لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۰

افغانستان

تیم فوتبال پانزده سال افغانستان به تاجکستان باخت

تیم فوتبال پانزده سال افغانستان اولین مسابقه را در بازی‌های قهرمانی مرکز آسیا به تاجکستان باخت.

این مسابقه که شام روز گذشته در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده بود ۳ بر صفر به سود تاجکستان به پایان رسید.

سید علی کاظمی سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، قرار است فردا شب تیم بازیکنان پانزده سال افغانستان با تیم پانزده سال فوتبال قرغزستان صف آرایی کند.

این مسابقات دیروز آغاز شده و قرار است تا ۳۱ جولای ادامه یابد.

افغانستان سال گذشته در این مسابقات قهرمان شده بود و به‌گفته مسئولان فدراسیون فوتبال، بازیکنان افغان تلاش می‌کنند تا از این مقام در این دور دفاع کنند.

مقامات غزنی: در نتیجه یک حمله هوایی ۸ جنگجوی داعش کشته شدند

مقامات غزنی می‌گویند، در نتیجه یک حمله هوایی نیرو های افغان در ولسوالی ناوۀ این ولایت، هشت جنگجوی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شدند.

امیر احمد خان سیرت سخنگوی قوماندان امنیه ولایت غزنی امروز به رادیو آزادی گفت، این افراد در منطقه "صدو تنگی" این ولایت در نتیجه یک حمله هوایی کشته شدند.

به‌گفته آقای سیرت، یک مرکز آموزشی داعش در ولسوالی ناوه این ولایت فعال شده بود که شب گذشته توسط نیرو های هوایی افغان بمبارد شد و در نتیجه آن هشت تن به‌شمول یک سرگروپ داعش به نام مولوی صدو کشته شدند.

گروه دولت اسلامی (داعش) تا هنوز در این مورد تبصره نکرده است.

ولسوالی ناوه در ولایت غزنی از مدت دو سال به این‌سو در کنترول داعش قرار دارد.

سعودی به حمایت از پروسه صلح به رهبری افغان‌ها ادامه خواهد داد

جاسم‌الخالدی سفیر عربستان سعودی در ملاقات با مشاور امنیت ملی افغانستان گفت، عربستان سعودی به حمایت از پروسه صلح به رهبری افغان‌ها ادامه خواهد داد.

بر اساس اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان، در این ملاقات محمد حنیف اتمر از همکاری عربستان سعودی در پروسه صلح افغانستان ابراز ستایش نموده، بر توسعه نقش عربستان در این پروسه تأکید کرده است.

آقای اتمر همچنان از ملا امامان و خطیبان عربستان نیز تشکر کرده است که در خطبه‌هایشان، جنگ در افغانستان را ناجایز خوانده، خواستار تأمین صلح در این کشور شده‌اند.

این در حالیست که اخیراً اجلاس بین‌المللی علمای جهان اسلامی در مورد تأمین صلح افغانستان در عربستان سعودی دایر شد و در آن علمای دینی کشورهای اسلامی نیز جنگ جاری در افغانستان را ناجایز اعلان کرده، از اطراف درگیر جنگ خواستند که به صلح و آشتی رو بی‌آورند.

۵ سرنشین ملکی یک امبولانس در غور ربوده شدند

یک عراده امبولانس کلینیک ولسوالی لعل ولایت غور با یک کارمند صحی، راننده و چهار سرنشین ملکی توسط مخالفان مسلح ربوده شدند.

جمعه گل یعقوبی رئیس صحت عامه ولایت غور به رادیو آزادی گفت:

"این افراد که می‌خواستند از مرکز ولایت غور به ولسوالی لعل بروند، در مسیر راه در مربوطات ولسوالی دولتیار توسط افراد مسلح ربوده شدند. در مورد این که توسط کی ربوده شده و به کجا برده شده‌اند، معلومات نداریم."

این در حالیست که اقبال نظامی سخنگوی قوماندانی امنیه غور با تأیید این خبر گفته است، چهار سرنشین ملکی این امبولانس محصلینی بودند که برای سپری کردن رخصتی‌ها می‌خواستند به ولسوالی لعل بروند.

به‌گفته وی سه تن آن‌ها خانم‌ها اند.

سخنگوی قوماندانی امنیه غور می‌گوید، این افراد توسط طالبان ربوده شده به استقامت مرغاب در شمال مرکز ولایت غور انتقال داده شده اند و تا هنوز در مورد سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

مقامات محلی هرات: ۵ کارمند گمرک به اتهام اختلاس دستگیر شدند

مقامات محلی هرات می‌گویند، پنج کارمند گمرک این ولایت به اتهام اختلاس دستگیر شدند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات امروز به رادیو آزادی گفت، پنج تن از کارمندان گمرک هرات به اتهام اختلاس دو میلیون افغانی روز یکشنبه توسط مؤظفین ریاست امنیت ملی این ولایت، دستگیر شدند.

به‌گفته آقای فرهاد، دو تن دیگر نیز به اتهام مساعدت در فرار این متهمان دستگیر و دوسیه‌های آن‌ها به مراجع عدلی و قضایی سپرده شده‌است.

در حملات مخالفان مسلح در دایکندی ۸ پولیس کشته شدند

در نتیجه حملات مخالفان مسلح در ولایت دایکندی، ۲۹ پولیس کشته و زخمی شدند.

سید محمد سادات معاون والی ولایت دایکندی به رادیو آزادی گفت، در نتیجه حمله طالبان بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی کجران و پاتو هشت تن از پرسونل نیرو های پولیس کشته و نه تن زخمی شدند.

به‌گفته وی، شب گذشته نیز حملات گسترده بر ولسوالی تازه تأسیس پاتو انجام شد که در نتیجه نه تن از پرسونل پولیس کشته و دو تن زخمی شدند.

سید محمد سادات می‌گوید، در این حملات گسترده طالبان بیش از ۶۰۰ تن از افراد این گروه به شمول قطعه سرخ آن‌ها شرکت داشتند.

به‌گفته معاون والی دایکندی، در مورد تلفات نیرو های طالبان آمار دقیق در دست نیست و تا هنوز طالبان مسلح در این مورد تبصره نکرده‌اند.

این در حالیست که اعضای شورای ولایتی دایکندی نیز در مورد ادامه حملات طالبان و خطر سقوط این دو ولسوالی ابراز نگرانی کرده‌اند.

غنی: عربستان به شریک استراتژیک ما در عرصه صلح تبدیل شده‌است

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، در نتیجه کار مشترک سه ساله با پادشاه عربستان سعودی ملک سلمان بن عبدالعزیز، عربستان به یک شریک عمده و استراتژیک افغانستان در عرصه صلح تبدیل شده‌است و آن‌ها می‌خواهند که در تطبیق صلح نیز همکاری کند.

بر اساس یک اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، رئیس جمهور محمد اشرف غنی در یک نشست با رهبری شورای سرتاسری علمای دینی این کشور گفته‌است، در مورد صلح افغانستان اینک یک اجماع جهان اسلام ایجاد شده و بلند شدن صدای صلح از مکۀ معظمه، ارزش و تأثیر خاص دارد.

در این اعلامیه هم‌چنان گفته شده‌است که مولوی عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان جزئیات اجلاس اخیر بین‌المللی علمای جهان اسلامی در مورد صلح افغانستان در عربستان سعودی را به رئیس جمهور ارائه کرد.

در این اجلاس، جنگ جاری در افغانستان ناجایز اعلان شد و از اطراف درگیر جنگ در افغانستان خواسته شد تا به صلح و آشتی رو بیاورند.

وزارت دفاع: نیروهای هوایی ظرف ۲۴ ساعت ۱۵۰ پرواز اجرا کرده‌اند

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در ۲۴ ساعت گذشته نیروهای اردوی ملی این کشور به حمایت قوای هوایی و توپچی در ولایات ننگرهار، غزنی، پکتیا، ارزگان، زابل، غور، فـــاریاب، کندز و هلمند عملیات نطامی را اجرا کرده‌است.

بر اساس این اعلامیه، در نتیجه عملیات در ولسوالی ناوه ولایت غزنی ۱۵ مخالف مسلح و در ولسوالی دولینۀ ولایت غور ۵ تن دستگیر شده‌ و مقداری از اسلحه، مهمات و وسایط آن‌ها نیز از بین برده شده‌اند.

اعلامیه می‌افزاید که قوای هوایی افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۰ پرواز را اجرا و ۷ ضربه هدفمند را بر مواضع مخالفان وارد کرده‌اند.

در اعلامیه وزارت دفاع افغانستان در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغان چیزی گفته نشده‌است و طالبان مسلح نیز تا هنوز در مورد این ادعای وزارت دفاع تبصره نکرده‌اند.

والی بغلان: ۱۱ طالب در اثر حمله طیاره بی‌پیلوت کشته شدند

در نتیجۀ حملات طیارات بی‌پیلوت در ولایت بغلان، ۱۱ تن از افراد طالبان کشته شدند.

عبدالحی نعمتی والی بغلان به رادیو آزادی گفت، در اثر حملات طیارات بی‌پیلوت که شب گذشته انجام شد، شش تن در ولسوالی برکه و پنج تن از افراد طالبان در ولسوالی دهنه غوری این ولایت کشته شدند.

به‌گفته آقای نعمتی، تا هنوز اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد در دست نیست.

طالبان تا اکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

مقامات: والی نام نهاد طالبان برای ولایت کاپیسا کشته شد

والی نام نهاد طالبان برای ولایت کاپیسا در نتیجۀ عملیات هوایی نیروهای خارجی کشته شد.

محمد حکیم عظیمی آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت، طالبان مسلح شب گذشته در قریه بدراب ولسوالی تگاب برای طرح‌ریزی حمله بر نیروهای امنیتی گرد آمده بودند که مورد حمله هوایی نیروهای خارجی قرار گرفتند.

به‌گفته آقای عظیمی، در نتیجه این عملیات به‌شمول مولوی محمد نسیم والی نام نهاد طالبان برای ولایت کاپیسا و قاری احسان‌الله ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی تگاب، بیش از ۱۰ تن از قوماندانان طالبان کشته شدند.

طالبان مسلح تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند.

طالبان بر دو ولسوالی پکتیکا حمله کردند

مقامات امنیتی ولایت پکتیکا می‌گویند مخالفین مسلح دیشب بر ولسوالی‌های گیان و اومنی این ولایت حملات همزمان را انجام دادند.

شاه محمد آرین سخنگوی قوماندانی امنیه پکتیکا به بخش مشال رادیو آزادی گفت، حمله بر ولسوالی گیان عقب زده شده، ولی درگیری‌ها تا ناوقت دیشب در ولسوالی اومنی ادامه داشت.

آقای آرین گفت:

"چهار جنگجوی دشمن تا حال کشته شده و سه تن شان زخمی اند. ما هم تلفاتی داریم، دو تن از نیروهای ما کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. نیروهای اضافی به محل جنگ رسیده‌اند و جنگ هنوز هم در آنجا ادامه دارد."

آقای آرین افزود تا حال رقم تلفات از محل جنگ در دست نیست.

طالبان مسلح ادعا کرده‌اند که در این درگیری ۲۰ سرباز افغان را کشته اند و شماری از پوسته‌های امنیتی را نیر تصرف کرده‌اند.

این ادعای طالبان از سوی مسئولین حکومتی رد شده‌است.

حمله انتحاری دیروز کابل ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت

مسئولیت حمله انتحاری دیروز در کابل را که در آن بیش از ۶۰ تن کشته و زخمی شدند، داعش به دوش گرفته‌است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان شام دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، اکثر قربانیان این حمله افراد ملکی بودند.

وی افزود:

"حملۀ که صورت گرفته حمله انتحاری است، در مربوطات حوزه دهم، دقیقاً در ساحه چهارراهی میدان است. متأسفانه در اثر این حمله ۱۴ تن کشته شده و حدود ۵۰ تن زخمی اند که اکثر آن‌ها افراد ملکی اند و چند نیروی امنیتی هم شامل زخمی‌ها اند."

ریاست جمهوری، ریاست اجرائیه و شورای امنیت ملی این حمله را با الفاظ شدید محکوم کرده‌اند.

این حمله انتحاری درست چند دقیقه بعد از آن صورت گرفت که کاروان موتر های جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری که تازه از ترکیه برگشته بود، از محل عبور کرد.

جنرال دوستم که به دلیل اتهام لت و کوب و آزار و اذیت جنسی احمد ایشچی والی اسبق جوزجان ۱۴ ماه در ترکیه به سر می‌برد، عصر دیروز یک‌شنبه " ۳۱ سرطان ۱۳۹۷ " به کشور برگشت و در میدان هوایی حامد کرزی با استقبال گرم هوادارانش مواجه شد.

اشرف غنی خواستار تعیین تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد

رئیس جمهور افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته‌است، تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را هر چه زودتر اعلان کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری شام دیروز به رادیو آزادی گفت، رئیس جمهور غنی این موضوع را در جلسۀ با نماینده‌گان کمیسیون مستقل انتخابات ابراز داشت که در آن نماینده‌گان ملل‌متحد، اتحادیه اروپا و شماری از سفیران کشورهای کمک کننده نیز حضور داشتند.

وی افزود:

"رهبری حکومت وحدت ملی از کمیسیون انتخابات خواست که از پروسه ثبت‌نام در انتخابات به مردم اطمینان داده شود و موضوع دوم این‌که از کمیسیون انتخابات خواسته شد، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به زودترین فرصت ممکن با مردم در میان بگذارد."

ریاست جمهوری افغانستان تأکید می‌کند که مداخله هر کس به‌شمول کارمندان حکومتی در انتخابات جرم دانسته می‌شود و حکومت برای جلوگیری از مداخلات تدابیری را اتخاذ می‌کند.

بر مبنای قانون اساسی افغانستان، وظیفه رئیس جمهور به تاریخ اول جوزای سال آینده شمسی رسماً به پایان می‌رسد.

قبل از این کمسیون مستقل انتخابات گفته بود، برای انتخابات ولسی جرگۀ امسال و ریاست جمهوری سال آینده اماده‌گی دارد و کارهای تخنیکی آن قبلاً آغاز شده است.

این کمیسیون همچنان گفته بود در نظر دارد تا انتخابات ریاست جمهوری را در ماه حمل سال آینده راه اندازی کند.

راه تجارتی بندر آقینه باز گردید

راه تجارتی بندر آقینه که از ۲۰ روز به این‌سو مسدود بود شام امروز یک‌شنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۷ باز شد

مسعود احمد معاون شورای مرکزی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که در رأس مظاهره چیان قرارداشت بعد از هدایت معاون اول رئیس راه بندر آقینه را باز کردند.

شماری از باشنده‌گان ولایات شمال می‌گویند که در طی ۲۰ روز گذشته این راه بندان باعث ایجاد مشکلات برای خانواده‌های شهر نشین گردیده و این روند سبب کاهش فعالیت‌های تجارتی و افزایش قیمت‌های مواد نفتی و خوراکی گردیده بود.

اداره آبرسانی کندز در امام صاحب برای ۵۰۰ خانه آب صحی فراهم کرد

اداره آبرسانی کندز در ولسوالی امام صاحب برای بیش از ۵۰۰ خانه آب صحی فراهم کرده‌است.

انجنیرنجیب الله نجیب رئیس این اداره در رابطه به رادیو آزادی چنین گفت:

"ما در شهر امام صاحب آب داریم و بیست و چهار ساعت این ۵۳۰ خانه از آب شبکه مستفید می‌شوند ببینیم که اگر قادر شدیم مطابق با قرار داد دونر و یا شرکت تطبیق کننده حاضر شوند پروژه را تکمیل بکنند خوب در غیر آن راه‌های دیگری را جستجو خواهیم کرد."

از سوی هم برخی از باشنده‌گان ولسوالی امام صاحب کندز ابراز خوشی می‌کنند که از آب صحی مستفید، اما از اداره آبرسانی می‌خواهند که سایر بخش‌های این ولسوالی را نیز تحت پوشش این برنامه قرار دهند.

پیش از این نیز در برخی ولسوالی‌های دیگر کندز شبکه آبرسانی فعال گردیده بود، اما باشنده‌گان برخی دیگر از ولسوالی‌ها و قریه‌جات کندز نیز از دولت می‌خواهند تا همین گونه شبکه‌های بزرگ آب‌رسانی را در ساحاتِ آنان نیز ایجاد کنند، تا مردم به آب صحی آشامیدنی دسترسی پیدا کنند.

تیم‌ فوتبال ۱۵ سال افغانستان امروز با تاجکستان رقابت می‌کند

دور دوم مسابقات فوتبال پانزده سال قهرمانی مرکز آسیا با بازی افغانستان و تاجکستان شام امروز در تاشکند آغاز می‌شود.

در این مسابقات تیم های پانزده سال تمام کشور های آسیای مرکزی اشتراک دارند و تیم پانزده سال افغانستان با بازیکنان ایران، تاجکستان، ترکمنستان، قرغزستان و ازبکستان صف آرایی خواهد کرد.

سید علی کاظمی سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، بازیکنان افغان با آماده‌گی‌های بیشتر به این مسابقات رفته اند و تلاش خواهند کرد تا مقام قهرمانی را به دست بیآورند.

این در حالی است که سال گذشته افغانستان در این مسابقات قهرمان شده بود.

دور دوم مسابقات قهرمانی مرکز آسیا تا ۳۱ جولای ادامه خواهد داشت و افغانستان تلاش می کند تا مقام قهرمانی را در آن حفظ کند.

فایز: ۶۶۹ اعتراض از ۳۳ ولايت در كميسيون مركزی شكايات ثبت شده‌است

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید که حدود ۲۰۰ شکایت به ارتباط دست داشتن برخی از نامزدان در جنایت‌های حقوق بشری، قتل، داشتن افراد مسلح و غصب جایدادها به کمیسیون خاص مواصلت کرده است.

عبدالبصیر فایز کمیشنر این کمیسیون روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت تا هنوز در مجموع ۶۶۹ اعتراض از ۳۳ ولايت در كميسيون مركزی شكايات ثبت گرديده‌است.

آقای فایز می‌افزاید که کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز روند رسیده‌گی و اتخاذ تصميم در مورد اعتراضات و شكايات را كه مراحل بررسي و تحليل ان انجام شده، آغاز کرد.

آقای فایز می‌گوید این کمیسیون روی ۷۶ موردِ این ۶۶۹ اعتراض کار می‌کند.

عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور امروز از ترکیه به کابل میاید

انتظار میرود عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور امروز ازترکیه به کابل برگردد.

او که بیش از یکسال در ترکیه بسر برد، بنابر یک تفاهم با ارگ که جزئیات آن هنوز در دست نیست به وظیفه خود بر می‌گردد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور به رادیو آزادی گفت:

"قرار است جنرال صاحب دوستم روز یکشنبه به کابل برگردد. همه مسایل مربوط به وی جنبه حقوقی دارند که در روشنی قانون دنبال خواهند شد."

در این میان، هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری هم گفته است که ارگان‌های عدلی و قضایی اتهامات وارده بر آقای دوستم را پی‌گیری می‌کنند.

عبدالرشید دوستم سال گذشته بعد از آن کشور را ترک گفت که لوی سارنوالی افغانستان در بارۀ اتهاماتی تحقیق آغاز کرد که محافظان آقای دوستم را به اذیت و آزار و تجاوز جنسی به احمد ایشچی والی سابق جوزجان متهم می‌سازند.

آقای دوستم این اتهامات را رد کرده می‌گوید که او بخاطر علاج و دلایل خانواده‌گی به ترکیه رفته بود.

رئیس جمهور چین به سنیگال سفر کرده است

رییس جمهور چین برای بازدید از چهار کشور، دیروز وارد کشور افریقایی سنیگال شد.

شی جین پینگ از سنیگال به افریقای جنوبی و سپس از آنجا به روندا و جزیره مویشیس در بحر هند، خواهد رفت.

رییس جمهور چین در سنیگال با مقام های آن کشور روی توسعه روابط دو جانبه نظامی و اقتصادی گفتگو خواهد کرد.

شی جین پینگ در افریقای جنوبی در نشست سران کشور های بریکس ( برازیل، روسیه، هند، چین و امریقای جنوبی) اشتراک خواهد کرد.

این نشست در بیست و پنجم ماه جولای آغاز می شود.

چین بزرگ ترین شریک تجارتی کشور های افریقایی به شمار می رود و پیکینگ سال گذشته میلادی در کشور افریقایی جیبوتی، پایگاه نظامی خود را تاسیس کرد.

هند کار اعمار بند آب شاه توت را در کابل آغاز می کند

قرار است هندوستان کار اعمار پروژه بند آب شاتوت را برای شهر کابل، از تاریخ یازدهم ماه اسد آغاز کند.

یک روزنامه هندی، از قول منبع حکومتی که روی تمویل پروژه شاه توت با بانک جهانی کار می کند، خبر داده است که اعمار این بند دوصد و سی و شش ملیون دالر هزینه می برد و در ظرف سه سال به بهره برداری سپرده می شود.

وزارت انرژی و آب افغانستان هم در هفته گذشته اعلان کرده بود که کار ساختمان بند آب شاه توت تا یک ماه دیگر آغاز می شود.

مقام های افغان می گویند، بند آب شاه توت برای دو ملیون باشنده شهر کابل آب آشامیدنی فراهم می کند و حدود چهار هزار هکتار زمین زراعتی را نیز سیرآب می نماید.

هند پیش از این بند برق سلما هرات را ساخت که بنام بند دوستی میان هند- افغانستان یاد می شود.

پنج دهشت افگن و اختطاف گر در کابل و هرات بازداشت شدند

Afghanistan – Kabul police arrested 411 criminals

ریاست امنیت ملی افغانستان می گوید، در کابل و هرات پنج دهشت افگن مظنون و اختطاف چی را دستگیر کرده اند.

امنیت ملی دیروز با انتشار اعلامیه یی خبر داد که در جمع بازداشت شده گان، یک قوماندان مهم طالبان بنام عتیق الله هم شامل می باشد که در حوزه سوم امنیتی شهر کابل دستگیر شد.

همزمان با این، ریاست امنیت ملی گفت، چهار شخص دیگر در ولایت هرات که در فعالیت های ضد حکومتی و در قضایای اختطاف دخیل بودند، در ولسوالی شیندند، دستگیر شدند.

اما ریاست عمومی امنیت ملی در اعلامیه خود نگفته که این اشخاص چه زمانی دستگیر شده اند.

هیئت بررسی رویداد قندز، به کابل برگشت

Afghanistan -- kundoz, chardara district logo ولسوالی چهاردره کندز 9.5.2017

هیئت حققت یاب در مورد تلفات غیر نظامیان در ولسوالی چهاردره قندز، دیروز تحقیقات خود را تکمیل و دو باره به کابل برگشت.

مشاور رییس جمهور در امور دینی، ریاست این هیئت را که متشکل از نماینده های وزارت های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی و شورای امنیت بود، به عهده داشت.

نعمت الله تیموری سخنگوی والی قندز دیشب به رادیو آزادی گفت:

"هیئت با صلاحیت به محل حادثه رفته، با خانواده های قربانیان، اعضای شورای ولایتی و مردم محل صحبت کرد، نتایج شان را گرفته و دو باره راهی کابل شد."

سخنگوی والی قندز گفت تاکنون مشخص نیست که بمباردمان در چهاردره از سوی نیرو های هوایی افغان صورت گرفته و یا قوای حمایت قاطع .

در نتیجهء بمباردمان نیرو های هوایی روز پنجشنبه بر یک منزل در ولسوالی چهاردرهء قندز ، چهارده نفر شامل زنان و کودکان کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

در مسابقات غازی امان الله خان تیم سپین غر، بند امیر را شکست داد

در ادامه مسابقات کرکت موسوم به غازی امان الله خان تیم سپین غر تیم بند امیر را شکست داد.

در این بازی نخست تیم بند امیر بیتنگ کرد و در پنجا آور با از دست دادن هفت بازیکنش ۲۶۷ دوش به تیم مقابل هدف تعین کرد.

تیم سپین‌غر این هدف را در آور اخیر و با از دست دادن شش ویکت بدست آورد و برنده بازی گردید.

طاهر خان با انجام دادن ۴۹ دوش و بدست آوردن یک ویکت بهترین بازیکن این بازی شناخته شد.

این چهارمین برد تیم سپین غر و نخستین باخت تیم بند امیر در این مسابقات کرکت گفته شده است.

محسن رضایی در مسابقات آزاد تکواندو در کوریا مدال برونز بدست آورد

افغانستان در روز اول مسابقات آزاد تکواندو در کوریا توانست یک مدال برونز را بدست آورد.

بشیر تره کی مربی تیم تکواندوی افغانستان که در کوریا به سر می برد به رادیو آزادی گفت که تا حالا محسن رضایی و احمد بخشی دو ورزشکار افغان در رقابت‌ها اشتراک کرده اند.

به گفته وی محسن رضایی با سه برد و یک باخت توانست یک مدال برونز را به نام افغانستان ثبت نماید.

آقای تره کی میگوید که احمد بخشی در این مسابقات توانست دو ورزشکار کوریایی را از پیش رو بردارد اما در برابر رقیب اندونیزیایی‌اش شکست را پذیرفت و نتوانست مدال کسب کند.

دراین مسابقات از ۶۰ کشورجهان ۲۶۰۰ ورزشکار اشتراک کرده اند، شش تکواندو باز افغان نیز دراین مسابقات شرکت دارند.

ده‌ها تن از باشنده‌گان هرات حرکت های صلح خواهی را آغاز کرده اند

ده‌ها تن از باشنده‌گان هرات امروز شنبه با هماهنگی صلح خواهان هلمندی حرکت های صلح خواهی را آغاز کرده اند.

آنان می گویند از طریق این حرکت های مردمی از طالبان می خواهند که از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند.

شماری ازباشنده گان هراتی به شمول افراد دارای معلولیت در گردهمایی در مقابل ساختمان ولایت شعارهای صلح خواهانه سر دادند.

عبدالعلی نوع دوست مسئول بنیاد خیریه پیر هرات و عبدالله عزیزی یک تن از باشنده‌گان هرات می گویند، جنگ جاری در افغانستان بیشتر از افراد ملکی قربانی گرفته است و باید هرچه زودتر پایان یابد.

این شهروندان می گویند که از جنگ خسته شده اند و خواهان تامین صلح دایمی در افغانستان هستند.

آنان از گروه طالبان می خواهند که از جنگ دست کشیده و خواسته های شان را از طریق راه های مسالمت آمیز با حکومت افغانستان در میان بگذارد.

این حرکت صلح خواهی در هرات با هماهنگی صلح خواهان هلمندی برگزار شده است.

زلمی فضلی عضو حرکت مردمی صلح خواهان هلمندی که به هرات آمده است می گوید، تلاش دارند تا صدای صلح خواهی خودرا به تمام ولایت های افغانستان برسانند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG