لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۲۶

خبر ها

مسکو، واشنگتن و متحدانش را متهم به ارائه مدارک جعلی کرد

مسکو اتهام وارد کرده که امریکا و متحدانش با ارائه مدارک جعلی تلاش کردند که نیرو‌های دولتی سوریه را مسئول حمله گاز کیمیاوی علیه غیر نظامیان ثابت کنند.

وزارت دفاع روسیه امروز گفت که حمله در چهارم ماه اپریل امسال بر شهرک خان شیخون سوریه، در حقیقت ادعای نادرست از سوی نهاد‌های کمک رسان بشری و حامیان آن ها بود.

از سوی دیگر ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز به یک کنفرانس خبری گفت که نیرو‌های سوریه بعد از بازپسگیری شهرک دوما تجهیزات تولید سلاح کیمیاوی را از آنجا دریافتند.

وی گفت:

"این تجهیزات که شما می بینید از سوی تروریستان استفاده می شد، بر اساس برخی از متخصصین برخی از این تجهیزات حرفه یی اند که متاسفانه در کشور‌های اروپای غربی ساخته شده اند."

خانم زخارووا گفت که حاضر است تا ادعای این شواهد را با همکاران کشورش شریک سازد.

کشور‌های غربی و سازمان ملل، نیرو‌های دولتی سوریه را مسئول حمله کیمیاوی بالای شهرک خان شیخون سوریه خواندند.

در این حمله ۷۴ تن کشته و بیش از ۵۵۰ تن دیگر زخمی شده بودند.

تیم فوتبال برازیل تیم کاستاریکا را شکست داد

در ادامه مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ تیم های برازیل و کاستاریکا به مصاف هم رفتند.

تیم قدرتمند برازیل بازی را تهاجمی آغاز کرد و تا دقیقه ۹۰ نتوانست دروازه کاستاریکا را باز کند.

بعد از تکمیل ۹۰ دقیقه، ۶ دقیقه برای وقت‌های تلف شده اعلان گردید که همین ۶ دقیقه باعث شد تا تیم برازیل با گول های کوتنیو و نیمار تیم فوتبال کاستاریکا را شکست دهد و سه امتیاز این مسابقه را از آن خود سازد.

حالا برازیل در گروپ اش با داشتن چهار امتیاز در صدر قرار دارد.

تیم کاستاریکا چون مسابقه قبلی اش را نیز باخته بود، با این شکست از ادامه حضور در مسابقات جام جهانی حذف شد.

در دیدار های دیگر که ساعت ۷:۳۰ شام و ۱۰:۳۰ شب به وقت کابل برگزار خواهند شد تیم آیسلند در برابر نایجیریا و صربستان در برابر سویس به میدان می روند.

رهبران روسیه و کوریای جنوبی در مسکو ملاقات کردند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت، کشورش برای ادامه کار بخاطر بهبود امنیت در شبه جزیره کوریا متعهد است.

آقای پوتین امروز با مون جه-این رئیس جمهور کوریای جنوبی در مسکو دیدار کرد و هم چنان گفت که فرصت های بیشتر برای گسترش همکاری اقتصادی میان دو کشور وجود دارد.

هم چنان رئیس جمهور کوریای جنوبی به دیدار اش با رهبر کوریای شمالی و ملاقات میان رئیس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی اشاره کرد و گفت که پیشرفت های اخیر تهداب صلح و خلع سلاح هسته یی را در شبه جزیره کوریا گذاشته است.

مون جه-این افزود که زمان آن فرا رسیده که کوریای شمالی نیز در پروژه های اقتصادی روسیه و کوریای جنوبی یکجا شود.

۳۰ نهاد حقوقی و ۱۴ تبعه روسیه شامل لیست سیاه اوکراین شدند

حکومت اوکراین ۳۰ نهاد حقوقی و ۱۴ تن از اتباع روسیه را در لیست سیاه شامل کرد.

این اقدام بخاطر الحاق شبه جزیره کریمیا با خاک روسیه و هم‌چنان حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین اتخاذ شده‌است.

شورای امنیت ملی و دفاعی اوکراین امروز اعلام کرد که در حال حاضر یک هزار و ۷۵۹ فرد و ۷۸۶ نهاد حقوقی روسیه در لیست سیاه اوکراین شامل می‌باشند.

در این لیست احزاب سیاسی و سایر نهاد‌های که در راه اندازی انتخابات روسیه در شبه جزیره کریمیا دست دارند، شامل اند.

حزب لیبرال دموکرات و حزب کمونیست روسیه به تازه‌گی در لیست سیاه اوکراین شامل شدند.

شماری از شرکت‌های دفاعی روسیه و کارخانه تعمیر و نگهداری طیاره لوهانسک نیز در این لیست اضافه شده‌اند.

درگیری‌ها در شرق اوکراین که در اپریل ۲۰۱۴ آغاز شد تاکنون ده هزار و ۳۰۰ کشته بجا مانده‌است.

کابل و دوشنبه توافق‌نامه گسترش همکاری مخابراتی را امضا کردند

افغانستان و تاجکستان جهت گسترش همکاری‌های مخابراتی یک توافق‌نامه را امضاء کردند.

بر اساس اعلامیه وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان که امروز نشر شد، این توافق‌نامه در جریان سفر شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان به شهر دوشنبه امضاء شد.

در اعلامیه آمده‌است که در این توافق‌نامه اتصال منطقوی از طریق فایبرنوری، خدمات پُستی و تبادل تجارب تجارت الکترونیکی و همکاری‌های بیشتر در عرصه مخابرات شامل اند.

در جریان امضاء این توافق‌نامه، رئیس اجرائیه افغاستان و صدراعظم تاجکستان نیز حضور داشتند.

جرمنی به یک پناهجوی افغان پناهندگی داد

محکمه جرمنی به آن پناهجوی افغان که یکبار سهواٌ از این کشور اخراج شده و دوباره از سوی حکومت برگشتانده شده بود، پناهندگی داد.

بر اساس خبرگزاری DPA، محکمه برای این پناهجوی افغان که بخاطر حفظ حریم خصوصی اش بنام حشمت الله F شناسایی شده، اقامت سه ساله جرمنی و اجازه کار را داده است.

بعد از اخراج اشتباهی و برگشت دوباره، درخواست این پناهجوی افغان از سوی اداره فدرال مهاجرت جرمنی رد شد اما او از محکمه خواست تا در این مورد تجدید نظر کند.

محکمه در نهایت تصمیم گرفت که بر اساس ادعای این پناهجوی افغان که گفته بود بخاطر همکاری با امریکا از سوی طالبان مسلح تهدید شده است، به او اقامت سه ساله بدهد.

اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان از روند صلح افغانستان حمایت کردند

اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان، تأمین صلح در افغانستان را به نفع منطقه خوانده و از روند صلح افغانستان حمایت‌شان را اعلام کردند.

نشست مشترک کشورهای آسیای میانه، افغانستان و روسیه پیرامون مبارزه با تروریزم و جرایم سازمان یافته دیروز در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده که در آن حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان اشترک کرد.

دفتر شورای امنیت ملی در اعلامیۀ که امروز نشر کرد گفت، حنیف اتمر در این نشست برخی از پیشنهادات و طرح‌های خاص را در مورد توسعه همکاری‌ها در مبارزه با تروریزم و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته با اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان شریک ساخت.

با آن‌که در اعلامیه در مورد این پشنهادات و طرح‌ها جزئیات داده نشده‌است اما گفته شده که اشتراک کننده‌ها بخاطر عملی کردن هر چه زودتر این پیشنهادات روی ایجاد گروپ‌های کاری توافق کردند.

در اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی هم‌چنان گفته شده‌است که محمد حنیف اتمر در حاشیه نشست تاشکند، با مقام‌های ارشد امنیتی ازبکستان، تاجکستان، قزاقستان و قرغزستان دیدارهای جداگانه داشت که در آن بر ایجاد مکانیزم‌های مشخص برای عملی شدن تعهدات همکاری‌ها توافق کردند.

وزارت خارجه ازبکستان یک‌شنبه گذشته اعلام کرد که حاضر است تا گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح را میزبانی کند.

ایستگاه متروی لندن بنابر یک اقدام احتیاطی مسدود شد

ایستگاه راه آهن و مترو شهر لندن پس از آن تخلیه شد که یک مرد ناشناس ادعا داشتن بمب را کرد.

پولیس ترانسپورت بریتانیا گفته‌است که ایستگاه خط آهن و مترو یا ترانسپورت زیر زمینی لندن را بنابر یک اقدام احتیاطی به روی مسافرین مسدود کرده‌است.

مقام‌ها می‌گویند، فردی‌که ادعا کرد بمب با خود دارد بازداشت شده‌است، اما مقام‌ها روشن نساخته‌اند که آیا بمب در نزد این شخص بوده یا خیر؟

جزئیات بیشتر تاکنون در مورد ارائه نشده‌است.

پولیس ترکیه ۱۴ مظنون وابسته به گروه داعش را دستگیر کرد

مقام‌ها در ترکیه می‌گویند، ۱۴ مظنون وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله در انتخابات ۲۴ ماه جون از شهر انقره دستگیر شدند.

به گفته پولیس، همۀ ۱۴ تن شهروندان خارجی اند که در نتیجه عملیات همآهنگ شده صبح امروز بازداشت شدند.

با آن‌که جزئیات در مورد حمله برنامه‌ریزی شده از سوی این افراد ارائه نشده اما پولیس می‌گوید، از نزد بازداشت شده‌ها مواد نا مشخص یافت شده‌است.

ترکیه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی شاهد برخی حملات تروریستی بود که انقره، جنگجویان داعش یا کُرد را مسئول آن‌ها خواند.

در نخسین شب سال ۲۰۱۷ میلادی یک مرد مسلح که بالای یک کلوپ شبانه حمله کرد که در آن ۳۹ تن کشته شدند.

مقام‌های ترکیه گفتند که این فرد شهروند ازبکستان بود که وفاداری اش را با داعش اعلان کرده بود.

مقامات: ۴۳ تن در مسیر بین شورابک و سپین بولدک ربوده شدند

افراد مسلح دیشب ۴۳ تن را از ولایت کندهار ربودند، در این میان ۲۰ محافظ، ۱۳ انجنیر و کارمند تخنیکی و ده کارگر عادی یک شرکت سرک سازی شامل اند.

این افراد در شرکت سرک سازی افغان صداقت کار می کردند.

طالبان مسلح مسئولیت این رویداد را که در بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک بوقوع پیوست به عهده گرفتند.

مقام ها در کندهار می گویند، تلاش ها برای ردیابی افراد ربوده شده آغاز شده است.

  • معلومات قبلی:

بیست محافظ و سیزده انجنیر و کارمند تخنیکی سرک سازی، شب گذشته در مسیر بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک ولایت کندهار توسط افراد مسلح ربوده شدند.

محمد داود احمدی سخنگوی والی کندهار امروز در صحبت را رادیو آزادی گفت:

" یک و نیم بجه دیشب بالای شرکت سرک سازی بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک طالبان مسلح حمله کردند که محافظین امنیتی این شرکت بدون کدام مقاومت به افراد مسلح تسلیم شده‌اند و در نتیجه ۲۰ محافظ و ۱۳ کارمند تخنیکی این شرکت ربوده شدند."

به گفته آقای احمدی، در جریان این رویداد بین پولیس سرحدی و افراد مسلح برخورد نیز صورت گرفت که در نتیجه آن چهار پولیس سرحدی کشته و یک تن دیگر شان زخمی شدند.

کسی یا گروهی تا هنوز مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته‌است.

گروه "ویشگراد" با تقاضای کشورهای اروپای غربی مخالفت کرد

هنگری، پولند، سلواکیا و جمهوریت چک که به نام چهار کشور گروه ویشگراد یاد می‌شوند گفته‌اند که اجلاس آخر هفته کشورهای اروپایی را در مورد پناهجویان، تحریم خواهند کرد.

این چهار کشور با تقاضای کشورهای اروپای غربی و بطور خاص جرمنی ابراز مخالفت کرده‌اند.

کشورهای اروپای غربی، بطور خاص جرمنی از همه کشورهای اروپایی خواسته‌اند تا بار پناهجویان را با هم تقسیم کرده، سهمیه پناهجویانی را بپذیرند که از سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو وارد اروپا شده‌اند.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی قبل از اجلاس کامل سران اتحادیه اروپا که به تاریخ ۲۸ و ۲۹ جون صورت خواهد گرفت، خواستار یک اجلاس اضطراری به تاریخ ۲۴ جون در بروکسل شده‌است.

قرار است کشورهای جرمنی، اتریش، ایتالیا، فرانسه، یونان، اسپانیا، مالتا و هالند در این اجلاس اضطراری در بروکسل اشتراک کنند.

هفده نیروی خیزش مردمی در ولسوالی آب کمری بادغیس کشته شدند

هفده تن از افراد نیروهای خیزش مردمی شب گذشته از سوی طالبان در ولسوالی "آب کمری" ولایت بادغیس کشته شدند.

عبدالعزیزبیگ رئیس شورای ولایتی به رادیو آزادی گفت، این رویداد زمانی صورت گرفت که طالبان بالای پوسته‌های پولیس در این ولسوالی حمله کردند.

به گفته آقای بیگ، نیروهای پولیس از افراد خیزش مردمی تقاضای کمک کردند و آن‌ها که با موترسایکل به کمک نیروهای پولیس آمده بودند در مسیر راه با کمین طالبان مواجه شده و ۱۷ تن آن‌ها کشته شدند.

طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته‌اند.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان می‌خواند ادعا کرده‌است که طالبان سه پوسته امنیتی را تصرف کرده‌اند و به افراد آن‌ها تلفات وارد نشده‌است.

کشورهای منطقه یورو روی خروج یونان از برنامه مساعدت مالی توافق کردند

کشورهای منطقه یورو روی پلانی توافق کردند که به گفته آن‌ها به یونان اجازه می‌دهد تا از پروگرام مساعدت مالی هشت ساله خارج شده و قرضداری عظیم این کشور بیشتر قابل مدیریت شود.

وزرای مالیه ۱۹ کشور منطقه یورو صبح وقت امروز جمعه در شهر لوکزامبورگ به این موافقت رسیدند.

پیر موسکو ویچی کمیشنر امور اقتصادی اتحادیه اروپا این اجلاس را یک لحظه تاریخی خوانده گفت: "بحران اقتصادی یونان امشب در همین جا به پایان می‌رسد."

بر اساس این توافق، یونان می‌تواند در بازپرداخت میلیاردها یورو قرضه آن کشور برای ده سال دیگر تأخیر کند.

یونان هم‌چنان ۱۵ میلیارد یوروی دیگر دریافت کرد.

در جریان هشت سال گذشته، یونان ۲۷۵ میلیارد یورو حمایت مالی از اتحادیه اروپا دریافت کرده‌است.

تیم فوتبال برازیل امروز در برابر کاستاریکا به میدان می‌رود

به سلسله مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه، امروز نیز سه مسابقه برگزار خواهد شد.

ساعت چهار و نیم به وقت افغانستان، برازیل و کاستاریکا به میدان می‌روند.

ساعت هفت و نیم، نایجریا در برابر آیسلند و بالاخره ساعت ده و نیم شب، صربیا در برابر سویس مسابقه خواهند کرد.

در مسابقات دیروز نخست تیم فوتبال دنمارک در برابر تیم آسترالیا به میدان رفت و بازی یک در برابر یک پایان یافت.

بعد تیم فوتبال فرانسه، تیم پیرو را یک در برابر صفر، شکست داد و در بازی آخر تیم فوتبال کروشیا تیم آرجنتاین را سه -در برابر صفر شکست داد و لیونیل میسی ستاره فوتبال جهان، نتوانست هیچ کاری را برای تیم کشورش انجام دهد.

کابل: هیچ‌گونه گفتگو با پاکستان روی خط دیورند نشده‌است

حکومت افغانستان می‌گوید، هیئت شورای امنیت ملی در جریان دیدارش با مقام‌های پاکستان هیچ‌گونه گفتگوی را روی خط فرضی دیورند انجام نداده‌است.

یک هیئت شامل مشاور امنیت ملی، وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان روز سه‌شنبه به اسلام آباد سفر کرد.

هر چند مقام‌های افغان گفته بودند که هیئت در بازدیدش از اسلام آباد در نظر دارد روی آتش‌بس و گفتگوهای صلح صحبت کند، اما در یکی - دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی شایعات بخش شده که گویا اعضای هیئت در دیدار با جنرال قمر جاوید بجوه لوی درستیز اردوی پاکستان در باره خط دیورند بحث کرده‌است.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان دیروز با پخش اعلامیۀ این گزارش‎ها و شایعات را جعلی و بی‌بنیاد خوانده‌است.

در اعلامیه آمده که موضوع خط دیورند تاکنون در هیچ مجلس مقام‌های افغان با پاکستان مطرح نشده‌است.

اعلامیه می‌افزاید، موضوع خط دیورند به مردم افغانستان تعلق دارد و هیچ حکومت حق ندارد که در این مورد با پاکستان گفتگو کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG