لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۳۷

افغانستان

شش پولیس در کمین طالبان در جوزجان کشته شدند

مقام های محلی ولایت جوزجان می گویند که شش مامور پولیس در یک کمین طالبان در ولسوالی مُردیان این ولایت کشته شده و یک تن دیگر زخمی شده است.

ذبیح الله زاهد ولسوال مُردیان گفت ، در جریان این حادثه که بعد از ظهر امروز در منطقه چاهی این ولسوالی رخداد یک پولیس نیزبه چنگ طالبان افتاده است.

به گفته وی تلاش های بخاطر رهایی این پولیس آغاز شده است.

در نتیجه بررسی قراردادها 14 میلیارد افغانی صرفه جویی شده است

کمیسیون تدارکات ملی افغانستان می‌گوید از ایجاد این کمیسیون تاکنون در نتیجه بررسی قرار داد ها 14 میلیارد افغانی صرفه جویی شده است.

در خبرنامه یی که از سوی ریاست جمهوری به نشر رسیده آمده است که در چهل و چهارمین نشست کمیسیون تدارکات ملی به رهبری رئیس 900 قرارداد بررسی که در نتیجه به ارزش 136 میلیارد افغانی 725 قرار داد منظور شده است.

در خبرنامه گفته شده است که کمیسیون تدارکات ملی شام دیروز در ارگ ریاست جمهوری نشست داشته است.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نتایج کانکور را علام کرد

وزارت تحصیلات عالی افغانستان پس از چاشت امروز نتایج امتحان کانکور سال 1394 خورشیدی را اعلام کرد.

فریده مهمند وزیرتحصیلات عالی هنگام اعلان این نتایج گفت که در امتحان کانکور دوصد هزار تن شرکت کرده بودند که از این میان 58310 تن شان به پوهنتون های دولتی، 46906 تن به موسسات نیمه عالی دولتی و 51458 هزار تن دیگر در پوهنتون های خصوصی جذب شده اند.

خانم مهمند گفت در امتحان کانکور 1394 خورشیدی 22933 تن از فارغان این سال ناکام شدند که 22222 تن دیگر به دلیل انتخاب نادرست نتوانستند به نهاد های تحصیلات عالی راه پیدا کنند.

در جریان نشست اعلام نتایج کانکور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان هم حضور داشت.

در حادثه ترافیکی در شاهراه مزارشریف - سمنگان 3 تن کشته شدند

در یک حادثه ترافیکی در شاهراه مزارشریف - سمنگان سه تن کشته و دو تن زخمی شدند.

عبدالرزاق قادری آمر امنیت قومندانی امنیه بلخ گفت که این حادثه امروز صبح در نتیجه تصادم دو موتر نوع سراچه و فرونر رخ داده است.

داکتر نور احمد فیض سر طبیب شفاخانه حوزوی بلخ به رادیو آزادی گفت که وضعیت زخمی‌های این رویداد وخیم است.

کندز: حدود 300 جوان تحصیلکرده به صفوف طالبان پیوستند

شماری از مسئولان محلی ولایت کندز می‌گویند که در یک سال گذشته حدود 300 تن از جوانان فارغ از پوهنتون‌ها در این ولایت به صفوف طالبان پیوسته اند.

عبدالغفور هوتک آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ کندز به رادیو آزادی گفت که این جوانان به دلیل فقر و بیکاری، مشکلات اقتصادی و فساد موجود در ادارات دولتی با طالبان یکجا شده اند.

آقای هوتک گفت اگر حکومت مرکزی به جوانان زمینه اشتغال را مساعد نسازد ممکن یک تعداد جوانان تحصیل یافته دیگر این ولایت هم به صفوف طالبان بپیوندند.

اما ریاست کار و امور اجتماعی ولایت کندز از پیوستن این تعداد جوانان اظهار بی خبری کرده و می‌گوید یک سلسله برنامه‌ها روی دست گرفته شده که با عملی شدن آن برای تعداد زیاد جوانان زمینه کار مساعد خواهد شد.

"عقب نشینی تکتیکی نیروهای افغان نگران کننده است"

شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان از عقب نشینی تکتیکی نیروهای افغان در برخی ولسوالی‌ها و نقاط استراتیژیک کشور نگران است.

احمد فرزان معاون سخنگوی این شورا امروز در نشست خبری گفت که اینگونه اقدام حکومت روی روحیه نیروهای افغان تأثیر منفی بر جا می‌گذارد و از سوی هم دشمن را نیرومند می‌سازد.

آقای فرزان گفت در ولسوالی‌های موسی قلعه، نوزاد و خانشین هلمند، در برخی ولسوالی های کندز و بدخشان و همچنان در زرمت پکتیا نیروهای افغان در جنگ عقب نشینی کرده اند.

شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان از حکومت می‌خواهد که از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور حفاظت کند.

یک انتحار کننده در کابل بازداشت شد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان یک نوجوان را که می‌خواست حمله انتحاری در شهر کابل انجام دهد بازداشت کرده است.

این اداره امروز با پخش خبرنامه یی گفته است که این نوجوان 17 ساله طی یک عملیات از مربوطات ناحیه پنجم کابل بازداشت شده است.

در خبرنامه آمده است که این نوجوان توسط گروه تروریستی طالبان جذب و آماده انجام حمله انتحاری شده بود اما پیش از رسیدن به هدف شناسایی و بازداشت گردید.

برمک: هنوز هم در 4200 ساحهء کشور مواد انفجاری وجود دارد

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید که هنوز هم در بیش از چهار هزار و دوصد ساحه کشور ماین‌ها و مواد انفجاری وجود دارد.

ویس برمک امروز در نشستی که به هدف تجلیل از روز جهانی آگاهی از خطرات ماین در کابل برگزار شده بود گفت که در بیشتر از دو دهه 77.7 درصد ساحات آلوده با ماین و مواد انفجاری در کشور پاکسازی شده است:

"دولت جمهوری اسلامی افغانستان کنوانسیون منع ماین‌های ضد پرسونل را امضا کرده است که مطابق آن باید الی سال 2023 تمام ساحات ملوس با ماین در قلمرو کشور پاکسازی گردد، برای بدست آوردن این هدف برنامه ماین پاکی افغانستان به 524 الی 550 میلیون دالر تا سال 2023 ضرورت دارد."

آقای برمک همچنان گفت که اخیراً خطر مواد منفجره تعبیه شده در کشور نیز رو به افزایش است و به طور اوسط هر ماه سبب کشته و زخمی شدن 112 تن در نقاط مختلف کشور می‌شود.

در یک حادثه ترافیکی در مسیر کابل - جلال آباد 2 تن کشته شدند

در یک حادثه ترافیکی در مسیر کابل- جلال آباد دو تن کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

سرحدی ځواک سخنگوی والی لغمان به رادیو آزادی گفت که این رویداد صبح امروز رخ داده است.

وی گفت که زخمی های این رویداد به شفاخانه منتقل شده اند.

ایتالیا 40 میلیون یورو با افغانستان کمک می‌کند

سفیر ایتالیا در افغانستان از کمک 40 میلیون یورو بخاطر تکمیل فاز چهارم خط آهن "هرات- خاک" که از مسیر هرات و ایران می‌گذرد، خبر داد.

اوچینو پیزوتی امروز در نشست خبری با محمد آصف رحیمی والی هرات گفت که قرارداد این کمک به زودی میان وزیر خارجه ایتالیا و وزیر مالیه افغانستان به امضا خواهد رسید.

والی هرات نیز گفت با تکمیل شدن پروژه خط آهن "هرات- خاک" وضعیت صنعت و تجارت در هرات رونق بیشتر خواهد یافت.

این در حالیست که کشور ایتالیا چندی پیش وعده کمک 30 میلیون یورو به پروژه خط آهن "هرات- خاک" داده بود.

نتایج کانکور سال 1394 امروز اعلام می‌شود

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که نتایج کانکور سال 1394 امروز اعلام می‌شود.

نذیر احمد کامه‌وال یک عضو کمیته اعلان نتایج کانکور در صحبت با رادیو آزادی در مورد چنین گفت:

"بسیار دشوار خواهد بود چرا که ریشه این مشکلات تنها در افغانستان نبوده ریشه این مسایل در بیرون از افغانستان است و به همکاری آن کشور‌ها نیاز است تا که با آن پناهگاه هایکه از افغانستان بیرون است برخورد درست صورت گیرد."

آقای کامه‌وال گفت که امسال در امتحان کانکور شفافیت به گونه جدی مدنظر گرفته شده است.

به اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی افغانستان امسال حدود 65000 هزار تن در پوهنتون های دولتی، 60000 هزار در مؤسسات نیمه عالی و نزدیک به 6000 هزار در پوهنتون های خصوصی جذب خواهند شد.

پنجمین نشست تخنیکی پروسه استانبول در کابل برگزار شد

معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که بدون همکاری کشور‌های عضو پروسه استانبول تأمین ثبات در افغانستان و منطقه دشوار است.

حکمت خلیل کرزی امروز در حاشیه پنجمین نشست تخنیکی پروسه استانبول در صحبت با رادیو آزادی تأکید کرد که با توجه به تهدیدات موجود در افغانستان و منطقه نیاز به همکاری‌های بین المللی است.

آقای کرزی گفت که در این نشست آنان روی یک طرح بحث کردند که بر اساس آن در آینده روی پلان مشترک امنیتی با کشور‌های عضو پروسه استانبول کار شود تا بتوانند از این طریق با تروریزم مبارزه کنند.

در عین حال نیکولاس هایسم نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در پنجمین نشست تخنیکی پروسه استانبول روی همکاری‌های منطقوی در امر مبارزه با تروریزم تأکید کرده گفت که یک کشور به تنهایی نمی‌تواند با این پدیده مبارزه کند.

شهر جلال آباد از تیم ملی کرکت افغانستان پذیرایی می‌کند

شهر جلال آباد امروز با برپایی مراسم خاص از تیم ملی کرکت افغانستان پذیرایی می‌کند.

عطا الله خوگیانی شام روز شنبه به رادیو آزادی گفت که ملی پوشان افغان در بازی‌های بیست آوره در هند خوب درخشیدند و اکنون سزاوار قدردانی هستند:

"در پهلوی سخنرانی شماری از مقامات ارشد، در جریان این مراسم میلۀ خاص و اتن خواهد شد. آتش بازی که با بسیار مهارت تهیه شده انجام خواهد شد. همچنان، آواز خوان های بسیار معروف خیبر پشتونخواه دعوت شده‌اند تا آهنگ‌های در مورد کرکت بخوانند."

تیم ملی کرکت افغانستان در بازی‌های بین المللی بیست آوره در هند در برابر سریلانکا، افریقای جنوبی و انگلستان باخت اما در برابر ویست اندیز، از قهرمانان جهان، به پیروزی رسید.

تیم های ویست اندیز و انگلستان در بازی نهایی امروز در شهر کلکتۀ هند با هم به میدان می روند.

در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در دایکندی دو تن جان باختند

سیلاب‌ها در دایکندی جان دو تن را گرفته است.

غیرت جواهری یک عضو شورای ولایتی دایکندی شام شنبه به رادیو آزادی گفت، یک زن 65 ساله و یک دختر 12 ساله در منطقۀ قره باتو ولسوالی کیتی، جان داده اند.

آقای جواهری افزود، راه‌های مواصلاتی نیلی مرکز دایکندی با دیگر ولسوالی ها هم مسدود شده است.

او همچنین گفت که سیلاب، زمین های زراعتی مردم را زیانمند ساخته است.

باران سنگین در چهار روز گذشته باعث جاری شدن سیلاب‌ها شده است.

شانزده کارمند موسسۀ ماین پاکی هلوترست در هرات آزاد شدند

مقام های محلی در هرات می‌گویند، شانزده کارمند موسسۀ ماین پاکی هلوترست از چنگ رباینده‌گان شان آزاد شده اند.

جنرال مجید روزی قوماندان امنیۀ هرات به رادیو آزادی گفت که این افراد روز جمعه از قریۀ احمد آباد در ولسوالی کهُسان که با ایران همسرحد است به ولسوالی گلران برده شده بودند.

قوماندان امنیۀ هرات افزود که صحت همه کارمندان خوب است و در رهایی شان هیچ معاملۀ هم صورت نگرفته است.

حیات: جنجال کوچی ها بطور صلح آمیز حل خواهد شد

والی میدان وردک می گوید، به هیچ کسی اجازه نمی دهد که به اختلافات قومی در این ولایت دامن بزند.

حیات الله حیات این مطلب را در نشستی به هدف حل مشکلات کوچی ها و باشنده های محل در این ولایت بیان کرد.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی ولایت میدان وردک آمده است که والی تعهد کرده تا جنجال بین کوچی ها و باشنده های محلی را به طور صلح آمیز حل کند.

قبل از این جنجال و مناقشات روی استفاده چراگاه ها بین کوچی ها و مردمان محل در میدان وردک، تا سرحد جنگ رسید.

چهار تن به اتهام اختطاف انسان در ننگرهار بازداشت شدند

مسئولان امنیتی ولایت ننگرهار می‌گویند، چهار تن را به اتهام اختطاف انسان بازداشت کرده اند.

حضرت حسین مشرقی‌وال مسئول مطبوعاتی قوماندانی امنیه این ولایت در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیروهای پولیس این افراد را روز گذشته از ساحه شیخ مصری ولسوالی سرخ رود این ولایت بازداشت کرده اند.

آقای مشرقی‌وال همچنان گفت که افراد بازداشت شده تحت تحقیق قرار دارند.

برای جوانان مبتکر در بخش تکنالوژی معلوماتی جایزه اعطا شد

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برای شماری از جوانان فعال و مبتکر در بخش تکنالوژی معلوماتی جایزه اعطا کرد.

ایمل مرجان معین تکنالوژی معلوماتی این وزارت امروز در یک نشست گفت، چند تن از جوانان مبتکر که در امتحان آزاد برنامه نو آوری اشتراک کرده بودند، برنده این جوایز شدند.

جوانان برنده از این کار حکومت ستایش کرده گفتند، برگزاری چنین برنامه‌ها بخاطر رشد استعداد جوانان مؤثر می‌باشد.

تیم ملی کرکت افغانستان فردا عازم هند می‌شود

کرکت بورد افغانستان می‌گوید که تیم ملی کرکت افغانستان برای اشتراک در مسابقات انتر کانتیننتال یا بین القاره یی فردا به هند سفر می‌کند.

عزیز الله فضلی معاون این بورد امروز به رادیو آزادی گفت، تیم افغانستان در مسابقه چهار روزه با تیم نامیبیا روبرو می‌شود.

قابل ذکر است که این مسابقات به تاریخ 10 ماه جاری میلادی در هند برگزار می‌شود.

تمرینات تکواندوکاران افغان در کوریای جنوبی جریان دارد

بازی‌های تمرینی تیم ملی تکواندوکاران افغان برای کسب سهمیه مسابقات المپیکی و آماده‌گی هر چه بیشتر به مسابقات آسیایی در کوریای جنوبی جریان دارد.

بشیر تره‌کی مربی تیم ملی تکواندوی افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این آماده‌گی‌ها در شهر بوسان کوریای جنوبی از چهار روز به اینسو ادامه دارد.

او افزود که تاحال بازیکنان افغان در دو بازی تمرینی در برابر بازیکنان کوریای جنوبی خوب درخشیده اند.

او همچنان گفت که در این کمپ تمرینی روح الله نیکپا، محمود حیدری، شریف مرادی، محسن رضایی، سمیه غلامی و نیلا احمدی اشتراک دارند.

به گفته آقای تره‌کی قرار است این بازیکنان جهت اشتراک در مسابقات کسب سهمیه المیپک 2016 برازیل و مسابقات آسیایی تا دو هفته دیگر عازم فلیپین شوند.

پسرلی: نماینده‌گان کشورهای عضو سارک به افغانستان می‌آیند

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید قرار است نماینده‌گان اتاق تجارت و صنایع کشورهای عضو سارک در هفته آینده وارد افغانستان شوند.

صیام الدین پسرلی مسئول رسانه‌های این اتاق امروز به رادیو آزادی گفت که نماینده‌گان فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان را ارزیابی و به شمول رئیس جمهور با مقامات دیگر افغان هم ملاقات خواهند کرد:

"نماینده‌های اتاق تجارت کشورهای عضور سارک به افغانستان می‌آیند و با رئیس جمهور، رئیس اجرائیه، وزارت خارجه و با تاجران و سرمایه گذاران افغان ملاقات خواهند کرد، آنها اوضاع را بررسی نموده و از فرصت ها برای گسترش روابط تجارتی و اقتصادی زمینه سازی می‌کنند."

به اساس معلومات مقامات اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در حال حاضر فرصت‌های خوب سرمایه گذاری در بخش های معادن، تولید انرژی و تولیدات داخلی در افغانستان وجود دارد.

محمد الله بتاش از وضعیت ترانسپورتی ده ولایت نظارت کرد

محمد الله بتاش وزیر ترانسپورت افغانستان در جریان سفرش به ده ولایت کشور، از وضعیت ترانسپورتی این ولایات نظارت کرد.

حکمت الله کوانچ سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که وزیر ترانسپورت در این سفرش، بر ایجاد ایستگاه و ترمینل های ترانسپورتی و همچنان در اختیار قرار دادن چندین عراده ملی بس به مردم این ولایت تعهد کرد.

ایجاد ترمینل‌های ترانسپورتی در این ولایات می‌تواند بر فراهم سازی سهولت در صادرات و واردات مؤثر واقع شود.

این در حالیست که افغانستان اکنون در بخش صادرات به کشورهای خارجی با مشکلات مختلف روبرو می‌باشد.

در اثر سرازیر شدن سیلاب ها در ارزگان سه تن جان باختند

مسئولان محلی ولایت ارزگان می‌گویند که در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در این ولایت سه تن جان باخته اند.

دوست محمد نایاب سخنگوی والی ارزگان در صحبت با رادیو آزادی گفت، از روز گذشته بدینسو سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولسوالی گیزاب این ولایت بیشتر گردیده و برای مردم خسارات مالی نیز ببار آورده است.

به گفته آقای نایاب، نهادهای کمک رسانی باید هر چه زودتر برای مردم آسیب دیده کمک برسانند.

هلمند: در عملیات "خنجر" 14 مخالف مسلح دولت کشته شدند

مقامات امنیتی ولایت هلمند می‌گویند، در عملیات "خنجر" 14 مخالف مسلح دولت کشته و هفت تن دیگر شان زخمی شدند.

در یک خبرنامه قول اردوی 205 آمده است که این عملیات از دو ماه بدینسو در ولسوالی سنگین این ولایت به هدف باز کردن راه آغاز شده و هم اکنون نیز ادامه دارد.

در خبرنامه همچنان گفته شده که دو قوماندان طالبان نیز در میان کشته شده‌گان شامل اند.

تا کنون طالبان مسلح در این مورد تبصره نکرده اند.

"برخی گروه ها با استفاده از نام داعش امنیت را مختل میکنند"

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، به هیچ گروهی که از نام داعش استفاده می‌کنند اجازه داده نمی‌شود که امنیت ولایات را مختل سازند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، برخی گروه های نیز وجود دارد که با استفاده از نام داعش نا امنی‌ها را ایجاد می‌کنند.

این در حالیست که مقامات امنیتی غزنی از فعالیت گروه داعش در آن ولایت خبر می‌دهد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG