لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۵

افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا وارد کابل شد

آرشیف/ زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا بعد از گفتگوی شش روز گذشته با نماینده‌گان طالبان در قطر امروز وارد کابل شد.

قرار است او مقامات دولت افغانستان را از نتایج گفتگوهای خود مطلع ساخته با آنها مشوره کند.

او بعد از آن وارد کابل می شود که وزیر خارجه امریکا و طالبان از پیشرفت در گفتگوهای اخیر در قطر ستایش کردند.

زلمی خلیل‌زاد در پیام های دیروز خود در تویتر از پیشرفت قابل ملاحظه در مذاکرات با طالبان خبر داده افزود گفتگو های اخیر در دوحه نسبت به مذاکرات قبلی بسیار مثمر بود.

در این حال، شورای عالی صلح افغانستان گفتگوها در قطر را زمینه ساز مذاکرات بین الافغانی عنوان میکند.

عطاالرحمن سلیم معاون این شورا امروز به رادیو آزادی گفت:

"جناب آقای خلیل‌زاد برای با رهبری حکومت وحدت ملی افغانستان، شورای عالی صلح و با برخی از شخصیت های مطرح کشور انکشافات اخیر را اعتماد سازی می کنند تا زمینه مذاکرات بین الافغانی مهیا شود."

از سوی دیگر وزیر خارجه پاکستان می گوید این کشور با آوردن افغانستان، طالبان و امریکا به میز مذاکرات نقش خود برای صلح در منطقه را ادا کرد.

شاه محمود قریشی امروز در ملتان به خبرنگاران گفت که پاکستان چون یک کشوریکه برای افغانستان امیدواری‌های خوب دارد مسئولیت خود نسبت به صلح در این کشور را انجام داد و اکنون منتظر بهبودی روابط با امریکا است.

قریشی: پاکستان مسئولیت خود در برابر صلح افغانستان را انجام داد

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید این کشور با آوردن افغانستان، طالبان و امریکا به میز مذاکرات نقش خود برای صلح در منطقه را ادأ کرد.

شاه محمود قریشی امروز در ملتان به خبرنگاران گفت که پاکستان چون یک کشوریکه برای افغانستان امیدواری های خوب دارد مسئولیت خود نسبت به صلح در این کشور را انجام داد و اکنون منتظر بهبودی روابط با امریکا است.

شایان تذکر است که دولت افغانستان در گفتگوهای اخیر میان مقامات امریکایی و طالبان در قطر سهم نداشت.

قبل از این، جنرال آصف غفور سخنگوی اردوی پاکستان هم گفته بود که اسلام آباد زمینه گفتگو میان مقامات امریکایی و طالبان را مهیا ساخته است.

امنیت ملی: یک فابریکه و دیپوی طالبان در هلمند از بین برده شده‌اند

لوگوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان

حکومت افغانستان می‌گوید نیروهای امنیت ملی شب گذشته بریک فابریکه مواد مخدر مربوط به طالبان و یک دیپوی مهمات آن‌ها در هلمند حمله کرده هر دو را از بین بردند.

ریاست عمومی امنیت ملی میگوید این فابریکه و دیپوی طالبان در ولسوالی مارجه از بین برده شده اند.

گزارش می افزاید که در این عملیات ۳ هزار کیلوگرام مواد منفجره از بین برده شده است.

شورشیان طالب هنوز در مورد چیزی نگفته اند.

آتش سوزی در مارکیت میلاد در مندوی کابل مهار شد

آتش‌سوزی در مندوی شهر کابل
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

آتش سوزی در مارکیت میلاد در مندوی کابل مهار شد.

بصیر مجاهد سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت که این آتش سوزی خسارات ملی ببار آورده است ولی تلفات جانی ندارد.

دکانداران از پولیس شکایت دارند که چرا به خارج ساختن اموال اجازه ندادند.

کابل قبلاً نیز شاهد چندین مورد از این نوع آتش سوزی ها بوده است که در آن خسارات مالی و جانی وارد شد.

در آتش سوزی ماه گذشته در چهار راهی عبدالحق علاوه به خسارات مالی هنگفت سه تن جان دادند و ده‌ها تن دیگر زخمی شد.

پومپئو، امریکا برای آوردن صلح در افغانستان جدی است

مایک پومپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا

مایک پومپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا می گوید، این کشور برای آوردن صلح در افغانستان و بازگشت نیروهای امریکایی به کشور‌شان جدی است.

آقای پومپئو دیروز در حساب تویتر خود نوشت، که کشورش اجازه نخواهد داد تا افغانستان به مکان تروریزم بین المللی مبُدل شود.

وزیر خارجۀ امریکا همچنان نوشته است که خبر‌های تشویق کنندۀ از سوی زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در پیوند به مذاکرات صلح افغانستان دریافت کرده است.

آقای خلیل‌زاد شب گذشته بعد از ختم مذاکرات شش روزه با طالبان در شهر دوحه مرکز قطر، در حساب تویتر خود نوشت که افغان‌ها روی همه موضوعات به شمول آتش بس، باید در مذاکرات بین الافغانی به توافق برسند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک اعلامیه گفته است که تا هنوز در مورد آتش بس توافق نشده است و این گروه برای مذاکرات با حکومت کابل حاضر نیست.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع طالبان گزارش داده است که دور بعدی مذاکرات صلح در ماه آیندۀ میلادی در قطر صورت خواهد گرفت.

یک کتابخانه و تالار جلسات در جوار مقبره امان الله خان ساخته میشود

قرار است یک کتابخانه و یک تالار جلسات در شهر جلال آباد در جوار مقبره اعلی حضرت امان الله خان ساخته شود.

اورنگ صمیم رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار می گوید، در حال حاضر بازسازی مقبره اعلی حضرت امان الله خان ادامه دارد و انتظار می رود که در جریان سه ماه به شکل گذشته بازسازی شود.

به گفته آقای صمیم، بعد هم کار اعمار کتابخانه و تالار جلسات آغاز خواهد شد.

حکومت افغانستان از مدتی به اینسو کار بازسازی برخی محلات تاریخی را آغاز کرده است و انتظار و می رود که تا صدومین سالروز آزادی این کشور در سال آینده این محلات تاریخی به شمول مقبره اعلی حضرت امان الله خان بازسازی شوند.

خالد: نیروهای افغان توانایی آن را دارند که از کشورشان دفاع کنند

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان

سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، تلاش های نیروهای امنیتی این کشور به خاطر مجبور ساختن طالبان برای مذاکرات صلح است.

اسدالله خالد روز شنبه در ولسوالی خاص کنر در ولایت کنر گفت، اگر طالبان بر ادامه جنگ تاکید کنند، نیروهای افغان توانایی آن را دارند که از کشورشان دفاع کنند:

"آرزوی همه افغان هاست که ما یک صلح دومدار را در افغانستان داشته باشیم، فشار جنگ هم به خاطر آنست تا دشمن را از لجاجت بیرون کنیم."

سرپرست وزارت دفاع افغانستان دیروز در ولسوالی خاص کنر با جوانان تازه فارغ برای اردوی محلی دیدار نمود و با تعدادی از خانواده های ملاقات کرد که فرزندان شان در صفوف اردوی ملی افغانستان کشته شده اند.

مظاهره چیان: بغلان مرکزی باید دوباره مرکز بغلان شود

ده‌ها تن از باشنده‌های ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان امروز دست به تظاهرات زده و از حکومت خواستند که مرکز این ولایت را از پلخمری به بغلان مرکزی انتقال بدهد.

نورالله ویا‌‌ر یکی ازین افراد به رادیو آزادی گفت:

"تقریباً ۲۷ سال می‌شود که مرکز ولایت ما از بغلان مرکزی به پلخمری بطور مؤقت انتقال شده‌است. در هر دوران ما صدای خود را بلند کرده‌ایم، مرکز ولایت بغلان باید دوباره به بغلان مرکزی انتقال شود."

مظاهره چیان شاهراه بغلان – کندز را برای دو ساعت به روی ترافیک بسته بودند.

در همین حال باشنده‌های شماری از ولسوالی‌های بغلان که در نزدیکی شهر پلخمری موقعیت دارند می‌گویند که هرگز نخواهند گذاشت که مرکز این ولایت از پلخمری به بغلان مرکزی انتقال شود.

آن‌ها می‌گویند که ولسوالی بغلان مرکزی نا امن و با تهدید طالبان رو به روست.

مقام‌ها: ۱۳ طالب مسلح در دو ولسوالی غزنی کشته شدند

مقام‌ها در غزنی از کشته شدن ۱۳ طالب مسلح در ولسوالی‌های مُقر و قره باغ این ولایت خبر می‌دهند.

عارف نوری سخنگوی والی غزنی امروز به رادیو آزادی گفت که دیشب در جریان درگیری میان پولیس محلی و طالبان مسلح در مناطق خماری و شاه محمد خیل ولسوالی مُقر شش تن از طالبان کشته شدند.

وی به ادامه گفت:

"درین درگیری سه پولیس محلی نیز به شهادت رسیده‌اند و دو تن زخمی شده‌اند. دیشب قوای هوایی یک عملیات را در مناطق خونیان و عسکرکوت ولسوالی قره باغ اجرا کردند که در نتیجه آن هفت مخالف مسلح دولت به شمول یک قوماندان‌شان کشته شدند."

طالبان مسلح تا حال در مورد رویداد ولسوالی قره باغ تبصره نکرده‌اند اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با اشاره به درگیری در ولسوالی مُقر ادعا کرده‌است که درین درگیری هفت پولیس را کشته‌اند.

او در مورد وارد شدن تلفات به طالبان چیزی نگفته‌است.

عمر داوودزی با معین وزارت خارجه چین ملاقات کرد

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان (چپ) حین ملاقات با معین وزارت خارجه چین در پیگنگ

محمد عمر داوودزی نماینده خاص رئیس جمهور افغانستان در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح این کشور امروز با معین وزارت خارجه چین در پیکنگ روی تلاش‌های صلح افغانستان بحث کرد.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان به رادیو آزادی گفت که آقای داوودزی با منشی عمومی سازمان همکاری شانگهای نیز ملاقات کرد.

وی افزود:

"بحث اساسی که با معین وزارت خارجه چین صورت گرفت این بود که چطور بتوانیم همکاری واقع‌بینانه و همکاری عملی چین را در رابطه به اجماع منطقه‌ای و آغاز مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و طالبان مسلح افغان جلب کنیم."

محمد عمر داوودزی در یک سفر سه روزه به چین رفته‌است.

آقای داوودزی دیروز در دیدار با دینگ شیجون نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان روی پیشرفت‌های پروسه صلح افغانستان بحث کرده بود.

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که چین می‌تواند نقش مهم را در روند صلح افغانستان ایفا کند.

مقامات کندز: ۴ پولیس در یک کمین طالبان کشته شدند

معاون شورای ولایتی کندز می گوید که در یک کمین طالبان ، چهار پولیس کشته شدند.

صفی الله امیری به رادیو آزادی گفت که این حادثه حوالی ساعت ۷ صبح امروز در منطقه چله مزار شهر کندز رخداد.

مقام‌های امنیتی کندز و طالبان مسلح تا حال درین مورد چیزی نگفته‌اند.

یک تفاهمنامه میان برشنا شرکت و بانک انکشاف آسیایی امضا می‌شود

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت

برشنا شرکت افغانستان می‌گوید، قرار است این شرکت تفاهم‌نامه‌های را به هدف رسانیدن برق به ولایات و مناطق مختلف کشور با برخی ادارات بین‌المللی به امضا برساند.

وحیدالله توحیدی سخنگوی این اداره امروز شنبه به رادیو آزادی گفت، به همین هدف امروز تفاهمنامه به ارزش ۴۰۰ میلیون افغانی میان برشنا شرکت و بانک انکشاف آسیایی به امضا می‌رسد.

به گفته آقای توحیدی، به اساس این پروژه سهولت‌های برق رسانی به برخی ولایات و مناطق افغانستان مساعد شده مشکلات پرچوی برق نیز حل می‌گردد.

آقای توحیدی می‌گوید، با حل مشکلات برق در افغانستان، مشکلات برق پارک‌ها و فابریکه‌های صنعتی نیز حل گردیده، تولیدات آنان بیشتر و برای شماری زیادی جوانان زمینه کاری مساعد می‌گردد.

عمر داوودزی با مقامات چین روی مذاکرات صلح بحث می‌کند

آرشیف، سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان

قرار است محمد عمر داودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان امروز شنبه ۲۶ جنوری با معین اول وزارت خارجه چین و سکرتر جنرال سازمان همکاری شانگهای در شهر پیکنگ ملاقات کند.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح که آقای داوودزی را در سفرش به چین همراهی می‌کند با ارسال یک پیام به رادیو آزادی در رابطه به ملاقات‌های امروزی هیئت افغانستان در چین گفت:

"امروز مجالس مهم که جناب داوودزی در شهر پیکنگ دارد با معین اول وزارت خارجه چین و سکرتر جنرال سازمان همکاری شانگهای است که در آن روی مذاکرات صلح و پیشرفت‌ها در آن بحث می‌شود."

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان دیروز با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان ملاقات کرد که در آن نیز روند صلح افغانستان به بحث گرفته شد.

آقای داودزی به روز پنج‌شنبه در یک سفر سه روزه وارد چین شد.

در اثر یک انفجار در میدان والیبال در بغلان ۴ تن کشته شدند

در نتیجه انفجار ماین در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان چهار تن کشته و بیست تن دیگر زخمی شده‌اند.

عبدالحی برفکی ولسوال تاله و برفک به رادیو آزادی گفت انفجار عصر دیروز در یک میدان ورزشی رخ داد.

وی گفت:

"به تعداد چهار نفر کشته و بیست نفر زخمی اند. هفت زخمی به مرکز ولسوالی انتقال داده شده اند و تحت مراقبت داکتران قرار دارند. سایرین، جراحات سطحی دارند که به مرکز ولسوالی منتقل نشده‌اند."

ولسوال تاله و برفک ولایت بغلان هم چنان گفت این حادثه در نتیجه انفجار ماینی رخ داده که از پیش در میدان والیبال جاسازی شده بود.

مقام‌های محلی بغلان گفته‌اند که انفجار در منطقه تحت تسلط طالبان به وقوع پیوست.

تا هنوز گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته‌است.

نیروهای افغان با طالبان مسلح در ولسوالی آقچه جوزجان درگیر شدند

ولسوالی آقچه ولایت جوزجان از سه روز بدین‌سو شاهد درگیری میان نیرو های امنیتی افغان و طالبان مسلح است.

فریدون انیق سخنگوی والی جوزجان ناوقت دیشب به رادیو آزادی گفت، این درگیری شب پنج‌شنبه پس از آن آغاز شد که نیرو های امنیتی خواستند که در منطقه کوربقال ولسوالی آقچه یک پوسته امنیتی ایجاد کنند اما با ممانعت جنگجویان طالبان روبرو شدند.

آقای انیق بیشتر در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"در این جنگ تا هنوز چهار تن از جنگجویان کشته و هفت تن دیگر شان زخمی شده‌اند و تنها دو سرباز افغان زخم برداشتند و پس از ظهر جمعه نیرو های تازه نفس به منطقه اعزام شدند."

خبرنگار رادیو آزادی در محل می‌گوید که این درگیری باعث شده که شماری از خانواده‌ها خانه های شانرا ترک کرده و بجا های امن پناه ببرند.

طالبان مسلح تا هنوز در این رابطه چیزی نگفته‌اند.

مدیریت مکتب دخترانه افغان ترک هرات به بنیاد معارف ترکیه سپرده شد

مدیریت مکتب دخترانه افغان ترک در ولایت هرات امروز به بنیاد معارف ترکیه سپرده شد.

عزیر الرحمن سروری یک مسئول ریاست معارف هرات به رادیو آزادی گفت که مدیریت این مکتب به طور مسالمت آمیز به بنیاد معارف ترکیه انتقال شد.

وی افزود:

"به اساس هدایت مقام محترم وزارت معارف و مصوبه شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان و حکم مقام ولایت هرات این مکتب به صورت مسالمت آمیز به مدیریت بنیاد معارف ترکیه تسلیم داده شد."

آقای سروری همچنان گفت که بنیاد معارف ترکیه ظرف چهار سال آینده ۲۰ میلیون دالر را در زمینه توسعه مکتب‌های افغان ترک در سراسر افغانستان به مصرف خواهد رساند.

به گفته وی، ده درصد فارغان این مکتب‌ها امسال برای تحصیلات عالی به ترکیه فرستاده خواهند شد و برای آن‌ها تخفیف در قسمت پرداخت فیس در نظر گرفته شده است.

مدیریت مکتب پسرانه افغان ترک در هرات حدود سه ماه پیش به بنیاد معارف ترکیه سپرده شده بود.

توافق‌نامه انتقال مدیریت مکتب‌های افغان ترک در افغانستان به دولت ترکیه حدود یک سال پیش میان وزارت‌های معارف دو کشور در کابل امضا شد.

عمر داوودزی با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان ملاقات کرد

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان حین مصافحه با دینگ شیجون نماینده خاص رئیس جمهور چین برای افغانستان و پاکستان

نماینده خاص رئیس جمهور افغانستان در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح این کشور با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان در مورد پروسه صلح افغانستان بحث کرد.

محمد عمر داوودزی و دینگ شیجون امروز در پیکنگ ملاقات کردند.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان که آقای داوودزی را در سفر به چین همراهی می‌کند به رادیو آزادی گفت که درین ملاقات در مورد پیشرفت‌های پروسه صلح و نقش تسهیل کننده کشور‌های منطقه درین پروسه بحث شد.

وی افزود:

"امروز هم مجالس خیلی مهم که جناب داوودزی صاحب و هیئت معیتی‌شان دارند در شهر پیکنگ دیدار با معین اول وزارت خارجه جمهوری خلق چین است و سکرتر جنرال سازمان همکاری شانگهای می‌باشد."

آقای طاهری افزود که چین می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش مهم و مؤثری را ایفا کند.

محمد عمر داوود زی در یک سفر سه روزه دیروز وارد پیکنگ شد.

یک تفاهمنامه میان شرکت زیمنس و وزارت مالیه افغانستان امضا شد

یک تفاهمنامه همکاری میان شرکت زیمنس و وزارت مالیه افغانستان در زمینه حمایت از توسعه پایدار در این کشور به امضا رسید.

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه گفته‌است که این تفاهمنامه را نماینده شرکت زیمنس و محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه افغانستان به روز پنجشنبه در حاشیه نشست بین‌المللی اقتصادی در شهر داووس سویس امضا کردند.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، رئیس جمهور اشرف غنی نیز حضور داشت.

در خبرنامه گفته شده‌است که به اساس این تفاهم‌نامه هر دو جانب روی ایجاد یک استراتژی جامع تلاش خواهند کرد که طبق آن شرکت زیمنس با استفاده از تکنالوژی روز در رشد و توسعه تولید انرژی و بررسی منابع گاز طبیعی افغانستان همکاری خواهد کرد.

وزارت دفاع: در مورد تلفات ملکی در هلمند تحقیق می‌شود

آرشیف، غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در مورد گزارش‌هایی که در آن گفته شده‌است که در ولسوالی سنگین ولایت هلمند در نتیجه عملیات نیروهای افغان به افراد ملکی تلفات وارد شده‌، تحقیقات جدی صورت می‌گیرد.

وزارت دفاع افغانستان شام گذشته در یک اعلامیه گفته‌است که از مدت سه روز به این‌سو در ولسوالی سنگین ولایت هلمند عملیات وسیع بر ضد مخالفان مسلح ادامه دارد و در نتیجه آن به شورشیان تلفات وارد شده و ذخایر اسلحه و مهمات آن‌ها از بین برده شده‌است.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت، در مورد گزارش‌های تلفات افراد ملکی در جریان این عملیات تحقیقات جدی و کامل صورت می‌گیرد و نتایج آن به مردم ارائه خواهد شد.

قبل از این عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند گفته بود که روز چهارشنبه هفته جاری در حمله هوایی بر یک منزل مسکونی در ولسوالی سنگین این ولایت، ۱۶ عضو یک خانواده کشته شدند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند نیز شام دیروز به رادیو آزادی گفت، یک هیئت برای بررسی چگونگی این رویداد و شمار دقیق تلفات و تعداد زخمی‌های این رویداد تعیین شده‌است.

مقامات: در حمله هوایی در هلمند به افراد ملکی تلفات وارد شده‌است

مقام‌های محلی ولایت هلمند تأیید کردند که در یک حمله هوایی در ولسوالی سنگین به افراد ملکی نیز تلفات وارد شده‌است.

اما مقام‌ها نگفته‌اند که به چه تعداد از غیر نظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند شام دیروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که یک هیئت به هدف بررسی این رویداد توظیف شده‌است.

وی افزود:

"با تأسف زیاد یاد آوری می‌کنم که در یک حمله هوایی در مربوطات ولسوالی سنگین به تعداد زیاد افراد ملکی تلفات وارد شده‌است و تا حال ارقام دقیق آن معلوم نیست. اداره ولایتی یک هیئت را تعیین کرده تا به محل رویداد برود و این را مشخص سازد که این رویداد چگونه رخداده و به چند نفر تلفات وارد شده‌است."

پیش ازین، عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند گفته بود که به روز چهارشنبه هفته جاری در یک حمله هوایی بر یک خانه در ولسوالی سنگین شانزده عضو یک خانواده کشته شدند.

تا حال روشن نیست که این حمله هوایی از سوی قوای افغان و یا نیرو‌های ناتو اجرا شده‌است.

مقام‌ها در هلمند گفته اند که درین حمله به طالبان نیز تلفات وارد شده‌است.

اما طالبان رسیدن تلفات به افراد این گروه را رد کرده‌اند.

جرمنی در پروسه صلح افغانستان همکاری می‌کند

آرشیف، اورزولا فن در لاین وزیر دفاع جرمنی

وزیر دفاع جرمنی می‌گوید که کشورش آماده هر نوع همکاری در پروسه صلح افغانستان است.

اورزولا فن در لاین این سخن را به روز پنجشنبه در دیدار با رئیس جمهور اشرف غنی در اجلاس بین‌المللی اقتصادی در شهر داووس سویس گفت.

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه گفته است که درین ملاقات روی پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها بحث همه جانبه صورت گرفت.

آقای غنی نقش کشور های اروپایی را در روند صلح افغانستان مهم خوانده و از همکاری های این کشور ها به خصوص جرمنی سپاسگزاری کرده‌است.

به اساس این خبرنامه، وزیر دفاع جرمنی هم‌چنان از ادامه همکاری های کشورش در زمینه آموزش و ارتقای توانایی نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان داده است.

ملا عبدالغنی برادر بعنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گماشته شد

بیرق گروه طالبان

ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گماشته شده است.

طالبان مسلح به روز پنجشنبه در یک اعلامیه گفتند که این اقدام بخاطر تقویت پروسه مذاکرات با امریکا و انجام بهتر آن صورت گرفته است.

در اعلامیه همچنان گفته شده که با تعیین ملا برادر در رأس دفتر سیاسی طالبان در قطر، تیم مذاکره کننده طالبان مذاکرات خود را با جانب امریکا ادامه خواهد داد و کدام تغییر در آن رونما نخواهد شد.

ملا عبدالغنی برادر که از وی به عنوان فرد شماره دوم طالبان یاد می‌شود در ماه عقرب امسال در پاکستان از زندان رها شد.

برادر در سال ۲۰۱۰ میلادی در شهر کراچی پاکستان بازداشت شده بود.

مقام‌های افغان به تکرار خواهان رهایی ملا عبدالغنی برادر شده بودند و گفته بودند که وی می‌تواند نقش مهم را در روند صلح افغانستان ایفا کند.

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان و نماینده‌های طالبان دیروز برای چهارمین روز پیهم در قطر دیدار کردند.

مقامات سرپل: در تیر اندازی طالبان بالای میدان فوتبال ۴ تن زخمی شدند

مقام‌های امنیتی ولایت سرپل می‌گویند که در نتیجه تیر اندازی طالبان عصر دیروز بالای میدان فوتبال در ولسوالی صیاد این ولایت، چهار غیر نظامی زخم برداشتند.

عبدالقیوم باقی زوی قوماندان امنیه سرپل به رادیو آزادی گفت که تمام زخمیان این رویداد، اطفال زیر سن ۱۶ سال استند.

از سوی دیگر محمد عظیم قویاش نماینده ولایت سرپل در مشرانو جرگه افغانستان و شاهدان این رویداد می‌گویند که در این تیر اندازی یک تن کشته شده و ۵ تن به شمول یک پولیس و یک سرباز اردوی ملی زخمی شده‌اند.

به اساس گزارش، این تیر اندازی از فاصله دور هنگامی صورت گرفت که مسابقه دوستانه فوتبال میان شماری از نظامیان افغان و باشنده‌های محل جریان داشت.

طالبان مسلح تا حال درین باره چیزی نگفته‌اند.

تاجران افغان در کانادا فعال تر می‌شوند

شورای تجارتی افغان – کانادا می گوید، فرصت های تازه یی برای شگوفایی تجارت های کوچک در کانادا فراهم شده است که تاجران افغان نیز می توانند در کنار تاجران کانادایی و سرمایه داران، از آن مستفید شوند.

عزیز امیری رئیس شورای تجارتی افغان- کانادا که به تازه گی یکجا با گروهی از تاجران،با وزیر تجارت های کوچک کانادا دیدار کرده است، به رادیو آزادی گفت که زمینه های رشد تجارت های کوچک که افغانها نیز به طور گسترده در این کشور به آن مبادرت می ورزند، فراهم شده و هزینه هنگفتی، نیز از سوی حکومت فدرال کانادا برای رشد این تجارت ها، در نظر گرفته شده است.

دولت فدرال کانادا بودیجه بالغ بر دوملیارد دالر را به هدف تقویت فعالیت های تجارتی زنان اختصاص داده است که این فرصت نیز می تواند به رشد فعالیتهای آنعده از زنان افغان نیز منجر شود که در کانادا مصروف تجارت های کوچک هستند.

آقای امیری که در این اواخر به چین سفر کرده بود، در این دیدار گزارش فرصت های تجارتی و پیشنهاد ایجاد یک سالون نمایش را که به ابتکار خودش و به همکاری عظیمی گروپ باید در چین ترتیب شود، به وزیر تجارت های کوچک کانادا ارائه کرده است.

گفته شده است که ایجاد نمایشگاه به ابتکار تاجران افغان در چین می تواند فرصت فعالیت های بیشتر تجارتی را برای تاجران افغان مقیم کانادا فراهم نموده و درعین حال تسهیلاتی را برای تاجران کانادایی نیز به وجود بیاورد که در صدد راه یافتن به بازار های تجارتی چین هستند.

قرار است وزارت تجارت های کوچک و رشد صادرات کانادا، روی این پیشنهاد غور نماید.

قوقندی: صادرات افغانستان ۱۹ درصد افزایش داشته است

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنعت

وزارت تجارت و صنعت تأیید می‌کند که در نُه ماه سال گذشته میلادی، صادرات افغانستان نه‌تنها بر پاکستان، بلکه به هند، ایران و شماری از کشورهای دیگر ۱۹ درصد افزایش داشته است.

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی علت بلند رفتن میزان صادرات افغانستان به کشورهای بیرونی را افزایش تولیدات داخلی این کشور می‌خواند و می‌گوید سطح واردات را از بهر آن پائین آورده‌اند که در حال حاضر بیشتر نیازهای شهروندان از رهگذر تولیدات داخلی فراهم می‌شود.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌های بانک دولتی آن کشور نگاشته که گفته اند، میزان صادرات کالاهای تجارتی افغانستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ در مقایسه به ماه دسمبر آن سال بیشتر از دو درصد افزایش داشته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG