ شد که مردم محلی از رفتار قوای خاص امریکا در اینجا تکراراً شکایت کردند.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان که امروز به نشر رسید، آمده است که قوای خاص حاضر اند این منطقه را ترک کنند.

انتظار می رود که این پروسه از ولسوالی نرخ شروع شود و جای قوای خارجی در اینجا با قوای افغان پر شود.

چندین شورشی مظنون در جمهوری خود مختار داغستان فدراسیون روسیه، کشته شدند

چندین شورشی مظنون در جمهوری خود مختار داغستان فدراسیون روسیه که در شمال قفقاز موقعیت دارد کشته شدند.

مقامات وزارت داخله محلی می گویند، در عملیات خاصی که شام چهارشنبه راه اندازی شد یک افسر امنیتی کشته و دو تن دیگر مجروح شدند. یک مامور امنیتی هم مفقود الاثر می باشد. این عملیات در دامنه های مهاج قلعه مرکز جمهوری داغستان انجام شد.

مقامات می گویند که سربازان پولیس و امنیت زمانی بر یک خانه در اینجا حمله کردند که شورشیان در داخل این خانه تسلم نشده و مقاومت کردند. تحقیق کننده گان به محل واقع رفته و تعداد دقیق تلفات تا هنوز معلوم نیست.

داغستان در سال های اخیر نا آرام شده و در اینجا افراطگرایان اسلامی به مسلمانان میانه رو، پولیس و مقامات رسمی حمله می کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده بارک اوباما به کرانه غربی رود اردن رسید

رئیس جمهور ایالات متحده بارک اوباما به کرانه غربی رود اردن رسید. رئیس جمهور اوباما توسط هلیکوپتر به رام الله پرواز کرد و در اینجا با رئیس اداره فلسطین محمود عباس و دیگر رهبران فلسطینی ملاقات دارد.

تحلیلگران می گویند، فلسطینی ها به این نظر اند که رئیس جمهور اوباما کار زیادی را انجام نداده است تا مانع اعمار سکونت گاه های یهودیان توسط اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین گردد.

بعد از صحبت ها در رام الله رئیس جمهور اوباما دوباره به بیت المقدس می رود و به محصلین اسرائیلی سخنرانی مهم خواهد داشت.

در ملاقات روز چهارشنبه آقای اوباما با صدر اعظم اسرائیل بنیمین نتانیاهو نگرانی های منطقوی و بطور مشخص برنامه های اتومی ایران و بحران در سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

« موافق استیم که ایران مجهز با سلاح هسته یی برای منطقه یک تهدید خواهد بود، همچنان جهان را تهدید خواهد کرد و تهدیدی احتمالی به اسراییل خواهد بود. ما روی هدف خود توافق داریم. پالیسی ما این است که نگذاریم ایران صاحب سلاح هسته یی شود. ترجیح می دهیم این مساله را از راه دیپلوماسی حل کنیم و هنوز هم وقت برای این کار موجود است. اما، رهبران ایران باید بدانند که مجبورند به مکلفیت های بین المللی شان عمل کنند. »

نتانیاهو اظهار داشت سخنان رئیس جمهور اوباما در این رابطه برایش اطمینان بخش بود.

رهبران قبرس، گفت و گوها در مورد پلان دومی به هدف جلوگیری از بحران مالی را از سر می گیرند

رهبران قبرس، قرار است امروز گفت و گوهایشان را در مورد یک پلان دومی به هدف جلوگیری از بحران مالی درین کشور از سربگیرند. این گفت و گوها در حالی از سرگرفته می شود که مقام های قبرس شرایط قرضهء اتحادیهء اروپا را رد کردند.

نیکوس اناس تاسیادیس رییس جمهور قبرس قرار است با رهبران احزاب این کشور ملاقات کند. مقام های دخیل درین گفت و گوها گفته اند که رهبران قبرس طرحی را در مورد ملی ساختن حقوق تقاعد بررسی می کنند و حکم اضطراری را در مورد عواید آیندهء گاز صادر خواهند کرد.

رهبران قبرس تلاش دارند تا برای به دست آوردن قرضهء به ارزش ده میلیارد یورو از اتحادیهء اروپا، خودشان 5.8 میلیارد یورو گرد بیاورند.

گفت و گوها میان صدراعظم های سربستان و کوسوفو در بروکسل بعد از 12 ساعت بی نتیجه ماند

تازه ترین دور گفت و گوها میان صدراعظم های سربستان و کوسوفو در شهر بروکسل بعد از دوازده ساعت بی نتیجه ماند. کاترین آشتون رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا که ریاست این گفت و گوها را به عهده داشت دیروز گفت: بسیار نزدیک بود تا دو طرف در مورد دشوارترین مسایل مربوط به شمال کوسوفو به یک راه حل برسند.

«همیشه گفته ام که هدف این گفت و گوها عادی سازی روابط است. ما در اتحادیهء اروپا کاملاً متعهد استیم که برای پیشرفت درین مسیر، از صدراعظمان سربستان و کوسوفو حمایت کنیم. »

در شمال کوسوفو، سرب نژادها خواهان خودمختاری بیشتر استند. صدراعظم های هر دو کشور گفتند که مذاکرات در مسیر درست حرکت می کند اما افزودند که آنان برای رسیدن به راه حل نه نزدیک استند و نه دور. قرار است دو طرف در دوم ماه اپریل باز ملاقات کنند.

مقام های محلی می گویند که ولسوال اشکمش ولایت تخار در انفجار یک ماین کشته شد

مقام های محلی می گویند که ولسوال اشکمش ولایت تخار امروز در انفجار یک ماین کنار سرک کشته شد.

قوماندان امنیه اشکمش عبدالبصیر بیگ به رادیو آزادی گفت که عبدالمنان حکیمی همراه با یک محافظ و راننده اش کشته شدند.

حادثه زمانی رخ داد که موتر حامل حکیمی با ماین برخورد کرد. مسوولیت این حادثه را کسی به عهده نگرفته است.

داکتر احمد ناصر سرمست شخصیت سال 1391 هجری شمسی رادیو آزادی شد

داکتر احمد ناصر سرمست شخصیت سال 1391 هجری شمسی رادیو آزادی شد. آقای سرمست موسس و رییس انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان است.

درین انستیتیوت، عمدتاً اطفال یتیم و بی سرپرست در بخش های مختلف موسیقی آموزش می بینند.
آقای سرمست دوکتورای خود را در بخش موسیقی از آسترالیا به دست آورده است.

کسانی که شخصیت سال رادیو آزادی برگزیده می شوند که در بخش صلح، دیموکراسی، حقوق بشر و فعالیت های مدنی کوشیده باشند.

در سال های گذشته، شاه دخت هندیه، فرهاد دریا، رمضان بشر دوست، انارکلی هنریار و گل آغا شیرزی شخصیت های سال رادیو آزادی شده بودند.

مردی متولد سعودی، به اتهام بودن فرد عملیاتی القاعده، در امریکا مجرم شناخته شد

مردی متولد عربستان سعودی، به اتهام این که یک فرد عملیاتی القاعده بوده، در امریکا مجرم شناخته شده است. گفت می شود، او قصد داشته بر سربازان امریکایی در افغانستان و دیپلوماتان امریکایی در نایجیریا حمله کند.

ابراهیم سلیمان ادنان آدم هارون در یک محکمهء فدرال دیروز چهارشنبه در شهر نیویارک مجرم شناخته شد. براساس حکم محکمه، هارون در سال های 2002 و 2003 در افغانستان بود و تلاش کرده بود تا سربازان امریکایی را بکشد.

سپس او به نایجیریا سفر کرد، و در آن جا بمبگذاری در ساختمان های دیپلومات ایالات متحدهء امریکا را طرحریزی کرده بود. هارون در سال 2005 دستگیر شد.

«گرامی‌داشت از نو روز ارتباطی به هیچ دین و مذهبی ندارد»

چند نهاد دولتی و غیر دولتی در تخار تجلیل از روز نو روز را حرام فتوا دادند، ریاست های اطلاعات و فرهنگ، ارشاد، حج و اوقاف، شورای ولایتی و شورای علمای ولایت تخار در یک نشست مشترک به مقام های دولتی در این ولایت ابلاغ کردند که از برگزاری و تجلیل نو روز خود داری نمایند، مولوی عبدالقهار حکیمی رییس شورای ولایتی تخار به رادیو آزادی گفت که این فتوا در مقر شورای ولایتی با حضور جمعی از علما و اراکین دولتی صادر شده است.

این درحالیست که برخی از علمای دینی و نمایندگان مردم در ولسی جرگه می گویند که نو روز یک فرهنگ پسندیده یی مردم است، مولوی حبیب‌الله حسام خطیب مسجد جامع باغ بالا و عضوی شورای علمای کشور می‌گوید: گرامی‌داشت از نو روز ارتباطی به هیچ دین و مذهبی ندارد.

او افزود: قبل از این‌که ادیان و مذاهب مختلف پدید آیند، تغییر فصول وجود داشته و انسان‌ها آمدن بهار را جشن می‌گرفتند. در این حال حاجی آغاگل قطغنی شاروال تخار می گوید، مردم در تخار نو روز را تجلیل می نمایند، هیچ نهاد و اورگان دولتی صلاحیت ندارد که جلوی خوشی ها و تفریح مردم را بگیرد.

«برای برگزاری میلهء گل سرخ و برافراشتن جهنده تدابیر امنیتی شدید اتخاذ شده است»

در اولین روز سال 1392 هجری شمسی، مقام های امنیتی بلخ می گویند: برای برگزاری میلهء گل سرخ و برافراشتن جهنده تدابیر امنیتی شدید را اتخاذ کرده اند.

به گفتهء مقام ها، همه راه های که به روضهء شریف منتهی می شوند، بر روی موترها مسدود شده اند.

قرار است، در این مراسم تعدادی از مقام های ارشد دولتی هم اشتراک کنند. علاوه بر آن در کابل و دیگر ولایات جشن ها و میله های نوروزی برگزار می شود.

مردم افغانستان با برگزاری میله ها، جشن ها و مراسم خاص، از سال نو تجلیل می کنند

امروز مصادف است با روز اول سال هجری شمسی و مردم افغانستان با برگزاری میله ها، جشن ها و مراسم خاص، از این روز در تمام ولایت کشور جشن می گیرند. در نوروز، روز اول سال در روضه شریف در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ، علم مبارک شاه اولیا حضرت علی بر افراشته می شود و میله گل سرخ برپا می گردد که در آن مردم از سایر ولایت کشور نیز اشتراک می کنند.

مقامات امنیتی ولایت بلخ می گویند، برای برگزاری میلهء گل سرخ و برافراشتن علم مبارک تدابیر امنیتی شدید را اتخاذ کرده اند. همهء راه های که به روضهء شریف منتهی می شوند، بر روی موترها مسدود بوده و مقامات امنیتی آمادهء جلوگیری از هر نوع حملات می باشند.

قرار است، در این مراسم تعدادی از مقامات بلند رتبه دولتی اشتراک کنند. علاوه بر آن در پایتخت و برخی از ولایات کشور جشن ها و میله ها برگزاری می شود. نوروز، در افغانستان به حیث یک میلهء عنعنوی برگزاری می شود.

افغانستان با ترکمنستان و تاجکستان تفاهمنامهء احداث خط آهن را امضا کرد

افغانستان، دیروز با دو کشورهمسایه اش ترکمنستان و تاجکستان تفاهمنامهء احداث خط آهن میان سه کشور را به امضا، کرد. این تفاهمنامه را حامد کزری رییس جمهور افغانستان، با امام علی رحمان رییس جمهور تاجکستان و قرباقلی بیردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان در شهر عشق آباد به امضا رساند.

عادله راز معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبتی با رادیو آزادی گفت، این پروژه خط آهن در تقویت و گسترش اقتصاد و تجارت کشورهای منطقه نقش مهم خواهد داشت.

در اعلامیه که از سوی ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده گفته شده است که پس از امضای این سند روسای جمهور هر سه کشور در یک نشست خبری، این پروژه را برای مردم کشور های شان، موثر خواندند.

اعلامیه از قول حامد کرزی ریس جمهور افغانستان می گوید:
« امضای این سند، یک گام دیگر برای رفاه مردم ما بوده که بدون شک باعث رشد اقتصادی مردمان هر سه کشور خواهد شد و برای آنها آیندهء خوبی را به ارمغان می آورد. »

حامد کرزی امروز در جشن جهانی نوروز با روسای جمهور کشور منطقه در ترکمنستان اشتراک می کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG