لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۳

افغانستان

شماری از باشندگان ولسوالی لعل پور دست به تظاهرات زدند

شماری زیادی از باشنده‌های ولسوالی لعل پور ولایت ننگرهار در اعتراض به آنچه حملات راکتی پاکستان بر این ولسوالی می‌خوانند به روز یکشنبه دست به تظاهرات زدند.

معترضان از حکومت افغانستان خواستند که ازین حملات جلوگیری کند در غیر این‌صورت، باشنده‌های این ولسوالی قیام مسلحانه را آغاز خواهند کرد.

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار گفته اند که به تازگی صد‌ها راکت از خاک پاکستان بالای ولسوالی لعل پور پرتاپ شده که در نتیجه هشت نفر زخمی شده و صد‌ها خانواده مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که اگر پاکستان به این حملات ادامه دهد، نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان آماده‌اند تا دست به عمل متقابل زنند.

اولین محموله کمک چین به آسیب دیدگان حوادث طبیعی به کابل رسید

نخستین محموله کمک چین به آسیب دیدگان حوادث طبیعی امروز به کابل رسید.

ویس برمک وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی حین تسلیمی این کمک در کابل به خبرنگاران گفت که محموله نخست این کمک‌ها به آسیب دیدگان در ولایت بدخشان توزیع خواهد شد.

وی گفت:

"محموله کمک چین که برای ما رسیده شامل چهارهزار لحاف است، دوهزار و شش صد باب خیمه، سه هزار جمپر زمستانی و سه صد تخته فرش گرم می‌‍‌‌‌باشد و ارزش آننزدیک به دو میلیون دالر است."

این کمک‌ها در حالی صورت می‌گیرد که اخیراً برخی از ولایت‌های افغانستان به دلیل سرازیر شدن برف کوچ‌ها خسارات زیادی را متقبل شده و تلفات نیز به مردم وارد شده‌است.

در عین حال وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‎گوید، دو محموله کمک مشابه دیگر چین نیز بزودی به کابل خواهد رسید.

قهرمان: ایران هزاران جنگجوی افغان را آموزش نظامی می‌دهد

عبدالجبار قهرمان مسئول گروه اوپراتیفی در ولایت هلمند

مسئول گروه اوپراتیفی در ولایت هلمند ادعا می‌کند که ایران هزاران جنگجوی افغان را در آن‌کشور آموزش نظامی می‌دهد.

عبدالجبار قهرمان به رادیو آزادی درین مورد گفت:

" من می‌توانم این را برای تان ثابت بسازم که فعلاً تعداد زیادی از افغان‌ها در ایران به خصوص از این منطقه هلمند، فراه، هرات و بادغیس تحت آموزش و تربیۀ آن‌ها قرار دارند."

آقای قهرمان افزود که هدف از آموزش این افغان‌ها از سوی ایران، تشدید جنگ و درگیری در بهار سال آینده و سقوط برخی از شهر های افغانستان به دست شورشیان مسلح است.

پیش ازین حیات الله حیات والی هلمند، ایران را به مداخله نظامی درین ولایت متهم کرده بود.

ایران تا حال درین مورد چیزی نگفته‌است.

وزارت عدلیه: بیش از ۷۰۰ طفل متهم یا محکوم به جرایم اند

یافته‌های وزارت عدلیه افغانستان نشان می‌دهد که بیش از ۷۰۰ طفل که ۸۰ تن آنان کودکان دختر هستند، متهم یا محکوم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، اختطاف، قاچاق مواد مخدر، سرقت، لواط و زنا و قتل شده‌اند.

وزارت عدلیه افغانستان می‌گوید، این اطفال و نوجوانان به مراکز اصلاح و تربیه این وزارت سپرده می‌شوند.

به گفته این وزارت موجودیت ۷۶۲ طفل و نوجوان متهم و محکوم برای آنان نگران کننده‌است، اما با این هم یافته‌های آنان نشان می‌دهد که سطح جرایم در میان کودکان امسال کمتر بوده‌است.

یک جنرال وزارت داخله به جرم اخذ رشوت به ۱۲ سال حبس محکوم شد

جنرال عبدالواسع رؤفی به جرم اخذ رشوت از سوی محکمه استیناف به دوازده سال حبس تنفیذی محکوم گردید.

محکمه اختصاصی رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری این جنرال ۶۳ ساله وزارت داخله را در محکمه نخست به جرم گرفتن ۱۵۰ هزار دالر امریکایی رشوت و سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی به چهارده سال حبس تنفیذی و هجده هزار دالر جریمه نقدی محکوم به جزا کرده بود.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری حدود ۱۴ ماه پیش به ‎هدف رسیدگی به دوسیه های فساد اداری به کار آغاز کرد.

این مرکز پیش از این دو جلسه علنی برگزار کرده‎است که در یکی از این جلسات یک څارنوال نظامی به جرم گرفتن پنجاه هزار افغانی رشوت محاکمه شد.

هشدار رئیس جمهور غنی به گروه طالبان!

رئیس جمهور غنی به طالبان هشدار می‌دهد که اگر از خشونت دست بر ندارند، دفتر قطر به روی این گروه بسته خواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان، شب گذشته در حاشیه نشست امنیتی مونشن با وزیر خارجه قطر گفت‌وگو های داشته است و در این دیدار تأکید کرده که اگر اعضای این گروه تا بهار سال آینده خورشیدی در رفتار‌ شان تغییر مثبت پدید نیاورند و به خشونت‎ها ادامه دهند، باید تحریم‌ها به شمول بسته شدن دفتر قطر بر آن‎‌ها افزوده شود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده‌است که آقای غنی در این دیدار همچنان به وزیر خارجه قطر گفته‌است تحقیقات افغانستان در باره حادثه اخیر ولایت کندهار نشان دهنده آن است که این انفجار از سوی طالبان و شورای آن‎ها سازماندهی شده بود.

در انفجار ماه گذشته در مهمانخانه ولایت کندهار به شمول معاون والی کندهار، دو عضو شورای ملی افغانستان، یک دپلومات افغان و پنج دپلومات امارات متحده عربی کشته شدند.

طالبان دست داشتن‌شان در این انفجار را رد کرده‌اند.

اشرف غنی در حاشیه کنفرانس مونشن با جواد ظریف ملاقات کرد

رئیس جمهور غنی در باره ایجاد خط آهن که چین را از طریق افغانستان به ایران وصل می‌کند و بازسازی راه ابریشم با وزیر خارجه ایران گفت‌وگوهای داشته است.

ریاست جمهوری می‌گوید، آقای غنی در دیدار با محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونشن همچنان بر گسترش همکاری‌های دو جانبه امنیتی، مبارزه با تروریزم، مسایل اقتصادی و تنظیم امور سرحدی گفت‌وگو کرده‌است.

از سوی دیگر ،در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده‌است که آقای غنی امروز پس از سفر دو روزه و اشتراک در نشست امنیتی مونشن به کشور بازگشته و این نشست برای افغانستان مهم بوده‌است.

خبرنامه می‌افزاید که در این دیدار قرار بر آن شد تا در بارۀ بسته پیشنهادی افغانستان، حکومت ایران نظریات خود را شریک سازد و پس از آن در این رابطه گفت‌وگوها آغاز شود.

رادمنش: نیروهای افغان آماده پاسخدهی به حملات پاکستان اند

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، نیروهای امنیتی افغان آمادگی کامل برای پاسخدهی به راکت پراکنی‌های پاکستان دارند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت تأکید می‌ورزد که اگر پاکستان به این کارش ادامه دهد و معضل از راه دپلوماتیک حل نشود، افغانستان به این‌کشور از راه نظامی پاسخ مشابه خواهد داد.

در روزهای اخیر بار دیگر بخش هایی از ولایات ننگرهار و کنر از خاک پاکستان هدف نزدیک به چهارصد حمله راکتی و توپخانه‌یی قرار گرفته که به گفته عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار، این حملات چند تن را زخمی ساخته و خساراتی نیز به میان آورده‌است.

فیصل: امریکا جهت محو تروریزم فشارها بر پاکستان را بیشتر سازد

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند، شکِ وجود ندارد که پاکستان حامی تروریزم است و جامعه جهانی باید برای نابودی پدیده هراس افگنی بر این‌کشور فشار وارد کند.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان امروز در صحبت با رادیو آزادی تأکید ورزید که امریکا باید برای نجات افغانستان و منطقه از شر تروریزم فشارها را بر پاکستان بیشتر سازد.

وی گفت:

"برای اینکه پدیده تروریزم در افغانستان و القاعده در منطقه نابود گردد، نیاز است تا فشارهای جامعه جهانی بر پاکستان بیشتر شود. در نخست امریکا باید تلاش‌هایش را در این زمینه بیشتر سازد تا پاکستان از حمایت تروریزم دست بردارد."

آقای فیصل تأکید می‌ورزد که هراس افگنان در پاکستان آموزش می‌بینند و در این‌کشور تجهیز و تمویل می‌شوند.

روزنامه وال ستریت ژورنال نیز از زبان مقام‌های امریکایی نگاشته است که پاکستان باید از بهر حمایت از تروریزم زیر فشار‌های واشنگتن قرار گیرد.

در اثر سرمای شدید سه تن در ولایت سرپل جان دادند

مقامات سرپل می‌گویند، در اثر سرمای شدید سه تن در این ولایت جان باخته اند.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل صبح امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت که این سه تن در مرکز شهر سرپل جان داده‌اند.

سخنگوی والی سرپل گفت از سه روز به این سو برفباری شدید در نقاط مختلف این ولایت جریان داشته و به دلیل نبود برق و مسدود بودن راه‌های مواصلاتی آنان از میزان تلفات در ولسوالی‌های این ولایت اطلاع ندارند.

به گفته امانی به دلیل شدت سرما و نبود امکانات ممکن تلفات جانی زیادی در ولسوالی‌ها به مردم وارد شده باشد.

بارش برف سبب مسدود شدن راه‌های مواصلاتی دایکندی شده‌است

تمام مسیر‌های ولایت دایکندی بر اثر بارش برف مسدود شده‌است.

شیر محمد انتظار سخنگوی والی ولایت دایکندی در صحبت با رادیو آزادی گفت که در اثر برف باری‌های روز گذشته در ولایت دایکندی تمام مسیر‌های نیلی مرکز این ولایت با سایر ولسوالی‌ها مسدود است و کوتل قوناق که ولایت دایکندی را به بامیان و از آنجا به کابل وصل می‌کند نیز بسته می‌باشد.

وی افزود که ۲۳ تن از مسافرینی که در کوتل قونان بر اثر برف باری و طوفان گیر مانده بودند به پوسته پلیس در آن منطقه انتقال داده شده‌اند و کار برف پاکی در تمام مسیر‌های دایکندی از سه ساعت قبل به شدت جریان دارد.

به گفته آقای انتظار همزمان با برفباری در نقاط مرتفع، در مراکز ولسوالی‌ها بارندگی شدید جریان داشته که باعث جاری شدن سیلاب در مراکز ولسوالی‌های این ولایت و تخریب خانه‌های مسکونی و زمین‌های زراعتی شده‌است اما تا هنوز آمار دقیق از میزان خسارات ناشی از سیلاب‌ها در ولایت دایکندی معلوم نیست.

اشرف غنی: هیچ هدف استراتژیک دشمن برآورده نشده‌است

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان گفته‌است که با وجود چالش‌های روان، هیچ هدف استراتژیک دشمن برآورده نشده‌است.

محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونشن دیشب در جرمنی بیشتر گفت:

" هیچ هدف استراتژیک دشمنان ما برآورده نشده‌است. هیچ ولایت افغانستان در کنترول دشمن نیست. بلی، ما در حال جنگ استیم. اما این یک جنگ پیچیده‌است."

او گفت که افغانستان در خط مقدم نبرد علیه تروریزم قرار دارد و با بیست گروه تروریستی در حال مبارزه است.

آقای غنی از جامعه جهانی خواست که افغانستان را در مبارزه با تروریزم همکاری کند.

نشست امنیتی مونشن با حضور سران بیش از ۳۰ کشور روز جمعه آغاز شد و امروز به پایان می‌رسد.

توافقنامۀ همکاری میان افغانستان و اتحادیه اروپا امضا شد

حکومت افغانستان و اتحادیۀ اروپا توافقنامۀ همکاری و توسعۀ را امضا کردند.

اکلیل حکیمی وزیر مالیۀ افغانستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا این توافق‌نامه را دیروز در حاشیۀ کنفرانس امنیتی مونشن در جرمنی امضا کردند.

این توافق‌نامه نخستین چوکات کاری حقوقی میان افغانستان و اتحادیه اروپاست.

به اساس یک بیانیۀ اتحادیه اروپا، خانم موگرینی گفته‌است که این توافق‌نامه به آنان اجازه می‌دهد تا کارهای آغاز شده در مورد حقوق بشر، مبارزه با فساد اداری، دولت سازی و نیز موضوع مهاجرین در افغانستان به پیش برده شود.

از سوی دیگر، وزیر مالیه افغانستان هم گفته‌است که این توافق‌نامه درب جدید همکاری‌ها را می‌گشاید.

خوگیانی: ولسوالی لعلپور هدف اصابت راکت‌های پاکستان قرار گرفت

عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار

مقام‌های ننگرهار از برخورد چند صد راکت و مرمی توپخانه از خاک پاکستان بر بخش‌های از ولسوالی لعلپور این ولایت خبر می‌دهند.

عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار دیشب به رادیو آزادی گفت که درین رویدادها به مردم محل آسیب رسیده‌است.

او افزود:

" از دو روز گذشته به این طرف، از آن سوی خط فرضی دیورند تقریباً ۳۷۵ حملۀ راکتی و توپخانه‌ای شده‌است. غیر نظامیان به شمول کودکان زخمی شده‌اند. منسوبین و مقام‌های مستقر در ننگرهار همیشه آماده هر نوع پاسخدهی استند."

پیش ازین، مقام‌های پاکستانی مسئولیت حمله‌های اخیر در لاهور و سند را به دوش آن عده از شورشیانِ گذاشته اند که به گفتۀ آنان در خاک افغانستان مستقر اند.

در واکنش به این، وزارت خارجۀ افغانستان ابرار حسین سفیر پاکستان در کابل را فرا خواند تا در مورد این اظهارات و همچنان حمله‌های راکتی و توپخانه‌ای بر ولسوالی لعلپور ننگرهار توضیح بدهد.

تیم کرکت افغانستان به مصاف تیم زیمبابوی می‌رود

تیم‌های ملی کرکت افغانستان و زیمبابوی امروز در دومین دیدار بین‌المللی یک روزۀ‌ شان به مصاف یکدیگر می‌روند.

این بازی در ستدیوم هراری پایتخت زیمبابوی ساعت دوازده ظهر به وقت کابل انجام می‌شود.

عزیزالله فضلی معاون کرکت بورد افغانستان دیشب به رادیو آزادی گفت که کرکت بازان افغان از روحیۀ بالا برخوردارند.

او افزود:

" تیم ملی افغانستان آمادگی خوب دارد. تیم زیمبابوی زیر فشار است، چون یک بازی را به افغانستان باخته است."

تیم‌های ملی کرکت افغانستان و زیمبابوی سلسله پنج بازی بین‌المللی یک روزه را در ۱۶ ماه فبروری آغاز کردند.

افغانستان بازی نخست را به علت باران به اساس روش موسوم به دی.ال یا دک لوییس با ۱۲ دوش برد.

در هوای بارانی و نامناسب، روش دی.ال در بازی کرکت سرنوشت بازنده و برنده را تعیین می‌کند.

یک دختر ۵ ساله در اثر سرازیر شدن برفکوچ در بامیان جان باخت

یک دختر در اثر سرازیر شدن برفکوچ در ولایت بامیان جان باخت.

محمد علی لکزی آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بامیان در این مورد به رادیو آزادی گفت که این دختر پنج ساله در ولسوالی نمبر دو یکولنگ جان داد.

وی افزود که از روز گذشته تا حال تنها هشت برفکوچ در ولسوالی پنجاب و یکولنگ ولایت بامیان سرازیر شده‌است.

به گفته آقای لکزی، از آغاز برف باری‌های اخیر در ولایت بامیان ۵ تن جان خود را از دست داده‌اند که شامل یک تن در کوتل حاجیگک، سه تن در ولسوالی حصه اول یکاولنگ و یک دختر در ولسوالی حصه دوم یکاولنگ می‌باشند.

پنج چوپان در اثر بارش برف سنگین در جوزجان جان باختند

در نتیجه شدت ریزش برف در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان، پنج چوپان جان باختند.

حلیمه صدف یک عضو شورای ولایتی جوزجان در صحبت با رادیو آزادی گفت که در کنار این پنج تن، بیشتر از ۲۰۰ راس مواشی به علت شدت ریزش برف تلف شده‌اند.

از سوی دیگر شماری از باشندگان این منطقه باینغر ولسوالی درزاب می‌گویند، صدها راس مواشی آنان که تمام دارایی‌ شان است در این منطقه در برف‌ها گیر مانده اند.

آنان خواهان اقدام جدی دولت در این زمینه شده‌اند.

حامد کرزی حملات راکتی پاکستان بر خاک افغانستان را تقبیح کرد

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان حملات راکتی نظامیان پاکستان بر مناطق شرقی این‌کشور را شدیداً تقبیح کرد.

در اعلامیۀ که از سوی دفتر آقای کرزی به رادیو آزادی مواصلت کرده آمده‌است که این حملات راکتی خلاف تمام اصول و موازین بین‌المللی بوده و تجاوز آشکار بر تمامیت ارضی افغانستان است.

آقای کرزی ادعا های پاکستان مبنی بر دست داشتن افغانستان در حمله تروریستی اخیر در پاکستان را بی‌بنیاد دانسته و می‌گوید که افغانستان قربانی تروریزم بوده و آنچه پاکستان امروز با آن مواجه است ناشی از سیاست‌های چندین دهه آن کشور است.

وی گفته‌است که افغانستان از پاکستان می‌خواهد که در امر مبارزه با تروریزم با افغانستان و سایر کشورهای منطقه صادقانه همکاری کند.

کابل از اقدام اخیر امارات متحدۀ عربی استقبال کرد

حکومت افغانستان از اقدام اخیر امارات متحده عربی مبنی بر جلوگیری از ورود یک هیئت طالبان به آن‌کشور، استقبال می‌کند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که این اقدام امارات متحده عربی زنگ خطر برای طالبان و کشورهای حامی آن است.

این در حالیست که شماری از رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امارات متحده عربی گزارش داده‌اند که این‌کشور به آن نمایندگان طالبان اجازه ورود به امارات متحده عربی را نداد که می‌خواستند در مراسم فاتحه جمعه الکعبی سفیر پیشین امارات متحده عربی مقیم افغانستان که در رویداد کندهار زخمی و بعداً جان باخت، شرکت کنند.

تا هنوز کدام منبع رسمی این موضوع را تائید نکرده‌است و طالبان مسلح نیز در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند.

سفیر پاکستان مقیم کابل از سوی وزارت خارجه افغانستان احضار شد

وزارت امور خارجه افغانستان، سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار کرده‌است.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ابرار حسین سفیر پاکستان از سوی حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه افغانستان احضار شده‌است.

در اعلامیه آمده که آقای کرزی در پیوند به حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر ولسوالی لعل پور ننگرهار و دیگر مناطق شرقی این‌کشور، بازداشت ۱۵۰ مهاجر افغان توسط پولیس پاکستان در اسلام آباد و راولپندی و بسته شدن بندر تورخم و چمن بر روی مسافران، سفیر پاکستان را احضار کرده‌است.

در اعلامیه گفته شده که معین سیاسی وزارت خارجه خواستار توضیحات حکومت پاکستان در این زمینه شده‌است.

بر اساس اعلامیه، حکمت خلیل کرزی، خواستار توقف فوری حملات راکتی، رهایی مهاجران افغان و بازگشایی دوباره بندرهای تورخم و چمن شده‌است.

در اعلامیه آمده که سفیر پاکستان گفته‌است که نگرانی‌های افغانستان را در مورد موضوعات ذکر شده، به مقام‌های کشورش گزارش می‌دهد.

رئیس‎ جمهور غنی با وزیر دفاع امریکا ملاقات کرد

رئیس‎ جمهور غنی با جیمز متیس وزیر دفاع امریکا دیدار کرد.

ریاست جمهوری با نشر اعلامیه گفته‌است که دو طرف پیرامون مسایل مختلف به خصوص، تجهیز و تمویل قوای مسلح افغانستان و همچنان مبارزه با تروریزم و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

اعلامیه می‌افزاید که رئیس جمهور با صدراعظم کشور شاهی ناروی نیز دیدار کرد و هر دو جانب روی امنیت، صلح و ثبات و مسایل مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند.

در اعلامیه آمده‌است که رئیس‎ جمهور غنی با اشاره به روند مذاکرات صلح گفت، با وجودیکه افغانستان طرفدار تأمین صلح می‎باشد، اما عواملی هنوز اند که صلح را در منطقه به نفع خود نمی‌بینند.

به نقل از اعلامیه، صدراعظم کشور شاهی ناروی بر مبارزه با تروریزم تأکید کرد.

در اعلامیه آمده‌است که رئیس جمهور همچنان با انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی، مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا، وزیر امور خارجۀ عربستان و شماری از مقامات کشورهای دیگر نیز دیدار کرد و دو جانب در خصوص همکاری‌های دو کشور بحث کردند.

وزارت داخله: ۳۴ داعشی در ولایت ننگرهار کشته شدند

حدود ۵۷ تن از جنگجویان داعشی در ۲۴ ساعت گذشته در ننگرهار کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند.

وزارت امور داخله با نشر خبرنامه‌ای گفته‌است که در نتیجه حملات هوایی و زمینی نیرو‌های امنیتی افغان در ولسوالی هسکه مینه ۳۴ داعشی کشته، ۱۶ زخمی و ۷ تن دیگر‌ شان بازداشت شدند.

در اعلامیه آمده‌است که در حال حاضر عملیات نیرو‌های افغان بر ضد داعشیان در این ولسوالی به شدت جریان دارد.

اعلامیه می‌افزاید که در جریان این عملیات‌ها به نیرو‌های امنیتی و افراد ملکی آسیب نرسیده‌است.

صلیب سرخ خواهان رهایی مصون دو کارمند ربوده شده‌اش گردید

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواهان رهایی مصون و بی قید و شرط دو کارمند ربوده شده خود شده‌است.

رامین ایاز سخنگوی این کمیته به رادیو آزادی گفت:

"ما از ربایندگان با توسل به احساس بشری شان می‌خواهیم تا همکاران ما را هر چه زودتر بدون قید و شرط رها نمایند. ما همچنان از ربایندگان خواهش می‌کنیم که از اجرای اعمال خودداری نمایند که زندگی آن‌ها را به خطر مواجه می‌سازد."

وی می‎گوید که این کمیته همچنان از تمامی مقامات و گروه‌های مسلح می‌خواهد تا در رهایی این دو تن نهایت تلاش کنند.

این دو تن زمانی ربوده شدند که بر کاروان شان در ولایت جوزجان به تاریخ ۸ فبروری حمله صورت گرفت و در نتیجه آن شش کارمند این کمیته کشته شدند.

پس از قتل شش کارمند و اختطاف دو تن دیگر شان، تمام فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان به حالت تعلیق درآمده ‌است.

شهیم: نیروهای افغان آماده دفاع از خاک شان اند

قدم شاه شهیم لوی درستیز قوای مسلح افغانستان

لوی درستیز قوای مسلح افغانستان می‌گوید که از یک هفته به این سو خاک افغانستان گواه حملات پاکستان بوده‌است.

قدم شاه شهیم روز شنبه در یک نشست خبری مشترک با معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفت که این موضوع از مجرای دیپلوماتیک با پاکستان شریک شده اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به هیچ کسی اجازه حمله را نمی‎دهد و از خاک شان دفاع خواهند کرد.

وی گفت که افغانستان حامی تروریزم نبوده بلکه قربانی تروریزم است.

به گفته وی، ادعای پاکستان در این زمینه بی اساس است و نیاز است که پاکستان خود در امر مبارزه با تروریزم صادقانه عمل کند.

رجب: شاهراه سالنگ به روی ترافیک مسدود شده‌است

شاهراه سالنگ به دلیل برف باری‌ها و طوفان شدید به روی رفت و آمد مسدود است.

جنرال رجب آمر حفظ و مراقبت سالنگ‌ها به رادیوآزادی گفت که در دو روز گذشته طوفان شدید در سالنگ‌ها جریان داشت و شام دیروز این شاهراه را بسته کردند.

او همچنان می‌گوید که تمامی وسایط که در مسیر شاهراه قرار داشتند، به جای امن انتقال داده شده و هیچ تلفات در سالنگ وجود ندارد.

وی گفت که تا بهتر شدن وضعیت، این مسیر به روی ترافیک بسته خواهد بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG