لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۲

خبر ها

روسیه در یک اقدام متقابل، اخراج دو دیپلومات جرمنی را اعلام کرد

رنگ‌های پرچم ملی روسیه به روی نقشه‌‌اش

جرمنی هفته گذشته دو دیپلومات روسی را از کشورش اخراج کرد و حالا روسیه در یک اقدام متقابل اخراج دو دیپلومات جرمنی را اعلام کرد.

وزارت خارجۀ روسیه امروز گفت گیزا اندریاس وان گیر سفیر جرمنی را احضار نموده به وی گفته شد که این دو دیپلومات برای خارج شدن از روسیه هفت روز وقت دارند.

جرمنی هفته گذشته دو دیپلومات روسی را بعد از آن اخراج کرد که دفتر سارنوال فدرالی به تاریخ چهارم دسمبر گفت که دلایل واقعی کافی وجود دارد که یا حکومت روسیه و یا ادارات جمهوریت چچنستان امکان دارد قتل زلیم خان خانگوشویلی یک مرد ۴۰ ساله چچنی در برلین را دستور داده باشند.

نامبرده در اواخر ماه اگست در یک پارک برلین با دو مرمی در ناحیۀ سر مورد اصابت قرار گرفت.

او در گذشته در صفوف جدایی‌طلبان چچنی جنگیده و سپس در گرجستان پناه گرفته بود. آقای خانگوشویلی چند سال بعد با خوانواده خود برای پناهجویی به جرمنی رفته بود.

حسین بخش صفری به مصاف پیتر برگ روسی می‌رود

حسین بخش صفری ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان

کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی افغانستان می‌گوید حسین بخش صفری ورزشکار مبارزات آزاد کشور این بار در چهارچوب مبارزات آزاد "Fight Night Global" به مصاف پیتر برگ حریف روسی‌اش می‌رود.

این اداره‌ها ​به رادیو آزادی گفت که این رقابت به تاریخ هفت جدی سال جاری ساعت ۰۸:۳۰ شب به وقت کابل در شهر مسکو برگزار خواهد شد.

گفته می‌شود که سازمان "Fight Night Global" یک سازمان معتبر جهانی است و مبارزه‌های این سازمان برای کسب امتیازات بهتر به مصاف یکدیگر می‌روند.

حسین بخش صفری کمربند قهرمانی مسابقات شب نبرد «SLFC» را نیز دارد.

'کمیسیون انتخابات امروز در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی فیصله خواهد کرد'

کمیسیون انتخابات افغانستان امروز دربارۀ اعلام نتایج ابتدایی و یا قسمی انتخابات ریاست جمهوری فیصله می‌کند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی و یا قسمی انتخابات ریاست جمهوری فیصله می‌کند.

یک منبع آگاه کمیسیون مستقل انتخابات که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود، به رادیو آزادی می‌گوید که این کمیسیون فیصلۀ نهایی خواهد کرد که نتایج را به گونۀ ابتدایی و یا هم به گونۀ قسمی از ۲۷ ولایت بازشماری شده را اعلام کند.

این منبع گفت که تمام کارها در بارۀ اعلام نتایج تکمیل شده‌است، اما آنان در مورد زمان و چگونگی اعلام نتیجه امروز بحث می‌کنند.

از سوی دیگر میرزا محمد حق‌پرست یک سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که برای اعلام نتایج به گونه کامل آماده استند، اما رهبری کمیسیون در این مورد به صورت رسمی فیصله نکرده‌است.

او افزود: "کمیسیون برای اعلام نتایج ابتدایی از لحاظ تخنیکی و مدیریتی کاملاً آماده‌گی خود را دارد و رهبری هم بین خود جلسه دارد تا یک تصمیم معقول و حقوقی در پیوند با اعلام نتایج بگیرند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات در حالی برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ابراز آماده‌گی می‌کند که رولا غنی بانوی اول کشور نیز می‌گوید کمیسیون باید جرأت بکند و نتیجه را اعلام نماید.

در این حال یکی از نهادهای ناظر انتخاباتی خواهان اعلام نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری بر اساس آرای معتبر استند.

یوسف رشید رئیس اجرائیه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری از اعلام نشدن نتیجۀ انتخابات از سوی کمیسیون انتقاد کرد و افزود که کمیسیون در مدیریت این روند کوتاه آمده است.

آقای رشید همچنان بر کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های انتخاباتی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید که کارهای قانونی خود را فراموش کرده و تنها به‌حیث ناظر کار می‌کند.

اما کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی این ادعا‍‌ها را رد کرده و می‌گوید که کارهایش را به اساس قانون انجام می‌دهد.

رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) همچنان نامزدان را متهم کرد که به آرای مردم احترام نکرده و تلاش می‌کنند تا به نحوی قدرت را بدست بی‌آورند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شد، اما با گذشت دو و نیم ماه از این تاریخ تا هنوز هم سرنوشت آن روشن نیست.

برگزاری رقابت‌های جام دوستی شطرنج در کابل

آرشیف

رقابت‌های شطرنج​ زیر نام جام دوستی امروز در کابل برگزار شد.

در این رقابت‌ها حدود ۸۲ ورزشکار پسر و دختر از تمامی ولایت‌های کشور شرکت دارند.

به‌گفته مسئولین فدراسیون شطرنج در این رقابت‌ها به سیستم سویسی در هفت روند با نظرداشت قوانین جهانی شطرنج برگزار می‌گردد.

این مسابقات از امروز در ۹ روند برگزار می‌گردد و به مدت ۷ روز ادامه خواهد داشت.

پنتاگون روی موضوع کاهش نیروهایش در افغانستان غور می‌کند

جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا

یک مقام ارشد نظامی امریکا می‌گوید، پنتاگون روی این موضوع غور می‌کند که شمار اندکی از نیروهایش در افغانستان باقی بمانند.

جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا دیروز در اظهاراتش به کانگرس با آن‌که در مورد شمار دقیق این نیروها چیزی نگفت، ولی پذیرفت که باقی ماندن شماری از سربازان امریکایی در افغانستان برای جنگ علیه تروریزم مؤثر است.

او گفت روی چندین گزینه غور می‌شود که این اقدام یکی از گزینه‌هاست.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند که حدود ۵ هزار تن آن‌ها عملاً در جنگ علیه تروریزم دخیل اند.

افغانستان امسال ۳۳ میلیون افغانی از رهگذر گردشگری درآمد کرده‌است

جایگاه خالی مجسمه بودای ویران شده در بامیان که توسط یک زوج چینی بازنمایی شد

افغانستان امسال ۳۳ میلیون افغانی از رهگذر صنعت گردشگری درآمد کرده و بیشتر این درآمد، از سه ولایت بدخشان، بامیان و هرات به‌دست آمده‌است.

صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رادیو آزادی گفت که امسال در حدود ۲۰۰۰ گردشگر از سه ولایت بدخشان بامیان و هرات دیدن نموده‌اند.

آقای مومند می‌گوید: "در بخش عواید ۲۸ میلیون افغانی هدف تعیین شده بود، اما ما ۳۳ میلیون افغانی به بودجۀ دولت بدست آورده ایم یعنی ما ۵ میلیون بیشتر از هدف داده شده درآمد داشته ایم."

وی افزود که علاقه‌مندی گردشگران در بخش بازدید از افغانستان در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر شده‌است.

آگاهان اقتصادی می‌گویند که گردشگری در رشد اقتصاد کشورهای در حال توسعه اهمیت فوق‌العاده‌‌یی دارد و از عناصر اصلی درآمد ناخالص ملی محسوب می‌شود.

به باور آنان در کنار درآمد؛ جلب گردشگری باعث ایجاد اشتغال برای شهروندان نیز می‌شود و تخمین زده شده که از هر ده گردشگر که وارد کشور میزبان می‌شود یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.

قادر جیلانی یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت که امنیت یکی از چالش‌های جدی در برابر صنعت گردشگری در افغانستان است.

او افزود: "برای تأمین امنیت حکومت باید در هر جایی‌که امکانت تاریخی داریم پسته‌ها را ایجاد کند. ما می‌توانیم که در همه سفارتخانه‌های افغانستان در به هدف جلب توریست‌ها در مورد کشور معلومات دهیم."

او پیشنهاد می‌کند که حکومت و سکتور خصوصی باید در زمینۀ رشد صنعت گردشگری اقدامات اساسی و جدی نمایند تا افغانستان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد بتواند از طریق این صنعت درآمد ملی خود را افزایش دهد.

در حمله بر یک قرارگاه نظامی در سرحد نایجیر، حدود ۷۰ سرباز کشته شده‌اند

مسئولیت این حمله را تاحال کسی به‌دوش نگرفته است

وزارت دفاع نایجیر می‌گوید در حمله بر یک قرارگاه نظامی در سرحد این‌کشور حدود ۷۰ سرباز اردو کشته شده‌اند.

به‌گفته وزارت دفاع نایجیر، در درگیری‌های بعد ازین حمله شماری زیاد تروریستان از بین رفتند، ۱۲ سرباز اردو زخم برداشتند و شماری ناپدید اند.

مسئولیت این حمله را تا حال کسی به‌دوش نگرفته است، ولی گروه دولت اسلامی و دیگر گروه‌های تندرو اغلباً چنین حملات را در منطقه انجام می‌دهند.

پارلمان تاجکستان لایحه‌ اقامه دایمی اتباع آسیای میانه را تصویب کرد

پارلمان تاجکستان، 1 اکتبر 2019

پارلمان تاجکستان دیروز لایحه‌ای را تصویب کرد که به اساس آن اتباع کشورهای دیگر آسیای میانه می‌توانند در این جمهوری ویزه اقامه دایمی به‌دست آورند.

طبق این لایحه در حدود ۲۰ هزار نفر که در سال ۱۹۹۱ قبل از فروپاشی شوروی و بعد از آن به تاجکستان رفته اند، اسناد قانونی اقامت به‌دست می‌آورند.

در تاجکستان یک تعداد مهاجرین افغانستان هم زنده‌گی می‌کنند، ولی آن‌ها در این قانون شامل نمی‌شوند.

'برنده جایزه ۲۰۱۹ نوبل در ادبیات، یک شخص غیر مطلوب اعلام شد'

هندکی نویسنده اتریشی که برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ در بخش ادبیات شناخته شد

پیتر هندکی نویسنده اتریشی و برنده جایزه نوبل در ادبیات، از سوی کوسوو و پایتخت کشور همجوار، بوسنیا هرزگوینا یک شخص غیر مطلوب اعلام شد.

قبل از این علیه وی مظاهره نیز راه‌اندازی شده بود.

شمار زیادی از مردم در منطقه بالکان به این باور اند که این نویسنده ۷۷ ساله از جنایات جنگی صربی‌ها در جنگ سال‌های ۱۹۹۰ در منطقه چشم‌پوشی می‌کند.

پارلمان منطقه سیراییوو برای غیر مطلوب قرار دادن پیتر هندکی، دیروز یک لایحه را تصویب کرد و گفت که از وی در سیراییوو و بوسنیا استقبال نخواهد شد.

پارلمان بوسنیا از اکادمی نوبل در سویدن نیز انتقاد کرد که جایزۀ ادبیات امسال خود را چرا به آقای هندکی که قتل عام مسلمانان بوسنیا را انکار می‌کند، داده است.

کرزی: صدها میلیون دالر کمک امریکا به افزایش فساد در افغانستان کمک کرده‌است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید صدها میلیون دالر کمک‌های امریکا به افغانستان به بیشتر شدن فساد در این کشور کمک کرد.

به‌گفته آقای کرزی این پول‌ها بدون حساب‌و‌کتاب به افغانستان سرازیر شدند.

کرزی در پاسخ به یک مطلب روزنامه واشنگتن پُست سخن گفت که نوشته است اداره سه رئیس جمهور سابق امریکا در مورد جنگ افغانستان به مردم معلومات غلط داده‌اند.

آقای کرزی دیروز در یک مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: "چرا آن‌ها ناکامی را موفقیت نشان داده‌اند؟ چرا آن‌ها مردم خود را فریب می‌دهند. اگر آن‌ها مردم خود را فریب می‌دهند با ما چه خواهند کرد؟"

در اسناد نشر شده توسط واشنگتن پُست نام رئیس جمهور سابق (حامد کرزی) هم ذکر شده که در ۱۴ سال او حکومتی را رهبری می‌کرد که با فساد آلوده بود و از منابع دولتی به منافع شخصی کار می‌گرفت.

امریکا تحریم‌های جدیدی را بر شماری از شرکت‌های ایرانی وضع کرد

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

تحریم امریکا این‌بار شماری از شرکت‌های ترانسپورت ایران را به‌دلیل انتقال اسلحه کشتار جمعی و تجهیزات نظامی به یمن، مورد هدف قرار داده‌است.

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا این تحریم‌ها را دیروز اعلام کرد.

او گفت: "علاوه بر این، امریکا یک شبکه کشتی‌رانی ایران را که در قاچاق اسلحه به ایران، ببخشید، در قاچاق اسلحه به یمن برای حمایت از جنگجویان جناح قدس سپاه پاسداران همکاری دارد؛ تحریم می‌کند."

او افزود: "تحریم‌های امروز جهان را مطلع می‌سازد. کسانی‌که با این شرکت‌ها داد و معامله غیر قانونی داشته باشند خود هم در معرض خطر تحریم قرار خواهند گرفت."

اما وزیر خارجه امریکا با اعلام این تحریم‌ها ابراز امیدواری کرد که تبادله اخیر زندانیان میان امریکا و ایران زمینه گفت‌وگو میان دو کشور را فراهم سازد.

در لغزش‌ کوه در بدخشان ۵ کارگر کشته و ده‌هاتن ناپدید شدند

راغستان بدخشان، مردم در حال بیرون آوردن جسد‌های کارگران‌ گیر مانده در زیر آوار.

مقام‌های محلی بدخشان از کشته شدن ۵ کارگر و ناپدید شدن ده‌ها تن دیگر در اثر لغزش در یک معدن طلا در این ولایت خبر می‌دهند.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان شب گذشته به رادیو آزادی گفت این رویداد دیروز در ولسوالی راغستان رخ داده‌است.

او افزود: "در یکی از قریه‌های ولسوالی راغستان بدخشان شماری از مردم محل مصروف کار بودند که برف آمد و کسانی‌که در این کارخانه مصروف کار بودند همه را زیر گرفت، در نتیجه گزارش‌هایی که ما داریم، تا هنوز ۵ نفر شهید و ۵ نفر دیگر زخمی است."

جنازه‌های کارگرانی که از زیر آوار کوه در راغستان بدخشان بیرون آورده شده‌اند.
جنازه‌های کارگرانی که از زیر آوار کوه در راغستان بدخشان بیرون آورده شده‌اند.

هنگام تهیۀ این خبر سخنگوی والی بدخشان گفت از سرنوشت ۳۵ تن دیگر گزارشی در دست نیست.

او همچنین افزود که این ساحه زیر اداره طالبان قرار دارد و از این رو حکومت نمی‌تواند نیروهای کمک‌رسانی را به این محل بفرستد.

روزانه ۴۵ تا ۵۰ نفر در این معدن کار می‌کردند.

این در حالی‌است که حدود یک سال پیش نیز یک معدن طلا در روستای شوکوه ولسوالی کوهستان این ولایت فرو ریخت و جان ده‌ها تن را گرفت.

کشف دو واقعه جدید بیماری پولیو در ولایت‌های بغلان و ارزگان

واقعات ثبت‌شده بیماری پولیو در سرتاسر افغانستان به ۲۵ واقعه رسید

با کشف دو واقعه جدید بیماری پولیو یا فلج کودکان در ولایت‌های بغلان و ارزگان، واقعات ثبت‌شده این بیماری در سرتاسر افغانستان به ۲۵ واقعه رسید.

داکتر محب‌الله حبیب رئیس صحت عامۀ بغلان شب گذشته به رادیو آزادی گفت که واقعه جدید در ولسوالی دند غوری ثبت شده‌است.

او افزود: "از مدت یک‌سال به این‌سو طالبان محدودیت‌هایی برای کارزار پولیو وضع کرده‌اند. ما می‌بینیم که برای قناعت دادن آن‌ها از کدام راهکار استفاده کنیم تا از واقعات دیگر جلوگیری شود، چون ویروس پولیو اکنون در بغلان وجود دارد و اگر جلوگیری نشود یک وضعیت هشدار دهنده و وخیم برای افغانستان و ولایت‌های همجوار است."

این اولین واقعه مثبت پولیو است که از سال ۲۰۱۱ به این‌سو در بغلان کشف می‌شود.

از سوی دیگر مقامات ارزگان می‌گویند که یک واقعه دیگر پولیو در ولسوالی خاص ارزگان کشف شده‌است.

داکتر خان آغا میاخیل رئیس صحت عامۀ ارزگان به رادیو آزادی گفت که این واقعه در ولسوالی خاص ارزگان در یک منطقه زیر تسلط طالبان کشف شده‌است.

ارزگان با داشتن ۹ واقعه مثبت پولیو در رأس ولایت‌های قرار دارد که بیشترین واقعات پولیو در این ولایت ثبت شده‌است.

در هلمند ۵ و کندهار ۴ واقعه ثبت شده‌است.

اکثریت این واقعات در مناطق زیر نفوذ طالبان بوده و آن‌ها به واکسین این بیماری قیودات وضع کرده‌اند.

بیماری پولیو از جهان ریشه‌کن شده، ولی هنوز هم در افغانستان، پاکستان و نایجریا وجود دارد و یک واقعه آن در این اواخر در مالیزیا کشف شده‌است.

گزارش نتایج ابتدایی انتخابات به بورد کمیشنران فرستاده شده‌است

میرزا محمد حق‌پرست معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات

میرزا محمد حق‌پرست​ یکی از سخنگویان کمیسیون انتخابات می‌گوید که ​دارالانشاء این کمیسیون گزارش نتایج ابتدایی انتخابات را به بورد کمیشنران فرستاده است.

آقای حق‌پرست گفت که کمیشنران در حال بررسی گزارش هستند و در مورد آن تصمیم گرفته می‌شود.

او گفت: "اگر مشکل بزرگی در گزارش وجود نداشت تا شام امروز در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی فیصله خواهد شد."

اما مولانا عبدالله یکی از کمیشنران این کمیسیون می‌گوید که به زودی نتایج قسمی ۲۴ هزار محل رأی‌دهی اعلام می‌شود.

از سوی هم عبدالله عبدالله رهبر دستۀ انتخاباتی ثبات‌و‌هم‌گرایی هشدار می‌دهد که اگر کمیسیون مستقل انتخابات بی‌نظرداشت خواست‌های این دستۀ انتخاباتی نتایج ابتدایی را اعلام کند در برابر آن بی‌تفاوت نخواهد ماند.

از سویی هم شورای نامزدان ریاست جمهوری در نشستی به روز چهارشنبه گفتند که در صورت پذیرفته نشدن خواست‌های معترضان از سوی کمیسیون، نتایج ابتدایی را نخواهند پذیرفت.

کمیسیون مستقل انتخابات در پاسخ به نگرانی‌های نامزدان ریاست جمهوری می‌گوید که نتایج انتخابات را بر بنیاد قانون اعلام می‌کند و هر آن کسی‌که در این زمینه شکایتی دارد می‌تواند شکایت‌اش را در کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی ثبت کند تا به آن رسیدگی شود.

یک محکمه پاکستان حکم رهایی آصف زرداری را صادر کرد

آصف زرداری رئیس جمهور پیشین پاکستان

یک محکمه پاکستان امروز حکم صادر کرد که رئیس جمهور سابق این کشور آصف زرداری با ضمانت از حبس آزاد شود تا در داخل کشور برای معالجۀ خود به هر شفاخانه که می‌خواهد مراجعه کند.

زرداری شوهر صدراعظم فقید پاکستان بی‌نظیز بوتو، در ماه جون توسط کمیته مبارزه با فساد به اتهام پول‌شویی میلیون‌ها دالر به حبس محکوم شد.

انتظار می‌رود که او امروز ناوقت از حبس آزاد شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG