لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۹

خبر ها

در اثر یک حمله انتحاری در ننگرهار پنج تن زخمی شدند

در نتیجه یک حمله انتحاری بر کاروان موتر های نیرو های خاص افغان در ولایت ننگرهار پنج تن زخمی شدند.

احمد ضیا عبدالزی سخنگوی این ولایت به رادیو آزادی گفت، حمله انتحاری بر کاروان موتر های نیرو های خاص امنیتی افغان ظهر امروز در ولسوالی بهسود این ولایت رخ داد.

به گفتهء وی در این رویداد سه تن از نیرو های امنیتی و دو غیر نظامی زخمی شده اند.

تا هنوز مسوولیت این حمله انتحاری را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

روحانی: مذاکرات روی برنامه اتمی ایران می تواند به یک توافق نهایی منجر شود

حسن روحانی رییس جمهور ایران ابراز اطمنیان کرده است که مذاکرات با شش کشور بزرگ جهان روی برنامه هسته ای کشورش می تواند به یک توافق نهایی منجر شود.

ایرنا خبرگزاری دولتی ایران به نقل از حسن روحانی گزارش داده که می گوید، باور دارد که رسیدن به یک توافق روی برنامه هسته ای کشورش ممکن است.

روحانی اینرا امروز طی یک سخنرانی گفته است.

رییس جمهور ایران گفته که پیشرفت های دور اخیر مذاکرات وی را روی رسیدن به یک توافق نهایی مطمین ساخته است.

به باور وی هیچ معاملهء نیست که حل و فصل نشود.

این در حالیست که گفتگوها بین ایران، امریکا، فرانسه، روسیه، چین، بریتانیا و آلمان که از یکشنبه گذشته بدین سو، در شهر لوزان سویس ادامه داشت، دیروز متوقف شد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ می خواهد نوروز را در فهرست میراث های جهانی شامل سازد

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از تلاش ها به هدف شامل ساختن نوروز به مثابه میراث عنعنوی از سوی افغانستان در فهرست میراث های جهانی خبر داده است.

سید مصدق خلیلی سرپرست این وزارت روز شنبه در مراسم افتتاح جشن ملی نوروز، بازار دهقان و نمایشگاه محصولات زراعتی درکابل گفت مراحل ابتدایی این کارتکمیل شده است:

"وزارت اطلاعات و فرهنگ از دو سال به این سو در صدد آن شده است تا از سوی افغانستان به عنوان یک میراث عنعنوی در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند، کار های ابتدایی انجام شده و مراحل تهیه اسناد تکمیل شده و این اسناد به یونسکو فرستاده شده است."

وی ابراز امیدواری کرد که این کار تا چند ماه آینده انجام خواهد شد.

آقای مصدق همچنان گفت، نوروز از زمانه های دور به این سو به عنوان آغاز فصل بهار در میان مردمان حوزه تمدنی نوروز که شامل اکثر کشور های همسایه و منطقه است جشن گرفته می شود.

نوروز در سال 2010 میلادی از سوی سازمان فرهنگی یونسکو و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و شامل تقویم این سازمان گردید.

در اثر انفجار یک ماین در ولسوالی امام صاحب قندز سه تن کشته شدند

در نتیجه انفجار یک ماین کنار جاده در مرکز شهر قندز بندر امام صاحب سه تن کشته و بشمول قوماندان امنیه ولسوالی چهاردره این ولایت دو نفر شدیداً زخمی شدند.

عبدالواسع باسل سخنگوی والی قندز به رادیو آزادی گفت، موتر حامل قوماندان امنیه چهاردره قبل از ظهر امروز در مرکز شهر قندز بندر امام صاحب این ولایت هدف انفجار ماین کنار جاده قرار گرفت که در اثر آن، فرزند، برادر و راننده قوماندان امنیه چهاردره کشته در حالیکه خودش و یک فرزند دیگر وی مجروح شدند.

مسوولیت این رویداد را تا هنوز هیچ کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

سرپرست ولایت ننگرهار از مقام اش کنار رفت

سرپرست ولایت ننگرهار از وظیفهء اش استعفاء داد.

عطا الله لودین امروز طی یک نشست خبری رسماً از وظیفه اش استعفاء داده گفت:

"همانظوریکه در حضور چند هزار نفر طی یک محفل با شکوه منحیث سرپرست ولایت ننگرهار تعیین شده بودم، امروز در حضور صد یا دو صد نفر به نمایندگی از همین مردم، رسماً از وظیفه خود استعفاء می دهم."

عطا الله لودین دلیل استعفای اش را مداخله مقامات مرکزی در امور کاری اش خوانده افزود، بنابر محدود بودن صلاحیت های کاری اش نتوانست اصلاحات را در این ولایت تطبیق کند.

عطا الله لودین که در بخش علوم دینی تحصیل کرده است، پیش از این معاون شورای عالی صلح بود و پیش از آن از مردم ولایت ننگرهار در ولسی جرگه افغانستان نمایندگی می کرد.

وی همچنان به عنوان رییس محاکم کابل ایفای وظیفه کرده است.

عبدالرشید دوستم از حضور گروه دولت اسلامی در افغانستان ابراز نگرانی کرد

معاون اول ریيس جمهور افغانستان از حضور گروه تندرو دولت اسلامی در کشور ابراز نگرانی کرد.

عبدالرشید دوستم امروز در صحبت به مناسبت تجلیل از نوروز در بلخ گفت، هم اكنون صد ها خانواده در برخي از مناطق سرپل، فارياب و بدخشان تحت بيرق سياه وارد شده در حال جابجا شدن اند.

به گفتهء عبدالرشید دوستم، گروه تندرو دولت اسلامی تلاش دارد تا از خاك افغانستان وارد كشور های همسايه شده و تهديد بزرگی را برای منطقه ايجاد كند.

معاون رییس جمهور افغانستان همچنان از پروسه صلح افغانستان یاد آور شده گفت که كشورهای متحد به افغانستان از این روند حمایت می کنند.

این در حالیست که تلاش های حکومت وحدت ملی برای آغاز گفتگو های صلح با مخالفین مسلح دولت شدت گرفته است.

رهبران افغان و امریکا روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بحث خواهند کرد

خروج نیرو های امریکایی از افغانستان در جمع مطالب قرار دارد که قرار است در ملاقات میان رییس جمهور و رییس اجرائیه افغانستان با رییس جمهور بارک اوباما بحث شود.

بر اساس جدول تعیین شده، انتظار میرود 5500 نیروی امریکایی تا ختم سال عیسوی جاری در افغانستان باقی بمانند، اما امریکا پیشنهاد کرده که ممکن قوای بیشتر از این را در افغانستان نگهدارد.

جیف اگرز رییس شورای امنیت ملی قصر سفید دیروز گفت، ممکن تعداد عساکر که قرار است پس از سال 2016 میلادی در افغانستان باقی بمانند تغییر کند.

به گفته وی، امریکا روی نگهداری نزدیک به ده هزار عسکرش در افغانستان غور می کند.

این در حالیست که رهبران حکومت وحدت ملی به هدف سفر چهار روزه امروز راهی واشنگتن می شوند.

این اولین بازدید رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجراییه به امریکا پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان می باشد.

گفته می شود، اشرف غنی در جریان این سفرش تلاش می کند، حمایت امریکا را در پیشبرد پروسه صلح بدست آرد و همچنان سعی می کند تا کمک های بین المللی به حکومت افغانستان، سپرده شود.

رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا هفته آینده به اسرائیل سفر می کند

قرار است رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا هفتهء آینده از اسرائیل بازدید کند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که بر اساس گزارش ها روابط میان امریکا و بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل به تیره گی گرائیده است.

جان بونر رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا در جنوری سال جاری بدون اطلاع قصر سفید از بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل دعوت کرده بود تا در کانگرس امریکا سخنرانی کند.

نتنیاهو در این سخنرانی اش مذاکرات میان ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا و تهران را روی برنامهء هسته ایران محکوم کرده و آنرا یک معاملهء نامناسب خواند.

اسرائیل طرفدار تمدید تحریم های اقتصادی بر ایران است.

یک گور دست جمعی در نایجریا کشف شد

مقامات می گویند، یک گور دسته جمعی که در آن حداقل هفتاد جسد موجود است در شهر دماسک واقع در شمال شرق نایجریا کشف شده است.

به گفتهء مقامات، شهر دماسک از چندین ماه تحت کنترول گروه افراطی بوکو حرام قرار داشت که به تازگی نیرو های امنیتی کنترول این شهر را بدست آورده اند.

گزارش ها حاکی اند که بیشتر گلو های قربانیان بریده شده و به احتمال قوی که چند وقت پیش کشته شده اند.

مقامات نایجریا گروه افراطی بوکو حرام را مسوول این کشتار دسته جمعی می خوانند.

منشی عمومی سازمان ملل حملهء انتحاری مرگبار در سوریه را محکوم کرد

منشی عمومی سازمان ملل متحد حملهء انتحاری را که منجر به کشته شدن ده ها تن در شمال شرق سوریه شد، شدیداً محکوم کرده است.

حمله انتحاری در شهر ترک نشین حساکا در جریان تجلیل از مراسم نوروز رخ داده است.

بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد طی اعلامیهء می گوید، حمله انتحاری زمانی رخ داد که کرد ها برای تجلیل از امید های نو شان گرد هم جمع شده بودند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید، در این حمله انتحاری 33 نفر به شمول اطفال کشته شده اند.

سازمان ملل متحد کشتن یک زن و سوختاندن او در کابل را محکوم کرد

سازمان ملل متحد حادثه اخیر کشتن یک زن و سوختاندن او در کابل را با شدید ترین الفاظ محکوم کرده است.

این زن 27 ساله بنام فرخنده، روز پنجشنبه به اتهام آتش زدن نسخهء از قرآن کریم در نزدیکی زیارت مسجد شاه دو شمشیره کشته شده است.

الزیرا سگینباییوا نماینده سازمان ملل متحد در امور زنان در افغانستان در یک اعلامیه می گوید:

"ما را بخصوص گزارش های نگران ساخته که گویا این زن از چندین سال به این سو، بیمار روانی بود."

خانم سگینباییوا اضافه کرد که گزارش های مقدماتی که می گویند تعدادی به این ارتباط دستگیر شده اند، به ما اطمینان می دهد. اما همه آنانی که در این قتل دست داشتند و یا کمک کرده اند، به عدالت کشانده شوند.

صندوق وجهی بین المللی و حکومت افغانستان روی برخی از موضوعات توافق کردند

صندوق وجهی بین المللی می گوید، مقامات این ادارهء بین المللی و حکومت افغانستان روی پلان های جمع آوری عایدات، مبارزه با فساد اداری و ایجاد سیستم برای تقویت مالی با هم موافقه کردند.

در این توافق کدام کمک مالی شامل نیست. اما مقامات افغان و صندوق وجهی بین المللی موافقه کردند که تغییر پالیسی را از بهبود کنترول بودجه به نظارت دقیق بانکی ارتقا بخشند.

اقتصاد افغانستان بیشتر به کمک های خارجی اتکا دارد و مقامات صندوق وجهی بین المللی می گویند، این پلان های مالی ثبات را تقویت می بخشند و زمینه کمک های بین المللی را فراهم می سازد.

رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان امروز راهی واشنگتن می شوند

رهبران حکومت وحدت ملی به هدف سفر چهار روزه امروز راهی واشنگتن می شوند.

این اولین بازدید رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجراییه به امریکا پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان می باشد.

گفته می شود، اشرف غنی در جریان این سفرش تلاش می کند حمایت امریکا را در پیشبرد پروسه صلح بدست آرد و همچنان سعی می کند تا کمک های بین المللی به حکومت افغانستان، سپرده شود.

در آستانهء سفر رهبران افغان به امریکا واشنگتن ممکن بر پلان خروج عساکر خود از افغانستان دوباره غور کند.

جیف ایگرز یک مقام شورای امنیت ملی امریکا می گوید، امریکا به ستراتیژی خود جهت خروج نیروهای این کشور از افغانستان دوام می دهد، اما امکان تغییر آن هم دیده می شود.

رییس جمهور افغانستان با غرص یک نهال از سال نو استقبال کرد

رییس جمهور افغانستان با غرص یک نهال در باغ ارگ از سال نو سال 1394 استقبال کرد.

در اعلامیهء ریاست جمهوری افغانستان آمده است که محمد اشرف غنی از همه افغانان خواست که در هر محلی که زنده گی می کنند حداقل با شاندن یک نهال کشور شان را سرسبز سازند.

گفتگو ها بین ایران و شش کشور مقتدر جهان متوقف شد

گفتگو ها بین ایران و شش کشور مقتدر جهان، امریکا، فرانسه، روسیه، چین، بریتانیا و آلمان که از یکشنبه گذشته بدین سو در شهر لوزان سویس ادامه داشت، دیروز متوقف شد.

هدف این گفتگوها دسترسی به یک موافقتنامهء است که در نتیجهء آن برنامه اتمی ایران محدود شود و در بدل آن تعزیرات بین المللی بر این کشور رفع گردد.

ایران می گوید، برنامه اتمی این کشور اهداف صلح آمیز را دنبال می کند. اما کشور های غربی نگران اند که تهران می تواند با استفاده از آن، سلاح اتمی بسازد.

هر دو جانب پذیرفته اند که تا پایان ماه مارچ روی یک توافق مقدماتی و تا ختم ماه جون امسال به یک موافقتنامه نهایی دست یابند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG