لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۰

افغانستان

مدیریت مکتب دخترانه افغان ترک هرات به بنیاد معارف ترکیه سپرده شد

مدیریت مکتب دخترانه افغان ترک در ولایت هرات امروز به بنیاد معارف ترکیه سپرده شد.

عزیر الرحمن سروری یک مسئول ریاست معارف هرات به رادیو آزادی گفت که مدیریت این مکتب به طور مسالمت آمیز به بنیاد معارف ترکیه انتقال شد.

وی افزود:

"به اساس هدایت مقام محترم وزارت معارف و مصوبه شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان و حکم مقام ولایت هرات این مکتب به صورت مسالمت آمیز به مدیریت بنیاد معارف ترکیه تسلیم داده شد."

آقای سروری همچنان گفت که بنیاد معارف ترکیه ظرف چهار سال آینده ۲۰ میلیون دالر را در زمینه توسعه مکتب‌های افغان ترک در سراسر افغانستان به مصرف خواهد رساند.

به گفته وی، ده درصد فارغان این مکتب‌ها امسال برای تحصیلات عالی به ترکیه فرستاده خواهند شد و برای آن‌ها تخفیف در قسمت پرداخت فیس در نظر گرفته شده است.

مدیریت مکتب پسرانه افغان ترک در هرات حدود سه ماه پیش به بنیاد معارف ترکیه سپرده شده بود.

توافق‌نامه انتقال مدیریت مکتب‌های افغان ترک در افغانستان به دولت ترکیه حدود یک سال پیش میان وزارت‌های معارف دو کشور در کابل امضا شد.

عمر داوودزی با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان ملاقات کرد

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان حین مصافحه با دینگ شیجون نماینده خاص رئیس جمهور چین برای افغانستان و پاکستان

نماینده خاص رئیس جمهور افغانستان در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح این کشور با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان در مورد پروسه صلح افغانستان بحث کرد.

محمد عمر داوودزی و دینگ شیجون امروز در پیکنگ ملاقات کردند.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان که آقای داوودزی را در سفر به چین همراهی می‌کند به رادیو آزادی گفت که درین ملاقات در مورد پیشرفت‌های پروسه صلح و نقش تسهیل کننده کشور‌های منطقه درین پروسه بحث شد.

وی افزود:

"امروز هم مجالس خیلی مهم که جناب داوودزی صاحب و هیئت معیتی‌شان دارند در شهر پیکنگ دیدار با معین اول وزارت خارجه جمهوری خلق چین است و سکرتر جنرال سازمان همکاری شانگهای می‌باشد."

آقای طاهری افزود که چین می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش مهم و مؤثری را ایفا کند.

محمد عمر داوود زی در یک سفر سه روزه دیروز وارد پیکنگ شد.

یک تفاهمنامه میان شرکت زیمنس و وزارت مالیه افغانستان امضا شد

یک تفاهمنامه همکاری میان شرکت زیمنس و وزارت مالیه افغانستان در زمینه حمایت از توسعه پایدار در این کشور به امضا رسید.

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه گفته‌است که این تفاهمنامه را نماینده شرکت زیمنس و محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه افغانستان به روز پنجشنبه در حاشیه نشست بین‌المللی اقتصادی در شهر داووس سویس امضا کردند.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، رئیس جمهور اشرف غنی نیز حضور داشت.

در خبرنامه گفته شده‌است که به اساس این تفاهم‌نامه هر دو جانب روی ایجاد یک استراتژی جامع تلاش خواهند کرد که طبق آن شرکت زیمنس با استفاده از تکنالوژی روز در رشد و توسعه تولید انرژی و بررسی منابع گاز طبیعی افغانستان همکاری خواهد کرد.

وزارت دفاع: در مورد تلفات ملکی در هلمند تحقیق می‌شود

آرشیف، غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در مورد گزارش‌هایی که در آن گفته شده‌است که در ولسوالی سنگین ولایت هلمند در نتیجه عملیات نیروهای افغان به افراد ملکی تلفات وارد شده‌، تحقیقات جدی صورت می‌گیرد.

وزارت دفاع افغانستان شام گذشته در یک اعلامیه گفته‌است که از مدت سه روز به این‌سو در ولسوالی سنگین ولایت هلمند عملیات وسیع بر ضد مخالفان مسلح ادامه دارد و در نتیجه آن به شورشیان تلفات وارد شده و ذخایر اسلحه و مهمات آن‌ها از بین برده شده‌است.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت، در مورد گزارش‌های تلفات افراد ملکی در جریان این عملیات تحقیقات جدی و کامل صورت می‌گیرد و نتایج آن به مردم ارائه خواهد شد.

قبل از این عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند گفته بود که روز چهارشنبه هفته جاری در حمله هوایی بر یک منزل مسکونی در ولسوالی سنگین این ولایت، ۱۶ عضو یک خانواده کشته شدند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند نیز شام دیروز به رادیو آزادی گفت، یک هیئت برای بررسی چگونگی این رویداد و شمار دقیق تلفات و تعداد زخمی‌های این رویداد تعیین شده‌است.

مقامات: در حمله هوایی در هلمند به افراد ملکی تلفات وارد شده‌است

مقام‌های محلی ولایت هلمند تأیید کردند که در یک حمله هوایی در ولسوالی سنگین به افراد ملکی نیز تلفات وارد شده‌است.

اما مقام‌ها نگفته‌اند که به چه تعداد از غیر نظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند شام دیروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که یک هیئت به هدف بررسی این رویداد توظیف شده‌است.

وی افزود:

"با تأسف زیاد یاد آوری می‌کنم که در یک حمله هوایی در مربوطات ولسوالی سنگین به تعداد زیاد افراد ملکی تلفات وارد شده‌است و تا حال ارقام دقیق آن معلوم نیست. اداره ولایتی یک هیئت را تعیین کرده تا به محل رویداد برود و این را مشخص سازد که این رویداد چگونه رخداده و به چند نفر تلفات وارد شده‌است."

پیش ازین، عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند گفته بود که به روز چهارشنبه هفته جاری در یک حمله هوایی بر یک خانه در ولسوالی سنگین شانزده عضو یک خانواده کشته شدند.

تا حال روشن نیست که این حمله هوایی از سوی قوای افغان و یا نیرو‌های ناتو اجرا شده‌است.

مقام‌ها در هلمند گفته اند که درین حمله به طالبان نیز تلفات وارد شده‌است.

اما طالبان رسیدن تلفات به افراد این گروه را رد کرده‌اند.

جرمنی در پروسه صلح افغانستان همکاری می‌کند

آرشیف، اورزولا فن در لاین وزیر دفاع جرمنی

وزیر دفاع جرمنی می‌گوید که کشورش آماده هر نوع همکاری در پروسه صلح افغانستان است.

اورزولا فن در لاین این سخن را به روز پنجشنبه در دیدار با رئیس جمهور اشرف غنی در اجلاس بین‌المللی اقتصادی در شهر داووس سویس گفت.

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه گفته است که درین ملاقات روی پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها بحث همه جانبه صورت گرفت.

آقای غنی نقش کشور های اروپایی را در روند صلح افغانستان مهم خوانده و از همکاری های این کشور ها به خصوص جرمنی سپاسگزاری کرده‌است.

به اساس این خبرنامه، وزیر دفاع جرمنی هم‌چنان از ادامه همکاری های کشورش در زمینه آموزش و ارتقای توانایی نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان داده است.

ملا عبدالغنی برادر بعنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گماشته شد

بیرق گروه طالبان

ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گماشته شده است.

طالبان مسلح به روز پنجشنبه در یک اعلامیه گفتند که این اقدام بخاطر تقویت پروسه مذاکرات با امریکا و انجام بهتر آن صورت گرفته است.

در اعلامیه همچنان گفته شده که با تعیین ملا برادر در رأس دفتر سیاسی طالبان در قطر، تیم مذاکره کننده طالبان مذاکرات خود را با جانب امریکا ادامه خواهد داد و کدام تغییر در آن رونما نخواهد شد.

ملا عبدالغنی برادر که از وی به عنوان فرد شماره دوم طالبان یاد می‌شود در ماه عقرب امسال در پاکستان از زندان رها شد.

برادر در سال ۲۰۱۰ میلادی در شهر کراچی پاکستان بازداشت شده بود.

مقام‌های افغان به تکرار خواهان رهایی ملا عبدالغنی برادر شده بودند و گفته بودند که وی می‌تواند نقش مهم را در روند صلح افغانستان ایفا کند.

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان و نماینده‌های طالبان دیروز برای چهارمین روز پیهم در قطر دیدار کردند.

مقامات سرپل: در تیر اندازی طالبان بالای میدان فوتبال ۴ تن زخمی شدند

مقام‌های امنیتی ولایت سرپل می‌گویند که در نتیجه تیر اندازی طالبان عصر دیروز بالای میدان فوتبال در ولسوالی صیاد این ولایت، چهار غیر نظامی زخم برداشتند.

عبدالقیوم باقی زوی قوماندان امنیه سرپل به رادیو آزادی گفت که تمام زخمیان این رویداد، اطفال زیر سن ۱۶ سال استند.

از سوی دیگر محمد عظیم قویاش نماینده ولایت سرپل در مشرانو جرگه افغانستان و شاهدان این رویداد می‌گویند که در این تیر اندازی یک تن کشته شده و ۵ تن به شمول یک پولیس و یک سرباز اردوی ملی زخمی شده‌اند.

به اساس گزارش، این تیر اندازی از فاصله دور هنگامی صورت گرفت که مسابقه دوستانه فوتبال میان شماری از نظامیان افغان و باشنده‌های محل جریان داشت.

طالبان مسلح تا حال درین باره چیزی نگفته‌اند.

تاجران افغان در کانادا فعال تر می‌شوند

شورای تجارتی افغان – کانادا می گوید، فرصت های تازه یی برای شگوفایی تجارت های کوچک در کانادا فراهم شده است که تاجران افغان نیز می توانند در کنار تاجران کانادایی و سرمایه داران، از آن مستفید شوند.

عزیز امیری رئیس شورای تجارتی افغان- کانادا که به تازه گی یکجا با گروهی از تاجران،با وزیر تجارت های کوچک کانادا دیدار کرده است، به رادیو آزادی گفت که زمینه های رشد تجارت های کوچک که افغانها نیز به طور گسترده در این کشور به آن مبادرت می ورزند، فراهم شده و هزینه هنگفتی، نیز از سوی حکومت فدرال کانادا برای رشد این تجارت ها، در نظر گرفته شده است.

دولت فدرال کانادا بودیجه بالغ بر دوملیارد دالر را به هدف تقویت فعالیت های تجارتی زنان اختصاص داده است که این فرصت نیز می تواند به رشد فعالیتهای آنعده از زنان افغان نیز منجر شود که در کانادا مصروف تجارت های کوچک هستند.

آقای امیری که در این اواخر به چین سفر کرده بود، در این دیدار گزارش فرصت های تجارتی و پیشنهاد ایجاد یک سالون نمایش را که به ابتکار خودش و به همکاری عظیمی گروپ باید در چین ترتیب شود، به وزیر تجارت های کوچک کانادا ارائه کرده است.

گفته شده است که ایجاد نمایشگاه به ابتکار تاجران افغان در چین می تواند فرصت فعالیت های بیشتر تجارتی را برای تاجران افغان مقیم کانادا فراهم نموده و درعین حال تسهیلاتی را برای تاجران کانادایی نیز به وجود بیاورد که در صدد راه یافتن به بازار های تجارتی چین هستند.

قرار است وزارت تجارت های کوچک و رشد صادرات کانادا، روی این پیشنهاد غور نماید.

قوقندی: صادرات افغانستان ۱۹ درصد افزایش داشته است

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنعت

وزارت تجارت و صنعت تأیید می‌کند که در نُه ماه سال گذشته میلادی، صادرات افغانستان نه‌تنها بر پاکستان، بلکه به هند، ایران و شماری از کشورهای دیگر ۱۹ درصد افزایش داشته است.

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی علت بلند رفتن میزان صادرات افغانستان به کشورهای بیرونی را افزایش تولیدات داخلی این کشور می‌خواند و می‌گوید سطح واردات را از بهر آن پائین آورده‌اند که در حال حاضر بیشتر نیازهای شهروندان از رهگذر تولیدات داخلی فراهم می‌شود.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌های بانک دولتی آن کشور نگاشته که گفته اند، میزان صادرات کالاهای تجارتی افغانستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ در مقایسه به ماه دسمبر آن سال بیشتر از دو درصد افزایش داشته است.

عبدالقیوم رحیمی به‌عنوان والی جدید ولایت هرات معرفی شد

عبدالقیوم رحیمی والی جدید هرات

عبدالقیوم رحیمی روز پنجشنبه به‌عنوان والی جدید ولایت هرات معرفی شد.

او به کشورهای خارجی هشدار داد که دست از مداخله و جنگ طلبی در افغانستان بردارند و در غیر آن صورت، جنگ و ناامنی دامن آن‌ها را نیز خواهد گرفت.

آقای رحیمی افزود:

"دنیا هر جای که مردم می‌خواهند جنگ بکنند با هم می‌گویند که برادر همین مملکت خود را خراب نمی‌کنیم افغانستان میدان جنگ است و جنگ خود را در آن جا می‌کنیم، باز می‌آیند اینجا جنگ خود را می‌کنند. ما دیگر از بی‌ادبی بسیار معاف از خر مستی همین مردم خسته شده‌ایم، جنگ خود را می‌آورند به خانه ما می‌کنند. لطفاً ببرید جنگ خود را به خانه خود بکنید، حالی ما جنگ به خانه‌های شان انتقال می‌دهیم، چرا که این جنگ جنگ ما نیست."

هرچند عبدالقیوم رحیمی، نامی از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان نمی‌برد، اما ایران همواره متهم به ناامنی و حمایت از مخالفان مسلح دولت در غرب افغانستان بوده است.

حدود دو ماه ولایت هرات از سوی سرپرست اداره می‌شد.

امیدواری‌ها بر این است که والی جدید هرات در راستای تأمین امنیت، مبارزه با فساد اداری و رشد اقتصادی در این ولایت تلاش کند.

العثیمین: کمک‌های عاجل به افغان‌ها فرستاده می‌شود

آرشیف/ کمک به بی‌جا شده‌گان در هلمند

سازمان کنفرانس اسلامی امروز فرستادن کمک عاجل به آسیب دیده‌گان خشک‌سالی در افغانستان را تصویب کرد.

اعلامیۀ این سازمان گفت این تصمیم بعد از آن گرفته شد که خبر بی‌جا شدن صدها هزار نفر در اثر خشک‌سالی در افغانستان نشر شد.

داکتر یوسف‌العثیمین منشی سازمان کنفرانس اسلامی می‌گوید کمک‌های عاجل سرپناه و مواد غذایی به افغان‌ها فرستاده می‌شود.

خشک‌سالی سال گذشته خصوصاً در بادغیس ده‌ها هزار نفر را بی‌جا ساخت.

مقامات افغان با فرستاده‌گان اتحادیه اروپا گفتگو کردند

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

مقامات افغان در ملاقات با فرستاده‌گان اتحادیه اروپا در بارۀ تعهدات این اتحادیه با افغانستان گفتگو کردند.

در ملاقات دیروز میان حمدالله محب مشاور امنیت ملی و رولند کوبیا نمایندۀ خاص اتحادیه اروپا در کابل، موضوعاتیکه این اتحادیه در کنفرانس جنیوا پیشنهاد کرده است مورد بحث قرار گرفت.

شامل ساختن همه اطراف در پروسۀ صلح، اصلاحات به خصوص در سکتور امنیتی، ادغام مجدد در جامعه، اتصال منطقه‌ای و تجارت و نقش احتمالی ضامن در توافقات آیندۀ صلح پنج پیشنهادی است که اتحادیه اروپا در کنفرانس جنیوا کرده است.

اتحادیه اروپا در این ملاقات وعده کرد که برای پیشرفت تلاش‌های صلح هیچ گونه کمک خود را دریغ نخواهد کرد.

نظامیان افغان در ارزگان: ۷ جنگجوی طالبان کشته شده‌اند

ولایت ارزگان در نقشه افغانستان

نظامیان افغان در ارزگان از کشته شدن هفت جنگجوی طالبان به‌شمول یک قوماندان آن‌ها خبر می‌دهند.

زمری قوماندان کندک هفتم لوای چهار پیاده در ارزگان امروز به رادیو آزادی گفت که این افراد در حملات هوایی اواخر دیروز قوت‌های خارجی در مرکز ترینکوت و ولسوالی‌های دهراوود، خاص ارزگان و چوره کشته شده اند و دو واسطۀ هاموی که در اختیار داشتند منهدم شده است.

شورشیان طالب هنوز در مورد تبصره نکرده اند.

ده‌ها هزار طفل در بامیان از آموزش و تعلیم محروم اند

آرشیف/ بامیان

ده‌ها هزار طفل در بامیان از آموزش و تعلیم محروم اند.

ریاست معارف بامیان می‌گوید که بیش از ۲۳ هزار کودک در این ولایت و از این جمله ۱۴ هزار دختر از درس و تعلیم محروم اند.

موانع فرهنگی و محدودیت‌های اجتماعی دلیل اصلی این مشکل عنوان شده است.

ایوب آروین رئیس معارف بامیان به رادیو آزادی گفت:

"از مجموع کسانی که باید به مراکز آموزشی دسترسی داشته باشند ۱۶ درصد آن‌ها به طور کلی به تعلیم و تربیه دسترسی ندارند. این آمار شامل ۲۳ هزار و ۳۰ نفر دختر و پسر می‌شود. همینطور ۱۹ درصد از مجموع دخترانی که باید به تعلیم و تربیه دسترسی داشته باشند از این خدمات محروم هستند."

بیشتر دخترانی که از مکتب رفتن محروم مانده اند در ولسوالی‌های کهمرد، سیغان، شیبر، پنجاب، ورس و یکاولنگ نمبر ۲ زنده‌گی می‌کنند.

قول اردوی شاهین: ۵۷ تن از طالبان مسلح در فاریاب کشته شده‌اند

آرشیف/ نیروهای قول اردوی شاهین

مقام‌های فاریاب از تلفات سنگین طالبان مسلح در جریان عملیات نظامیان افغان در ولسوالی قیصار این ولایت خبر داده اند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین دیشب به رادیو آزادی گفت که در نتیجه عملیات نیرو‌های خاص افغان به حمایت نیرو‌های بین‌المللی که به روز چهارشنبه راه اندازی شد، ۵۷ جنگجوی طالب کشته شدند.

به‌گفته آقای رضایی، در جمع کشته شده‌های طالبان سه قوماندان ارشد این گروه، معاون ولسوال، رئیس محکمه و مسئول مالی طالبان برای ولسوالی قیصار شامل اند.

سخنگوی قول اردوی شاهین گفته است که در این عملیات، یک مخفیگاه طالبان مسلح از بین برده شده و شماری از جنگجویان این گروه نیز بازداشت شده اند.

اما طالبان مسلح تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

گزارش: ۲۲ هزار مهاجر در ۳ هفته گذشته به افغانستان برگشته اند

سازمان جهانی مهاجرت می‌گوید از آغاز سال میلادی هزاران مهاجر افغان از ایران و پاکستان به کشور خود برگشته اند.

اکثریت این مهاجران از ایران به افغانستان برگشته اند.

گزارش این سازمان می‌گوید که از جمله تقریباً ۲۲ هزار مهاجریکه در سه هفته گذشته به افغانستان برگشته اند ۲۱ هزار آن‌ها از ایران و ۹۵۰ تن دیگر از پاکستان به کشور خود عودت کرده اند.

قابل تذکر است که در سال‌های گذشته برگشت مهاجران از پاکستان نسبت به ایران بیشتر بود.

یک علت برگشت مهاجران افغان از ایران مشکلات اقتصادی در این کشور است که به علت تعزیرات غربی افزایش یافته است.

تاجکستان علاقه‌مند پیوستن به راه لاجورد است

جریان افتتاح راه لاجورد توسط رئیس جمهور غنی در هرات

مقامات هرات می‌گویند تاجکستان هم برای پیوستن به راه لاجورد علاقه‌مندی نشان داده است.

عبدالغفار جمشیدی معاون ریاست امور خارجه هرات به رادیو آزادی گفت که دوشنبه در تلاش پیوستن به این موافقتنامه می‌باشد.

آقای جمشیدی افزود:

"کشورهای که به این مسیر قرار دارند علاقه‌مند روابط بیشتر هستند حتی کشور تاجکستان هم علاقه‌مندی نشان داده که شامل این موافقنامه شود."

ماه گذشته ۹ کانتینر مال تجارتی افغانستان از مسیر راه لاجورد در مدت ۱۵ روز به ترکیه رسید.

افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، آذربایجان و ترکیه عضو موافقتنامه لاجورد می‌باشند.

خوگیانی: ۳ مهاجم انتحاری به شمول ۲ پاکستانی در ننگرهار بازداشت شدند

آرشیف/ جنگجویان دستگیر شده در ننگرهار به تاریخ ۱۸ سپتمبر ۲۰۱۸ (جهت تزئین استفاده شده‌است)

مقامات ننگرهار می‌گویند سه مهاجم انتحاری بازداشت شده‌اند.

مقامات می‌گویند این افراد که دو تن آن‌ها پاکستانی اند در مرکز جلال‌آباد و ولسوالی شنیوار دستگیر شده‌اند.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به رادیو آزادی گفت که این افراد قصد حمله بر یک اداره دولتی را داشتند.

آقای خوگیانی می‌افزاید:

"منسوبین امنیت ملی ننگرهار در شهر جلال‌آباد و مربوطات ولسوالی شینوار سه مهاجم انتحاری به شمول دو پاکستانی را دستگیر کرده اند که قصد حمله گروهی بر یک اداره دولتی را داشتند."

آقای خوگیانی نگفت که این افراد مربوط کدام گروه می‌باشند و به کدام اداره دولتی می‌خواستند حمله کنند.

ولی گفت که واسکت‌های انفجاری، کپسول‌های ماین و یک کمپیوتر از نزد این افراد به دست آمده است.

گفتگوی مقامات امریکایی با طالبان امروز پنجشنبه نیز ادامه میابد

(راست) شیر محمد عباس ستانکزی نمایندۀ طالبان در گفتگوهای دوحه (چپ) زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

انتظار می‌رود گفتگوی مقامات امریکایی با نماینده‌گان طالبان در قطر امروز نیز ادامه یابد.

یک منبع دفتر طالبان در دوحه شب گذشته به رادیو آزادی گفت که سومین روز گفتگوی نماینده‌گان آن‌ها با مقامات امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد دیروز به پایان رسید و فیصله شد که این گفتگوها امروز پنجشنبه ادامه یابد.

منبع ابراز امیدواری کرد که جانبین امروز یک اعلامیه مشترک نشر کنند.

مقامات امریکایی تا تهیۀ این خبر در این مورد چیزی نگفته اند.

در نتیجۀ یک درگیری گروهی ۱۴ مخالف مسلح در هرات کشته شدند

در نتیجۀ یک درگیری گروهی، ۱۴ مخالف مسلح در ولایت هرات کشته شدند.

مقامات محلی هرات می‌گویند، در نتیجۀ درگیری بین دو گروه مخالفان مسلح در ولسوالی شیندند این ولایت، ۱۱ تن از افراد ملا هبت‌الله و سه تن از افراد ملا ننگیالی کشته و ۱۶ تن از افراد هر دو جانب زخمی شده اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت، این رویداد روز گذشته در قریه‌های لنگر و اورابین ولسوالی شیندند رخ داده است.

به‌گفته آقای فرهاد در جریان این درگیری‌ها، یک تانک هاموی و مقداری از اسلحه این دو گروه نیز تخریب شده است.

هرچند گاهی همچو درگیری‌ها بین گروه‌های مخالفان مسلح در ولسوالی شیندند هرات رخ می‌دهد.

مقامات میدان وردک: در یک حمله هوایی ۶ طالب مسلح کشته شدند

ولایت میدان وردک در نقشه افغانستان

مقامات ولایت میدان وردک تأیید کردند که ناوقت شب گذشته در نتیجۀ یک حمله نیروهای خارجی شش طالب مسلح در این ولایت کشته شدند.

محب‌الله شریفزی مسئول دفتر مطبوعاتی والی میدان وردک امروز به رادیو آزادی گفت که این افراد در کوه "کندا" در منطقه خمار کهنه ولسوالی جلریز، کشته شده اند.

این در حالیست که شریف‌الله هوتک یک عضو شورای ولایتی میدان وردک به رادیو آزادی گفت، کسانیکه کشته شده اند، افراد ملکی بوده و برای شکار به آن منطقه رفته بودند.

به‌گفته آقای هوتک، یک نوجوان ۱۵ ساله نیز شامل افردایست که شب گذشته کشته شدند.

طالبان و نیروهای خارجی تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

امریکا تأیید کرد که یک هیئت با نماینده‌گان طالبان ملاقات کرده‌است

بیرق امریکا

واشنگتن تأیید کرد که یک هیئت امریکایی در هفته جاری با نماینده‌گان طالبان در قطر ملاقات کرده‌است.

در یک اعلامیه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته شده است که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص این وزارت برای صلح افغانستان، به مثابه بخشی از تلاش‌های صلح، بیست دوم جنوری در شهر دوحه در قطر با نماینده‌گان طالبان، ملاقات کرده است.

این در حالیست که یک منبع طالبان که از افشای نامش خودداری کرده است، با تأیید این خبر به رادیو آزادی گفت، گفتگو‌های نماینده‌گان این گروه با هیئت امریکایی امروز نیز در قطر ادامه خواهد یافت و نتایج این دور گفتگو‌ها، در پایان مذاکرات اعلان خواهد شد.

تا هنوز معلوم نیست که آیا مذاکرات هیئت طالبان با زلمی خلیل‌زاد، امروز پایان می‌یابد و یا باز هم ادامه خواهد داشت.

تا هنوز جزئیات این دور گفتگوها، ارائه نشده است.

حکومت افغانستان تا هنوز در مورد این گفتگو ها چیزی نگفته است و طالبان تا اکنون مذاکرات با حکومت افغانستان را رد کرده اند.

قول اردوی شاهین: در فاریاب ۱۳ مخالف مسلح کشته و زخمی شدند

در نتیجه حملات هوایی نیروهای افغان در ولایت فاریاب، ۱۳ تن مخالف مسلح به شمول یک قوماندان آن‌ها کشته و زخمی شدند.

بر اساس یک اعلامیه قوماندانی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، این حملات هوایی نیروهای افغان در قریه "سهراب قلعه" در ولسوالی خواجه سبز پوش ولایت فاریاب صورت گرفته است، اما تعداد کشته شده‌گان و زخمی‌ها به‌طور دقیق مشخص نشده است.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که در نتیجه این حملات، قاری ظهیر الدین مشهور به جندالله، ولسوالی نام‌نهاد خواجه سبز پوش نیز کشته شده است.

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا، تبصره نکرده اند.

چهار عضو یک خانواده در دایکندی زیر برف مفقودالاثر شده‌اند

ولایت دایکندی در نقشه افغانستان

چهار عضو یک خانواده در ولایت دایکندی زیر برف مفقودالاثر شده‌اند.

اسدالله سروری رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی دایکندی به رادیو آزادی گفت، این افراد در منطقه حصار رباط این ولایت مفقودالاثر شده اند.

آقای سروری همچنان گفت که حدود ۶۰ تن از باشنده‌گان این منطقه در جستجوی این افراد تلاش می‌کنند، اما تا هنوز موفق به یافتن آن‌ها نشده اند.

به‌گفته اسدالله سروری حدود هشت متر برف، در آن منطقه باریده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG