لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۹

افغانستان

۶۴ تن از محبوسين زندان هرات به اساس فرمان رئیس جمهور رها شدند

شصت و چهار تن از محبوسين، محبس هرات به اساس فرمان رئيس جمهور افغانستان از حبس رها شدند.

جمشيد سلجوقي سارنوال محابس سارنوالي استيناف هرات به راديو آزادي گفت يازه تن از اين افراد زنان اند.

او مي‎گويد اين افراد به جرايم عادي، سرقت‎هاي عادي، جرايم اخلاقي زنداني بودند.

اين تعداد از زندانيان به اساس فرمان رئيس جمهور و بمناسبت عيد سعيد اضحي از زندان آزاد شدند.

کمپاین توزیع تخم اصلاح شده بذری و کود کیمیاوی در غور آغاز شد

کمپاین خزانی توزیع تخم‎های اصلاح شده بذری و کود کیمیاوی امروز از سوی مسئولان ریاست زراعت و مالداری غور با حضور مقامات اداره محلی این ولایت افتتاح شد.

در این کمپاین برای شش هزار دهقان در این ولایت تخم‎های اصلاح شده بذری و کود کیمیاوی توزیع شد.

مسئولین ریاست زراعت ومالداری غور حین افتتاح کمپاین خزانی توزیع این تخم‎ها وعده سپرد که درصورت موفق بودن این برنامه در سال آینده آنان دهاقین بیشتری را از طریق این برنامه حمایت خواهند کرد.

به گفته آنان ولایت غور اکنون درمحراق توجه وزارت زراعت و مالداری میباشد و قرار است تا برنامه‎های زیادی برای میکانیزه شدن زراعت در این ولایت راه اندازی گردد.

غلام ناصر خاضع والی غور میگوید سکتور زراعت غور نیاز به همکاری‎های جدی دارد تا دهاقین دراین ولایت بتوانند به خود کفائی دست یابند.

آقای خاضع دهاقین را قشر متضرری که همواره مجبور اند تا برای افراد مسلح غیر مسئول با آبله کف دست شان باج بپردازند عنوان کرد.

زواک: یک سرگروپ طالبان بنام مجید زرقاوی در لغمان کشه شد

یک سرگروپ مهم گروه طالبان مسلح بنام مجید زرقاوی همراه با دو تن از مخالفین دیگر در ولسوالی الیشنک لغمان کشه شد.

سرحدی زواک سخنگوی ولایت لغمان به رادیو آزادی گفت که این افراد در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح کشته شده‎اند.

آقای زواک می‎گوید که زرقاوی فردی بود که بعضی اوقات در سرک عمومی ولسوالی الیشنک پوسته‎های تلاشی افراز می‎کرد.

طالبان مسلح تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‎اند.

شهر سرپل نخستین برفباری زمستان امسال را تجربه کرد

شهر سرپل امروز دوشنبه نخستین برفباری زمستان امسال را تجربه کرد.

سرپلیان با خوشحالی از این برفباری استقبال کرده باریدن برف را نویدی برای سال پر بار می‎خوانند.

این برفباری خالی از مشکلات هم نبود. برای کسانیکه مالدار هستند می‎گویند که از باریدن این برف خوشحال اند اما نسبت نبود ذخیره زمستانی برای مالداری تمام مواشی شان لاغر شده و در بازار آنان را با پول ناچیز میفروشند.

با باریدن برف در زمستان، دستیابی به وسایط کار آسانی نیست. چنانچه قبل از ظهر امروز بسیاری از گوشه‎های شهر سرپل پر ازدهام بود.

یک فرد انتحاری در سرپل پیش از رسیدن به هدف کشته شد

یک فرد انتحاری که قصد حمله بر جان والی و رئیس امنیت ملی ولایت سرپل را داشت به هدف نرسیده و از سوی محافظین والی کشته شد.

ذبیح‌الله امانی سخنگوی والی سرپل به رادیو آزادی گفت که در این حادثه به کسی آسیب نرسیده و تنها خود انتحاری کشته شده‌است.

وی گفت والی سرپل و رئیس امنیت ملی و همراهان‌شان به هدف بازدید از نقاط مختلف شهر به داخل شهر رفته بودند و حین بازدید از سرک گدام نزدیک چوک ریاست امور زنان فرد انتحاری قصد داشت که خود را به والی و رئیس امنیت ملی نزدیک نماید که در فاصله ۱۵ متری از سوی نیروهای امنیتی از پا درامد.

بگفته امانی این چهارمین فرد انتحاری است که بخاطر از بین بردن والی سرپل قصد می‎کند ولی مؤفق شده نمی‎توانند.

مقامات: عملیات زمستانی شفق ۲ آغاز شد

عملیات زمستانی شفق ۲ برای سرکوب کردن مخالفان مسلح امروز آغاز شد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این عملیات از بهر نابود سازی مکان‌های امن مخالفان مسلح، بسته شدن راه‌های اکمالاتی این گروه‎ها و از بین بردن سوق و اداره آنان راه اندازی خواهد شد.

به گفته وی، این عملیات‎ها در ولایت‎های ننگرهار، کندز، فاریاب، بدخشان، لغمان، ارزگان، کندهار و دیگر ولایت‎های که با تهدید روبرو اند راه اندازی خواهد شد.

در انفجار صبح دوشنبه در بگرامی کابل، یک تن کشته شده‎است

در پی انفجاری که صبح امروزدر ولسوالی بگرامی رخ داد، یک تن کشته شده‎است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله با تائید این خبر به رادیو آزادی گفت که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین مقناطیسی که در یک عراده موتر جابجا شده بود، صورت گرفته‎است.

تا به حال مشخص نیست موتری که در این انفجار هدف قرار گرفته مربوط به کی بوده و مسئولیت آن را نیز هیچ گروهی به دوش نگرفته‌است.

اما آقای صدیقی می‎گوید که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

غنی: آذربایجان می‌خواهد در بخش تولید پنبه سرمایه گذاری کند

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که برخی کشور ها از جمله آذربایجان علاقه مند است تا در بخش تولید پنبه در افغانستان سرمایه گذاری کند.

محمد اشرف غنی این سخن را به روز یکشنبه در اجلاس شورای عالی اقتصادی در ارگ گفت.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده‌است که درین نشست روی پلان پنج ساله برای توسعه و تولید پنبه در افغانستان بحث شد.

رئیس جمهور اشرف غنی گفته است که روی چهارچوب مشخص برای جذب سکتور خصوصی داخلی و بین‌المللی درین بخش کار صورت گیرد.

آقای غنی افزوده‌است که تصدی جن و پرس باید ادغام و از تصدی به شرکت مبدل شود.

به گفته وی، حکومت آمادۀ سرمایه گذاری روی این شرکت است.

سمنگان، بلخ، جوزجان و فاریاب دومین منطقه مهم مولد پنبه افغانستان در شمال کشور به حساب می‌رود. به منظور حلاجی پنبه تولید شده درین ولایات در سابق چهار شرکت جداگانه پنبه در داخل و اطراف شهر مزارشریف فعالیت داشتند که ۲۵ فیصد تمام پنبه غیر محلوج کشور را حلاجی و عدل بندی می‌نمودند و فعالیت آنها شبیه سپین زر بوده و پنبه را به همان قیمت که توسط حکومت تثبیت می‌شد خریداری می‌کردند. ضمناً چون نواحی مولد در مجاورت همدیگر قرار داشتند بنابر آن بین شرکت‌ها رقابت وجود داشت از همین جهت به منظور ایجاد هم آهنگی در فعالیت‌های این موسسات در سال ۱۳۵۳ از اتحاد همه آنها آمریت جن و پرس بلخ بحیث یک تصدی انتفاعی دولتی به میان آمد.

والی نورستان: جنگ خارج از مرکز ولسوالی دوآب جریان دارد

والی نورستان می‌گوید، جنگ و درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفین مسلح دور از مرکز ولسوالی دو آب ادامه دارد.

حافظ عبدالقیوم شام دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، جنگجویان مخالف در دوام جنگ، پس از شکست در کوه های اطراف عقب نشینی کرده‌اند.

وی افزود:

" آنها همین اکنون هم در کوه‌های اطراف جابجا بوده با نیرو های امنیتی افغان می‌جنگند و انشالله نیروهای امنیتی ما آنها را از همان نقاط هم به عقب خواهند زد."

هر چند والی نورستان گفت که نیروهای امنیتی افغان تلفاتی ندارد، اما اضافه کرد که به جنگجویان مخالف تلفات زیادی وارد گردید که تا هنوز ارقام آن را در دست نداریم.

مقامات محلی نورستان می‌گویند، تقریباً سه صد و پنجاه تا چهار صد مرد مسلح صبح وقت دیروز بالای ولسوالی دو آب این ولایت حمله کردند.

معلمان ولسوالی سرخرود: زورمندان زمین‌های ما را غصب کرده‌اند

معلمان ولسوالی سرخرود ننگرهار می‌گویند، نمرات زمین که در شهرک مخصوص به طور قانونی به معلمان توزیع شده بود، از طرف زورمندان محلی غضب گردیده‌است.

اعضای اتحادیه معلمان ولسوالی سرخرود در دیدار با گلاب منگل والی ننگرهار گفتند، قدرتمندان منطقه سه صد جریب زمین آنها را که بر اساس فرمان رئیس جمهور توزیع شده بود، غضب کرده‌اند.

اعلامیه دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار از قول احسان الله نیازی رئیس اتحادیه معلمان سرخرود می‌نویسد، در شهرک معلمان، ۱۷۸ جریب زمین نقشه شده به معلمان توزیع شده و متباقی ۱۲۲ جریب زمین آن نقشه نداشته و تاکنون توزیع نگردیده‌است.

در اعلامیه آمده‌است، والی ننگرهار در این دیدار به معلمان اطمینان داده که مشکلات شان را از طریق کمیسیون‌های مربوط به شهرک‌ها به طور جدی تعقیب و حل خواهد کرد.

مقامات: درگیری طالبان و نیروهای افغان در نورستان جریان دارد

درگیری‎ها در ولسوالی دوآب ولایت نورستان میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان شدت گرفته‎است.

خبرنگار رادیو آزادی در این ولایت از زبان مقام‎های محلی می‎گوید که نیروهای امنیتی تلاش می‎ورزند تا حملات این گروه را مهار سازند؛ اما در باره تلفات دو طرف تا کنون جزئیات داده نشده‎است.

ساعات پیش از این حافظ عبدالقیوم سرپرست ولایت نورستان به رادیو آزادی گفت، طالبان از شب گذشته بر مرکز این ولایت حمله تهاجمی کرده‎اند و درگیری میان نیروهای امنیتی و این گروه ادامه دارد.

پیشتر اعضای شورای ولایتی نورستان از حضور پر رنگ طالبان و جنگجویان خارجی در بخش های از این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که اگر حکومت به اوضاع امنیتی این ولایت توجه جدی نکند، این ولایت به دست طالبان خواهد افتاد.

ریاست امنیت ملی: یک قوماندان شبکه حقانی در پکتیا بازداشت شد

ریاست امنیت ملی می‎گوید، یک قوماندان شبکه حقانی را در ولایت پکتیا بازداشت کرده‎است.

در خبرنامه ریاست عمومی امنیت ملی آمده‎است که، این عضو شبکه حقانی قوماندان گروه بیست نفری است و هنگامی در مربوطات ولسوالی زرمت بازداشت شد که، مصروف انجام فعالیت‎های تروریستی بود.

فرد بازداشت شده اعتراف کرده که، در چندین حمله انتحاری، ترور کارمندان دولتی و بزرگان قومی دست داشته‎است.

تعدادی از جوانان پروان در صفایی شهر چاریکار سهم گرفتند

گروهی از جوانان ولایت پروان بخاطر پاکسازی شهر و بهبود محیط زیست در این ولایت یک برنامه را راه اندازی کردند.

به گفته برخی از جوانان رضا کار برای اجرای برنامه پاکسازی شهر تعدادی از آنان اعضای روند سبز افغانستان هستند که از کابل و از شمار دیگرولایات به پروان آمده و با فراخوانی جوانان ولایت پروان دست به اجرای این برنامه زدند.

یکتن از آنان در این مورد به رادیو آزادی گفت:

" این کار جوانان رضا کار به این معنی بوده که امروز آمدند تا ثابت کنند که ما یک شهروند خوب هستیم، افغانستان ما را دوست داریم و پروان که بخشی از افغانستان است را دوست داریم."

شماری دیگری از جوانان رضا کار برای عملی شدن برنامه پاکاری شهر چاریکار مرکز ولایت پروان می‎گویند، مسئولیت‎ها باید نه تنها به نهادهای حکومتی گذاشته شود.

در این حال مقام ولایت پروان از این ابتکار جوانان که در همسویی با شاروالی چاریکار به نیت تنظیف شهر راه اندازی شده‌است استقبال می‌کند.

صدیقی: تنظیف و صفایی شهر، مسئولیت دوجانبه میان اداره شاروالی و شهروندان است.
صدیقی: تنظیف و صفایی شهر، مسئولیت دوجانبه میان اداره شاروالی و شهروندان است.

سخنگوی این ولایت آقای وحید صدیقی در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"تنظیف و صفایی شهر یک مسئولیت دوجانبه میان اداره شاروالی و شهروندان است که تحقق آن به همکاری مردم و شهرداری نیاز دارد."

از راه اندازی این برنامه مسئولین شاروالی چاریکار مرکز ولایت پروان استقبال کرده و خواجه روح الله صدیقی شاروال شهر چاریکار می‎گوید، به وجود آمدن انگیزه در میان جوانان برای مسئولیت پزیری بخاطر پاکسازی شهر سبب تنظیف محیط می‎گردد.

مینه پال: نام کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی اعلام می‌شود

ریاست جمهوری می‌گوید، نام کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را بزودی اعلام می‌کند.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور امروز به رادیو آزادی هر چند تاریخ اعلام نام کمیشنران را مشخص نساخت اما گفت که تمامی اسناد نامزدان کمیسیون های انتخاباتی، بگونه همه جانبه بررسی شده‌است.

ریاست جمهوری در حالی از اعلام نام کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی سخن می‌زند که قبل از این شماری از فعالان مدنی از عدم شفافیت در پروسه بررسی اسناد نامزدان ابراز نگرانی کرده‌اند.

۴ تن به اتهام فعالیت‌های تروریستی در ننگرهار بازداشت شدند

مقام های ولایت ننگرهار می‌گویند، چهار تن را در پیوند به دست داشتن در فعالیت های هراس افگنانه در این ولایت بازداشت کرده‌اند.

حضرت حسین مشرقیوال مسئول مطبوعاتی این ولایت امروز در یک نشست خبری گفت، در عملیات تصفیه‌وی نیروهای امنیتی افغان در بخش‌هایی از ولسوالی بهسود این ولایت، مقدار زیاد مواد انفجاری و تجهیزات جنگی نیز از نزد افراد بازداشت شده به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده‌است:

" در چهار عملیات جداگانه نیروهای امنیتی، چهار هزار مرمی پیکا و ام شانزده و همینگونه مواد زیاد انفجاری را که به بسیار مهارت در سه موتر جابجا ساخته شده بودند کشف کردند و بازپرسی ها از افراد بازداشت شده ادامه دارند."

مشرقیوال می‌گوید، در یک هفته گذشته این دومین رویداد از بازداشت افراد مسلح با تجهیزات جنگی در این ولایت است.

روز گذشته نیز نیروهای امنیتی در یک عملیات خاص ۱۶ تن را بازداشت کردند که تجهیزات و مواد انفجاری را با خود از یک ولسوالی به ولسوالی دیگر انتقال می‌دادند.

وردک: قوای افغان توانایی پاسخ هر گونه حمله طالبان را دارند

قوماندان عمومی نیروهای هوایی افغان تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی توانایی پاسخ هر گونه حمله طالبان را دارند و به این گروه شکست داده‌اند.

عبدالوهاب وردک که به هدف بررسی و رسیده‌گی به مشکلات نیروهای امنیتی، به ولایت ارزگان رفته است به رادیو آزادی گفت:

"هدف سفر من این بوده که از نیروهای هوایی افغان دیدار کنم و آگاه شوم که مسئولان امنیتی ارزگان با چه مشکلاتی از رهگذر تجهیزات روبرو اند، زیرا در ماه های اخیر طالبان بیشتر از گذشته تلاش کرده‌اند تا حملات شان را در این ولایت شدت بخشند."

آقای وردک کمبود تجهیزات هوایی برای نظامیان افغان را برای مهار حملات طالبان یک چالش می‌داند.

قرار است این مقام امنیتی پس از بررسی مشکلات نیروهای افغان در ارزگان، به کندهار، هلمند و زابل برود.

درانی: قرارداد ۳۷ پروژه به ارزش دو میلیون افغانی امضا شد

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید، با عملی شدن ۳۷ پروژه انکشافی در ولایات گوناگون کشور، برای بیش از ۱۸ هزار تن زمینه کار فراهم خواهد شد.

این پروژه که ارزش آن بیش از دو صد میلیون افغانی گفته شده‌است، امروز میان وزارت احیا و انکشاف و نماینده‌گان شوراهای ولایتی برخی ولایات کشور امضا شد.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات در یک نشست خبری گفت:

"امروز قرارداد ۳۷ پروژه را امضا کردیم که ارزش آن بیشتر از دو میلیون افغانی است و شامل ساخت سرک ها و پُل و پُلچک می‌شود."

این پروژه ها که شامل برنامه میثاق شهروندی استند، در ایجاد دیوارهای استنادی، کانال‌ها و ساخت سرک در بخش های دور دست ولایات عملی خواهند شد.

حکومت قبل از این گفته است که با عملی شدن برنامه میثاق شهروندی، از یکسو برای صدها تن زمینه کار فراهم می‌گردد و از سوی دیگر باشنده‌گان ولایات به خدمات شهروندی دسترسی پیدا می‌کنند.

مخالفان مسلح بر ولسوالی دو آب نورستان حمله کردند

مخالفان مسلح دولت بر ولسوالی دو آب ولایت نورستان حملات تهاجمی انجام داده اند و درگیری ها هنوز نیز در این ولسوالی ادامه دارد.

حافظ عبدالقیوم سرپرست ولایت نورستان امروز به رادیو آزادی گفت، طالبان از شب گذشته بر مرکز این ولایت حمله کردند و درگیری ها تا کنون در دو آب ادامه دارد.

سرپرست ولایت نورستان تأکید می‌کند، نیروهای امنیتی در برابر این گروه ایستاده‌گی می‌کنند و مرکز دو آب تا کنون در زیر اداره دولت است.

قبل از این اعضای شورای ولایتی نورستان از حضور پُر رنگ طالبان و جنگجویان خارجی در بخش هایی از این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که اگر حکومت به اوضاع امنیتی این ولایت توجه جدی نکند، مرکز آن نیز به دست طالبان خواهد افتاد.

مرتضوی: وزرای سلب صلاحیت شده منتظر فیصلۀ ستره محکمه باشند

ریاست جمهوری می‌گوید، اگر ولسی جرگه افغانستان بودجه سال ۱۳۹۵ را تصویب نکند، مسئولیت آن بر دوش نماینده‌گان مردم در این جرگه خواهد بود.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور امروز به رادیو آزادی گفت، تا هنگامیکه بررسی های ستره محکمه افغانستان در پیوند به وزیران استیضاح شده پایان نیافته است، آنان به کارشان در وزارت خانه ها ادامه خواهند داد.

یک روز پیش از این شماری از نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه از تصمیم حکومت برای واگذاری قضیۀ سلب صلاحیت وزیران کابینه به ستره محکمه، انتقاد کرده و هُشدار داده‌اند که اگر هفت وزیر سلب صلاحیت شده، به کارهای شان ادامه بدهند، مجلس هم در نخستین واکنش، بودجۀ را رد خواهد کرد.

بامیان: روند رسیده‌گی به قضایای خشونت علیه زنان سریع شده‌است

یک مقام بامیان می‌گوید، روند رسیده‌گی به قضایای خشونت علیه زنان امسال سریع تر شده‌است.

کریمه سالک رئیس امور زنان ولایت بامیان در نشست خبری دیروز گفت که در جریان امسال ۸۱ قضیه خشونت علیه زنان را ثبت کرده‌اند.

خانم سالک افزود:

" زیادتر لت و کوب است که ۳۸ قضیه بوده. ندادن نفقه ۱۰ قضیه بوده. فرار از منزل به قصد ازدواج ۱۲ قضیه بوده. ازدواج‌های اجباری سه قضیه، سوختان یک قضیه."

رئیس امور زنان ولایت بامیان افزود، به قضایای غیر جرمی از راه مشوره دادن به خانواده‌ها رسیده‌گی می‌کنند و قضایای جزایی و جرمی را به سارنوالی معرفی می‌کنند.

خوشیوال: جوانان در جوزجان بدلیل بیکاری معتاد شده‌اند

یک مقام صحی جوزجان می‌گوید، معتادان به مواد مخدر پس از معالجه دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند.

عبدالغفار خوشیوال مسئول شفاخانۀ ۵۰ بستر شبرغان به رادیو آزادی گفت که بسیاری از این افراد جوان اند و عمدتاً به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی به مواد مخدر روی می‌آورند:

" تداوی صورت می‌گیرد. مریض ۴۵ روز تداوی خود را تکمیل می‌کند. واقعاً کاملاً شفایاب می‌شود و به جامعه تقدیم می‌شود. بنابر عدم موجودیت کار، فقر، ناداری و این مشکلات اجتماعی پس دوباره می‌رود به طرف مواد مخدر."

در شفاخانۀ ۵۰ بستر شبرغان همه ساله بیش از ۳۰۰ تن معالجه می‌شوند.

مسئولان می‌گویند، معتادان به مواد مخدر را با شیوه‌های مختلف از جمله برنامه‌های تفریحی، مانند موسیقی و ورزش و نیز برنامه‌های تعلیمی معالجه می‌کنند.

میرویس عمرخیل در کابل مورد حمله قرار گرفته و زخمی شد

میرویس عمرخیل، خبرنگار آزاد و یک فعال مدنی

میرویس عمرخیل، خبرنگار آزاد و یک فعال مدنی شام گذشته در کابل مورد حمله قرار گرفته و زخمی شده‌است.

عمرخیل از بستر شفاخانه در یک پیام فیسبوک گفته است که اکنون خوب است و همچنان به مبارزه ادامه خواهد داد.

هنوز جزئیات زخمی شدن عمرخیل به درستی روشن نیست.

اما تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی در صفحۀ رسمی فیسبوک اش نوشته است که بزودی در مورد این قضیه تحقیق خواهد شد و با عاملان این قضیه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

میرویس عمرخیل از چندین سال به اینسو، مشغول فعالیت‌های مدنی و سیاسی بوده و چند بار هم راهپیمایی های را در حمایت از نیرو های افغان راه اندازی کرده‌است.

یک انتحار کننده در ولسوالی بهارک بدخشان کشته شد

مقام‌های بدخشان از کشته شدن یک انتحار کننده در ولسوالی بهارک این ولایت خبر می‌دهند.

محفوظ الله اکبری سخنگوی زون ۸۰۸ سپین زر در زون شمالشرق به رادیو آزادی گفت که ناوقت شام دیروز دو انتحارکننده وارد بهارک شدند که پس از درگیری با نیروهای امنیتی یکی از آنها کشته شد و دیگرش فرار کرد.

اکبری افزود که مهاجمان انتحاری قصد داشتند بالای قوماندانی امنیه ولسوالی بهارک حمله کنند.

تاکنون مخالفان مسلح در این مورد تبصره نکرده‌اند.

مقامات: مخالفان مسلح امسال در غور تحرکات بیشتر داشته‌اند

مسئولان دولتی در غور می‌گویند، مخالفان مسلح حکومت امسال نسبت به سالهای دیگر تحرکات بیشتر علیه نیروهای امنیتی در این ولایت داشته اند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به رادیو آزادی گفت که موج نا امنی‌ها به مرکز ولایت نیز سرایت کرده‌است.

" در داخل شهر فیروز کوه هم امسال شاهد دو رویداد ناگوار ترور بودیم که ناشی از اختلافات ذات البینی است. پولیس قضیه را تعقیب می‌کند. اما بیشترین قضایا از سوی افراد مسلح غیر مسئول در داخل شهر صورت می‌گیرد."

سخنگوی والی غور می‌افزاید، افرادی که ترورها را داخل شهر انجام می‌دهند از سلاح‌های ثبت شده که از سوی دولت برای شان داده شده، استفاده می‌کنند.

چندی پیش، یک بزرگ قومی به نام نصرالله که عضو کمیته ولایتی صلح هم بود، در چند متری ساختمان ولایت غور از سوی افراد ناشناس به وسیله تفنگچه کشته شد.

عاملان ترور این بزرگ قومی هنوز پیدا نشده‌اند.

ناتو: نیروهای افغان در مبارزه با مخالفین دستآوردهای داشتند

پاتریک تورنر معاون سرمنشی ناتو گفته است که دستآوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مبارزه علیه گروه‌های هراس افگن و تروریست بی نظیر بوده‌است.

بر اساس خبرنامۀ ارگ ریاست جمهوری، آقای تورنر این سخن را در دیدارش با رئیس جمهور اشرف غنی پس از چاشت دیروز در کابل گفت.

در خبرنامه همچنان آمده‌است، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان هم در این نشست حضور داشت و دو جانب در مورد اوضاع امنیتی، مبارزه با تروریزم و مسایل منطقه‌یی بحث کردند.

معاون سرمنشی ناتو اطمینان داده که این پیمان نظامی مثل گذشته در کنار حکومت و مردم افغانستان خواهد ایستاد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG