لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۷

خبر ها

در مسابقات فوتبال غور تیم مرکز مقام اول را از آن خود کرد

در مسابقات فوتبال که به حمایت معارف در ولایت غور راه اندازی شده بود، تیم مرکز مقام اول را از آن خود کرد.

امیر محمد غوری رییس فدراسیون ورزشی ولایت غور امروز به رادیو آزادی گفت، این مسابقات یک هفته پیش آغاز شده بود و ناوقت روز گذشته به پایان رسید.

به گفته وی در این مسابقات تیم های دولتیار و شهرک مقام های دوم و سوم را از آن خود کردند.

هزینه این بازی ها از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» پرداخت شده و برای بازی کنان برتر جایزه نقدی و ستایش نامه اهدا شده است.

فرستاده خاص اتحادیه اروپا برای قفقاز به باکو سفر کرد

فرستاده خاص اتحادیه اروپا برای قفقاز به سلسله تلاش‌های جاری برای نیل به یک قرار داد جدید همکاری با آذرباییجان، به شهر باکو مرکز آن کشور سفر کرد.

دفتر الهام علی یف رئیس جمهور آذرباییجان می گوید، در ملاقات امروز با تویو کلار (Toivo Klaar) فرستاده خاص اتحادیه اروپا برای قفقاز، همکاری بین آذرباییجان و اتحادیه اروپا و مسئله ناگورنو قرباغ مورد بحث قرار گرفت.

الهام علی یف رئیس جمهور آذرباییجان همکاری با اتحادیه اروپا و پیمان ناتو را موفق خوانده است.

براساس اعلامیه دفتر الهام علی یف، فرستاده خاص اتحادیه اروپا برای قفقاز ابراز امیدواری کرده است که توافقنامه جدید بین باکو و اتحادیه اروپا در آینده نزدیک امضا خواهد شد.

گفتگو ها به خاطر نیل به یک قرارداد جدید که توافقنامه سال ۱۹۹۶ میلادی را جایگزین شود، بین آذرباییجان و اتحادیه اروپا ادامه دارد.

ده‌ها کیلو گرام مواد مخدر در عملیات پولیس ننگرهار کشف و ضبط شد

ده‌ها کیلو گرام مواد مخدر هنگام عملیات پولیس ننگرهار کشف و ضبط گردید.

حضرت حسین مشرقیوال سخنگوی قوماندانی امنیه ننگرهار به روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه علیه مواد مخدر قوماندانی امنیه ننگرهار با اجرای عملیات خاص در ولسوالی سرخ رود، ۱۹۵ کیلو گرام چرس را که توسط یک موتر قاچاق می‌گردید، کشف کردند.

ولایت ننگرهار از جمله ولایاتی به شمار می‌رود که قاچاق مواد مخدر از این طریق به ولایات همجوار و خارج از کشور صورت می‌گیرد.

حقوق بشر: فقر، بیکاری و نا امنی عوامل قاچاق انسان می‌باشد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، فقر، بیکاری، ضعف اقتصادی، ناامنی ها، عدم آگاهی و موجودیت فرهنگ معافیت از مجازات از جمله عوامل قاچاق انسان در این کشور محسوب می شوند.

خالد ایثار معاون این کمیسیون روز دوشنبه در نشست تجلیل از "روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان" در کابل گفت:

"یکی از کارهای که ما می‌توانیم در راستای مبارزه با قاچاق انسان انجام دهیم، برنامه های آگاهی دهی است، با تغییر ذهنیت‌ها می‌توانیم جامعه خود را تغییر دهیم."

آقای ایثار همچنان از حکومت افغانستان خواست تا از عواملی که باعث بروز قاچاق انسان در این کشور می‌شود، جلوگیری کند.

نایف ریاضت مسئول کمیسیون عالی و تخنیکی مبارزه با قاچاق انسان وزارت عدلیه افغانستان در این نشست گفت، این وزارت به خاطر کاهش قاچاق انسان، اقدامات لازم را روی دست دارد.

ناامنی، ادامه جنگ‌ها و سایر دشواری های موجود در افغانستان باعث آن می شود تا تعدادی از افغان ها به چنگ قاچاقبران انسان بیفتند.

تا کنون دلیل مفقود شدن پرواز "ام. اچ ۳۷۰" تثبیت نشده‌است

تحقیق کننده‌گان می‌گویند، تا هنوز هم دلیل مفقودالاثر شدن پرواز «ام. اچ ۳۷۰» (MH370) شرکت هوایی مالیزیا تثبیت نشده‌است.

این طیاره بوینگ ۷۷۷ شرکت هوایی مالیزیا که با ۲۳۹ سرنشین از شهر کوالالامپور عازم پیکنگ بود، چهار سال قبل به تاریخ هشتم مارچ سال ۲۰۱۴ میلادی از صفحه رادار ناپدید شد.

در گزارشی که امروز ۳۰ جولای توسط ۱۹ عضو تیم تحقیقاتی این رویداد نشر شد گفته شده‌است، تا زمانی‌که پارچه‌های این طیاره یافت نشده‌است، هر نوع پاسخ در این مورد نهایی نخواهد بود.

تصور می‌شود که این طیارۀ شرکت هوایی مالیزیا در بحر سقوط کرده‌است، اما بعد از بررسی ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع که در بحر هند صورت گرفت و بزرگترین عملیات جستجو در تاریخ محسوب می‌شود، نشانه‌های از این طیاره پیدا نشد.

حادثه، گروگانگیری و تروریزم در زمره فرضیات این رویداد محسوب می‌شوند.

کشورهای هند، مالیزیا و آسترالیا عملیات جستجو را در سال ۲۰۱۷ میلادی متوقف ساختند.

احتمال تروریزم در قتل ۴ بایسکل سوار خارجی در تاجکستان بررسی می‌شود

مقامات تاجکستان می‌گویند، احتمال تروریزم را در قتل چهار بایسکل سوار خارجی بررسی می‌کنند که در جنوب این کشور کشته شدند.

رمضان رحیموف وزیر امور داخله تاجکستان امروز گفت، یک تیم خاص مقامات حکومت این کشور، برای بررسی این رویداد توظیف شده‌است.

این حادثه در منطقه ختلان در ۱۵۰ کیلومتری جنوب شهر دوشنبه پایتخت تاجکستان صورت گرفت و در نتیجه آن چهار بایسکل سوار که دو امریکایی، یک جرمن و یک سویسی را شامل می‌شوند، کشته شدند.

به‌گفته وزیر امور داخله تاجکستان تحقیقات در مورد این رویداد تحت کنترول شخص امام علی رحمان رئیس جمهور این کشور قرار دارد.

به‌گفته مقامات چهار تن به ارتباط این رویداد دستگیر شده‌اند و دو تن دیگر در جریان مقاومت در برابر دستگیری توسط نیرو های امنیتی تاجکستان، کشته شده‌اند.

مردم زیمبابوی امروز به مراکز رأی دهی می‌روند

مردم زیمبابوی امروز بعد از سالیان متمادی برای نخستین بار به مراکز رأی دهی می‌روند که نام رابرت موگابی (Robert Mugabe) در بین نامزدان مقام ریاست جمهوری آن کشور قرار ندارد.

ایمرسن مانان گاگوا (Emmerson Mnangagwa) نامزد ۷۵ ساله حزب بر سر اقتدار زنو پی. اف (ZANU-PF) ونلسون چمیسا (Nelson Chamisa) نامزد ۴۰ ساله جنبش تغییرات دموکراتیک اپوزیسیون در زمره نامزدان پیشتاز این انتخابات محسوب می‌شوند.

قرار است انتخابات پارلمانی زیمبابوی نیز به تاریخ چهارم اگست سال جاری برگزار شود.

رابرت موگابی (Robert Mugabe) که از سال ۱۹۸۰ قدرت را در زیمبابوی در دست داشت در سال گذشته در نتیجۀ یک کودتا برکنار شد.

یک دختر هفت ساله، شب گذشته در بادغیس به‌طور مرموز کشته شد

یک دختر هفت ساله، شب گذشته در ولسوالی قادس ولایت بادغیس به‌طور مرموز کشته شد.

نقیب‌الله امینی سخنگوی پولیس بادغیس به رادیو آزادی گفت، این دختر خورد سال به طور اجباری به نکاح یک مرد میان سال داده شده بود.

او افزود:

"حامیه هفت ساله که تازه عروس شده بود، توسط شوهرش شرف‌الدین نام، شب گذشته به طور بی‌رحمانه خفه و به قتل رسید. حامیه در نتیجه خشونت‌های خانواده‌گی و مشکلاتی که با خانواده شوهرش داشت به قتل رسیده‌است."

به‌گفته آقای امینی نیرو های امنیتی پدر این دختر را که محمد نام دارد و دخترش را مجبور به ازدواج کرده بود دستگیر کرده‌اند، اما شرف‌الدین شوهر حامیه از محل حادثه فرار کرده است.

در نتیجۀ عملیات در ارزگان و هلمند ۱۵ مخالف مسلح کشته شدند

در نتیجۀ عملیات در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان و ولسوالی نادعلی ولایت هلمند ۱۵ مخالف مسلح کشته و نه تن زخمی شدند.

بر اساس یک اعلامیۀ وزارت دفاع افغانستان، در نتیجه عملیات نیرو های کماندوی اردوی ملی در منطقه سجاول دره درفشان شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان، پنج مخالف مسلح کشته، هشت تن زخمی و شش تن دستگیر شده اند.

همچنان یک دیپوی مواد انفجاری مخالفان هدف قرار گرفته است.

بر اساس اعلامیه وزارت دفاع در نتیجۀ یک حمله هوایی در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند نیز ده مخالف مسلح کشته و یک تن زخمی شدند.

مخالفان مسلح تا هنوز در مورد این ادعا تبصره نکرده اند.

طرح صنعت منرالی وزارت معادن از سوی شورای اقتصادی تأیید شد

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که طرح صنعت منرالی این وزارت از سوی شورای اقتصادی تأیید شده‌است.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که بر اساس تأیید این طرح تیم‌های سروی این وزارت برای سروی معادن سنگ‌های مرمر به ولایت‌های هرات، پروان، کاپیسا، میدان وردگ، بامیان و دایکندی فرستاده شده کارهای مقدماتی سروی نیز آغاز شده‌است.

آقای مطفی می‌گوید هدف از تیم‌های سروی شناسایی ظرفیت‌های باالقوه می‌باشد.

وی می‌گوید که ۱۰۸ شرکت به ارزش ۶۰ میلیون دالر در بخش پروسس سنگ‌های قیمتی سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق برای شش هزار تن به طور مستقیم و غیر مستقیم زمینه کار فراهم شده‌است.

وزارت زراعت تا هزار قطعه مرغ، به فارم‌ داران هرات توزیع نماید

وزارت زراعت و مالداری افغانستان در نظر دارد تا هزار قطعه مرغ به هر فارم‌‌دار آسیب‌ دیده‌ای هرات توزیع نماید.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در سفرش به هرات، پس از حضور در نشست بورد رهبری پروژه‌های سازگاری با تغییر اقلیم و دیدار با بزرگان ولایت‌های بادغیس و فراه، در نشستی با فارم‌داران آسیب‌دیده از شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی در ولایت هرات شرکت کرد و به آنان بابت زیان‌های که دیده بودند، وعده‌ی کمک سپرد.

در این دیدار مالکان ۴۴ فارم مرغ‌های تخمی که چندی قبل به اثر آنفلوانزای مرغی سرمایه‌های‌ شان‌را از دست داده بوند، مشکلات و نگرانی‌های‌شان را به وزیر زراغت ارائه کردند.

نصیر احمد درانی بعد از شنیدن مشکلات زیان‌ دیده‌گان وعده کرد که تا یک ماه، در حدود ۱۵۰ هزار قطعه مرغ تخمی برای متضرران از طریق وزارت زراعت تهیه می‌گردد.

حزب مسلم لیگ نواز خواستار تحقیقات رسمی در انتخابات پاکستان شد

حزب مسلم لیگ نواز خواستار تحقیقات رسمی در انتخابات اخیر پاکستان شده ادعا می‌کند که در آن تقلب صورت گرفته است.

این حزب به رهبری نواز شریف صدراعظم سابق که اکنون محبوس است دیروز خواستار شد تا برای بررسی نتایج انتخابات اخیر که در آن حزب تحریک انصاف بیشترین کرسی‌های پارلمان را برنده شده است یک کمیسیون قضایی تشکیل شود.

تحریک انصاف به رهبری عمران خان روز شنبه گفت با این که به اکثریت در پارلمان دست نیافته است، ولی برای تشکیل حکومت جدید حمایت کافی در پارلمان دارد.

در حالی‌که مسلم لیگ نواز به ۶۴ کرسی دست یافته‌است حزب عمران خان از ۲۶۹ کرسی که به انتخابات گذاشته شده بود ۱۱۵ کرسی را از آن خود ساخته است.

حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو زرداری با کسب ۴۳ کرسی در ردیف سوم قرار گرفته است.

روسیه، ایران و ترکیه امروز در مورد جنگ داخلی سوریه بحث می‌کنند

روسیه، ایران و ترکیه برای بحث روی حل نزاع داخلی سوریه امروز گردهم می‌آیند.

مقامات این سه کشور که پروسه گفتگوهای صلح سوریه در قزاقستان را سرپرستی می‌کنند امروز و فردا برای بحث روی مسایل مربوط به جنگ داخلی سوریه در شهر تفریحی سوچی روسیه گردهم می‌آیند.

اعلامیه وزارت خارجه روسیه گفت که در این گردهمایی مسایل چون تشکیل یک کمیته قانون اساسی سوریه، ایجاد مناطق امن و وضعیت بشری در این کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یک مقام از اردن و استیفان دی میستوار نماینده خاص ملل‌متحد برای سوریه چون ناظران در این گردهمایی در سوچی سهم می‌گیرند.

ایران، روسیه و ترکیه از یک طرف و ملل‌متحد از سوی دیگر برای صلح در سوریه تلاش می‌کنند.

انقره دیروز اعلان کرد که برای بحث روی نزاع سوریه و مسائل منطقه‌ای دیگر در اوایل ماه سپتمبر آینده یک اجلاس سران با کشورهای فرانسه، جرمنی و روسیه دایر می‌کند.

وکلای مدافع در صربستان دست به اعتصاب زده اند

وکلای مدافع در صربستان اعتصاب کاری یک هفته‌ای را دیروز بعد از آن اعلان کردند که یک سارنوال جنایی معروف به نام دراگوسلاف اوگن جانویچ با ضرب گلوله به قتل رسید.

اوگن جانویچ زمانی شامل تیم وکلای مدافع سلوبودان میلازویچ رهبر اسبق صربستان در محکمه خاص برای مجرمین جنگی یوگوسلاویای سابق در هاگ بود.

انجمن حقوقدانان در صربیا دیروز در اعلامیۀ گفت، قتل این وکیل ۵۷ ساله نمایانگر خطراتی جدی است که وکلای مدافع در صربستان با آن مواجه اند.

در اعلامیه آمده است که این قتل تازه‌ترین حادثه در سلسلۀ از حملات بر وکلا و سارنوالان است که اکثر آن‌ها حل ناشده باقی مانده اند.

در اعلامیه از مقامات صربستان خواسته شده است، هر اقدام لازم را برای یافتن قاتل اوگن جانویچ اتخاذ کنند.

وزارت داخله صربستان می‌گوید، دراگوسلاف اوگن جانویچ به روز شنبه در نزدیکی آپارتمانش در بلگراد با ضرب گلوله کشته شد و پسر ۲۶ ساله‌اش زخم برداشت.

پولیس می‌گوید، تلاش‌ها برای ردیابی قاتل ادامه دارد.

نواز شریف از زندان به شفاخانه منتقل و بستری شد

نواز شریف صدراعظم پیشین پاکستان که در حبس به سر می‌برد، به سبب یک مشکل قلبی دیروز به شفاخانۀ در اسلام‌آباد منتقل و بستری شد.

شوکت جاوید وزیر داخله ایالت پنجاب گفت، شریف از درد در سینه‌اش شکایت داشت و معاینات کارتوگرافی که از وی در زندان راولپندی صورت گرفت نشان داد که نواز شریف نیاز به بستری شدن در شفاخانه را دارد.

در یک پیام تویتر حزب مسلم لیگ شاخه نواز آمده است که شریف در آغاز از منتقل شدن به انستتیوت علوم طبی پاکستان خودداری کرد، ولی بعد از مشورۀ داکتر شخصی‌اش، توافق کرد که به شفاخانۀ خارج از زندان منتقل شود.

شماری زیادی از حامیان شریف دیروز با شنیدن این خبر در نزدیکی شفاخانۀ در اسلام‌آباد گرد هم آمدند که شریف در آن بستری است.

نواز شریف و دخترش مریم نواز به تاریخ سیزدهم جولای با رسیدن از لندن به پاکستان دستگیر شدند.

شریف در اوایل ماه جولای به جرم خریداری غیر قانونی آپارتمان‌های لوکس در لندن به ۱۰ سال زندان و دخترش مریم به عین جرم به هفت سال زندان محکوم شد.

چهار بایسکل‌سوار خارجی در تاجکستان کشته شدند

چهار بایسکل‌سوار خارجی به‌شمول دو امریکایی در جنوب تاجکستان از اثر یک حادثۀ ترافیکی کشته شده اند.

بر اساس گزارش پولیس، رانندۀ موتری که با این بایسکل سواران تصادم کرد، از محل فرار نمود.

سه تن دیگر در این حادثه زخمی شده اند.

وزارت داخله تاجکستان دیروز با پخش اعلامیه‌ای گفت، سه بایسکل سوار در محل حادثه جان دادند و سومی بعداً در شفاخانه جان داد.

گفته شده است که جراحات سه فرد زخمی سطحی است.

بر اساس یک اعلامیۀ دیگر وزارت داخله تاجکستان یک جوان ۲۱ ساله در رابطه با این حادثه دستگیر شده است.

در اعلامیه گفته شده است که "با توجه به نگرانی‌های خصوصی، جزئیات بیشتر این حادثه فعلاً ارائه نمی‌شود."

در اعلامیه با خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز تسلیت شده و وعده ادامه تحقیقات در این زمینه داده شده است.

آژانس خبری فرانسه قبلاً از قول یک منبع وزارت داخله گزارش داد که گفته بود دو فرد هالندی هم شامل این گروه بایسکل سواران بودند.

این حادثه در ولسوالی دانغاره در ۱۵۰ کیلومتری جنوب دوشنبه رخ داد.

طالبان ۱۰ باشنده ولسوالی کهمرد را گروگان گرفته اند

مقامات امنیتی در بامیان می‌گویند، طالبان در ولسوالی کهمرد این ولایت ۱۰ تن را اسیر گرفته و از میان این افراد تا کنون یکی را کشته اند.

این خبر را حمید الله خدایی قوماندان امنیه بامیان شام دیروز به رادیو آزادی تأیید کرد و گفت، طالبان به روز شنبه بر چند خانه در این ولسوالی حمله کرده و بعد از تلاشی خانه‌ها ۱۰ تن را با خود بردند.

خدایی می‌گوید:

"یکتن ازین ربوده شده‌گان به شهادت رسیده است. مردم منطقه جنازه این فرد را در یک موتر مازدا آوردند. افراد باقی مانده را آن‌ها به محل نامعلوم برده اند."

قوماندان امنیه بامیان گفت، تلاش‌ها برای رهایی این ربوده شده‌گان ادامه دارد.

کهمرد یکی از ولسوالی‌های دور افتاده بامیان است.

طالبان در گذشته نیز حملاتی را بالای این ولسوالی انجام داده بودند.

طالبان مسلح تا حال در مورد چیز نگفته اند.

یونیسف: ازدواج دختران کم سن در افغانستان کاهش یافته است

یونسیف یا صندوق وجهی اطفال ملل‌متحد می‌گوید، برای جلوگیری از ازدواج‌های دختران کم سن در افغانستان، تلاش می‌کند.

مسئول بخش افغانستان این اداره شام دیروز به رادیو آزادی گفت که آنان برنامه‌های مختلفی را در این زمینه روی دست دارند.

وی افزود:

"با توجه به نسل‌های گذشته، کاهش ده درصدی در ازدواج دختران کم سن در افغانستان کاهش بزرگ است. طبعاً که با عصری شدن، تعداد ازدواج‌های دختران کم سن کاهش بیشتر میابد. ما در تلاش یافتن راه‌های مختلف برای جلوگیری از ازدواج دختران کم سن هستیم."

یونسیف دیروز با نشر اعلامیۀ گفت، در پنج سال گذشته رقم ازدواج‌های دختران کم سن در افغانستان کاهش یافته است.

این نهاد که در همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان سروی را در ولایات پکتیا، قندهار، بامیان، غور و بادغیس انجام داده گفته است، دلیل کاهش در ازدواج دختران کم سن، بلند رفتن سطح آگاهی مردم در مورد جوانب منفی ازدواج‌های قبل از وقت است.

عمران خان به کابل سفر می‌کند

عمران خان رهبر تحریک انصاف پاکستان و برنده اکثریت آرای انتخابات اخیر پارلمانی در آن کشور می‌گوید، بعد از ایجاد حکومت به افغانستان سفر خواهد کرد.

عمران خان دیروز با رئیس جمهور افغانستان، تیلیفونی صحبت کرد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت، آقای غنی ضمن تأکید روی بهبود روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با پاکستان از عمران خان دعوت کرد از افغانستان دیدن کند.

عمران خان که خودش را پیروز انتخابات پارلمانی چهارشنبه گذشته اعلان کرده گفته است، برای تأمین ثبات در افغانستان تلاش خواهد کرد.

اشرف غنی پیروزی عمران خان در انتخابات را به وی تبریک گفت

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بعد از ظهر امروز در یک تماس تیلیفونی با عمران‌خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، پیروزی وی را در انتخابات پارلمانی آن کشور تبریک گفت.

بر اساس گزارش ویب سایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در این صحبت تیلیفونی گفته است:
"تمرکز ما به گذشته نبوده، بلکه به آیندۀ روشن می‌باشد و بر اساس آن بنیاد مناسبات را در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌گذاریم."

در این مکالمه تیلیفونی، عمران‌خان ابراز آرزومندی کرده‌است که بزودی به کابل سفر رسمی را انجام دهد.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی از علاقمندی عمران خان برای سفر به کابل استقبال کرده و از وی رسماً به کابل دعوت کرده‌است.

پنج تن در کندز به اتهام قضایای مختلف جنایی دستگیر شدند

مسئولان قوماندانی امنیه کندز می‌گویند، پنح فرد مظنون به ارتباط قضایایی مختلف جنایی در این ولایت دستگیر شدند.

انعام الدین رحمانی سخنگوی پولیس کندز امروز به رادیو آزادی گفت، پرسونل این قوماندانی این افراد را به ارتباط قضایایی سرقت، باجگیری و مجروحیت در مربوطات شهر کندز دستگیر کرده‌اند.

به گفته آقای رحمانی، دوسیه‌های نسبتی افراد دستگیر شده تحت بررسی‌ ابتدایی پولیس قرار دارد و بعد از طی مراحل به ارگان‌های عدلی و قضای سپرده خواهد شد.

ترکیه می‌خواهد در مورد سوریه یک اجلاس دایر کند

ترکیه می‌خواهد به خاطر بحث در مورد بحران سوریه و سایر مسایل منطقوی یک اجلاس مشترک با سران فرانسه، جرمنی و روسیه را دایر کند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور آن کشور گفته است، احتمال دارد که این اجلاس به تاریخ هفتم سپتمبر سالجاری در شهر استانبول دایر شود.

بر اساس گزارش روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان در مورد اجندای این اجلاس سران جزئیات ارائه نکرده، اما گفته‌است که ترکیه و روسیه جدا از این اجلاس سران چهار کشور نیز به گفتگو‌ها ادامه خواهند داد.

مسکو، پاریس و برلین تا هنوز موضوع این اجلاس را تأیید نکرده‌اند.

در جریان جنگ داخلی هفت ساله در سوریه، کشورهای روسیه و ایران از رژیم بشارالاسد حمایت می‌کنند، این در حالیست که ترکیه، فرانسه و جرمنی از گروه‌های مختلف مخالف آن رژیم حمایت می‌کنند.

در جریان جنگ داخلی در سوریه صد‌ها هزار تن کشته و میلیون‌ها تن دیگر مهاجر شده‌اند.

دستگیری قاچاقبران مواد مخدر در ماه سرطان امسال کاهش یافته است

دستگیری قاچاقبران مواد مخدر در ماه سرطان در مقایسه به ماه جوزای امسال کاهش را نشان میدهد.

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، در ماه سرطان امسال (۷۷) تن در پیوند به (۵۷) قضیه قاچاق مواد مخدر به این مرکز مواصلت کرده است، در حال که در ماه جوزا (۹۲) تن در (۶۷) قضیه قاچاق مواد مخدر دستگیر و به این مرکز معرفی شده بودند.

آقای موحد میگوید، که در میان افراد بازداشت شده یک تبعه ایران و پنج خانم نیز شامل اند و از نزد تمامی این قاچاقبران مقدار (۱۳۳) کیلوگرام هیرویین (۳۷۸)، کیلوگرام تریاک، (۳۰۵) کیلوگرام چرس، (۳۱) کیلوگرام مواد کیمیاوی، (۲۵) کیلوگرام شیشه، (۲۳۵) لیتر تیزاب، (۳۰) قرص نشه آور تابلیت (k) به دست آمده است.

قیمت واحد پولی ایران به پایین‌ترین سطح آن کاهش یافت

قیمت واحد پولی ایران امروز به پایین‌ترین سطح آن کاهش یافت.

بر اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتدپرس امروز یک دالر امریکایی در بازارهای سیاه به ۱۱۲ هزار ریال تبادله شد، در حالی‌که دیروز قیمت یک دالر امریکایی ۹۸ هزار ریال بود.

قیمت واحد پولی ایران بعد از آن کاهش یافت که در ماه می سالجاری ایالات متحدۀ امریکا خارج شدن آن کشور را از توافق‌نامه اتُمی سال ۲۰۱۵ میلادی کشورهای بزرگ جهان با ایران اعلان کرد و تحریم‌ها را دوباره بر تهران وضع کرد.

با توافق‌نامۀ اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی تحریم‌ها بالای تهران رفع شده بود، اما با وضع دوبارۀ آن‌ها، بحران اقتصادی در ایران عمیق تر شده‌است.

سفیر بریتانیا: تأمین صلح در افغانستان در اولویت ما قرار دارد

سفیر بریتانیا در کابل می‌گوید، تأمین صلح در افغانستان در اولویت حکومت و مردم بریتانیا قرار دارد.

نیکولاس کی امروز به خیمه تحصن "حرکت مردمی برای صلح" در برابر سفارت بریتانیا در کابل رفته، گفت:

"تأمین صلح در افغانستان در اولویت شخص من، حکومت و مردم بریتانیا قرار دارد. من امروز با احترام زیاد و آرزوی واقعی نزد شما آمده‌ام تا نظریات و نگرانی‌های تان را بشنوم و تبادل نظر کنیم."

اعضای "حرکت مردمی برای صلح" روز جمعه تحصن را در برابر سفارت بریتانیا در کابل آغاز کردند. قبلاً آن‌ها در برابر سفارت‌های پاکستان، ایران، امریکا، روسیه و دفتر سازمان ملل متحد در کابل نیز تحصن کرده بودند.

اعضای این حرکت می‌گویند، با تحصن در برابر سفارت‌ها می‌خواهند مردم این کشورهای را تشویق کنند تا بالای حکومت‌ های شان فشار بیاورند که به‌خاطر ختم جنگ در افغانستان تلاش کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG