لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۰

افغانستان

در اثر لغزش سنگ کوه در کنر، 4 عضو یک خانواده کشته شدند

در نتیجه لغزش یک سنگ از کوه در ولسوالی چپه دره کنر چهار عضو یک خانواده کشته شدند.

عبدالحبیب سید خیل قوماندان امنیه کنر به رادیو آزادی گفت که این سنگ در اثر بارش باران های شدید لغزش کرده و به یک خانه اصابت کرده است.

آقای سید خیل افزود که کشته شده گان شامل یک زن یک مرد و دو کودک می باشند.

"رسانه‌های خصوصی باید برای تمدید جواز شان پول بپردازند"

نهاد موسوم به بازار رسانه های آزاد مقرره تازه را در رابطه به اخذ جواز و تمدید آن یک نوع سانسور بر رسانه ها عنوان می کند.

حامد پویا رئیس این نهاد امروز در یک نشست خبری در کابل گفت، به اساس این مقرره که از سوی رئیس جمهور توشیح شده است رسانه های خصوصی باید برای تمدید و اخذ جواز شان یک مقدار پول به حکومت بپردازند.

او افزود، وزارت اطلاعات و فرهنگ برای رسانه های خصوصی شش ماه مهلت داده است تا جواز های شانرا تمدید نمایند در غیر آن فسخ خواهد شد.

از سوی هم وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید توشیح این مقرره وضع کردن سانسور نه بلکه معافیت از مالیات برای رسانه های چاپی و کم درآمد می باشد.

سادات: برای جلوگیری از فرار جوانان برنامه‌های روی دست داریم

Greece -- Migrants line up to receive food at the Greek-Macedonian border, in Idomeni, Greece, 25 March 2016.

معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که در همآهنگی با نهاد های امنیتی کار می‌کنند تا حلقات را دریابند که جوانان افغان را از راه های غیر قانونی به مهاجرت ها تشویق می کنند.

کمال سادات معین امور جوانان این وزارت امروز در نشست خبری گفت که در کنار این، برنامه های آگاهی دهی را به هدف جلوگیری از فرار جوانان به کشور های خارجی آغاز خواهند کرد.

به اساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان از سال 2015 تا حالا حدود دو صد و پنجاه هزار افغان به گونه غیر قانونی به کشور های اروپایی رفته اند و این روند همچنان جریان دارد.

ولسی جرگه: صلاح الدین ربانی در جلسهء بعدی استیضاح می‌شود

عدم حضور یافتن وزیر خارجه افغانستان به جلسه استجوابیه ولسی جرگه سبب شد تا هیئت اداری پیشنهاد کند که وی در یکی از جلسات بعدی این جرگه استیضاح شود.

در اجلاس استجوابیه روز شنبه که به هدف خواستن وضاحت از مسئولان حکومتی در مورد مهاجرین افغان در کشورهای خارجی برگزار شده بود تنها وزیر امور مهاجرین و عودت کننده‌گان حضور یافت.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه از اعضای این جرگه خواست تا پیشنهادات شان را در مورد استیضاح صلاح الدین ربانی به هیئت اداری بسپارند:

" پیشنهاد من همین است که جناب وزیر صاحب خارجه به استیضاح دعوت شود و مطابق به اصول، شما به هیئت اداری پیشنهاد بدهید و به وزیر صاحب عودت مهاجرین به استجواب در یک روز دیگر سوالات خود را به گونه مشخص مطرح بکنیم."

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان پس از ختم جلسه به ولسی جرگه حضور یافت.

وکلا نیز از عدم حضور به موقع وزیر خارجه به ولسی جرگه انتقاد کرده و آنرا یک نوع بی احترامی به این جرگه خواندند.

در ماه حوت سال گذشته 41 قاچاقبر مواد مخدر بازداشت شدند

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید که در جریان ماه حوت سال گذشته 41 قاچاقبر مواد مخدر بازداشت شدند.

در اعلامیه این مرکز آمده است که این قاچاقبران در ولایات کابل، ننگرهار، پکتیا، تخار، سمنگان، خوست، بدخشان، بغلان، کاپیسا، کندز و هرات بازداشت شدند.

در اعلامیه همچنان آمده است که از نزد افراد بازداشت شده مقدار هیروئین، تریاک ،چرس و مشروبات الکُلی نیز بدست آمده است.

رادمنش: برای سرکوب داعش آماده‌گی کامل وجود دارد

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، با آنکه رقم دقیق افراد مربوط به داعش در افغانستان روشن نیست اما برای سرکوب این گروه در کشور آماده‌گی کامل وجود دارد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان اقدامات لازم را در برابر گروه داعش روی دست گرفته است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که چند روز قبل مقامات امنیتی در جلسه عمومی مشرانو جرگه گفتند که داعش در ننگرهار سرکوب شده و افراد این گروه اکنون در ولایات نورستان و کنر فعالیت را آغاز کرده اند.

قوقندی: در کار بازسازی راه ابریشم پیشرفت های صورت گرفته است

مقامات افغان می‌گویند، در کار بازسازی راه ابریشم پیشرفت های صورت گرفته است.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان به رادیو آزادی گفت که برای بازسازی راه ابریشم در شماری از ولایات کشور کار ایجاد خط آهن نیز جریان دارد.

از سوی دیگر سفارت چین در کابل ابراز امیدواری کرده است که کار پروژه راه ابریشم تا ماه ثور سال جاری نخست از سوی حکومت افغانستان تکمیل گردد.

راه ابریشم افغانستان را به آسیای مرکزی و جنوبی وصل می‌سازد و کشورهای اروپایی را نیز به آسیای میانه و جنوبی وصل می‌سازد.

تاجران پاکستانی می‌خواهند در افغانستان سرمایه گذاری کنند

آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان می‌گوید که تاجران پاکستانی به همکاری در بخش پیشرفت صنعت و سرمایه گذاری در افغانستان از خود آماده‌گی نشان داده اند.

محمد ابراهیم شمس معاون این اداره امروز به رادیو آزادی گفت که تعدادی از این تاجران همچنان علاقمند اند تا در پروژه های زیر بنایی در افغانستان همکاری کنند:

" آنها می‌خواهند در پروژه های بزرگ و صنعت و ترانسپورت در افغانستان سرمایه گذاری کنند، اما خواست شان این بود که حکومت افغانستان باید سهولت ها را برایشان مساعد بسازد."

آقای شمس می‌گوید که در حال حاضر تاجران پاکستانی در افغانستان حدود دو نیم صد میلیون دالر سرمایه گذاری کردند که 350 شرکت پاکستانی هم در این کشور فعالیت دارند.

پسرلی: قزاقستان علاقمند سرمایه گذاری در افغانستان است

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که تجار قزاقستان برای سرمایه گذاری در این کشور ابراز علاقمندی کرده اند.

صیام الدین پسرلی مسئول بخش رسانه های این اتاق امروز به رادیو آزادی گفت که برخی از تاجران قزاقستان در چند روز آینده در جریان سفر شان به افغانستان با مقامات این کشور روی صادرات، واردات و بازاریابی برای اموال افغانی در قزاقستان ملاقات خواهند کرد.

قزاقستان و افغانستان، در پروژه کاسا 1000 که برق تاجکستان و قزاقستان را از راه افغانستان به پاکستان انتقال می‌دهد یک همکاری مشترک اقتصادی دارند.

یک دختر و یک مرد در هرات خود را حلق آویز کردند

مسئولان صحی ولایت هرات می‌گویند که جسد یک دختر و یک مرد که خود را حلق آویز کرده اند به شفاخانه انتقال داده شده است.

محمد رفیق شیرزی مسئول مطبوعاتی شفاخانه حوزه‌وی هرات امروز به رادیو آزادی گفت که این دختر 16 ساله و مرد 25 ساله باشنده‌های ولسوالی های گذره و کوهدامن این ولایت بودند.

در این حال عبدالرؤف احمدی سخنگوی قوماندانی امنیه هرات می‌گوید که تحقیقات در مورد علت و چگونگی این رویداد جریان دارد.

15 تن به اتهام سازماند‌هی حملات در کندهار بازداشت شدند

ریاست امنیت ملی افغانستان 15 تن را به اتهام سازماند‌هی حملات تروریستی در کندهار بازداشت کرده است.

در اعلامیه این ریاست آمده است که این افراد قصد انجام حملات انتحاری را در این ولایت داشتند.

از سوی دیگر مقامات ولایت هرات می‌گویند که ریاست امنیت ملی این ولایت نیز یک گروه هفت نفری آدم ربایان را بازداشت کرده است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت که این افراد که قبلاً در ربودن نُه تن در این ولایت دست داشتند در ولسوالی انجیل بازداشت شدند.

به گفتهء او از نزد این افراد بر علاوه مقدار سلاح و مهمات، سه عراده موتر سایکل و هفده سیت مبایل نیز بدست آمده است.

غرب: حکومت افغانستان نباید از پول ما اسلحه روسی بخرد

کشورهای کمک کننده غربی از حکومت افغانستان خواسته است که از پول کمکی آنها اسلحه روسی خریداری نکند.

نماینده خاص روسیه در امور افغانستان این مطلب را دیروز به خبر گزاری ایتارتاس بیان کرده است.

ضمیر کابلوف گفت، حکومت افغانستان به همکاری روسیه در عرصه تخنیکی و نظامی علاقه داشته و روسیه برای چنین یک کمک و همکاری آماده است، اما در برابر این امر موانع وجود دارند.

بگفتهء کابلوف، این بزرگترین مانع وضع تعزیرات از سوی کشورهای کمک کننده به افغانستان می‌باشد.

نماینده فوق العاده رئیس جمهور روسیه می‌گوید، در بودجه حکومت افغانستان برای خرید سلاح و مهمات نظامی کدام تخصیص وجود ندارد.

ضمیر کابلوف نماینده روسیه در امور افغانستان گفت، قبل از وضع تعزیرات بر روسیه، مسکو بر اساس یک قرارداد با وزارت دفاع امریکا در سال های 2012 و 2014 میلادی برای ترانسپورت نظامی افغانستان، 63 هیلکوپتر تحویل داده بود.

تیم کرکت افغانستان به مصاف تیم ویست ایندیز می‌رود

قرار است فردا تیم کرکت افغانستان در شهر ناگپور هند به مصاف تیم کرکت ویست ایندیز برود.

به سلسلهء مسابقات جام جهانی کرکت سال 2016 میلادی این سومین بازی تیم کرکت افغانستان در این گروپ به شمار می‌رود.

قبل از این، تیم کرکت افغانستان در مسابقات با تیم های افریقای جنوبی و انگلستان شکست خورده است.

تیم کرکت ویست ایندز که در صدر جدول گروپ الف قرار دارد، در دو مسابقهء که انجام داده برنده شده است.

در انفجار دیشب در ساحه مکروریان کابل یک پولیس زخمی شد

در نتیجه انفجار شام دیروز در ساحه مکروریان شهر کابل یک پولیس زخمی شده است.

سلیم الماس معاون قوماندان امنیه کابل به خبرگزاری رویترز گفته است که در این حمله مواد منفجره در یک بایسکل جابجا شده بود.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان گفت، در حملهء مکروریان یک پولیس جراحت برداشته است.

گفته می‌شود، این پولیس برای حفاظت از یک عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی در منطقه مؤظف شده بود.

تاکنون مشخص نیست که هدف حمله، این عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی بود و یا نه؟

هیچ کسی و یا گروهی تا هنوز مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

کار کمیته گزینش اصلاحات انتخاباتی در هفته جاری آغاز می‌شود

یک عضو کمیته گزینش اصلاحات انتخاباتی می‌گوید، قرار است کار این کمیته در هفتهء جاری آغاز شود.

اخیراً، بر بنیاد فرمان تقنینی رئیس جمهور اعضای کمیته گزینش از نُه به هفت تن کاهش یافت.

محمد نعیم ایوب زاده عضو کمیتهء جدید گزینش و رئیس نهاد برگزاری انتخابات شفاف افغانستان دیروز در صحبتی با رادیو آزادی دلیل عدم آغاز کار کمیته گزیش را اختلافات میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه دانست.

او گفت:

" توقع ما این بود که بعد از صدور فرمان، کمیته کارش را آغاز کند، ولی متأسفانه تا هنوز آغاز نشده است. اطلاعاتی که بدست آورده ایم ممکن هفتهء جاری کار این کمیته آغاز شود و نخستین جلسهءآن یکبار دیگر برگزار گردد و بعداً بر اساس انتخابات، رئیس کمیته انتخاب می‌شود."

اما دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری افغانستان که تنظیم برگزاری انتخابات را به عهده دارد می‌گوید، عدم هماهنگی بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان، در مورد اصلاحات انتخاباتی ممکن است فضای را ایجاد کند که آنها نتوانند به خواست های شان در این زمینه برسند.

رفیقی: برای کشاندن طالبان به مذاکره، گزینه های دیگر نیز داریم

شورای عالی صلح افغانستان انتظار دارد تا پاکستان مشخص بسازد که طالبان را به میز مذاکره می کشاند یا نه.

محمد ایوب رفیقی، رئیس دارالانشاء این شورا امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، که اگر پاکستان عملاً درین بخش کاری نکند، افغانستان برای کشاندن طالبان به میز مذاکره، گزینه های دیگر نیز دارد.

وی گفت:

"سرتاج عزیز به صراحت گفت که ما کنترول { بالای طالبان } و یا مناسبات با طالبان داریم تا بتوانیم بالای شان تاثیر گذار باشیم و آنها را به میز مذاکرات بکشانیم. آنها { پاکستان } که این کار را نکردند به این معنی است که بنابر ملحوظاتی نمی خواهند این کار را بکنند."

پس از برگزاری چهار نشست چهار جانبه در کابل و اسلام آباد امیدواری هایی در بارۀ از سر گیری گفتگو های صلح با طالبان بوجود آمد، اما طالبان گفتند تا زمانی که شرط های شان پذیرفته نشود، گفتگو های صلح را انجام نخواهند داد.

یکی از شرط های اساسی طالبان، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان خوانده شده است.

مسابقات بایسکل رانی دختران هفته آینده در کابل آغاز میشود

قرار است مسابقات بایسکل رانی دختران افغان تحت نام جام فرخنده روز یکشنبه هفته آینده در کابل آغاز شود

عبدالصادق صادقی رئیس فدراسیون بایسکل رانی افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که در این مسابقات 12 دختر که عضو تیم ملی کشور می باشند از ولایات بامیان، پروان و کابل اشتراک خواهند کرد.

آقای صادقی هدف از برگزاری این مسابقات را تشویق دختران برای بایسکل رانی عنوان کرد.

این در حالیست که روز شنبه هم تیم بایسکل رانی دختران یک مسابقه در شهر مزارشریف انجام داده اند.

تیم ملی فوتبال افغانستان روز سه شنبه به مصاف سنگاپور میرود

در ادامه مسابقات راهیابی جام جهانی سال 2018 فوتبال، قرار است تیم ملی فوتبال افغانستان روز سه شنبه با تیم سنگاپور بازی کند.

سید علی کاظمی سخنگوی فدراسیون فوتبال افغاستان امروز به رادیو آزادی گفت که بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان به هدف انجام همین بازی امروز از جاپان راهی ایران شدند.

این در حالیست که در بازی دیروز تیم فوتبال افغانستان 5 – 0 در برابر تیم جاپان با شکست مواجه شد.

تیم کرکت افغانستان روز یکشنبه به مصاف ویست اندیز میرود

تیم ملی کرکت افغانستان روز یکشنبه هفته آینده در برابر تیم ویست اندیز به میدان می رود.

عزیز الله فضلی معاون کرکت بورد افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این مسابقه ساعت 3:00 پس از ظهر به وقت افغانستان در ناگپور هند برگزار می شود.

در دومین مرحله مسابقات جام جهانی بیست آووره کرکت، تیم کرکت افغانستان تا حال در برابر تیم های سریلانکا، افریقایی جنوبی و انگلستان شکست خورده است.

تا ختم 2016 کانالهای آب در ولایات مختلف افغانستان ایجاد میشود

قرار است تا اخیر سال 2016 میلادی کانال های آب در ولایات مختلف کشور ایجاد گردد.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان به رادیو آزادی گفت که کار ایجاد این کانال های آب در ماه سپتمر سال جاری در 24 ولایت پایان میابد.

آقای رستمی افزود که با ایجاد این کانال های آب، 350 هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

برای 150 دهقان در فراه تخم سویابین توزیع می شود

مسئولین زراعت ولایت فراه می گویند که در نظر دارند تا برای 150 دهقان در این ولایت تخم سویابین را توزیع کنند.

عبدالله متین رئیس زراعت این ولایت به رادیو آزادی گفت که هدف از توزیع این تخم ها افزایش در کشت و تولید سویابین در ولایت فراه می باشد.

آقای متین افزود که اکنون بیشتر دهاقین علاقمند کشت و جمع آوری حاصلات سویابین در ولایت فراه اند.

15 هزار جریب زمین در کندهار از کشت کوکنار پاک شد

در سه ولسوالی ولایت کندهار، 15 هزار جریب زمین از وجود کشت کوکنار پاک شده است.

گل محمد شکران، رئیس ادارۀ مبارزه با مواد مخدر ولایت کندهار به رادیو آزادی درین مورد بیشتر گفت:

"در ولسوالی میوند 8 هزار جریب زمین، در ولسوالی ژیره 2 هزار جریب زمین و در ولسوالی پنجوایی تقریباً 5 هزار جریب زمین از وجود کشت کوکنار پاک شده است."

آقای شکران، همچنان افزود که امسال کشت کوکنار در کندهار نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.

یازده مخالف مسلح دولت در ولایت کندز کشته شدند

گزارش شده که در عملیات نیروهای افغان در ولایت کندز، یازده شورشی کشته و ده جنگجوی دیگر زخمی شده اند.

غلام حضرت کریمی، مسئول مطبوعاتی لوای اول فرقه بیست پامیر در کندز به رادیو آزادی گفت که این عملیات در شهر کندز ناوقت دیروز آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

او افزود که در این عملیات به افراد ملکی آسیب نرسیده است.

مخالفین مسلح دولت تا حالا درین مورد چیزی نگفته اند.

معاون ملکی قول اردوی 205 اتل در کندهار به قتل رسید

معاون ملکی قول اردوی 205 اتل در کندهار در حملۀ شب گذشته کشته شده است.

صمیم خپلواک سخنگوی والی کندهار گفت دو نفر مسلح بر خان آقا و پسر وی در ولسوالی دند حمله کردند.

آقای خپلواک گفت که معاون ملکی قول اردو و پسرش در این حمله زخمی شدند ولی خان آقا در شفاخانه جان داد.

صمیم خپلواک می گوید که مهاجمان از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.

مخالفین مسلح دولت مسئولیت این حمله را بدوش گرفته اند.

یک گروه اختطافچی در خوست دستگیر شد

یک گروه اختطافچیان درخوست دستگیر شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید که افراد این گروه در نتیجۀ عملیات در قریه لکن مرکز خوست بازداشت شده اند.

اعلامیۀ امروز امنیت ملی می گوید که این گروه که از سوی شخصی بنام شیر محمد رهبری می شد یک طفل بنام امرالله را از شهر اختطاف نموده از خانوادۀ وی 200 هزار دالر خواسته بود.

اعلامیه می گوید 5 اختطافچی بازداشت و طفل ربوده شده به خانوادۀ وی سپرده شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG