لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۸

افغانستان

گزارش: حدود ۲۰ هزار تن در اثر جنگ‌ها از غزنی و بغلان بی‌جا شده‌اند

اداره هماهنگ کنندۀ کمک‌های بشری ملل‌متحد در افغانستان می‌گوید در یک هفته اخیر حدود ۲۰ هزار نفر از اثر جنگ‌های جاری در ولایات غزنی و بغلان بی‌جا شده‌اند.

در گزارش این اداره که امروز منتشر شد، همچنان آمده‌است که دست کم ۱۶ هزار تن از اثر سیلاب‌ها در افغانستان بی‌جا شده و و با ۱۳ هزار افغان که از اثر سیلاب‌ها، زلزله‌ها و خشک‌سالی متضرر شده‌اند، کمک‌های صورت گرفته‌است.

اداره هماهنگ کننده کمک‌های بشری ملل‌متحد در افغانستان می‌گوید حد اقل در ولایت ارزگان از اثر نا امنی‌ها دو شفاخانه از دو هفته به این‌طرف مسدود اند.

شورای ولایتی غزنی: ۱۴ پولیس در این ولایت کشته شده‌اند

یک مقام غزنی می‌گوید در حمله شب گذشته شورشیان بر چندین ولسوالی این ولایت دست کم ۱۴ پولیس کشته شده‌اند.

حسن رضا یوسفی، عضو شورای ولایتی غزنی به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته است که هفت نفر به‌شمول قوماندان امنیه ولسوالی ده یک و یک قوماندان پولیس احتیاط در این ولسوالی و هفت پولیس دیگر در ولسوالی جغتو کشته شده‌اند.

او گفته است که حملات شورشیان بر ولسوالی‌های ده یک، جغتو، اجرستان و قره‌باغ شب گذشته آغاز و تا اوایل امروز ادامه داشته است.

لطیفه اکبری، رئیس شورای ولایتی غزنی تأیید کرده که شورشیان طالب چندین پوسته را در ده یک و جغتو تصرف کرده‌اند و نیرو های دولتی بیش از ۲۰ نفر تلفات داده‌اند.

طالبان مسئولیت این حملات را به‌دوش گرفته‌است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان ادعا کرده‌است که ولسوالی جغتو و پوسته پولیس در ده یک تصرف شده‌است.

والی غور: عملیات برای تصرف مناطق از دست رفته آغاز شده‌است

غلام ناصر خاضع والی غور

مقامات محلی در غور می‌گویند عملیات پس‌گیری مناطق از دست رفته که چند روز قبل طالبان به تصرف‌شان در آورده بودند، امروز صبح از سوی نیروهای امنیتی آغاز شده‌است.

غلام ناصر خاضع والی غور به رادیو آزادی گفت این عملیات از سوی قوت‌های هوایی پشتیبانی می‌شود و تا هنوز چند قریه به‌شمول خواجه گان و سلمین که مربوط ولسوالی دولینه می‌باشد به تصرف نیروهای امنیتی در آمده‌اند.

آقای خاضع می‌گوید تا هنوز از تلفات وارد شده به دشمن آمار دقیق ندارند و عملیات نیز به شدت جریات دارد.

گزارش: افغانستان بعد از ۱۷ سال جنگ بازهم بی‌ثبات و خطرناک است

گزارش تازۀ نظارت کننده‌گان حکومت امریکا می‌گوید که استراتژی جدید این کشور برای افغانستان از ماه اگست گذشته به این‌سو پیشرفت اندک در برابر شورشیان طالب داشته‌است و این کشور بعد از ۱۷ سال جنگ باز هم خطرناک و بی‎ثبات پنداشته می‎شود.

این نتیجه‌گیری که دیروز از جانب سه نهاد نظارت کنندۀ حکومت امریکا تقدیم شد با اظهارات وزارت دفاع امریکا مغایرت دارد که گفته‌است نیروهای افغان با کمک امریکا توانستند وضعیت را به نفع خود بهبود بخشند و جنگ در برابر شورشیان طالب را با قوت به پیش می‌برند.

این گزارش که از سوی مفتش عمومی وزارت دفاع، وزارت خارجه و اداره امریکا برای انکشاف بین‌المللی به کانگرس تقدیم شده‌است، در سه ماه تا ۳۱ مارچ گذشته با در نظرداشت حملات مرگبار مخالفین نشانه‌های اندکی از پیشرفت در وضعیت می‎بیند.

گزارش می‎گوید، شورشیان طالب و جناح خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی با راه اندازی حملات قابل توجه در کابل صد‌ها نفر را کشتند.

گزارش می‌افزاید که شورشیان طالب مناطق را در دست داشته و حملات تروریستی مرگبار در کابل و جاهای دیگر انجام داده‌اند.

عبدالله: حکومت در فراهم کردن سهولت‎ها جهت رشد اقتصادی متعهد است

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

رئیس اجرائیه افغانستان می‌گوید، حکومت برای فراهم کردن سهولت‌ها جهت رشد اقتصادی، افزایش تولیدات داخلی و تقویت سکتور خصوصی متعهد است.

عبدالله عبدالله در نشست روز دوشنبۀ شورای وزیران هم‌چنان گفت که رشد اقتصادی با تولیدات داخلی و سکتور خصوصی وابسته‌گی مستقیم دارد.

در این نشست مصطفی مستور وزیر اقتصاد گفت که رشد اقتصادی افغانستان ۲،۲ در‌صد است.

اما او افزود که فقر ۵۵ درصد، بی‌کاری ۲۴.۵ درصد و عدم مصونیت غذایی به ۴۴ درصد رسیده‎است.

آقای مستور افزود، اگر تغییر در پالیسی‌ها و توازن در صادرات و واردات به میان آید، پیشبینی می‎شود که رشد اقتصادی افغانستان تا سال ۲۰۲۵ میلادی به حدود ۵.۵ درصد برسد.

افغانستان با تولید نا خالص معادل نزده و نیم میلیارد دالر و عاید سرانه ۶ صد دالر، ۲۴مین کشور فقیر جهان دانسته می‎شود.

سه مظنون با مقدار مواد منفجره خطرناک در کابل بازداشت شدند

سه مظنون به‌شمول دو پاکستانی با یک مقدار مواد منفجره خطرناک از کابل بازداشت شده‌اند.

در اعلامیۀ فرقه ۱۱۱ کابل آمده‌است مؤظفین امنیتی روز دوشنبه در جریان گزمه در ولسوالی بتخاک کابل، سه مظنون را که دو تن‌شان پاکستانی و یکی دیگر‌ شان شهروند افغانستان بود، بازداشت کردند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده‌است، از نزد این افراد، امونیم نایتریت و سی فور که برای ساختن بمب استفاده می‌شود، همراه با ۱۷۰ هزار افغانی، مقداری پول پاکستانی، تیلیفون‌های موبایل، سیم کارت، دو جلد پاسپورت پاکستانی و کارت‌های قبایلی به دست آمده‌است.

بر اساس اعلامیه تحقیق از مظنونین ادامه دارد.

منبع: معین ارشد وزارت داخله افغانستان از سمت‌اش برکنار شده‌است

مراد علی مراد

جنرال مراد علی مراد معین ارشد وزارت امور داخله از کارش برکنار شده‌است.

یک منبع معتبر حکومتی به رادیو آزادی با تأیید این خبر هم‌چنان گفت که اختر ابراهیمی قوماندان محافظت ریاست جمهوری، به‌جای آقای مراد تعیین شده‌است.

این منبع که خواست نامش گرفته نشود هم‌چنان گفت که مشکل مدیریت و عدم رضایت از کار جنرال مراد باعث برکناری وی شد.

مراد علی مراد ۵۹ ساله، از جنرالان ۴ ستاره افغانستان است که در قول اردوها و معینیت وزارت دفاع افغانستان نیز کار کرده‎است.

پامپیو: ایران باید از حمایت طالبان در افغانستان دست بردارد

مایک پامپیو

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید، ایران باید از حمایت طالبان و سایر تروریستان در افغانستان دست بردارد.

مایک پامپیو امروز پالیسی جدید آن کشور را در مورد ایران اعلان کرد.

این نخستین سخنرانی وی بعد از تقرر به‌حیث وزیر خارجه امریکا محسوب می‌شود.

مایک پامپیو با اشاره به حمایت ایران از طالبان در افغانستان گفت:

"ایران باید حمایت از طالبان و سایر تروریستان را در افغانستان و منطقه پایان داده، همچنان از پناه دادن به رهبران ارشد شبکه القاعده دست بردارد."

در این سخنرانی که مایک پامپیو نقشۀ راه در مورد توافق‌نامه اتُمی با ایران را مشخص ساخت گفت، "ایران باید از حمایت تروریستان در سرتاسر جهان دست بردارد و آن چنانی‌که رئیس جمهور ترمپ گفته‌است، اگر ایران برنامه اتمی‌اش را دوباره آغاز کند، با مشکلات جدی مواجه خواهد شد که قبلاً آن‌ها را تجربه نکرده‌است."

این سخنرانی در حالی صورت گرفت که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، حدود دو هفته قبل خروج واشنگتن را از توافق‌نامه اتُمی سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران اعلان نموده، تحریم‌های تازه را بر آن کشور وضع کرد.

وزارت دفاع هشدار تازۀ طالبان را "تبلیغات واهی و بی‌اثر" خواند

وزارت دفاع افغانستان هشدار تازۀ طالبان به شهریان کابل را "تبلیغات واهی و بی‌اثر" خواند.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت، نیرو های دفاعی و امنیتی افغانستان نخواهند گذاشت که تروریستان به هدف‌شان برسند.

طالبان اخیراً یک اعلامیۀ آنلاین به مردم کابل هشدار داده‌اند که از مراکز نظامی دوری جویند و گفته‌اند که این گروه در حال طرح‌ریزی حملات بیشتر بر مراکز نظامی و استخباراتی در شهر کابل است.

کتُب معارف که در بغلان غیر قانونی به فروش می‌رسید، کشف و ضبط شد

ریاست امنیت ملی بغلان حدود ۱۰ هزار جلد کتاب درسی معارف را که به‌طور غیر قانونی به فروش می‌رسید، امروز کشف و ضبط کرد.

ریاست امنیت ملی بغلان در این مورد از صحبت با رسانه‌ها خودداری کرده است، اما مولوی نقیب‌الله سجاد معاون ریاست معارف این ولایت به رسانه‌ها گفت، این کتُب درسی ممنوع‌الفروش بوده، باید فروشنده‌گان آن تحت تعقیب قانونی قرار گیرند.

معاون ریاست معارف ولایت بغلان، در مورد این‌که این کتُب درسی مکاتب چگونه به بازار راه یافته اند، چیزی نگفته است.

گفته می‌شود، حدود ۸۰ درصد شاگردان معارف ولایت بغلان به علت کمبود کتب درسی در مکاتب، بیشتر کتاب‌هایشان را از دکان‌ها خریداری می‌کنند.

افراد ناشناس رئیس شورای محلی ولسوالی شورابک را به قتل رسانیدند

افراد مسلح ناشناس امروز در منطقه حوزه چهاردهم شهر کندهار رئیس شورای محلی ولسوالی شورابک را به قتل رسانیدند.

داوود احمدی سخنگوی والی کندهار امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، حمله کننده‌گان بالای ملک داوود، از محل حادثه فرار کرده‌اند.

او افزود:

"قبل از ظهر امروز در منطقۀ نزدیک به حمام سنگی، یک ملک ولسوالی شورابک توسط افراد مسلح ناشناس به شهادت رسید. تحقیقات نیرو های امنیتی در این مورد ادامه دارد."

تا هنوز مسئولیت این حمله را کسی به عهده نگرفته‌است.

وزارت دفاع: بمب‌های لایزری به‌خاطر دقیق ساختن اهداف استفاده می‌شوند

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، طیارات قوای هوایی این کشور در مبارزه بر ضد مخالفان مسلح از بمب‌های لایزری به‌خاطر دقیق ساختن اهداف و جلوگیری از تلفات ملکی استفاده می‌کند.

در یک اعلامیه این وزارت گفته شده‌است، بمب‌های لایزری خصوصیت دقیق ساختن اهداف را دارد و پیلوتان قوای هوایی افغان تا اصابت بمب به هدف، آن را رهبری می‌کنند.

این در حالیست بر اساس گزارش سال ۱۳۹۶ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۶ بیش از ۹ هزار افراد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند و مخالفان مسلح مسئول ۶۵.۲ درصد این تلفات بوده‌اند.

والی ارزگان: پولیس این ولایت غیر مسلکی است

والی ارزگان می‌گوید، یکی از دلایل ادامه جنگ در این ولایت غیر مسلکی بودن پرسونل پولیس است.

محمد شفیق اسدالله سعید امروز در شهر ترینکوت در یک کنفرانس خبری گفت:

"پولیس ما ملی و مسلکی نیست، آن‌ها پولیس قومی اند، تعلیمات نظامی ندارند، اگر آن‌ها ملی و مسلکی شوند، مشکل حل خواهد شد."

به‌گفته والی ارزگان، نسبت غیر مسلکی بودن پولیس تلفات آن‌ها نیز افزایش یافته‌است.

از چندین ماه به این‌سو از ادامه ناآرامی‌ها در برخی ولسوالی‌ها و مرکز ولایت ارزگان، گزارش داده می‌شود.

مقامات: تلاش‌ها برای نجات اتباع اختطاف شدۀ هندی جریان دارند

مقامات ولایت بغلان می‌گویند، تلاش‌ها به‌خاطر نجات انجنیران اختطاف شدۀ هندی ادامه دارد.

عبدالحی نعمتی والی بغلان امروز به رادیو آزادی گفت، تلاش برای نجات ۷ انجنیر ربوده شده هندی در آن ولایت جریان دارد، ولی تا هنوز نتیجه مطلوب به دست نیامده‌است.

به‌گفته آقای نعمتی، در حال حاضر تلاش‌ها از طریق بزرگان محل و متنفدین قومی جریان داشته، امیدواری‌های زیاد وجود دارد که این تلاش‌ها به نتیجه برسند.

این ۷ انجنیر هندی که مأموریت ساختن یک سب استیشن برق را در ولایت بغلان به عهده داشتند، سه هفته قبل در حومه شهر پلخمری اختطاف شدند.

مقامات افغان طالبان مسلح را مسئول این اختطاف می‌دانند.

وزارت دفاع: ‌۵۹ تروریست در ولایات مختلف افغانستان کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در نتیجۀ عملیات در مناطق مختلف این کشور ۵۹ تروریست به‌شمول دو قوماندان محلی طالبان کشته و ۱۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان امروز در یک اعلامیه گفت، این عملیات در ۲۴ ساعت گذشته به حمایت نیروهای هوایی و قوت‌های توپچی افغان در ولایات ننگرهار، غزنی، پکتیکا، ارزگان، فراه، بلخ، فاریاب، سمنگان، کندز، بغلان و هلمند صورت گرفته‌است.

اعلامیه می‌افزاید، در جریان عملیات در ولسوالی‌های چوری و خاص ارزگان، ۲۴ مخالف مسلح به‌شمول یک تن از قوماندانان محلی طالبان به نام حاجی حافظ کشته، چهار تن زخمی، چهار قرارگاه و مقدار از اسلحه و مهمات آن‌ها از بین برده شده‌است.

وزارت دفاع افغانستان در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغان چیزی نگفته‌است.

طالبان مسلح تا هنوز در مورد این ادعای وزارت دفاع افغانستان تبصره نکرده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG