لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۰

افغانستان

پنتاگون: حاجی محمد با دو زندانی دیگر از گوانتانامو رها شدند

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که حاجی ولی محمد از افغانستان و دو زندانی دیگر از زندان گوانتانامو رها و به امارات متحده عربی منتقل شده‎اند.

به اساس گزارش، ولی محمد ۵۰ ساله متولد پلخمری بغلان به دنبال دستگیری در پاکستان در سال ۲۰۰۲ میلادی به زندان گوانتانامو منتقل شد.

به اساس معلومات وزارت دفاع امریکا، او در وضع صحی خوب به سر می‎برد.

ترکمنستان: یک خط انتقال برق نیز در پروژه تاپی احداث می‌شود

ترکمنستان می‎گوید در کنار پایپ لاین گاز تاپی که قرار است گاز طبیعی این کشور را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد یک خط نیرومند انتقال انرژی برق نیز احداث می‎کند.

این خط انتقال برق به تاسیسات زیربنایی پایپ لاین گاز، انرژی خواهد رساند و هم برق ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای دیگر انتقال خواهد داد.

حکومت ترکمنستان در یک پیام خود به خبرنگاران ازین پروژه خود خبر داده‎است.

حکومت ترکمنستان گفته‎است که افزایش صادرات انرژی در قدم اول با احداث تاسیسات بزرگ و کاریابی در افغانستان کمک می‎کند.

ترکمنستان از بیست سال به این سو با قیمت بسیار نازل به افغانستان برق صادر می‎کند.

مقامات امنیتی افغان: در عملیات ارزگان پیشروی صورت گرفته‌است

مقامات امنیتی ارزگان از پیشروی عملیات در مرکز ترینکوت و شماری از ولسوالی‎ها خبر می‎دهند.

مل پاسوال رحمت الله صدیقی، سرپرست قوماندانی امنیۀ این ولایت در بارۀ پیشرفت در ولسوالی چوره به رادیو آزادی چنین گفت:

" اجرات لازم در ولسوالی چوره داشتیم. در تپۀ اکبر خان در آن‎جا که در استقامت ولسوالی گیزاب قرار دارد تقریبا ۵ـ۶ کیلومتر پیشرفت شده‎است و پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی با تشریک مساعی به استقامت بالا پیشرفت کرده‎اند."

عملیات تصفیوی از تقریبا یک ماه به این سو در ارزگان ادامه دارد.

اعضای شورای ولایتی از نیروهای امنیتی خواسته‎اند که هنگام عملیات از جان و مال غیر نظامیان حمایت کنند و به بیجا شدگان کمک‎های عاجل برسانند.

طالبان گفته‎اند که تصمیم دارند یک هیئت را به امارات بفرستند

طالبان افغان سعی می‎کنند به امارات متحده عربی قناعت دهند که در حملۀ اخیر بر دیپلوماتان این کشور در کندهار دست نداشته‎اند.

یک عضو بلند رتبۀ دفتر طالبان در قطر به آژانس خبر رسانی رویترز گفته‎است که آن‎ها در نظر دارند تا یک هیئت به امارات بفرستند و به مقامات این کشور تسلیت گفته واضح سازند که آن‎ها درین حمله دست نداشته‎اند.

این مقام دفتر طالبان گفته است که آن‎ها شماری از دیپلوماتان و نمایندگی‎های خارجی در افغانستان را هدف قرار داده‎اند ولی به دیپلوماتان کشورهای اسلامی هیچگاه کدام آسیب نرسانیده‎اند.

در انفجار ده روز قبل در مهمانخانۀ والی کندهار به شمول پنج دیپلومات امارات دوازده نفر کشته شدند.

هرچند کدام گروه هنوز مسئولیت این حمله را بدوش نگرفته‎است ولی مقامات حکومت افغانستان به این باوراند که شورشیان طالب و استخبارات پاکستان عقب این حمله قرار دارند.

طالبان دست داشتن درین حمله را رد کرده‎اند.

امارات متحده عربی از محدود کشورهای بود که رژیم طالبان در سال‎های نوزده نود در افغانستان را به رسمیت شناخته بود.

ارگ در مورد قضیه دوستم و ایشچی منتظر تصمیم نهادهای عدلی است

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، در پیوند به قضیه معاون اول رئیس جمهور و احمد ایشچی، منتظر تصمیم نهادهای عدلی و قضایی هستیم.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهوری امروز در نشست خبری تأکید کرد که نهاد های عدلی و قضایی برای تصمیم‌گیری استقلالیت کامل دارند.

پیش از این، جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان به رادیو آزادی گفته‌است که این اداره سه بار از جنرال دوستم خواسته است تا برای پاسخگویی حاضر شود و یا وکیل‌اش را به این اداره بفرستد.

رسولی تأکید کرده که لوی سارنوالی در پیوند به قضیه ایشچی منتظر پاسخ عبدالرشید دوستم است.

احمد ایشچی والی پیشین جوزجان ادعا می‌کند که عبدالرشید دوستم وی را اذیت جنسی کرده‌است، اما دفتر معاون ریاست جمهوری این ادعا را رد می‌کند.

یک زن در شهر پلخمری از سوی شوهرش به قتل رسید

یک زن در شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان از سوی شوهرش به قتل رسانیده شده‌است.

ذبیح الله شجاع سخنگوی قوماندان امنیه بغلان به رادیو آزادی می‌گوید، چهار ماه از ازدواج این زن می‌گذشت و شوهرش در بررسی های نخستین گفته است که علت حلق آویز کردن همسرش، خشونت های خانواده‌گی بوده‌است.

شجاع از ادامه بررسی های بیشتر در این باره سخن می‌زند.

بغلان از ولایاتی است که اخیراً شاهد خشونت‌های خانواده‌گی در برابر زنان و قتل های ناموسی بوده‌است.

رحیمی: دفاع از طالب، تروریزم و داعش به نفع هیچ کشوری نیست

سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان هُشدار می‌دهد که دفاع از طالب، تروریزم و داعش به نفع هیچ کشوری نیست و پاکستان باید با تهدید های مشترک مبارزه کند.

مجیب رحیمی امروز در یک نشست خبری تأکید کرد که پاکستان باید بداند اوضاع کنونی به نفع هر دو کشور نیست.

پیش از این، رئیس جمهوری در واکنش به حملات اخیر مرگبار در کابل، کندهار و هلمند در تماس تلیفونی با قمر جاوید بجوا رئیس ستاد اردوی پاکستان گفته است، عاملان این حملات در پاکستان بسر می‌برند و کابل برای انتقام‌گیری از آنان ارادۀ قوی دارد.

اوباما با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان تلیفونی صحبت کرد

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا در تماس تلیفونی با رئیس جمهور و رئیس اجرائیه افغانستان بر ادامه همکاری هایش در کار مبارزه با هراس افگنی و گفتگوهای صلح افغانستان تأکید کرده‌است.

مجیب رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه امروز در نشست خبری گفت:

"توافقنامه ستراتیژیک و امنیتی میان دو کشور، قربانی ها و مبارزات مشترک در برابر تروریزم برای استقرار صلح و ثبات در منطقه از نمونه های بارز همکاری میان افغانستان و امریکا به شمار می‌رود و امیدوار هستیم که این همکاری ها در دوران آقای ترمپ گسترش پیدا کند."

از سوی دیگر سخنگوی ریاست اجرائیه می‌گوید، آقای اوباما در این تماس تلیفونی با عبدالله عبدالله بر همکاری های جدی جامعه جهانی با افغانستان تأکید کرده‌است.

در عملیات نظامی در کندز چهار مخالفان مسلح کشته شدند

مسئولان محلی کندز می‌گویند، در عملیات نیروهای امنیتی در این ولایت، چهار تن از مخالفان مسلح دولت کشته شده‌اند.

غلام حضرت کریمی قوماندان امنیه فرقه ۲۰ پامیر در کندز امروز به خبرنگاران گفت، این عملیات که ناوقت شب گذشته در بخش هایی از ولسوالی چهار دره این ولایت از سوی نیروهای کماندوی افغان آغاز شد، در آن مقدار زیاد تجهیزات گروه طالبان نیز به دست نیروهای افغان افتاده‌است.

اما طالبان مسلح تا اکنون در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

ورزش‌های رزمی در خان آباد کندز رشد کرده‌است

ولسوالی خان آباد کندز از جمله ولسوالی‌‏های کندز است که بیش‏ترین جوانان مصروف تمرینات مختلف ورزشی بخصوص ورزش‏‌های رزمی اند.

گفته می‌‏شود ورزش رزمی در ولسوالی خان آباد به پیمانه وسیع رشد و انکشاف یافته‎است.

محمد بشیر سحر مسئول کلپ‏های ورزشی در خان آباد می‌گوید که در حال حاضر زمینه فعالیت ورزش‏‌های رزمی در ولسوالی خان آباد مساعد بوده و جوانان در رشته‌‏های مختلف ورزشی مصروف تمرینات ورزش شان اند.

موصوف تصریح کرد که لازم است بخاطر انکشاف بهتر این ورزش یک سلسله کاری‏های دیگر نیز از سوی ارگان‏های زیربط انجام

بر اساس گفتۀهای وی اکنون در ولسوالی خان آباد کندز به کمیت ۳۰۰ تن از جوانان و نوجوانان مصروف تمرینات ورزشی در رشته‏های مختلف ورزش رزمی می‎باشند.

در اثر حمله مسلحانه طالبان در کندهار ۲ پولیس کشته شدند

مسئولان محلی کندهار می‌گویند، در یک حمله مسلحانه از سوی طالبان بر نیروهای پولیس ملی در ولسوالی میوند این ولایت، دو پولیس کشته و سه تن دیگر شان زخم برداشتند.

صمیم خپلواک سخنگوی والی کندهار امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، این رویداد هنگامی رخ داده‌است که طالبان ناوقت شب گذشته بر پوسته این نیروها در منطقه شلغمی ولسوالی میوند حمله کردند.

اما یک منبع امنیتی این ولایت به رادیو آزادی می‌گوید، در این حمله شش تن از نیروهای پولیس ملی کشته شده‌اند و دو تن دیگر شان زخم برداشته اند.

طالبان در باره تلفات اعضای این گروه در این حمله اظهار نظر نکرده‌اند.

رحیمی: انتظار داریم همکاری‌ها در اداره آقای ترمپ گسترش یابد

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید، انتظار دارد با تکیه زدن دونالد ترمپ به کرسی ریاست جمهوری امریکا، همکاری‌های این کشور در عملی شدن پیمان ستراتژیک امنیتی و دفاعی با افغانستان بیشتر شود.

مجیب رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه امروز در نشست خبری تأکید کرد که روابط افغانستان و امریکا محکم و صمیمی است و افغانستان از رئیس جمهور تازه این کشور انتظار بیشتر همکاری‌ها در مبارزه با هراس‌افگنی دارد:

"توافق‌نامه امنیتی و دفاعی میان دو کشور، قربانی‌ها و مبارزات مشترک در برابر تروریزم و تهدید های مشترک برای استقرار منطقه‌یی از نمونه‌های بارز همکاری‌های امریکا بشمار می‌رود و انتظار داریم تا این همکاری‌ها در اداره آقای ترمپ گسترش یابد."

قرار است فردا جمعه دونالد ترمپ به حیث رئیس جمهور منتخب امریکا در قصر سفید حلف وفاداری یاد کند و بارک اوباما رئیس جمهور امریکا پس از هشت سال، قدرت را به‌گونه رسمی به وی واگذار خواهد کرد.

تیم ملی کرکت افغانستان به مصاف تیم نامیبیا می‌رود

در ادامه بازی های جام کرکت صحرا، تیم ملی کرکت افغانستان امروز در برابر تیم ملی نامیبیا به میدان خواهد رفت.

این بازی ساعت ۲:۳۰ بعد از چاشت به وقت کابل، در ستدیوم ورزشی کرکت دُبی برگزار می‌شود.

افغانستان در جام بیست آوره کرکت، در دو مسابقه گذشته در برابر تیم های امارات متحده عربی و آیرلند به پیروزی رسیده‌است.

سه پناهجوی افغان از سوی پولیس پولند بازداشت شدند

سه پناهجوی افغان که قصد رفتن به اروپای غربی را داشتند، از سوی پولیس پولند در مسیر راه بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها این سه افغان، ده ساله، پانزده ساله و هفده ساله استند که نام هایشان گرفته نشده‌است.

یک سخنگوی پولیس سرحدی پولند در منطقه زاکوپانی به رسانه ها گفته است که هر سه جوان به زبان پشتو تکلم می‌کردند و قصد داشتند به جرمنی یا بلجیم بروند.

این سه پناهجوی افغان در یک موتر باربری پنهان شده بودند و موتر حامل آنها از راه هنگری و سلوواکیا وارد پولند شده بود.

در حال حاضر مقام های پولندی روی این غور می‌کنند که این سه تن را دو باره به افغانستان بفرستند یا برای آنها پناهنده‌گی بدهند.

دو غیر نظامی در برخورد با نیرو های افغان در لوگر کشته شدند

دو غیر نظامی در برخورد با نیرو های امنیتی در ولایت لوگر کشته شده‌اند.

سلیم صالح سخنگوی والی لوگر می‌گوید، حادثه در ولسوالی محمد آغه رخ داد.

به گفته آقای صالح، نیرو های امنیتی بر اساس حکم محکمه می‌خواستند خانه های را در شمال ولسوالی محمد آغه تخریب کنند که در نزدیک به ۲۹۰۰ جریب زمین دولتی ساخته شده‌است.

اما باشنده های محلی بر نیرو های امنیتی تیر اندازی کردند و در حملات متقابل به گفته سخنگوی والی لوگر، دو تن کشته شدند و یک تن دیگر زخم برداشت.

با آنکه مقام های در ولایت لوگر می‌گویند، زمین ها غصب شده‌اند، اما باشنده های محلی می‌گویند، از این زمین ها، اسناد عرفی در دست دارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG