لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۲

افغانستان

عبدالله عبدالله رییس اجراییهء حکومت افغانستان عازم ایالات متحده امریکا شد

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان در رأس یک هیأت عالیرتبهء دولتی٬ برای اشتراک در هفتادمین اجلاس اسامبلهء عمومی سازمان ملل متحد امروز عازم ایالات متحده امریکا شد.

در این سفر عبدالله عبدالله را وزیر و معین سیاسی وزارت خارجه، نمایندهء دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و سفیر این کشور در واشنگتن همراهی می کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تاریخ 25 سپتامبر دایر می شود. در این اجلاس به شمول پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، روسای جمهور روسیه، چین، ایران و آلمان اشتراک خواهند کرد.

علومی: اگر کسی بخواهد در صفوف نیروهای امنیتی رخنه کند، مورد پیگرد قرار میگیرد

وزیر داخله افغانستان می گوید: هر گاه کسی بخواهد در صفوف نیروهای امنیتی افغان رخنه کند هرگز از پیگرد قانونی به دور نخواهد بود.

نورالحق علومی امروز در کابل گفت: اگر کسی چنین اقدامی را کرده باشد و یا برای رسیدن به این هدف زیر نام ستون پنجم تلاش کند، به جزای اعمال اش رسانده می شود.

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که مقام های امنیتی ولایت جوزجان دیروز گفتند حمله که بر یکی از پوسته های این ولایت صورت گرفت به همکاری یک سرباز اردوی ملی با طالبان، سازمان دهی شده است.

در رویداد که دو شب قبل در ولسوالی قوش تپه جوزجان صورت گرفت، ده سرباز اردوی ملی کشته شدند.

این در حالیست که قبل از این، برخی از رهبران جهادی پیشین نیز از موجودیت افراد نفوذی مخالفان در حکومت ابراز نگرانی کرده اند.

ولسی جرگه افغانستان از بازداشت شماری از افغان ها در پاکستان انتقاد کرد

ولسی جرگه افغانستان از بازداشت شماری از افغان ها در پاکستان انتقاد کرده است.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه امروز به رادیو آزادی گفت: این عملکرد پاکستان روابط دو کشور را بیشتر از این تیره می سازد.

این سخنان پس از آن ابراز می گردند که به اساس گزارش برخی رسانه های پاکستان، پس از رویداد حمله بر یک پایگاه نظامی پاکستان که جمعه گذشته رخ داد، چهل افغان از سوی حکومت آن کشور بازداشت شده اند.

حکومت پاکستان ادعا کرد که این حمله در خاک افغانستان طرح ریزی شده است.

اما افغانستان این اتهام را به شدت رد کرده است.

الکوزی: تداوم مناقشات سیاسی، سد راه بهره برداری از بندر چابهار شده است

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید که تداوم مناقشات میان کشور های منطقه سد راه بهره برداری از بندر چابهار شده است.

خان جان الکوزی معاون این اتاق امروز به رادیو آزادی گفت: تا زمانیکه کشور های منطقه در این خصوص همکاری نکنند تلاش های حکومت افغانستان بی نتیجه خواهد ماند.

این در حالیست که نماینده های افغانستان، هند و ایران در مورد نهایی ساختن متن موافقتنامۀ ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار و چگونگی افتتاح این پروژه دیروز در تهران بحث کردند.

خواست وزارت داخله از باشنده گان کابل!

وزارت داخله افغانستان از باشنده های کابل خواسته تا از اعمال که سبب اخلال امنیت و نگرانی مردم در روز های عید شود، خود داری کنند.

این وزارت با نشر اعلامیه گفته که پولیس موظف گردیده تا از خرید، فروش و استفاده پتاقی و فیر های شادیانه در این روز ها به گونه جدی جلوگیری کند.

در اعلامیه همچنان از خانواده ها خواسته شده تا اجازه ندهند که اطفال شان در ایام عید از پتاقی و وسایل آتش زا استفاده کنند.

وزارت داخله به این باور است که این گونه موارد می تواند به برخی افراد مخرب، زمینه سوء استفاده برای اخلال امنیت را فراهم سازد.

در اعلامیه این وزارت از مردم تقاضا شده تا در جلوگیری از این امر با پولیس همکاری نموده و در صورت نیاز به شماره 119 تماس بگیرند.

آسیب دیده گان رویداد خونین شاه شهید کابل عید را تجلیل نمی کنند

آسیب دیده گان رویداد خونین شاه شهید شهر کابل می گویند که از عید قربان تجلیل نمی کنند.

تعدادی از آنان امروز در صحبت با رادیو آزادی گفتند که به دلیل عملی نشدن وعده های حکومت تصمیم به چنین کاری گرفته اند.

حکومت به آسیب دیده گان شاه شهید وعده سپرده بود که خانه های ویران شده شان را آباد می سازد.

این افراد قبلاً بخاطر رسیده گی به خواسته های شان از سوی حکومت، دست به مظاهره زدند.

اما حکومت افغانستان گفته که روند ارائه کمک به این آسیب دیده گان، جریان دارد.

از رویداد مرگبار انفجار موتر بمب در شاه شهید چهل و پنج روز می گذرد .

در این رویداد که ناوقت شب رخ داد، پانزده تن کشته و بیش از چهارصد تن دیگر زخمی شدند و تعدادی منازل رهایشی به گونه کاملاً تخریب شدند.

وزارت داخله: قعل بچه بازی در صفوف نیروهای پولیس قابل تحمل نیست

وزارت داخله افغانستان می گوید: فعل بچه بازی در صفوف نیروهای پولیس قابل تحمل نیست.

این وزارت با نشر اعلامیه گفته است: اگر اسنادی در این رابطه وجود داشته باشد، عاملین آن به گونه جدی مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت.
در اعلامیه آمده است که بچه بازی فرهنگ افغان ها نبوده بلکه این عمل در قوانین افغانستان جرمی پنداشته می شود که مجازات سنگین دارد.

وزارت داخله افغانستان این مساله را در واکنش به گزارش نیویارک تایمز بیان کرده که گفته "بچه بازی" در افغانستان یک فرهنگ است و مقام های امنیتی نیز به شکایاتی در این خصوص توجه و رسیده گی نمی کنند.

در این گزارش آمده است که به نظامیان امریکایی سفارش شده تا در قضیه های بچه بازی از سوی افغانها، مداخله نه بلکه از آن چشم پوشی کنند.

اما جنرال جان کمپبل قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که پالیسی تحمل تجاوز جنسی بر پسران و یا هم بچه بازی را ندارند.

​چهار تن در پیوند به اختطاف، تجاوز و قتل یک پولیس زن در بلخ دستگیر شدند

​چهار فرد در پیوند به اختطاف، تجاوز و قتل یک پولیس زن در ولایت بلخ بازداشت شدند.

سید کمال سادات قوماندان امنیه این ولایت به رسانه ها گفته است که آمنه این زن ساتنمن، از حدود یک ماه به اینسو ناپدید شده بود و دیروز بقایای جسد اش در بلخ یافت شده است.

آقای سادات گفته است که آمنه پس از اختطاف به یکی از مناطق دور دست بلخ انتقال و در آنجا پس از تجاوز جنسی کشته شده است.

قوماندانی امنیه ولایت بلخ گفته است که افراد بازداشت شده به جرم شان اعتراف کرده اند.

این رویداد در حالی رخ داده است که به تازه گی از افزایش آزار و اذیت جنسی زنان و دختران در ادارات ولایت بلخ گزارش های به نشر رسیده اند.

جان کمپبل می گوید: پالیسی تحمل تجاوز جنسی بر پسران را ندارند

قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می گوید: پالیسی تحمل تجاوز جنسی بر پسران و یا هم بچه بازی را ندارند.

جنرال جان کمپبل این سخن را در واکنش به یک گزارش روزنامهء نیویارک تایمز ابراز کرده است.

در این گزارش گفته شده که به نظامیان امریکایی سفارش شده تا در قضیه های بچه بازی از سوی افغانها، مداخله نه بلکه از آن چشم پوشی کنند.

اما جنرال کمپبل می گوید: این ادعا حقیقت ندارد.

جاش ارنست، سخنگوی قصر سفید سوء استفاده جنسی از پسران در افغانستان را غیر قانونی خوانده است.

"ایالات متحدهء امریکا از نزدیک با حکومت افغانستان، جامعۀ مدنی و نهاد های بین المللی کار می کند تا به سوء استفاده از کودکان در افغانستان نقطۀ پایان بگذارد و جداً می خواهیم تا مرتکبین این جرایم را بر اساس قوانین افغانستان به عدالت و حسابدهی بکشاند."

وزارت داخلۀ افغانستان در واکنش به گزارش نیویارک تایمز بچه بازی را یک عمل زشت خوانده است.

در صفحه انترنت این وزارت گفته شده که بچه بازی در قوانین افغانستان جا ندارد و جرمیست که برای عاملان آن مجازات سنگین پیش بینی شده است.

در مورد نهایی ساختن متن موافقتنامۀ ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار بحث صورت گرفت

نماینده های افغانستان، هند و ایران در مورد نهایی ساختن متن موافقتنامۀ ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار و چگونگی افتتاح این پروژه بحث کردند.

بر اساس خبرنامهء وزارت خارجهء افغانستان، این بحث دیروز در نخستین نشست تخنیکی میان نماینده های سه کشور در تهران صورت گرفت.

درین نشست تصمیم گرفته شد تا دیدار بعدی جهت نهایی ساختن این موافقتنامه در دهلی نو برگزار شود.

حکومت افغانستان می گوید، که بندر چابهار بخاطر موقعیت ستراتیژیک اش از اهمیت اقتصادی خاص برای کشور های منطقه برخوردار است.

در ششمین نشست همکاری های اقتصادی منطقه یی یا ریکا در کابل تصمیم گرفته شد تا موافقتنامۀ ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار به زودترین فرصت نهایی شود.

سوپکو: مشکلات افغانستان فراتر از سرحدات این کشور رفته است

سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان می گوید که مشکلات افغانستان فراتر از سرحدات این کشور رفته است.

جان سوپکو افزوده است: "ما این مشکلات را نادیده می گیریم."

سوپکو می گوید: هیرویین افغانستان در شهر های اروپا سرازیر می شود.

او افزوده است که پناهجویان افغان سومین بزرگترین گروهی را تشکیل می دهند که از سرحدات اروپا عبور می کنند.

در اعلامیۀ دیروز دفتر جان سوپکو آمده است که میلیون ها دالر مالیه دهنده گان امریکا به دلیل تقلب و فساد در افغانستان ضایع شده و این روند جریان دارد.

دو باشنده ولایت جوزجان از سوی طالبان مسلح کشته شدند

دو تن از باشنده گان ولایت جوزجان که برای فروش محصولات زراعتی شان راهی مرکز این ولایت بودند از سوی طالبان با ضرب گلوله کشته شدند.

این افراد که 4 روز پیش با دو طفل راهی مرکز ولایت جوزجان بودند از سوی طالبان ربوده شده و بعد از سه روز اسارت کشته شدند.

طالبان دو طفلی را که همراه با این دو نفر ربوده بودند، آزاد کردند.

برادر یکی از کشته شده گان در مورد این حادثه چنین می گوید:

"برادر همین شهید هستم. دو تا میده بچه اش را هم برده بودند آنها را رها کردند ولی برادر من را با باروالایش شهید ساختند."

بر اساس یک خبر دیگر از ولایت جوزجان مقامات این ولایت تایید کرده اند که شب سه شنبه، طالبان بر یک پوستۀ امنیتی در ولسوالی قوش تپه این ولایت حمله نموده 10 سرباز اردوی ملی کشتند.

عبدالحفیظ خاشی یک مقام قومندانی امنیۀ جوزجان در صحبت با رادیو آزادی گفت: یک سرباز اردوی ملی که با طالبان دست داشت، زمینه این حمله را فراهم نموده بود.

به گفته این مقام، در جریان حمله 14 سرباز اردوی ملی در این پوسته امنیتی حضور داشتند که 10 تن آنها از سوی طالبان کشته شده و سه تن دیگر از چنگ مخالفین فرار کردند.

کنترول حریم فضایی افغانستان رسماً به حکومت این کشور سپرده شد

کنترول حریم فضایی افغانستان رسماً به حکومت این کشور سپرده شد.

محمود شاه حبیبی معاون عملیاتی ادارۀ مستقل هوانوردی ملکی افغانستان در نشستی که دیروز به همین مناسب در کابل دایر شده بوده گفت:

"تمام تجهیزات در ولایات که توسط آن فضای افغانستان کنترول می گردد به طورمستقیم از سوی افغان ها نگهداری و نظارت می گردد، بخش عملیاتی مرکز متخصصین خارجی هستند، اما در کنارشان از سوی افغان ها نیز کنترول می گردد."

حبیبی افزود: در حال حاضر از درک کنترول حریم فضایی سالانه 40 میلیون دالر عواید بدست می آید که با افزایش پروازها این رقم پس ازین بیشتر خواهد شد.

بر اساس معلومات ادارهء مستقل هوانوردی ملکی افغانستان در حال حاضر روزانه حدود 400 طیاره از حریم فضایی این کشورعبور می کند که بالای هر پرواز حدود چهارصد دالر مالیه وضع می شود.

وزاری داخله اتحادیه اروپا روی چگونگی تقسیم بندی پناهجویان بحث می کنند

قرار است وزاری داخله اتحادیه اروپا در ملاقات امروز شان در بروکسل روی چگونگی تقسیم بندی 120 هزار پناهجو میان کشور های این اتحادیه بحث کنند.

اروپا با یکی از بدترین بحران پناهجویی در یک دهه روبرو است.

بسیاری از پناهجویان با فرار از جنگ و فقر در شرق میانه، افریقا و آسیا به کشور های اورپایی رو آورده اند.

گفته می شود که یک اجلاس اضطراری برای حل بحران پناهجویان فردا میان رهبران اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

در همین حال از درگیری میان پولیس و پناهجویان در کرویشیا نیز گزارش شده است.

پست های عایداتی در برخی وزارت های افغانستان به فروش می رسد

هیات اداری ولسی جرگه افغانستان می گوید که در مورد به مزایده گذاشتن برخی از پست های عایداتی در سه وزارت خانه کلیدی اسنادی در دست دارد.

عبدالروف انعامی منشی این جرگه این مطلب را ابراز داشته می گوید که وزرا باید گزارش صد روز نخست کاری شان را به ملت ارایه کنند.

آقای انعامی هر چند از کدام وزارت مشخص نام نبرد، اما گفت که وزرای جدید باید، جهت استجواب به ولسی جرگه حاضر شوند.

این در حالیست که پیش از این نیز انتقاد های از غیر مسلکی بودن و کارکرد ضعیف برخی از وزرای کابینه حکومت وحدت ملی شکایت های مطرح شده است.

حمید: ظرف شش ماه گذشته 1080 مخالف مسلح در زون شمال کشته شده اند

مسوولان قول اردوی 209 شاهین در زون شمال می گویند که در نتیجه عملیات های نظامی در شش ماه گذشته در این زون، بیش از یک هزار و هشتاد تن از مخالفین مسلح دولت کشته شده اند.

جنرال عبدالحمید حمید قوماندان این قول اردو، امروز در صحبت با رسانه ها گفت که در نتیجه این عملیات ها 100 تن از مخالفین زخمی نیز شده اند و97 تن دیگر بازداشت شده گردیده اند.

وی می گوید که این تلفات به طالبان در ولایت های بلخ، سمنگان، سرپل و جوزجان وارد شده وهم اکنون نیز نبرد در بخش های از ولایت بلخ و تخار ادامه دارد.

طالبان مسلح تا کنون دراین مورد ابراز نظر نکرده اند.

حد اقل 17 نفر در نتیجه 4 انفجار در بغداد و اطراف آن کشته شدند

حد اقل 17 نفر در نتیجه چهار انفجار جداگانه در بغداد و اطراف آن، دیروز کشته شدند.

در یکی ازین حملات که مسوولیتش را گروه داعش به دوش گرفت، بمب در یک موتر کارگزاری شده بود.

این گروه ادعا کرد که هدف این حمله، مسلمانان شیعه در محلهء آمین واقع در شرق بغداد بود.

به گفته مقام های امنیتی درین رویداد 12 نفر کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

حملات دیگر در جنوب و شمال بغداد رخ داده اند.

مقامات وزارت مالیه با مقامات صندوق بین المللی پول، در خصوص اصلاحات اقتصادی گفتگو کرده است

وزارت مالیه افغانستان می گوید که صندوق بین المللی پول، با مقامات این وزارت در خصوص اصلاحات اقتصادی و ثبات مالی گفتگو کرده است.

در خبرنامه این وزارت که امروز به نشر رسیده آمده است که اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان در رأس یک هیئت دولتی دیروز به امارات متحده عربی سفر نمود و با مسوولین صندوق بین المللی پول دیدار کرده است .

در خبرنامه هدف از این دیدار، ارزیابی پیشرفت و اصلاحات تحت نظارت برنامه صندوق بین المللی پول، ارزیابی برنامه های میان مدت اقتصادی و تحلیل خطرات و آسیب پذیری اقتصادی در کشور خوانده شده است .

دولت افغانستان و صندوق بین المللی پول در اوایل سال 2015 روی برنامه ای توافق کردند که می تواند افغانستان را در بخش های چون اصلاحات اقتصادی، مسائل مالی، مصرف و منابع عواید، بانکداری، مبارزه با فساد، پول شویی و تروریزم مالی کمک کند.

قندز: پولیس یک کودک 12 ساله را از چنگ رباینده گان آزاد کرد

مسوولان قوماندانی امنیه قندز می گویند که یک کودک دوازده ساله را امروز از چنگ رباینده گان آزاد کرده اند.

این کودک فردوس نام دارد و حدود 20 روز قبل از ناحیه سوم شهر قندز ربوه شده بود.

سید سرور حسینی سخنگوی قوماندانی امنیه قندز به رادیو آزادی گفت که رباینده گان در بدل رهایی این کودک از خانواده اش یک میلیون افغانی مطالبه کرده بودند.

اشرف غنی: به هیچ کس اجاره نمی دهیم از قلمرو ما علیه همسایه های ما استفاده کند

رئیس جمهور غنی می گوید که به هیچ کسی اجاره نمی دهد که از قلمرو این کشور علیه همسایه های آن، استفاده نماید.

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که رئیس جمهور افغانستان روز گذشته در یک تماس تلیفونی با نوازشریف صدراعظم پاکستان این مطلب را ابراز کرده رویداد اخیر در منطقه بده بیره را به شدت محکوم کرده است.

جمعه گذشته در نتیجه حمله طالبان مسلح پاکستانی بالای یک مرکز نیروهای هوایی این کشور در نزدیکی شهر پشاور29 تن به شمول حمله کننده گان کشته شدند.

پس از این رویداد، مقامات عالی رتبه امنیتی پاکستان گفته اند که این حمله در قلمرو افغانستان تنظیم و توسط جنگجویان تندرو مستقر در این کشور راه اندازی شده است.

در اثر حملهء طالبان ده تن از نیروهای امنیتی افغان در جوزجان کشته شدند

مقامات امنیتی در ولایت جوزجان می گویند که در نتیجه حمله طالبان بالای یک پوسته امنیتی در بازار ولسوالی قوش تپه این ولایت، ده تن از نیروهای اردوی ملی افغان کشته شده اند.

عبدالحفیظ خاشی آمر امنیت قوماندانی امنیهء جوزجان امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"این حمله شب گذشته به همکاری یک سرباز اردوی ملی موظف در این پوسته با گروه طالبان سازماندهی شده بود."

آقای خاشی می گوید، در این پوسته چهارده عسکر موجود بودند که پس از حمله سه تن آنها موفق به فرار شدند و طالبان یک سرباز دیگر را با خود برده اند.

گروه طالبان نیز این خبر را تائید کرده است.

قوماندان امنیه ولسوالی دولت آباد بلخ در نتیجه انفجار ماین کشته شد

قوماندان امنیه ولسوالی دولت آباد بلخ صبح امروز در نتیجه انفجار ماین کنار جاده کشته شد.

منیر فرهاد سخنگوی ولایت بلخ، در صحبت با رادیو آزادی گفت که حیات الله روغ صبح امروز زمانی که به سوی دفتر کارش در حرکت بود، موتر عاملش هدف قرار گرفت.

آقای فرهاد می گوید که در این رویداد به شماری از افراد دیگر نیز آسیب رسیده است.

از سوی هم شاهدان عینی در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که در این انفجار چهار محافظ قوماندان امنیه ولسوالی دولت آباد نیز کشته شده اند.

تا اکنون مسوولیت این رویداد را کسی بر عهده نگرفته است.

حکومت افغانستان بار دیگر ادعای پاکستان مبنی بر حمله پشاور را رد کرد

حکومت افغانستان، در مورد این فیصله پاکستان که گویا، اسناد و شواهد در مورد حمله بر پایگاه هوایی بده بیره را با کابل شریک می سازد، می گوید: افغانستان قبل از این هم موقف خود را در این ارتباط بیان کرده و یکبار دیگر تاکید می کند که این کشور به هیچ کسی اجاره نمی دهد که از قلمرو افغانستان علیه همسایه های آن، استفاده نماید.

سید ظفرهاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"ما موقف خود را یکبار دیگر روشن می سازیم و آن اینکه حمله که در پاکستان صورت می گیرد، در افغانستان طرح ریزی و یا کنترول نمی شود."

نواز شریف صدراعظم پاکستان دیروز در جلسه به اشتراک مقامات بلند رتبه امنیتی در اسلام آباد، فیصله کرد که اسناد و شواهد در مورد حمله روز جمعه بر پایگاه هوایی بده بیره را با حکومت افغانستان شریک می سازد.

مقامات عالی رتبه امنیتی پاکستان در این جلسه گفتند: این حمله که حدود 30 تن در نتیجه آن کشته شدند، در قلمرو افغانستان تنظیم و توسط جنگجویان تندرو مستقر در افغانستان راه اندازی شده است.

اما ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را بار دیگر بی اساس خواند.

رحیمی: تدابیر امنیتی برای روز های عید اتخاذ شده است

مقامات امنیتی کابل از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در روزهای عید قربان خبر می دهند.
عبدالرحمان رحیمی قوماندان امنیه کابل نا وقت دیروز در یک نشست خبری گفت:
"ما در ارتباط به تامین امنیت مساجدی که در آن نماز عید برگزار می شود و آن محلات و پارک های که وطنداران ما برای میله عید می روند، پلان ها طرح ریزی کرده ایم. ما امیدوار هستیم که این مراسم به مانند دیگر روزهای خوشی، بخیر بگذرد."

مقامات امنیتی همچنان از مردم خواستند که برای تامین امنیت روز های عید با آنها کمک و همکاری کنند.

بر اساس معلومات وزارت حج و اوقاف فردا عرفات و پس فردا روز اول عید قربان است.

فیروز: میزان مرگ و میر مادران و کودکان در افغانستان کاهش یافته است

وزیر صحت عامۀ افغانستان می گوید: میزان مرگ و میر مادران و کودکان پس از سیزده سال، چهار چند کاهش به عمل آمده است.

فیروز الدین فیروز این مطلب را دیروز در مراسم فراغت یک دورۀ از نرس قابله ها بیان کرده گفت: تلاش می کند که با همکاری موسسات صحی سازمان ملل متحد، سطح مرگ و میر مادران و کودکان را از این هم بیشتر کاهش دهد.

وزیر صحت عامه افغانستان در حالی از کاهش مرگ و میر مادران و کودکان صحبت می کند که آنها در مناطق دور افتادۀ افغانستان به خدمات ابتدایی صحی هم دسترسی ندارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG