لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۹

افغانستان

کابل و دوشنبه توافق‌نامه گسترش همکاری مخابراتی را امضا کردند

افغانستان و تاجکستان جهت گسترش همکاری‌های مخابراتی یک توافق‌نامه را امضاء کردند.

بر اساس اعلامیه وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان که امروز نشر شد، این توافق‌نامه در جریان سفر شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان به شهر دوشنبه امضاء شد.

در اعلامیه آمده‌است که در این توافق‌نامه اتصال منطقوی از طریق فایبرنوری، خدمات پُستی و تبادل تجارب تجارت الکترونیکی و همکاری‌های بیشتر در عرصه مخابرات شامل اند.

در جریان امضاء این توافق‌نامه، رئیس اجرائیه افغاستان و صدراعظم تاجکستان نیز حضور داشتند.

جرمنی به یک پناهجوی افغان پناهندگی داد

محکمه جرمنی به آن پناهجوی افغان که یکبار سهواٌ از این کشور اخراج شده و دوباره از سوی حکومت برگشتانده شده بود، پناهندگی داد.

بر اساس خبرگزاری DPA، محکمه برای این پناهجوی افغان که بخاطر حفظ حریم خصوصی اش بنام حشمت الله F شناسایی شده، اقامت سه ساله جرمنی و اجازه کار را داده است.

بعد از اخراج اشتباهی و برگشت دوباره، درخواست این پناهجوی افغان از سوی اداره فدرال مهاجرت جرمنی رد شد اما او از محکمه خواست تا در این مورد تجدید نظر کند.

محکمه در نهایت تصمیم گرفت که بر اساس ادعای این پناهجوی افغان که گفته بود بخاطر همکاری با امریکا از سوی طالبان مسلح تهدید شده است، به او اقامت سه ساله بدهد.

اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان از روند صلح افغانستان حمایت کردند

اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان، تأمین صلح در افغانستان را به نفع منطقه خوانده و از روند صلح افغانستان حمایت‌شان را اعلام کردند.

نشست مشترک کشورهای آسیای میانه، افغانستان و روسیه پیرامون مبارزه با تروریزم و جرایم سازمان یافته دیروز در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده که در آن حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان اشترک کرد.

دفتر شورای امنیت ملی در اعلامیۀ که امروز نشر کرد گفت، حنیف اتمر در این نشست برخی از پیشنهادات و طرح‌های خاص را در مورد توسعه همکاری‌ها در مبارزه با تروریزم و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته با اشتراک کننده‌های نشست ازبکستان شریک ساخت.

با آن‌که در اعلامیه در مورد این پشنهادات و طرح‌ها جزئیات داده نشده‌است اما گفته شده که اشتراک کننده‌ها بخاطر عملی کردن هر چه زودتر این پیشنهادات روی ایجاد گروپ‌های کاری توافق کردند.

در اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی هم‌چنان گفته شده‌است که محمد حنیف اتمر در حاشیه نشست تاشکند، با مقام‌های ارشد امنیتی ازبکستان، تاجکستان، قزاقستان و قرغزستان دیدارهای جداگانه داشت که در آن بر ایجاد مکانیزم‌های مشخص برای عملی شدن تعهدات همکاری‌ها توافق کردند.

وزارت خارجه ازبکستان یک‌شنبه گذشته اعلام کرد که حاضر است تا گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح را میزبانی کند.

مقامات: ۴۳ تن در مسیر بین شورابک و سپین بولدک ربوده شدند

افراد مسلح دیشب ۴۳ تن را از ولایت کندهار ربودند، در این میان ۲۰ محافظ، ۱۳ انجنیر و کارمند تخنیکی و ده کارگر عادی یک شرکت سرک سازی شامل اند.

این افراد در شرکت سرک سازی افغان صداقت کار می کردند.

طالبان مسلح مسئولیت این رویداد را که در بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک بوقوع پیوست به عهده گرفتند.

مقام ها در کندهار می گویند، تلاش ها برای ردیابی افراد ربوده شده آغاز شده است.

  • معلومات قبلی:

بیست محافظ و سیزده انجنیر و کارمند تخنیکی سرک سازی، شب گذشته در مسیر بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک ولایت کندهار توسط افراد مسلح ربوده شدند.

محمد داود احمدی سخنگوی والی کندهار امروز در صحبت را رادیو آزادی گفت:

" یک و نیم بجه دیشب بالای شرکت سرک سازی بین ولسوالی شورابک و سپین بولدک طالبان مسلح حمله کردند که محافظین امنیتی این شرکت بدون کدام مقاومت به افراد مسلح تسلیم شده‌اند و در نتیجه ۲۰ محافظ و ۱۳ کارمند تخنیکی این شرکت ربوده شدند."

به گفته آقای احمدی، در جریان این رویداد بین پولیس سرحدی و افراد مسلح برخورد نیز صورت گرفت که در نتیجه آن چهار پولیس سرحدی کشته و یک تن دیگر شان زخمی شدند.

کسی یا گروهی تا هنوز مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته‌است.

هفده نیروی خیزش مردمی در ولسوالی آب کمری بادغیس کشته شدند

هفده تن از افراد نیروهای خیزش مردمی شب گذشته از سوی طالبان در ولسوالی "آب کمری" ولایت بادغیس کشته شدند.

عبدالعزیزبیگ رئیس شورای ولایتی به رادیو آزادی گفت، این رویداد زمانی صورت گرفت که طالبان بالای پوسته‌های پولیس در این ولسوالی حمله کردند.

به گفته آقای بیگ، نیروهای پولیس از افراد خیزش مردمی تقاضای کمک کردند و آن‌ها که با موترسایکل به کمک نیروهای پولیس آمده بودند در مسیر راه با کمین طالبان مواجه شده و ۱۷ تن آن‌ها کشته شدند.

طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته‌اند.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان می‌خواند ادعا کرده‌است که طالبان سه پوسته امنیتی را تصرف کرده‌اند و به افراد آن‌ها تلفات وارد نشده‌است.

کابل: هیچ‌گونه گفتگو با پاکستان روی خط دیورند نشده‌است

حکومت افغانستان می‌گوید، هیئت شورای امنیت ملی در جریان دیدارش با مقام‌های پاکستان هیچ‌گونه گفتگوی را روی خط فرضی دیورند انجام نداده‌است.

یک هیئت شامل مشاور امنیت ملی، وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان روز سه‌شنبه به اسلام آباد سفر کرد.

هر چند مقام‌های افغان گفته بودند که هیئت در بازدیدش از اسلام آباد در نظر دارد روی آتش‌بس و گفتگوهای صلح صحبت کند، اما در یکی - دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی شایعات بخش شده که گویا اعضای هیئت در دیدار با جنرال قمر جاوید بجوه لوی درستیز اردوی پاکستان در باره خط دیورند بحث کرده‌است.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان دیروز با پخش اعلامیۀ این گزارش‎ها و شایعات را جعلی و بی‌بنیاد خوانده‌است.

در اعلامیه آمده که موضوع خط دیورند تاکنون در هیچ مجلس مقام‌های افغان با پاکستان مطرح نشده‌است.

اعلامیه می‌افزاید، موضوع خط دیورند به مردم افغانستان تعلق دارد و هیچ حکومت حق ندارد که در این مورد با پاکستان گفتگو کند.

کاروان صلح مهاجرین افغان از جلال آباد راهی کابل می‌شود

آرشیف

کاروان صلح مهاجرین افغان امروز جمعه از شهر جلال آباد مرکز ننگرهار راهی کابل می‌شود.

این کاروان روز چهارشنبه ۲۰ ماه جون که مصادف با روز جهانی پناهنده‌گان است، از شهر پشاور به قصد کابل پیاده حرکت کرده و دیروز به جلال آباد رسید.

حیات الله حیات والی ننگرهار در شهر جلال آباد از این کاروان صلح استقبال کرد.

جمیل خان عزیزی مسئول رسانه‌های کاروان صلح مهاجرین افغان دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت، خواست آن‌ها از طرفین درگیر تمدید آتش‌بس و آغاز گفتگو‌های صلح است.

وی گفت:

"خواست ما از دولت و طالبان این است که آتش‌بس کنند و مذاکرات صلح را آغاز نمایند."

آقای عزیزی در ادامه افزود، راهپیمایان در این کاروان از شهر پشاور تا بندر تورخم پیاده و از آنجا به‌خاطر مشکلات امنیتی مجبور شدند تا در بعضی از مناطق توسط موتر خود را به شهر جلال آباد برسانند.

اما قرار است تا شهر کابل پیاده حرکت کنند.

کاروان صلح مهاجران افغان، پس از حرکت مردمی صلح هلمند دومین جنبش مردمی در افغانستان به شمار می‌رود که از حکومت و طالبان افغان می‌خواهند آتش‌بس اعلان کنند و به مذاکرات صلح بپردازند.

مقام‌ها: ۳۸ نیروی امنیتی افغان در ولایات مختلف کشته شدند

مقام‌ها می‌گویند، دیروز در چهار ولایت افغانستان ۳۸ نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

این نیرو‌ها در ولایاتی غزنی، فاریاب، بغلان و نمیروز جان باخته‌اند.

خبر گزاری "دی.پی‌.ای" جرمنی از قول اعضای شورای ولایتی این چهار ولایت خبر می‌دهد که در نتیجه حملات طالبان بر پوسته‌های امنیتی، پایگاه‌ها و قرارگاه‌ها نظامی و هم‌چنان انفجار ماین کنار سرک، ۱۵ سرباز در غزنی، ۱۴سرباز در فاریاب، ۷ سرباز در نمیروز و دو عسکر در بغلان کشته شده‌اند.

این حملات زمانی رخ می‌دهند که طالبان پس از سه روز آتش‌بس حملات تهاجمی‌شان در سراسر افغانستان را از روز یک‌شنبه به بعد، از سرگرفته‌اند.

رئیس اجرائیه افغانستان امروز با رئیس جمهور تاجکستان ملاقات کرد

رئیس اجرائیه افغانستان امروز با رئیس جمهور تاجکستان ملاقات کرد.

رئیس اجرائیه افغانستان که برای اشتراک در کنفرانس "آب برای توسعه پایدار" به دوشنبه رفته است امروز با رئیس جمهور امام علی رحمان ملاقات کرد.

اعلامیۀ ریاست اجرائیه می‌افزاید که رئیس جمهور تاجکستان به مهمان خود خیر مقدم گفت و از حمایت افغانستان از سیاست‌ها و برنامه‌های کشورش در مورد آب سپاس‌گزاری کرد.

رئیس اجرائیه افغانستان عبدالله عبدالله هم از استقبال گرم و مهمان‌نوازی حکومت و مردم تاجکستان تشکر کرد و برگزاری موفقانه این کنفرانس را به رئیس جمهور و مقامات این کشور تبریک گفت.

اعلامیه ریاست اجرائیه می‌گوید که عبدالله عبدالله از پیشنهاد رئیس جمهور امام علی رحمان برای همکاری جهت مقابله با دهشت‌افگنی حمایت نمود و آماده‌گی افغانستان را در این زمینه و مقابله با قاچاق مواد مخدر اعلان کرد.

وزارت دفاع: در کنر و ننگرهار ۱۷ نفر از جنگجویان داعش کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان می گوید در نتیجه حملات هوایی در ولایت‌های کنر و ننگرهار هفده نفر از جنگجویان داعش کشته شده‌اند.

وزارت دفاع می‌گوید این حملات در ولسوالی سوکی کنر و ولسوالی‌های خوگیانی و هسکه مینۀ ننگرهار انجام شده‌است.

از سوی دیگر مقامات محلی غزنی می‌گویند که در نتیجه درگیری‌های شب گذشته در مربوطات مرکز و ولسوالی جغتوی این ولایت سه سرباز و ۲۱ تن از شورشیان طالب کشته شده‌اند.

۴ سرباز دیگر وده شورشی زخمی شده‌اند.

عربستان خواستار تمدید آتش بس میان حکومت و طالبان شد

پادشاه عربستان سعودی ملک سلمان بن عبدالعزیز خواستار تمدید آتش بس میان حکومت افغانستان و شورشیان طالب شده‌است.

او از آتش اخیر طرفین در روز های عید که از سوی حکومت افغانستان تمدید شد استقبال کرد.

رسانه های عربستان سعودی گزارش می دهند که شاه سلمان آتش بس روز های عید در افغانستان را با بسیار علاقمندی تعقیب کرد و گفت که این اقدام با برکت وی را بسیار خوشنود ساخته است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از بیست و هفتم رمضان تا پنجم عید آتش اعلان کرده بود که سپس آن را ده روز دیگر تمدید کرد که هنوز هم نافذ است ولی شورشیان طالب بعد از آتش بس روزهای عید حملات خود را از سر گرفتند.

قوماندانی امنیه کنر: ۳ تن از داعشیان کشته و ۱ تن دیگر شان زخمی شد

مقام‌ها در ولایت کنر از کشته و زخمی شدن چند تن از جنگجویان داعش در حمله طیاره بی‌پیلوت خبر داده اند.

فریدالله دهقان سخنگوی قوماندانی امنیه کنر امروز به رادیو آزادی گفت که طیاره بی‌پیلوت نیرو های بین‌المللی دیروز در ولسوالی سوکی بالای جنگجویان داعش حمله کرد که در نتیجۀ آن سه تن از داعشیان کشته و یک‌تن دیگر شان زخمی شد.

نیرو های بین‌المللی در افغانستان تا کنون در مورد این حملۀ طیاره بی‌پیلوت بالای گروه داعش چیزی نگفته اند.

عبدالله: با رئیس جمهور پاکستان در مورد ثبات افغانستان بحث کردم

رئیس اجرائیه افغانستان می‌گوید، در ملاقات با رؤسای جمهور پاکستان و ترکمنستان برعلاوه روابط دو جانبه روی روند صلح افغانستان و مبارزه با تروریزم بحث و گفتگو کرده‌است.

خبرنگار رادیو آزادی از شهر دوشنبه می‌گوید، عبدالله عبدالله صبح امروز به شماری از خبرنگاران که او را در سفرش به تاجکستان همرایی می‌کنند معلومات داد که در ملاقات با ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان روی نقش پاکستان در تأمین ثبات در افغانستان بحث کرده‌است.

به‌گفته رئیس اجرائیه افغانستان، ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان کشته شدن ملا فضل‌الله رهبر تحریک طالبان پاکستانی در ولایت کنر را یک گام خوب خواند و عبدالله عبدالله نیز خواهان اقدام در برابر مخالفین مسلح دولت افغانستان در قلمرو پاکستان شد.

همچنان رئیس اجرائیه افغانستان در دیدارش با قربان‌قلی بیردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان روی مسایل اقتصادی و انرژی صحبت کرده‌است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان که برای اشتراک در یک کنفرانس زیر عنوان "آب برای توسعه پایدار" به شهر دوشنبه رفته است، قرار است امروز با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان نیز ملاقات کند.

گفته می‌شود که در این ملاقات برخی توافق‌نامه‌ها نیز میان کابل و دوشنبه امضأ خواهند شد.

اردوی پاکستان دو عسکر افغان را به مقامات افغان سپرده است

اردوی پاکستان می‌گوید، دو عسکر افغان را در منطقه چمن به مقامات افغان سپرده است.

اردوی پاکستان در یک اعلامیه که دیروز چهارشنبه نشر شد گفته است حیات‌الله و لطیف‌الله خان را در منطقه سرحدی چمن به پولیس سرحدی افغانستان تسلیم کرده اند.

بر اساس اعلامیه اردوی پاکستان، این دو عسکر افغان سهواً از خط سرحدی تعیین شده، به قلمرو پاکستان عبور کرده و توسط ملیشه‌های پاکستانی دستگیر شده بودند.

  • در این اعلامیه گفته نشده است که این عساکر افغان چه وقت داخل قلمرو پاکستان شده بودند؟

گل آغا شیرزی: تماس‌ها با رهبران طالبان برقرار شده است

وزیر اقوام، قبایل و سرحدات افغانستان می‌گوید، تماس‌ها با رهبران طالبان قایم شده است.

گل آغا شیرزی دیروز چهارشنبه در یک نشست بزرگان قومی در شهر کندهار گفت:

"تقریباً سه ماه کامل، ما با شورای کویته و پشاور به طور مسلسل تماس گرفته و با آن‌ها گفتگو کرده ایم. آن‌ها نیز پاسخ‌های مثبت ارسال کرده‌اند."

گل آغا شیرزی در حالی از قایم شدن تماس‌ها با رهبران طالبان صحبت کرده است که طالبان تمدید آتش‌بس اعلان شده توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را الی اخیر ماه جاری رد کرده گفته اند که به جنگ ادامه می‌دهند.

"م. م": امسال بیش از ۱۳۲ هزار نفر در افغانستان بی‌جا شده‌اند

ملل‌متحد می‌گوید در نتیجه آفت‌های طبیعی و نا امنی‌ها امسال بیش از ۱۳۲ هزار نفر در افغانستان از منازل خود بی‌جا شده‌اند.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های ملل‌متحد می‌گوید از اول ماه جنوری تا هفدهم جون ۱۳۲۷۴۴ نفر در افغانستان مناطق خود را ترک گفته اند.

این اداره در گزارش تازۀ خود که شام دیروز نشر کرد گفت که تنها هفته گذشته ۵۷۰۰ نفر از منازل خود بی‌جا شده‌اند.

اداره هماهنگی کمک‌های ملل‌متحد می‌گوید در سال ۲۰۱۷ چهار لک و ۴۵ هزار نفر در افغانستان از منازل خود بی‌جا شده بودند.

حکومت برای همکاری جهت حل مشکلات آب در منطقه ابراز آماده‌گی می‌کند

حکومت افغانستان برای همکاری جهت حل مشکلات آب در منطقه ابراز آماده‌گی می‌کند.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان می‌گوید این کشور آماده است تا برای حل مشکلات آب با کشورهای منطقه همکاری کند.

عبدالله عبدالله به گردهمایی امروز که زیر عنوان آب و توسعه پایدار در دوشنبه پایتخت تاجکستان برگزار شده است، گفت:

"عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی و تأسیسات حفظ‌الصحه با در نظرداشت کمبود و ملوث بودن آب. یک مشکل عمده برای جامعه جهانی به خصوص به کشورهای رو به انکشاف و انکشاف یافته محسوب می‌شود."

رئیس اجرائیه افغانستان افزود تغییر اقلیم در کشورهای که منابع محدود آب دارند سبب شده تا دخایر برف در آن ذوب شود و خشک‌سالی و ملوث بودن آب افزایش یابد.

وزارت دفاع: ۱۱ سرباز افغان در بالامرغاب بادغیس کشته شدند

مقام‌های افغان می‌گویند، در یک حملۀ طالبان در بادغیس چندین سرباز افغان کشته شده‌اند.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان صبح امروز به رادیو آزادی بیشتر گفت:

"شب گذشته، طالبان حملۀ را در ولسوالی بالامرغاب سازماندهی کردند که در آنجا ۱۱ نفر از سربازان ما شهید شدند و ۹ تن دیگر زخمی شدند."

اما، عبدالعزیز بیگ رئیس شورای ولایتی بادغیس به خبرنگار محلی رادیو آزادی در هرات گفته‌است که درین حمله ۳۰ سرباز کشته شده‌اند.

در یک رویداد جداگانه، در حمله‌های طالبان مسلح در ولایت فراه حداقل ۱۷ پرسونل امنیتی افغان کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دی، پی، آی جرمنی مقام‌های محلی صبح امروز چهارشنبه گفته‌اند که در حملۀ جنگجویان بر دو پوستۀ امنیتی در ولسوالی بالا بلوک ۱۲ پرسونل امنیتی افغان کشته شدند و در حملۀ دیگر در ولسوالی جوند نزدیک سرحد ایران ۵ نیروی امنیتی افغان جان باختند.

این در حالی‌است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تازه‌گی آتش‌بس با طالبان را برای ده روز تمدید کرده‌است.

  • معلومات قبلی

در اثر حمله طالبان مسلح بر ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس، ۳۰ تن از عساکر اردوی ملی کشته شدند.

عبدالعزیز بیگ رئیس شورای ولایتی بادغیس امروز چهارشنبه «۳۰ جوزای ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، این رویداد شب گذشته اتفاق افتاده‌است.

به‌گفته وی، طالبان مسلح دو موتر اردوی ملی را نیز به آتش کشیده‌اند.

تا کنون وزارت دفاع افغانستان در این مورد چیزی نگفته‌است.

سکات میلر: خروج زود هنگام منجر به بی‌ثباتی افغانستان می‌شود

جنرال سکات میلر نامزد فرماندهی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می‌گوید، واشنگتن باید مواظب باشد که به سرعت از افغانستان بیرون نشود.

او افزوده‌است که در غیر این صورت گروه‌های تروریستی دوباره منسجم خواهند شد و افغانستان را وارد جنگ عمیق‌تر خواهند ساخت.

جنرال سکات میلر در اظهارات نوشتاری‌اش به کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا که دیروز سه‌شنبه «۱۹ جون ۲۰۱۸» منتشر شد، از این‌که حضور نظامی امریکا در افغانستان در چه سطح باشد خودداری کرده‌است.

اما او هشدار داده است که خروج زودهنگام منجر به بی‌ثباتی افغانستان توسط القاعده و افراطیان گروه موسوم به دولت اسلامی خواهد شد.

آقای میلر هم‌چنان گفته‌است که پاکستان، روسیه و ایران به پشتیبانی از جنگجویان طالبان ادامه می‌دهند.

انتظار می‌رود کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا به آسانی میلر را در پُست فرماندهی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان تأیید کند.

طاهری: از اقدام ازبکستان برای موفقیت پروسه صلح حمایت می‌کنیم

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، از هرگامی که ازبکستان برای موفقیت پروسه صلح افغانستان بردارد پشتیبانی می‌کند.

وزارت خارجه ازبکستان به روز دوشنبه «۲۸ جوزای ۱۳۹۷» در یک خبرنامه گفت که با طالبان در تماس اند.

در خبرنامه آمده‌است که ازبکستان با شماری از مقام‌های ارشد طالبان هم نشست‌های داشته‌است.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح ناوقت روز سه‌شنبه «۲۹ جوزای ۱۳۹۷» در گفتگو با رادیو آزادی در این مورد گفت:

"ما گام‌هایی را که ازبکستان و هر کشور دیگر به مثابه همکاران پروسه صلح افغانستان در رابطه به صلح در این کشور با صداقت و حسن نیت می‌بردارند لبیک می‌گوییم و استقبال می‌کنیم."

ازبکستان هم‌چنان اعلام کرده که حاضر است میزبان گفتگو‌های رو در رو میان حکومت افغانستان و طالبان باشد.

گروه طالبان تا حالا در باره این اعلام ازبکستان تبصره نکرده، اما پیش از این درخواست‌های پیهم مقام‌های افغان مبنی بر اجرای مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان را رد کرده‌است.

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در« ۲۲ جوزای ۱۳۹۷» در بخشی از پیامش به مناسبت عید فطر روی مذاکره با ایالات متحدۀ امریکا تأکید کرده بود.

همزمان با پخش خبر تماس میان ازبکستان و طالبان یک منبع حکومت افغانستان که نخواست نامش افشا شود به روز سه‌شنبه رادیو آزادی گفت که قرار است محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان پس از دیدار از پاکستان به ازبکستان برود.

آقای اتمر، وزیر داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان سه‌شنبه «۲۹ جوزای ۱۳۹۷» به پاکستان رفتند.

عبدالله در نشست "آب برای توسعه پایدار" در دوشنبه شرکت می‌کند

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

انتظار می‌رود عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان امروز چهارشنبه «۳۰ جوزای ۱۳۹۷» در نشست "آب برای توسعه پایدار" در تاجکستان اشتراک کند.

دوشنبه پایتخت تاجکستان به همکاری سازمان ملل‌متحد میزبان این نشست است.

فریدون خوزون، مشاور مطبوعاتی ریاست اجرائیه دیشب در صحبت تیلیفونی با رادیو آزادی از تاجکستان در این مورد بیشتر گفت:

"در این کنفرانس رؤسای جمهور تاجکستان، پاکستان، ترکمنستان، رئیس اجرائیه افغانستان و از برخی کشور‌های دیگر به سطح معاونان رئیس جمهور و معاونان صدراعظم اشتراک می‌کنند. هدف اصلی کنترول آب و استفاده خوب‌تر برای انکشاف پایدار از آب تا سال ۲۰۲۸ است."

آقای خوزون افزود که قرار است رئیس اجرائیه حکومت افغانستان پس از اشتراک در این نشست با رؤسای جمهور پاکستان، تاجکستان و ترکمنستان نیز به‌گونه جداگانه دیدار کند.

به‌گفته مشاور مطبوعاتی ریاست اجرائیه، یکی از مسایل مورد بحث آقای عبدالله با این مقام‌ها صلح و ثبات در منطقه خواهد بود.

اوچا: از ماه جنوری بدین‎سو بیش از ۱۳۲ هزار افغان بی‌جا شده‌اند

اداره هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل‌متحد یا "اوچا" می‌گوید، از ماه جنوری سال روان میلادی به این‌سو بیش از ۱۳۲ هزار و ۷ صد نفر در سرتاسر افغانستان بی‌جا شده‌اند.

این اداره دیروز سه‌شنبه «۲۹ جوزای ۱۳۹۷» در یک گزارش گفت که جنگ این افراد را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده‌است.

در این گزارش هم‌چنان گفته شده‌است که بی‌جا شدن مردم در اثر جنگ از ماه جنوری به این طرف در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۳۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اوچا گفته است، شمار بی‌جا شده‌گان در جریان حدود ۶ ماه اول سال ۲۰۱۷ اضافه از ۱۹۲ هزار تن بود.

اشرف غنی: اگر طالبان بپذیرند آماده آتش‌بس یک‌ساله هستیم

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بعد از ظهر امروز با جوانانی ملاقات کرد که از ولایت هلمند پیاده به کابل آمده‌اند و از حکومت و طالبان خواهان صلح و ختم خشونت‌ها اند.

رئیس جمهور غنی در این دیدار آماده‌گی کامل اش به صلح را ابراز داشته گفت، در صورتی‌که طالبان حاضر به آتش‌بس باشند حکومت حتی آماده آتش‌بس یک ساله است.

وی افزود:

"من اعلان آتش‌بس را کرده‌ام و اگر طالبان بپذیرند مطلقاً آماده آتش‌بس یک‌ساله ام. اگر می‌خواهید در دشت بنشنیم و مذاکره کنیم آماده‌ام، اگر در خرقه شریف می‌خواهید بنشینیم هم آماده هستم."

در ادامه تلاش‌های حکومت افغانستان به هدف صلح با طالبان رئیس جمهور غنی قبل از ظهر امروز با شماری از رهبران جهادی و بزرگان سیاسی نیز دیدار نموده و در رابطه به آتش‌بس و پروسۀ صلح صحبت‌های داشت.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری در این نشست، اشتراک کننده‌گان به اتفاق نظر از تمدید آتش‌بس و پروسۀ صلح حمایت کردند و پیشنهادات شانرا در مورد مدیریت بهتر اوضاع کشور در جریان آتش‌بس با رئیس جمهور شریک ساختند.

عارف نوری: طالبان عساکر را که ربوده بودند رها کردند

مقامات محلی ولایت غزنی می‌گویند طالبان سربازانی را از قید رها کرده‌اند که در روز سوم عید آن‌ها را در ولسوالی اندر این ولایت ربوده بودند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی امروز به رادیو آزادی گفت، این افراد ناوقت روز گذشته به وساطت بزرگان قومی آزاد شدند.

به گفته آقای نوری طالبان یک هاموی و ۹ میل اسلحه این سربازان را گرفته‌اند.

طالبان در روز سوم عید، شش نیروی افغان را همراه با سلاح و مهمات‌شان در ولسوالی اندر ولایت غزنی با خود برده بودند.

عربستان از اعلام آتش‌بس حکومت افغانستان حمایت کرد

مشاور امنیت ملی عربستان سعودی می‌گوید تلاش‌های حکومت افغانستان برای جلوگیری از جنگ و خونریزی ناروا قربانی فراموش ناشدنی برای بهبود وضعیت تمام امت اسلامی است.

محمد صالح الغفیلی مشاور امنیت ملی سعودی در صحبت تیلیفونی اش با همتای افغانش محمد حنیف اتمر به نماینده‌گی از رهبری عربستان سعودی حمایت اش را از آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان ابراز داشته و اطمینان داد که حکومت سعودی به همکاری هایش در پروسه صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

دو جانب روی تطبیق میکانیزمی هم تأکید کردند که مشاورین امنیت ملی افغانستان، عربستان، ایالات متحده و امارات متحده عربی روی آن به توافق رسیده‌اند.

به گفته آن‌ها این میکانیزم برای ایجاد ثبات در افغانستان خیلی مهم است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG