لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۶

افغانستان

وزارت داخله موضوع کشته شدن 3 تن در میدان وردک را بررسی میکند

وزارت داخله افغانستان می گوید که موضوع کشته شدن دو مریض و یک کارمند مرکز صحی کمیته سویدن در ولسوالی دای میرداد ولایت میدان وردک از سوی نیروهای امنیتی افغان را بررسی می کند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که برخی از رسانه ها به نقل از مسئولان کمیته سویدن گفته اند که در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی افغان دو مریض و یک کارمند یکی از مراکز صحی کمیته سویدن در این ولسوالی کشته شده اند.

برخی از گزارش های تائید ناشده می رسانند که در این عملیات نیروهای خارجی نیز سهم داشتند.

یک تبعه پاکستانی با یک میل تفنگچه در شهر کابل دستگیر شد

وزارت داخله افغانستان می گوید که یک تبعه پاکستانی را همراه با یک میل تفنگچه از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده است.

در اعلامیه این وزارت گفته شده که این تبعه پاکستانی در اثر عملیات خاص نیروهای قطعات خاص این وزارت بازداشت شده است.

هر چند در اعلامیه جزئیات بیشتر داده نشده اما از ادامه بررسی ها در این مورد خبر داده شده است.

از سوی دیگر ریاست عمومی امنیت ملی نیز امروز با نشر اعلامیه یی از بازداشت یک شبکه شش نفری گروه حقانی از مربوطات ولایت خوست خبر داد.

در اعلامیه این ریاست گفته شده که این افراد به سرگروپی رحیم الله و ستار از ولسوالی های صبری و باک این ولایت که فعالیت های تخریبی را انجام می دادند بازداشت شدند.

در اعلامیه همچنان از کشف و ضبط یک مخفیگاه سلاح و مهمات این شبکه نیز خبر داده شده است.

نیروهای افغان از دو ولسوالی هلمند عقب نشینی تکتیکی کردند

مسئولان محلی هلمند می گویند که نیروهای امنیتی از ولسوالی های نوزاد و موسی قلعه این ولایت عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

عمر ځواک سخنگوی والی هلمند در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی صبح امروز مناطق یاد شده را ترک کرده اند.

وی گفت:
"به اساس تکتیک نظامی که ولسوالی ها مصئون شده و مشکل ایجاد نگردد و برای اکمالات از دیگر ولسوالی ها که در آنجا به صورت کامل عملیات صورت گیرد به این اساس یک تکتیک نظامی شده است."

وی افزود که این عقب نشینی تکتیکی کوتاه مدت است.
از شش ماه به این طرف مراکز ولسوالی های نوزاد و موسی قلعه بدست طالبان مسلح قرار داشت.

طالبان مسلح می گویند که نیروهای امنیتی افغان را از این ولسوالی عقب زده اند.

تیم ملی کرکت افغانستان تیم عمان را شکست داد

تیم ملی کرکت افغانستان در ادامه بازی ها به هدف راه یابی به جام آسیایی، امروز تیم عمان را شکست داد.

برنده تاس این بازی عمان شد و در بیست آور با از دست دادن چهار بازیکن اش به افغانستان 166 دوش هدف تعیین کرد.

تیم ملی کرکت افغانستان توانست با از دست دادن هفت بازیکن اش این بازی را به نفع خود به پایان برساند.

افغانستان روز گذشته اولین بازی اش در برابر امارات متحده عربی شکست خورد.

"امیدواریم در نشست 4 جانبه زمینه گفتگوهای مستقیم با طالبان فراهم شود"

وزارت خارجه افغانستان ابراز امیدواری می کند که در نشست چهارم، چهار جانبه زمینه گفتگوهای مستقیم با طالبان مسلح فراهم گردد.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت که در این نشست بر علاوه فراهم شدن امکانات برای گفتگوهای مستقیم بحث های صورت گرفته در نشست های گذشته نیز دنبال می گردد.

وی گفت:

"گروه هماهنگی چهار جانبه تلاش های مشترک شان را در جهت تعیین تاریخ گفتگوهای مستقیم میان نماینده های با صلاحیت حکومت افغانستان و طالبان ادامه خواهند داد."

آقای مستغنی گفت، انتظار می رود تاریخ آغاز گفتگوهای مستقیم میان نماینده با صلاحیت حکومت و طالبان مسلح قبل از ختم ماه فبروری تعیین گردد.

قرار است چهارمین نشست گفتگوهای چهار جانبه در مورد صلح میان نماینده گان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا به تاریخ چهارم حوت سال جاری در کابل برگزار گردد.

نشست های قبلی این گفتگوها دو بار در اسلام آباد و یک بار در کابل برگزار گردید.

اشرف غنی: آبهای افغانستان باید تحت کنترول قرار گیرد

رئیس جمهور افغانستان می گوید که آب های این کشور باید مهار شده و تحت کنترول قرار گیرد.

محمد اشرف غنی که امروز در چهارمین کنفرانس ملی ترویج و انکشاف زراعتی در کابل صحبت می کرد گفت که به زودی کار ایجاد بیست و یک بند برق را در بخش های مختلف کشور آغاز می گردد.

وی گفت:

"آب ما باید مهار شود و در اختیار ما قرار گیرد امسال انشاالله شروع بیست و یک بند آب را می کنیم و آب را مهار می کنیم."

آقای غنی در حالی از ساخت بند های جدید سخن می زند که بیشتر برق افغانستان وارداتی بوده و در حال حاضر این برق وارداتی به کابل قطع شده است.

از استخدام اطفال در صفوف نیروهای افغان جلوگیری میشود

سازمان ملل متحد می گوید، مقامات افغان یکبار دیگر تعهد کرده اند که از استخدام و استفاده اطفال در صفوف نیروهای امنیتی جلوگیری می کنند.

در یک خبرنامه این سازمان گفته شده است که این تعهد حین سفر لیلا زیرگوی نماینده خاص سازمان ملل متحد در بخش اطفال و جنگ های مسلحانه در کابل صورت گرفته است.

در اعلامیه خانم زیرگوی از تلاش های حکومت افغانستان که به هدف جلوگیری از استفاده اطفال در صفوف نیروهای امنیتی آغاز نموده ستایش کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید، جنگ های جاری در افغانستان بیشتر اطفال را آسیب پذیر ساخته و به طور اوسط در هر هفته سال 2015 میلادی 53 طفل افغان کشته و یا زخمی شده است.

نماینده خاص سازمان ملل متحد در بخش اطفال و جنگ های مسلحانه در یک سفر پنج روزه وارد کابل شده و بر علاوه ملاقات با مقام های افغان از برخی مراکز حمایت اطفال از نزدیک بازدید کرده است.

اجساد 7 افغان که در آبهای یونان غرق شدند، به کابل انتقال گردید

اجساد هفت تن از افغان های که در راه رفتن به اروپا در آب های یونان غرق شده بودند امروز به کابل انتقال گردید.

حق نواز حقیار قوماندان میدان هوایی بین المللی حامد کرزی حین سپردن اجساد به خانواده آنان گفت که این هفت تن شامل سه زن، سه مرد و یک طفل خورد سال می باشد.

یکی از اعضای این خانواده افراد جان باخته به رادیو آزادی گفت که تعداد آنان دوازده تن بوده و از سرنوشت پنج تن دیگر شان خبری نیست.

اعضای این خانواده از مردم می خواهد که از راه های غیر قانونی قصد سفر به کشورهای اروپایی را نکرده و خود را با چنین سرنوشتی مواجه نسازند.

این در حالیست که قرار گزارش ها هنوز هم روند مهاجرت افغان ها به کشورهای اروپایی ادامه داشته و متوقف نشده است.

ضمیر: پالیسی جدید ترویج و انکشاف زراعتی آماده شده است

اسدالله ضمیر وزیر زراعت آبیاری و مالداری افغانستان

وزیر زراعت آبیاری و مالداری افغانستان می گوید: پالیسی جدید ترویج و انکشاف زراعتی را آماده کرده است که تطبیق آن در کشور باعث بوجود آمدن انکشاف متوازن در بخش زراعت می گردد.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت آبیاری و مالداری افغانستان امروز در چهارمین کنفرانس ملی ترویج و انکشاف زراعتی در کابل گفت: این پالیسی به سطح قریه ها، ولسوالی ها و ولایات تطبیق خواهد شد.

آقای ضمیرگفت: هدف ایجاد این پالیسی شناسایی فرصت ها و ایجاد انکشاف متوازن می باشد.

آقای ضمیر تأکید کرد که در چهارده سال گذشته چنین پالیسی در بخش ترویج زراعت وجود نداشت.

شبکه شش نفری گروه حقانی در خوست دستگیر شد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید، یک شبکه شش نفری گروه حقانی را در ولایت خوست بازداشت و یک مخفیگاه سلاح و مهمات این شبکه را در این ولایت کشف و ضبط کرده است.

در اعلامیه این ریاست که امروز منتشر شده آمده است، رحیم الله و ستار که سرگروپی این شبکه را به عهده داشتند همراه چهار تن از همکاران شان از مربوطات ولسوالی های صبری و باک این ولایت بازداشت شدند.

طالبان مسلح در این مورد تبصره نکرده اند.

سرکرده گروه داعش در غور دستگیر شد

سرکرده گروه تندرو دولت اسلامی یا (داعش) در غور دستگیر شده است.

قوماندانی امنیه غور به رادیو آزادی گفت، این شخص که باشندۀ مرغاب است، دیروز در حومۀ شهر فیروز کوه مرکز غور از سوی نیروهای امنیتی، بازداشت شده است.

به گفته احمد محمودی سخنگوی قوماندانی امنیه غور، این شخص قبلاً مسئولیت گروه طالبان را در شمال این ولایت به عهده داشت، اما از چند ماه به این سو به گروه داعش پیوسته و سرکرده گی آن را به عهده گرفت.

جنگ در قسمت های از دندغوری و دند شهاب الدین بغلان ادامه دارد

جنگ شدید در قسمت های از دندغوری و دند شهاب الدین ولایت بغلان ادامه دارد.

عبدالستار بارز والی بغلان دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، این درگیری ها بین نیرو های امنیتی افغان و مخالفین حکومت در مناطق نیازالله، وردک ها و جوی نو جریان داشته و تلفاتی را به مخالفین مسلح وارد کرده است:

"این ها پانزده کشته و هفت زخمی دارند. در جمع کشته شده گان یکی هم شخصی بنام حمزه که معاون قوماندان حاجی قدیر و دیگری بنام قاری امینی مشهور به متقی بودند که در عملیات امروز کشته شدند. قوای مسلح برای مدیریت جنگ گام به گام و شمرده به پیش می روند."

به گفته والی بغلان، جنگ در این مناطق به خاطر بطی به پیش می رود و طولانی شده که مخالفین مسیر راه را ماین فروش کرده اند و از سوی دیگر نیروهای امنیتی افغان تلاش می کنند که به افراد ملکی صدمه نرسد.

در یک خبر دیگر، والی بغلان می گوید، چهار کمیسیون متشکل از نماینده گان دولتی و موسسات و نهادهای کمک رسانی خارجی و داخلی موظف شده تا به بیجا شده گان و باشنده های محل که مخالفین خانه های شان را به حیث سنگر استفاده کرده اند، کمک کنند.

تیم کرکت افغانستان امروز در مقابل عمان به میدان می رود

تیم کرکت افغانستان امروز شنبه با تیم کرکت عمان مسابقه می دهد.

این دومین مسابقه تیم کرکت افغانستان به سلسلهء مسابقات جام آسیایی کرکت می باشد که در بنگله دیش راه اندازی شده است.

بازی اول تیم کرکت افغانستان در این سلسله مسابقات دیروز با تیم کرکت امارات متحدۀ عربی بود.

تیم افغانستان در این بازی شکست خورد.

حاجی عزیزالله فضلی معاون اول کرکت بورد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی تائید کرد که تیم افغانستان در بازی با امارات متحده عربی کاستی های داشت که به گفته وی، بازیکنان افغان در مسابقۀ امروز با عمان آن را تلافی می کنند.

وی گفت:

" آنچه که مشکل داشتیم متوجه شدیم و در بازی با عمان آماده گی داریم. برای ما دو چانس دیگر نیز وجود دارد که باید بازی با عمان و هانکانگ را برنده شویم و اگر هانکانگ یک باخت داشته باشد، در آن صورت ما یک چانس دیگر می داشته باشیم."

در این مسابقه کرکت، هشت تیم از کشورهای افغانستان، بنگله دیش، هند، پاکستان، سریلانکا، عمان، امارات متحدۀ عربی و هانکانگ، اشتراک دارند.

توحیدی: لین برق وارداتی ازبکستان به کابل امروز وصل خواهد شد

مقامات شرکت برشنا اطمینان دادند در صورتی که به مشکلات امنیتی روبرو نشوند، در جریان امروز (شنبه) برق قطع شده در ولایت بغلان را به کابل دوباره انتقال می دهند.

پرچوی برق در شهر کابل از سه هفته به این سو ادامه دارد.

سخنگوی شرکت برشنا شام دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، همکاران آنها از دیروز کار بالای پایه های منهدم شده برق را آغاز کرده و اگر امنیت خوب باشد، امروز هم به کار شان ادامه می دهند.

وحیدالله توحیدی گفت، آنها در دو بخش کار شان را ادامه می دهند:

"بخش اول نصب پایه های اضطراری اند که حداقل حدود 260 تا 280 میگاوات برق را به کابل انتقال می دهند. بخش دوم آغاز ساخت و ساز اساسی بالای پایه های منهدم شده و لین های قطع شده می باشد."

در این میان، عبدالستار بارز والی بغلان می گوید: مشکلات در برابر انتقال برق وارداتی چالش های امنیتی نه، بلکه مشکلات تخنیکی اند که به زودی حل خواهند شد.

خوگیانی: عملیات بر ضد داعش در برخی ولسوالی های ننگرهار ادامه دارد

عملیات بر ضد گروه داعش رو به پیشرفت بوده و در حال حاضر جنگ در منطقهء مومند دره ولسوالی اچین ننگرهار ادامه دارد.

سخنگوی والی ننگرهار این مطلب را در صحبت با رادیو آزادی بیان کرد.

عطاالله خوگیانی گفت، عملیات نیروهای مشترک افغان بر ضد داعش در ولسوال همجوار نازیان هم ادامه دارد.

سخنگوی والی ننگرهار افزود، از آغاز این عملیات حدود 70 جنگجوی داعش کشته و صد ها تن دیگر آنها زخمی شده اند.

مقامات می گویند، مناطقی که از دست جنگجویان گروه داعش دوباره تصرف می شوند، در آنجا پوسته های پولیس محلی ایجاد و مکاتب بسته شده دوباره باز می شوند.

بازهم دهها تن در شهر کابل بخاطر بی برقی راه پیمایی کردند

بی برقی شهر کابل امروز یکبار دیگر ده ها تن از باشنده گان و فعالان مدنی را به جاده ها کشانید.

آنها در اعتراض به بی برقی در پایتخت کشور، از حکومت خواستند تا هر چه زودتر مشکل بی برق را حل کند.

درگیری و جنگ در ولایت بغلان باعث تخریب پایه های برق وارداتی ازبکستان شده که در نتیجه آن باشنده گان شهر کابل با کمبود برق مواجه اند.

والی بغلان در صحبت با رادیو آزادی گفت ساحه پایه های برق وارداتی تحت کنترول نیروهای امنیتی بوده و به زودی برق به کابل وصل خواهد شد.

وزارت دفاع افغانستان: در 24 ساعت گذشته 49 شورشی کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان می گوید، در جریان عملیات نیرو های افغان طی 24 ساعت گذشته تلفات سنگین به مخالفین مسلح دولت وارد شده است.

خبرنامه وزارت دفاع می گوید، در عملیات نیرو های افغان که در ولایات غزنی، میدان وردک، بغلان و بادغیس راه اندازی شد، 49 شورشی کشته، 42 تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع کشور همچنان از کشته شدن نه تن از عساکر اردوی ملی در جریان این عملیات ها خبر داده است.

گلاب منگل برای جلب حمایت از پروژه تاپی به هلمند سفر کرد

وزیر سرحدات و قبایل افغانستان می گوید، برای جلب حمایت از این پروژه تاپی به ولایت هلمند سفر کرده است.

گلاب منگل که پیش از این برای چهار سال والی هلمند هم بود امروز وارد هلمند شده و قرار است در جریان سفر دو روزه اش به این ولایت با سران قومی و جوانان در مورد پروژه تاپی صحبت کند.

آقای منگل در این مورد به خبرنگاران گفت:

" آمده ام تا در مورد ارزش و اهمیت این پروژه ملی که از ترکمنستان آمده و از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان انتقال میابد مردم هلمند را آگاهی دهم و همچنان حمایت مردم را در مورد این پروژه ملی جلب نمایم. در دو روزیکه در هلمند باقی میمانم ملاقات های جداگانه با بزرگان و جوانان این ولایت خواهم داشت. "

پایپ لاین پروژه تاپی 1800 کیلومتر طول دارد که 735 کیلومتر آن از افغانستان می‌گذرد.

حکومت افغانستان می‌گوید، سالانه از مدرک ترانزیت این پروژه چهارصد میلیون دالر عاید کشور می‌شود.

3 تن به اتهام انتقال مهمات به شبکه های تروریستی بازداشت شدند

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت سه تن خبر میدهد که در انتقال مهمات به شبکه های تروریستی دست دارند.

در اعلامیه که از سوی این ریاست نشر شده، آمده است که در جریان عملیات خاص که در مربوطات ناحیه نوزدهم شهر کابل راه اندازی شد سه تن را همراه با مهمات بازداشت گردید.

اعلامیه می افزاید، از نزد اشخاص بازداشت شده، سه میل تفنگچه میکاروف و مقداری زیاد مرمی کلاشینکوف که در یک موتر کرولا جاسازی شده بود بدست آمده است.

به گفتهء ریاست عمومی امنیت ملی، بازداشت شدگان در جریان تحقیق اعتراف کرده اند که مهمات همراه شانرا جهت استفاده در فعالیت های تروریستی به ولایت ننگرهار انتقال می دادند.

مقامات افغان از تاجکستان خواستار افزایش حجم برق صادراتی شدند

مقام های افغان از تاجکستان خواسته اند تا حجم برق صادراتی این کشور به افغانستان را افزایش دهد.

افغانستان در حال حاضر 100 میگاوات برق از تاجکستان وارد می کند.

بر اساس گزارش رسانه های محلی تاجکستان، مقام های افغان از دوشنبه خواسته اند تا حجم این برق را از 100 میگاوات به 150 الی 180 میگاوات افزایش دهد.

تاجکستان سالانه در آغاز فصل خزان انتقال برق به افغانستان را بنابر کمبود انرژی در داخل خاک اش قطع می کند.

مقام های افغان در حالی خواهان افزایش حجم برق از تاجکستان شده اند که بنابر درگیری و جنگ در ولایت بغلان پایه های برق وارداتی ازبکستان تخریب شده که در نتیجه باشنده گان شهر کابل با کمبود برق مواجه اند.

چهار سرباز افغان توسط مخالفین مسلح در جوزجان سربریده شدند

چهار سرباز افغان توسط مخالفین مسلح دولت در ولایت جوزجان سربریده شدند.

محمد رضا رضایی سخنگوی قول اردوی 209 شاهین به رادیو آزادی گفت که این سربازان چهار روز قبل در جریان درگیری با طالبان مسلح از ولسوالی قوشتیپه این ولایت اسیر گرفته شده بودند.

آقای رضایی افزود که این چهار سرباز شامل دو پولیس محلی و دو سرباز اردوی ملی می باشند.

مخالفین مسلح دولت تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

پاکستان در مورد تمدید کارت اقامت مهاجرین افغان غور میکند

وزیر مهاجرین و سرحدات پاکستان می گوید، پارلمان کشورش در مورد تمدید کارت های اقامت مهاجرین افغان غور می کند.

رسانه های پاکستانی به نقل از عبدالقادر بلوچ وزیر مهاجرین و سرحدات پاکستان خبر داده اند که روز گذشته در اجلاس استماعیهء سنا گفت: " در نشست های که با مقامات افغان در مورد بازگشت مهاجرین به افغانستان داشته است، افغانستان بنابر شرایط اقتصادی ضعیف آماده پذیرش مهاجرین نیست. "

بر اساس گفتهء کمیشنری سازمان ملل متحد در امور پناهجویان، در حال حاضر حدود یک میلیون 600 هزار مهاجر افغان با داشتن کارت های اقامت بگونه رسمی در پاکستان زندگی می کنند.

نواز شریف صدراعظم پاکستان ماهء گذشته کارت های اقامت مهاجرین افغان را برای شش ماه دیگر تمدید کرد.

افراد مسلح گوش یک مرد 26 ساله را در فاریاب بریده اند

افراد مسلح ناشناس گوش یک مرد 26 ساله را ناوقت دیروز در ولایت فاریاب بریده اند.

عبدالمعروف سمر سرپرست ریاست صحت عامه فاریاب به رادیو آزادی گفت که صحت بها والدین اکنون قناعت بخش بوده و جهت تداوی بیشتر به کابل انتقال خواهد یافت.

در این حال سید مسعود سعقوبی سخنگوی قوماندانی امنیه فاریاب میگوید که این شخص باشنده اصلی ولسوالی قیصار بوده و در محلی که مورد حمله قرار گرفته تحت طالبان مسلح قرار داشته و به همین دلیل تحقیقات در زمینه صورت نخواهد گرفت.

تا هنوز دلیل وقوع این رویداد روشن نشده است.

قوماندانی امنیه بغلان یک مقدار سلاح و مهمات را بدست آورد

قوماندانی امنیه ولایت بغلان یک مقدار سلاح و مهمات را از یک منزل مسکونی بدست آورده است.

سمونوال عبدالرسید بشیر آمر امنیت قوماندانی امنیه بغلان امروز در یک نشست خبری در این ولایت گفت که این مهمات که شامل، مرمی های توپ، هاوان و ماین ها میباشند از یک منزل در بغلان مرکزی بدست آمده و اشخاص که آنرا نگهداری میکردند موفق به فرار شده اند.

از سوی آقای بشیر افزود که عملیات نیروهای افغان در دند غوری و دند شهاب الدین این ولایت جریان دارد و به زودی پایه های برق ترمیم خواهد شد.

یک هیات عالی رتبه نظامی افغان در حال دیدار از پاکستان است

یک هیات عالی رتبه نظامی افغان در حال دیدار از پاکستان می باشد.

رسانه های پاکستانی خبر دادند، جنرال محمد فقیر که رهبری هیات افغانی را دارد، دیروز در شهر کویته باجنرال امیر ریاض قوماندان نیروهای مسلح در جنوب پاکستان ملاقات کرد. آنها موافقه کردند که هماهنگی و تدابیر امنیتی را در مرزها تقویت می بخشند.

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، این ملاقات به سلسلهء دیدارهای دوجانبه و سه جانبه بین نظامیان افغانستان و پاکستان صورت گرفته است:

" بلی یک چیزی است که ما همراه پاکستان مذاکرات دوجانبه و سه جانبه داریم. همیشه روی مشکلات اطراف خط مذاکره می کنیم. "

به نوشته رسانه ها پاکستانی تنظیم امنیت سرحدات و سایر مسایل نظامی مورد علاقه موضوع دیدار هیات افغانی را با مقامات پاکستانی تشکیل می دهند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG